Een rustige Pinksteren Zierikzee ongelukkig met de kinderopvang-visie Duiveland Nieuwe gemeentegids Middenschouwen is uit Tweespalt in raad Westerschouwen over bijdrage aan Zeeland-ZIEN Nu ook kampeergelegenheid in kaart gebracht Wel geld voor WV-Haamstede maar niet voor VW-Renesse Idee? Zestigjarig jubileum Zierikzeese brandweer Fonds in de strijd tegen de Bonte Knaagkever Steenkamp junior burgemeester Hontenisse ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODE «I Burgemeester: Duiveland te beroerd om mee te betalen DINSDAG 28 MEI 1991 NR 24953 3 RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - „Veel is goed verlopen, maar er waren nog wat kleine vlek jes". Zo omschreef loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek het verloop van het pinksterweekend in de gemeente Westerschouwen. Volgens Veerhoek zijn er in het pinksterweekend in avond en nacht nauwelijks problemen geweest met de handhaving van de openbare orde. „Overdag is dat wat min der goed gegaan", moest ook Veerhoek toegeven. CDA-fractievoorzitter A. J. Padmos sprak eerder tijdens een CDA-bijeenkomst van 'zuipende jongelui'. Nu nam hij het verhaal van Veerhoek voor kennisgeving aan, evenals de overige raadsleden. Niet iedereen is de mening toegedaan dat het pinksterweekend in met name Renesse rustig verlopen zou zijn. Niet alleen Padmos heeft zich geër gerd, getuige de foto en het commentaar dat Renessenaar H. Wakkee opstuurde. Zijn commentaar: „Duitse jongeren bouwen ook een toren. Van bierblikken". (Foto: Henk Wakkee). BURGH-HAAMSTEDE - „Het ideaalbeeld van het CDA is één VVV in Westerschouwen. Hiermee drijf je de twee VVV's in onze gemeente juist uit elkaar". Dat was het argument dat CDA-woordvoerder A. J. Padmos hanteerde tegen het voorstel van het college om wel een bijdrage aan de VVV-Burgh-Haamstede te verstrekken voor het logiesinformatiesysteem Zeeland ZIEN, maar niet voor de VVV-Renesse. Uit eindelijk schaarde een meerderheid van de raad zich tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteren, maandag, achter het voorstel van het college. Nu hebben de gemeenten op Schouwen-Duiveland nooit voorop gelopen met een kwijt- scheldingsbeleid, maar toch is er een sociaal noodfonds. Men sen in financiële problemen kunnen onder een aantal bin dende voorwaarden een be roep op deze pot doen. Maar er wordt maar zeer beperkt ge bruik van gemaakt. Maar dat betekent niet, dat er geen be hoefte aan bestaat. Ondanks het feit, dat gemeentebesturen regelmatig het fonds onder de aandacht brengen, blijft het een onbekende pot. Een Nederlandse gemeente heeft in dit kader ook een ideetje gelanceerd. Omdat het steeds moeilijker wordt om een kwijtscheldingsbeleid te voeren (het dreigt een soort in komenspolitiek te zijn van de lokale overheid) is het idee ge boren om minima niet te laten betalen voor de kabeltelevisie. Dat scheelt een gezin twintig gulden per maand; voor nog te veel mensen een aanzienlijk bedrag. Gemeenten zouden dit idee - als ze het natuurlijk dra gen - aanhangig kunnen ma ken bij kabelexploitant Zeka- tel. Een aardig idee en moge lijk wat toegankelijker voor de doelgroep, dan de 'armen- pot', zoals die nu bestaat. AvdW Zeeland ZIEN en dan met na me de financiering daarvan is al geruime tijd een heet hang ijzer in de gemeente Wester schouwen. Eerder werd al uit gebreid over het onderwerp ge discussieerd naar aanleiding van het verzoek van de provin ciale VVV om een financiële bijdrage. Besloten werd toen dat de ge meente alleen over de brug zou komen als minimaal éénderde van de (recreatiejbedrijven zich aan zou sluiten bij Zeeland ZIEN. Naar aanleiding van dat besluit is de provinciale VW samen met de twee VW's in Westerschouwen een wervings actie begonnen. Het resultaat is dat er in Renes- DEN HAAG - De Nederlandse militaire bijdrage aan de Golf oorlog heeft 261,3 miljoen gul den gekost. Daarin zijn niet de kosten opgenomen die met de humanitaire hulpverlening aan de Kurden in Noord-Irak gemoeid zijn. Dit heeft minis ter Tbr Beek van defensie dins dag bericht aan de Tweede en Eerste Kamer. UTRECHT - Minnaars van mo deltreintjes kunnen van 8 juni tot 2 september hun hart opha len in het Spoorwegmuseum in Utrecht. Daar is een collectie van meer dan 100 zelden ver toonde treinmodellen uit eigen bezit te zien. ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van Zierikzee be staat dit jaar 60 jaar. Dit heu gelijke feit wordt zaterdag 8 juni gevierd. De brandweer wil de inwoners van Zierikzee zoveel mogelijk bij het jubileum betrekken. Om die reden wordt 8 juni van 11.00 tot 17.00 uur een open dag gehouden in de brandweerka zerne aan de Regenboogstraat. In de kazerne staan stands op gesteld van diverse instanties die nauw betrokken zijn bij het brandweerwezen. Vanzelfspre kend is ook het materiaal van de Zierikzeese brandweer te bezichtigen. Vrijwilligers van het brandweerkorps zijn pre sent om zo nodig tekst en uit leg te geven. Op het terrein ach ter de brandweerkazerne ver zorgen korpsleden demonstra ties met een schuimblusvoer- tuig en hulpverleningsappara- tuur. se nu twee bedrijven bij het sy steem zijn aangesloten en in Burgh-Haamstede 11. Conclu sie: in Haamstede komt men ruimschoots aan het geëiste aansluitingspercentage, maar in Renesse in de verste verte niet. „Het is duidelijk dat de bedrijven in Renesse niet of bijna niet geïnteresseerd zijn in Zeeland ZIEN", aldus het college. Ander systeem Reden voor die desinteresse is volgens het college het feit dat in Renesse al enige jaren een ander logiesinformatiesysteem wordt gebruikt. „Dat systeem schijnt goed te werken, van daar dat de bedrijven niet be- Maar nu meerdere gemeenten op één lijn zijn gaan zitten kan er toch een kinderdagverblijf gestart worden. Als het aan wethouder P. de Rijke van Zie rikzee ligt kan het verblijf in oktober geopend worden. „We proberen de klus nog voor de bouwvakvakantie uit te beste den", hield hij de gemeente raad voor. Gekozen is voor 't Mierenest in Poortambacht. Daar kan een kinderdagverblijf met een gastouderproject komen. In eerste instantie wordt er be hoorlijk wat geld van het mi nisterie van wvc gepompt in het project. Als dat ophoudt komen de gemeenten op initia tief van Zierikzee met een gul den extra subsidie per inwoner. De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland kan in stemmen met dit uitgangs punt. Datzelfde geldt voor de ge meenten Brouwershaven en Westerschouwen. Van Bruinis- se en Middenschouwen is nog geen antwoord ontvangen. reid zijn op het Zeeland ZIEN systeem over te schakelen", al dus het college. Met dat in het achterhoofd stelt het college dat de gemeente niet moet gaan betalen voor de bedrijven in Renesse die aan gesloten zijn bij Zeeland ZIEN. „Dat zal betekenen dat die kern een witte plek zal gaan vormen in het systeem. De be trokken bedrijven en de VVV zullen dat niet leuk vinden en zullen naar wij hopen en ver wachten op korte termijn actie ondernemen om terug in het systeem te komen", aldus het college. PvdA-woordvoerder C. Verton stelde allereerst dat zijn fractie zich kan vinden in het voorstel van het college. „Je kunt naar onze mening een bepaald sy steem niet opleggen aan de consument", aldus de sociaal democraat. VVD-raadslid C. A. Hoorweg liet een wat ander ge luid horen. Hij benadrukte het belang van een uniform logies informatiesysteem binnen de gemeente. CDA-voorman Padmos keerde zich zoals reeds aangestipt vierkant tegen het college voorstel. „Inderdaad hebben Duiveland heeft al te kennen gegeven alleen rijksgelden te storten in de pot kinderop vang. Gemeentelijke bijdragen zitten er niet in. Genoegen Maar dat de gemeente Zierik zee hiermee genoegen zal ne men, is niet te verwachten. De Rijke zei de aanloopperiode te willen accepteren. Maar straks moeten de gemeenten - pok Duiveland - nogeens rond de tafel gaan zitten. In de gemeenteraad heerste er opluchting, dat het kinderdag verblijf nu eindelijk van de grond kan komen. C. Klippel- Huurling (PvdA): „Eindelijk kan de vlag uit. We hebben lang gevreesd dat het niet zou lukken". En wat haar fractie betreft mag de stichting weer aan de bel trekken als die extra gulden subsidie per inwoner niet toereikend is. Ook het VVD-raadslid J. T. Sijswerda-Bos zei blij te zijn, ook wij als CDA toegestemd in het stellen van de eis dat min stens eenderde van de bedrij ven zich aan zou moeten slui ten. Maar daarbij was er geen sprake van dat we wel voor de een maar niet voor de ander zouden gaan betalen", aldus Padmos. Late reactie Wethouder G. J. W. van der Salm reageerde op de woorden van Padmos met de opmerking dat het CDA wel wat laat met haar reactie komt. Volgens de wethouder neemt het CDA nu een heel ander standpunt in dan destijds het geval was. „Ik zie ook het verband met het ideaalbeeld van het CDA niet", aldus een pinnige Van der Salm. Loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek viel zijn collega collegelid bij. „Het systeem in Renesse werkt goed. Ik kan me best voorstellen dat de bedrij ven daar geen zin hebben om mee te gaan doen aan Zeeland ZIEN. En er zitten ook gewoon nog kinderziektes in Zeeland ZIEN". Veerhoek zei de mening van Padmos dat een en ander de gemeentelijke VVV's wei eens uit elkaar zou kunnen drijven niet te delen. „Mis schien brengt het ze juist wel dichter bij elkaar", aldus Veer hoek. Padmos hield echter voet bij stuk en voegde aan zijn argu menten tegen het college voorstel nog de opmerking toe dat een en ander weieens ten dat de meeste gemeenten op een lijn zitten. Ze vroeg zich wel af of 1 oktober haalbaar is. „En wat als ons dat niet lukt?" vroeg ze zich af. Maar De Rijke hield vast aan het streven om in oktober de deuren te ope nen. SCHARENDIJKE - „Het kan een wegwijzer zijn om goede contacten aan te gaan en te on derhouden en daarmee bijdra gen aan het 'samen leven' in Middenschouwen". Dat schrijft burgemeester W. den Boer in de nieuwe gemeente- gids Middenschouwen. De in houd van de onlangs uitgeko men gids is ten opzichte van de vorige uitgaven uitgebreid. De nieuwe gemeentegids biedt uitgebreide informatie over de gemeente Middenschouwen. Naast kerngegevens als het aantal inwoners en de opper vlakte komt bijvoorbeeld de samenstelling van de gemeen teraad aan de orde en wordt in het kort omschreven waar men zoal in het gemeentehuis voor terecht kan. Adressen In de gemeentegids treft de le zer allerlei nuttige informatie over een breed scala van orga nisaties en instanties aan. Wie snel de dichtsbijzijnde tand arts wil alarmeren of de dienstdoende arts wil raadple gen hoeft niets meer te doen dan in de alfabetische inhouds opgave te kijken onder respec tievelijk de t en de a. CDA-fractievoorzitter A. J. Padmos: „Zo drijf je VVV's uit ■elkaar". koste kan gaan van de service aan de recreant. Net als Pad mos wist ook Veerhoek van geen wijken. „Ik zie dit toch als een ommezwaai op het laat ste moment van het CDA". Uit eindelijke uitkomst van de dis cussie was dat een meerder heid zich achter het voorstel van het college schaarde en te gen het voorstel van het CDA om ook aan VW-Renesse geld beschikbaar te stellen voor Zeeland ZIEN. NIEUWE PEKELA - Het colle ge van b en w van de gemeente Pekela heeft de ouders van de 6-jarige Hendrik Norder verbo den om het schoolplein en het gebouw van de Theo Thijssen- school in Boven Pekela te be treden. Tijdens de vergadering vroeg Klippel-Huurling verder onder meer naar de stand van zaken omtrent de scouting in Zierik zee. Haar onderkomen is eer der door brand verwoest en een verzoek om financiële steun aan de gemeente is nog steeds niet beantwoord. Daarom heeft de scouting de raadsle den een brandbrief gestuurd. Klippel vroeg zich af waaraan die trage gang van zaken kon liggen. De Rijke zei dat het geen kwes tie van schuldvraag is. „Ik moet wel opbiechten dat ik be grijp dat de scouting vindt veel te lang te moeten wachten", al dus de wethouder. „Ik zeg u In de verschillende rubrieken zijn onder meer instanties op het gebied van maatschappe lijk werk, gezondheidszorg, onderwijs en religie. Verder in de gemeentegids veel vereni gingen die zich bezig houden met sport, cultuur en ontspan ning. Daarbij is zelfs over de gemeentegrenzen heen geke ken. Nieuw in de gemeentegids is een alfabetisch gerangschikte lijst van voorzieningen. Van de A van Autodealer gaat het via de C van Campings (en mini- campings) naar de D van Die ren, de F. van Fotokopieën, de K van Kwekerij, de V van Vis handel en zelfs de W van Was salon. Een handig lijstje, zeker voor nieuwkomers in de ge meente Middenschouwen. RENESSE/NOORDWELLE - De Hervormde Gemeente Re- nesse-Noordwelle heeft beslo ten een fonds in het leven te roepen in de strijd tegen de Bonte Knaagkever. Op de weekmarkt in Renesse staat op 5 juni, 17 juli en 7 augustus een kraam om dit fonds te spekken. Tbt schrik van eigenaars of be heerder van oude gebouwen werd in 1989 de Bonte Knaag kever gesignaleerd. Het vraat zuchtige beestje werd ook in verschillende kerken en monu mentale gebouwen op Schou wen-Duiveland gezien. De ke vers huizen voornamelijk in oud eikehout. Bedreiging Het door de Bonte Knaagkever aangetaste hout kan op den duur een bedreiging vormen voor de stabiliteit van een ge bouw. De bestrijding van de kever is daarom van groot be lang en heeft op vele plaatsen reeds plaatsgevonden. Ook in de Hervormde kerken van Re nesse en Noordwelle is dit ge beurd en voor een kerkelijke gemeente is dat een fors finan cieel offer. „Het gaat namelijk niet alleen om een eenmalige 'kuur'", al dus de oprichters van het fonds. „Voorlopig moet elk jaar gecontroleerd worden of de be strijding effectief genoeg is ge weest. Daarom is een fonds be strijding Bonte Knaagkever in het leven geroepen. Zoals al aangestipt wil men dit fonds onder meer spekken middels een kraam op de weekmarkt. In dat kraam wordt getoond wat de Bonte Knaagkever met hout doet. Voor degenen die geïnteresseerd zijn in het reilen en zeilen van de kever zijn fol ders verkrijgbaar. toe, dat zo snel ik iets meer weet - de plannen liggen nu op de afdelingen - dan roep ik de commissie jeugd en jongeren werk bijeen", besloot De Rijke. Restauratie Tijdens de gemeenteraadsver gadering werd onder meer zon der discussie ingestemd met de restauratie van de westelijke dakruiter op de Gasthuiskerk te Zierikzee. De totale kosten van de restauratie komen op 150.000 gulden. Door middel van subsidies komt de bijdrage van de gemeente op 17.400 gul den. Verwachting t/m zaterdag 1 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noordo. 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noordo. 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 mei. Zon op 05.28, onder 21.46 Maan op 23.15, onder 05.35 30 mei. Zon op 05.27, onder 21.47 Maan op 23.57, onder 06.26 Laatste Kwartier: 5 juni (17.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Langzaam komt er een einde aan het kille en grauwe weer. Het dikke pakket laaghangende be wolking waaruit het geruime tijd motregende, trekt naar het zuiden weg en opklaringen, die het noord oosten hebben bereikt, breiden zich uit over de rest van het land. Van nacht daalt de temperatuur tot on geveer 8 graden, er is weinig wind en hier en daar ontstaat mist. Mor gen laat de zon zich af en toe zien, er zijn ook wolkenvelden, maar re gen valt daar niet meer uit. Er waait een zwakke tot matige noordooste lijke wind en met een middagtempe- ratuur van 19 graden komen de thermometers eindelijk op het, voor eind mei, normale niveau. MIDDELBURG - De 35-jarige Th. A. M. (Thomas Aquinas Maria) Steenkamp uit Dongen is per 16 juni 1991 benoemd als burgemeester van Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen. Dit heeft de afdeling voorlichting van de provincie Zeeland maandagmiddag bekendge maakt. Steenkamp, CDA'er en zoon van voorzitter Piet Steenkamp van de Eerste Kamer, is mo menteel wethouder in het Bra bantse Dongen. Hij volgt als burgemeester van de ruim 7.600 zielen tellende gemeente Hontenisse mr. A. A. L. G. M. Kessen op, die medio december burgemeester van het Zeeuws- Vlaamse Hulst werd. Hij is ge boren in Amsterdam en was van 1976 tot 1986 leraar basis onderwijs in Tilburg. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D, L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Het zit de gemeenteraad van Zierikzee niet lekker, dat Duiveland dwars ligt bij de tot standkoming van de kinderopvang in de regio. „Dui veland is te beroerd om er één cent eigen geld in te stoppen. Maar het is natuurlijk niet de bedoeling, dat de belastingbetaler van Zierikzee opdraait voor de kosten van Duiveland", reageerde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs tijdens de gemeenteraads- De uurwerktóren van de Gasthuiskerk moet gerestaureerd worden. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3