LAATSTE NIEUWS Open universiteit Middelburg informeert belangstellenden Kritiek op plan IJsland om walvisvangst te hervatten Amnesty: Folteringen en moorden over de hele wereld G. van der Ham krijgt Dr. L. de Jongprijs Hoofdstad Etiopië in handen opstandelingen NS-werkgroep: werving conducteurs moet beter Spionage door Belgische journalisten „flauwekul' Tijdens open dag op zaterdag 8 juni 1991 Politie ondervraagt Srilankaanse wegens aanslag Gandhi Werknemers arbeids bureaus krijgen meer loon Debatten in Zeeuwse Staten moeten levendiger 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP ADDIS ABEBA - Etiopische opstandelingen hebben vandaag, dinsdag de hoofdstad Addis Abeba ver overd. De stad viel na een drie uur durende operatie met tanks en artillerie. Dit hebben de opstandelin gen meegedeeld. Ze hebben het presidentiële pa leis in handen. Dat was het be langrijkste centrum van verzet door de overgebleven rege ringssoldaten in de hoofdstad. Verder hebben de opstandelin gen ettelijke ministeries, het hoofdbureau van politie, het radiostation en twee hoofdver keerspleinen veroverd. Er wordt nog gevochten om het ministerie van defensie. Hier bevindt zich een klein aantal regeringsmilitairen. Kort na middernacht onze tijd waren de opstandelingen met tanks Addis Abeba binnengetrok ken, aldus inwoners van de hoofdstad. De inname van Addis Abeba komt precies een week na de vlucht van president Mengistu Haile Mariam. De man die 14 jaar met harde hand Etiopië leidde, nam vorige week dins dag de wijk naar Zimbabwe, waar hij een boerderij heeft. Volgens de eerste berichten zijn er weinig slachtoffers ge vallen bij de inname van Addis Abeba. Een functionaris van het Revolutionair-Democra tisch Front van het Etiopische Volk zei: „Onze eenheden heb ben tot nu toe weinig verzet on dervonden". De opstandelin gen hebben verklaard dat ze ook het internationale vlieg veld, op vijf km ten zuidoosten van de stad, veroverd hebben. LONDEN - Tweederde van alle mensen in de wereld leeft in staten waarvan de regeringen nog altijd martelen, moorden en politieke tegenstanders ge vangen zetten. Dit stelt Amnesty International in een oproep die de internationale mensenrechtenor ganisatie vandaag, dinsdag gedaan heeft bij haar dertigjarig bestaan en die het kerkelijke persbureau EPD heeft verspreid. De medewerkers van het Studiecentrum MIDDELBURG - De Open universiteit in Middel burg zet op zaterdag 8 juni van 10.00 tot 15.00 uur de deuren open voor iedereen die geïnformeerd wil worden over de studiemogelijkheden aan deze rijks instelling. Consulenten en studiebegeleiders zijn aanwezig om uitleg te geven over het studiesysteem, de cursussen en de samenstelling van programma's zoals kort hoger onderwijs en doctoraal opleidin gen. Volgens Amnesty verzinnen de meeste regeringen uitvluchten voor hun schendingen van mensenrechten. Daar mdet een einde aan komen en de interna tionale verdragen ter bescher ming van de mensenrechten moeten onverkort worden na geleefd, aldus Amnesty in haar verklaring. Symbool Iter gelegenheid van haar der tigjarig bestaan heeft Amnesty het lot van dertig mensen sym bool gesteld in een mondiale campagne tegen schendingen van mensenrechten. Een van hen, een twaalfjarige jongen, werd door militairen van het regeringsleger van Mauritanië vermoord. Een arts in Colom bia, die zich voor de bescher ming van mensenrechten inzet te, „verdween" vorig jaar. In de verklaring stelt Amnesty dat Zij door zal gaan de schendin gen van mensenrechten te be strijden. Al het beschikbare cursusma teriaal (al meer dan 150 cursus sen) variërend van organisatie kunde, marketing, rechten en informatie tot personeelsbe leid, psychologie en filmkun de) ligt ter inzage. Ook is dan de nieuwe uitgebreide studie gids verkrijgbaar. Belangstel lenden kunnen tevens ken nismaken met de moderne in teractieve toepassingen van video- en computeronderwijs. MADRAS - De Indiase politie heeft een Srilankaanse Tamil- vrouw in verband met de moord op de vroegere Indiase premier Rajiv Gandhi voor on dervraging aangehouden, zo heeft de politie maandag mee gedeeld. Volgens de politie gaat het om een 40-jarige vrouw die een lichte huidskleur heeft. We gens de aanslag op Gandhi zoekt de politie naar een vrouw met zo'n huiskleur en naar twee mannen. Deze perso nen zouden medeplichtigen zijn van de vrouw die Gandhi vorige week tijdens een zelfmoord-actie in Sriperam- pudur bij Madras in de deel staat Tamil Nadu opblies. De vrouw die werd aangeduid met de naam Vasanthi, is opgepakt in de stad Cuddalore, ongeveer 150 kilometer van Madras, al dus de politie, die geen verdere bijzonderheden verstrekte. UTRECHT - Werkgevers en vakhonden hebben een ak koord bereikt over de loons verhoging voor de arbeids voorzieningsorganisatie (ar beidsbureaus, centra voor vak opleiding). Met ingang van 1 april gaan de circa 5.700 werk nemers er 3,5 procent op voor uit, zo deelde de onderhande laar van de AbvaKabo, H. Lee- rentveld, vandaag dinsdag mee. Naast de structurele loonsver hoging ontvangen de werkne mers in december van dit jaar een eenmalige uitkering van een kwart procent van het jaar salaris. Het budget voor flexi bele beloning wordt met 0,2 procent verhoogd. De cao voor de sector, die onder meer voor ziet in een gemiddelde werk week van 38 uur, is in oktober vorig jaar al afgesloten. De werknemers van de arbeidsbu reaus verkeren in een over gangssituatie door de reorgani satie van de arbeidsvoorzie ning. Zij worden niet langer beschouwd als ambtenaren, maar als werknemers van een private onderneming. Voor degenen die geïnteres seerd zijn in een specifiek vak gebied is ten behoeve van de open dag een speciaal informatie-programma samen gesteld dat er als volgt uitziet: 10.10 uur bedrijfs- en bestuurs wetenschappen; 10.50 uur na tuurwetenschappen (onder meer milieukunde); 11.30 uur cultuurwetenschappen; 12.10 uur technische wetenschappen (informatica); 12.50 uur econo- Sinds 1986 mogen walvissen niet meer voor commerciële doeleinden worden gevangen, omdat het walvissenbestand zozeer was gedecimeerd dat en kele soorten dreigden uit te sterven. Wel werd de vangst voor wetenschappelijke doel einden toegelaten. Volgens de milieu-organisatie Greenpeace hebben IJsland, Noorwegen en mische wetenschappen; 13.30 uur rechtswetenschappen; 14.10 uur sociale wetenschap pen. Aan de Open universiteit, die in september 1984 van start ging, staan inmiddels meer dan 55.000 studenten in ge schreven. Zij volgen korte of lange programma's - veelal in combinatie met een baan of de zorg van het huishouden - met als doel hun loopbaanperspec tieven te verbeteren of hun in tellectuele capaciteiten te ver groten. Zij kunnen voor bege leiding en computeron dersteund onderwijs terecht in 18 over het land verspreide stu diecentra. Via het studiecentrum Middel burg staan momenteel 1230 stu denten ingeschreven. In 1981 werden maximaal 690 studen ten voorzien. Japan met dit voorwendsel de afgelopen vijf jaar nog 14.000 walvissen gedood. Buiten proporties Deze drie landen willen nu dat de jacht op dwergwalvissen en vinvissen weer wordt toegela ten. Greenpeace acht dit initia tief „buiten alle proporties" en DEN HAAG - De voor 1 augus tus aangekondigde tariefsver hoging van de strippenkaart met 30 cent kan „op zijn vroegst" per 1 september door gang vinden. Doordat de Twee de Kamer pas dinsdag over de ze maatregel spreekt, lukt het niet de nieuwe strippenkaar ten op tijd gedrukt te krijgen. Directeur C. Roodvoets van Vervoerbewijzen Nederland, dat de strippenkaarten drukt, heeft dat maandag meege deeld. MIDDELBURG - De debatten in de Zeeuwse Staten moeten levendiger worden en aan kwa liteit winnen. Een speciale commissie die tijdens de Staten-vergadering maandag haar officiële status kreeg, moet met het oog hierop aan bevelingen op papier zetten. De commissie moet onder meer een rondvraag aan het slot van vergaderingen in het leven roe pen. Hierdoor kan, zo vindt het lijsttrekkersoverleg, dat het initiatief tot het instellen van de commissie nam, snel op ac tuele zaken ingespeeld wor den. Ook de structuur en werk wijze van de commissies zou veranderd moeten worden. De commissie moet aandacht schenken aan de relatie com missiebehandeling en behan deling in de Staten, zodanig ,dat het debat in de Staten aan kwaliteit en levendigheid wint". In de taakopdracht van de com missie tyordt tevens advies ge vraagd over het invoeren van het fractie-assistentschap. Met name kleine Staten-fracties zouden behoefte hebben aan een plaatsvervanger die in voorkomende gevallen de ge kozen Statenleden kan vervan gen. Het advies van de zoge naamde commissie van herzie ning reglement van orde zal naar verwachting in de Staten vergadering van 6 september ter sprake komen. bepleit juist een permanent jachtverbod op alle walvis soorten. Op de opening van de vijfdaagse conferentie bena drukte de IJslandse minister van visserij, Thorsteinn Pals- son, dat de walvisvangst voor zijn land „van vitaal nationaal belang" is. „De tienduizenden walvissen in onze wateren zijn een bron van proteïnen en van economische activiteiten", al dus de minister. Ttezelfdertij d zijn de walvissen „economi sche concurrenten" van de IJslanders, omdat ze grote hoe veelheden vissen binnen het IJslandse visvangstgebied ope ten. Palsson dreigde opnieuw dat IJsland de IWC zou verla ten en een concurrende organi satie zou opzetten als de belan gen van de walvisvangende na ties gewaarborgd worden. veroux niet gaf, zei dat er niets aan de hand is en bestempelde de zaak als „flauwekul". Strafbaar Mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Grooth-van der Sluis in De Burght. Hele maand juni Burgh-Haamstede Schilderijenexpositie De Tien Geboden. De Burght. Tijdens kantooruren. Tot en met 22 juni Zierikzee Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Van 25 juni tot en met 6 juli Bruinisse Tentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Zaete. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Van 9 juli tot en met 26 juli Burgh-Haamstede Ttentoonstelling leven en werk Annie M. G. Schmidt. Biblio theek De Schutse. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Dinsdag 28 mei Zierikzee Commissie recreatie en toe risme. Stadhuis. 19.00 uur. Ledenvergadering vereniging kinderboerderij De Punt. De Driehoek. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening in gemeente huis. 19.30 uur. Renesse Officiële opening vakantie bungalowpark door staatsse cretaris Simons. Terrein CJV. 14.30 uur. Brouwershaven Voorlichtingsbijeenkomst Woonzorgcentrum in Tbnnen- magazijn. 14.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstrdat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping vrouwenvereniging Deborah in Salem. Van 10.00- 12.00, 14.00-17.00 en van 18.30- 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruiiiisse Schrijfochtend Amnesty Inter national. Leeszaal openbare bi bliotheek van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 29 mei Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond en pachtzaken Westerschou- wen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 30 mei Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 31 mei Zierikzee Gospel-concert in Christelijke Gereformeerde kerk, Zevenge- tijstraat. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oud papier brengen. Gebouw Salem, Molenstraat. Van 18.30 tot 20.30 uur. Zaterdag 1 juni Zierikzee Concert fanfarekorps Eensge zind Excelsior. Muziektent. 15.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein obs De Schoener. Van 9,00 tot 15.00 uur. Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Nieuwerkerk Eilandelijke muziekmiddag. Oude sportveld. Vanaf 12.00 uur. Maandag 3 juni Burgh-Haamstede Installatie nieuwe burgemees ter H, Tees. Gemeentehuis. 14.00 uur. Dinsdag 4 juni Burgh-Haamstede EG-examen werkhondenver eniging op terrein aan Hoge- zoom. 19.00 uur. UTRECHT - De werving van nieuwe conducteurs voor de Nederlandse Spoorwegen moet aanzienlijk worden verbeterd. Dat zegt H. Blaauw, voorzitter van een uit procesmanagers en personeelschefs sa mengestelde werkgroep van NS, in een extra editie van het NS-blad Koppeling. Donderdagavond kwamen de Spoorwegen en de vakbonden overeen dat er 400 conducteurs in dienst worden genomen als bijdrage in de bestrijding van agressie in de trein. Volgens Blaauw blijkt uit een analyse van de arbeidsmarkt dat er in Nederland voldoende mensen beschikbaar zijn voor een baan als conducteur. Om die mensen ook daadwerkelijk binnen te halen stelt Blaauw dat de solli-' citatieprocedure veel sneller moet verlopen dan nu het geval is. Sollicitanten moeten vol gens hem nu te lang wachten. De werkgroep pleit er tevens voor om regionale projecten op te zetten om moeilijk bereikba re groepen op de arbeids markt, zoals allochtonen en herintredende vrouwen, te in teresseren voor een baan als conducteur. NS zou in die pro- l>jecten nauw moeten samenwer ken met plaatselijke instellin gen die zich richten op de be treffende groepen. Als blijkt dat kandidaten in eerste aan leg niet over voldoende capaci teiten beschikken, moeten zij niet direct worden afgewezen, aldus de werkgroep. Opleiding kan de sollicitanten volgens Blaauw alsnog op het gewenste niveau brengen. Tot slot be pleit de werkgroep een verrui ming van de mogelijkheden voor parttime werk, waardoor een baan bij het Spoor ook voor herintredende vrouwen interessant kan zijn. DEN HAAG - Minister An- driessen van economische za ken wijst een nieuwe bezuini ging op de subsidies aan het midden- en kleinbedrijf van de hand. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 mei 05.00 156 10.50 -137 17.15 148 23.15 - 154 30 mei 05.35 159 11.25 .- 134 17.45 149 23.55 -159 ROOMPOT BUITEN 29 mei 03.25 157 09.35 -137 15.45 149 22.00 - 153 30 mei 04.00 160 10.10 - 134 16.15 149 22.35 -157 BRUINISSE 29 mei 05.25 164 10.50 - 147 17.30 155 23.10 -164 30 mei 05.55 167 11.30 -144 17.55 156 23.55 - 168 WEMELDINGE 29 mei 05.05. 177 10.55 -152 17.20 170 23.20 -169 30 mei 05.40 181 11.35 - 149 17.55 170 24.00 -173 Springtij 30 njei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BRUSSEL - Het Belgische ministerie van justitie heeft maandag ontkend dat vier BRT-journalisten voor de Sovjetrussische geheime dienst (KGB) heb ben gewerkt. Die beschuldiging is volgens het minis terie „volkomen uit de lucht gegrepen", zo bericht de Belgische radio. De Brusselse krant De Stan daard had zaterdag geschreven dat de journalisten voor veel geld in dienst waren van de KGB. Zij zouden zijn „verra den" door de vorig jaar overge lopen KGB-officier Oleg Tsjer- pinski, die verbonden was aan de Sovjetambassade in Brus sel. In verband met de reputa tie van de BRT eiste daarop di recteur Cas Goossens ophelde ring. Indruk maken Gebleken is, aldus de BRT- radio, dat Tsjerpinski, om in druk te maken op'zijn (Ameri kaanse) ondervragers, de na men van mensen heeft ge noemd met wie hij contacten had in België. Onder hen wa ren slechts tw,ee journalisten, iemand van een niet met name genoemd weekblad en een BRT-journalist. Onderzoek door de Belgische BVD wees uit dat die contacten louter met het werk hadden te maken. Van „gemanipuleerde" infor matie of spionage is absoluut geen sprake geweest. Volgens BRT-journalist Jos Bouveroux bestaat ook in het Belgische kabinet de nodige scepsis over de kwestie. De indruk is dat het een opgeklopte zaak is. Een vice-premier, wiens naam Bou- Welgeteld één strafbaar feit heeft het veiligheidsonderzoek aan het licht gebracht. Dat was de vorig jaar al uitgelekte zaak van een medewerker van een Vlaamse senator. Die zou voor ruim 3.000 gulden het zoge noemde plan-Charlier over re organisatie van het Belgische leger aan Tsjerpinski hebben doorgespeeld. MIDDELBURG - De auteur dr. G. van der Ham krijgt vanmiddag, dinsdag de Dr. L. de Jongprijs voor zijn boek „Zeeland 40-45." ling weet te trekken van een breed publiek voor de contem poraine geschiedenis na 1900 van Nederland of zijn overzee se gebiedsdelen. Een jury bestaande uit prof. dr. J. Th. M. Bank, prof. dr. J. C. H. Blom, Lisette Lewin, J. H. van Meekren, prof. dr. I. Schöffer en A. R Smaal heeft het boek van Van der Ham gekozen uit 54 inzendingen. De schrijver M. Hegener krijgt een eervolle vermelding voor zijn boek „Guerilla in Mori. Het verzet tegen de Japanners op Midden Celebes in de Twee de Wereldoorlog." De Staats drukkerij/Uitgeverij stelde de prijs drie jaar geleden in naar aanleiding van de voltooiing van De Jong's „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". Iedereen komt er voor in aanmerking die op een wetenschappelijk verant woorde manier de belangstel- Niet alleen boeken kunnen worden ingezonden, maar ook films, radio- en televisiepro gramma's, toneelprodukties en tentoonstellingen. Het is voor de tweede keer dat de onder scheiding wordt toegekend. De opzet is dat dit eenmaal in de twee tot drie jaar gebeurt. Mi nister D'Ancona van WVC reikt de prijs vandaag uit om 17.30 uur in de Spiegelzaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Behalve een gedenkpenning is er een geldbedrag van 20.000 gulden aan verbonden. REYKJAVIK - Het verzoek van IJsland de commer ciële walvisjacht weer toe te laten is maandag op de conferentie van de Internationale Walvisvaartcom missie (IWC) in Reykjavik op heftige weerstand gestuit. Zowel milieu-organisaties als deelnemende landen voelen niets voor het voorstel van Japan, Noorwegen en gastland IJsland het IWC-morato- rium op het vangen van bedreigde walvissoorten op te heffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2