Huize Zeelandia na vier jaar verkocht aan inwoner Randstad TAXATIE? Betekent komst museumhaven straks wel of geen overlast? SAMAN BV 5 3 Muzikaal weekeinde van Leger des Heils BEZORGER of BEZORGSTER Bezwaren tegen begroting 1992 van muziekschool Zeeuwse burge meesters protesteren Bedoeld voor particuliere bewoning Omwonenden Oude Haven bezorgd Vergadering commissie grond- en pachtzaken Q 3 =3 5 9 MEER WANDEL- EN FIETSPADEN VANDALISME TAPTOE ZEEUWS KAMPIOEN Acht en negen juni GOEDE MIDDAG ZONNEMAIRE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook voor design in o.a. halogeen-verlichting naar Zonnemairel Jazeker!! ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE VRIJDAG 24 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24951 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Het college van b en w van Zierikzee stelt de raad voor bezwaar te maken tegen de begroting voor 1992 van de Zeeuwse Muziekschool. Dat voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering van maandag 27 mei. De vergadering wordt gehou den in het stadhuis en begint om 19.30 uur. De gemeenten van Schouwen- Duiveland betalen allemaal via een gemeenschappelijke re geling mee aan de kosten van de Zeeuwse Muziekschool. De financiële bijdrage wordt be perkt tot maximaal 98 procent van de kosten in het onmid dellijk voorafgaande jaar. „Bij de bestudering van de begro ting 1992 is ons gebleken dat de variabele kosten geen 98 pro cent bedragen van de variabele kosten in het voorafgaande jaar maar juist aanzienlijk ho ger uitvallen dan in 1991", al dus het college. In concreto zou het volgens de gemeente gaan om een verhoging van 16.000,- ofwel negen procent en dat vindt men wat teveel van het goede. VLISSINGEN - De burge meesters van Vlissingen, Rei- merswaal en Terneuzen heb ben schriftelijk bij minister H. Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) geprotesteerd tegen de opheffing van de POD (Pa trouille en Opsporingsdienst) op de Westerschelde. De POD vaart permanent met twee schepen op de Westerschelde en één op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het opheffen van de dienst be tekent dat schepen met gevaar lijke lading voortaan niet meer worden gecontroleerd. De rede natie van Maij-Weggen is dat door de komst van de walra- darketen de POD overbodig is omdat de schepen van het be gin tot het eind worden bege leid. Daarnaast kan de rijkspo litie te water - zij het op afroep - eventueel nog schepen contro leren. NOORDWELLE - Makelaarskantoor Hanse bv in Brouwershaven heeft een koper gevonden voor Hui ze Zeelandia in Noordwelle. Voor het pand werd 750.000 gulden gevraagd. Hoewel Hanse geen per soonsgegevens kwijt wil over zijn cliënten, vertelt hij wel dat het om een particulier uit de Randstad gaat. Het monumentale pand is gekocht voor parti culiere bewoning. Huize Zeelandia heeft zo'n vier jaar te koop gestaan. Dat is volgens de makelaar niet op merkelijk. Voor Schouwen- Duivelandse begrippen gaat het om een kostbaar pand. In de Randstad klinkt het ge vraagde bedrag al heel wat aannemelijker in de oren. Daarnaast is het .zo, dat het aantal mensen op Schouwen- Duiveland, dat de mogelijk heid heeft het te kopen, ook be perkt is. was zijn achternaam Beije, want in 1620 en 1650 wordt op een kaart Cornells Beije ge noemd. Met de verkoop is het gedaan met de onzekerheid rond het landhuis met koetshuis, stenen schuur, weiland en tuinen. Een landhuis op 10.000 vierkante meter grond. Enkele jaren ge leden diende een restaurateur uit de regio plannen in bij de gemeente om het pand te ko pen. Het zou bedoeld zijn als hotel- restaurantaccommoda tie. Bereidheid De gemeente toonde in princi pe bereidheid, maar verbond daaraan wel de voorwaarde dat de monumentale schuur bij het pand gerestaureerd zou worden. De plannen van de restaurateur gingen de ijskast in en komen er met de koop nu niet meer uit. Althans niet wat Huize Zeelandia betreft. Omdat de nieuwe - nog onbe kende - eigenaar Huize Zeelan dia voor eigen bewoning gaat gebruiken, heeft hij niets te maken met eventuele vergun ningen. Dat gold wel voor de andere opties, zoals genoemd en aangevuld kunnen worden met conferentie-oord, pension, jeugdherberg en manege. Huize Zeelandia heeft een rijke historie. In het oudste veld- boek van het Westervierendeel uit 1599 staat in het eerste be vang van Zuidwelle, op de hui dige plaats Willem Cornells als bewoner en eigenaar. Wellicht Hoogenboom In het jaar 1676 wordt als eige nares de weduwe van Bastiaan Mogge genoemd. Omstreeks 1690 verschijnen de Hoogen- booms op het latere Zeelandia ten tonele. Het is Jacob Janz Hoogenboom. Uit zijn tweede huwelijk met Grietje Pietersd. Locker van Serooskerke wer den zes kinderen geboren. Hiervan komt zoon Jacob Hoo genboom op zijn vaders be drijf. Vermeldenswaard is dat in 1844 'onder toezicht' van H. M. C. van Oosterzee, predikant te Eikerzee, op Zeelandia een bliksemafleider werd ge plaatst; de eerste op een parti culiere woning in Schouwen. In 1891 werd in het verlengde van het koetshuis een kaasfabriek je gebouwd. In die tijd had M. Hoogenboom 36 melkkoeien en een eigen stamboekstier. Deze moderne veehouderij had hij met zijn schoonvader. Aan de noordzijde werd de nog be staande koepelkamer aange bouwd. Het eerste zuivelfa- briekje van Schouwen-Duive- land lukte niet erg en werd al in 1899 gesloten. Ook een groots opgezette varkensmes- terij mislukte. In 1919 verkocht Hoogenboom Zeelandia aan C. van de Panne uit Scharendijke. In 1927 werd J. Goudzwaard uit Haamstede de nieuwe eigenaar. Hij ver bleef hier tot 1936. Het bedrijf werd toen in het openbaar ver kocht. G. van de Panne-Donker kocht de gebouwen en een ge deelte van het land terug. Schoonzoon P. G. Boot werd pachter. In de oorlog werd Zee landia Duits hoofdkwartier. Het tuinkoepeltje moest ver dwijnen en de grote bomen stierven door het zoute water van de inundatie. A. Hanse kocht in 1955 het grootste deel van de gronden. Intussen ver bleef E. van de Panne Cd. hier tot haar overlijden in 1973. Zee landia was tot de vei"koop nu in het bezit van de familie Van Weele-van de Panne. In 1957 werd het vroegere zuivelfa- briekje annex koetshuis fraai gerestaureerd tot een afzonder lijke woning. Huize Zeelandia. ZIERIKZEE - Een aantal aanwonenden van de Oude Haven te Zierikzee is er nog niet van overtuigd, dat het realiseren van een museumhaven geen overlast tot gevolg zal hebben. In het idee van een museum haven kan iedereen zich wel vinden, maar hoe zit het met de schippers en bemanning als die de mogelijk heid hebben om bijvoorbeeld te overnachten? Tijdens een hoorzitting in het stadhuis te Zierikzee gaven de gemeente en de Stichting Mu seumhaven iedereen de kans om hun zegje te doen over de plannen. Plannen overigens, die ai in de zomer van dit jaar gestalte kunnen krijgen, mits de gemeenteraad instemt met alles. Het idee van een museumha ven is in principe eenvoudig. De bedoeling is om alS Stich ting Museumhaven schepen aan te trekken, die in het rijke verleden van Zierikzee een rol hebben gespeeld. Daarmee kan de Oude Haven verlevendigd gaan worden. Momenteel is de functie van de Oude Haven mi nimaal. Wil het voor de sche pen mogelijk zijn om af te me ren, dan moet de gemeente een aantal voorzieningen treffen, zoals steigers. Zoals gezegd, daar hebben de omwonenden geen problemen mee. Het idee van een museum haven spreekt veel mensen aan, omdat het zou passen in het monumentale karakter van de stad. Maar de consequenties van die 'bedrijvigheid' baren omwonenden meer zorgen. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs echter benadrukte, dat het niet de bedoeling van de gemeente of de stichting is om het karakter van Zierikzee aan te tasten. Overnachten Ook ing Ph. H. van Doorne, voorzitter van de Stichting Mu seumhaven, denkt daar zo over. Maar Van Doorne hield de aan wezigen wel voor, dat het wat hem betreft erg moeilijk is om bijvoorbeeld het overnachten op de schepen tegen te houden. Het moet wat hem betreft niet 'te steriel' worden. En verder is het zo, dat het uitsluiten van overnachtingen het aantrek ken van schepen ernstig zal be moeilijken. Op de bezorgdheid van de om wonenden kon de gemeente niet anders reageren dan met de stelling, dat ook het ge meentebestuur die problemen of eventuele excessen niet wil hebben. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 29 mei vergadert de commissie grond- en pachtza ken van de gemeente Wester- schouwen. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Aan de leden van de commissie wordt onder meer de vraag voorgelegd of een vrijkomend perceel landbouwgrond ver kocht dient te worden aan der den of door de gemeente zelf in eigendom te worden gehouden. Advertentie Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Advertentie De fraaie patriciërshuizen langs de Oude Haven herinneren nog aan de tijden van weleer. (Archief foto). Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 Het oude stort in, de tijd verandert en nieuw teven bloeit uit de bouwvallen op. Schiller Meer bewolking HET WEER Verder toenemende bewolking en vooral in het oosten van het land mogelijk wat regen. Minimumtem peratuur rond 7 graden, middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Wind uit zuidwest tot west, matig. Tjdens een CDA-thema-avond werd gepleit voor meer wandel- en fietspaden in de Schouwse Westhoek. Volgens vandalisme-registratrice Anita Duinhouwer mogen mensen vandalisme niet gewoon gaan vinden. Dit jaar doen vijf muziekkorpsen mee aan de taptoe die op zaterdag 22 juni plaatsvindt in Zierikzee. Het eerste damesteam van de tennisvereniging Bru Tèn werd Zeeuws kampioen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - In het weekeinde van 8 en 9 juni is er op uitnodiging van het Leger des Heils te Zierikzee, een bezoek van het Amsterdams stafkoor en het mu ziekkorps van het Leger des Heils uit Gorinchem. Zij brengen een gevarieerd programma in Zierikzee. Voor een ieder die van koor zang en brassband houden, zal het een bijzonder weekeinde zijn, temeer omdat beide en sembles de afgelopen jaren steeds bekender zijn geworden. Het Amsterdamse stafkoor is een koor van het Leger des Heils en bestaat uit 38 voorna melijk jongere heilsoldaten, die elk lid zijn van een plaatse lijk zangkoor van een afdeling (korps genaamd). Algemeen leidster is mevrouw kapitein V. Krommenhoek-Schou Larsen. Dirigent is kapitein D. Krom menhoek. Pianist is W. Gout. Met uitzondering van de diri gent is geen van de leden be roepsmusicus. Het muziekkorps van Gorin chem met als dirigent J. Dirks, is voor Zierikzee ook geen on bekende. Ook dit gezelschap is al eerder in Zierikzee te gast geweest. Ook hier gaat het om louter heilsoldaten en geen van allen is beroepsmusicus. In dit weekeinde en wel op zaterdag avond, wordt ook het kinder koor Jom-Jom welkom gehe ten. Het weekeinde ziet er voor het Leger des Heils als volgt uit. Zaterdag is er om 15.00 uur een openluchtconcert in de muziek tent. Om 19.30 uur is er een con cert in de Concertzaal. Zondag is er om 10.00 uur een Heili gingssamenkomst in de aula van de Christelijke MAVO en om 17.00 uur is er een samen komst in de Rooms-Katholieke kerk aan de Hoge Molenstraat. Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN 1 BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Advertentie ben jij de voor onze krant in De Zierikzeesche Nieuwsbode doet een oproep aan jon gens of meisjes die in de middag een paar uurtjes de tijd heb ben om de krant bij onze abonnees te bezorgen. Wij bieden: een goed bezorgloon prima basisvergoeding indien nodig een kilometervergoeding Hebt u interesse bel voor informatie 01110-16551 of 01110- 17313 (tot 20.00 uur) en vraag naar: dhr. Th. Oirbans of mevr. A. Flikweert-Stols. dé krant van schouwen - du'welctnd! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel 0111016551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1