Opknapbeurt westelijke dakruiter Gasthuiskerk 'Ik sta als burgemeester het liefst dicht bij de burgers' §3 i. Nicaragua-actie Zeeland Begin restauratie in nazomer Scharendijke doelwit van inbrekers Vreemde diefstal Ongeval met gewonden Aanrijding H. Tees benoemd tot burgemeester van Westerschouwen Vergadering bestuur VVV Ruimtelijke ordening Wester schouwen Droog weer ,ii N\U/ -^/TTv rw \A\ f O 4 9 DIRIGENT GOUD WERKGROEP SCHAKEN Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? tWÊSBÊ' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24950 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Zo voor 't blote oog „blaakt" de wes telijke dakruiter van de Gasthuiskerk in Zierikzee „van gezondheid", maar dat is maar schijn. Wie zo als restauratie-ambtenaar H. Goedegebuure de da kruiter regelmatig van dichtbij aanschouwt ziet dat een deel van dit „torentje" tussen helmkoepel en dak behoorlijk aangetast is door houtrot. Daarom zal deze dakruiter nog dit jaar worden gerestau reerd. Geraamde kosten: 150.000 gulden. De Gasthuiskerk is - gezien vanaf het Havenplein een wat opmerkelijk bouwwerk. Wie het niet weet zal daar achter De Beuze niet zo gauw een kerkge bouw verwachten. Die wat bij zondere constructie is een ge volg van de uitbreiding van de oorspronkelijke kapel van het Sint Elizabethgasthuis in 1651. Deze uitbreiding bestond uit een galerij boven de Beurs. Voor de aanbouw van dit voor ste gedeelte moesten enkele woningen worden gesloopt. Waarschijnlijk gelijktijdig met deze uitbreiding werd de wes telijke dakruiter (het „torent je" met de helmvormige koe pel) gebouwd waarin de bij het uurwerk horende slagklok werd aangebracht. Deze weste lijke dakruiter heeft de tand des tijds echter niet goed door staan. Een aantal jaren geleden werd tijdens een schilderbeurt geconstateerd dat het open ge deelte tussen dak en koepel on derhevig is aan houtrot. Lapmiddelen Aanvankelijk is volgens res tauratie-ambtenaar Goedege buure geprobeerd om met een aantal lapmiddelen (vervangen van stukken rot hout) dit pro ces van verval tot staan te bren gen. In 1989 bleek echter dat dit niet langer toereikend was om het verval tegen te gaan. In grijpender maatregelen in de vorm van een restauratie wa ren dan ook onvermijdelijk. In middels is door Goedegebuure een rapport opgesteld met daarin het restauratieplan. Deze restauratie beperkt zich tot het open gedeelte vanaf het dak tot aan de helmvormige koepel. Deze koepel plus het inwendige gedeelte van de dak ruiter, dat gebouwd is op een aantal onderslagbalken net bo ven het gewelf van de kerk, verkeren nog in goede staat en vallen derhalve buiten de res tauratie. Dit houdt in dat de restauratie van het middenge deelte zal gebeuren zonder dat het geheel gedemonteerd wordt. Evenals bij de restauraties van de Nobelpoort, het Graven steen, de Stadhuistoren en Sint Willibrorduskerk wordt voor deze restauratie gekozen voor de polymeerchemische metho de. Deze biedt het voordeel dat alleen de aangetaste delen wor den vervangen zodat de oor spronkelijke constructie zoveel mogelijk in tact blijft. „In feite zal het aanzicht slechts kleine wijzigingen ondergaan" is de opvatting van Goedegebuure. Houtdelen In het kort komt het erop neer dat de aangetaste houtdelen zullen worden verwijderd en vervangen worden door een af gietsel van epoxymortel. Een soort kunststof dat het voor deel biedt dat het rottingspro ces er geen vat op heeft en dat tevens de bestaande construc tie waarborgt. De houten on derdelen die gehandhaafd blij ven zullen bovendien worden geïmpregneerd. Daarnaast is ook enig timmer werk nodig voor het herstellen van een aantal spitsboogvor- mige betimmeringen onder de helm en het vernieuwen van de roefconstructies van het plat. Een essentieel element in dit restauratieplan betreft het be kleden van dit te restaureren gedeelte met een dikke lood- laag van 40 en 35 punt lood. Volgens Goedegebuure is dit een duurzame oplossing die bij veel toren-restauraties wordt gekozen. „Hiermee wordt het onderhoud (schilderwerk) be perkt" aldus de restauratie ambtenaar. Bij het aanbrengen van de ver schillende loodstukken komt de soldeerbout niet van pas. Met het oog op de mogelijke scheurvorming in de loodbe- kleding ten gevolge van tempe ratuurschommelingen is geko zen voor een dubbele fels- constructie. Behalve het ver vangen van de door rot aange taste delen en het „verloden" van de dakruiter zullen ook de wijzerplaat, kruis en wind vaan onder handen worden ge nomen en zal de slagklok die nu asymmetrisch in de lan taarn hangt een plaatsje meer naar het midden krijgen. Verguld Zowel het kruis als de wind vaan moeten schoongestraald en verzinkt worden, waarna het windvaantje nog een keer tje extra wordt verguld. Ook de cijfers en de wijzers van de wijzerplaat zullen een nieuw laagje verguldsel krijgen ter wijl de ondergrond nog eens wordt bijgelakt. Ook wordt de klok voorzien van een elek trisch quartzgestuurd mecha nisme met volautomatische zomer- en wintertijd voorzet ting. Die revisie van het uur werk is iets dat de dienst ge meentewerken uitbesteedt aan de firma Eijsbouts uit Asten en ook voor het loodgietswerk moet de dienst gemeentewer ken nog een firma zoeken. Steigers Ofschoon de restauratie van de westelijke dakruiter niet di rect een ingrijpende herstel operatie is hangt er toch een prijskaartje van anderhalve ton aan. Dat komt niet alleen door het aanbrengen van een dikke loodlaag maar vooral ook door een aantal bijkomen de kosten die onder andere ge maakt moeten worden voor het opbouwen van een hoge stei ger. Deze zal in het smalle steegje tussen het kerkgebouw en Xenos komen te staan. Tweede steiger Daarnaast komt er rondom de dakruiter nog een tweede stei ger. Nu de commissie publieke werken inmiddels haar goed keuring heeft gegeven aan_dit restauratieplan verwacht Goe degebuure dat in de nazomer met de werkzaamheden begon nen kan worden (mits de ge meenteraad van Zierikzee be sluit). De werkzaamheden zul len vermoedelijk een paar maanden duren. In ieder geval moet de klus voor de winterpe riode zijn geklaard. De westelijk dakruiter (het torentje rechts op de foto) wordt dit jaar gerestaureerd. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Scharen dijke is de afgelopen dagen het doelwit van inbrekers ge weest. In acht wagens werd ingebro ken. In een aantal van de geval len werd de radio-cassettere corder meegenomen. De bena deelden waren allen Nederlan ders. Onbekenden hebben zich ook toegang verschaft tot een camping-kantine. Benadeelde is J. F. A. B. uit deze plaats. De waarde van de ontvreemde waar bedraagt ongeveer 5000 gulden. KERKWERVE - Een niet alle daagse diefstal heeft zich dins dag voorgedaan in Kerkwerve. Daar hebben onbekenden een vogelverschrikker uit de tuin van A. R. J. gestolen. De poli tie heeft er zelfs een signale ment van afgegeven. De vogel verschrikker droeg een ge bloemde jurk. OOSTERLAND - Bij een onge val op de Rijksweg N59 ter hoogte van de Pleisterplaats bij Oosterland zijn woensdag middag drie kinderen gewond geraakt. W. A. B. uit Amsterdam kwam vanuit de richting Bruinisse en raakte door onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt. Hierdoor reed B. tegen een lichtmast. De drie inzitten den, allen kinderen, raakten gewond. Twee van hen konden door een arts ter plaatse wor den behandeld. Eén moest er in verband met inwendig letsel naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden gebracht. De auto werd geheel vernield en moest worden weggesleept. BRUINISSE - Op de Grevelin- gendam bij Bruinisse deed zich woensdag een aanrijding voor tussen twee voertuigen. Omstreeks 16.30 uur kwam F. M. uit Soest vanaf de hoofdrij baan en wilde de parallelweg oversteken naar de parkeer plaats. M. had eerst stilgestaan en reed toen de kruising op. Op dat moment kwam J. H. uit Oosterland van links over de voorrangsweg. Beide voertui gen werden zwaar beschadigd en moesten worden afgevoerd door Ista. OOSTERBROEK/BURGH-HAAMSTEDE - „De ambitie om weer burgemeester te worden stond bij mij wel nummer één". Een opmerking opgetekend uit de mond van de nieuwe burgemeester van Wes terschouwen, Harm Tees (44) uit het Groningse Oosterbroek. Tien jaar lang was Tees burgemeester van Oosterbroek in Groningen. Nu verruilt hij het rustige Groningen voor het soms hectische Wester schouwen. Harm Tees werd op 29 juli 1946 geboren in Vlagtwedde. Hij is gehuwd met Iet Sturk en het echtpaar Tees heeft drie kinde ren: Theodorus Johannes (21), Mark (18) en Marie-José (15). Tees begon zijn bestuurlijke loopbaan in 1963 als ambte naar in dienst van de gemeente Vlagtwedde. In 1970 stapte hij over van Vlagtwedde naar Gro ningen waar hij de functie van juridisch medewerker van een stedebouwkundig bureau ver vulde. Drie jaar later werd Tfees benoemd tot juridisch mede werker van de dienst Stadsont wikkeling van de gemeente Amsterdam. Van daaruit maakte hij in 1980 de overstap naar het burgemeesterschap. Herindeling Tien jaar lang mocht Tees zich burgemeester van de Groning se plaats Oosterbroek noemen. Na de gemeentelijke herinde ling in 1990 verkoos Tees een 'overbruggingsperiode' als me dewerker van het Kabinet van de Commissaris der Koningin in Groningen boven de functie van burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Oosterbroek is een gemeente die volgens Tees zelf qua groot te goed vergelijkbaar is met de gemeente y Westerschouwen. Een in het oog springend ver schil tussen Westerschouwen en Oosterbroek is dat men in Oosterbroek, en eigenlijk in geheel Groningen, probeert toeristen te lokken terwijl men zich in Westerschouwen zo langzamerhand begint af te vragen of men wat dat betreft niet eens pas op de plaats zou moeten maken. Tees beseft terdege dat hij in een gemeente terecht komt waar hij zich bepaald niet zal hoeven te vervelen. Er ligt heel wat werk op de nieuwe burge meester te wachten. „Ik voor mij vind het een uitdaging om een vorm te vinden waarin na tuur, milieu en recreatie in re delijke harmonie met elkaar samen kunnen leven", aldus de kersverse burgemeester. Een overeenkomst tussen Zee land en Groningen is volgens Tees de mentaliteit. „Net als in Zeeland staan wij hier in Gro ningen graag met beide benen op de grond", aldus Tfees. Hij zegt nuchter en zakelijk de pro blemen te lijf te willen gaan en deze in goede samenwerking met wethouders en gemeente raad op te lossen. Eén van de aantrekkelijkste aspecten van het burge meesterschap is voor Tfees de omgang met mensen. „Ik zou het wel leuk vinden als ik op de fiets onderweg naar het ge meentehuis door de mensen aangesproken zou worden. Ik sta als burgemeester het liefst dicht bij de burgers. Daarom geef ik ook de voorkeur aan een gemeente als Westerschou wen". Een ander facet van het burge meesterschap dat Tees aan spreekt is de variatie in het werk. „Je hebt veel bemoeienis met iedereen", aldus Tfees. Hij onderkent dat er ook wat min der plezierige kanten aan de functie van burgemeester ver bonden zijn. „Je zit een beetje in een glazen huis en dat vind ik weieens jammer. Je hebt als burgemeester, vaak niet veel tijd voor een privéleven". Energie Op de vraag welke eigenschap pen een burgemeester in de ogen van Tfees moet bezitten antwoordt de nieuwe burge meester van Westerschouwen diplomatiek. „Ik denk dat je in ieder geval over een behoorlij ke dosis energie moet beschik ken. En je moet natuurlijk goed met mensen kunnen om gaan", aldus Tfees. Hij kent Schouwen-Duiveland alleen van vakantiebezoekjes. Het feit dat zijn kennis van het gebied derhalve niet overmatig is hoeft in zijn ogen geen han dicap te zijn om het burge meesterschap van Wester schouwen goed te vervullen. „Ik ga daar frank en vrij op pad en ik hoop dat ik in goede samenwerking met de andere collegeleden en de gemeente raad problemen op kan los sen", aldus Tfees. Hij heeft nog geen kennis ge maakt met de leden van de ge meenteraad van Westerschou wen. „Ik krijg vrijdag wel het college en de gemeentesecreta ris op bezoek, en ik heb natuur lijk al kennis gemaakt met de leden van de vertrouwenscom missie", aldus Tfees. De officië le installatie van Tfees staat ge pland voor maandag 3 juni. ZIERIKZEE - De VVV te Zie rikzee houdt dinsdag 4 juni de jaarlijkse ledenvergadering in restaurant Mondragon. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Tijdens de vergadering komen de notulen van de vorige verga dering ter sprake. Dat geldt ook voor de jaarrekening 1990 en de begroting voor 1991. Na de pauze worden de ontwikke lingen rond de promotie van Schouwen-Duiveland belicht. De jaarrekening en de begro ting liggen een week voor de vergadering tér inzage bij het VW-kantoor. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commissie ruimtelijke ordening komt dinsdag 28 mei bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haam- stede. De openbaar toeganke lijke vergadering begint om 19.30 uur. De commissieleden spreken onder meer over de uitbreiding van de kern Noordwelle, een nieuwe lokatie voor de werk hondenvereniging, de bouw van enkele woningen, de lega lisering van een illegaal ge bouwde stal aan de Scholder- laan 11 en een bouwplan voor een nieuw kruisgebouw op het terrein achter de nlC-kerk. Het nieuwe wordt hoger op prijs gesteld dan iets anders. Ovidius HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtem- N peratuur ongeveer 12 graden. Matige noordwesten wind. Kees van der Maas uit Oosterland doet zaterdag eind examen koordirectie in Zierikzee. Twee echtparen vieren in Zierikzee hun vijftigjarig hu welijksfeest. Voor mensen met weinig of gen sociale contacten is er nu de werkgroep Handreiking. De hartstochtelijke begeerte van de schakers van SVZierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Gedurende de gehele maand mei wordt door alle Wereldwinkels in Zeeland Nicara gua en haar produkten (hananen, koffie, sesam- pasta, cashewnoten en honing) onder de aandacht van een breed publiek gebracht. Het campagnemot to is: „Nicaragua laat ons niet los". Men wil hiermee tot uitdruk king brengen, dat juist in deze periode, waarin de politieke si tuatie in Nicaragua drastisch gewijzigd wordt, de boeren en arbeiders in Nicaragua een be roep op ons doen. Nu zij de steun van de overheid meer en meer moeten gaan ontberen, vragen zij van ons om hun pro dukten te verkopen en hun or ganisaties te steunen via de meerprijs voor hun produkten. Met de verkoop van produkten uit Nicaragua leveren de We reldwinkels een structurele bijdrage aan de ontwikkeling van de economie van Nicara gua en helpen ze kleine boeren en arbeiders bij de verbetering van leefomstandigheden en ar beidsvoorwaarden. De Nicara- gua-actiemaand wordt georga niseerd door de Landelijke Ver eniging van Wereldwinkels, te zamen met het Nicaragua Ko- mitee Nederland, de HIVOS en Stichting Ideële Import. In de jaren dat de Sandinisten aan het bewind waren in Nica ragua (van 1979 tot 1990) nam Nicaragua voor velen een spe ciale plaats in tussen de ont wikkelingslanden. Dat kwam, doordat het één van de weinige ontwikkelingslanden was, waar de regering aan de kant van de kleine boeren en de ar beiders stond. Een levensgroot' verschil met buurlanden als El Salvador of Honduras. Daardoor leek het alsof de ver anderingen veel meer perspec tief hadden. En dat was ook zo. Nicaragua werd een eiland in een woeste oceaan van schen ding van mensenrechten en on derdrukking van boeren en ar beiders, doordat militairen en politie-agenten, die hun boekje te buiten gingen gewoon be recht werden en doordat de re gering CAO's bekrachtigde en controleerde. Voor velen zette de verkie zingsnederlaag van de Sandi nisten,- op 25 februari verleden jaar, dan ook een grote domper op hun enthousiasme, die twij fels meebracht over hun band met Nicaragua. Maar juist nu hebben de boeren en arbeiders in Nicaragua de steun dubbel en dwars nodig, omdat ze de steun van de staat in de be scherming van hun belangen moeten missen. Produkten, waaronder de koffie uit Nicaragua, zijn te koop bij de Wereldwinkel. (Archieffoto). ISLAMABAD - Het Pakistaan se parlement heeft donderdag zijn goedkeuring gegeven aan de invoering van de sharia, de islamitische wetgeving. Aan de stemming ging een verhit de bat met de oppositie vooraf die de nieuwe wet „fundamenta listisch" en ondemocratisch noemde. De wet moet nog wor den goedgekeurd door de Se naat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1