Een museumhaven versterkt monumentenstad Zierikzee Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Waarde lezers NootkrocE Nootklok Slotnoten Mensen in noot Pinkster- verkeer leidt tot 142 kilometer file in spits Lubbers ziet niets in vice- premier zonder portefeuille Moeder brengt haar twee kinderen om het leven STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN JAARGANG 1 NO 20 HOOFDREDACTEUR; NICOLAAS NOTENBAERD NotenkrakeF Nootzakorr DINSDAG 21 MEI 1991 NR 24949 5 91/35T/G. Nogmaals een schoolfoto uit Bruinisse en ook nu weer van de School met de Bijbel, klas II. Op de bovenste rij van links naar rechts: Bas van Dommele, Marien van de Velde, Jaap Stouten, Adriaan Verwijs,, Marien de Waal, Johan Wagemaker, Hein Schikker, Johan de Waal en Kees de Waal. Op de tweede rij juffrouw M. de Korte en juffrouw W. Gouma, Marie Hanse, Geertje Looy, Marie Verspoor, Pietje Haeck, Mientje Kik, Koos de Waal, Janna Maria Hage, Antje Otte, Corrie Moerland, Johan de Waal en meester C. Koelmans. Op de derde rij: Adriaan van Popering, Willemien van Popering, Kommertje de Waal, Coba van de Zande, Dientje de Waal, Hubrien Schoenmaker, Johanna Wagemaker, Corrie Bouwman, Arie Kik, Keetje Kik, Johanna Kik en Frans Moerland. Op de vierde rij: een onbekende jongen, Marien Boot, Dingenes Bal, Van Keulen, Adr. Verwijs, Rinus v. d. Werken, Willem Verwijs, Jan Verwijs, Levien de Waal en Jan de Waal. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Zierikzee bepaald aan de hand van een aantal van te voren vastgestelde criteria. Op grond van verscheidenheid, de mate van authenticiteit en de moge lijkheid om de getijdehaven (ook daarin is de Oude Haven vrij uniek geworden) in- en uit te varen zal worden bezien of een schip in de Museumhaven thuishoort of niet. Het afmeren van fraaie repli ca's willen beide bestuursleden niet op voorhand uitsluiten. „Ons uitgangspunt is om een representatief historisch beeld van de Oude Haven te schep pen. Als een bepaald scheeps- type daarin thuishoort (en niet voorhanden is) kan eventueel voor een replica worden geko zen" aldus Van Doorne die voorts opmerkt dat het ook tot het streven van de stichting be hoort om te behouden wat op dit gebied nog aanwezig is. Waar de Stichting Museumha ven volgens Van Doorne en Klaassen voor wil waken is dat de Museumhaven een statisch geheel wordt. De vroegere dy namiek in dit stadsgedeelte moet zoveel mogelijk worden hersteld door onder meer het zeilvarend houden van een aan tal van deze museale schepen. Behalve een vaste kern van schepen biedt de museumha ven immers ook de mogelijk heid van een ligplaats voor de eigenaren van dergelijke ka rakteristieke Hollandse plat bodems. Door deze opzet wordt een wisselende samenstelling van schepen in de Museumha ven mogelijk gemaakt, het geen de dynamiek volgens Van Doorne en Klaassen eveneens ten goede komt. Afspraken De passanten die met hun historisch pronkjuweel in aan merking komen voor een plaatsje in de Museumhaven behouden de mogelijkheid om op geregelde tijden het anker te lichten voor een tocht over de Oosterschelde. Wel maakt de Stichting Museumhaven, met deze eigenaren afspraken over de periode waarop zij met hun boot in de Museumhaven liggen en het tijdstip waarop de boot voor het publiek toe gankelijk is. De mogelijkheid om het inwendige van zo'n ty pisch Hollands zeilschip te be kijken is immers een essentieel element in de opzet voor de Museumhaven. Om de histori sche situatie wat meer in beeld te brengen wordt ook gedacht aan het inrichten van een schip met gereedschap zoals dat in vroeger tijden aan boord werd gebruikt. Voordat in de Oude Haven de levendigheid van weleer is te ruggebracht moeten er wel en kele voorzieningen worden ge troffen. Daarvoor heeft de Dienst Gemeentewerken van Zierikzee en de Stichting een gefaseerd herinrichtingsplan opgesteld. De gemeente heeft hiermee reeds rekening gehou den want in het Meerjaren perspectief is voor de Museum haven een bedrag van 1,5 ton gereserveerd. Infrastructuur Dit bedrag is nodig voor het aanbrengen van de allernood zakelijkste voorzieningen zo als drijvende steigers en een toegangsbrug, die ter beveili ging van de schepen kan wor den afgesloten. Met het oog op de beperkte financiële moge lijkheden is gekozen voor de uitvoering in fasen. In de eer ste fase, die waarschijnlijk nog dit jaar wordt uitgevoerd, wordt de Oude Haven (aan de kant van het Kraanplein) voor zien van een drijvende steiger die in het verlengde van de Paardenstraat is gepland. Ook wordt in deze fase aan de Noordkant van de Oude Haven één (met een hek af te sluiten) toegangsbrug aangelegd. Een tweede drijvende steiger met een lengte van zo'n vijftig me ter wordt in een tweede fase haaks op de eerste steiger ge bouwd. Het idee om in de Zierikzeese binnenstad tot een Museumha- DRIEBERGEN - Het pinkster- verkeer heeft vrijdagmiddag - en avond voor een flinke druk te op de Nederlandse wegen gezorgd. Volgens de Algemene Verkeersdienst van de rijkspo litie in Driebergen werd in de loop van de middag 30 tot 40 procent meer verkeer dan ge woonlijk waargenomen. Omstreeks 5 uur stonden er twintig files met een gezame- lijke- lengte van 142 kilometer, aldus de AVD. De meeste pro blemen werden geconstateerd op de A2 Amsterdam-Den Bosch-Maastricht. Op dit tra ject stonden rond drie uur vijf files. De langdurigste en langste file werd gemeld op de A67/A2 tussen Someren en het knooppunt Batadorp. Daar stond om zes uur vrijdagavond een file van 22 kilometer. Vol gens de AVD hebben zich her en der op de Nederlandse we gen kleine ongevallen voorge daan, waarbij zo'n 40 voertui gen waren betrokken. Twee mensen raakten lichtgewond en moesten naar een zieken huis worden overgebracht. ven te komen heeft het stich tingsbestuur vorig jaar reeds met een aantal omwonenden besproken. Na de toezegging van de stichting dat deze er voor zou waken dat geen over last zal ontstaan vond het me rendeel het volgens Van Door ne en Klaassen een aardig idee. Donderdag 23 mei wordt er op nieuw een bijeenkomst over de inrichting van de Oude Haven als museumhaven gehouden (Vanaf 19.30 uur in de Vier schaar). Dit keer op uitnodi ging van de gemeente Zierik zee. Dan kunnen omwonenden opnieuw hun mening kenbaar maken over de Museumhaven. Voor Van Doorne en Klaassen staat nu reeds vast dat die Mu seumhaven er moet komen, ge let op de promotie van Zierik zee als monumentenstad. Met zo'n drijvend museum wordt het toeristisch-recreatieve pro- dukt van Zierikzee immers kwalitatief versterkt zonder dat dat de leefbaarheid in het stadscentrum aan zal tasten, luidt het standpunt van beide bestuursleden. DEN HAAG - Een vice- premier zonder portefeuille, daar ziet premier Lubbers niets in. „Een vice-premier ge heel zonder portefeuille lijkt me een beetje onhandig in de taakverdeling", aldus Lubbers vrijdagavond na afloop van het kabinetsberaad. Hij reageerde daarmee op dit idee, dat in VVD-kringen een warm hart wordt toegedragen. VVD-fractievoorzitter Bol- kestein opperde het idee eerder deze week tijdens een perscon ferentie die gewijd was aan de vraag of de Friese commissaris van de koningin Wiegel zijn rentree in de landelijke poli tiek zou maken. VAASSEN - Een 31-jarige vrouw uit Vaassen heeft vrij dag haar twee kinderen, een jongen van 10 jaar en een meis je van 7 jaar om het leven ge bracht. Hoe de kinderen zijn gedood is nog niet duidelijk. De vrouw is in bewusteloze toestand in een ziekenhuis op genomen, nadat zij had gepro beerd zelfmoord te plegen. Dit heeft de gemeentepolitie van Epe meegedeeld. De vrouw belde vrijdagmidag rond 13 uur een kennis tegen wie zij vertelde dat ze haar kinderen had gedood. Ook zei ze een ein de aan haar leven te zullen ma ken. De kennis belde vervol gens de politie, die in de slaap kamers de levenloze lichamen van de kinderen aantrof. De vrouw was bewusteloos, vol gens de politie door medicijn gebruik. De politie vermoedt dat de vrouw in een vlaag van ernstige depressiviteit heeft gehandeld. De officier van justitie in Zutphen, mr. Buttin- ger heeft opdracht gegeven sec tie te verrichten op de licha men van de kinderen. en allen die met ons in de noot verbonden zijn. Vorige week speelde zich er gens in onze omgeving het vol gende af. Mopperend stond de man in de fotohandel. Wat een rotzaak! Je leven lang heb je geen foto's genomen en dan koop je eindelijk een toestel - en zeker niet de goedkoopste - en dan dit. De hele familie heb je op de fo to gezet en ook nog een paar kiekjes van het dorp en wat is het resultaat? Alles mislukt. Vierentwintig foto's naar de maan. Hoe is het mogelijk? En dan met zo'n duur toestel. De verkoper stond voor een raadsel. Op de toonbank lagen de negatieven. 'Maar sprak de verkoper de strook jes tegen het licht houdend, 'maar er staat toch wat op'. 'Zie je mijn vrouw of m'n doch ter of de kleinkinderen?' infor meerde de klant nieuwsgierig. 'Nee, dat niet. Maar ik zie steeds hetzelfde'. 'Onmoge lijk', hernam de man, 'ik verder kwam hij niet want de verkoper onderbrak hem. 'U heeft dit toestel pas gekocht. Heeft u met uw vorige toestel nooit 'Man, ik heb nog nooit van m'n leven een foto gemaakt'. Toen was het even stil. 'Kunt u mij dan uitleggen hoe u deze foto's genorhen hebt?' 'Nou zo!', antwoordde de man een beetje geïrriteerd. Ik neem het toetsel in mijn hand, ik kijk door het gaatje en ik druk op 'Maar meneer, riep de verkoper, zo niet, u houdt het toestel achterstevoren Vierentwintig keer had de man de lens naar achteren ge richt. En wat kwam vieren twintig keer in beeld? Het was z'n oorlel. In vierentwintig va- ri' (ifi'pe Gegroet, NOTENBAERD HET NACHTEGAALTJE Bij het doornemen van de post troffen we eindelijk weer eens een brief van Bep Quant aan. Ditmaal op het briefpapier van een Golden Tulip-hotel (nou nou!) uit Limburg. Samen met Ada Rottier heeft ze gezocht naar het nachtegaaltje dat 'in De blazende engel. (Foto: Joop van Houdt). Het rimte-wiel Nee, B. F. uit O. Het was geen 68. Nee A. C. H. uit R. niet 506. Ja, alle andere inzenders, het ritmewiel kwam op 100 uit. De winnaar is geworden: me vrouw H. Bijkerk, Kerkstraat 17 uit Burgh. Van harte gefeli citeerd. De bon komt eraan. De blazende engel Een hele andere opgave voor de volgende keer. Op ons goede ei land is een aantal fraaie muzi kale afbeeldingen te zien. Op bijgaande foto zien we een mu sicerende engel. De vraag is: waar op ons eiland bevindt zich deze engel. Aanwijzing: Deze engel bevindt zich in de buurt van andere engelen in witte gewaden die u het goede aanreiken. Oplossingen binnen een week weer naar: Jannewekken 11 Zierikzee. het brons groen eikenhout' toch moet zingen. Maar het beestje hield z'n snavel. De twee 'Zierikzeesche werkende vrouwen' zoals ze zichzelf noe men hoorden wel veel vogels en zelfs een koekoek, maar geen nachtegaal. Het Nootverband heeft dit pro bleem onderzocht. Men kwam tot de conclusie dat dergelijke volksliederen meestal leugens bevatten. Wanneer twee Lim burgse werkende vrouwen in Mondragon zaten om te zoeken naar de eendracht in Zeeland vanwege de regel 'waar eens d'al oude eendracht woont' zouden ze die toch ook nooit vinden, hooguit tussen twee werkende Zierikzeesche vrou wen die op vakantie zijn. Overigens raden we de twee dames wel aan naar de orgel concerten van Handel te luiste ren. Eén daarvan heeft de bij naam 'De koekoek en de nach tegaal'. Op deze wijze kan men heel wat hotelkosten besparen. Overigens werden vroeger kerkorgels ook wel met een 'Nagtegaal' uitgerust. Wanneer men deze knop uittrok klonk door het spel heen de klank van een fraaie Limburgse nachtegaal. Uit de brief van Bep en Ada blijkt ook dat (hoewel in Lim burg) ze toch niet zonder de Nieuwsbode kunnen, want die moest speciaal worden na gestuurd. Want een week zon der de Nieuwsbode? Dank je de koekoek! EEUWFEEST IN DÉ WIEKEN Een schitterende kaart ontving het Nootverband van A. C. Markesteijn-Breur uit Ouwer- kerk. Het is de binnenzijde van de Grote Kerk van Dordrecht. De tegenover elkaar geplaatste koorbanken nodigen uit om te schrijven over het responsoria- Ie zingen in de kloosterkerken. En het orgel op de achtergrond is de grote broef van het Kam en Van der Meulenorgel uit Zie rikzee. Maar belangrijker is wat op de kaart staat geschre ven: „Met genoegen heb ik het ritme-wiel laten draaien om als uitkomst te vinden de leef tijd die de oudste bewoner van 'De Wieken' D.V. binnenkort hoopt te bereiken als hij zijn eeuwfeest zal vieren", (zie ru briek: De Notenkraker). LABRUERE'S FOUT In Dreischor roert muziekver eniging Crescendo de trom. Op 1 april was het negentig jaar geleden dat de club werd opge richt. Van Henk Kappers kreeg het Nootverband een herden kingsboekje en reeds bij het omslaan van de eerste bladzij de lacht voorzitter „,Riet" (jammer dat er geen riet-in strumenten meer zijn) ons stra lend toe. Na negentig jaar speelt dus een vrouw de eerste viool. Dat is vroeger wel an ders geweest in Dreischor. In het aardige boekje staat bij voorbeeld het programma van een uitvoering 'in de bovenzaal van den Heer Aarnoudse' (7 fe bruari 1936). Het programma vermeldt dat ditmaal 'eenige dames' meewerken, niet als musici maar als actrices en wel in de klucht 'Amor en de bana nen' die tijdens de tweede helft van de uitvoering in de boven zaal van den heer Aarnoudse werd opgevoerd. Maar muzikaal hadden dames nog geen aandeel. Ze mochten komen luisteren tegen half geld (50 cent) en als je man toe vallig 'kunstminnend lid' was mocht je er voor niets in. In de 'Bepalingen van orde' staat dat kunstminnende leden een vreemdeling of dame mochten introduceren. Voor de klucht was- er muziek en zelfs aardige muziek zoals een bruiloft helemaal in mu ziek gezet. Een deel heette zelfs 'Ibespraak van den Burge meester'. Nooit geweten dat daar muziek in kon zitten. Hoewel in het herden kingsboekje schrijft de burge meester van 1991 de heer La- bruère iets over muzikale ga ven. Hij heeft een opmerking die wellicht tot vragen in de raadsvergadering aanleiding geven: „Het muzikale gevoel is een natuurlijke gave van een deel van de bevolking van Dreischor". Leest u het goed: een deel. Dat belooft niet veel goeds voor de rest. Het Noot verband is het met deze opmer king niet eens en roept het 'an dere deel' op om het ongelijk, van de burgemeester aan te to nen door snel lid m/v/kunst- minnend te worden van Cres cendo. Ze hebben u nodig. Cres cendo mag geen Diminuendo worden. Laat Riet nog meer stralen en de burgemeester spijt krijgen over zijn woor den. Op naar Crescendo. Wel licht kunt u triangel spelen als u hem niet kwijt bent. Dat laatste moet u zelf maar lezen in het herdenkingsboekje. Als u even tijd hebt moet u zaterdagavond - naar de Willi- broduskerk gaan. Het gebeurt niet elke dag dat er een open baar examen van het Rotter dams Conservatorium... in Zie rikzee plaats vindt. Met het Vo- kaal Ensemble Zierikzee, een instrumentaal ensemble en een aantal solisten doet Kees van der Maas examen voor hoofd vak: koordirektie. En iedereen is daarbij welkom. Het aardige van Kees is dat hij een dirigent is met een ruime muzikale blik. Of het nu een accordeon is, een jongerenkoor, een fanfa re of een klassiek ensemble, overal zit muziek in. Alleen daarom verdient Kees zater dagavond veel belangstelling. Een openbaar Conservator ium-examen: een bijzondere er varing, mooie muziek en het kost allemaal niets. - een Tiroleravond, een prach tig orgel, merkwaardige mu ziekinstrumenten, een dorps feest, een volkdansgroep, een indrukwekkende opera, een Limburgse nachtegaal...'Als de vakanties binnenkort be ginnen kunt u dergelijke mu zikale verrassingen meema ken. Schrijf het in de komen de tijd (in een paar zinnetjes) naar het Nootverband en wel licht kunnen alle Nootver- bandlezers met u meegenie ten. DE LERARES MUZIEK Van de heer Nicolaes Noten- baerd, alias Mar Muziek, kreeg ik het verzoek om met behulp van 10 trefwoorden, beginnend met de letter M, mijn ideeën over het vak muziek op school op papier te zetten. Zo net voor Moederdag was de letter M natuurlijk in de roos. Meteen had ik visioenen over de letter M, die het als boterlet ter rond Sinterklaas heel goed doet. Ook als chocoladeletter slaat hij het beste figuur, want je zult toch b.v. maar een I krij gen! Nee, die letter M zag ik wel zit ten. Ik heb maar één voorletter en dat is toevallig ook net de M en daar ben ik eigenlijk best blij mee. De opdracht bleek toch niet echt gemakkelijk toen ik de 10 gegeven woorden genoteerd had, maar ik zal een poging wagen. Hier komen ze dan. 1. MAVO- en LBO-leerlingen zitten in de brugklas van de CSG bij elkaar en dat zingt best goed. 2. Mozart ligt duidelijk niet zo in het gehoor als 3. Madonna, hoewel die naar mijn idee op haar retour is en beter een lingeriezaakje kan gaan beginnen. 4. Muziekles geven doe ik maar een klein gedeelte van de week, want er staat tegenwoor dig voor mij meer Frans en Ne derlands op het rooster dan muziek. 5. Meezingen doen ze in de brugklas het best. In hogere klassen lijkt het wel of ze steeds bescheidener worden. Hoewel 6. Musiceren op school doe je vooral voor je plezier. In tegen stelling tot andere vakken is het resultaat niet echt het be langrijkste. 7. Moeilijk krijg ik het, als ik bedenk dat er volgend jaar geen nieuwe brugklassers meer komen. 8. Makkelijk is het om voor muziek een voldoende op je rapport te halen, 9. Meestal is zingen en muziek geven gezellig en brengt het een bepaalde sfeer in de school. 10. Een Manie is zingen of mu ziek geven zeker niet. Nee, het is meer een behoefte van bin nen uit, geloof ik. Zo, dit waren ze dan. Noten- baerd, veel succes met je muzi kale bezigheden en interviews. Tot slot mijn lijfspreuk: Met Muziek Meer Mens! M. van Sluys-Gerretisen Dat zingt best goed". (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5