Nieuwe subsidieregeling Zierikzeese kunstenaars Brouwse bijdrage aan recreatiebus? Burgh-Haamstede wel en Renesse geen Zeeland Zien Pinksterdrukte Bazar basisschool Noordgouwe succes Zierikzeese raad moet fiat geven Raad moet uitsluitsel geven Diefstal uit auto's Motorrijder gewond na val ZIERIKZEESCHEiPi NIEUWSBODE»! DINSDAG 21 MEI 1991 NR 24949 3 ZIERIKZEE - In plaats van een aankoopregeling een subsidieregeling voor het organiseren van exposi ties door Zierikzeese kunstenaars. Die discussie over een andere opzet van deze ruim een jaar oude aankoopregeling wordt maandag 27 mei tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de Zierikzeese ge meenteraad gevoerd. Deze openbare vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. Opbrengst circa drieduizend gulden Eind maart vorig jaar stelde de Zierikzeese gemeenteraad een aankoopregeling vast voor Zie rikzeese kunstenaars die opge nomen zijn in het adressen bestand van de Zeeuwse Cultu rele Raad. De subsidie (15% van de aankoopprijs met een maximum van 250 gulden per werk) werd gegeven voor aan kopen tijdens exposities in Zie- rikzee. In totaal 2500 gulden werd hiervoor beschikbaar ge steld, waarbij per kunstenaar een maximaal bedrag van 312,50 per jaar werd bepaald. Beperkt In het afgelopen jaar hebben slechts twee Zierikzeese kun stenaars van deze regeling ge bruik gemaakt. Dit mede van wege het beperkt aantal expo sities in Zierikzee die aan de voorwaarden van de aankoop regeling voldeden. Vanuit kunstenaarskringen is ge vraagd deze aankoopregeling te vervangen door een subsi dieregeling voor het houden van exposities. De commissie cultuur bleek dit idee te onder steunen. Die andere opzet betekent dat exposities van de zeven Zierik zeese kunstenaars die in het adressenbestand van de Zeeuwse Culturele Raad voor komen en die in Zierikzee wor den gehouden in aanmerking komen voor een subsidie. Daarbij geldt een maximum van 612 gulden per kunstenaar voor de organisatie van een ex positie. Voor subsidiëring ko men in aanmerking een kwart van de huurkosten van de ex positieruimte, een kwart van de bewakings- en publiciteits- kosten en de helft van een aan tal voor de expositie noodzake lijke materiaalkosten. Kinderopvang Een punt waarover in raads- en commissievergaderingen al heel wat is gezegd is de kinder opvang. Ook deze keer staat het punt weer op de agenda. Nadat eerder het ontbreken van eensluidendheid van de zes gemeenten het opstarten van een gecombineerd kinderop- vangproject (gastouderproject plus dagverblijf) dit jaar ver hinderde is er door het nieuwe bestuur van de Stichting Kin deropvang Schouwen-Duive- land een nieuwe nota opge steld. Daaruit blijkt dat het stichtingsbestuur 1 juni wil starten met een gastouderpro ject, waarna zo mogelijk begin oktober het kinderdagverblijf in 't Mierenest zijn deuren zal openen. De rijkssubsidie van vijfdui zend gulden per gerealiseerde kindplaats zorgt ervoor dat de gemeenten dit jaar niet in de buidel moeten tasten. Dit zal wel nodig zijn voor '92 en '93, waarin rekening moet worden gehouden met een exploitatie tekort van respectievelijk 45.000 en 35.000 gulden. Om alle gemeenten wat betreft die gemeentelijke subsidie op één lijn te krijgen is door de ge meente Zierikzee naar een compromis gezocht, te weten een gemeentelijke bijdrage van 1 gulden per inwoner. Zierikzee gaat ervan uit dat Brouwersha ven en Westerschouwen zich hierin kunnen vinden. De standpunten van Midden- schouwen en Bruinisse zijn niet bekend en Duiveland heeft te kennen gegeven buiten de WVC-subsidie geen extra ge meentelijke subsidie te willen geven. Ook nu blijken de ge meenten niet op een lijn te zit ten. Volgens b en w van Zierikzee mag dit ontbreken van eensge zindheid geen reden zijn om steun aan het plan voor kinder opvang te onthouden. Dit bete kent wel dat de ene gemeente meer aan de kinderopvang zal bijdragen dan de andere ge meente. Voor Zierikzee bete kent dit dat voor de huur van een gedeelte van 't Mierenest en de investeringskosten gere kend moet worden op twintig duizend gulden. Daarbij kost ook het onderhoud geld. Gere kend wordt dat hiervoor de eerste vier jaren gemiddeld 6113 gulden moet worden be taald. Wat de gemeentelijke subsidie van 1,- per inwoner betreft betekent dit een maxi male bijdrage van 9825 gulden. NOORDGOUWE - De zaterdag gehouden bazar in openbare basisschool De Springplank in Noordgouwe heeft alles bij el kaar zo'n drieduizend gulden opgebracht. Schooldirecteur Van der Gaast toont zich zeer tevreden met dat resultaat. „Een resultaat dat we alleen maar konden bereiken door de enorme inzet van onze actieve ouderraad en door de mede werking van vele ouders en het schoolteam". Even na tienen opende De Springplank haar deuren en konden de verzamelaars en an dere bezoekers zien of er op de bazar iets van hun gading was. Tb koop was er genoeg. Vooral liefhebbers van oude school boekjes konden hun hart opha len met uitgaves als Pim en Mien, Nog bij moeder en Piet en Nel. Ook de overbekende, en goed bewaard gebleven, oude geschiedenisplaten van Isings vonden een nieuwe eigenaar. Bertus I Bij de voordeur van de school stond een zogenaamde iglo met hierin een kalf. Vele bezoekers waagden een gokje en tracht ten de naam van het dier te ra den. Kevin Murphy won hier mee een kogelrond kaasje. De naam van het dier was Bertus I. In één van de lokalen konden kinderen zich laten schminken. De bont gekleurde gezichtjes vermengden zich weer met het publiek dat zich in het dorps huis amuseerde met de vele daar uitgezette kraampjes met spelletjes. De opbrengst van dit onderdeel viel wat tegen, maar de gezelligheid was er niet minder om. De opbrengst van de bazar wordt besteed aan het nog verder uitwerken van het kindgericht onderwijs aan De Springplank. „Onze school heeft veel kinde ren met leermoeilijkheden en kinderen die van een andere school afkomstig zijn. Al deze kinderen moeten zo goed mo gelijk worden opgevangen en om dat te realiseren heb je als school extra leermiddelen no dig die niet van het gewone budget kunnen worden bekos tigd", aldus schooldirecteur Van der Gaast. LEUSDEN - Een motorrijder, de 23-jarige G. M. (Moesbergen) uit Renswoude, is zondag in zijn woonplaats dodelijk ver ongelukt. BROUWERSHAVEN - Doet Brouwershaven mee aan het recreatiebus-project dan moet de Smalstad daarvoor 4120 gulden op tafel leggen. Die deelname aan dit door de ZWN en Carlier Tours opgezette pro ject wordt maandag 27 mei besproken tijdens de maandelijkse bijeenkomst van de Brouwse raadsle den. Deze openbare vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. BURGH-HAAMSTEDE - De bijdrage aan Zeeland Zien, het informatiesysteem van de Provinciale VVV over onder meer staanplaatsen en verblijfsmo gelijkheden blijkt in de gemeente Westerschouwen tot verdeeldheid te hebben geleid. Ondernemend Burgh-Haamstede wil wel op het systeem aangeslo ten blijven, terwijl Renesse daar weinig voor voelt. Deze wat moeilijke kwestie bespreekt de gemeente raad van Westerschouwen maandag 27 mei tijdens de maandelijkse raadsvergadering. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Haamstede. Vorig jaar is geëxperimenteerd met recreatiebuslijnen in Zeeuws Vlaanderen en op Wal cheren en taxibusjes bij onder meer Den Osse. Dit laatste bleek geen succes. Doel van dit experiment was het terugbren gen van het autoverkeer plus het verbeteren van het toèris- tisch recreatieve produkt van Zeeland. Dit jaar krijgt dit project door toedoen van Car lier Tburs en de ZWN een ver volg. Tussen 29 juni en 1 september zal er worden gereden niet al leen in de Westhoek maar zal ook vanuit Brouwershaven (vanaf de bushaltes Oude Schouwse dijk, Markt en Jachthaven) worden gereden via Den Osse naar de Neeltje Jans Delta Expo rijden. Tussen 9.10 en 16.10 uur zal deze dienst elk uur worden uitgevoerd, lb- tale kosten van het project: 1.130.000 gulden. Hiervan moet de gemeente Brouwershaven ruim vierduizend gulden beta len. Het dagelijks bestuur van Brouwershaven vindt dat dit project steun verdient. Niet al leen recreanten maar ook de ei gen bevolking kan profiteren van deze dienst naar bestem mingen die anders met' het openbaar vervoer moeilijk of niet bereikbaar zijn. Daarom ook vragen b en w de raad om de gevraagde 4120 gulden hier voor beschikbaar te stellen. Geld is ook nodig voor het kin- deropvangproject (gastouder project en kinderdagverblijf in Zierikzee). Naast de WVC-sub sidie wordt van de gemeenten een eigen bijdrage van een gul den per inwoner gevraagd. Dit bedrag is nodig voor de exploi tatietekorten die voor '92 en '93 worden verwacht. Voor Brou wershaven komt dit neer op een bijdrage van 3650 gulden. B en w zijn hiertoe bereid, of de raad ook daartoe bereid zal zijn blijkt maandag 27 mei. Als het aan het college ligt krijgt ook de Stichting Musi Voca uit Dreischor subsidie. Ofschoon nieuwe subsidiever zoeken moeilijk gehonoreerd kunnen worden, vinden b en w subsidiëring van Musi Voca ge rechtvaardigd omdat deze door het organiseren van concerten in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor bijdraagt aan het culturele leven iii de ge meente. Daarom stellen b en w voor om Musi Voca een garan tiesubsidie van maximaal vier duizend gulden toe te kennen. Kinderopvang Na veertig jaar overheids dienst heeft gemeentesecreta ris C. M. Padmos te kennen ge geven een punt achter zijn werkzaamheden als gemeente secretaris te willen zetten. Per 1 december zal de gemeentese cretaris toetreden tot het legi oen der Vutters. Als opvolger van de heer Padmos wordt de heer A. P. G. van der Sluijs uit Rucphen voorgedragen. Deze werkt momenteel als juridisch medewerker bij de Dienst Openbare Werken van de ge meente Breda. In totaal 53 kan didaten hebben naar de vacan te functie van gemeentesecreta ris gesolliciteerd. Na ken nismakingsgesprekken en ad viezen van de bestuurlijke en ambtelijke commissies bleven uiteindelijk drie kandidaten over voor het psychologisch on derzoek. Uiteindelijk kwam de selectiecommissie unaniem tot de voordracht van de heer Van der Sluijs. RENESSE/HAAMSTEDE Het afgelopen pinksterweek end is in Renesse en Haamste de ingebroken in een aantal auto's. Alles bij elkaar 8 auto's wer den opengebroken. Verschil lende goederen werden ont vreemd waaronder kleding, brillen, foto-apparatuur, radio- cassettespelers, surfspullen en een rijbewijsmap. Uit een cara van op een camping in Bruinis se werd zondag een tas gesto len. De schade is onbekend. Be nadeelde is mevrouw E. A. K. uit Eindhoven. Vanuit de kantine van een cam ping in Renesse werd zondag de tas van mevrouw P. P. uit Hoogvliet gestolen. Van drie auto's, geparkeerd in Renesse en Haamstede werden op klaarlichte dag de kenteken platen afgeschroefd. Benadeel den zijn twee Duitsers en één Nederlander. G. J. Z. uit Gorinchem deed bij de politie aangifte van diefstal van een verlichtingsbak van een trailer. De trailer stond op de trailerhelling bij de Schelp- hoek. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in Burgh de wielen van twee auto's ge stolen. De auto's stonden ge parkeerd aan de Hogeweg in Burgh. Benadeelden zijn M. S. uit Marl en J. M. W. uit Dieren. Voor het gebruik kunnen ma ken van het systeem Zeeland Zien vraagt de Provinciale VW van de gemeente Wester schouwen een bedrag van 9225 gulden. Vorig jaar is door de gemeenteraad bepaald dat de gemeente in de toekomst al leen dan aan het systeem wil meebetalen als minimaal een derde van de recreatiebedrij- ven in de gemeente zich voor 1991 zou hebben aangesloten bij dit systeem. In Burgh- Haamstede is dat percentage ruimschoots gehaald, maar in Renesse is dat geenszins het ge val geweest. Telt men de uitkomsten van beide kernen bij elkaar op dan blijkt dat een kwart van de re- creatiebedrijven zich heeft aangesloten. De geringe be langstelling voor Zeeland Zien in Renesse schrijft het college van b en w toe aan het feit dat het VVV-kantoor in Renesse een ander systeem heeft dat goed functioneert. Daarom wordt aansluiting bij Zeeland Zien binnen ondernemend Re nesse niet zinvol geacht. De vraag die de raad nu krijgt voorgelegd is of deze gelet de situatie bereid is om het ge vraagde bedrag van 9225 gul den beschikbaar te stellen. Het dagelijks bestuur van Wester schouwen vindt dat de gemeen te niet langer moet betalen voor de bedrijven in Renesse. Dit betekent echter dat Renes se een witte vlek in het sy steem zal worden. Dit zal, zo hopen b en w er uiteindelijk toe leiden dat Renesse alsnog zal proberen om in Zeeland Zien terug te komen. Hoe deze wat heikele kwestie kan worden opgelost zonder daarmee Burgh-Haamstede te treffen heeft geleid tot het voorstel om als gemeente de bijdrage aan Zeeland Zien stop te zetten en tegelijkertijd de VW in Burgh-Haamstede een bedrag te verstrekken voor de kosten die deze moet maken om op het systeem aangesloten te blijven. Globaal komt dit neer op een bedrag van 5230 gulden. Recreatiebus In de periode van 29 juni tot en met 1 september rijdt in de Westhoek een recreatiebus. Na dat deze recreatiebus vorig jaar bij wijze van experiment op Walcheren en in Zeeuws Vlaanderen is ingezet krijgt ook Schouwen dit jaar zo'n spe ciale één-uurs lijndienst. Be halve de kernen Renesse, Nieuw-Haamstede, Burgh, Haamstede en Westenschou- wen zijn ook de campings langs de Rampweg, Hoogen- boomlaan, J. J. Boeyesweg, Kloosterweg en Hogeweg in de route opgenomen. Op dinsdag en donderdag zal deze recrea tiebus, een initiatief van de ZWN en Carlier Tours Middel burg, ook Zierikzee aandoen. De kosten van dit project be dragen 1.130.000 gulden. Een deel daarvan wordt bekostigd door de ZWN en Carlier Tours, terwijl ook de ministeries van economische zaken, verkeer en waterstaat en landbouw, na tuurbeheer en visserij ruim een half miljoen hiervoor be schikbaar willen stellen. De provincie draagt 1,5 ton bij, terwijl van de gemeente Wes terschouwen een bedrag van bijna 21.000 gulden wordt ver langd. Er wordt van uitgegaan dat dit een eenmalige bijdrage is. Ge hoopt wordt dat eventuele ex ploitatietekorten in de toe komst ten laste zullen komen van het ministerie van verkeer en waterstaat. Ofschoon b en w van Westerschouwen vinden dat er aan de verdeelsleutel voor de bijdragen nog best iets kan worden bijgesteld, vragen deze de raad om gezien de tijds druk, akkoord te gaan met de gevraagde bijdrage. Nog een argument hiervoor is dat deze recreatiebus een volgens b en w unieke gelegenheid is om te laten zien dat het de gemeente ernst is om het autogebruik in de gemeente terug te dringen. Ook past het project goed in het ontwerp-mobiliteitsplan dat binnen afzienbare tijd ver schijnt. Vervolg van pag. 1 einde de toeristenstroom in goede banen te leiden, stuitte bij deze controle opnieuw op een aantal illegale kampeer ders. Werden met Hemelvaart op Schouwen-Duiveland 27 boetes voor „wild" kamperen uitge schreven, dit weekeinde (in de nacht van vrijdag op zaterdag) bedroeg het aantal bekeurin gen op Schouwen-Duiveland 76. Dit is 75% van het totaal aantal bekeuringen dat in deze nacht voor illegaal kamperen werd uitgeschreven. Buiten deze door het Piket team gecoördineerde controle hield ook de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland zelf nog een oogje in het zeil. Zo ver wees deze zaterdagavond nog velen naar de beide overloop terreinen in Renesse en Scha- rendijke. In de vroege zondag morgen (tussen 04.00 en 05.00 uur) constateerde de rijkspoli tie echter nog tussen de hon derd tot honderdvijftig ille gaal kampeerders. Twaalf wild kampeerders werden daarvoor in de nacht van zondag op maandag bekeurd. Ofschoon zich dit pinkster- weekeinde geen schokkende gebeurtenissen voordeden had de politie toch genoeg te doen. Doordat het geen strandweer was zochten de mensen hun 'vertier elders, hetgeen het ge hele weekeinde voor druk ver keer zorgde. Ook het correct parkeren bezorgde de politie het nodige werk. Ten einde een goede doorstroming te be werkstelligen werden in Re nesse vijfentwintig auto's weg gesleept en werden heel wat parkeerbonnen uitgeschreven. Dat laatste gebeurde ook in Zierikzee. Drank In Renesse was veelvuldig sprake van drankgebruik op straat, iets dat niet is toe gestaan. Met name groepen jonge Duitsers met name ble ken schier onlesbare dorst \e hebben, hetgeen ze met meege bracht Duits gerstenat pro beerden te lessen. In totaal een entwintig keer werd het iik-op-stuk-beleid (OM- schikking) toegepast voor ver grijpen als openbare dronken schap, hinderlijk weggedrag en onnodig geluidsoverlast. Dit leverde een boete op van negen tig gulden. Twee keer was er in de nachtelijke uren sprake van een kleine vechtpartij. Auto-inbraken Op verschillende plaatsen (Re nesse, Haamstede, Zierikzee en Scharendijke) werden dit weekeinde auto's opengebro ken, waarbij het de daders vooral ging om de geluidsappa ratuur in de auto. De heer Van G. uit Renesse bleek in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn auto te zijn kwijtgeraakt. De auto die geparkeerd stond op eigen terrein werd later te ruggevonden op een parkeer terrein aan de Rampweg. Ook werd dit weekeinde het duik- pak van de heer G. uit West maas door onbekenden „ge leend". Dit pak (met een waar de van 800,- werd ontvreemd uit zijn tent. Voor de jeugdige G. uit Essen was het een duur weekendje. Zondagavond werd de Duitser omstreeks 19.00 uur door de politie in Renesse aangehou den omdat hij zonder rijbewijs en helm op een motorfiets reed. Dit leverde hem een boete van 225 gulden op die hij gelijk vol deed. Tbt grote verbazing van de politie reed de Duitser vijf uur later met grote snelheid (80 tot 100 km per uur) en luid claxonnerend met een auto door het centrum van Renesse. Then hij door de politie ge vraagd werd voor het afleggen 'n Ware exodus! Na een wat somber Pinksterweekeinde trok het geen de nodige files tot gevolg had. (Foto: Joop van Houdt). van een blaasproef mee te gaan naar het bureau weigerde hij. Uiteindelijk werd hij alsnog in het Zierikzeese bureau ingeslo ten. Dit tweede vergrijp lever de de Duitster een boete van 1500,- op. Dit plus de boete van 90,- voor het onnodig claxonneren maakte dat hij aan boetes in totaal 1815,- kwijt was. Dit weekeinde hield de rijks politie bovendien nog een tweetal controles. Samen met de verkeersgroep Middelburg controleerde de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland vrijdag middag recreatie-verkeer op de Grevelingendam, nabij Brui nisse. Met name caravans- en - aanhangwagens werden gecon troleerd. Tussen 13.00 en 16.00 toeristenvolkje huiswaarts, het- uur werden 65 controles ver richt, waarbij drie keer proces verbaal werd opgemaakt voor ondeugdelijk materiaal. In de nacht van zaterdag op zondag werd in en om Renesse een al coholcontrole uitgevoerd. Vier automobilisten en een motor rijder moesten mee naar het bureau voor het afleggen van een blaasproef. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht noor 4 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordw. 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei. Zon op 05.36, onder 21.37 Maan op 15.13, onder 02.52 23 mei. Zon op 05.35, onder 21.38 Maan op 16.28, onder 03.06 Volle Maan: 28 mei (13.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vochtige en zachte lucht, waarin vanmiddag het kwik in het binnenland oploopt tot tegen de 20 graden, wordt de komende 24 uur uit ons land verdreven. Dat gaat vergezeld van veel bewolking, maar regen valt daar niet of nauwelijks uit. Door dat wolkendek wordt het de komende nacht niet kouder dan ongeveer 11 graden. De wind draait morgen naar west tot noordwest en trekt aan, in het noordelijk kustge bied en op het IJsselmeer tot krach tig, de zon breekt af en toe door en de temperatuur loopt op tot rond 16 graden. Na morgen gaat het kwik verder omlaag. WEERT - Een 31-jarige man is tijdens de pinksterdagen door de politie gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht de 28- jarige vrouw Carolien van de Rijt uit het Noordbrabantse Someren-Heide te hebben ver moord. Dat heeft een woord voerder van de gemeentepoli tie van Weert maandagmiddag bekendgemaakt. ZIERIKZEE - Motorrijder A. V. uit Zuid-Beijerland raakte gisteren, maandag, in Zierik zee gewond na een val. Zijn motor raakte zwaar bescha digd. De oorzaak van het eenzijdig ongeval is volgens de politie onbekend. V. liep door de val partij verwondingen aan het linkerbeen op en werd per am bulance vervoerd naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee voor verder onderzoek. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3