Pinksteren '91: wel druk maar weinig problemen 0 1 Een Museumhaven versterkt monumentenstad Zierikzee Drukte veroorzaakt aantal aanrijdingen Bijna negentig bekeuringen voor illegaal kamperen Ook voor kantoorprojekten bellen naar Zonnemaire? Jazeker!! Kouder Auto tegen motor Betrapt! Donderdag 23 mei hoorzitting in Vierschaar s r~V O 2 OUDERENBELEID 3 ZEELAND ZIEN 4 RIJK 9 VECHTEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24949 ZIERIKZEE/BROUWERSHAVEN/WESTERSCHOUWEN - De wat sombere weersomstandigheden maar ook de gedegen voorbereiding om de stroom toe risten in goede banen te leiden, hebben ertoe geleid dat het pinksterweekeinde op Schouwen-Duiveland redelijk probleemloos is verlopen. Weliswaar werden ongeveer negentig illegaal kampeerders bekeurd en vonden er op verschillende plaatsen aanrijdingen plaats, maar al met al viel dit alleszins mee gezien de pinksterdrukte. Wel was het het gehele weekeinde erg druk op de Schouwen-Duivelandse wegen! Gedeputeerde G. de Vries-Hommes (toerisme en recreatie) was vrijdagavond naar Schouwen- Duiveland gekomen, om te zien hoe de toeristenstroom in goede banen werd geleid. (Foto: Joop van Houdt). O O Niemand zo doof als die niet horen wil. Spreekwoord Genoot Nederland vorig jaar rond Pinksteren van een prima zomerweertje, dit jaar was de situatie beduidend anders: be wolking en lage temperaturen deden het afgelopen weekein de niet denken aan een zonnige Pinksteren. Die wat tegenval lende weersomstandigheden zorgden ervoor dat de grote drukte wat aarzelend op gang kwam. In Zierikzee was het vrijdag bij het VW-kantoor zelfs rustig te noemen en ook in Burgh-Haamstede was het volgens WV-informatrice Ti neke Deurloo nog niet echt druk. In Renesse daarentegen was er vrijdagavond al wel sprake van grote drukte. De grote drukte kwam vooral za terdagmorgen. Blijkbaar heb ben veel toeristen eerst een be tere weersvoorspelling afge wacht luidde de verklaring van WV-informatrice M. Bakker uit Brouwershaven. Ook al mocht het dan wat min der druk dan vorig jaar zijn, voor de WV-informatrices wa ren het hectische tijden. Zo werden Tineke Deurloo en haar collega Wil van Rees za terdagmorgen geconfronteerd met een meute" van vijfen veertig klanten. Ook in Renes se was het volgens VW-infor- matrice M. Dalebout zaterdag morgen bijzonder druk, al was het toch niet vergelijkbaar met de zonnige en warme pinkster dagen van vorig jaar. Bezetting Zaterdagnamiddag bleek dat met name aan de kust de ver blijfsmogelijkheden optimaal waren benut. In het achterland daarentegen was hier en daar nog wel plaats. Vroeg in de avond (vanaf 18.30 uur) werd ook het overloopterrein aan de Korte Moermondsweg in Re- nesse en het overloopterrein in Scharendijke opengesteld. Zaterdagavond verwees de Rijkspolitie Schouwen-Duive land nog vele wild kampeer ders naar deze terreinen. In Burgh-Haamstede was za terdag in de namiddag op een enkele campingplaats na alles vol, zodat de toeristen die nog een verblijfplaats zochten doorverwezen werden naar wat verder landinwaarts gelegen ommodaties. Ook in Zierik- was op dat moment nog wel een plaatsje te vinden. WV- informatrice C. Verschure schatte de bezettingsgraad in Zierikzee dan ook op 95%. Woorden van dezelfde strek king ook van haar collega in Brouwershaven. Ook zij stelde dat het wel druk maar niet vol was. Voorbereiding Dat de stroom van vooral Duit se toeristen dit jaar vrij pro bleemloos kon worden ver werkt was niet alleen een ge volg van de minder massale drukte (in vergelijking met vo rig jaar) maar vloeide volgens de WV-informatrices ook voort uit het feit dat de opvang van de stroom toeristen beter georganiseerd was. Op de belangrijkste toegangs wegen naar Zeeland deelde de provinciale VW (meertalige) waarschuwingsfolders uit met onder meer informatie over il legaal kamperen. De Dubbel dekker van de Promotiestich ting Schouwen-Duiveland was bovendien vrijdag aanwezig op de Brouwersdam om toeristen door te verwijzen naar de di verse campingterreinen in de regio. Ook de gasten zelf waren volgens Tineke Deurloo beter voorbereid afgereisd. Zo heeft de Duitse televisie tweemaal aandacht besteed aan het feit dat illegaal kamperen straf baar is. Dit heeft er volgens haar toe bijgedragen dat men wat tijdiger een plaatsje heeft gereserveerd. Illegaal Alle voorlichting en informa tie ten spijt stak het fenomeen van het illegaal kamperen dit weekeinde weer duidelijk de kop op. In de nacht van vrijdag op zaterdag coördineerde het Provinciaal, Informatie, Koor- dinatie, Evaluatieteam, kort weg- het Piket-team controles naar het illegaal kamperen. Dit team, waarin provinciale en gemeentelijke bestuurders samen met vertegenwoordigers van justitie, politie en provin ciale VW samenwerken ten vervolg pagina 3 Dat de Serooskerkseweg geen racecircuit is bemerkte de heer B. uit Duitsland te laat. Zater- dag~ïond 17.30 uur werd hij daar door een motoragent tot stoppen gemaand toen hij daar honderdzestig kilometer per uur reed. De toegestane maxi mum snelheid is daar tachtig km per uur. Voor deze grote overschrijding kreeg de Duit ser via het lik-op-stuk-beleid een boete van vijfhonderd gul den die hij ter plekke voldeed. Zaterdag omstreeks 18.30 uur deed zich op de kruising Van Kloosterweg en de Kapelweg een botsing voor, waarbij N. uit Renesse en V. uit Wester- schouwen waren betrokken. V. reed over de Kapelweg en wil de de kruising met de Van Kloosterweg oversteken. Op dat moment naderde N. uit Re nesse over deze weg en zou daarbij hebben verzuimd om de van rechts rijdende V. voor rang te verlenen. De materiële schade aan beide auto's was dusdanig dat ze moesten wor den weggesleept. Eveneens in Renesse, op de kruising van de Zeeanemoon- weg en de Jan van Renesseweg deed zich rond dat tijdstip nog een ander verkeersongeval voor. Hierbij waren R. uit Rid derkerk en S. uit Keulen be trokken. De inwoner uit Rid derkerk reed over de Zeeane- moonweg richting Jan van Re nesseweg. Op de kruising ver anderde hij door een te krap genomen bocht van richting. Daarbij geraakte hij op de weghelft waar S. uit Keulen richting dorp reed. Bij deze on gewenste confrontatie werden beide voertuigen aan de linker voorzijde zwaar beschadigd. In Noordgouwe deed zich een verkeersongeval voor waarbij een persoon met een been breuk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Zater dagmiddag omstreeks 15.30 uur reed De B. uit Noordgouwe vanaf een eigen terrein het Oosterweegje op. Daarbij heeft zij waarschijnlijk niet de auto van A. vd. L uit Middenschou- wen opgemerkt. Een aanrij ding was daardoor niet te voor komen. De bromfietsster moest met letsel naar het zie kenhuis worden vervoerd. De auto liep aan de linkerzijde schade op. Op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede vol trok zich vrijdagavond ter hoogte van Kerkwerve een kop/staart-botsing. R. uit Schiedam bemerkte bij een in haalmanoeuvre dat hij gezien het file rijden niet zonder meer in kon voegen op de rechter weghelft. Toen hij zich tussen de rij auto's willde dringen raakte hij daarbij de auto's van M. R. en G. R. uit Duitsland. Alle drie de auto's liepen aan achter en/of voorzijde schade HET WEER Eerst veel bewolking, later ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige wind uit west tot noordwest. op. Tegen R. is proces-verbaal opgemaakt. Het niet verlenen van voorrang was de oorzaak van een botsing die zich zondag omstreeks 17.00 uur op de kruising Stoof- weg/Stoof wekken in Renesse voordeed. L. uit Zevenbergen die op dat moment over het Stoofwekken reed zou de door gang hebben geblokkeerd voor W. uit Goes die op de Stoofweg richting dorp reed. Een botsing was daardoor niet te voorko men. Beide auto's liepen daar bij aan een zijde schade op. Het ene verkeersongeval ligt soms ten grondslag aan een an der verkeersongeval. Die situa tie deed zich zaterdag rond de middag voor bij Nieuwerkerk, ter hoogte van de verkeerslich ten op de N59. Twee auto's be stuurd door P. en D. uit Zwijn- drecht en de auto van S. uit 's- Gravendeel reden achter el kaar richting Zierikzee. Toen de eerste twee auto's moesten remmen zou nummer 3, S. dit te laat hebben bemerkt, waar door deze op nummer 2, de auto van D. schoof. Deze op zijn beurt raakte daarbij de eerste auto. De auto van S. moest vervolgens worden weg gesleept en dit beeld veroor zaakte op dezelfde plaats op nieuw een soortgelijk ongeval, dat door de betrokkenen on derling is geregeld. ZIERIKZEE - Een auto en een motor raakten zaterdag be schadigd bij een aanrijding in Zierikzee. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen P. v. B. uit Bruinisse met zijn auto motorrijder R. G. O. uit Brui nisse inhaalde op het moment dat deze af wilde slaan vanuit het Jannewekken de Gasthuis- boomgaard in. De auto raakte aan de rechterzijde beschadigd terwijl de motor aan de linker zijde beschadigingen opliep. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd in Zierikzee een jeugdig trio Rot terdammers op heterdaad be trapt bij het stelen van een fiets, die in de Hem stond. B., S. en O. werden in hun illegale activiteiten gestoord door een paar surveillerende agenten. De rechtmatige eigenaar van de fiets, een groene Sparta- fiets, wordt verzocht zich te melden bij het bureau van de rijkspolitie aan het Kerkhof, telefoon 01110-14055. ZIERIKZEE - Van de bedrijvigheid in en rond de Ou de Haven, zoals oude afbeeldingen te zien geven is niets meer over. Anno 1991, een jaar na de herinrich ting van het stadshart van Zierikzee ligt de Oude Haven er wat doods en leeg bij. Door in deze binnen haven een aantal authentieke zeilschepen af te me ren (museumhaven) zou die sfeer van vroeger weer terug kunnen keren en zou de betekenis van Zierik zee monumentenstad kunnen worden versterkt. Die gedachte heeft begin 1990 geleid tot de oprichting van de Stichting Museumhaven Zierikzee en de Ver eniging Vrienden van de Museumhaven Zierikzee. Samen met de dienst gemeentewerken heeft deze stichting nu een gefaseerd inrichtingsplan voor de Oude Haven als museumhaven opgesteld. De geschiedenis van Neder land wordt in grote mate be paald door de zee. De wording van laag Nederland, de eeu wigdurende strijd van de mens tegen het water en de welvaart die Nederland als zeevarende natie kende en nog steeds kent maken dat het verleden van Nederland onmiskenbaar „zee benen heeft" Welvarend Dat geldt zeker ook voor Zie rikzee, dat vanwege zijn gun stige ligging aan het water in het verleden een van de belang rijkste en welvarendste steden in Zeeland was. Zierikzeese va rensgezellen voeren met hun handelswaar naar alle wind streken en leverden daarmee een bijdrage aan de rijkdom van hun stad. Platbodems Die rijkdom van weleer is nog steeds waarneembaar in de fraaie patriciërshuizen langs de Oude Haven, het Havenpark en het Havenplein. Wat echter wel uit het stadsbeeld is ver dwenen zijn de in- en uitgaan de platbodems in de Oude Ha ven. Tot de ramp van 1953 ver vulde deze binnenhaven een functie voor de beurtvaart en na '53 werd de Oude Haven de ligplaats van een aantal woon arken, die als onderkomen dienden voor hen die aan het herstel van de dijken meewerk ten. De leegheid die de Oude Haven (één van de monumen ten van Zierikzee) nu ken merkt doet in niets meer terug denken aan de bedrijvigheid van weleer. Sfeer van weleer De wens om de levendige sfeer uit voorbije tijden opnieuw tot leven te brengen en daarmee het historisch-maritieme ka rakter van monumentenstad Zierikzee te versterken heeft begin vorig jaar geleid tot de oprichting van de Stichting Museumhaven Zierikzee en de Vereniging Vrienden van de Museumhaven Zierikzee. Deze stichting, die nu ander half jaar oud is wil met de in richting van de Oude Haven tot museumhaven niet alleen iets van de oude en bedrijvige sfeer in en rond deze binnenhaven terugroepen, maar wil hiermee tevens een bijdrage leveren aan het behoud van authentieke (zeil)schepen. Daarbij ligt het accent vooral op die scheepsty- pen die in het verleden in de Zeeuwse wateren voorkwa men, zoals de klipper, de poon, de hoogaars, die ook in Zierik zee werd gebouwd en andere platbodems. Varende monumenten Aandacht voor het behoud van deze scheepstypen, onder meer door het inrichten van een mu seumhaven, is volgens voorzit ter ing Ph. H. van Doorne en secretaris mr W. H. Klaassen van de Stichting Museumhaven geen overbodige luxe. Uit con tacten met maritieme deskun digen is hen immers duidelijk geworden dat het wat de varen de monumenten betreft vijf voor twaalf is. Worden nu geen pogingen ondernomen om dit maritieme culturele erfgoed te behouden dan zal dit verloren gaan. Dit proces wordt nog ver sterkt doordat een aantal van dergelijke oerhollandse sche pen naar het buitenland ver dwijnt. Nu de Stichting Museumhaven Zierikzee anderhalf jaar oud is, heeft deze het plan voor een Museumhaven inmiddels op haalbaarheid getoetst en ook werd nagegaan of er voor dit project „varende monumen ten" beschikbaar waren. Daar voor onderhoudt de stichting contacten met de Stichting Hoogaars Zeeland en is het af gelopen jaar druk overleg ge pleegd met een museum over het mogelijk in bruikleen krij gen van een klipper. Deze klip per zal, zo stellen de beide be stuursleden, een basiselement van de museumhaven gaan vor men. Daarnaast hopen Van Doorne en Klaassen nog een aantal andere platbodems naar Zierikzee te kunnen halen. Criteria Welke schepen wel een plaatsje krijgen en welke niet wordt door een commissie bestaande uit leden van de Vereniging Vrienden van de Museumhaven vervolg pagina 5 - Het inrichtingsplan voor de Oude Haven tot Museumhaven gaat uit van de allernoodzakelijkste infrastructuele voorzieningen. Uitvoerig aandacht aan het ouderenbeleid van de ge meente Zierikzee. De ondernemers in Renesse lijken weinig te voelen voor het Zeeland Zien systeem. De Gereformeerde kerk van Haamstede heeft 8000 gulden opgehaald met haar rommelmarkt. Bruse Boys vecht zich langs het strijdende Terneuzen- se Boys. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Het drukke verkeer op Schouwen- Duiveland heeft dit weekeinde een reeks verkeers-' ongevallen tot gevolg gehad. Veelal bleef de schade beperkt tot blikschade. In een enkel geval was er sprake van persoonlijk letsel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1