Bruinisse is ook van de partij geweest bij de oude haringvangst streeknieuws Rolbrug bijna gereed PBVE start cursussen in Goes en Middelburg Milieu Herinneringen van 91-jarige Chris Knop WÊÊmBÊËË Bedrijfsauto gestolen Infobijeenkomst in Zierikzee VRIJDAG 17 MEI 1991 NR 24948 3 Regelmatig staat de samenle ving versteld van al weer een klein of groot milieuschan daal. In zekere zin is die verba zing al lang niet meer terecht. Anderen dan wijzelf nemen het niet zo nauw met natuur en milieu. Nu is er eindelijk een Lokale Kontaktgroep Milieu in de regio opgezet. Je kunt je afvragen of zo'n groep bij machte zal zijn om milieu overtredingen sneller te signa leren. Op een bepaald moment heb je de hulp van derden no dig. Lastig te controleren over tredingen, laten zich niet zo ge makkelijk aanpakken. Ieder een zou zich bewust moet en zijn van de ernst van de over tredingen. Niet langer moet het milieu door nog te veel mensen en instanties te weinig prioriteit gegeven worden. Gaandeweg is er zeker sprake van een mentaliteitsverande ring. Tot die tijd heeft de Loka le Kontaktgroep Milieu een wezenlijke taak en moeten al le betrokkenen deze groep ruim baan geven. Alleen op die manier zet het ingezette mi lieubeleid zoden aan de dijk. AvdW Een zeldzame foto van een zeillogger op volle zee. (Bron: de Nederlandse visserij rond 1900). ZIERIKZEE EO Vanuit de regio gaat er een bus naar de EO-jongerendag in Utrecht. Wie belangstelling heeft kan bellen met 01110- 13172. Vorig jaar bleek, dat de EO-jongerendag uit zijn voe gen is gebarsten. Zelfs de grootste overdekte zaal van Ne derland, de Irenehal, biedt on voldoende ruimte. Daarom is de EO uitgeweken naar stadion Galgenwaard in Utrecht. Om dat het stadion niet geheel overdekt is, is de jongerendag dit jaar gepland op 1 juni. Het thema van deze zeventiende jongerendag is Verliezen om te winnen. De presentatie is in handen van Jan van den Bosch. NCVB De afdeling Zierikzee van de NCVB heeft haar jaarlijkse reisje ondernomen naar Am sterdam en Haarzuilen. De reis werd onderbroken in Ruygen Hoek waar de koffie klaar stond. In Amsterdam bezocht een deel van de groep het impo nerende Anne Frankhuis. An deren liepen het Bijbels mu seum binnen, dat gevestigd is in een prachtige patriciërswo ning aan de Heerengracht. De NCVB-leden konden er onder meer kennis maken met vele oude bijbelvertalingen varië rend van de oudste (1477) tot de nieuwste (op cd). Na het cultu rele gedeelte kon een rond vaart over de grachten vanzelf sprekend niet uitblijven. In Haarzuilen werd een kasteel bezocht. Een kasteel, dat een maand per jaar nog bewoond wordt door de eigenaar, de fa milie Van Zuylen. Ter afslui ting van het uitstapje werd de maaltijd genuttigd in restau rant de Vier Balken. De reis stond onder leiding van oud presidente mevrouw E. Tuit- man-van der Maas. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Deze week was het weer zover. In de nacht van 12 op 13 mei vertrokken de daarvoor aangewezen schepen de Noordzee op om naar haring te vissen. De Hollandse Nieuwe zal vol gende week weer voorradig zijn. Ted de Braak zal het eerste vaatje verkopen voor een goed doel. Hoe wel altijd over mossels gesproken wordt, heeft Brui nisse in het verleden ook haar aandeel in de haring vangst gehad. De haringvisserij is in Neder land niet meer wat het geweest is. Vroeger werd op school ge zongen 'Daar komt de kiel met goud belaan. Ze brengt ons de eerste haring aan'. Was het wer kelijk goud, dat de eerste ha ring aanbracht of was het de gezondheid, die het eten van nieuwe haring met zich mee bracht? Zeker is, dat men een redelijk loon thuisbracht als men als deelvisser op een log ger had gevist. De vissers wa ren enkele weken van huis, maar dat namen ze voor lief. Je bent jong en je wilt wat. Dat was ook het geval bij een aan tal jongens uit Bruinisse, dat in de mosselvisserij geen toe komst meer zag. Onder hen wa- Advertentie Voor aanleg gas- en waterleiding BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HEI WEEKEND) ■I INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS M ^^^BHEÏDSIRAAT WlffllKZEE "TELEFOON OHIO 14739 ren in de jaren van voor de Eer ste Wereldoorlog onder meer Gert Kik, Flip Kik, Lauw Knop, Johannes Knop, Chr. Knop en Adr. Labeur. Vader Willem Kik en vader Piet Knap hadden ieder wel een ei gen vaartuig, maar de besom ming die ze uit België mee brachten was uiterst karig. Als je geen 'koopman' had, die we kelijks mosselen bij je bestelde of geen goede relatie had met de visvrouwen op de markt, dan moest je 'op de vliet varen'. Pint Er kwamen dan mensen, die enkele kilo's mosselen bij het schip kwamen kopen of vis vrouwen die lang met je onder handelden (onder het genot van een door de schipper be taalde pint). Perspectieven voor kinderen uit de kinderrij ke gezinnen was er dus niet, maar ze hadden al wel de kneepjes van het zeilen ge leerd. Ook de loggers waar ze op terecht kwamen waren zeil- loggers. Als men nog heel jong was kon men beginen als prik- kenbijter of als reepschieter en je mocht ook nog voor de koffie zorgen. Werd men aangenomen als prikkenbijter, dan moest men met zijn tanden een bepaald visje dat aan het net bevestigd werd om de haring te lokken, een beet achter de kop geven. Dikwijls werden de jongens misselijk van dat karwei. De verdiensten wisselden naarma te de vangsten meevielen of de prijzen die betaald werden ho ger werden. Het volgend verhaal van de ge broeders Kik is historisch. Ze legden bij hun thuiskomst zo veel papiertjes van honderd, vijfentwintig en tien gulden op tafel, dat vader Willem er be duusd naar keek en zijn ogen niet kon geloven. Hij streek de 'bankjes' en spreidde ze over de vloer. „Noe mok er is in zwemme" zei hij tot de jon gens. Hij ging op zijn buik op de vloer liggen en maakte zwembewegingen Stoomfietsen In de tijd dat de Bruenaars op de haringschepen stapten, kwamen ook de eerste stoom fietsen. Een motorfiets werd op het eiland wel een stoom- fiets genoemd, maar in vis sersplaatsen als Vlaardingen, Katwijk en Scheveningen werd een logger of vissersvaartuig, waarmee men ter haringvangst voer stoomfiets genoemd. De Bruenaars, varensgezellen als ze waren, bleven echter de zeilvaartuigen trouw en die waren toen ook nog in de meer derheid. Er zullen er maar wei nig meer zijn, die nog op een zeillogger hebben gevaren. Bruinisse heeft er nog één. De bijna 9l-jarige Chris Knop Pz. Hij kan smakelijk vertellen over vroeger. Op z'n tiende werd hij koeie- wachter, evenals zoveel van zijn makkers, waarmee hij op groeide. Hij deed het werk met tegenzin, maar moeder Maatje Vaane kon de paar gulden, die hij daarmee verdiende goed ge bruiken. En als hij bij de boer at, hoefde ze niet meer voor hem te schaften. Alle kleine beetjes hielpen. Ideaal Zijn ideaal was de haring vangst en op z'n dertiende (in 1913) kreeg hij zijn kans. Hij kon aanmonsteren in Vlaardin gen op de VI 92 van rederij Gebr. Pot. Zijn schipper was Gilles Penning, die in de visse rij bekend stond als een goede schipper, maar ook als iemand die wat over had voor zijn per soneel. Een zeillogger telde veertien bemanningsleden. Het schip was ongeveer zeven tien meter lang en kon zo'n veertig ton vis laden. Elke logger had ruim drie kilo meter drijfwant (drijfnetten) aan boord. Dat waren met el kaar 120 netten van dertig me ter lang, die zeven meter diep in het water hingen. Ze waren onderling verbonden met de reep. Chris werd reepschieter, de jongen die te zorgen had dat bij het inhalen van het net en bij het uitzetten daarvan de reep geleidelijk aan in en uit het water kwam, zonder een kink in de kabel. Een verant woordelijke taak. In 1914 brak de oorlog uit. Ve len haakten af, toen het te ge vaarlijk werd op het water. Duikboten en mijnen maakten de Noordzee onveilig. De haring zwemt, dat is be kend, in scholen. Maar de ha ring kon in oorlogstijd zwem men, zonder voor de vissers be reikbaar te zijn. Chris Knop bleef varen van 1914 tot 1918. Wel wisselde hij weieens van schipper en logger. Zo kwam hij ook op de VI 20 van schip per W. Spanjesberg.'Niet meer als reepschieter, maar als vol waardig matroos. Vele loggers en hun bemanning werden het slachtoffer van die mijnen, die als pepernoten door de Duit sers en geallieerden werden uitgestrooid. Laatste reis Knop had geluk. Hij maakte in 1918 zijn laatste reis met de VI 55 van schipper D. de Boer. Tben stak moeder Knop-Vaane er een stokje voor. Chris had het verhaal gedaan over een duikboot die vlak naast de vis sende logger opdook, over een Engelsman die hem in ruil voor een maaltje vis sigaretten aanbood en over een collega die niet minder dan 38 mijnen in zijn staande wand had opge vangen. Chris mocht niet meer naar zee, hoe graag hij ook wilde. Hij was wel overtuigd, dat zijn moeder het beste met hem voor had. Bruinisse leefde in die tijd in een welvaartsroes, om dat in ieder huis mosselen wer den gekookt, die aan opkopers werden verkocht. Chris kon thuis dus ook best een boter ham verdienen. Vader Piet Knop kon door de verdiensten van Chris zijn vaartuig afbeta len. Verwachting t/m dinsdag 21 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei Zon op 05.42, onder 21.31 Maan op 09.45, onder 01.27 19 mei Zon op 05.40, onder 21.32 Maan op 11.11, onder 01.56 20 mei Zon op 05.39, onder 21.34 Maan op 12.35, onder 02.19 21 mei Zon op 05.38, onder 21.35 Maan op 13.55, onder 02.36 Eerste Kwartier: 20 mei (21.46) HET WEEROVERZICHT I DE BILT - Het hogedrukgebied ten westen van Ierland trekt zich nu wat naar het zuidwesten terug. In het hoge noorden bij IJsland op de oceaan, ontstaat nu een krachtige zuidwestelijke stroming. Deze snijdt de kouaanvoer uit het noorden, die al wekenlang veel te koud weer in West-Europa veroorzaakte, af. Op zaterdag is de wind in onze omge ving nog noordelijk. Hiermee wor den vanaf de Noordzee nog wolken velden aangevoerd. Buien worden daaruit vrijwel niet meer verwacht. Wel blijven de temperaturen ook op zaterdag met zo'n 13 graden veel te laag voor de tijd van het jaar. Op de pinksterdagen worden de tempera turen enkele graden hoger, maar dan drijft waarschijnlijk nog veel be wolking over. Pas na de pinksterda gen wordt het zonniger. NIEUWERKERK - In de nacht van woensdag op donderdag is er in Nieuwerkerk een be drijfsauto gestolen. De auto is eigendom van Achil les Autoverhuur en was in ge bruik bij R. M. te Nieuwer kerk De dieven zijn met de wa gen naar het garagebedrijf van D. in Nieuwerkerk gegaan en haalden daar zestig autoban den, twintig siervelgen, diver se radio's en dergelijke. De ge schatte waarde is 30.000 gul den. Door de technische recher che is een onderzoek ingesteld. Getuïgeh worden verzocht te béltên met de politie in Zierik zee, OïUO-14055. Eenmaal op de visgronden aangekomen, wordt aan boord van de logger alles in gereedheid gebracht om de vleet te schieten (Bron: de Nederlandse visserij rond 1900). Omroep Zeeland In het pinksterweekeinde han teert Omroep Zeeland een enigszins aangepaste program mering. Op eerste pinksterdag is er een speciale aflevering van het wekelijkse muziekpro gramma Op Deltahoogte tus sen 11.00 en 13.00 uur. Er wor den eigen opnamen ten gehore gebracht van het literaire con cert, dat vorige maand werd gegeven bij de opening van de tentoonstelling Zeeland op Zicht in Galerie Esprit in Clin- ge. Opgetreden werd daar door mezzo-sopraan Jeanette de Ca- luwé uit Hulst en de clavecinist Jos Verpoorten uit Tferneuzen. Verder zijn er opnamen te be luisteren van het Zeeuws En semble Bachatelle. Op eerste pinksterdag is er geen afleve ring van Omroep Zeeland Sport. Op de tweede pinkster dag is er een speciaal pinkster- programma tussen 11.00 en 13.00 uur met daarin nieuws, actualiteiten en toeristische in formatie. Dit programma wordt gepresenteerd door Re- nate van Dessel. Na het nieuws van 17.00 uur begint een extra aflevering van Omroep Zee land Sport met verslagen en uitslagen van de belangrijkste sportevenementen in het pink sterweekeinde. Presentator is Jan Parent. BRUINISSE - Over ruim een week is de rolbrug over de Grevelingensluis in Bruinisse gereed. Dan hoeven fietsen niet langer over de grote weg te gaan, hetgeen een verkeersonveilige situatie in hield. De rolbrug sluit aan bij het plan voor de aanleg van een fietsroute vanaf de afslag Philips- dam tot Bruinisse/Zierikzee. Ook voor de bewoners van het vakantiepark Aquadelta, die graag naar het Grevelingenstrand aan de Bruse zijde willen, biedt de rolbrug uitkomst. De brug kost zo'n 650.000 gulden. Rijkswaterstaat heeft 80% van de kosten voor haar rekening genomen. De gemeen te Bruinisse het restant, waarbij ze steun heeft gekregen van de provincie Zeeland. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Wie werk zoekt, kan het beste begin nen met het leren van een goed vak", zegt Amandus Boelens van de PBVE (Primaire Beroepsgerichte Volwassen Educatie). „Je bent dan niet alleen verze kerd van werk, maar een vakdiploma geeft je ook nog de mogelijkheid om door te leren en op te klim men". De PBVE start in september met acht ver schillende opleidingen in Goes en Middelburg. De PBVE nodigt werkzoekenden uit om eens vrijblij vend te komen praten nu de studievoorwaarden zo bijzonder gunstig zijn. Wie dit jaar begint aan een vakopleiding van één tot twee jaar, geniet van verschillende gunstige regelingen. Zo is er een vergoeding voor reis kosten, boeken zijn gratis en wie kinderopvang nodig heeft, krijgt dat ook vergoed. De ei gen bijdrage bedraagt slechts 60,- voor een heel jaar. Wie een uitkering heeft behoudt die gedurende de opleiding. Praktisch iedereen vindt direct na of nog tijdens de opleiding een baan. Ook voor vrouwen die een baan zoeken zijn de PBVE- opleidingen geschikt. De oplei ding Machinale Verspaning is uitsluitend bedoeld voor vrou wen. Vrouwen die na een jaar het basisdiploma halen, krij gen zelfs nog een premie Van 1000,-. Van dat geld kan ver der worden geleerd, naast een baan waarvan men verzekerd is bij aanvang van deze oplei ding. Andere opleidingen zijn: be jaardenverzorging, groenver zorging, bouw, metaal/lassen, elektrotechniek, installatie techniek en schilderen. De opleidingen worden georga niseerd door de PBVE.in nauw overleg met de Arbeidsbureaus en de scholen voor beroepson derwijs. Praktijk en theorie gaan hand in hand. Bij de meeste opleidingen hoort gen stageplaats in een bedrijf. Het komt vaak voor dat de stage plaats het begin is vah een be taalde baan bij dezelfde baas. ,,De opleidingen zijn best pit tig en nemen vrijwel een volle werkweek in beslag gedurende één a twee jaar. Maar de bege leiding is goed en het gaat om erkende diploma's. Mensen die via de PBVE willen beginnen, hoeven geen vooropleiding te hebben. We beginnen echt bij het begin", aldus Amandus Boelens. Gesprek De PBVE nodigt belangstellen den uit om eens te komen pra ten. De PBVE houdt daarvoor zitting in het Arbeidsbureau in Zierikzee op woensdag 22 mei van 9.00-12.00 uur. Iedereen is welkom. Wie niet kan en toch informatie wil, kan bellen met de PBVE: 01100-31170. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging). De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00. tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. Dè abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ,,succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3