Boomgaarden buiten de oude veste DE ZAKENMAN VAN DE FAMILIE zit representatief in het pak, is op merkelijk comfortabel en voorzien van veel luxe. Bovendien ontleent hij extra goodwill aan z'n geavanceerde 16-kleppen techniek en ruimbemeten kofferbak van liefst 490 liter inhoud. U rijdt hem al vanaf 26.395 NISSAN Thuiskraamzorg streeft naar onbezorgde kraamperiode DE NIEUWE SUNNY 4-DEURS E3 NISSAN Nieuwerkerk, Autobedrijf van Dijke en Zn. CV, Kerkring 37, tel. 01114-1364. Zierikzeese plantages99 Provinciale Kraamzorg Zeeland DONDERDAG 16 MEI 1991 NR 24947 van 7 keiharde garanties, waaronder 3 jaar of 100.000 km algemene garantie en 6 jaar carrosserie garantie!). De nieuwe Nissan Sunny, logisch ver volg op het Primera-succes! I Sunny 3-deurs v.a. 22.695,-; 5-deurs v.a. 26.695,-, Wagon v.a. 29.595,-, 100 NX v.a. 32.795,-. Prijzen ind. BTW, ex cl.' afléve'ringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Micra, Prairie, Primera, Maxima, 200 5X, 300 ZX, Terrano, King'Cab,'Patrol, Vanetté, Urvan, CabsfTr'en Trade. T Uw Nissan dealer geeft u graag deskundige informatie oyer de financiermgs- of Ieasemogelijkheden. Hij maakt ter plekke, via de unieke computer on-line verbinding met Nissan Finance, een financiering of leasevoorstel op maat voor uVt spanningsprogramma met bin go. Het bestuur heeft de leden gevraagd zelf een klein prijsje mee te brengen. OUDE-TONGE Lesmarathon De afdeling KMBO van het MBO-college in Oude-Tonge houdt woensdag 22 mei een lesmarathon, waarbij geld in gezameld wordt voor de slacht offers van Bangladesh. Vanaf 08.30 uur tot de volgende dag 08.30 uur wordt door de leerlin gen een groot aantal lessen ge volgd. Zo wordt er les gegeven over ontwikkelingsssamen- werking. Rond middernacht is er nog een les lichamelijke oe fening. Wie het project finan cieel wil ondersteunen kan bel len met de school: 01874-1611. centrum voldoet aan alle nor men om een goede en verant woorde kraamzorg te verlenen. De kraamverzorgsters in dienst bij dit centrum zijn op geleid en getraind in deze spe ciale zorg, die zich uitstrekt op gebieden als: de assistentie bij bevalling; het gedrag en ritme van de baby; het tijdig herken nen van mogelijke afwijkin gen; de verzorging en begelei ding, van de kraamvrouw; het verloop van de borstvoeding of flesvoeding; het vermijden van infecties; de zorg om het huis houden en het gezin. Er wordt tegenwoordig heel wat kennis en kunde vereist van de kraamverzorgende. Niet alleen de baby maar zeker ook de kraamvrouw heeft recht op deskundige hulp. Een onbezorgde kraamperiode is in ieders belang. Dit is niet zo vreemd want iedereen wil een gezellige kraamtijd. Er is iets fantastisch gebeurd en dat wil je uitdragen. Er komt vaak veel visite. Dat is een kant van de zaak. Aan de andere kant h^eft bij zowel de kraamvrouw als bij haar gezin een ingrijpende gebeurtenis plaatsgevonden, waarvan men tevoren niet altijd alle gevol gen kan overzien. Maar door de deskundigheid van een goed opgeleide kraam verzorgende kan toch een groot aantal risico's worden beperkt. Dat was zo'n honderd jaar gele den wel anders. Voor aanvullende informatie kunt u terecht in Goes, telefoon 01100-49280. Korte karakterschets van de diverse familieleden: de zakenman van de familie heeft een 1.4 ofl.6 benzinemotormet 5-bak en geregelde 3-weg katalysator met lambdasonde öf een 2.0 liter diesel. De vrijbuiter van de familie is de nieuwe Sunny 3-deurs. Vlot van styling, leverbaar in 9 verschillende typen, waaronder 2 automaten. Soepele en zuinige benzinemotoren met 16 kleppen drijven de voorwielen aan. Er is keus uit een 1.4,1.6 en 2.0 liter (GTi). De diesel versie kent'n snelle en stille 2,0 liter krachtbron. De gentleman van de familie is de populaire 5-deprs Sunny. Hetzelfde moto renprogramma als de 4-deurs, eveneens in twee luxe-niveaus. De grootste klep van de familie is de Wa^on. De ruimte van 'n - j-, i) stationwagon met het comfort van een limousine. Met 1.6 liter benzinemotor of 2.0 liter dieselmotor. Of ga compleet uit je dak met de 100 NX, de play boyvan de familie. Een sportieve coupé mètT-bar. Met 1.6 liter, 16-kleppen Twin- Cam motor of als 2.0 liter GTi. De sterke familie eigenschappen worden onderstreept door duur zaamheid en degelijkheid (elke Nissan is voorzien OOSTERLAND 't Kraaiennest ZIERIKZEE - Binnen en buiten de bolwerken van het oude Zierikzee heeft men in de loop der eeuwen verschillende boomgaarden aangeplant. Het ging dan niet om een beperkt aantal vruchtbomen in min of meer grote tuinen maar om aanmerkelijk grotere oppervlakten. Dergelijke terreinen waren bestemd voor regelmatig verspreid geplante hoogstam- of halfstamvruchtbomen, meestal voor de kweek van appels, peren en pruimen. De voor deze „plantages" ge bruikte grond kon dubbel wor den benut; op de beschaduwde weide(n) liet men vee grazen. Bovendien leverde het gemaai de gras een hoeveelheid hooi op. Historische plattegronden van Zierikzee (Blaeu en Vis- scher Roman, beide uit de 17de eeuw) zijn niet alleen interes sant vanwege de ingetekende gebouwen en behuizingen maar evenzeer vanwege de over het algemeen tamelijk zorgvul dig aangegeven beplantingen. Bij Blaeu vindt men op de ge graveerde kaart alleen boom gaarden en tuinen binnen de Zierikzeese veste, bij Visscher Roman (1660) ook enkele boom gaarden buiten de veste. Laatstgenoemde kaart is slechts in één handgetekend exemplaar aanwezig. (Univer siteitsbibliotheek Leiden). Boomgaard of bongerd (in het Zeeuws: böögerd) is op de oude manuscriptkaart consequent gespeld als „bogaert". Niet ver van de Noordhavenpoort waar tegenwoordig de Grachtweg loopt, ontdekt men al twee gro te boomgaarden, respectieve lijk „Jan Comelis vander Man de bogaert" en de „Leprosen- bogaert". De eerstgenoemde bongerd was particulier eigendom, de tweede behoorde kennelijk bij het leprozenhuis. Een dergelijk complex was steeds buiten de stadspoorten gelegen vanwege het besmet tingsgevaar dat „de melaatsen ten platten lande" konden opleveren. Alvorens lepralij ders door het stadsbestuur een plaats toegewezen kregen in het leprozenhuis moesten zij een onderzoek ondergaan, aan vankelijk slechts door pries ters, later door een doctor me- dicinae en een chirurgijn, (vgl. dr. Van Hoorn, Levinus Lemni- us, p. 238). Het paste geheel bij de selfsup- oorting van een gesticht voor lijders aan besmettelijke ziek ten dat men op eigen lokatie buiten het stadsdomein fruit bomen teelde en vee liet gra zen. Hoewel zeker niet alle bon- gerdjes in het buitengebied van Zierikzee „vernoemd" zijn blijken er toch enkele met na me aangeduid: „Heer Hoffer bogaert" (even buiten de No- belpoort), ,,'t Paradijs" (buiten de Westpoort) en Heer Van der Haucks bogaert met lanthuys" (buiten de Zuidhavenpoort). De naam Bogaardstraat in Malta zou men gemakkelijk abusievelijk in verband kun nen brengen met een voormali ge boomgaard of „bogaert". De werkelijkheid is anders. Deze naamgeving is ontleend aan de vroegere Zierikzeese burge meester Jan Jacob Bogaard (1738-1791). Zierikzee heeft ook nog de Nieuwe Bogerdstraat tussen Nieuwe Haven en Kre- pelstraat. Bij de behandeling van de herkomst van genoem de straatnamen heeft Uil er al op gewezen dat er door die si tuatie „wel eens vergissingen, ontstaan". Wiebe Keikes Boomgaarden buiten de Zierikzeese veste (1660): Leprosen bo gaert: Jan Comelis van der Mande bogaert. GEMAKKELIJK BETALEN VIA HET NISSAN PROFIJTPLAN Sunny 1.4 4-d LX 340,-p.m.* finance BURGH-HAAMSTEDE Studiedag De afdeling Zeeland van de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde kerk houdt woensdag 5 juni een stu diedag in de Hervormde kerk te Haamstede. Dr C. Vermeu len uit Valkenburg houdt een inleiding met als onderwerp New Age, nieuwe mensen op weg naar een nieuwe toe komst? Na de koffiemaaltijd (omstreeks 18.30 uur) houdt ds N. de Boo een referaat over Zondag 34 uit de Heidelberger; Wat gebiedt God in het eerste gebod? De bijeenkomst begint om 15.00 uur. Bloedplasma-avond Het Rode Kruis in de Westhoek heeft er een geslaagde bloedplasma-avond opzitten. Maar liefst 159 mensen hebben bloed gegeven. Dat waren er vorig jaar 117. Voor de eerste keer is het Rode Kruis in de brandweergarage gaan zitten en dat is prima bevallen. In no vember is er weer een bloedplasma-avond Peuterspeelzaal 't Kraaiennest in Oosterland houdt zaterdag 25 mei een bazar in de Ooster hof. De openingstijden zijn van 10.00-15.00 uur. Er is onder meer een optreden van Mario de Goochelaar. Verder is er een uitgebreide rommelmarkt. BRUINISSE Helpt Elkander De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander in Bruinisse komt dinsdag 21 mei weer bij een in het plaatselijke Her vormd verenigingsgebouw. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Na de pauze is er een ont- ZIERIKZEE - Honderd jaar geleden waren zwanger schap en bevalling in ons land nog een groot risico voor moeder en kind. Door slechte hygiënische om standigheden en ondeskundige zorgverlening ging in die tijd nog één op de tien kinderen dood bij de ge boorte. Ook kraamvrouwenkoorts was zeer berucht en kostte veel vrouwen het leven. Dit was de aanleiding tot het oprichten van de eerste kraam- centra in ons land. De deskun digheid deed haar intrede en in honderd jaar zijn de kraamcen- tra Uitgegroeid tot zeer profes sionele organisaties. Uw moe der, grootmoeder en ook over grootmoeder hebben hier in to taal al meer dan een eeuw erva ring mee. In deze tijd is een baby krijgen, normaal gesproken, een in drukwekkende en feestelijke gebeurtenis. Bij de een is er misschien een wat ongemakke lijke tijd aan vooraf gegaan; terwijl bij de ander de zwan gerschap probleemloos en zon der zorgen is verlopen. Als aanstaande ouders is het niet alleen leuk maar ook noodzakelijk om je voor te be reiden op de bevalling en het ouderschap. De kraamtijd zelf is hierin een heel belangrijke periode, waar op je je leven lang terug kijkt. Een goede voorbereiding hier op is dan ook op haar plaats. Narigheid tijdens de kraampe riode had wellicht voorkomen kunnen worden. Wanneer men zwanger is krijgt men al snel te maken met prak tische vragen als: Zijn er moge lijkheden om thuis te bevallen, of moet het in het ziekenhuis gebeuren? Welke hulp heb ik hierbij nodig? Wanneer moet ik het kraamcentrum inschake len? Hoe gaat dat in zijn werk? En wat kan ik verwachten? Welke hulp wordt verleend? Laten we op deze laatste vraag eens ingaan. Takenpakket De Stichting voor de Provin ciale Kraamzorg Zeeland, goed voor zo'n 3500 verzorgingen per jaar, is een door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur erkend centrum. Dat betekent dat er door de Ge neeskundige Hoofdinspectie toezicht wordt uitgeoefend op de verrichte taken. Dat wil ook zeggen dat een erkend kraam- De lening wordt verstrekt door Nissan Finance onderde gebruikelijke voorwaar den van een huurkoopovereenkomst. De effectieve rente bedraagt 17,7'Wien is fis caal aftrekbaar. Maandbedrag is een voorbeeld en is afhankelijk van aanbetaling, looptijd en restsom. Informeer bij uw Nissan dealer naar alle bijzonderheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5