Verzorgenden vieren Dag van Verpleging met feest The Godfather in Concertzaal Muziek in Brogum JIKKEMIEN Tweedaagse happening in Concertzaal Opening DAS-gebouw Bezoek voor heilsoldaten 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Na alle donkere wolken is deze week weer even de zon doorgebroken in de door financiële tekorten en bezuinigingen geplaagde zorgsector. Maandag en dinsdag immers vierden de verzorgen den van Schouwen-Duiveland de Dag van de Verple ging met een feestelijke bijeenkomst in de Concert zaal. Een bijeenkomst met slechts weinig sprekers maar dubbel zoveel amusement en muziek, gebracht door de meidengroep Zwoelie Troelie. Tten einde alle werknemers van de Schouwén-Duivelandse zorginstellingen een plaatsje in de Concertzaal te kunnen bieden was het nodig om het feest ter gelegenheid van de Dag van de Verpleging over twee dagen uit te smeren. Deze beide feestavonden zijn mede mogelijk gemaakt door de fi nanciële steun van de Stichting ter Bevordering van de Ge zondheid en Maatschappelijke Zorg Schouwen-Duiveland. Behalve veel jolijt, gebracht door de meidengroep Zwoelie Troelie was er ook enige zij het beperkte ruimte vrijgemaakt voor meer serieuze zaken. Na dat de Zierikzeese wethouder welzijn en volksgezondheid J. Groen de eerste feestavond ver baal had opgeluisterd, was het dinsdagavond burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland die enige woorden tot de verzor genden richtte. De Duivelandse burgemeester noemde deze gezamenlijke vie ring van de Dag van de Verple ging een vrij unieke gebeurte nis. Ook gaf hij aan dat zorg verder gaat dan datgene wat door de zorginstellingen wordt aangeboden. Ook de zorg voor de door honger geteisterde Afrikanen, de verjaagde Koer den en de slachtoffers van het natuurgeweld in Bangladesh werden door hem aangehaald. „Met het oog op de ramp van '53 weten we wat met die zorg wordt bedoeld" aldus Bergs hoeff. Uiteraard ontbrak in zijn be toog ook het financiële aspect van de zorgverlening in Neder land niet. In het bijzonder de ziekenhuizen hebben het finan cieel zwaar te verduren en moe ten voor het dekken van hun exploitatiekosten nogal eens hun reserves aanspreken. Dat interen op de reserves lijkt een structureel probleem te zijn ge worden. Externe financiers blijken vaak bereid om bij te springen maar stellen daarbij wel eisen aan het rendement. Arbeidsintensief De zorgsector is niet alleen een kostbare maar ook een ar beidsintensieve sector. Elf pro cent van de werkgelegenheid is te vinden in deze sector. Vorig jaar bedroegen de uitgaven in de zorgverlenende sector 48 miljard gulden, hetgeen neer komt op 3200 gulden per hoofd van de bevolking. Volgens Bergshoeff is de over heid wel succesvol geweest in het beheersen van de kosten. In totaal zijn deze wel toegeno men maar procentueel (als per centage van het Bruto Natio naal Produkt) zijn deze ge daald. Dat geldt ook voor de gemiddelde verblijfsduur in de ziekenhuizen. Ook die is afge nomen. Daartegenover staat echter de toegenomen intensi teit van de zorgverlening. Uiteraard nam Bergshoeff ook de arbeidsomstandigheden in de zorgsector onder de loep. Wil deze sector ook in de toe komst over goede arbeids krachten kunnen beschikken dan moet worden gezorgd voor een goed salaris en meer nog voor een redelijke werkbe lasting. 'Dat de zorgverlening iedereen raakt illustreerde Bergshoeff aan de hand van een vergelijking tussen de ac ties in de metaal nu en de ac ties in de gezondheidszorg vo rig jaar. Die werden door meni ge Nederlander als bedreigend ervaren. Bergshoeff besloot zijn korte toespraak met het uitspreken van de hoop dal. dergelijke acties in de toe komst bespaard kunnen blij ven en ook wees hij met het oog op die toekomst op het belang van samenwerking. Veel tijd om stil te staan bij deze woor den kregen de verzorgenden niet. De drie „bejaard ogende" Zwoelie Troelies met hun ban jo, saxofoon en accordeon zorg den met hun swingende optre den voor een ontspannende avond. Advertentie VLISSINGEN - De heer P. E. van Staveren, plaatsvervan gend directeur-generaal van het ministerie van onderwijs en wetenschappen verricht dinsdag 4 juni om 14.00 uur de opening van de hoofdvestiging van de Dat en Avondscholen gemeenschap Zeeland. Deze opening wordt verricht in het schoolgebouw aan de verleng de Bonedijkestraat 277-279 in Vlissingen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur met koffie en om 14.40 uur opent rector L. H. Wille van de DAS Zeeland de bijeenkomst. De openingshan deling wordt omstreeks 14.15 uur verricht door de plv directeur-generaal voortgezet onderwijs van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Ook de inspecteur voor het voortgezet onderwijs en het onderwijs aan volwasse nen, de heer drs P. R. M. Bag- chus zal vanaf 15.15 uur enige woorden spreken. MANILA - De Filipijnen kun nen op blijvende hulp van de Europese Gemeenschap reke nen. Dit heeft EG-commissaris Abel Matutes donderdag in Manila gezegd. ZIERIKZEE - In de week van 8 en 9 juni krijgt het Zierikzeese korps van het Leger des Heils bezoek van het Amsterdams Stafkoor en het muziekkorps uit Gorinchem. Met het oog op dit bezoek is een speciaal programma opge steld. Zaterdag 8 juni is er van af 15.00 uur een bijeenkomst in de openlucht (muziektent), 's Avonds wordt er vanaf 19.30 uur een concert gegeven in de Concertzaal. Zondag 9 juni be gint het programma om 10.00 uur met een Heiligingssamen komst in de aula van de chris telijke scholengemeenschap aan de Huybertstraat. 's Mid dags is er tenslotte nog een sa menkomst in de Willibrordus- kerk in de Hoge Molenstraat. De zeekei van Simen zat in het geitekot tus sen de planken. Het handvat was afgesle ten. Ze stond er mee in haar hand en haalde ook zijn spa en ander gereedschap. Arend had alles netjes schoongemaakt en in het vet gezet voor hij van huis ging. Naarmate de oogstwagens drukker begonnen te rijden werden de mensen kalmer. Het weer bleef droog en mooi en bijna overal was het groot ste deel gesneden. Op een ochtend toen Jikkemien haar aard appels zat te schillen begon de klok te lui den. Ze zette de bak naast zich en keek bui ten. Er werd geluid of er brand was, jongens renden over het dorp en een paar mannen fietsten in volle vaart voorbij. Er werd ge roepen en geschreeuwd, maar ze kon het niet verstaan. Van de Steenweg kwam een soldaat. Hij reed recht op het hekje af. Het was Arend. In de bakkete wachtte ze op hem. Hij was zenuwachtig en hijgde: Alles op! 't Is mobe- lesatie. Ze kon niets zeggen en stond hem maar aan te kijken. In zijn uniform leqk hij groter en breder. Ik moe weg, moeder, dadelik. Ik ebbe 't er van genomen om je goeiendag te zeggen, misschien kom ik al te laete. Hij Jteep haar hand en ineens snikte hij als een kleine jongen. Noe zit Bette allêene, en 't gieng net al zó goed Jikkemien streelde langs zijn mouw en leg de haar hand om zijn kin. Kiek me noe goed in m'n gezicht, Arend. Haar stem was dringend. Je moe flienk weze, je bin nie allêene, die dit overkomt. Alles zal gerêed öore zó as 't bestemd is. Ik beloove je dat ik naer Bette toe gae. Dankbaar keek hij haar aan. Bin jie nie bange, moeder? Ze schudde langzaam haar hoofd. Neé. kind. Waervoor zou ik bange weze. En as 't oorlog öort? Dat kan ier toch net zó goed as in buutenland. Het duurde even voor ze antwoord gaf. Ik mêene dat jie toen je op de Zondags- Door DIGNATE ROBBERTZ 145 schole was is een teksje gekregen eit Ze wachtte even en toen hij niets zeide ging ze •verder: Daer stoeng op duizenden en tienduizenden zullen vallen, maar tot u zal het niet genaken. Dienk daer is over, Arend. As kind ei jie 't kunne leze, as man zal je 't moete beleve. Sterkte, m'n joen! Ze drukte zijn hand, knikte hem glimla chend toe en bracht hem weg tot aan het hekje. Dat had ze zo vele keren gedaan, maar vandaag was het of de bloemen an ders bloeiden en of de hemel dreigde. De linden voor het meesterhuis schenen te luisteren en ieder geluid werd tot paniek. Nog eens keek hij om en wuifde. Toen ze terug in huis wilde gaan kwam Sa- mei over het vondertje. Hij droeg zijn ransel en zijn koppel. 't Is mêenes, moeder, maer 't za wè meevalle. Ze moete natuurlijk voorzurgsmaetregels neme. Arend is net weg, zei Jikkemien, ie was vee zenuwachtig. Samel lachte. Ie is nog zó pas getrouwd, moeder, dan valt dat ook nie mee. Mer Kee is ook nogal ondersteboren, zou je is an wil le gae op 't of? Groot en rustig stond hij óp de durpel en gespte zijn koppel vaster. Alia, dan gaen ik. Is je graen al binnen, Samel? Even trilde zijn kin, er trok een schaduw over zijn gezicht. Nog nie al, moeder, maer we zulle oope dat alles goed gaet. Josep moe nie diene, die zal de liende ouwe as ik d'r nie bin. Voor het gemeentehuis wachtte hij met an deren tot de wagen kwam, die hen naar de stad bracht. De vrouwen stonden er bij en gingen maar amper uit de weg. Sommigen schreeuwden. Jikkemien was bij het hekje töen ze voorbij reden. Ze wuifde mee en haalde ook haar zakdoek om te zwaaien, 's Middags ging ze naar het Olmenhof. Kee had dikbeschreide ogen en het kind zat stil in een hoek bij zijn speelgoed. (wordt vervolgd) Vrijdag 17 mei NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.10 uur Weg van de snelweg Europa. Toeristisch serie. 14.35 uur Ander nieuws. Van daag: Eerder blind dan grijs, documentaire over de bestrij ding van rivierblindheid in Mali. Herh. 15.06 uur Rondom tien: Testa menten, Hans Sleeuwenhoek praat met gasten over erfenis kwesties. Herh. 15.49 uur Ja, natuurlijk extra, natuurserie. 16.19 uur Asterix de Gallier, te kenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Eindexamenjournaal 17.^5 uur Disney club, geva rieerd tekenfilmmagazine. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Weg van de snelweg Nederland, toeristische serie. 19.45 uur Maak dat de kat wijs, spelprogramma 20.20 uur 't Torentje, toekan Sir Geoffrey en lama Frangois laten zien wat er aan de hand is in Nederland. 20.36 uur Murder she wrote, Amerikaanse misdaadserie. 21.26 uur Roseanne, Ameri kaanse comedyserie. 21.59 uur Rondom tien: kinde ren over kanker, Henk Mochel praat met kinderen over kin derkanker. 22.45 uur De zijden draad, se rie portretten van mensen en hun keuzes. Afl. 5. Herh. 23.09 uur Nocturne, licht- klassieke muziek. 23.39 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Waar het verleden he den wordt, serie over Neder landse musea. 17.55 uur Kijk TV, populair- wetenschappelijk programma. 18.25 uur Dieren in het wild, natuurserie. 18.53 uur De TV Dokter, medi sche tips. 18.54 uur Hi de hi, Britse come dyserie. 19.27 uur Dear John, Ameri kaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Medisch Centrum West, serie. Afl.: Het onder zoek. 21.29 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.30 uur De leukste thuis, homevideo-filmpjes gepresen teerd door Linda de Mol. 22.05 uur Allo allo, Engelse co medyserie. 22.45 uur Staten-Generaal, se rie van 6 minidrama's. 22.44 uur Top cops, gedramati seerde verhalen over het dage lijks leven van politieagenten. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje, boompje, beestje. Les 22. 09.30 uur English spoken groep 7, les 10. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 23. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, les 28. 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Vogels kijken, na tuurserie. 19.25 uur Het gezicht van Ne derland, serie over Nederland se gemeenten. Vandaóg: Rot terdam. 19.54 uur Uitzending van de VVD. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport Studio. 20.55 uur Geen C te hoog, pro gramma over de relatie tussen mens en muziek. 21.35 uur Cinema 3, filmmaga zine met Cees van Ede. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.05 uur Gesprek met de minister president. 23.20 uur E la nave va, Italiaan se speelfilm. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie Tele scoop: 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 77. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. Aansl. regeringsmededeling door de heer Jean-Luc dè Hae- ne, vice-eerste minister en mi nister van Vekeerswezen en In stitutionele Hervormingen. Thema: de nieuwe rij opleiding. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. Afl. 49. 20.30 uur Weekendfilm: From the dead of the night, Ameri kaanse tv-film. 22.00 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.30 uur Kunst-Zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.35 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.55 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.05 uur Weekendfilm: From the dead of the night, Ameri kaanse tv-film, deel 2. 00.50 uur Coda, Hugo Claus leest voor uit eigen werk. Van daag: Marsua. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 183. 19.00 uur Programma van de Socialistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De eindeloze reis, 6- delige natuurwetenschappelij ke documentaire serie. Afl. 5. 21.00 uur Carnaval in Barran- quilla, documentaire over de verschillende manieren van carnaval vieren door de diverse bevolkingsgroepen van deze Columbiaanse stad. 21.45 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. Presentatie: Paul de Bolle. 22.05 uur Concert, werken van Herberigs uitgevoerd door het BRT-Filharmonisch Orkest o.l.v. Fernand Terby. Zaterdag 18 mei NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 13.40 uur De VARA matinee: Fingers, muziek van Geert van Keulen voor tenorsaxofoon. 14.54 uur Neighbours, Austra lische serie. 15.21 uur The story of... The California Raisins, Ameri kaanse klei-animatiefilm. 15.46 uur Smakelijk eten, 8- delige serie over Indonesische kookkunst. Afl. 4. Herh. 16.06 uur Verhalen uit de heu vels van Hollywood, Ameri kaanse serie. 17.01 uur De kleine wijzer, quiz voor kinderen. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Vroege vogels, na- tuurmagazinh. 18.18 uur VARA's kindermenu met om: 18.18 uur De tovenaar van Oz, tekenfilmserie. 18.41 uur Ovide en zijn vriend jes, Belgische-Canadese teken filmserie. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Lingo, spelprogram ma. 19.49 uur Flying doctors, Australische serie. 20.40 uur Oppassen, Neder landse comedyserie. 21.03 uur Sonja op zaterdag, praatprogramma. 21.59 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.34 uur Twee voor twaalf, spelprogramma. 23.14 uur De schreeuw van de Leeuw, personality-show met Paul de Leeuw. 23.49 uur E.N.G. Canadese se rie. 00.37 uur Museumschatten. 00.51 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Post!!, brievenru briek voor de jeugd. Presenta tie: Birgit Gantzert. 18.10 uur Wordt vervolgd, te kenfilmmagazine. Presentatie: Han Peekei. 18.35 uur Pauze-tv, jongeren magazine. 18.55 uur Jackpot, spelpro gramma. 19.28 uur Junior survival, survival-wedstrijd; de finale. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Het Peter Ustinov gala, feestprogramma t.g.v. de 70-ste verjaardag van Sir Peter Ustinov. 22.05 uur Karei, praatprogram ma. 22.50 uur American chronicles, documentaireserie over de Amerikaanse samenleving. 23.25 uur Jonge mensen op het concertpodium. 00.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 9.00, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Studio sport. Voet bal: FA cup finale vanuit Wem bley. 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal-extra. 19.10 uur Een reiziger op het ei land Tristan da Cunha, zesdeli ge documentaire over reizen. 19.54 uur Trekking van de lot togetallen. 20.00 uur De Grönstein va riant, Duitse tv-film. 21.44 uur 100 Meesterwerken, serie korte films over 100 bij zondere schilderijen. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport. 22.50 uur Salvador, Ameri kaanse speelfilm. BRT 1 10.00 uur Schooltelevisie. 12.30 uur Babel, wekelijkse nieuwsbrief voor Turkse en Marokkaanse migranten. 16.10 uur Drie kamaraden, Amerikaanse speelfilm. 17.48 uur Nieuwskrant. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 78. 18.05 uur Schoolslag, spelpro gramma. 18.45 uur Vlaanderen vakan tieland, een stad, gemeente, streek of een thema wordt toe ristisch uitgelicht. 19.20 uur Joker- en lottotrek king, mededelingen, program- ma-overzicht en paardenkoer sen. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn 20.05 uur Baraka, spelpro gramma. 21.35 uur Ongelooflijk, maar Bardi, serie rond de mentalist Jan Bardi en gastvrouw Marce- line Schopman. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur Sport op zaterdag. 23.20 uur Een jaar in Vietnam, Amerikaanse serie. 00.10 uur Coda, Ein kleiner, hübscher Vogel, fragment uit Liebeslieder opus 52 a van Brahms. Uitgevoerd door En semble Exit 4 met Maria Toma- sino en Dirk Vermeir, zang. BRT 2 15.45 uur Sport extra. Voetbal: FA Cup finale, Tottenham Hotspurs-Nottingham Forest, rechtstreeks 'vanuit "het Wembley-stadion te Londen. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zaterdag 18, zondag 19 en maandag 20 mei om 20.00 uur The Godfather 3 met in de hoofdrol Al Pacino als Michael Corleone. Filmkeuring 16 jaar. naar de geboortegrond op Sici lië, waar de dramatische ont wikkeling tot een hoogtepunt komt... De 60-jarige Michael Corleone hunkert naar rust, vooral met het oog op de toekomst als hij zich realiseert dat hij er niet al tijd zal zijn om zijn familie te beschermen. De erfgenaam van Don Vito Corleone woont tegenwoordig in New York en stelt alles in het werk om de illegaal ver worven investeringen van zijn roemruchte familie legaal te maken. In plaats van zijn in vloed uit te oefenen op casino's en gok-ondernemingen, houdt hij zich nu bezig met onroerend goed, het bankwezen en de beurs op Wall Street. De ongekroonde keizer van de manipulatie wil zichzelf en zijn familie rehabiliteren. Voor hen zal hij vechten voor een toekomst zonder misdaad. Bo vendien is hij naarstig op zoek naar een geschikte opvolger binnen de familie. Hij hoopt deze te vinden in Vincent Man- cini, de onwettige zoon van zijn overleden broer Sonny. De ge zamenlijke liefde voor hun fa milie brengt de twee mannen samen. V Michael moet echter beslissen of Vincent wel de juiste man is om de legale familiebusiness te leiden, aangezien zijn crimine le verleden jarenlang de boven toon heeft gevoerd. Beiden staan voor hetzelfde di lemma: Zullen zij erin slagen om los te komen van hun verle den waarin geweld altijd een centrale rol heeft gespeeld? Het lot leidt de hele familie ZIERIKZEE - In jongerencentrum Brogum te Zierikzee treedt zaterdag 18 mei de bluesrockband The Good old boys op. Het optreden begint om 22.30 uur. The Good old boys speelt 'ouderwetse' mu ziek. Heftige bluesrock, af en toe wat tegen hardrock aan, afgewisseld met rustige blues en covers van ZZ Top, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Rory Gallagher, The Cream en Steve Marriot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4