Simons opent in Renesse bungalow ZOC-bestuur overhandigt b en w plan Havenkwartier Eerste kaarten van Lions uit de streek voor gedeputeerde Regio heeft Lokale Kontaktgroep Milieu in het leven geroepen Opbrengst collecte Financiële middelen voor uitvoering beperkt Maandelijks bijeen voor overleg Opbrengst voor het goede doel DONDERDAG 16 MEI 1991 NR 24947 3 Project van Lions in Dordrecht RENESSE - Staatssecretaris van volksgezondheid, drs H. J. Simons, verricht dinsdag 28 mei de officiële opening van het vakantiehuis voor jeugdige kanker patiënten en gehandicapte jongeren in Renesse. De opening is om 15.00 uur. Het vakantiehuis kan worden gebouwd door de steun van de Lionsclub Thuredriht te Dor drecht. Als in een gezin bij één van de kinderen een kwaadaar dige aandoening wordt gecon stateerd, zoals kanker, de ziek te van Hodgkin of leukamie dan ontstaat er een hele moei lijke en vooral ook spannende tijd. Eerst allerlei vormen van onderzoek en uiteindelijk, als de diagnose met zekerheid ge steld is, een periode van behan deling. Soms een operatie, soms bestraling, soms behandeling met chemotherapie. De kinde ren moeten vaak langdurig op genomen worden in het zieken huis. De jeugdige1 patiënt en het gezin maken een erg moei lijke tijd door en komen onder grote spanning te staan. Het gehele gezin richt zich op dat ene belangrijke; de ziekte en de zieke. Ontwricht Dat heeft onafwendbaar tot ge volg dat het gezin enigszins ontwricht raakt. Ook al/door de vele en vaak langdurige be zoeken, die aan het ziekenhuis moeten worden gebracht. Ein delijk komt dan het moment dat het kind naar huis mag. En dat men weer kan proberen om in het gezin de zaken op een rij tje te krijgen. Maar juist als het kind thuiskomt is er na tuurlijk veel belangstelling. Buren, vrienden, familieleden, schoolvriendjes komen graag op bezoek. Allemaal heel goed bedoeld en ook erg belangrijk. Maar vaak heeft het gezin in zo'n situatie behoefte aan wat rust. Om als gezin weer verder te gaan func tioneren zonder al te veel be langstelling van buitenaf. Niet iedereen is echter financieel bij machte om dan een aantal we ken met vakantie te gaan. Om dat mogelijk te maken wordt er in Renesse momenteel een vakantiebungalow gebouwd. Een ruime bungalow, die ook voor eventuele rolstoelpatiën- Jten toegankelijk is. Het initia tief komt van de Lionsclub Thuredriht, die het sein dat ze kreeg omzette in een plan, dat nu wordt gerealiseerd. Fund- raising (geldinzameling via projecten) werd op touw gezet, want er bleek zo'n 230.000 gul den nodig te zijn. De lokatie voor de bungalow was al uitge kozen; het CJV-terrein in Re nesse. Privacy Hier staan meerdere vakantie verblijven en er is ook een cen traal gebouw dat de diensten als toezicht en onderhoud kan bieden. De bungalow verrijst op een ruim terrein, enigszins afgezonderd van de andere on derkomens. Een goede privacy is op die manier gewaarborgd, maar desgewenst kan ook ge makkelijk contact worden ge zocht met de bewoners van het naastgelegen CJV-kamp. Het vakantiehuis wordt be heerd door de stichting Vakan tiehuis Thuredriht, waarin naast de Lionsclub ook partici peren de stichting CJV Jonge renkamp Zierikzee en de Stich ting Gaandeweg te Arnhem, welke laatste ervaring heeft met een vakantiehuis zoals nu gebouwd wordt in Renesse. Op deze wijze is het ook moge lijk om hulpverlening te rege len voor patiënten, die niet zelf kunnen beschikken over eigen familiebegeleiding Hij vergeleek de huidige situa tie met de omstandigheden waarin het plan voor de herin richting van het Havenplein, Havenpark, Kraanplein en Ou de Haven ten doop werd gehou den. In die periode waren er fi nanciële middelen voor de aan pak van het centrum aanwezig. Die situatie is echter ten nade le veranderd. Het is volgens Den Reijer bekend dat de fi nanciële situatie van de ge meente niet meer is zoals is ge weest. Desalniettemin hoopte Den Reijer dat er toch moge lijkheden worden gevonden om het plan ten uitvoer te brengen. Die verfraaiing en herinrich ting van het Havenkwartier kan in etappes worden uitge voerd, bij voorbeeld door bij herbestratings werkzaamhe den rekening te houden met de bestrating die in het plan van Kort en Verton voor dat gedeel te wordt voorgesteld. „Het is weliswaar een totaalplan, maar het biedt mogelijkheden om de verbeteringen stapsge wijs uit te voeren" aldus de ZOC-voorzitter. Behalve het nieuwe plan (dat méér karakte ristieke elementen bevat dan de opzienbarende luifeltjes) overhandigde Den Reijer het college ook de nieuwe informa tiegids van Zierikzee. Een boekwerkje dat door Zierikzee Aktief samen met de gemeente en de VW is samengesteld. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs haakte in op de door Den Reijer genoemde beperkte financiële mogelijkheden van de gemeente. ,,U heeft perfect aangevoeld dat dit plan gelet op de financiën niet zo eenvou dig uit te voeren is" aldus As- selbergs. In juni zal duidelijk worden hoeveel minder Zierik zee zal ontvangen uit het fonds voor Stadsvernieuwing. Bur gemeester Asselbergs schatte voorzichtig in dat Zierikzee de komende twee jaar weieens drie ton zal moeten inleveren. Gezien een aantal structurele uitgaven zou Zierikzee weieens voor de moeilijke taak kunnen komen te staan om 3,5 ton te bezuinigen. Die donkere finan ciële wolken weerhielden bur gemeester Asselbergs er niet van om zijn waardering voor dit naar zijn mening „gedurf de" plan uit te spreken. Wel zal op sommige onderdelen over leg moeten worden gevoerd met de bewoners van het Ha venkwartier, want in tegenstel ling tot het centrum overheerst in het Havenkwartier de'woon functie. A. P. den Reijer (rechts) geeft de burgemeester van Zierikzee het herinrichtingsplan. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Het is de plicht van elke democraat om samen met de overheid mee te denken over de ei gen leefomgeving. Burgers moeten niet alles afwen telen op de overheid". Met deze wat ideologische mo tivatie overhandigde voorzitter A. P. den Reijer van de Zierikzeese Ondernemers Centrale dinsdagmor gen het door Kort en Verton opgestelde herinrich tingsplan voor het Havenkwartier aan het Zierik zeese college van burgemeester en wethouders. Dit plan, een geschenk van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale aan het gemeentebestuur voor de herinrichting van het centrum is door het buro voor ruimtelijke vormgeving, Kort en Verton opgesteld met het doel het Havenkwartier te ver fraaien cq te verbeteren en ook wat meer uit de vergeethoek te halen. Dit nieuwe plan is tij dens de voorjaarsvergadering aan de ZOC-leden gepresen teerd en heeft inmiddels al tot gevolg gehad dat er een enquê te over dit plan wordt gehou den onder de bewoners van het Havenkwartier. Dinsdagmorgen meldde het ZOC-bestuur en architect A. Verton zich in het stadhuis om burgemeester, wethouders en gemeentesecretaris officieel het nieuwe herinrichtingsplan te overhandigen. Voorzitter Den Reijer plaatste deze han deling in een wat bredere con text door te stellen dat leven in een democratie niet alleen rechten maar ook plichten biedt. Meedenken Het mag volgens Den Reijer niet zo zijn dat alles wordt af gewenteld op bestuurders. Het is zijns inziens de plicht van ie dereen die democratisch denkt om samen met de overheid mee te denken over de invulling van de eigen leefomgeving. De vaak gehoorde klacht dat de afstand tussen overheid en bur ger steeds groter wordt kon Den Reijer wat Zierikzee be treft zeker niet beamen. SCHARENDIJKE - Na de nodige voorbesprekingen heeft Schouwen-Duiveland nu haar eigen Lokale Kontaktgroep Milieu (LKM) in het leven geroepen. Een groep met de zes gemeenten, het Waterschap Schouwen-Duiveland en de rijkspolitie als vaste le den. De groep komt maandelijks bijeen om een geor ganiseerd milieubeleid op te zetten. „Een doe- groep", zoals officier van justitie mr A. de Lange het noemt. Het milieu is een top-prioriteit geworden, zo liet hij weten tij dens de oprichtingsbijeen komst in de Putmeet te Scha- rendijke. Vele instanties heb ben alle vanuit hun eigen ver antwoordelijkheid met het mi lieu te maken. Gemeenten stel len vergunningen en plannen op en de politie bijvoorbeeld wordt geconfronteerd met de naleving van al die regels. Landelijk is de behoefte ont staan om het milieubeleid te coördineren; ook op Schouwen- Duiveland. „Het is de bedoe ling, dat de LKM aansluit bij de activiteiten die in regionaal verband ten aanzien van de handhaving van het milieu ge nomen worden", aldus W. den Boer, burgemeester van Mid- denschouwen en voorzitter van de oprichtingsvergadering. Hij herinnerde de aanwezigen aan het standpunt van de zes gemeenten op Schouwen-Dui veland om gezamenlijk geld uit te trekken voor een milieu coördinator. Maar het ministe rie van VROM denkt daar an ders over. Het ministerie wil een coördinator per 70.000 in woners. Schouwen-Duiveland telt 30.000 inwoners. Steekwoorden Aan de hand van een aantal steekwoorden probeerde De Lange uit te leggen wat de LKM inhoudt. Het is een loka le plub, die voor alles als een doe-club gezien moet worden. De groep komt maandelijks kort bijeen. Naast de eerder ge noemde vaste deelnemers kan ad hóe deelgenomen worden door de provincie, de inspectie en de AID. De LKM maakt afspraken over surveillance, milieuvluchten, speciale projecten en .bezoeken aan bedrijven. Binnen de LKM hebben gemeenten de moge lijkheid om hinderwetvergun ningen te toetsen op hun haal baarheid. Immers, door de aan wezigheid van de politie kan veel gerichter gesproken wor den over die haalbaarheid. De deelnemers aan de LKM treden waar nodig gezamenlijk op. In ieder geval komt de groep maandelijks bijeen op de eerste maandag van de maand om 11.00 uur in het stadhuis van Zierikzee. Voorzitter is de Zierikzeese ambtenaar L. J. Zondag. Mogelijk, dat de poli tie het secretariaat voor haar rekening gaat nemen. ZIERIKZEE Parkeren In het centrum van Zierikzee is sinds enige dagen het betaald parkeren ingevoerd. Op de gro te parkeerterreinen Gasthuis boomgaard en Mosselboom gaard, alsmede op de parkeer terreinen buiten de stadswal len, zoals de Scheldestraat en 's-Heer Lauwendorp, kan de auto nog steeds kosteloos ge parkeerd worden. Tégen beta ling kan geparkeerd worden op het Havenplein, de Beddeweeg, de Schuithaven, Lange Nobel- straat en de Oude Haven NZ en ZZ, alsmede voor de periode van mei tot november voor het parkeerterrein Balie. Het be taald parkeren geldt van maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.30 uur en op de koopavonden tot 21.00 uur. Het parkeergeld bedraagt een kwartje per kwartier of een ge deelte hiervan. De maximum parkeerduur is twee uur. Bu reau voorlichting van de ge meente heeft een folder uitge geven, waarin aangegeven staat waar men gratis kan par keren en waar geld betaald- moet worden. Tevens is dit een stadsplattegrond van het cen trum. De folder Parkeren in Zierikzee is bij de gemeente en bij de bibliotheek te krijgen. Steden des Tijds Maandag 20 mei (tweede pink sterdag) om circa 23.15 uur zendt Teleac op Nederland 3 een herhaling uit van de afleve ring over Zierikzee in de serie Steden des Tijds. Het thema van deze uitzending is visserij en stadsontwikkeling. De videoband van dit programma is gedurende het gehele seizoen ook te zien in het Stadhuismu seum op door de weekse dagen van 10.00-17.00 uur. Als ver lengde hiervan is in de achter zaal van dit museum de ten toonstelling Zierikze in kaart gebracht ingericht. Door mid del van kaarten, plattegronden en modellen wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling van Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE Waterbeheer Ir H. Engel, oud hoofd van de Deltadienst en oud hoofd ingenieur-directeur van Rijks waterstaat Zeeland houdt vrij dag 17 mei om 20.00 uur een le zing over de problematiek rond het waterbeheer in Bangla desh. De bijeenkomst is in het Ir J. W. Tops-huis op Neeltje Jans. Engel is zeer bekend met de situatie in Bangladesh. In opdracht van de Franse rege ring was hij voorzitter van een internationale commissie be last met het opstellen van een plan om het land te bescher men tegen overstromingen. In 1990 heeft hij als adviseur van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking een bezoek gebracht aan de kustregio van Bangladesh. ZIERIKZEE - Uit handen van Lions-president L. J. Klompe heeft gedeputeerde Lukkie Nederhoed- Zijlstra de eerste kaarten in ontvangst genomen van de nieuwe kaartenactie van de serviceclub. Een ac tie, waarmee de Lions op Schouwen-Duiveland geld willen inzamelen (fundraising) voor diverse goede doelen. Het gaat om vier kaarten, die alle gemaakt zijn door Lions (of Lionesses) uit de streek. Chr. Kouijzer maakte een ets van het Bolwerk ('t Luitje). Do- rien Gast-van Dijk maakte een krijttekening met als titel Zee gezicht Westenschouwen. F. Scherjon tenslotte maakte Ge zicht op Dreischor en Gezicht op de St. Lievensmonstertoren te Zierikzee. De kaarten zijn gedrukt door Lion D. C. de Vries. Het is de bedoeling, dat de Lions zelf op pad gaan met de kaarten. Ook zullen de kaarten in de boek handel te koop aangeboden gaan worden. Alvorens Klompe de kaarten overhandigde aan de gedepu teerde hield hij zijn toehoor ders voor welke goede doelen de Lions op Schouwen-Duive land steunen. Zo moet de acti viteitenruimte in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis aange kleed worden. Ook willen de Lions een bijdrage leveren aan het bezoek van Russische kin deren uit Tsjernobyl aan Zee land. De kinderen worden on dergebracht in Ellemeet. Handreiking De serviceclub wil ook haar fi nanciële medewerking geven aan 'handreiking' (contacten tussen ouderen/zieken op Schouwen-Duiveland). In Re nesse wordt momenteel een va kantiebungalow gebouwd voor jeugdige kankerpatiënten. Dat is een project van de Lions in Dordrecht, maar Zierikzee wil meebetalen. Overigens hebben de Lions uit de regio ook een eigen vakan tiebungalow op Aquadelta in Bruinisse. Die bungalow is be doeld voor minder-validen. Het is een project, waaraan ook de Lions van Goeree- Overflakkee deelnemen. En zo zijn er nog meer aanvragen, die wat de Lions betreft voor een bijdrage in aanmerking ko men. Maar daarvoor is geld no dig. Een serviceclub haalt geld bin nen door middel van zoge naamde fundraising. Daarbij moeten de handen ook uit de mouwen gestoken worden. Zo wordt er hout gehakt, is er een jaarlijkse wandelmars en nu dan de kaartenactie. Volgens Lions-president Klompe is er een nieuwe actie op komst, maar daarover wilde hij woensdag nog niets zeggen. Gedeputeerde Lukkie Neder- hoed-Zijlstra (woonachtig in Zierikzee) toonde zich ingeno men met de kaarten. Ze zei ze van opmerkelijke kwaliteit te vinden en wenste de Lions veel succes" met de actie. Een poli tiek verhaal liet ze achterwege, ondanks de hint van Klompe, die in zijn toespraak even de politieke perikelen in het Mid delburgse aanhaalde. De gede puteerde ruimtelijke ordening zei alleen te hopen, dat haar slogan open, schoon en groen uitgangspunt blijft bij de ont wikkeling van de streek. Lions-president L. J. Klompe overhandigde gedeputeerde Nederhoed-Zijlstra de eerste kaarten. (Foto: Joop van Houdt). Verwachting t/m maandag 20 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht west 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 mei Zon op 05.43, onder 21.29 Maan op 08.20, onder 00.15 Eerste Kwartier: 20 mei (21.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De aanvoer van zeer kou de lucht uit het noorden komt de ko mende dagen geleidelijk aan zijn eind. Op vrijdag is het echter nog niet zo ver. Aan de voorzijde van een rug van hogedruk, die het komende etmaal via Schotland naar de noor delijke Noordzee beweegt staan nog steeds noordenwinden. Hier mee worden het komende etmaal wolkenvelden naar ons land ge voerd, waaruit nog een enkel buitje kan vallen. De matige noordwesten wind voert lucht aan, waarin het ook op vrijdag nog niet warmer dan zo'n graad of 12 wordt. Na vrijdag draait de wind naar noordwest tot west en kan via Noord-Engeland geleidelijk minder koude lucht naar onze om geving gaan afstromen. In eerste in stantie drijven daarin nog wolken velden mee, die een sterke tempe- ratuursstijging nog verhinderen. LONDEN - De Britse premier John Major heeft er woensdag voor gezorgd dat de besprekin gen over Noord-Ierland door gaan. Hij heeft de Noordierse politici bereid gevonden een compromisvoorstel te aanvaar den waardoor de eerste gespreksronde volgende week kan beginnen en er ook in de Ierse hoofdstad Dublin onder handeld kan worden. BURGH-HAAMSTEDE - De opbrengst van de nationale collecte voor de gehandicap tensport heeft in Burgh-Haam- stede een bedrag van 1202,93 opgeleverd. Van dit totaalbe drag is 180,45 bestemd voor de eilandelijke Gehandicapten sportvereniging d' Antilopen. Gevers en collectanten worden voor hun bijdrage aan deze col lecte bedankt. ZIERIKZEESCHEBU NIEUWSBODE üi Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3