11.98 m Stichting1 Welzijn Ouderen viert tienjarig bestaan Hobbyisten presenteren hun werk in Nieuwe Kerk §2 mpact- Disk speler ewicht trekkerstent Meisjesbadpak Tweede Kamer wenst duidelijkheid over Zeeuwse perikelen voor eumhaven jö Kiwi's nkommers Q- mwe oogst ■dappelen JOg Druk bezochte bijeenkomst in Nieuwerkerk Voorzichtige start van hobby-tentoonstelling Wolkenvelden 4 7 VISVANGSTEN HAVENKWARTIER FEEST KAMPIOENEN Oud-minister gaat bemiddelen Diefstal uit auto's Radarcontrole Nieuwerkerk (ZEESCHE NIEUWSBODE Chileense6 stuks, 20 ca. 500 gr. fdse, export kwBltte'i fltj ht: 400-500gr. Per stuk. ie snel is neergezet en extra ruimte t ontbreken van binnenstokken. 5% katoen/35% polyamide, ylon, zilvergecoat tegen zon me - polypropyleen grondzeil - muskie- sldoende ventilatie rits aan de draagbuidel - montage- 4 kg. Voor 3 personen. 100 m 0x220x130 cm. IWWi "Pocoplano" 80% Polyamide/ 20% lycra. Leuke modellen in vrolijke dessins. Maten 104 t/m 164. kocht zijn, vragen wij hiervoor nw begnp. in Nederland! aks op de eerste steiger een eede drijvende steiger aan- egd met een lengte van vijf- meter. or hen die aan de Oude Ha- n en het Kraanplein wonen >rdt donderdag 23 mei een orzitting gehouden. Wie het in van te voren in wil zien n daarvoor van woensdag 15 en met woensdag 29 mei te- ;ht bij de afdeling Algemene ken van de secretarie. Ook in sliotheek De Stolpe ligt dit in ter inzage. >NDEN - Met het lied „The nple Truth" van Chris de rgh werd maandagochtend t concert voor hulp aan Kur- ;che vluchtelingen afgeslo- i. Voor het vijf uur durende icert met 28 topzangers en - isici hadden zich in het mbley-stadion 11.000 men- i verzameld. 37 omroepen iden het concert uit waar- ar waarschijnlijk een hall ljard mensen het gezien heb- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 16 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24947 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUWERKERK - Feest. Dat vierde een groot aantal genodigden en ouderen woensdag in Nieuwerkerk. Met een officiële receptie 's morgens en een feest middag met muziek werd daar in Ons Dorpshuis het tienjarig bestaan van de Stichting Welzijn Ouderen gevierd. Dit tweede lustrum was overigens niet het enige jubileum, want ook ouderenfunctionaris Ruud van der Weide is dit jaar precies tien jaar in dienst bij deze Schouwen-Duivelandse ouderenstichting. Veel belangstelling voor de viering van tien jaar Stichting Welzijn Ouderen. (Foto: Joop van Houdt). Wie z'n tiende verjaardag viert komt eigenlijk in deze wereld nog maar net kijken. Voor de Stichting Welzijn Ouderen die 22 juni 1981 officieel werd op gericht geldt dat niet. Gezien de vele activiteiten, die in de afgelopen jaren (mede) dankzij deze stichting werden ont plooid mag deze gerust 'n „er varen crack" worden genoemd. Wat er aan de oprichting van de Stichting Welzijn Ouderen vooraf ging en wat er in de voorbije periode allemaal is gerealiseerd werd door voorzit ter C. Slabbekoorn van de jubi lerende stichting in vogel vlucht genoemd. Voordat de Stichting Welzijn Ouderen een feit werd bestond er in de jaren zeventig een regionaal orgaan voor gecoördineerd ouderen werk op Schouwen-Duiveland. Dit was een nouveauté op het platteland, die door de rijks overheid werd gestimuleerd. Niet iedereen zag volgens Slab bekoorn het nut in van deze nieuwkomer. Gemeenten aar zelden omdat zij vreesden uit eindelijk (wanneer de rijks subsidiekraan zou worden dichtgedraaid) op te moeten draaien voor de kosten van dit regionale overlegorgaan. Ook de ouderen zelf bleken jegens dit overlegorgaan de nodige scepsis aan de dag te leggen, omdat het „voorheen toch ook altijd goed was gegaan". Omvang Vanuit het besef dat de groep zestig-plussers in omvang toe zou nemen en de toenemende wens om meer aandacht te heb ben voor de gelijkberechtiging van de oudere, zodat die ook zelf meer zou kunnen profite ren van de (welvaarts)vruchten uit eigen arbeid, groeiden uit eindelijk de plannen voor de oprichting van de Stichting Welzijn Ouderen. Deze stich ting werd in juni '81 een feit. Als onderkomen fungeerde een kamer in het gebouw van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening aan het Ha venpark. Dat er op Schouwen-Duiveland heel wat werk voor deze nieu we ouderenstichting was blijkt wel uit het overzicht van activi teiten uit de afgelopen jaren dat Slabbekoorn gaf. Zo kwam het Intra- en Extramuraal zorg- overieg Schouwen-Duiveland van de grond en kwam er meer uniformiteit in de wachtlijsten voor de verschillende bejaar denoorden. Daarnaast werden in de afgelopen jaren verschil lende cursussen (geheugencur sus en een cursus voor woon consumenten) georganiseerd en kwam er onder meer ook een informatiegids voor oude ren uit. Ook droeg de Stichting Welzijn Ouderen bij aan het van de grond komen van bewegingsac tiviteiten voor ouderen en de oprichting van de vrijwilli- gershulpdiensten in Brouwers haven en Middenschouwen. Een belangrijk evenement waarbij ook de stichting be trokken was was de jaarlijkse Seniorendag die in 1985 voor het eerst werd gehouden in Haamstede. Adviseren Behalve het coördineren en sti muleren van allerlei activitei ten voor en door ouderen heeft de Stichting Welzijn Ouderen beleidsmakers van advies ge diend op het gebied van oude renbeleid. Zo was de jubileren de stichting betrokken bij de totstandkoming van de nota ouderenbeleid van de gemeen ten Zierikzee (in 1984) en Wes- terschouwen (dit jaar). Be paald een hoogtepunt in de nog jonge geschiedenis van de stichting vormde het eigen on derkomen in de Huybertstraat dat in 1987 werd betrokken. Na deze opsomming van activi teiten concludeerde Slabbe koorn dat dit alles veel inzet en geld vraagt. Die inzet van on der andere Ruud van der Weide en Nellie van Oeveren-Pairoux werd door Slabbekoorn onder streept met een fleurig boeket. Provinciaal consulent ouderen beleid Ton Delfgauw consta teerde dat er in de afgelopen tien jaar veel veranderd is dankzij het gecoördineerd ou derenwerk op Schouwen-Dui veland maar ook elders. Zo heeft de Stichting Welzijn Ou deren de samenwerking tussen professionele hulpverleners onderling en£.die tussen vrij willigers en professionele hulpverleners bevorderd. Richtte het Gecoördineerd Ou derenwerk zich begin jaren tachtig vaak op sociaalculture- Ie activiteiten, nu speelt deze op dit terrein nog slechts een bescheiden rol. Met de komst van het flankerend ouderenbe leid is de aandacht van het ge coördineerd ouderenwerk meer verschoven naar de thuis zorg, de oudereneducatie en de huisvesting voor ouderen, waarvan de realisering van het woonzorgproject in Brouwers haven een treffend voorbeeld Welke taken het Gecoördineerd Ouderenwerk in de toekomst op zijn bordje zal krijgen is volgens Delfgauw afhankelijk van de wensen en vragen van de ouderen zelf, het aanwezige voorzieningenniveau en de mogelijk- en onmogelijkheden van de Stichting Welzijn Oude ren. Als prioriteit voor het Ge- coördineeerd Ouderenwerk geldt dan ook dat de behoeften en wensen van ouderen be kendheid krijgen, gehoord en uitgevoerd worden. Zetels Voorzitter H. Asma van de Zie- rikzeese afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen stelde dat de dienst verlening (door de stichting) aan ouderen „zuinigjes betaald is door de overheid". Asma doelde daarmee op de krappe behuizing van de Stichting Welzijn Ouderen. Ook liet Asma niet na te wijzen op het feit dat de ANBO er lang voor heeft moeten pleiten om vier zetels in het stichtingsbestuur te krijgen. Die vierde zetel die de ANBO na zes jaar kreeg is inmiddels afgestaan aan de Protestants Christelijke Oude ren Bond. Asma bleek vdorts wat moeite te hebben met de benaming Welzijn Ouderen. Zorgen voor het welzijn van ou deren is iets voor de ouderen bonden. De ANBO-voorzitter zag veel meer in Coördinerend Ouderenwerk. De reeks van sprekers werd tenslotte afgerond met de toe spraken van voorzitter A. de Winter van de ANBO-afdeling Nieuwerkerk en de heer H. van Wesel, voorzitter van het Woon- platform voor Ouderen. Deze schetste in vogelvlucht de ver anderingen die zich in het den ken over huisvesting voor ou deren hebben voorgedaan. Feest Na dit officiële gedeelte barst te het feest 's middags pas goed los. Deze feestmiddag was door het comité Seniorendag geor ganiseerd en bood vooral veel muzikaal genot en gezellig heid. Nadat mevrouw Mande- maker de feestgangers welkom had geheten zorgden de Zeeuws Vlaamse troubadour Piet Brakman en het Senioren orkest Zeeland voor een afwis selend programma met mu ziek, zang en sketches. Daar naast zorgden de verschillende hobbyisten op leeftijd met hun uitingen van creativiteit voor een passende aankleding van deze jubileumdag. ZIERIKZEE - Allerlei kleurige boeketten droog bloemen, schilderijen, houtsnijwerk en een com pleet spoorwegcomplex in mini-uitvoering. Dat beeld biedt de Nieuwe Kerk in Zierikzee tot en met zaterdag 18 mei. In dit fraai gerestaureerde kerkge bouw wordt deze week immers weer een hobby tentoonstelling gehouden. Die hobby-tentoonstelling is bijna een vaste prik in het expositie-schema van het Zie- rikzeese comité Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Zo werd vo rig jaar tot tweemaal toe een hobbytentoonstelling gehou den en als alles volgens plan verloopt wordt ook dit jaar de ze hobbybeurs nog een keertje herhaald. Dit alles met het doel om de kas van het Zierik- zeese comité Stichting Oude Zeeuwse Kerken wat te spek ken. Het beheer van een im mens monument als dit kerk gebouw kost immers handen vol geld, geven beheerder B. C. Matthijsse en H. M. van der Post te kennen. Wie zich de moeite getroost om eens even in de Nieuwe Kerk rond te gaan neuzen komt on getwijfeld tot de ontdekking dat Schouwen-Duivelanders nijvere én creatieve geesten zijn die hun vrije tijd zinvol besteden. Dat geldt zeker voor Rinus Verhagen van wie reeds eerder allerlei droogboeketten te zien waren. Ook dit jaar weer heeft de Zierikzeeënaar weer een deel van zijn „bloe menkinderen" in de Nieuwe Kerk ondergebracht. Deze keer heeft hij gezelschap gekregen van dochter Carolien. Deze HEAO-studente besteedt haar vrije tijd aan het vervaar digen van allerlei sieraden. Daarvoor maakt zij niet alleen gebruik van kralen en koord maar verwerkt zij ook beschil derd glas, dat van het sieraad een apart geheel maakt. Interieur Schilderen blijkt voor velen een geliefde vrijetijdsbeste ding te zijn. In de Nieuwe Kerk zijn daarvan fraaie staaltjes te zien. Behalve een knap rea listisch schilderij van het inte rieur van deze kerk, gemaakt door L. Becu en bedoeld om de kas van het plaatselijke comité te spekken is er op deze exposi tie ook werk te zien van L. Ti- bout uit Zierikzee en N. Nelissen-Jumelet uit Sehudde- beurs. Van laatstgenoemde zijn zowel aquarellen als olieverf schilderijen te zien. Aquarellen maakt ook J. L. Roodenburg uit Scharendijke, maar dat is niet zijn enige pas sie getuige de vele verschillen de houten beesten die van zijn stand bijna een dierentuin ma ken. Schuin tegenover hem heeft mevrouw De Bruine uit Bruinisse haar poppen en sie raden uitgestald en daarachter heeft Els van Baarle uit Drei- schor een stek gevonden voor haar beschilderde zijde- en ba tikwerkstukken. Ministeck is niet alleen leuk speelgoed voor kinderen. Ook volwassenen kunnen zich met deze plastic mozaïeksteentjes creatief uit leven. Daarvan vormt de heer P. Streefkerk uit Zierikzee het levende bewijs. Hij heeft een religieuze afbeelding in mo zaïek weergegeven terwijl zijn vrouw onder meer het laatste avondmaal van Leonardo da Vinci in kruissteek heeft vast gelegd. 7-Up Aan dat schilderij zit nog een aardig verhaal vast. In ver band met een wedstrijd van 7- Up beëindigde zij dit uit vele duizenden kruissteken be staande tableau op 7-7-'77. Het leverde haar een cheque van 77,77 op die zij besteed heeft voor het kopen van een lijst. Het maritieme aspect blijkt eveneens aanleiding te zijn voor een zinvolle vrijetijds besteding. Zo hebben twee mo dellen van Katwijker Bommen van de heer Van Iterson uit Scharendijke een plaatsje ge vonden op deze expositie, die ongetwijfeld ook spoorliefheb- bers zal trekken. Zo'n kleine zeventig vierkante meter is im mers in beslag genomen door de Modelspoorvereniging Zee land. Deze vereniging uit Wal cheren heeft hiermee nu einde lijk voldoende ruimte tot haar beschikking om een haast com pleet spoorwegcomplex op te bouwen. Daarvoor zijn drie man nodig geweest! Belangstelling Was er vorig jaar sprake van een goede belangstelling, de animo dit jaar valt in ieder ge val de eerste twee dagen wat te gen. Wellicht dat daar tegen het einde van de week wat ver andering in komt. Zowel be heerder Matthijsse als comité lid Van der Post hopen dat vu rig. Niet alleen voor de deelne mers aan deze expositie maar ook een beetje voor de kas van het Zierikzeese comité van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken. Aan het beheren van dit kerkgebouw hangt immers een niet onaanzienlijk prijskaart je. Daarom probeert het comité bij de entree nog wat muziek en documentatiemateriaal te verkopen. Zo worden ten be hoeve van de restauratie van het orgel een MC en CD met koorzang op Schouwen-Duive land verkocht en ook wordt ten behoeve van het beheer van de kerk het boekje van H. Uil over de historie van het ge bouw en een grammofoonplaat Historische Orgels in Zeeland deel II (met onder meer orgel muziek uit'de Nieuwe Kerk) te k.oop aangeboden. De hobbytentoonstelling is nog tot en met zaterdag 18 mei in de Nieuwe Kerk te zien en wel da gelijks tussen 10.00 en 17.00 uur. Een luchtfoto? Nee, een kijkje bij de hobbybeurs in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). Een leven zonder (eesten is als een lange weg zonder pleister plaatsen. Democritus HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en mogelijk nog een enkel buitje. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Overwegend matige wind uit noordwest tot noord. Minister Bukman wil hogere straffen voor illegale vis vangsten. De ZOC heeft het gemeentebestuur van Zierikzee het pfan voor het Havenkwartier aangeboden. In de Concertzaal is twee dagen lang de Dag van de Verpleging gewerd. Aandacht voor de kampioenen van korfbalvereniging All-Ready. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - De Tweede-Kamerleden Schelte- ma-de Nie (D66), Niessen (PvdA), Franssen (VVD) en Willems (Groen Links) willen meer duidelijkheid over de besluitvorming in de Zeeuwse belastingaf faire en de rol die de Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, daarin heeft gespeeld. De Kamerleden zijn allerminst onder de indruk van het lijvige rapport en de schriftelijke ant woorden die staatssecretaris De Graaf-Nauta op Kamervra gen heeft gegeven, waarin vier weggestuurde gedeputeerden worden gerehabiliteerd en waarin wordt gezegd dat Boer tien „naar eer en geweten heeft gehandeld". In de belastingaf faire betaalde de provincie vijf ton gemeenschapsgeld om tien (oud)gedeputeerden met de be lastingdienst in het reine te brengen. Via een motie van wantrouwen werden uiteindelijk vier van de zes gedeputeerden naar huis gestuurd. Volgens het rapport hadden de statenleden overal vanaf kunnen weten en treft de Commissaris der Koningin Boertien geen blaam in de af faire. Wel erkennen zowel mi nister als staatssecretaris dat de besluitvorming „wel opener had gekund". Volgens Schelte- ma-de Nie is met name aan het laatste in het rapport van bin nenlandse zaken te weinig aan dacht besteed, en is de rol van dr. Boertien niet duidelijk. „Duidelijkheid is in ieder ge val dat er bestuurlijk nogal wat is misgegaan", zo zegt zij. „De statenleden hadden het kunnen weten via de pers of via een gecamoufleerde jaarre kening en het seniorenconvent werd bij mondjesmaat geïnfor meerd. Zo werkt het natuurlijk niet." Niet voldoende Scheltema-de Nie wil nu dat er een gesprek komt met de staatssecretaris, waarin met name duidelijkheid moet ko men over de bestuurlijke kant van de belastingaffaire en de rol van Boertien daarin. „De staatssecretaris heeft onlangs een gesprek met de heer Boer tien over deze zaak gehad en wij zijn benieuwd wat daarin is besproken. De informatie die wij tot nu toe hebben ge kregen is voor ons in ieder ge val niet voldoende." MIDDELBURG - Een commis sie onder leiding van oud minister Van Dijk van binnen landse zaken gaat op verdoek van het CDA-bestuur de pro blemen binnen het CDA in Zeeland in kaart brengen. De commissie, die nog voor de zo mer aan het partijbestuur zal rapporteren, zal tevens oplos singen aandragen om uit de huidige situatie van „verstoor de verhoudingen" te komen. Dat heeft het CDA bekendge maakt. De problemen binnen het CDA-Zeeland begonnen naar aanleiding van de zogehe ten belastingaffaire, waardoor vier gedeputeerden, waaron der een van het CDA, moesten aftreden. Deze affaire was het begin van het tot uiting komen van meer meningsverschillen tussen de statenfractie en de Zeeuwse partijorganisatie van het CDA. Daarbij ging het onder meer om de kandidaatstelling voor de laatste verkiezingen voor provinciale staten. Andere le den van de commissie-Van Dijk zijn: B. J. Blikman (oud gedeputeerde van Flevoland), H. Pröpper (voor het CDA lid van de Eerste Kamer), G. van der Tbp (voormalig lid van het CDA-bestuur) en mevrouw Evenhuis-Van Essen (voorma lig lid van de Tweede Kamer). WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush heeft last van vermoeidheid en moet de komende weken vaker rust nemen. Dit is een gevolg van een ziekte aan zijn schild klier, aldus woordvoerder Mar- lin Fitzwater van het Witte Huis woensdag. ZIERIKZEE - Wederom heeft de rijkspolitie twee aangiftes binnengekregen van diefstal uit auto's. W. C. W. uit Düsseldorf had zijn wagen geparkeerd aan de Hoo- genboomlaan te Renesse. Er zijn geen spullen ontvreemd. F. S. uit Bochum had zijn wagen langs de Korte Moermondsweg te Renesse neergezet. S. mist een aantal cassettebandjes. NIEUWERKERK - De rijkspo litie heeft een snelheidscontro le uitgevoerd langs de rijks weg ter hoogte van Nieuwer kerk. De geldende limiet is daar 100 kilometer per uur. In totaal werden er 366 wagens gecon troleerd. Er bleek slechts een automobilist het gaspedaal te diep ingedrukt te hebben. De gemeten snelheid bedroeg 119 kilometer per uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1