anse tverkoop RTING rkleding LPAND EE BB Stad en Landers verdiepen zich in krijgsgeschiedenis I Renessedag 1991; veel mensen, prima opbrengst en goed weer 0 Krappe meerderheid kiest Jumelet als wethouder Bruinisse Commissie achter plannen Nieuwer kerk noocnen BEL DE KRANT NA 18.00 UUR NOG NIET ONTVANGEN? 01110-17314 neter etalage sizoen 3205 na 18 uur artikelen voordeliger. \v artikel kan al weg zijn. t Ook voor haute couture in gordijnstoffen naar Zonnemaire? Jazeker!! Wederom diefstal uit auto's Zeeuws Orkest in Zierikzee Tien tot vijftienduizend mensen in vakantiedorp bijeen Geslaagde excursie naar Naarden Koud en nat DEPRESSIES LOBBYEN CHEQUE TAFELTENNIS KZEESCHE NIEUWSBODE IÜMj t/m 23 mei is het k! Met feestelijke >als het praktische 'et hele jaar foto- raag cadeau doen -aad strekt) als u '5 gulden in onze vendien ligt er een Award spelregel- ir, waarmee u met kunt meedingen pakket van ruim n natuurlijk zijn er oordeeltjes. Kom ofeestweek mee- lanstraat 4 czee 110-12048 I I I I I I in Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. EREN IS VERKOPEN! 2 - Zierikzee ZIER! KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24946 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 h- ZIERIKZEE - Bij de rijkspoli tie zijn na eerdere meldingen nogeens drie aangiftes van diefstal uit auto's gedaan. De drie gevallen deden zich alle voor op maandag vooravond. Uit een auto aan de Adriaan van der Weijdeweg te Burgh is een tas zonder waardevolle spullen ontvreemd. Benadeel de is J. H. uit Hardinxveld Giessendam. Een poging tot diefstal uit een wagen werd ge daan aan de Strandweg in Nieu w-Haamstede. Aangifte werd gedaan door J. D. uit Op- heusden. R. V. uit Zierikzee deed aangif te van diefstal uit de douche ruimte aan de Nieuwe Haven te Zierikzee. Daar werd een douche-automaat opengebro ken, waaruit ongeveer zestig gulden werd ontvreemd. De diefstal vond plaats omstreeks 00.00 uur maandagnacht. ZIERIKZEE - Het Zeeuws Or kest treedt in juli op verschil lende plaatsen in Zeeland op. Ook Zierikzee is in het con certschema van dit provinciale concert opgenomen. Het optre den van het Zeeuws Orkest in Zierikzee is gepland voor don derdag 4 juli in de Nieuwe kerk. Aanvang 20.00 uur. Daarnaast zijn optredens ge pland in Goes (5 juli, besloten concert) Veere (6 juli) en Aar denburg (7 juli). Als dirigenten en tevens solisten treden op: Jaap van Zweden en Viktor Li- bermann, beiden violisten. Het programma bevat werken van W. A. Mozart, L. A. Predieri, J. S. Bach en Shostakovitch. RENESSE - Tussen de tien en vijftienduizend men sen hebben een bezoek gebracht aan de Renessedag, waarvan de organisatie in handen was van de sport vereniging Renesse, de muziekvereniging Luctor et Emergo en de Nederlandse Hervormde kerk. De kerk en de beide verenigin gen houden aan de bruto- opbrengst van ruim 28.000 gul den zo'n 7500 gulden over. Al om zes uur in de ochtend waren de vrijwilligers in het dorp ac tief in de weer om alle kramen te plaatsen en de evenementen gereed te maken voor vele be langstellenden. Jaarlijks trekt de Renessedag vele duizenden mensen en het drukke Hemel- vaartsweekeinde heeft hieraan zijn steentje bijgedragen. Al vroeg druk Om 09.00 uur konden de festi viteiten van start gaan en op dat tijdstip was het al behoor lijk druk in het dorp. De spel len waren behoorlijk in trek, maar het torenbeklimmen trok toch de meeste geïnteresseerde bezoekers. Meer dan 1100 men sen maakten van de gelegen heid gebruik om tegen betaling van één gulden de toren te be kijken. Jammer Het was wel jammer dat de aangekondigde groep 'torenbe- klimmers' moest afzeggen. Daar stond tegenover, dat de dansgroep Nehalennia uit Brouwershaven veel succes had. Men stond werkelijk in rijen dik om niets van dit fol kloristische evenement te hoe ven missen. Het traditionele effect werd nogeens versterkt door de aan wezigheid van een aantal men sen in Zeeuwse klederdracht. Zij werden vaak op de gevoeli ge plaat vastgelegd door de toeristen. Dat gebeurde ook met de clowns, die naar Renes se waren gekomen om de kin deren te schminken. Dat is en blijft voor veel kinderen iets fantastisch. Geslaagd Gezien het bezoekersaantal én de bruto opbrengst van 28.804 gulden kan de organisatie te rugzien op een geslaagde Re nessedag 1991. Ook de weers omstandigheden waren prima. Aan het einde van de feestelij ke dag werd de verloting ver richt door de voorzitter van de Renessedag, J. Kraayenbrink. Hij werd op de vingers geke ken door de Zierikzeese nota ris, mr D. van Eek. Daarna was het aan Kraayen brink om de Renessedag af te sluiten en alle vrijwilligers te bedanken voor hun inzet. Ook een woord van dank aan de ruim veertig sponsors, die met hun toezeggingen het niet al leen de organisatie gemakke lijker hadden gemaakt, maar ook de attractiviteit van het evenement hadden verhoogd. ZIERIKZEE/NAARDEN - De behoefte aan bescher ming tegen invallers en ongenode gasten heeft in het verleden tot knappe staaltjes van menselijk vernuft én bouwkunst geleid. De stad Naarden, die zaterdag bezoek kreeg van zo'n negentig Stad en Landers vormt daarvan een prachtig bewijs. Nergens anders zijn de vestingwerken zo goed in tact gebleven als daar in Naarden en dat maakt een bezoek aan de stad tot een onvergetelijke historische belevenis. Even voor achten en keurig op tijd vertrokken de Stad en Lan ders met twee bussen van Van Oeveren richting het Gooi voor een bezoek aan het historisch fenomeen dat Naarden heet. Gevrijwaard voor een over maat aan rijdend blik kwam het Schouwen-Duivelandse ge zelschap daar keurig op (kof- fie)tijd aan in de Kapschuur, een zeventiende eeuwse boer derij in het hartje van Naar den. Benieuwd naar de verdedi gingswerken die de stad Naar den haast tot een openluchtmu seum maken gingen de Stad en Landers na deze korte pauze naar de vestingwerken, een door Menno, baron van Coe- hoorn aangelegd en uiterst ver nuftig geheel van wallen, grachten en ravelijnen. Deze dubbele gordel van wallen en grachten is uniek in Europa! Het Naarden waarmee de Stad en Landers zaterdag tijdens hun jaarlijkse reisje ken nismaakten is overigens niet het oorspronkelijke Naarden dat dichter bij de Zuiderzee lag. Dit oorspronkelijke Naar den werd omstreeks 1350, toen Hoeken en Kabeljauwen el kaar het leven zuur maakten, tot op de grond verwoest. Nieuw Naarden Door toedoen van de toenmali ge graaf van Holland verrees meer landinwaarts en op een uiterst strategische plaats een nieuw Naarden. Dit nieuwe Naarden lag op de grens van het graafschap Holland en het Sticht (het gebied van de bis schop van Utrecht). Wie vanuit Utrecht naar Amsterdam moest of omgekeerd moest hoe dan ook door Naarden. Hier mee had de graaf de mogelijk heid om deze belangrijke toe gangsweg af te grendelen. Krijgsgewoel Die strategische ligging kwam tot uiting in de wallen en grachten die van deze stad een onneembaar bastion moesten maken. In die opzet zijn de machthebbers in het verleden niet altijd geslaagd. De ge schiedenis van Naarden is er een die meer dan elders ver band houdt met het krijgsge woel in de Nederlanden. Wat de inwoners van Naarden bij voorbeeld in 1572 hebben moeten doormaken is met geen pen te beschrijven. Waar de Spaanse stadhouder in Hol land Bossu niet in slaagde, ge lukte het Don Ferdinand de To ledo om de prinsgezinde stad om te toveren in één rokende puinhoop. Gedreven door wraak kende deze Spaanse veldheer geen pardon en over leefden slechts zestig Naarder burgers deze massaslachting. Stervormig Opnieuw vond een wederop bouw plaats, waarbij de stad omgeven werd met een stervor mig verdedigingsstelsel met eerst vijf en later zes bastions. Deze verdedigingswerken voorkwamen echter niet dat Naarden in het rampjaar 1672 opnieuw ten prooi viel aan een vreemde overheersing; de Fransen. Die overheerser duur de overigens niet lang want amper één jaar later heroverde Willem III deze door geweld en bezetting geteisterde stad. Daar bleef het overigens niet bij want in 1787 werd Naarden door de Pruisen bezet en acht jaar later vielen de Fransen de stad binnen. Deze bezetting duurde achttien jaar. - Zeshoek Na de eerste Franse bezetting (1672) kreeg de stad door toe doen van Willem III een nieuw verdedigingsstelsel met zes bastions, een bemuurde hoofd wal en vijf bemuurde ravelij nen eilandjes in de vesting gracht). Dit Zeshoekige verde digingsstelsel met zijn dubbele gordel van wallen en grachten is ook nu nog nagenoeg geheel in tact en vormt anno 1991 nog steeds een aardige trekpleister. Wat echter wel is aangepast aan de veranderde eisen des tijds is het aantal toegangsmo gelijkheden tot de stad. De twee poorten (één aan de Am sterdamse en één aan de Utrechtse kant) zijn na de Eer ste Wereldoorlog uitgebreid met een derde toegang, waar voor een stuk gracht moest worden gedempt. Ook is Naar den al lang geen vesting meer. In mei 1928 verloor Naarden deze functie door een Konink lijk Besluit. Daar tegenover kreeg het 170.000 inwoners tel lende Naarden in 1961 een nieu we status: dat van cultuurmo nument waar het verleden wordt gekoesterd. Dat verleden van Naarden kre gen de Stad en Landers zater dag niet alleen te horen maar vooral ook te zien. Een wande ling langs een deel van de vestingwerken maar vooral ook het bezoek aan het vesting museum in Bastion Turfpoort gaf door de opstellingen van soldaten, kaartmateriaal en het arsenaal wapens (onder meer immense kanonnen) een goed beeld hoe en onder welke omstandigheden de vesting werd verdedigd. Comenius Ook aan het leven in de stad zelf werd zaterdag na de lunch aandacht besteed. Onder lei ding van een zestal stadsgidsen maakte het Stad en Lande ge zelschap een wandeling door Naarden, een stad met brede straten in de lengterichting en smallere zijstraten met een „knik". De namen van deze straten zoals Kruitstraat en Turfpoortstraat herinneren nog aan de militaire betekenis van Naarden. Ook de relatief ruime aanwezigheid van hore- ca-gelegenheden geeft -met eni ge voorzichtigheid - enig ver moeden over het verleden van de stad. Kruitdampen maken de kelen nu eenmaal dorstig. Op hun wandeling passeerden de Schouwen-Duivelanders de Grote of Sint Vituskerk, een laatgothische basiliek die ge bouwd is tussen 1380 en 1479. Spijtig genoeg bleef het slechts bij een blik op het door kogels ietwat gehavende uiterlijk van deze kerk en bleven de fraaie plafondschilderingen uit 1518 voor het oog verborgen. Wel toegankelijk bleek het Stadhuis van Naarden. Dit stadhuis stamt uit 1601 en is een fraai staaltje van Holland se Renaissance-stijl en ook het interieur viel bij het Stad en Lande gezelschap in de smaak. Dat Naarden ook belangrijke bezoekers heeft gehuisvest werd bij het zien van het Come nius mausoleum en museum duidelijk. Deze Tsjechische pe dagoog, denker en pleitbezor ger voor de vrede is in Naarden begraven. Daardoor trekt deze oude vestingstad jaarlijks veel Tsjechische bezoekers die Naarden als een bedevaarts oord beschouwen. Voor de Stad en Landers heeft Naarden die betekenis niet, maar het maak te het bezoek aan deze vesting stad er voor de Schouwen-Dui velanders niet minder interes sant op. 'n Robuust kanon op de nog immer gave vestingwallen herinnert aan de tijd dat de stad Naarden 'n belangrijke strategische func tie vervulde. Wat nieuws verblijdt, zei de zot en hij draaide zijn muts. Spreekwoord HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 11 graden. Wind uit west tot noordwest, matig, aan de kust en op het IJsselmeer overdag toenemend tot krachtig. 1 Het aantal depressies onder jongeren stijgt alarme rend. Professor dr. Van Schendelen over hoe effectief te lob byen. Een cheque van ruim f 8.500,- kreeg pastor A. Ver daasdonk voor de restauratie van zijn kerk. Rolstoeler Jacco Elenbaas wint tafeltennistoernooi. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE - Met de kleinst mogelijke meerderheid (vijf tegen vier stemmen) heeft de gemeenteraad van Bruinisse W. W. Jumelet gekozen tot wethouder. Ju melet volgt C. J. van Liere op, die het burgemeester schap aanvaard heeft in het Brabantse Putte. J. Kempe van Lijst van de Vel de legde als enige een stemver klaring af. Hij zei zich niet te kunnen vinden in het kiezen van Jumelet, die ook geen raadservaring heeft. Juist dat gebrek aan bestuurlijke erva ring baart de fractie van Kem pe zorgen. Kempe's fractiege noot was niet aanwezig. Door dat ook het CDA een raadslid miste kon het staken van de stemmen worden vermeden. De SGP-fractie namelijk stem de op Houtekamer uit haar ei gen geledingen. Kempe - naar mag worden aangenomen - was nummer vier, die zich achter Houtekamer schaarde. Met de nadruk op aangenomen, want de stemming geschiedt schrif telijk. Maar Houtekamer kreeg vier stemmen (drie van de eigen fractie). CDA en Alge meen Belang steunden gezien het aantal zetels Jumelet. Succes Nadat Jumelet succes was ge wenst door burgemeester A. Vogelaar volgde een reeks be noemingen in vacatures, die waren ontstaan door het ver trek van Van Liere. De meesten gaven de voorkeur aan Jume let. Nadat Vogelaar de naam van de nieuwe wethouder zo'n honderd keer had voorgelezen van de stembriefjes, hield hij de aanwezigen voor over de naam Jumelet te zullen dro men. „Zolang hij er maar geen nachtmerries van krijgt", fluis terde iemand vanaf de publie ke tribune. Vogelaar krijgt de zwaarste portefeuille. Hij krijgt de ver antwoording over representa tie, politie en brandweer, voor lichting, financiën, personeels zaken, landbouw en visserij, economische zaken, welzijn (inclusief maatschappelijk werk, culturele zaken, jeugdza ken en sportzaken), ruimtelij ke ordening en overige, niet toebedeelde taken. Loco Wethouder J. Huizer (CDA) is loco-burgemeester geworden. Verder houdt hij zich bezig met gemeentewerken (inclusief ha venbeheer), sociale zaken, volkshuisvesting en milieuza ken. Jumelet gaat zich bezig houden met onderwijs, mid denstandszaken, volksgezond heid en gehandicaptenbeleid en recreatie en toerisme. Tijdens de vergadering werd verder nog zonder discussie ak koord gegaan met een huur overeenkomst met de Stichting Peuterspeelzaal de Krukels voor een gedeelte van het per ceel/pand Molenstraat 44. Ook ging de raad akkoord met een krediet voor de uitbreiding van de Ds Pieter van Dijke- school. NIEUWERKERK - De commissie financiën van de gemeente Duiveland kan zich volledig vinden in de reconstructie van de vijver, de herinrichting van het Slingerbos én werkzaamheden aan de Schoolstraat in Nieuwerkerk. Maar over financiën is in de hier voor bedoelde commissie niet gesproken. De commissie kwam bijeen in het gemeentehuis te Nieuwer kerk, waar de leden de plannen in grote lijnen uit de doeken deden. Het plan omvat het uit baggeren van de vijver en het reconstrueren van de omtrek. De hoekige vijver moet plaatsmaken voor een meer ge bogen figuur. Ook worden de taluds flauwer. De wandelpaden zullen een structuurwijziging ondergaan en datzelfde geldt voor de her- teweide. In de Schoolstraat wordt een parkeerhaven bij de school gepland voor het weg brengen én ophalen van de kin deren. In die straat komt even eens een doorlopend trottoir. Alvorens de vijver wordt uitge baggerd wordt de vijver leeg gepompt. Burgemeester A. Bergshoeff die voorziet, dat hierdoor stankoverlast gaat ontstaan, kondigde geksche rend aan „een weekje op va kantie te zullen gaan". Wel werd er over geld gespro ken bij de restauratie van de molen in Nieuwerkerk. Die restauratie gaat ruim 41.000 gulden kosten, waarvan het rijk bijna 29.000 gulden voor haar rekening neemt. De ge meente Duiveland heeft al een potje voor de molen, maar mist daarin nog ruim 1800 gulden. Dat wilden de commissieleden graag beschikbaar stellen. Na de korte vergadering ging de commissie in beslotenheid ver der. Niets zo vermoeiend als een braderie en dan is het goed toeven op een bankje. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1