'Haamstede in vroeger tijden' voor oud-burgemeester Burgh Politie lost reeks van inbraken in Zierikzee op Van auteur W. P. de TVieze Vijf inbraken uit auto's Bermplanken vernield Ongeval met letsel op Brouwers- dam Dankzij alerte reactie buurtbewoner Giften uit Fonds van Kazernering Fiets- en molendag Vierde huis voor opvang asielzoekers Commissie financiën Zierikzee Bijeenkomst over windmolens ZIERIKZEESCHEjpjS NIEUWSBODE Él MAANDAG 13 MEI 1991 NR 24945 3 BURGH - Jhr A. van Citters, oud-burgemeester van Burgh, heeft uit handen van W. P. de Vrieze het eer ste exemplaar van 'Haamstede, in vroeger tijden' ontvangen. De Vrieze vond het juist leuk om Van Citters het boekje te overhandigen, omdat deze een belangrijk deel van de beschreven periode zelf van nabij heeft meegemaakt. Ook komt de oud burgemeester zelf in het boekje voor tijdens diens benoeming in Burgh. De Vrieze begint zijn wande ling, hoe kan het anders, op het strand ter hoogte van de duin overgang bij de rotonde. Het zijn echter wat grimmige foto's die herinneren aan de oorlogs jaren. Fotograaf Jaap van den Berge uit Haamstede fotogra feerde daar de bunkers en de zogenaamde rommelasperges. Hoewel in dit fotoboek veel aardige en vrolijke momenten zijn opgenomen, is de auteur de trieste ogenblikken niet ver geten. De oorlog van 40-45 en de ver schrikkelijke Watersnoodramp van 1953 maken deel uit van de fotocollectie. Veel inwoners zullen zich nog herinneren hoe op de vroege zondagochtend van 1 februari 1953 kort na drie uur het lege Finse vrachtschip Bore 6 in de vliegende storm op het strand van Westenschou- wen werd gegooid. De foto's die De Vrieze heeft uitgekozen ge ven een goed beeld van het vlottrekken van het schip. Inwoners Naast enkele panorama's van Westenschouwen met zicht op hotel-pension Zeelust in 1937 passeren de nodige inwoners de revue. Een van de eerste mo torrijders zoals Jan Jonker met op de duo zoon Leen in 1921. De motorfiets, toen ook wel de stoomfiets genoemd, was van het merk Eysink en voorzien van een ouderwetse hoorn die als claxon dienst deed. Heel bijzonder is ook de afbeelding uit 1947 toen er een wild zwijn in de duinen werd ontdekt. Met een tiental jagers en volop drij vers werd een boscomplex af gezet en uitgejaagd. De foto toont de 110 kilo zware 'beer' op de motorkap van een jeep. Via de Hogeweg in 1936 wan delt de auteur naar de Ring waar C. J. Rademaker bakker was van In de soete suikerbol. Op de foto's zien we vader Kees en zoon Piet Rademaker met hun T-Ford bestelwagen. De Vrieze herinnert de lezer in zijn interessante bijschriften aan de amateurfilmer W. J. Bom en fotograaf-filmer J. F. J. van den Berge, die na de oorlog een speelfilm maakte met grap penmaker Kees Radewalt als hoofdpersoon. Strao Natuurlijk vormen de dorpsge zichten de hoofdmoot van deze uitgave, maar een belangrijk deel werd gereserveerd voor groepsfoto's. Het jaarlijkg te. rugkerend folkloristisch eve nement Strao, de zangvereni ging Nu met Hope in 1921, de bezoekers in de gelagkamer van hotel Bom in 1915, een bij eenkomst van de Singer Naai school in 1927 in Thvenue aan de Noordstraat, een klassefoto van de openbare lagere school, waarvan C. J. de Bruyn toen hoofdonderwijzer was en on der meer nog het juniorenelftal van sv Burgh. Verder werd in dit boekwerkje aandacht besteed aan het land leven en de vele veranderingen die Burgh-Haamstede in de loop der jaren heeft moeten on dergaan. Het vliegveld, de RTM stoomtram, de bus van Blom en de eerste krantekop van Schouwen's Badcourant; niets ontsnapte aan de aan dacht van samensteller Wim de Vrieze. Het in liefde gekoesterde verle den is met dit fraaie boekwerk weer voor ogen getoverd. Een ieder kan zich bij het inzien van het boekje een beeld vor men van Burgh-Haamstede in vroeger tijden. Het is uitgege ven door Deboektant in Klaas waal en is voor 34,90 gulden te koop bij het Geschenkenhuis Goudzwaard in Burgh-Haam stede. Jhr. Van Citters (links) krijgt uit handen van W. P. de Vrieze het eerste exemplaar van 'Haamstede in vroeger tijden'. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft afgelopen weekeinde vijf meldingen van inbraken uit auto's binnengekregen. De in braken hadden alle plaats op zondag. K. van de W. uit Gangelt/Birg- den (Duitsland) mist zijn radio cassetterecorder uit zijn wa gen, die geparkeerd stond aan de Hoogenboomlaan te Renes- se. A. M. uit Sliedrecht had zijn wagen aan dezelfde weg staan en mist eveneens een radio cassetterecorder. J. D. uit Spij- kenisse mist hetzelfde uit zijn voertuig, dat aan de J. J. Boeij- esweg in Haamstede stond. Mevrouw I. S. uit Willemstad had haar wagen ook daar staan enook haar radiocassettere corder is weg. Als laatste kwam U. B. uit Aken bij de po litie binnenwandelen. B. had zijn wagen aan de Laone in Re- nesse staan en mist nu twee surfplanken. De waarde is 3000 DM. ZIERIKZEE - Provinciale Wa terstaat heeft bij de rijkspoli tie aangifte gedaan van de ver nieling van diverse bermplan ken langs de Nieuwe Kooiweg te Zierikzee. De vernielingen hebben plaats gevonden tussen 6 en 10 mei. De schade wordt geraamd om zevenhonderd gulden. De da der is vooralsnog onbekend. BROUWERSDAM - Vrijdag avond heeft er om 22.10 uur een ongeval plaatsgevonden op de Brouwersdam. Daarbij heeft J. K. uit Dorst letsel opgelo pen, waarvoor ziekenhuis opname noodzakelijk bleek. J. K. stak als voetganger de rijksweg over en werd geschept door C. E. de V. uit Middelhar- nis, die een voertuig bestuur der. Bij de aanrijding werd de wagen van De V. aanzienlijk beschadigd aan de voorzijde. ZIERIKZEE - Door resoluut optreden van een bewo ner uit de Visstraat kon de politie woensdagmorgen omstreeks 04.00 uur drie dieven op heterdaad be trappen bij een inbraak in een horeca-gelegenheid in de Visstraat. Deze inbraak bleek niet op zichzelf te staan. Het drietal heeft inmiddels bekend betrok ken te zijn geweest bij nog achttien andere inbraken cq diefstallen. 1 Nadat eerder een 21-jarige Zie- rikzeeënaar en een Vlissinger in de kraag werden gevat op verdenking van maar liefst twintig inbraken in Zierikzee bleek de aanhouding woens dagmorgen eveneens de sleutel tot het oplossen van een reeks inbraken in Zierikzee te zijn. Rond vier uur woensdagmor gen kwam bij de centrale meld kamer een telefoontje van een verontruste Zierikzeeënaar binnen met de melding dat er in een café in de Visstraat werd ingebroken. Dankzij de alerte reactie van deze buurtbewoner kon de politie binnen 'n paar minuten ter plekke zijn. Bij aankomst troffen de twee dienstdoende politie-agenten op de hoek van de Visstraat en de Sint Domusstraat een per soon aan die trachtte te ont snappen. Na een waarschu wingsschot gelost te hebben kon deze persoon worden aan gehouden. Het bleek de 20- jarige B. uit 's-Gravenhage te zijn, die blijkbaar op de uit kijk stond voor zijn maten, die binnen in het café hun slag pro beerden te slaan. Nadat B. in de boeien was geslagen maakten de beide po litiemannen dankbaar gebruik van de hulp van een passerende Zierikzeeënaar. Deze hield de geboeide B een tiental minuten vast zodat de politie zijn ma ten, de 23-jarige B. en een min derjarige, beiden uit Zierikzee en bekend bij de politie, kon opvangen toen zij uit het café naar buiten kwamen. Achttien inbraken Het drietal werd naar het poli tiebureau overgebracht en daar ingesloten. De inbraak in de horeca-gelegenheid in de Vis straat bleek slechts het topje van een ijsberg van inbraken te zijn. Gedurende de anderhalve dag dat het trio in het politie bureau ,,te gast" was bekende het drietal vanaf medio februa ri zo'n achttien inbraken en Het op heterdaad betrappen van een drietal jeugdigen bracht de oplossing van een achttiental in braken. Een deel van de buit bevond zich vrijdag op het politiebureau. (Foto: Joop van Houdt). diefstallen te hebben gepleegd in Zierikzee. Het betrof hier voornamelijk diefstal van geld en sigaretten. Gestolen waar die niet direct kon worden ver kocht werd in de gracht ge dumpt. De totale schade die met deze inbraken is aange richt bedraagt enkele tiendui zenden guldens. Met deze bekentenis zijn onder meer een inbraak in een rijden de winkel, een auto-inbraak in de Krabstraat, de inbraak in de kantine van de Zierikzeese tennisclub en vrij recent de diefstal van een VW Golf opge lost. De politie sluit niet uit dat de drie makkers in het kwaad ook bij andere inbraken zijn betrokken. Vrijdag zijn de Zierikzeeënaren overgebracht naar Middelburg voor een on derhoud met de rechter com missaris. Van daaruit zullen zij worden overgebracht naar een huis van bewaring. Dankzij de oplettendheid van een Zierikzeeënaar kon de po litie een reeks tot nu toe onop geloste inbraken oplossen. ZIERIKZEE - In totaal elf aan vragen ontving de Commissie van Beheer van het Fonds van Kazernering en vier daarvan werden door de commissaris sen gehonoreerd met een be drag tussen de zeshonderd en zevenhonderdvijftig gulden. De vier aanvragen waarvoor geld beschikbaar is gesteld be treffen verzoeken van bejaar dencentrum Borrendamme, de omroepstichting De Wieken, de Meester Breetvelt speeltuin en de commissie Jaarboek van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Voor de huur van een rolstoelbus kreeg Borrendamme een bedrag van 750 gulden. Hiermee wordt het bewoners die afhankelijk zijn van een rolstoel mogelijk ge maakt om deel te nemen aan een uitstapje. De omroepstichting van De Wieken vroeg én kreeg een be drag (zeshonderd gulden) voor de aanschaf van een kleuren- monitor. Eveneens zeshonderd gulden was er voor de Meester Breetvelt Speeltuin in Malta. Met dit bedrag kan onder meer een nieuwe laag op de tafelten nistafel worden aangebracht. Vervolg van pag. 1 voorbeeld een keer een molen dagbolletje voor iedere bezoe ker. Dat zijn dingen waarmee mensen eens een kijkje bij je komen nemen. Maar we ont vangen hier weinig medewer king van de VW", aldus een verongelijkte Van der Bok. Ook de molens op Oosterland en Nieuwerkerk draaiden deze dag. Voor hen is het een bijzon dere dag als de molen draait. Voor Den Haas en De Hoop is het de orde van de dag. Deze twee molens zijn namelijk nog dagelijks in gebruik voor de plaatselijke bakkerijen. „Zie rikzee is hiermee één van de rijkste gemeenten in Neder land op het gebied van nog in werking zijnde, malende mo lens", aldus Van der Bok. Toeristen Hoewel er dus geen combinatie fiets- en Molendag in Zierikzee was hoeft dat ook niet om de beide molens in Zierikzee te mogen bezichtigen. Den Haas en De Hoop zijn een graagge- ziene en -bezochte stek vóór de vele toeristen die de stad jaar lijks bezoeken. „Voor de toe risten is het heel bijzonder om een molen nog daadwerkelijk in bedrijf te zien. Sommige mo lens malen één zakje per dag dat ze te bezichtigen zijn, zodat de toeristen kunnen zien hoe het werkt. Wij malen voor de klanten en daar zijn veel meer zakken mee gemoeid", aldus Teun van der Bok. Zaterdag wisten beide molenaars, Van der Bok en Klein duizend kilo meel te produceren met hun molens. Meel dat overigens ook te koop is in molen De Hoop, voor pannekoeken, cakes en brood. De Hoop wordt binnenkort nog meer aantrekkelijk voor de be zoekers omdat de molen dan nieuwe koppels maalstenen krijgt. En ook wordt de capaci teit van de molen dan vergroot. Heeft de molen momenteel drie koppels, dan worden het er vier. Een koppel bestaat uit een steen die stilligt en één die eroverheen maalt. Drie van de vier koppels werken dan op windenergie en de vierde werkt op een elektromotor. Wat ook de reden was voor de VW om bij het uitstippelen van de fietsroute Zierikzee links te laten liggen, de men sen die mee hebben gedaan wa ren uit de reacties opmakend ook tevreden over deze route. Het resultaat van de actie was voor Schouwen-Duiveland naar alle tevredenheid van de organiserende WV's. In totaal deden zo'n 210 fietsliefhebbers mee aan de route op Schouwen- Duiveland en was de landelij ke opbrengst 25.000 gulden (voor het goede doel). ZIERIKZEE - Binnen afzien bare tijd wordt in Zierikzee aan de Varremarkt een woning ingericht voor de opvang van asielzoekers. Daarmee komt het aantal ROA-woningen in de gemeente Zierikzee op vier. Nadat eerder in de Haring- vlietstraat, de Wevershoek en in de Mulockstraat in het ka der van de rijksregeling op vang asielzoekers huizen zijn ingericht voor de opvang van deze ontheemden wordt nu een vierde woning als opvanghuis ingericht. Het betreft hier een huis aan de Varremarkt. Voor de omwonenden was er woens dag in het stadhuis een infor matiebijeenkomst. Wie de nieuwe bewoners zullen zijn is nu nog niet bekend. Gezien de praktische indeling van het huis hoopt het hulpverle ningsteam dat WVC hun wens om in dit huis een gezin onder te brengen honoreert. Wanneer de nieuwe bewoners arriveren is momenteel niet exact be kend, maar verwacht wordt dat dat in juni' zal zijn. ZIERIKZEE - In de raadzaal van het stadhuis te Zierikzee komt de plaatselijke commis sie welzijn bijeen op donder dag 16 mei. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur en is open baar toegankelijk. De commissieleden wordt een advies gevraagd over een sub sidieverzoek voor 1992 van het Zeeuws Biologisch Museum. Ook is er een subsidieverzoek binnengekomen van de Stich ting Vrouwen bellen Vrouwen. Een lokaal verzoek om geld komt van de majorettenvereni- ging Mini Stars. Verwachtingt/m vrijdag 17 mei. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordw. 5 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordw. 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mei Zon op 05.48, onder 21.25 Maan op 05.21, onder 22.32 Nieuwe Maan: 14 mei (06.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt koud en wissel vallig weer. De komende nacht pas seert een koufront ons land. Hier achter stroomt koude lucht ons land binnen. De temperatuur doet dan een gevoelige stap terug en wordt morgenmiddag niet hoger dan een graad of 12. Dit is zo'n 6 graden te laag voor deze tijd van het jaar. Wel klaart het in de loop van de ochtend op, zodat het in de middag overwe gend droog blijft en de perioden met zon de overhand krijgen. De noord westen wind is boven land matig en aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. De wind blijft deze week in de noordwesthoek, zodat voortdurend koude lucht afkomstig uit het poolgebied naar het zuiden stroomt. GOES - De coöperatieve wind energie vereniging Zeeuwind houdt 30 mei haar ledenverga dering in de Prins van Oranje te Goes. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt mevrouw J. van Ma- lensteijn van de vereniging over de vraag 'Hoe verder met windenergie?'. Ook belicht ze de rol van de windmolencoöpe raties in Nederland. De coöpe ratieve windmolenvereniging Zeeuwind exploiteert voor haar leden momenteel vijf windmolens. Drie Lagerwey turbines van 75 Kilowatt in Bath, één Lagerwey turbine van 75 kilowatt in Oostburg, één Deense Micon 250 kilowatt turbine op het Goese Sas. Een zesde turbine, een 250 kilowatt turbine, draait proef aan de Ja- cobahaven te Wissenkerke. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3