LAATSTE NIEUWS Het overgewicht kost jaarlijks een miljard Mazda introduceert de 323 Hatchback Van Examenkandidaten mogen kladwerk voortaan meteen mee gaan nemen Lijk bakfiets vorige week van leven beroofd agenda Antillenroute is niet meer Onbekende vlucht voor politie en verdrinkt Kinderen ontmoeten hun correspon dentie-profs Miljoen buiten landers bezoeken Nederland Vanmorgen bekend gemaakt in Utrecht Oud- Kamerlid overleden Dode en zwaar gewonde door pistool mitrailleur 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De leerlingen in het voortgezet onder wijs die dit jaar eindexamen doen, mogen na afloop hun opgaven en kladwerk gewoon mee naar buiten nemen. De leerlingen kunnen hun antwoorden di rect met elkaar vergelijken en leraren hoeven niet drie uur te wachten totdat de opgaven en het klad werk kunnen worden uitgereikt. Het wachten op de opgaven en het kladwerk veroorzaakte bij de eindexamens van 1990 grote irritatie. De maatregel, uitge vaardigd door staatssecretaris Wallage (onderwijs), was nodig omdat de examens op de Ne derlandse Antillen door het tijdverschil zes uur later be gonnen dan in Nederland. Wal lage heeft die zogeheten „An tillenroute" nu gedicht door de bepaling dat de belangrijkste examens in Nederland en op de Antillen dit jaar op precies het zelfde tijdstip (in Nederland dus: 's middags) beginnen. Alleen de examens in Frans en Duits voor HAVO en VWO be ginnen in Nederland nog te ROERMOND - Uit een grind- gat in het buurtschap Osen, tussen Thorn en Roermond, is het stoffelijk overschot van een nog onbekende man opge haald. Zaterdagavond bevond deze man zich tegen elf uur, sa men met zes anderen, op een landtong in een grindgat, al dus de Roermondse politie. Toen de -politie poolshoogte kwam nemen sprong de man in het water en zwom weg. Hij kwam daarbij in moeilijkhe den, waarna een politieman hem nasprong, maar de dren keling kon niet meer worden gered. Duikploegen van de Roermondse brandweer en van de rijkspolitie te water, hebben urenlang naar het stoffelijk overschot van de man gezocht. Het werd pas zondagmiddag gevonden. De mannen die bij de onbekende op de landtong verbleven, beweren niet te we ten wie de verdronken persoon is, en waarom hij voor de poli tie op de vlucht sloeg. De onbe kende is naar schatting 20 a 25 jaar oud. UTRECHT - Zo'n 350 kinderen van 8 tot 12 jaar ontmoeten za terdag 25 mei in het Technolo gie Museum NINT in Amster dam een zestigtal wetenschap pelijke onderzoekers met wie ze het afgelopen half jaar heb ben geschreven over door hen uitgevoerde opdrachten. Sa men met hun correspondentie profs voeren de kinderen dan een laatste opdracht uit: het bouwen van een kinetische lijn, die van alles in beweging zet. De Professor Post-dag vormt de afsluiting van het proefpro ject Professor Post van de stichting voor Publieksvoor lichting over Wetenschap en Techniek (PWT) in Utrecht, het NINT en de rijksuniversiteit in Utrecht. Binnenkort zal wor den bekeken of Professor Post in het komend schooljaar zal worden voortgezet. Drs. L. Dal- derup van PWT was op het eer ste gezicht niet ontevreden over het proefproject, dat was ge richt op kinderen in de regio's Haarlem, Amersfoort en Rot terdam. vroeg. Aan de eindexamens die vandaag, maandag 13 mei be ginnen, zullen volgens het In stituut voor toetsontwikkeling Cito net als vorig jaar ongeveer 210.000 leerlingen deelnemen: 122.000 leerlingen doen een MAVO- of LBO-examen, 48.000 leerlingen gaan op voor het examen HAVO en 40.000 leer lingen voor het examen VWO. De examens lopen tot en met maandag 27 mei. Op donder dag 6 juni ontvangen de scho len de uitslag en op vrijdag 14 juni zijn de herkansingen ge pland. Nederlands Alle 210.000 kandidaten begin nen maandag met het eindexa men Nederlands. Op MAVO en lbo betreft dit het onderdeel leesvaardigheid, op de HAVO het onderdeel tekst. VWO-leer- lingen beginnen met het opstel. Nieuw is het examen bi ologie voor MAVO en LBO. Meer dan in het verleden wordt daar aandacht aan de onder werpen ecologie en milieu be steed. Bovendien bestaat dit examen voor het eerst voor 30 procent uit open vragen. Voor het eerst doen verder alle gymnasium-kandidaten het examen Grieks- en Latijn- nieuwe-stijl. De leerlingen ver talen een tekst van ongeveer honderd woorden van Seneca (Latijn) en Euripides (Grieks) en beantwoorden daarnaast een twintigtal vragen. Die vra gen gaan niet over de tekst maar over de periode waarin de auteur leefde en over de „doorwerking" van diens ideeën en teksten in latere lite ratuur en tijd. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) opent net als in de voorgaande drie jaren een telefoonlijn. Leerlingen kunnen hier na afloop van het examen met hun klachten te recht. De rapportage van 1990, die LAKS-voorzitter Lennart Booy maandag symbolisch aan de rector van het Amsterdamse Vossiusgymnasium overhan digt, geeft een veelkleurig beeld van de grote en kleine el lende die de kandidaten tij dens de voor hen zo spannende uren soms moeten ondergaan. Een HAVO-leerlinge uit Ber gen op Zoom werd tijdens het examen misselijk van de lucht die een mede-kandidaat ver spreidde. De leerlinge die voor haar zat, bleek zich te hebben besprenkeld met een veel te grote dosis „LouLou". In Tilburg vond een school de zaal van een plaatselijke dans school een zeer geschikte exa menruimte. Omdat niemand de zaal van te voren controleerde, moesten de examens op de eer ste dag bij gekleurd licht wor den gemaakt. In Uitgeest staarde de leraar geschiedenis een van zijn leerlingen gedu rende het gehele examen onbe wust aan. De leerlinge, die al twee jaar heimelijk verliefd op hem was, kon zich absoluut niet meer concentreren. Ook in 1990, schrijft het LAKS verder, hadden zich vervelende surveillanten weer van alles te bepraten en werd er door het hele land weer driftig tikkend gebreid en zelfs gerookt. Het Scholieren Komitee kreeg in totaal 1.878 klachten. Topper was de categorie „inhoud" met 822 telefoontjes. Zestig procent van de klachten in deze catego rie betrof de lay-out van het examen Nederlands-tekstver- klaren voor de MAVO. Hoewel het Cito vooraf extra aandacht voor de lay-out van de opgaven van alle examens beloofde, bleek een groot aan tal leerlingen de laatste negen vragen bij dit examen toch te hebben gemist. Het nummer van de LAKS-eindexamen- klachtenlijn is 035-719888. Leerlingen kunnen alle exa- mendagen tussen 12.00 en 17.00 uur op dit nummer terecht. ARNHEM - De 25-jarige Arnhemmer die woensdagmiddag aangehouden werd omdat hij rondfietste door Velp en Arnhem met een lijk in zijn bakfiets, heeft bekend het 24-jarige slachtoffer vorige week vrijdag vermoord te hebben. Dat heeft een woordvoerder van de Arnhemse politie meegedeeld. De verdachte vertelde eerst dat hij het slachtoffer woensdag vermoord zou hebben door hem met een pijp op het hoofd te slaan vanwege een ruzie om het betalen van geleverde drugs. De politie twijfelde al aan dat verhaal, omdat de Arnhemmer betrapt werd vanwege de enorme stank die hij met de bak fiets verspreidde. De verdachte zegt nu dat hij het slachtoffer vorige week vrijdag in zijn huis verbor gen heeft, nadat hij hem ge dood had. Toen de stank overlast te erg werd heeft de Arnhemmer een bakfiets van een vriend geleend. Hij verborg het lijk in een kast uit de keuken en laadde de kast op de bakfiets. Volgens de politiewoord voerder moet de Arnhem mer met zijn bakfiets een aantal drukbevolkte wijken van Arnhem en Velp door kruist hebben op zoek naar een plek waar hij het stoffe lijk overschot zou kunnen dumpen. Vrijdag verricht het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk sectie op het lichaam. Dan zal ook de doodsoorzaak met zeker heid vastgesteld kunnen worden. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP LEIDSCHENDAM - Ongeveer een miljoen buitenlandse toe risten hebben het afgelopen Hemelvaartweekeinde Neder land bezocht. Dat zijn er even veel als vorig jaar. Dat heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) bekendge maakt. Naast veel Duitsers, waaronder een groot aantal uit de voormalige DDR, was voor al het grote aantal Franse toe risten opvallend. In Frankrijk was ook 8 mei dit jaar een vrije dag. Behalve de hotels en de bungalowparken deden door het redelijke weer ook campings de afgelopen da gen goede zaken. Naast het miljoen buitenlanders brach ten ook nog eens 800.000 Neder landers een korte vakantie door in ons land. Grootste trek pleister was weer de Keuken hof waar 85.000 bezoekers wer den geteld. Maar ook het Noor der Dierenpark Emmen (43.000 bezoekers), Madurodam (40.000), de Flevohof (34.000) stonden sterk in de belangstel ling. Daarnaast bezochten gro te aantallen toeristen speciale attracties zoals het enorme zandkasteel in Scheveningen. De Landelijke Fietsdag van de ANWB op zaterdag telde dit jaar 180.000 deelnemers tegen 60.000 het vorig jaar. GENÈVE - De Sovjetminister van buitenlandse zaken, Alek- sandr Bessmertnych, heeft dinsdag in Genève een ontmoe ting met Yasir Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO. Dit verklaar den de autoriteiten van Genève maandag. De Sovjetdiplomaat is momenteel bezig met een rondreis door het Midden- Oosten. KHARTUM - Sudanezen zijn zondag begonnen aan het om ruilen van oude Sudanese bankbiljetten. De regering geeft nieuwe bankbiljetten uit, maar het is vooral de bedoeling om het geld te beperken wat mensen te besteden hebben. Vorige regeringen zouden, al dus de junta, veel te veel geld in omloop hebben gebracht, waardoor mensen geld zijn gaan hamsteren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 14 mei 04.05 157 10.10 -161 16.35 163 22.30 -148 ROOMPOT BUITEN 14 mei 02.30 179 08.50 -167 14.55 186 21.10 -155 BRUINISSE 14 mei 03.45 167 10.10 -171 16.20 171 22.30 -159 WEMELDINGE 14 mei 04.10 186 10.15 -177 16.40 192 22.40 -165 Springtij 16 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UTRECHT - De directe en indirecte kosten van een te hoog lichaamsgewicht bedragen in Nederland on geveer een miljard gulden per jaar. Dit is vanmor gen, maandag, in Utrecht bekendgemaakt op het congres „Overgewicht in Nederland" dat was geor ganiseerd door de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen en de Rijksuniversiteit Limburg. Volgens congresvoorzitter prof. dr. ir. W. Saris zijn de nieuwe gegevens voor zover be kend de eerste die internatio naal over dit onderwerp be schikbaar zijn. Hij noemde overgewicht een groeiend pro bleem in de gezondheidszorg. Recent onderzoek heeft uitge wezen dat het een belangrijke risicofactor is voor het ont staan van hart- en vaatziekten, hoge bloeddruk en suikerziek te, en dat het bijdraagt aan het verergeren van veel chronische aandoeningen. Dr. A. J. H. A. Ament van de Rijksuniversiteit Limburg heeft de kosten becijferd aan de hand van op gezondheidsen quêtes gebaseerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Als maat voor het overgewicht gebruikte hij de zogenaamde Quetelet-index die wordt berekend door het li chaamsgewicht in kilo's te de len door de lengte in meters in het kwadraat. Mensen met een Quetelet-index tussen de 18 en 25 hebben een gezond gewicht. Ondergrens Als 25 als ondergrens wordt ge nomen kan volgens Ament bij na de helft van de Nederlandse bevolking als risicogroep wor den beschouwd. In dat geval zijn de met het overgewicht sa menhangende kosten een mil jard gulden. Als alleen naar ernstig overgewicht (een Quetelet-index boven de 30) wordt gekeken, bedragen die kosten 400 miljoen. DEN HAAG - Het oud-Kamer lid A. M. C. V. Groensmit-Van der Kallen is zaterdag op 71- jarige leeftijd overleden. Zij was van 1967 tot 1977 lid van de Tweede Kamer namens de KVP. Van 1980 tot 1987 had ze zitting in de Eerste Kamer voor het CDA. Groensmit, geboren in Nijme gen, is daarnaast van 1959 tot 1972 lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland ge weest. Ook bekleedde ze diver se bestuursfuncties in de KVP, het CDA en verschillende vrou wenorganisaties. Ze was tevens bestuurslid van de Katholieke Herstellingsoorden Groesbeek en het Revalidatiecentrum He- liomare in Wijk aan Zee. Groensmit-Van der Kallen was officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ROTTERDAM - In de nacht van zondag op maandag is in een shoarma-snackbar aan de Ogiersingel in Rotterdam- Ysselmonde een vrouw om het leven gebracht en een man zwaar gewond geraakt. Eén van de twee daders, nog onbe kende mannen, doorzeefde bei de slachtoffers met een pistoolmitrailleur. De politie heeft een recherche- assistentiegroep (Rag) gefor meerd om de aanslag te onder zoeken, zo heeft een woord voerder maandag meegedeeld. Volgens de woordvoerder kwa men de twee mannnen kort na middernacht de snackbar bin nen, wisselden kort enkele woorden en maaiden met de pistoolmitrailleur beide slachtoffers neer. Het ene, een 27-jarige vrouw uit Rotterdam, werd getroffen door een serie kogels. Zij stierf ter plekke. Het ande re slachtoffer, van wie de poli tie de identiteit nog niet weet, werd ook door een aantal ko gels geraakt. Na een kritieke nacht is hij zwaar gewond maar buiten levensgevaar. De politie vermoedt dat het hier gaat om een afrekening in het criminele circuit. Het is, vooor- zover de woordvoerder kan na gaan, jaren geleden dat in Rot terdam een automatisch wapen werd gebruikt bij een aanslag. De vrouw is, sinds het begin van dit jaar, al de zestiende do de door een geweldsmisdrijf in de Maasstad. Het is al de tien de keer dat de politie het dit jaar noodzakelijk heeft geacht een Rag te formeren om een moord te onderzoeken. De vrouw heeft mogelijk in de baan van het vuur gestaan, zij was bezig aan een gokkast. De man woonde, voorzover de po litie totnutoe heeft begrepen, boven de shoarmazaak. ZIERIKZEE - Mazda brengt als logisch vervolg op het succes van de 323 serie nu ook de Mazda 323 Hatchback Van op de markt. De 323 Hatchback Van is een compacte en representatieve bedrijfsauto, die een goede uit breiding vormt van het Mazda bedrijfsautogamma. De auto biedt een oplossing voor die bedrijven en instellingen die een compacte doch ruime en betaalbare bedrijfsauto zoe ken. Met zijn totale lengte van nog geen vier meter, is het vooral een ideale auto voor ge bruik in de stad. Op de plaats van de' achter bank is een geheel vlakke laad vloer gemonteerd op een solide staalconstructie. De zijpanelen zijn uitgevoerd met een blauwe rasterfolie. Dit contrasteert goed met de diverse carrosse- riekleuren. De auto biedt met zijn compac te afmetingen verrassend veel laadruimte met een diepte van 140 cm en een hoogte van 88 cm. De minimum breedte is 135 cm. De toegang tot de laadruimte is van groot belang. De opening van de achterklep meet 120 bij 82 cm b x h) en de drempel hoogte ligt op 72 cm. De bodem van de laadvloer is bekleed met een tapijt van slijtvaste stof. Deze voorkomt dat lading snel gaat schuiven en heeft als bijkomstigheid dat het geheel er goed verzorgd uitziet. De LX-versie is standaard uit gerust met een van binnenuit verstelbare linker- en rechter- buitenspiegel, dagteller, getint glas, wisser en sproeier op de achterruit, van binnenuit te openen achterklep en bezine- tankklep, halogeen koplampen en radiovoorbereiding met twee speakers plus antenne. De GLX-versie is nog comple ter met onder andere toerentel- ler, in hoogte verstelbaar stuurwiel en velours bekle ding. Behalve de keuze uit een LX- of GLX-versie, is er ook een ruike keuze in motoren en transmissie. Wat de motor be treft is er de keuze uit een 1.3- 16 kleppenmotor, een 1.6 liter injectie benzinemotor of een 1.7 liter diesel. Daarnaast kan er gekozen worden uit een handgeschakelde of een auto matische transmissie bij de benzine-uitvoering. De diese luitvoering is alleen levraabr met een handgeschakelde 5- bak. De Mazda 323 Hatchback Van is leverbaar in de prijs varië rend van 16.785 gulden tot 20.525 gulden. Dealer op Schouwen-Duiveland is garage Iegemaate te Zierikzee. De nieuwe 323 Hatchaback Van. Mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Grooth-van der Sluis in De Burght. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Tot zondag 26 mei Burgh-Haamstede Expositie Marijke Schouten in De Bewaerschole. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. Zondags gesloten. Maandag 13 mei Zierikzee Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon. 20.00 uur. Noordgouwe Jaarvergadering afdeling Brouwershaven van Rode Kruis. In dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 mei Brouwershaven VVV-vergadering in zaal Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Woensdag 15 mei Zierikzee Kindertheater atelier (Zolder kolder). In de openbare basis school Binnen de Veste tussen 13.30 en 16.30 uur. Zeeuwse Avond NCVB-Zierik- zee in de Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Receptie 10-jarig bestaan Stichting Welzijn Ouderen. Dorpshuis. Van 10.00 tot 11.30 uur. Seniorenmiddag in het dorps huis. 13.30 uur. Donderdag 16 mei Zierikzee Bijeenkomst ANBO in Pater nosterstraat. 14.00 uur. Theatersport Kiekieris tegen LAK uit Leiden in de Concert zaal. 20.00 uur. Renesse Jaarvergadering Rabo-bank Schouwen. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Voetbal-clinlc op sportpark Onder de molen met de oud profvoetballers de gebroeders Gerrie en Arnold Mühren. 18.00 uur. Vrijdag 17 mei Oosterland Vergadering landbouwvereni- gingen Bruinisse en Ooster land. Pleisterplaats. 20.00 uur. Zondag 19 mei Noordgouwe Massagecursus. Kuuroord De Schouw. 10.00 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 20 mei Noordgouwe Massagecursus. Kuuroord De Schouw. 10.00 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 21 mei Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 22 mei Zierikzee Themamiddag PCOB Gezond ouder worden. De Driehoek. 14.00 uur. Zaterdag 25 mei Westenschouwen Vertrek wandeltochten Lions Club Schouwen-Duiveland. Pa viljoen De Rotonde. 11.00 en tussen 12.00 en 13.00 uur. Zaterdag 1 juni Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein obs De Schoener. Van 9.00 tot 15.00 uur. Nieuwerkerk Eilandelijke muziekmiddag. Oude sportveld. Vanaf 12.00 uur. Dinsdag 4 juni Burgh-Haamstede EG-examen werkhondenver eniging op terrein aan Hoge- zoom. 19.00 uur. Vrijdag 7 juni Burgh-Haamstede GG-examen werkhondenver eniging op terrein aan Hoge- zoom. 19.00 uur. Woensdag 12 juni Zierikzee Vaartocht vijftig-plussers met Stad Zierikzee. Van 10.00 tot 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2