;eer Traditionele Fiets- en Molendag op Schouwen-Duiveland een succes Culturele uitwisseling tussen Zeeland en België §2 0 4 1 6 //i Bruniversails beperkt bezocht Spijbelen in Zeeland na project afgenomen chuwings- en ingen Wederom radarcontrole in regio door de politie Het vernieuwde waterbed in Zonnemaire? Jazeker!! Heerlijk weer, maar toch wat winderig Fotografie 1991 Koud 7 BOEKJE ROMMELMARKT PROMOTIE GOLF Aanrijding in Bruinisse Vernieling op Aquadelta (ZEESCHE NIEUWSBODE; ter kW/150 pk! De Nissan met een krachtige 2.0 li- voldoet aan de strenge -ersies zijn voorzien van lysator met lambdasonde koppeld aan het ECCS igement systeem, ervoor /oldoet aan de strengste ie' motoren. Voortdurende door de computer zorgt m onderhoud en lange is voorwielaangedreven t de Nissan sportwagen- multi-link voorwiel- n hatchback) die ervoor superieur is. De Wagon een speciale wielophan- ïale handelbaarheid com- maximaal laadvermogen. ;sniveau van alle Primera's :es compleet, met bijv. .ankelijke stuurbekrach- ard vanaf de LX. Hogere •aus zijn bijvoorbeeld 'an gemakken die variëren ervergrendeling, electrisch /erwarmde) buitenspiegels chtmetalen velgen en air- a is voorzien van keiharde of 100.000 km algemene osseriegarantie. Gebouwd en 'Durasteel' en met een volgende eeuw actueel zal leasen vanaf 835,— p.m."' Nissan dealer voor een tabstar en Trade. ratie van de regionale brandweren 3bied omvat 28 gemeenten met in en regionaal bureau in Viissingen ngen. owel water, weg als spoor. Verder It de regio onder de invloedssfeer eer Zeeland zijn de volgende func- J,, afhankelijk van leeftijd en eiva- en in één der officiersrangen. Sa- ran minimaal f 3.827,- tot maxi- per maand. "(te afdeling Operatiën/Preventie Jofdzaak uit: ijding ;n medewerk(st)er wordt verwacht h primair zal bezig houden met ae \n bovengenoemde taken. Teveni jij toerbeurt als officier van diens :tioneren. leiding in één der technische rich- leiding tot adjunct-hoofdbrand- ictuele en organisatorische vaar- delinge en schriftelijke uitdruk- het gebied van de brandpreventie estrijding strekt tot aanbeveling (E) il, afhankelijk van leeftijd en erva- ten in één der officiersrangen. van minimaal f 3.827,- tot per maand :en ■Vlaanderen imandant, de heer W. P. van Lee :hijning in dit blad, richten aan h 134, 4380 KC Viissingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24945 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O co \R SCHOUWEN-DUIVELAND - Het was een drukte van belang dit weekeinde op Schouwen-Duiveland. En een groot deel van die drukte werd gevormd door fietsers die meededen aan de Landelijke Fietsdag georganiseerd door de ANWB. Traditiegetrouw was er tegelijk met deze fietsdag ook de Landelijke Mo lendag. In Zierikzee waren molen Den Haas en De Hoop te bezichtigen voor het publiek. Jammerge- noeg lagen deze twee mooie molens niet op de fiets route. Maar de molens mochten samen toch nog ruim tweehonderd bezoekers verwelkomen. Anders dan voorgaande jaren was er dit jaar voor de fietslief- hebbers van Bruinisse, Duive- land en Zierikzee een opstap punt gezet bij restaurant Hee renkeet, dit was tevens een con trolepunt voor de anderen die gewoon in Renesse opstapten. Op die manier hoefden de men sen niet eerst naar Renesse te fietsen om dan nog eens de vij fendertig kilometer lange fietstocht te starten. Enthousiasme Er waren heel wat enthousiaste deelnemers deze dag. Zowel jong als oud(er) waagde zich aan de tocht langs het natuur schoon van Schouwen-Duive land. Anders dan vorig jaar ging de tocht nu voornamelijk over het inlandelijke gedeelte van dit eiland. Vorig jaar werd de route gevolgd over Neeltje Jans. Iemand die toen ook mee reed is P. Hoogeveen uit Den Haag. Ook dit jaar was hij weer van de partij. „Ik rijd de ze tocht al mee sinds ik hier met de caravan sta, dus dat is zo'n tien of twaalf jaar", zo ver telt hij. P. Hoogeveen rijdt de tocht op de racefiets, een sport die hij al enkele jaren beoefent. Een sportief man deze Hoogeveen. Tbt zijn vijftigste was hij actief met motorcrossen. „Daarbij deed ik nog aan fietsen en hardlopen. Ik ben toen op mijn vijftigste gestopt met motor crossen en houdt het nu alleen nog bij het fietsen en hardlo pen". Toch kan hij het goede ge voel van het motorcrossen blijkbaar nog niet missen, want ook bij het fietsen, een vrij sologebeuren, zet hij voor zichzelf een uitdaging. Deze be stond op de fietsdag uit het vijf keer fietsen van de route. „Ik weet niet of het me lukt, maar ik ga het gewoon proberen. Ik rijd met een gemiddelde snel heid van plus minus dertig ki lometer per uur dus het zou te doen moeten zijn", aldus een hoopvolle Hoogeveen. Winderig Hoogeveen zegt het prettig te vinden dat de tocht deze keer niet over Neeltje Jans ging. „Daar heb je zoveel open stuk ken dat je veel last hebt van de wind en dat fietst niet prettig. En zeker niet voor mensen die normaal niet fietsen. Tijdens z'n drieën naast elkaar. Het fietspad voor henzelf". De opstaptijd was tussen negen en één uur, maar de meeste fiet sers kozen voor de vroege ver trektijd zodat ze de tijd hadden om de tocht af te maken. En aangezien verschillende plaat sen tijdens deze Nationale Fietsdag ook wat georgani seerd hadden in hun gemeente waren er voor de fietsers ook genoeg mogelijkheden om een 'pitstop' te houden. ANWB koos dit jaar voor het Najjar Fonds. Een in 1988 opge richt fonds dat onderzoek ver richt naar de zeldzame lever ziekte van Grigler Najjar. Een ziekte die voorkomt bij hele jonge kinderen en kan leiden tot hersenbeschadiging met de dood tot gevolg. De ziekte kan alleen worden behandeld door middel van intensieve lichtthe rapie, er is echter nog weinig bekend van de ziekte en dus is er veel geld nodig voor onder- achtiende Nationale Molen dag. Er stond 's morgens niet zoveel wind, maar dit verbeter de gelukkig in de loop van de dag zodat de molenaars met werkende molens aan de bezoe kers hun kunnen konden laten zien. Twee van deze molenaars zijn Tfeun van der Bok en Tbn Klein uit Zierikzee. Zij werken respectievelijk bij molen De Hoop en bij Den Haas. Zij ont vingen zaterdag rond de twee honderdtwintig bezoekers. Toch hadden dat er volgens mo lenaar Tfeun van der Bok meer kunnen zijn. „Er werd dit jaar weinig of niets gedaan door de VW aan de molendag in Zie rikzee. Schouwen-Duiveland kan nog een puntje zuigen aan Goeree-Overflakkee waar elke molen meedoet en waar ook daadwerkelijk aandacht aan wordt besteed door de plaatse- Dat een molen niet alleen interessant is voor volwassenen blijkt hier. Deze kinderen vermaakten zich opperbest in molen De Hoop. (Foto: Joop van Houdt). deze route heb je ook heel be schermde stukken en dat fietst lekker", aldus P. Hoogeveen. Ondanks dat ontbrak ook tij dens deze dag de wind niet. „Het lijkt erg lekker weer, maar er is toch een frisse rij- wind". Tbch was-dit voor de meeste mensen geen reden om niet te gaan. Iets wat ook Hoo geveen ondervond in zijn po ging om de route vijf keer te rijden. „Ik denk dat ik al wel zo'n tweehonderd mensen ben gepasseerd. Vooral de eerste keer dat ik de route reed van morgen". Iets waardoor de Haagse fietsliefhebber af en toe flink werd opgehouden. „Maar ja, ik heb een belletje gemaakt op mijn racefiets, dus meestal gaan ze wel op tijd op zij. Maar soms fietsen ze met Net als ieder jaar was er ook deze keer een goed doel waar een deel van de opbrengst van de fietsdag naar toe gaat. De zoek. Een doel waar zaterdag heel wat mensen hun steentje aan bij droegen. Zaterdag, zoals gezegd, ook de lijke WV's. Daar doen ze ook iets speciaals. Zo hadden ze bij- vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - De provincies Oost- en West-Vlaanderen in België en Zeeland in Nederland organiseren op basis van de culturele uitwisseling het project Foto grafie 1991. Het project bestaat uit twee rondreizende fototentoonstellingen en een studiemiddag. BRUINISSE - Afgelopen weekeinde is onder wisselende omstandigheden Bruniversails gehouden in Bruinisse. De belangstelling voor het evenement is wat tegengevallen. De echte drukte bleef uit, terwijl,ook voor de verschillende zeilevenementen de belangstelling niet echt groot was. Zaterdag avond is het tijdens de festiviteiten in Bruinisse enkele keren tot kleine vechtpartijen gekomen. Een verslag van met name het sportieve gedeelte van Bruniversails elders in deze krant. (Foto: Joop van Houdt). De tentoonstelling 3 x fotogra fie, die 3 september wordt ge opend in het Zeeuws Museum in Middelburg, bestaat uit werk van de beroepsfotografen Dirk Braeckman (Oost-Vlaan- deren), Jean Godecharle (West- Vlaanderen) en Wim Riemens (Zeeland). Braeckman toont portretten in zwart-wit op uitzonderlijk groot formaat (de grootste fo to's zijn 110 x 110 cm). Het the ma van Godecharle is Vrien dinnen - 25 portretten in zwart wit - en Riemens brengt 20 landschappen van Zeeland in kleur. Na de tentoonstelling in Mid delburg reist de expositie naar Westfalen (Duitsland), Aalst, Kortrijk en Brugge (België). De tentoonstelling 3 x 30 is ge wijd aan het werk van ama teurfotografen uit de drie pro vincies. Per provincie worden 30 foto's van amateurfotogra fen getoond in kleur en zwart wit. Het werk is door de be roepsfotografen Godecharle en Riemens geselecteerd uit 100 foto's die in samenwerking met de in die provincies actieve foto- en diaclubs en -verenigin gen zijn verzameld. Van Zeeuwse zijde is werk te zien van de amateurfotografen J. Bakker, Th. de Feijter, W. Kooiman, D. Sekuts en J. Smeenk uit Axel, H. Bruin, J. Langeraar, J. Louwerse, C. Pol derman, A. de Ridder, A. Vis ser en A. Walraven uit Viissin gen, J. Capello, F. Edens en L. Kattenwinkel uit Goes, A. van Santen uit Zaar.islag en J. Wol- fert uit Terneuzen. Zierikzee Zaterdag 15 juni, 19.00 uur, wordt de tentoonstelling ge opend in ontmoetingscentrum Scharpoord in Knokke-Heist, waar zij tot 1 juli is te zien. In Zeeland wordt de expositie ge houden in Zierikzee (Noordha venpoort; 4 tot en met 28 juli) en in Veere (Grote Kerk; 8 tot en met 28 augustus). Bij beide tentoonstellingen wordt een catalogus gepresen teerd. Voorafgaand aan de opening van de tentoonstelling 3 x 30 wordt in Scharpoord in Knok ke-Heist een studiemiddag voor foto- en dialiefhebbers ge organiseerd. Recensente foto grafie van onder meer het dag blad De Morgen, Chr. Buyse houdt een inleiding onder de titel Kritische reflecties om trent fotografie, waarna onder voorzitterschap van L. Valcke, directeur provinciale dienst voor cultuur van West-Vlaande ren een discussie is gepland. Verder wordt een diavoorstel ling gepresenteerd. Aanmel dingen voor de studiemiddag kunnen worden gericht aan de provinciebesturen in Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Succes is betrekkelijk. Gezegde HET WEER Veel bewolking en regen. In de ochtend van het noordwesten uit perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 12 graden. Wind draaiend naar noordwest, matig. Jhr Van Citters heeft het eerste exemplaar Haamstede in vroeger tijden gekregen. Delta Sport hield dit weekeinde een rommelmarkt on der de Beuze. Het elftal van Bruse Boys heeft de promotie voor het grijpen. Afgelopen zaterdag is het golfcomplex Grevelingen- hout officieel geopend. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Tijdens de uitvoering van het Zeeuws provinciaal leerplichtproject 1987-1991 is het spijbe len van zo maar eens een dag afgenomen en het ver zuim voor vakantie buiten de schoolvakanties wordt vaker gemeld aan de leerplichtambtenaren. Over veelvuldig verzuim door dezelfde leerlingen is niet zoveel bekend geworden. Het vroegtijdig van school gaan, ook onder nog leerplich tige jongeren, is iets gestegen. In totaal gaat het om ongeveer 200 scholieren per jaar. Drugs gebruik, gokverslaving, crimi naliteit en gezinsproblematiek zijn doorgaans de oorzaken van het school voor gezien hou den. Dat blijkt uit het rapport Aandacht voor schoolverzuim en schooluitval in Zeeland, de evaluatie van het provinciaal leerplichtproject, dat gedepu teerde staten hebben vastge steld. Het Zeeuwse rapport wordt 12 juni, tegelijk met de verslagen van Overijssel en Noord- Holland, aangeboden aan staatssecretaris drs. J. Wallage van onderwijs en wetenschap pen. Geconcludeerd wordt, dat het bestrijden en voorkomen van verzuim en het vroegtijdig van school gaan niet alleen via de instanties die in de leerplicht wet worden genoemd - scholen, gemeenten en justitie - kunnen worden bewerkstelligd. Ook instanties als die voor jeugd hulpverlening moeten directer bij de problemen worden be trokken. Bovendien wordt een taak voor de provincies gezien. Dat geldt vooral voor provincies als Zee land met veel kleine gemeen ten, waar de leerplichtambte naar zich niet exclusief met de materie kan bezighouden, doordat het takenpakket meer beleidsterreinen omvat. Een provinciale of regionale aan pak lijkt vooral van belang voor het voortgezet onderwijs. De scholen voor deze onder wijssoort hebben in Zeeland alle een verzorgingsgebied dat dat van de gemeente van vesti ging overstijgt. Gedeputeerde staten bevelen aan het provin ciaal leerplichtproject voort te zetten om de ervaringen die tot nu toe zijn opgedaan, verder uit te werken. BRUINISSE - Ter hoogte van de sluis/brug van Bruinisse heeft zich op de parallelweg een ongeval voorgedaan tussen twee personenwagens. Dat ge beurde vrijdagmiddag om streeks 11.15 uur. W. A. H. uit Zevenbergen stond te wachten bij de brug. H. H. uit Wetter (Duitsland) kwam uit tegenovergestelde richting, maar hield onvoldoende rechts. Een ongeval bleef niet uit. Het voertuig van H. H. werd aan de voorzijde ver nield. Bij de inwoner uit Zeven bergen liep de wagen schade op aan de voor- en achterzijde. BRUINISSE - Op het vakan tiepark Aquadelta is in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit van een schuifpui ver nield. De schade is onbekend. De politie vermoedt, dat de schade is berokkend door dron ken vakantiegasten. De bena deelde is M. K. uit Witten (Duitsland). ZIERIKZEE - De rijkspolitie heeft afgelopen week einde vijf radarcontroles uitgevoerd in de regio. In totaal overschreden 78 automobilisten de toegestane snelheid. Gecontroleerd werd er aan de Kloosterweg te Haamstede. De limiet is er vijftig kilometer per uur. In totaal werden er 285 wagens gecontroleerd, waar van er 21 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 80 km/u. Bij een controle aan de provinciale weg S7 ter hoog te van Zierikzee overtraden 26 mensen de limiet van 80 km/u. In totaal passeerden er 345 wa gens. De hoogste snelheid be droeg 115 km/u. Aan de Scheldestraat in Zierik zee werden 48 wagens gere- gisteerd, waarvan er 3 de li miet van 50 km/u overschre den. De hoogste snelheid be droeg 69 km/u. Aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee is de li miet 80 km/u. Van de 294 wa gens, die passeerden tijdens de controle reden er 27 te hard. Tbpsnelheid: 132 km/u. En daarmee was de meest opmer kelijke snelheid gemeten. Tenslotte nog een radarcontro le aan de Dorpsweg te Bruinis se. Daar mag 50 km/u gereden worden. Tweeëndertig wagens werden gecontroleerd, waar van er slechts één te hard reed; 82 km/u.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1