Piket-team in de weer tegen illegaal kamperen De eerste kruiwagen Halloween thema laatste schooldag RSG-leerlingen schooldag RSG-leerlingen Gemeente gaat vaak voorbij aan verlangens van ouderen Promotiestichting wil geld voor professionele kracht Extra politie actief geweest FNV-districtsmedewerker D. Withagen: Kop/staart- botsing Kippen in de muziektent in centrum Zierikzee Eerst van provinciestraks van gemeenten «1 VRIJDAG 10 MEI 1991 NR 24944 ZIERIKZEE - Een lang, vrij weekeinde of vakantie voor de boeg, nog even wat boodschappen halen en dan erop uit. Op de bonnefooi. Voor mensen met een camper of een caravan vaak de ideale vakantie. Slaapplaatsen en verder, weliswaar wat bescheiden, comfort zijn aan boord, dus wat let je. „Mensen die zo op vakantie gaan stoten in Zeeland flink hun neus", melden R. ter Heide van de provinciale VVV en burgemeester A. H. den Boon van Veere. Tijdens een goed bezochte bijeenkomst van de FNV werkgroep ouderenbeleid werd het nodige ge zegd over het gemeentelijk ouderenbeleid en senioren-adviesraden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Er zit beweging in, maar er is nog een lange weg te gaan" Met deze haast profetische woor den schetste FNV-districtsbestuurder Daan Witha gen de stand van zaken wat betreft de seniorenra den. Withagen sprak dinsdagmiddag tijdens een bij eenkomst van de FNV werkgroep Ouderenbeleid Schouwen-Duiveland in de Paternoster (Zierikzee). Met man en macht heeft het speciaal opgerichte „piket team" waarvan zij en afgevaar digden van politie, justitie en provincie deel uitmaken de af gelopen tijd campagne gevoerd om het toerisme in goede ba nen te leiden en vakantiegan gers ervan te overtuigen dat wildkamperen in Zeeland niet meer getolereerd wordt. En wie niet luisteren wil moet voelen. Gedurende het Hemelvaarts- weekeinde is extra politie macht ingezet voor controles, en excuses als „de campings zijn gesloten" halen niets uit. Zonder pardon worden bekeu ringen uitgeschreven. Niet voor vijftig gulden zoals voor heen en op bescheiden schaal gebeurde, maar voor het drie voudige. De Middelburgse kantonrech ters vonden deze verhoging met ingang van het Hemel- vaartsweekeinde gerechtvaar digd, omdat na de publiciteit over de actie tegen illegaal kamperen iedereeen geacht werd op de hoogte te zijn van de veranderde opvattingen in Zeeland ten aanzien van wild kamperen. Vakantiegangers kregen woensdagmiddag op de toe gangswegen in Zeeland al een folder in de handen gedrukt. Na de aanhef „Welkom in Zee land" wordt de toerist hier in vier talen gewezen op de moge lijkheden tot overnachten in Zeeland. Ruim honderd borden geven inmiddels de belangrijk ste punten aan waar tussen 21.00 en 06.00 uur niet gestaan mag worden. Juist deze borden lijken in de nacht van woensdag op donder dag voor verwarring te zorgen. Slaap Verschillende Duitse toeristen, die door de politie uit hun slaap worden gehaald, geven te kennen de bekeuring onrede lijk te vinden. Bij aankomst in de late avonduren zijn cam pings gesloten, geven ze aan. Ze hebben de waarschuwings borden op verschillende plaat sen gezien en zijn verder gere den tot ze een plaats vonden waar het ontbreken van deze waarschuwing, in hun ogen, kamperen kennelijk rechtvaar digde. ,,U moet van te voren een plaatsje op een camping re serveren en anders voor zons opgang op een legale plaats het kampement opslaan", luidt het advies van de politie-agenten. Ze verwijzen naar campings waar ze voor de slagbomen het openingsuur, de ochtenduren kunnen afwachten. Den Boon en Ter Heide zijn niet onder de indruk van de ex cuses van de vakantiegangers. Iemand die op een overtreding wordt betrapt, komt altijd met uitvluchten, stellen ze. „Nie mand haalt het in zijn hoofd zonder reservering naar Oostenrijk te gaan voor een wintersportvakantie", verge lijkt Den Boon. „Hier gebeur de dat wel. Maar het moet maar eens tot de mensen door dringen dat dat nu niet meer kan, niet in de topweekeinden tenminste". „We hebben het tot nu toe geto lereerd, maar het eind is zoek", geeft Ter Heide aan. Vorig jaar liep, met name gedu rende het pinksterweekeinde met meer dan duizend wild- kampeerders en in de bouw vakvakantie de situatie in Zee land de spuigaten uit. Vooral op de door watersporters druk bezochte Brouwersdam en Veersegatdam bleven mensen vaak in hun caravan of camper overnachten, om de volgende dag weer verzekerd te zijn van een plaatsje. Of ze planden simpelweg hun hele vakantie op deze plaatsen vlakbij water en strand. De campings langs.de kust zijn nu eenmaal het eerste vol en voor de nog beschikbare plaat sen meer landinwaarts komen de waterliefhebbers niet. Par keerplaatsen en natuurgebie den in de omgeving boden ook alternatieven. De politie gaf de controle op illegale kampeer ders tot dit jaar nu eenmaal een lage prioriteit. De mankracht die beschikbaar was, kwam hier nauwelijks aan toe. Als trieste getuigen bleven bergen afval achter, zelfs inhouden van chemische toiletten. De hoogste tijd, von den achteraf recreatiegemeen ten, provincie, politie, justitie en VVV, om het op gang ko mende proces van gewenning te stoppen. In de nacht van woensdag op donderdag bleek het wildkam peren in Zeeland mee te vallen. Op dammen, in natuurgebie den en binnen de bebouwde kommen schreef de politie 55 keer een bekeuring uit aan Duitsers, Fransen en een enke le Nederlander. Enkele tiental len mensen werden bij aan komst op potentiële illegale kampeerplaatsen de waarschu wende folders uitgereikt. Voorzitter Den Boon van het piketiteam wil nog in het mid den laten of de kleine aantal len illegale kampeerders een gevolg zijn van de gevoerde campagne of dat het weer en het feit dat de kustcampings niet vol waren een rol speelde. Na het pinksterweekeinde ver wacht hij hierover een duidelij ker beeld te hebben. Als de campings in Zeeland vol zijn, en bij drukte de minicam- pings vijf extra eenheden mo gen plaatsen, kunnen de overi ge vakantiegangers de verdere nacht nog doorbrengen op de noodopvangterreinen zonder voorzieningen en comfort. „Maar het is de bedoeling", kondigt Den Boon nu al aan, „dat die noodopvangterreinen binnen één a twee jaar verdwij nen". PALM BEACH - Een neef van senator Edward Kennedy moet terechtstaan op verdenking van verkrachting. Dit heeft de officier van justitie in Palm Beach (Florida) donderdag meegedeeld. OOSTERLAND - Op de N59 ter hoogte van „de bult" bij Oosterland deed zich donder dag omstreeks 11.15 uur een kop/staart-botsing voor waar bij drie personenauto's waren betrokken. Persoonlijke onge vallen deden zich hierbij niet voor alleen twee inzittende honden werden gewond. F. M. A. uit Turnhout, C. J. R. en L. M., beiden uit Schiedam reden over de N59 richting Zie rikzee. Bij „de bult" bij Oos terland werd in file gereden. Regelmatig werd geremd. F. M. A. uit Turnhout moest dan ook hard remmen. C. J. R. kon daarop nog net op tijd stoppen. Nummer drie, L. M. daarente gen reed vervolgens tegen de achterzijde van de auto van R. Door de klap schoof die vervol gens weer door en raakte daar bij de achterzijde van de voor hem staande Belg. Zowel de auto van F. M. A. als de wagen van C. J. R. moesten door Ista uit Oosterland worden wegge sleept. middel van een scheikundige proef waren de T-shirts inder daad van een smerige geur voorzien. De reacties daarop brachten de nodige hilariteit teweeg. Nu ouderen een steeds belang rijkere groep in de maatschap pij vormen duikt in discussies over ouderenbeleid steeds va ker het begrip seniorenraad op. Zo'n plaatselijke of eventueel regionale raad zou gemeente besturen gevraagd of onge vraagd advies kunnen geven over allerlei zaken die ouderen aangaan. En dat zijn er heel wat, zo bleek uit de opsom ming van Daan Withagen, die als districtsmedewerker van de FNV in Zeeland fungeert. Za ken als bijzondere bijstand, wonen voor ouderen, veilig heid en toegankelijkheid, edu catie, zorgverlening en subsi diëring van voor ouderen be langrijke activiteiten. Het zijn stuk voor stuk aangelegenhe den waarover zo'n senioren raad het gemeentebestuur kan adviseren. Voorbij gaan Dat een seniorenraad voor en door ouderen dringend ge wenst is onderstreepte Witha gen met de constatering dat ge meenten nu nog te vaak voor bij gaan aan de wensen en be hoeften van ouderen. Soms on bewust maar volgens de dis trictsmedewerker soms ook weieens bewust. Wat de invul ling van zo'n seniorenraad be treft dacht Withagen aan oude ren die de belangenorganisa ties voor ouderen (vakbewe ging, ouderenbonden) verte genwoordigen en niet zozeer aan vertegenwoordigers van de professionele hulpverlening. Dat blijkt uit een uitvoerige brief, die de stichting naar de gemeenten in de regio heeft ge stuurd. „Het is noodzakelijk om met de nieuwe opzet van de Streek VVV nu te beginnen. Er is geen tijd meer te verliezen wil Schouwen-Duiveland niet achter gaan lopen bij de ont wikkeling in andere Neder landse recreatiegebieden. Maar vooral ook om de goede sfeer tussen bewoner en re creant in ons woongebied te be vorderen en te verdiepen. Dat is een belang voor het gehele leef- en woonklimaat op Schouwen-Duiveland", schrijft dr H. J. van Zuylen de gemeen ten namens de stichting. De nieuwe stichting is voortge komen uit de Streek VVV en een promotiestichting in oprichting. Op het functione ren van de Streek WV was vrij veel kritiek. De plaatselij ke VVV's runden hun eigen zaakjes en de functie van een overkoepelende organisatie werd door veel mensen niet ge zien. Anders was het toen ge- Wat Schouwen-Duiveland be treft bepleitte Withagen een in tergemeentelijke senioren raad. Hierover heeft de FNV werkgroep Ouderen informeel contacten gelegd met enkele gemeenten en ook heeft de werkgroep haar mening gege ven op de nota's ouderenbeleid die door Zierikzee en Wester- schouwen respectievelijk wor den herzien of opgesteld. Withagen wees voorts op de lange traditie die de FNV heeft wat betreft de collectieve be langenbehartiging van oude ren. Als voorbeelden hiervoor noemde hij de VUT, verschil lende pensioenregelingen en de houding van de FNV in de SER (Sociaal Economische Raad) Een ander voorbeeld hiervan is de actie Gemeente wees Eer lijk. Een actie, die de FNV sa men met Konsumenten Kon- takt heeft opgezet en die be doeld is om inzicht te krijgen in de bekendheid en het ge bruik van de bijzondere bij stand. Een regeling waarvan vooral ouderen gebruik ma ken, maar waarover nog veel onbekendheid blijkt te be staan. Verschillen Uit een in 1989 gehouden on derzoek concludeerde Konsu menten Kontakt dat er tussen de gemeenten onderling enor me verschillen (van 0,0 cent tot 28 gulden per inwoner) bestaan wat betreft vergoedingen in het sproken ging worden over een gezamenlijke promotie van het gebied. Behoefte Uit die behoefte is de nieuwe stichting geboren. Het blijft volgens de stichting van be lang, dat de recreatie zich over een zo lang mogelijke periode van het jaar uitstrekt. „Na tuurlijk leven wij niet in kli matologische omstandigheden dat er twee uitgesproken toe ristenseizoenen zijn zoals in de Alpenlanden, maar wel blijkt seizoensverlenging zeer wel mogelijk te zijn". En verder: „Sportieve vakan ties zijn erg in en nemen nog steeds toe, evenals het aantal vakantiedagen dat een ieder ter beschikking staat. Van wa tersport en met name van het surfen en zeilen kan men veel langer genieten dan in het zo merseizoen alleen". Daar ligt een taak voor de promo tiestichting. kader van de bijzondere bij stand. Ook op Schouwen-Duiveland wordt deze actie gehoudem Daarvoor worden zo'n driehon derd mensen geïnterviewd over hun bekendheid met de bijzon dere bijstand. Daarnaast wordt bij de Intergemeentelij ke Sociale Dienst nagegaan hoeveel aanvragen voor bijzon dere bijstand worden inge diend en door welke catego rieën mensen, zodat uiteinde lijk duidelijk wordt hoeveel er jaarlijks aan bijzondere bij stand wordt uitgekeerd. Daar naast moet de actie ook inzicht geven in het kwijtscheldings- beleid dat gemeenten, water schap en reinigingsdienst voe ren. Buiten het sociaal nood fonds van Zierikzee en Wester- schouwen is er op Schouwen- Duiveland nog nauwelijks sprake van een kwijtschel- dingsbeleid. Verbaasd ANBO-voorjnan H. Asma toon de zich na de uiteenzetting van Withagen een beetje verbaasd over het feit dat deze enerzijds pleitte voor een regionale seni orenraad en anderzijds deze raad de functie van een ge meentelijke adviescommissie toedacht. „Het is een moeilijke zaak om vanuit Zierikzee een oordeel te geven over ver keersplannen elders" vond de ANBO-voorzitter. Ook bleek Asma verbaasd te zijn over de contacten van de FNV-werk- groep met de gemeente over het instellen van een seniorenraad zonder dat daarover ook maar enig contact was geweest met de ANBO. „Ouderenbonden en vakbeweging moeten samen werken" vond Asma en dit standpunt werd ook door werkgroepvoorzitter J. S. van Oorschot in zijn slotwoord nog eens duidelijk onderschreven. „Om Schouwen-Duiveland tot een werkelijk ideaal vakantie land te maken, zal derhalve nog erg veel werk verzet moe ten worden". Maar de eilande lij ke en ook plaatselijke coör dinatie laat nogaleens te wen sen over volgens de stichting. „Het inschakelen van een pro fessionele kracht is een nood zaak om de promotie voor ons eiland een modern en besten dig karakter te geven", aldus Van Zuylen in zijn pleitstuk. Noodzakelijk Hij en de zijnen vinden het ab soluut noodzakelijk, dat er een volledige werkkracht beschik baar komt. „Alleen dan kan er voor gezorgd worden, dat Schouwen-Duiveland zich als een hechte eenheid aan onze gasten presenteert, dat er even wicht tot stand komt tussen de verschillende mogelijkheden om hier te recreëren en de sterk verschillende wensen van hen, die hier hun vakantie komen doorbrengen' BUKAREST - De Roemeense premier Petre Roman heeft een acht leden tellend kernkabinet samengesteld om zich ervan te verzekeren dat voorgenomen hervormingen worden doorge voerd. Dat heeft het staatspers- bureau Rompress donderdag meegedeeld. ZIERIKZEE - Kinderboerderij de Punt in Zierikzee heeft van de plaatselijke dansschool Kramer een bedrag van 8500 gulden gekregen voor de bouw van een onderkomen voor de dieren. Onno Kra mer heeft ter gelegenheid hiervan de eerste kruiwagen beton gestort voor de fundering van het on derkomen. Leo Lievense van de kinderboerderij zegt erg blij te zijn met de gift, die door de dans school met een dansmarathon is binnengehaald. ,,Het bouwen gebeurt door vrijwilligers, dus dat kost niets. Maar de materialen kunnen we nu zonder problemen aanschaffen. En daar zal de ge meente ook blij mee zijn, want de stal voldeed niet meer aan de eisen", aldus Lievense. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Halloween, het uit de Middeleeuwen daterende feest van de geesten, heksen, zwarte kat ten en enge maskers was het thema van de feestelijk heden waarmee 227 eindexamenkandidaten van de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman te Zie rikzee dinsdag hun laatste schooldag vierden. Aan staande maandag beginnen de examens en daarom leefde men zich eerst traditiegetrouw nog even uit. Dat gebeurde via activiteiten die werden georganiseerd door een comité bestaande uit 15 eindexamenkandidaten van MAVO, HAVO en Atheneum. Maar ook door 'wilde' initia tieven vanuit de leerlingen- groep. Zo werden dinsdagmor gen ongeveer 15 kippen losge laten op het Havenplein in het centrum van Zierikzee. Dat ge beurde nadat het aanvankelij ke plan om de dieren op school los te laten mislukte. Vrijgela ten in het centrum van Zierik zee nestelden de dieren zich in de muziektent waar ze om on geveer 13.00 uur werden wégge haald door mensen van de dienst gemeentewerken. Inmiddels was op school het feest in alle hevigheid losge barsten. Dat gebeurde nadat het laatste-schooldagcomité al le leerlingen daartoe via de in tercom had opgeroepen met een zelfgemaakt lied. Vanaf 14.00 uur trad de band Check it Out op in de aula van de RSG. Daarna kwam presentator Jos Iran A tor-o i /-I in or>tia ria-rQ oin/j. examenleerling presenteerde Op Goed Geluk. Een spelshow waarbij diverse leerlingen via een vraag- en antwoordenspel aan elkaar werden gekoppeld. „Als dit is hoe het ruikt, wil ik helemaal niet weten hoe het er uit ziet". Dat is vrij vertaald de Engelse tekst op de T-shirts die door de eindexamenkandida ten als afscheidscadeau wer den aangeboden aan hun lera ren. De tekst suggereerde niet alleen een kwalijke geur, door ZIERIKZEE - Halloween, het uit de Middeleeuwen daterende feest van de geesten, heksen, zwarte kat ten en enge maskers was het thema van de feestelijk heden waarmee 227 eindexamenkandidaten van de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman te Zie rikzee dinsdag hun laatste schooldag vierden. Aan staande maandag beginnen de examens en daarom leefde men zich eerst traditiegetrouw nog even uit. Dat gebeurde via activiteiten die werden georganiseerd door een comité bestaande uit 15 eindexamenkandidaten van MAVO, HAVO en Atheneum. Maar ook door 'wilde' initia tieven vanuit de leerlingen- groep. Zo werden dinsdagmor gen ongeveer 15 kippen losge laten op het Havenplein in het centrum van Zierikzee. Dat ge beurde nadat het aanvankelij ke plan om de dieren op school los te laten mislukte. Vrijgela ten in het centrum van Zierik zee nestelden de dieren zich in de muziektent waar ze om on geveer 13.00 uur werden wégge haald door mensen van de dienst gemeentewerken. Inmiddels was op school het feest in alle hevigheid losge barsten. Dat gebeurde nadat het laatste-schooldagcomité al le leerlingen daartoe via de in tercom had opgeroepen met een zelfgemaakt lied. Vanaf 14.00 uur trad de band Check it Out op in de aula van de RSG. Daarna kwam presentator Jos van Anraad in actie. Deze eind examenleerling presenteerde Op Goed Geluk. Een spelshow waarbij diverse leerlingen via een vraag- en antwoordenspel aan elkaar werden gekoppeld. „Als dit is hoe het ruikt, wil ik helemaal niet weten hoe het er uit ziet". Dat is vrij vertaald de Engelse tekst op de T-shirts die door de eindexamenkandida ten als afscheidscadeau wer den aangeboden aan hun lera ren. De tekst suggereerde niet alleen een kwalijke geur, door Het schoolfeest werd vervolgd met een barbecue op het schoolplein. Vanwege het re genachtige weer dinsdag werd buiten alleen geroosterd. Voor het opeten van de warme hap jes gebruikte men de aula. Ook het optreden van de band en de spelshow Op Goed Geluk wer den vanwege de weersomstan digheden naar binnen ver plaatst. De laatste schooldag werd 's avonds voortgezet in een disco theek in Renesse die men spe ciaal voor dat doel had ge huurd. ZIERIKZEE - De Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duiveland wil van de provincie en de ge meenten in de regio geld hebben om een professione le kracht aan te trekken. De provincie wordt een startsubsidie van 30.000 gulden gevraagd. Na één of twee jaar wordt een beroep op de gemeenten gedaan. De stichting denkt in totaal zo'n 60.000 gulden nodig te hebben voor een professionele kracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5