Commissie deelt visie van wethouder J. Groen Begin betaald parkeren Palingvissers Grevelingen zoeken naar alternatieven Grenzen bebouwde kom Duiveland vastgelegd volgens de Boswet Volksdansen in Zierikzee Studiedag slachtofferhulp Wel subsidie voor beroepenmanifestatie Aanhouding Ontwikkeling gebied anders dan verwacht Ook om bomen te mogen kappen moeten we nu vergunning vragen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De subsidie-aanvraag van de Stich ting Beroepenmanifestatie wel honoreren. Daarover waren de leden van de Zierikzeese onderwijscom missie het dinsdagavond roerend met elkaar eens en bovendien schaarden ze zich met dit positieve advies achter het minderheidsstandpunt van wethouder J. Groen. Elke twee jaar wordt ergens in Zeeland een beroepenmani festatie gehouden waar mid delbare scholieren kennis kun nen maken met de meest uit eenlopende beroepen en hun mogelijkheden op de arbeids markt. Voor het organiseren van deze informatieve mani festaties vraagt de Stichting Beroepenmanifestatie de ge meenten elke twee jaar om een subsidie. Ook voor de beroe penmanifestatie die in novem ber voor de zesde keer in het Zeeuwse wordt gehouden heeft de stichting bij de gemeenten aangeklopt voor financiële steun. Te laat Ook bij de gemeente Zierikzee is een dergelijk subsidiever zoek van 7,5 cent per inwoner binnengekomen. Gelet op het feit dat het verzoek te laat is ingediend en daarom niet in de begroting voor dit jaar is opge nomen en omdat de post on voorzien uitgeput is bleek een meederheid binnen het college weinig voor subsidiëring te voelen. Wethouder Groen daarentegen vond dat het verzoek van de Stichting Beroepenmanifesta tie wel ingewilligd moest wor den. Niet alleen gezien het be lang van zo'n manifestatie maar ook omdat het indienen van dit verzoek niet verschilde van de manier waarop eerdere subsidieverzoeken zijn inge diend. En toen werd volgens wethouder Groen wél gesubsi dieerd. PvdA-commissielid G. H. Brand opende de discussie hierover met een vurig plei dooi voor subsidiëring. Hij wees op het belang ervan voor leerlingen die al op jeugdige leeftijd een keuze moeten ma ken. De beroepenmanifestatie biedt hen de mogelijkheid om zich in ieder geval breed te oriënteren. Bovendien vond Brand het niet meer dan billijk dat de overheid die een vroeg tijdige keuze aan leerlingen oplegt ook zorgt voor een goe de voorlichting. Brand: „De ge meente Zierikzee mag dat wat mij betreft best vertalen in het 'formidabele' bedrag van 7,5 cent per inwoner". Het argu ment dat de post onvoorzien momenteel leeg is vond hij niet steekhoudend omdat dit wei eens vaker het geval zal zijn ge weest. Zijn wens dat de commissie on derwijs tot een unaniem posi tief advies zou komen ging pro bleemloos in vervulling, want ook de dames M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) en J. T. Syswerda-Bos vonden dat het subsidie-verzoek van de Stich ting Beroepenmanifestatie moest worden ingewilligd. Behalve het belang van deze beroepenmanifestatie bracht mevrouw Bij de Vaate-Rozen- daal ook naar voren dat eerde re verzoeken gezien de goede resultaten ook steeds zijn geho noreerd. Met het oog op de fi nanciële kant had zij alvast maar haar begroting meegeno men om te zien of de gevraagde 735,- wellicht ergens anders vandaan kon worden getoverd. Ook mevrouw Syswerda pleit te voor het vinden van een „creatieve oplossing" voor het gevraagde bedrag. Groen op zijn beurt voelde daar als wethouder onderwijs weinig voor. Dat vond hij meer op de weg van het college lig gen. Een ander punt waarover Groen op verzoek van me vrouw Bij de Vaate het een en ander mee te delen had betrof de overdracht van de Rijks scholengemeenschap Professor Zeeman. Positief Inmiddels hebben alle gemeen ten in de regio (met uitzonde ring van Middenschouwen) po sitief gereageerd op de ont werp tekst voor een gemeen schappelijke regeling hiervoor. Deze ontwerp regeling ver toont veel overeenkomsten met de gemeenschappelijke rege ling die voor de Beatrixschool geldt. Als alles volgens plan verloopt zal deze ontwerp rege ling in juni aan de verschillen de gemeenteraden worden voorgelegd, was de verwach ting van de onderwijswethou der. Daarvoor zal de kwestie alsnog een keer in de onder wijscommissie worden bespro ken. Ook de datum waarop de overdracht moet plaatsvinden (per 1 januari 1992) achtte Groen op dit moment wel haal baar. Milieu Onduidelijk, te traag, van het kastje naar de muur gestuurd. Van dergelijke termen bedien de de commissie zich toen het verzoek van de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen- Duiveland om extra middelen voor het uitbouwen van haar werk aan de orde kwam. Eer der reeds kwam dit verzoek ter sprake, maar toen besloot de commissie om eerst de infor matieve bijeenkomst over schoolbiologie en milieu educatie af te wachten. Tijdens deze bijeenkomst werd duidelijk dat voor de komst van een milieu-educatief cen trum en het verder professio naliseren van de werkzaamhe den van deze werkgroep via het Nationaal Milieu Beleids plan plus extra geld kan wor den gekregen (de zogeheten ZIERIKZEE - Een 21-jarige in woner uit Zierikzee en een 20- jarige Vlissinger zijn afgelo pen week door de politie aan gehouden op verdenking van ongeveer twintig inbraken die in de afgelopen twee jaar zijn gepleegd in kantines, bouwbe drijven en een sporthal. Het betreft hier zaken in Zie rikzee. Een deel van de gesto len artikelen, elektronische apparatuur, geld en snoep is te ruggevonden. De waarde van deze spullen betreft enkele dui zenden guldens. De beide ver dachten zullen binnen afzien bare tijd aan de rechter worden voorgeleid om hun verhaal te doen. Een onderzoek naar mo gelijk andere verdachten volgt. Een garagebedrijf in Brou wershaven kreeg in de nacht van woensdag op donderdag ongewenst bezoek. Dieven pro beerden in de garage autora dio's te stelen. In hun illegale werkzaamheden werden de dieven echter gestoord door het afgaan van het alarm. Op He melvaartsdag werd op Onze Hoeve in Bruinisse de caravan van H. D. B. opengebroken en hieruit werden verschillende goederen ter waarde van 2000 DM weggenomen. Woensdag 15 mei in Middelburg MIDDELBURG - Mr A. Kosto, staatssecretaris van justitie is een van de sprekers die door de Stichting Slachtofferhulp Zeeland is uitgenodigd voor de Stu diedag Slachtofferhulp die woensdag 15 mei in Mid delburg (Stadsschouwburg) wordt gehouden. Deze dag, die om 9.30 begint, is bedoeld voor hen die be roepshalve te maken krijgen met slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen. Met deze dag wil de Stichting Slachtofferhulp Zeeland voor lichting geven over haar werk. Daarnaast is deze dag bedoeld voor het verdiepen van de ken nis over slachtoffers en allerlei juridische en hulpverlenings aspecten. Ook moet deze bij eenkomst de samenwerking tussen verschillende organisa ties op het gebied van slachtof ferhulp bevorderen. Programma Na de ontvangst vanaf 9.30 wordt de dag om 10.00 uur ge opend door A. A. Smeets, korpschef regionale politie Zeeland en tevens voorzitter tijdens deze dag. Vervolgens spreken professor mr M. S. FUN-gelden). Om daarvoor echter in aanmerking te komen zal regionale overeenstemming voor het realiseren van zo'n milieu-educatief centrum no dig zijn. Gezien de vele onduidelijkhe den op dit punt bleek er weinig schot in het verzoek van de werkgroep te zitten. Ook nu beet PvdA-commissielid Brand het verbale spits af. Behalve dat hij nog eens aangaf dat milieu-educatie onmisbaar is als basiselement van het mi lieubeleid had de sociaaldemo craat ook kritiek op de regio nale politiek die de zaak steeds voor zich uit schuift. Kar trekken „Hierover spreken we al een jaar en nog steeds is de zaak geen centimeter verder geko men" aldus Brand die graag zag dat iemand uit de politiek zich bereid zou tonen om deze milieukar te trekken zodat de werkgroep niet langer van het kastje naar de muur zou wor den gestuurd. Ook wilde Brand graag dat nu eens vast gesteld zou worden onder wiens verantwoordelijkheid dit milieu-educatief centrum valt. Volgens Groen hoort dit gezien de doelstelling meer in de portefeuille milieu thuis. Ook de andere twee commis sieleden Bij de Vaate en Sys werda pleitten voor duidelijk heid en voortvarend handelen. De werkgroep schoolbiologie die, zo stelden beiden, al veel goed werk heeft verricht ver dient dit. ZIERIKZEE - Zierikzee maakt zich op voor het betaald parkeren. Met ingang van dinsdag is de stad door toedoen van het bedrijf Taxameter uit Amsterdam verlevendigd" met een drietal par- keermeters op Havenplein, Balie en Beddeweeg. Volgende week worden de Oude Haven, Lange Nobelstraat, Poststraat en Schuithaven van een parkeerautomaat voorzien. Het betaald parkeren (door middel van parkeermeters en -automaten) geldt voor in totaal 264 parkeerplaatsen. Deze be vinden zich voor het merendeel op het Havenplein, terwijl ook voor een aantal parkeerplaatsen op de Schuithaven, Lange Nobelstraat, Beddeweeg, Balie, Nieuwe Bogerdstraat, de Poststraat en aan beide zijden van de Oude Haven betaald parkeren (met een maximale parkeertijd van twee uur) zal worden ingevoerd. Dit geldt tussen 10.00 en 17.30 uur. Ook donderdagavond is dit betaald parkeren van 18.00 tot 21.00 uur van kracht. BRUINISSE - Het is heel wat anders gelopen voor de palingvissers op de Grevelingen dan hen twee de cennia geleden door de overheid werd voorgespie geld. Door de afsluiting van de Grevelingen in 1971 zou volgens de deskundigen deze voormalige zeearm voor eens en altijd verloren gaan voor de schelpdie renvisserij. De Grevelingen zou immers na verloop van tijd een natuurlijk verzoetend meer worden waar alleen nog de aalvisserij en de visserij op schubvis zou kunnen worden uitgeoefend. Groenhuysen, voorzitter van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp en mevrouw I. E. Hensing, coördinator van het Buro Slachtofferhulp Zee land. Na een korte koffiepauze is er een zevental workshops. Na de lunch bijt E. M. Bogaert, plv. hoofd sectie jeugdzaken en hulpverlening van de Rijkspo litie Zeeland, als spreker het spits af met het onderwerp Slachtofferhulp en de politie als hofleverancier. Rond 15.45 uur is het dan de beurt van staatssecretaris Kosto van justitie om het spreekgestoelte te beklimmen. Het officiële ge deelte van deze dag wordt om streeks 16.15 uur afgesloten door ing O. H. Boom, voorzit ter van Stichting Slachtoffer hulp Zeeland. In het kader van de omschake ling kregen de mosselkwekers een uitkering in geld en een voorkeursrecht op het visrecht op aal. Tegen alle verwachtin gen in werd echter in 1974 ont dekt dat er in het meer weer oesters en mossels voorkomen. Het RIVO stelde een onderzoek in en men kwam tot de opzien barende conclusie dat oesters en mossels in het meer zelfs floreerden. Veel procedures en kort gedin gen zijn hierna gevolgd om de belangen te verdedigen van pa lingvissers maar ook van oester- en mosselkwekers die een graantje wilden meepik ken van de onvoorziene groei van hun produkt op hun voor malige visgronden. In 1974 werd het Deltaplan ge wijzigd en koos men voor een open in plaats voor een geheel gesloten Oosterschelde. En daarmee ook voor een zoute Grevelingen in plaats van een zoet meer waar de palingvisse rij hun investeringen op had af gestemd. Sedert 1975 is door de overheid-directie visserij- en schelpdierrecht geïntrodu ceerd, wat voorheen in de bin nenvisserij helemaal niet be stond. Vanaf 1981 wordt zo doende op oesters gevist in de Grevelingen. Eerst op basis van proef, vanaf 1984 op com merciële basis. De gevolgen hiervan bleven niet uit voor de palingvisserij; door de vismethode van dè oestervissers is namelijk het zuurstofrijke vruchtbare laag je slib, waarin de paling het best gedijt, van de bodem ge schraapt. Verschillende wier soorten, waaronder bessewier, zijn niet meer te ontdekken op de bodem van het Grevelingen- meer. Ook zijn gedeelten van de bodem beschimmeld. Door de gelaagdheid-stratificatie is alles zuurstofloos op de Grevelingen-bodem en ver dwijnt steeds meer flora. Bo vendien wordt via doorlaat- kleppen in de Brouwersdam steeds meer zout water in het meer gelaten. Kweekplaats Het zoute water is een uitste kende kweekplaats voor oes ters maar funest voor de visstand in het meer. Van okto ber tot maart staan de sluizen in de Brouwersdam open waar door er weer zout water wordt aangevoerd. Een gedeelte van dit zoute water verdampt weer tijdens de zomer, het zout blijft over en het ontegenzeggelijke gevolg is dat de Grevelingen steeds zouter wordt. Een pa ling zal van nature altijd naar zoet water c.q. minder zout wa ter trekken; veel paling ont snapt dan ook via de sluizen in de Brouwersdam naar een veel minder zoute Noordzee. Daar komt bij dat de prijs van glasaal dat voorheen zo'n 2500 kilo per jaar in de Grevelingen werd uitgezet van 15 gulden gestegen is naar 130 gulden per kilo. Het is dus ook niet meer lucratief om glasaal uit te zet ten. De palingvisserij grijpt naar alternatieven; de firma Schot te Bruinisse is vorig jaar een palingkwekerij opgestart met een capaciteit van 7000 kilo op jaarbasis. Anderen, zoals de firma Bout uit Bruinisse zijn aan het experimenteren met hangcultuur van mosselen en weer anderen zijn langzaam aan het overschakelen op de kuilvisserij. De laatste zes a zeven jaar is de palingvisserij in een dal te rechtgekomen. De besommin gen zijn flink geslonken. Met de komst van de oesterkwekers ging 150 hectare visgebied ver loren. Ter compensatie kregen de palingvissers 30 hectare grond om op oesters te vissen. Die 150 hectare liep op tot 500 hectare voor oesterpercelen. Daarnaast werd ook nog eens 250 hectare als vrije visserij be vist. Gezamenlijk heeft de pa lingvisserij een vaartuig aan geschaft en zodoende kan men wat meeprofiteren van de oesterkwekers. Sinds de ziekte Bonamia Ostrea onder deze schelpdieren is ontdekt zijn de inkomsten hiervoor echter ook gereduceerd tot nul. Schieraal Ook wordt er na 1986 praktisch geen schieraal meer gevangen ten opzichte van andere visge- bieden. De teelt van oesters vindt normaal plaats in gebie den waar een eb- en vloed- stroom is. Daar wordt de nega tieve werking van het korren - het wegschrapen van levend or ganisme - opgeheven door de werking van eb en vloed. Maar in de Grevelingen is er geen eb- en vloedstroom meer; de prak tijk toont dan ook aan dat in de gebieden waar veel is gekord flora en fauna verdwijnt. Ook de bodem gaat als fouragebied voor de aal verloren. Door de onrust, die deze visserij teweeg brengt wil een paling ook hele maal niet meer in zo'n gebied leven. De conclusie is duide lijk: de palingvisserij staat er helemaal niet best voor. Het is voor de vissers te hopen dat de alternatieven zoals kuilvisse rij, hangcultuur van mosselen en de palingkwekerijen, een betere toekomst bieden voor de palingvissers. NIEUWERKERK - Het ziet er naar uit dat het ge meentebestuur van Duiveland in de vier kernen van de gemeente grenzen van de bebouwde kom zal vast stellen die voldoen aan de bepalingen van de Bos wet. ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Zierikzee Aktief treedt zaterdag 11 mei de volksdansgroep Gschwend uit het Duitse Gschwend op in Z,ierikzee. Er is een optreden om 14.00 uur en om 15.00 uur. De lokatie is naast de muziektent op hei Havenplein. De groep bestaat uit ongeveer dertig per sonen. De groep is te gast bij de groep Folklorite uit Zuid-Beveland; een gezelschap dat eerder al eens in Zierikzee optrad. Tijdens de openbare vergade ring van de adviescommissie algemene zaken werd positief gereageerd op het plan van het Duivelandse college van b en w om dit te gaan doen. Alleen het PvdA-commissielid A. J. Bom adviseerde positief onder voor behoud. ,,U weet dat dit soort dingen gevoelig ligt in onze fractie. Daarom wil ik er eerst nog eens over praten". De bebouwde komgrenzen die in het kader van de Boswet worden vastgesteld staan los van de (met borden aangege ven) 'gewone' bebouwde kom grenzen, die gewoon van kracht blijven. De bebouwde komgrenzen in het kader van de Boswet liggen wat nauwer rondom de kernen heen, zodat meer buitengebied ontstaat. Dat maakt het moge lijk van het ministerie van landbouw en visserij, subsidie te krijgen voor aanplantactivi- teiten die in dat buitengebied plaatsvinden. „Bijvoorbeeld voor de nieuwe aanplant van het Slingerbos in Nieuwer- kerk", aldus commissievoorzit ter burgemeester A. Bergs- hoeff. Aan de andere kant wordt de gemeente ook meer op de vin gers gekeken bij de activiteiten die zij onderneemt op het ge bied van bomen kappen of bo men aanplanten. „Ook voor het kappen van bomen moeten we als gemeente dan vergun ning hebben van het ministe rie", aldus hoofd dienst ge meentewerken D. A. Haak. Tijdens de commissievergade ring kwam ook het concept plan op tafel voor het bedrij- ven-terrein dat men wil creë ren aan de Middenweg te Nieu- werkerk. Een 2,5 hectare groot gebied dat in de loop der jaren via verschillende fases kan uit groeien tot een industrieter rein van in totaal 4 hectare. Uit het conceptplan bleek dat zich op het terrein geen grote en geen vervuilende bedrijven mogen vestigen. In vaktermen heet het dat alleen bedrijven die voldoen aan normen tot en met categorie 4 welkom zijn. Bij elk bedrijf mag een be drijfswoning worden gebouwd. Voor het gebied dicht bij de Rijksweg N59 worden hieraan voorwaarden gesteld om ge luidshinder te voorkomen. Het is de bedoeling om nog voor de zomervakantie een in spraakprocedure te starten waarbij de inwoners van Nieu- werkerk hun mening over het plan naar voren kunnen bren gen. In het najaar kan dan de officiële procedure plaatsvin den die nodig is om een bedrij venterrein te kunnen realise ren en naar verwachting kun nen de eerste bedrijven zich in 1992 op het terrein vestigen. Tbt nu toe heeft zich een be langstellende bij de gemeente gemeld. Om het budget voor de restau ratie van monumenten in de ge meente in eigen beheer te kun nen houden, adviseerde de commissie positief ten aanzien van het meerjaren-programma restauratie monumenten. Voor een juli dient dat programma, bijgewerkt tot en met 1995, te worden ingediend bij het mi nisterie. Anders gaat het be heer van het budget over naar het provinciaal bestuur. Op grond van de meerjaren-pro gramma's in vorige jaren is aan Duiveland in 1994 ruim 38.000 gulden toegekend voor de res tauratie van de monumenten in de gemeente en in 1995 ruim 49.000. De monumenten op de lijst omvatten voornamelijk de kerkgebouwen in de diverse kernen en de twee molens in de gemeente. In het kader van een monu menten-inventarisatieproject dat momenteel in heel Neder land wordt uitgevoerd is ook voor Duiveland een concept-in ventarisatie opgesteld. In een' later stadium wordt bekeken welke gebouwen of andere mo numenten (bijvoorbeeld de eendenkooi) in aanmerking ko men om op die gemeentelijke monumentenlijst te worden ge zet. Het gaat dan om monu menten die nog niet voorko men op de provinciale of rijks monumentenlijst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4