Werkgroep dierenasiel zoekt vrijwilligers Bruse commissie verdeeld over mogelijke verplaatsing duikboot Recreatieve busdiensten lijken redelijk succes te zijn geweest installatiebedrijf Het zat erin Op Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen Waar zijn m'n schelpen? Gedu peerde staten en olifante slurfjes Voor ophalen oud papier en bemannen dierenasielkraam bij feestmarkten BEL 01110-14739 M. C. Maaskant-Okkerse: Beter aan een museum cadeau doen Auto in sloot HE NIEUWSBODE VRIJDAG 10 MEI 1991 NR 24944 i-Haamstede itie Wilna de Grooth-van |uis in De Burght. met 15 juni jzee rogramma thema 's Bibliotheek De Stolpe. is openingsuren biblio- n met 11 mei rershaven ;itie van aquarellen, olie- fhilderijen en tekeningen e Tekenclub Brouwersha- Uke middag tussen 14.00 f.00 uur in de Pupelae, ïtraat 7. [ondag 26 mei ï-Haamstede sitie Marijke Schouten in Jewaerschole. Dagelijks 5.30 tot 16.30 uur. Zondags :en. lag 10 mei Ikzee Three men. Concertzaal. I uur. h-Haamstede iatieve wandeltochten. shuis De Schutse. Vanaf Lur. rdag 11 mei |kzee melmarkt atletiekvereni- Delta Sport. In de Beuze. [f 9.30 uur. Three men. Concertzaal, uur. joskerke leltocht vanaf dorpshuis, n om 09.30 uur, 5, 8 en 15 ■anaf 14.00 uur, autopuzzel- vanaf 19.00 uur. fh-Haamstede papieractie Witte van istede. 8.30 uur. .dwelle roering toneelgroep Noord- e. Dorpshuis. 19.30 uur. •dgouwe/ iddebeurs/ .iwerve papieractie SV WIK. Van- .30 uur. ischor jinciale brandweerwed- jden TAS-HD. 8.30 uur. linisse iciële opening golfcomplex. 1 GrevelingenhoutVanaf idag 12 mei fikzee Three men. Concertzaal. 50 uur. andag 13 mei rikzee ;emene ledenvergadering dernemerskring Schouwen- iveland. Mondragon. 20.00 ordgouwe trvergadering afdeling •juwershaven van Rode nis. In dorpshuis. 19.30 uur. liinisse •gadering gemeenteraad in gemeentehuis. 19.30 uur. isdag 14 mei ouwershaven 'V-vergadering in zaal Gere- neerde kerk. 20.00 uur. aensdag 15 mei fcrikzee ■ndertheater atelier (Zolder- lder). In de openbare basis- 100I Binnen de Veste tussen 30 en 16.30 uur. leuwse Avond NCVB-Zierik- in de Gereformeerde kerk. .00 uur. euwerkerk ■ceptie 10-jarig bestaan ichting Welzijn Ouderen, irpshuis. Van 10.00 tot 11.30 Ir. niorenmiddag in het dorps lis. 13.30 uur. anderdag 16 mei Jerikzee j eenkomst ANBO in Pater- •sterstraat. 14.00 uur. ïeatersport Kiekieris tegen \K uit Leiden in de Concert- lal. 20.00 uur. inesse larvergadering Rabo-bank ;houwen. Dorpshuis. 19.30 Advertentie Het zat erin, dat de eilandelij- ke promotiestichting vandaag of morgen de hand op zou gaan houden bij provincie en ge meenten. En dat is nu dan ge beurd. De club heeft maar liefst dertigduizend gulden overheidsgeld per jaar nodig om een full-time kracht aan te trekken. Dat aantrekken van professio nele krachten is een beetje trendy geworden. Je kunt er de klok op gelijk zetten. Komt er een nieuwe organisatie, dan wordt begonnen met een be scheiden begroting. Dat duurt maar even. Nog geen jaar later is er een professionele kracht nodig en wie gaat dat betalen? De gemeenten op Schouwen- Duiveland tasten al diep in de buidel voor de VW's. Ook aan andere toeristisch-recreatieve zaken wordt veel geld uitgege ven. Maar er mogen toch ook best grenzen zijn? Heeft de promo tiestichting al een beroep ge daan op de bedrijven, die rechtstreeks wijzer worden van de toeristenstroom? Zijn er geen bedrijven, die er geld voor over hebben om seizoens verlenging nu eens echt in houd te geven? De promotiestichting doet pri ma werk. Dat staat buiten kijf, maar dat hoeft niet in te houden dat de overheid auto matisch moet bijspringen. De gemeenten hebben eerst nog de buidel open te trekken voor het aantrekken van een coördi nator werkgelegenheid. Of is iedereen, die gezamenlijke hartekreet van vorig jaar al vergeten? AvdW ZIERIKZEE - In een gebied, waar veel toeristen van plaats a naar plaats b moeten ontstaan verkeerspro blemen. In onderzoekskringen heet dat mobiliteit en het bureau Beke heeft daar onderzoek naar ge daan in Zeeland. Experimentele projecten met spe ciale busdiensten lijken hun vruchten af te werpen. Er is in ieder geval een bescheiden aanzet gegeven aan de mobiliteitsproblemen van recreatief Zee land. In Zeeland hebben de achter liggende periode drie projecten gedraaid. Centraal stond het experimentele project Zeeuwse Strandexpres; opgezet door de Nederlandse Spoorwegen, de ZWN, de provincie Zeeland en de VVV. In de zomerperiode wordt een verbinding opgezet tussen Brabant en Zeeland. De strandexpres is een directe ver binding (zonder overstappen dus). Daarnaast is er een vervoers- project opgezet in Zeeuwsch- Vlaanderen. De Badlijn pen delt tussen een aantal cam pings en het strand. De route loopt van Breskens, via Groe- de-Bad, Nieuwvliet-Bad, Cad- zand-Bad tot Rentranchement. De Badlijn heeft in 1990 bijna 18.000 mensen vervoerd én dat waren er 228,5 per dag. Zomer-expres Ook op Walcheren is een derge lijk vervoersproject ontstaan. De Zomer-expres reed van Domburg naar Oostkapeile en stopte bij diverse campings. In totaal heeft de Zomer-expres 6500 passagiers vervoerd en dat zijn er gemiddeld 125 per dag. De bedoeling van dergelijke projecten is om het gedrag van het publiek te veranderen. De eigen auto moet blijven staan, de bus moet als alternatief die nen. Tbt op zekere hoogte zijn alle projecten erin geslaagd. ,,In het algemeen kunnen we concluderen, dat de Zeeuwse Strandexpres, ondanks de be perkte promotie, een redelijk succesvol experiment is en tot positieve resultaten heeft ge leid, onder meer tot een ver schuiving van het mobili teitspatroon van toeristen. Een derde van alle reizigers (32%) is geen frequente of zelfs über haupt geen gebruiker van het openbaar vervoer. Tbch reist deze groep nu met de Strandex pres", aldus de onderzoekers in hun rapport. De Badlijn kan een geslaagd experiment genoemd worden. Daarbij moet wel in ogen schouw worden genomen, dat het hier een gratis buslijn be- Openbaar vervoerprojecten in de recreatiegebieden hebben een redelijk tot goed succes. (Archieffo to). trof. „De Badlijn heeft bijge dragen aan een verbetering van de bereikbaarheid van een aantal populaire reisbestem- mingen voor specifieke groe pen vakantiegangers". Bijdrage De onderzoekers verder: „De Badlijn is - concluderend - een functionele wijze van vervoer, waarvan verwacht mag worden dat het een substantiële bijdra ge levert aan verandering van mobiliteitsproblemen. Daar naast toont het expliciet aan, dat een grotere mate van flexi biliteit van het openbaar ver voer een haalbaar alternatief is". De projecten halen mensen dus uit de auto. Maar er zit wel een nadeel aan. Mensen, die eerder kozen voor langzaam vervoer (de fiets bijvoorbeeld) kiezen nu ook voor de bus. „Dit laat ste is een enigszins onge wenste, maar onvermijdelijke ontwikkeling. Daarnaast kan geconstateerd worden dat een groep niet reguliere gebruikers van het openbaar vervoer nu ook gebruik maakt van een dergelijke voorziening; er is een nieuwe doelgroep open baar vervoer reizigers aange boord". Vervolg projecten De onderzoekers van de advies- en onderzoeksgroep Beke (in de Westhoek overigens een bekende criminoloog - red) vindt het van belang, dat de projecten een vervolg krijgen. „Samenhang, afstemming op elkaar en overleg tussen de ver schillende initiatiefnemers zijn daarvoor belangrijke randvoorwaarden", aldus Beke en de zijnen. ZIERIKZEE - Waar zijn mijn exotische schelpen gebleven? Die prangende vraag stelt een inwoner uit de Mastgatstraat zich sinds dinsdagmorgen. Omstreeks 9.50 uur verdwenen uit zijn tuin vijf a zes exotische schelpen. Voordien zijn in zijn tuin een paar kinderen gesig naleerd. Ouders die hun kroost wellicht met deze schelpen Hebben gezien wordt verzocht deze schelpen naar het politie bureau aan het Kerkhof te brengen. BRUINISSE - Bru zou Bru niet zijn als er niet van tijd tot tijd uitspra ken worden gedaan die het verdienen om voor het nageslacht vastge legd te worden. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken dinsdag introdu ceerde wethouder J. Huizer (CDA) de term 'gedupeerde staten' en sprak AB-fractievoorzit- ter M. C. Maaskant-Ok- kerse over olifanteslurf jes. Huizer kwam met zijn 'verspreking' toen de in gebruikname van de rol- brug over de Grevelin- gensluis ter sprake kwam bij het agenda punt verder voorkomen de zaken. „Misschien kunnen we die brug door iemand van gedupeerde staten laten openen", al dus Huizer. Hilariteit alom, gepaard met hints richting perstafel. Tijdens de rondvraag stelde mevrouw Maas kant haar olifanteslurf jes aan de orde. Zij doel de daarmee op de be luchtingsslangen die naast de op boomfeest dag geplante bomen in de bodem zijn inge bracht. De beluch tingsslangen steken nu nog ruimschoots boven de grond uit en dat plus het feit dat de kunststof slangen omwikkeld zijn met een bruine bescher mingslaag bracht me vrouw Maaskant tot de vergelijking met de slurf van een olifant. „Het is echt geen gezicht. Ze hebben me al gevraagd of we hier soms olifanten kweken", aldus me vrouw Maaskant. Bui tendienstmedewerker D. de Jonge kon haar overi gens geruststellen. Bin nen afzienbare tijd wor den de slangen op maat afgesneden en afgeslo ten met kunststof dop pen. ZIERIKZEE - „Als werkgroep proberen wij geld bij elkaar te scharrelen voor het dierenasiel. We organi seren jaarlijks een collecte, we halen oud papier op en staan in de zomer in een kraam bij feestmarkten om spullen te verkopen". Bea Arends uit Zierikzee is voorzitter van de werkgroep Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Een werkgroep die momenteel be staat uit zes vrijwilligers. Maar dat is wat weinig voor al le activiteiten waarmee men zich bezig houdt. Vooral sinds men in november 1990 is begonnen met het weke lijks ophalen van oud papier in (een gedeelte) van Zierikzee worden de mensen van de werkgroep geconfronteerd met een gebrek aan vrijwilligers. „Het is nog een hele klus om al dat papier op te halen en sa men te bundelen en te stou wen", aldus de voorzitster. Dat laatste is nodig omdat men het opgehaalde papier opsta pelt in een container die op het terrein bij het dierenasiel aan de Zandweg staat. „Als de hoe veelheid papier en karton groot genoeg is wordt het opge haald om opnieuw gebruikt te worden. We krijgen er van de reinigingsdienst vijf cent per kilo voor". Dat houdt in dat (na aftrek van de huur voor de auto waarmee men het papier ophaalt) met het oud papier per week zo'n 150 gulden kan worden ver diend. Een bedrag dat men niet wil missen en het liefste nog wat wil verhogen. „75 procent van het totale bedrag dat we met onze activiteiten verdie- nfen dragen we af aan de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Maar het die renasiel in Zierikzee kan dat geld opvragen om extra dingen voor de dieren mee te kunnen doen", aldus mevrouw Arends. Die extra dingen zijn alle kos ten die niet kunnen worden be taald met de subsidie die het dierenasiel van de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland krijgt. Onder meer de aanschaf van nieuwe manden voor de dieren en de kosten voor de die renartsen die zijn verhoogd. Behalve het ophalen van oud papier, bestaan de activiteiten Advertentie Nu Is het de tijd om uw ketel te vernieuwen (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) VINSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS BREEDSTRAAT1ZIERIKZEE TELEFOON 01110-11739 van de werkgroep uit het be mannen van een kraam tijdens evenementen als de Toeristen- dagen, de Paardenmarkt, de Visserijdagen, de Brouwse Dag en de zomermarkten in Brouwershaven. „Dan verko pen we tweede handsspullen en ook nieuwe spulletjes die betrekking hebben op dieren". De tweedehands artikelen die de werkgroep een heel jaar door verzamelt, worden op geslagen in een container bij het dierenasiel aan de Zand weg. Sinds kort heeft men het initiatief genomen om deze spullen twee keer per week vanuit die container te verko pen aan publiek. Elke dinsdag van 9.00 tot 11.00 uur en elke donderdag van 13.00 tot 16.00 uur is een vrijwilliger van de werkgroep aanwezig ten be hoeve van de verkoop. Mensen die belangstelling heb ben om zich als vrijwilliger bij de werkgroep aan te sluiten kunnen daarvoor contact opne men met John Verwoert, tele foon 01110-15442. Ook kan men zich aanmelden bij het Dieren asiel Schouwen-Duiveland. BRUINISSE - „Ik vind het nogal wat. Al dat geld om dat ding te verplaatsen. Kunnen we die duikboot niet aan een of ander museum cadeau doen". Dat was de reactie van M. C. Maaskant-Okkerse (Alge meen Belang) op het voorstel van het college van b en w van Bruinisse om de duikboot die bij het voor malige Visserijmuseum op een nieuwe bestemming ligt te wachten een plaatsje te geven op de dijk bij de Grevelingensluis. Dat voorstel werd besproken tij dens de vergadering van de commissie openbare werken van Bruinisse. De commissie bleek verdeeld over het plan. rens deze naar zijn nieuwe plek zou kunnen verhuizen. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat wethouder Huizer het voorstel terugnam. Eerst wordt nu bekeken of de duikboot opgeknapt moet wor den en welke kosten dat met zich meebrengt. Commissiele den Maaskant en Van den Ber ge bleven bij hun standpunt dat gekeken moet worden of de duikboot aan derden kan wor den geschonken. Minder moeite had de commis sie met het voorstel van het col lege om een krediet beschik baar te stellen voor het treffen van isolerende maatregelen aan de ambtswoning van de burgemeester. Wel een schot voor de boeg van de kant van mevrouw Maaskant. Zij deed de suggestie om eens te bezien of er geen mogelijkheden be staan om de ambtswoning te verkopen. „Nu is het isolatie, maar straks is het misschien het dak". Zij koppelde daar de opmerking aan vast dat men niet koste wat kost vast moet houden aan de traditie dat Bruinisse haar burgemeester een ambtswoning aanbiedt. Aanschaf service-auto Enige discussie ontstond ook over het voorstel van het colle ge van b en w om over te gaan tot de aanschaf van een service-auto voor de dienst ge meentewerken. In antwoord op vragen vanuit de commissie antwoordde hoofd gemeente werken P. van Beveren dat de aanschaf van de auto vooral be doeld is ter verhoging van de efficiency van de dienst. Zon der verdere discussie stemde de commissie daarop in met het voorstel. De duikboot in kwestie heeft, samen met een oude zeemijn, lange tijd de entree van het Visserijmuseum annex oor logsmuseum van Bruinisse ge markeerd. Het gaat om een eenpersoons stalen duikbootje dat in WO II werd gebruikt. „Een stukje historie, een stuk je cultuur", aldus wethouder J. Huizer. Hoge kosten Het Oorlogsmuseum in Bru is niet meer en recentelijk werd het Visserijmuseum verplaatst naar een andere lokatie. De duikboot verhuisde niet mee. Vandaar de suggestie van het college van b en w om het sta len vaartuig een plaatsje te ge ven langs het toeristisch wan delpad in wording bij de Gre velingensluis. Met verplaat sing is volgens eerste ramingen een bedrag van 6000,- ge moeid. Een bedrag dat door mevrouw Maaskant' als 'vrij hoog' werd omschreven. Zij deed de sug gestie om eens te bekijken of de duikboot niet aan derden geschonken kan worden. Ook Lijst van de Velde-vertegen- woordiger Chr. van den Berge reageerde in die trant. Wat hem betreft mag de duikboot naar de gemeentewerf gebracht wor den. Een zienswijze die wethouder J. Huizer tegen de borst stuitte. „Dat is toch een stukje cultuur, dat geef je toch niet weg", al dus Huizer. Hij stelde dat de duikboot ook vlakbij het toe ristisch wandelpad een decora tieve functie zal hebben. „En dat wandelpad wordt ook door veel Bruenaars gebruikt", al dus de wethouder. Grote beurt R. Geense (CDA) vroeg, evenals J. Boogert (SGP/RPF/GPV) aandacht voor de staat van on derhoud van de duikboot. Bui tendienstmedewerker D. de Jonge stelde in antwoord op vragen uit de commissie dat het zeker aanbeveling zou ver dienen om de duikboot eerst een grote beurt te geven alvo- Zo was het in 1984. De Bruse bibliotheek woonde toen nog samen met Visserij- en oorlogsmuseum. Links de duikboot in kwestie. (Archieffoto). WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 mei Zon op 05.53, onder 21.20 Maan op 04.09, onder 18.14 12 mei Zon op 05.51, onder 21.22 Maan op 06.17, onder 19.39 13 mei Zon op 05.49, onder 21.23 Maan op 04.50, onder 21.07 Nieuwe Maan: 14 mei (06.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een al enkele dagen bo ven Duitsland aanwezige storing trekt nu langzaam naar het oosten weg. Mogelijk valt de komende avond in het oosten van het land een bui, die met deze storing sa menhangt. De komende nacht en op zaterdagochtend passeert vanuit het noordwesten een zwakke rug van hogedruk. De wind valt dan weg en tijdens opklaringen kunnen dan bij een minimumtemperatuur van rond 4 graden enkele mistban ken ontstaan. In de loop van zater dag bereikt een Oceaanfront vanaf de Britse Eilanden ons land. De ac tiviteit van dit front is dan echter te verwaarlozen. Wij krijgen dan in de loop van de dag te maken met wol kenvelden, waaruit geen regen wordt verwacht. De middagtempe- ratuur varieert op zaterdag van 12 graden aan zee tot 16 graden in het zuidoosten. De westen wind neemt op zaterdag tot matig toe. ZIERIKZEE - Dinsdagmiddag omstreeks 17.40 uur geraakte H. F. A. uit Vlissingen met zijn auto „te water". De Vlissinger reed vanuit de richting Haam stede over de N59. Tijdens deze autorit zou hij zijn voertuig niet steeds onder controle hebben gehad. Een en ander zorgde ervoor dat hij na het doorrijden van een bocht naar links met de rechterwie- len in de berm belandde. Ver volgens stuurde A. iets te scherp terug waardoor hij uit eindelijk aan de linkerzijde van de weg in de sloot terecht kwam. De schade bleef be perkt tot slechts wat water schade. ZIERIKZEESCHEpfS NIEUWSBODE BUI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3