Dagelijks bestuur Zeeland heeft niet onrechtmatig gehandeld" TAXA TIE? Buro Slachtofferhulp draait na voorzichtige start goed >RLOGE! flSiH DIEPVI HESVUI IER Granny Smiths voor Moederdag O 0 FNV-bijeenkomst voor ouderen en uitkeringsgerechtigden het GESchEnhEnhuis Riedel Appelsientje met vruchtvlees Haas Karbonade 398 198 3 AG 2,5 kg. Runderlappen 2,5 kg. Riblappen 5 kg. Rundergehakt SAMEN... C. LEEGEMATE vtaroc Sinaasappelen Soepgroenten uden oorknoppen pouden colliers In belastingaffaire Ongeval op Grevelingen- dam Coördinator Smit blij met meeijarige subsidie Zierikzee Geld voor de Arke Commissie Brouwers haven komt bijeen Commissie Duiveland vergadert 2 3 4 7 MEER VROUWEN VRIJWILLIGERS PALINGVISSERS DELTA SPORT uw kun DEALER: ZEESCHE NIEUWSBODE jen met een ontbijt op bed. jekookt eitje en een kopje oeder die van een eenvoudig 3d begin mag eigenlijk niet ontbreken... pak 75 cl. 1 119- -Hele week- per 500 gram 675 5 kilo nu voor gesneden, 200 gram Handappelen, kilo 349 M^$É111§1| week 19 cta Jam 10 - Zierikzee EREN IS VERKOPEN! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 10 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24944 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DEN HAAG/MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van Zeeland heeft niet onrechtmatig gehan deld door belastingnavorderingen van (oud)- gedeputeerden voor rekening van de provincie te ne men. Alleen op het punt van besluitvorming had meer openbaarheid betracht moeten worden. Dit concluderen ambtenaren van de ministeries van binnen landse zaken en financiën na een onderzoek dat werd gehou den naar aanleiding van vra gen in de Tweede Kamer. De minister en de staatssecretaris van binnenlandse zaken gin gen woensdagmiddag akkoord met het rapport. De onderzoekscommissie stelt in dit rapport dat de provincia le commissie Van Waterschoot, die de belastingaffaire eerder onderzocht, de zaak op een aantal punten niet volledig heeft belicht en mede als ge volg daarvan enige conclusies heeft getrokken die niet op fei ten zijn gebaseerd. De commissie Van Waterschoot verweet het college uit de periode 1979 tot 1984 onder meer het buiten de normale be sluitvorming houden van de zaak en plichtverzuim ten aan zien van artikel 43 van de Pro vinciewet. Jaarwedde Deze wet stelt dat gedeputeer den boven de jaarwedde geen vergoeding mogen krijgen ten zij bij koninklijk besluit. De onderzoekscommissie van de beide ministeries stelt echter dat niet in strijd is gehandeld met deze wet. Het rapport on derschrijft de opvatting van het toenmalig college dat indi viduele (oud)-gedeputeerden niet de nadelige gevolgen hoef den te ondervinden van een, na jaren gebruikelijke reis- en on kostenvergoedingsregeling, onverwachts andere interpreta tie van de fiscus van deze rege ling. Het verwijt van gebrek aan openheid treft volgens de lan delijke onderzoekscommissie overigens niet alleen gedepu teerde staten. Ook het senio renconvent (fractievoorzitters), de commissie bestuurszaken en provinciale staten hebben volgens hen meegewerkt aan de totstandkoming van de be sluitvorming. De statenleden hadden op zijn minst door persberichten in 1985 van de zaak op de hoogte kunnen zijn maar hebben hierop destijds niet gereageerd meldt het rap port. In een bij het rapport gevoegde staat meldden de onderzoekers van de ministeries tot in detail wanneer en op welke wijze welke provinciebestuurders op de hoogte konden zijn van de betreffende besluitvorming. Ten aanzien van de motie waar in de Staat een onderzoek naar de mogelijkheden van terug vordering bij de tien betrok ken gedeputeerden van de door de provincie betaalde navorde ring vraagt, toont de landelij ke commissie zich weinig hoop vol. De mogelijkheid voor een ci- viel-rechterlijke procedure geeft volgens hen weinig kans op succes. De Zeeuwse Com missaris van de Koningin dr. C. Boertien heeft volgens de lan delijke commissie, afgaande op de hem verstrekte informa tie, naar eer en geweten en te goeder trouw gehandeld. Blijdschap Boertien stak woensdagmid dag zijn gevoel van blijdschap over de conclusie van de minis ter van binnenlandse zaken niet onder stoelen of banken. Voor een gevoel van triomf, zo stelde hij echter, heeft de zaak in het Zeeuwse en bij betrokke nen en hun naaste omgeving te diepe sporen getrokken. Het woensdag naar buiten ge brachte rapport onderschrijft volgens hem de stelling zoals gs die maanden geleden onder bouwde. Over de politieke ge volgen van de uitslag van het rapport zei hij het gs-overleg en de mening van de staten te willen afwachten. De motie van. wantrouwen van de staten tegen vier zittende gedeputeer den eind februari had voor drie van hen slechts morele gevol gen. Zij waren al van plan hun zittingsperiode te beëindigen. Gedeputeerde Ventevogel moet als slachtoffer nummer één blij zijn met het rapport. BRUINISSE - Woensdag om streeks 15.40 uur heeft zich een ongeval voorgedaan op de pa rallelweg van de Grevelingen- dam nabij de ophaalbrug bij Bruinisse. Bij dit ongeval wa ren drie personenauto's be trokken en moesten twee per sonen naar het ziekenhuis wor den vervoerd. W. H. de B. uit Goes reed over de parallelweg richting Rotter dam. Daarbij wilde hij de voor hem rijdende W. E. uit Nu- mansdorp inhalen. Vanuit te gengestelde richting naderde op dat moment C. de J. uit Scharendijke. Then De B. de te genligger zag stuurde De B. te rug naar de rechterrijstrook. /Daarbij zou hij de auto van W. E. hebben geraakt. Hierdoor belandde E. in de rechterberm en botste De B. frontaal tegen de wagen van De J. Brandweer en ambulance moesten eraan te pas komen om de gewonden (De B. en De J.) naar het ziekenhuis te ver voeren. Al met al bleken de verwondingen mee te vallen. De J. is inmiddels weer thuis. De B. verblijft momenteel nog ter observatie in het zieken huis. De auto's zijn wegge sleept. Een dag later, op Hemelvaarts dag deden zich nog twee onge vallen voor op de Grevelingen- dam. Omstreeks 10.41 uur re den H. G. B. uit Papendrecht en L. E. N. uit Leerdam over de Grevelingendam richting Zie rikzee. Daarbij reed H. G. B. achterop de auto van L. E. N. In de namiddag, rond de klok van 15.30 uur reed B. J. B. uit Krabbendijke over de Philips- dam richting Grevelingendam. L. J. B. uit Bruinisse reed van uit de richting Bruinisse over de Grevelingendam. Bij de kruising van beide wegen zou de Bruenaar niet voldoende hebben uitgekeken. Daarbij zou hij de doorgang hebben ge blokkeerd van de voor hem van links komende B. Deze reed over het weggedeelte van de Philipsdam dat is aangeduid als voorrangskruising. Een botsing bleek daardoor onver mijdelijk. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongevallen voor maar wel was sprake van een aanzienlijke materiële schade. Het portier en het lin- kervoorspatbord van de wagen van B. werd zwaar gedeukt en ook de stuurinrichting werd ontzet. Van de wagen van de Krabbendijkenaar werd het voorgedeelte zwaar gedeukt. ZIERIKZEE - „De gemeente Zierikzee heeft ons als enige Zeeuwse gemeente tot nu toe subsidie gega randeerd tot 1994 en daarmee blijkt deze het belang van ons werk te onderschrijven". Luuc Smit, coördi nator van het Buro voor Slachtofferhulp, dat sinds oktober '90 ook in Zierikzee een kantoor heeft toont zich verheugd met dit standpunt van deze Schouwen-Duivelandse centrumgemeente. „Deze man wordt per dag vijf keer neergestoken". Dit recla mespotje van SIRE, de Stich ting voor Ideële Reclame slaat de spijker op de kop. Wie op de een of andere dag het slachtof fer wordt van een misdrijf of een verkeersongeval onder vindt daarvan nog geruime tijd de nare gevolgen. Angsten dat „het" opnieuw zal gebeu ren, paniek, concentratiestoor nissen, psychosomatische kwa len en slapeloosheid achtervol gen het slachtoffer en ont wrichten soms ook zijn sociaal leven. Uit angst opnieuw te worden aangerand of beroofd sluit het slachtoffer zich na het vallen van de duisternis op in zijn huis of durft hij bij voorbeeld niet langer televisie te kijken omdat hij daardoor niet meer hoort wat er buiten gebeurt. Dat laatste geldt vooral wan neer iemand geconfronteerd is met een inbraak in eigen wo ning. Hoe sterk een misdrijf of ver keersongeval het leven van het slachtoffer kan beïnvloeden en vergallen ervaart Luuc Smit, coördinator van het Buro voor Slachtofferhulp dagelijks. De ze organisatie, die naast de drie coördinatoren vooral met vrijwilligers werkt, heeft sinds oktober 1990 een eigen onderkomen in Zierikzee. Dit kantoor bevindt zich op de tweede verdieping van het po litiebureau aan het Kerkhof. Daar wordt sinds oktober vo rig jaar op dinsdagmiddag (van 13.30 tot 17.00 uur) en vrij dagmorgen (van 9.00 tot 12.00 uur) spreekuur gehouden en ook woensdagmorgen is Smit of een van de drie vrijwilligers daar vaak aanwezig om een eventueel telefoontje op te van gen. Na ruim zes maanden is coördi nator Luuc Smit bepaald niet ontevreden over de bereikte re sultaten in Zierikzee. „Na een wat voorzichtige start loopt het hier sinds januari zoals het moet" is zijn conclusie en ook de ruimte in het politiebureau bevalt uitstekend. Het heeft er in ieder geval voor gezorgd dat er in korte tijd een goed con tact is ontstaan tussen politie en medewerkers van het Buro voor Slachtofferhulp. En ge zien het feit dat veruit de mees te slachtoffers (zestig tot zeven tig procent) via de politie bij het Buro voor Slachtofferhulp aankloppen biedt deze lokatie het voordeel dat doorverwij zing heel snel mogelijk is. Waar het buro in Zierikzee nog wel behoefte aan heeft is een paar nieuwe vrijwilligers, want een ploegje van drie (plus een coördinator) is gezien de toename v&n het werk en de aard van de werkzaamheden wat aan de krappe kant. Thuis Dat een eigen ruimte in een po litiebureau sommige slachtof fers er weieens van kan weer houden om het Buro voor Slachtofferhulp in te schakelen heeft Luuc Smit in Zierikzee niet ervaren. Bovendien wor den de slachtoffers na een tele foontje veelal thuis bezocht. In de eigen vertrouwde omgeving valt het praten over die trau matische ervaringen, waarmee de naaste omgeving lang niet altijd raad weet, vaak gemak kelijker. Inbraken „Neem nu de vele inbraken die hier in een bepaalde periode werden gepleegd. Daar hebben we het hier best druk mee ge had" licht Smit toe. Ofschoon het erop lijkt dat een inbraak in Nederland soms al een „beetje gewoon" wordt gevon den, grijpt het bijzonder diep in in een mensenleven. Dit van wege het feit dat 'n onbekende ongevraagd indringt in een om geving waar men zich beschut voelt. Inbraak betekent dan ook een zeer grove schending van de privacy en zoiets blijft niet zonder gevolgen. Gevolgen die door de omgeving volgens Smit weieens worden gebaga telliseerd. Daardoor kan het BURGH-HAAMSTEDE - De jaarlijkse verkoop van zomer- postzegels, kaarten en ge schenkartikelen door het co mité Zierikzee van het Fonds Zomerpostzegels heeft 5267,75 gulden opgebracht. Het derde deel van de kaarten en geschenkartikelen is be stemd voor de streekdrachtver- eniging de Arke en wordt maandag 3 juni overhandigd in de Gereformeerde kerk te Haamstede. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en de leden van de Arke proberen er in kle derdracht bij te zijn. BROUWERSHAVEN - De Brouwse commissie volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning komt maandag 13 mei bij een in het stadhuis. De verga dering is openbaar toeganke lijk en begint om 20.00 uur. De commissieleden spreken over de herinrichting van het centrumgebied van Zonnemai- re. De gemeente geeft de voor keur aan de versterking van de pleinvorm, aanpassing van het tracé van de straat, handha ving en uitbreiding van het groen, vergroting van het dorpshuis, parkeervoorzienin gen en de mogelijkheid voor het realiseren van vier gescha kelde woningen. slachtoffer zijn angst gaan ver dringen. Dat betekent echter niet dat de nare ervaring wordt verwerkt. Na een paar maan den duiken de klachten dan ook vaak weer op. In zo'n geval vraagt de begeleiding van een slachtoffer meer tijd en is het voor het slachtoffer vaak ook wat moeilijker om terug te gaan naar het moment waarop hij het slachtoffer werd van een inbraak, (sexueel) geweld, be roving of een verkeersongeval. Begeleiding De begeleiding die de mede werkers van het Buro voor Slachtofferhulp biedt bestaat onder meer uit het luisteren naar het verhaal van het slachtoffer. In een haastige tijd waarin echt luisteren naar el kaar een zeldzaamheid is ge worden, is dat een zeer essen tieel deel van het werk van het Buro voor Slachtofferhulp. Daarnaast biedt het buro ook meer praktische hulp. Zoals hulp bij het invullen van for mulieren voor politie en/of verzekering, steun bij het eisen van een schadevergoeding en het leggen van contacten met instanties als openbaar minis terie, politie, verzekerings maatschappijen waarmee het slachtoffer te maken kan krij gen. Indien gewenst begeleidt het Buro voor Slachtofferhulp het slachtoffer ook naar politie of rechtbank. Het is in geval van een schadeclaim (tot 1500,-) zelfs mogelijk dat een medewerker van het Buro voor Slachtofferhulp gemachtigd wordt om voor het slachtoffer op te treden. En mochten de problemen dermate ernstig en complex zijn dan verwijst het Buro voor Slachtofferhulp het slachtoffer door naar de profes sionele hulpverlening zoals RI AGG, maatschappelijk werk of het Buro voor Rechtshulp. Belangrijk Dat het Buro voor Slachtoffer hulp belangrijk werk verricht zal niemand ontkennen. Dit komt echter nog niet tot uiting in het toekennen van voldoen de financiële middelen, want nog steeds is de financiële ba sis van deze organisatie wat wankel. De drie coördinatoren die het Buro voor Slachtoffer hulp draaiende houden worden door het ministerie van justitie betaald. Voor bureaukosten en de reis- en onkostenvergoedin gen van de vrijwilligers zijn andere „geldschieters" nodig. Die „geldschieters" zijn de Hervormde en Gereformeerde kerk (in 1990 10.000 gulden), de provincie die voor dit jaar een bfidrag van dertig mille heeft toegezegd en de gemeenten. Voor die gemeentelijke hijdra- gen moet het Buro voor Slacht offerhulp met maar liefst der tig gemeenten onderhandelen over een subsidie, hetgeen on eindig veel (extra) werk kost. Temeer omdat een aantal ge meenten deze subsidie-aan vraag elk jaar opnieuw wil be kijken. Zierikzee vormt hierop een gunstige uitzondering. Als enige Zeeuwse gemeente tot nu toe heeft de Schouwen-Duive landse centrumgemeente een meerjarige subsidie (tot 1994) gegarandeerd. Blijdschap In een tijd waarin (tot blijd schap van Luuc Smit) nu ook van ministeriële zijde gepleit wordt voor het instellen van een slachtoffertax, waardoor een gedeelte van een boete wordt bestemd voor het slacht offer cq het Buro voor Slachtof ferhulp, is het toch op z'n minst verbazingwekkend dat dit bu ro in Zeeland elk jaar opnieuw subsidie aan moet vragen bij de gemeenten. Deze bepalen hiermee elk jaer opnieuw min of meer het voortbestaan van het buro. In een tijd dat bij ve len het besef is doorgedrongen dat niet alleen de dader maar zeker ook het slachtoffer van een misdrijf of verkeersonge val hulp verdient, zou het voortbestaan van het Buro voor Slachtofferhulp niet meer afhankelijk mogen zijn van de jaarlijks te bepalen bereidheid van gemeenten om dit buro subsidie te geven. NIEUWERKERK - De Duive- landse commissie financiën en onderwijs komt maandag 13 mei bijeen in het gemeente huis te Nieuwerkerk. De ver gadering begint om 16.30 uur. De leden spreken over de re constructie van de vijver, her inrichting van het Slingerbos en werkzaamheden in de Schoolstraat te Nieuwerkerk. Ook de restauratie van de mo len in Nieuwerkerk komt ter sprake, alsmede de begroting 1992 van het Streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland. De leden van de commissie wordt ook een mening gevraagd over begrotingswijzigingen van het Natuur- en recreatieschap de Grevelingen en de concept jaar rekening van het Zeeuws Stu diefonds. De eer heeft haar diepste wortels in de zucht tot zelfbehoud. Auerbach Perioden met zon HET WEER Vannacht weinig wind, enkele mistbanken. Min. temp. van 4 gra den. Overdag perioden met zon. In de loop van de dag meer be wolking maar overwegend droog. Middagtemp. van 12 aan zee tot 16 graden in het zuidoosten. 1 ZLM wit het aandeel vrouwen onder haar leden de ko mende vijf jaar met 10°/o verhogen. Het bestuur van de Stichting Dierenasyl Schouwen- Duiveland is dringend op zoek naar vrijwilligers. Palingvissers Grevelingenmeer zoeken naar alterna tieven. Negen turnsters van Delta Sport cfassificeren zich voor Nederlandse kampioenschappen 1991. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Werklustige en enthousiaste werkgroep ZIERIKZEE - „Als werkgroep hebben we er grote behoefte aan om u te informeren over het werk van onze werkgroep Ouderenbeleid en de mogelijkhe den die deze samenwerking voor ouderen biedt". Met deze woorden zette J. S. van Oorschot, voorzit ter van de FNV-werkgroep Ouderenbeleid Schou wen-Duiveland dinsdag het doel van de goed bezoch te bijeenkomst in De Paternoster (Zierikzee) uiteen. Deze dag die Van Oorschot per sé geen themadag wilde noe men was bedoeld voor zowel ouderen als uitkeringsgerech- tiden. De werkgroepvoorzitter gaf de voorkeur aan de bena ming bijeenkomst omdat the madag niet alleen een verou derd maar ook een kil en alge meen begrip is. Een speciaal welkom was er voor Yvonne Bleeker, landelijk coördinator Uitkeringsgerechtigden en Ou deren van de ABVAKABO en een delegatie ouderen uit Roo sendaal. Deze ouderen willen in navolging van Schouwen- Duiveland ook starten met een proeftuin voor het ouderenbe leid. Nadat Schouwen-Duiveland door de FNV in '89 aangewezen werd als proeftuin is er een speciale FNV werkgroep voor het Ouderenbeleid opgericht. Deze werkgroep voelde, zo ver telde Van Oorschot de behoefte om de ouderen en uitkerings gerechtigden te informeren over het werk van deze werk groep en het belang ervan voor ouderen, nu en in de toekomst. Voorzitter Van Oorschot roem de voorts het enthousiasme en de werklust van de werkgroep leden en ook vroeg hij één mi nuut stilte voor het dit jaar overleden werkgroeplid Hen- nie van Leeuwen-Hendrikse. Zij sprong volgens Van Oor schot immer in de bres voor vooral de minder-bedeelden. De huidige omvang van de werkgroep (tien personen) is te klein om alles wat nog verwe zenlijkt moet worden ook te kunnen realiseren. Na deze openingstoespraak en de eerste koffiepauze ging Van Oorschot in op het ontstaan en het functioneren van de in ok tober '89 opgerichte FNV Ou derenbeleid Schouwen-Duive land. De heer F. Babijn van de intergemeentelijke sociale dienst belichtte vervolgens de bijzondere bijstand. Een voor ziening waarvan ouderen tot nu toe weinig gebruik maken. Na de lunch werden de zinnen wat verzet met het optreden van de conferencier Ad Leij- dekkers. Na dit luchtige inter mezzo gaf Ruud van der Weide de aanwezigen tekst en uitleg over de werkzaamheden van de Stichting Welzijn Ouderen. Welke rol de werkgroep Oude renbeleid in het bestuur van deze stichting speelt werd ver volgens uiteengezet door J. Hendrikse die de werkgroep in het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen vertegen woordigt. Districtsmedewer ker Uitkeringsgerechtigden en Ouderen, D. Withagen sloot het informatieve gedeelte af met een inleiding over het gemeen telijk ouderenbeleid en senio renraden. Advertentie AFD. TUINMEUBELEN N00RDSTR. 31-39, 4328 AK HAAMSTEDE TELEFOON 01115-1331 Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1