Oosterschelderace staat voor de deur JIKKEMIEN Geraniummarkt ondanks slecht weer redelijk goed bezocht Veel belangstelling voor concert van het Utrechts Byzantijns koor Asfalteren fietspad Professor Van Muiswinkel houdt lezing in Renesse Tussen de buien door was het best druk deurloo intermeubel Willibrorduskerk Zierikzee bomvol 4 ZI E R I KZËESCH E NIEUWSBODE BIGGEKERKE - Het fietspad langs de Zoutelandseweg (Big- gekerke-Zoutelande) wordt vanaf de rondweg Biggekerke tot de bebouwde kom van Zou- telande geasfalteerd. Het deel Biggekerke-rondweg is al van een asfaltlaag voorzien. Tijdens de werkzaamheden, die inmiddels zijn begonnen, moet het (brom)fietsverkeer gebruik maken van een strook van de hoofdrijbaan. Auto's in de richting Biggekerke-Zoute- lande worden via de Kaasboer- weg geleid. Op de Blauwpoort - seweg is tijdens het werk een rijbaan beschikbaar. Het ver keer wordt er met verkeerslich ten geregeld. De Werendijkse- weg is alleen in de richting Zoutelande beschikbaar. Ove rigens zal de Werendijkseweg ook enige tijd helemaal zijn af gesloten om de hoofdrijbaan van een nieuwe deklaag te voorzien. Het werk is onderdeel van het asfaltbestek Walcheren 1991. In het bestek is verder opgeno men de verbreding van de Joos- sesweg bij Westkapelle. De weg wordt van een nieuwe deklaag voorzien en het fietspad komt op een veiliger afstand van de rijbaan. Tijdens de werkzaam heden zal het fietsverkeer van de rijbaan gebruik moeten ma ken. Het verkeer wordt dan met lichten geregeld. Advertentie ZIERIKZEE - „Het weer in aanmerking genomen is het mij eigenlijk nog meegevallen. Tussen de buien door was het best druk". Aan het woord is J. I. van Leeuwen-Walkate, voorzitter van de afdeling Schou- wen-Duiveland van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw- en Plantkunde, in de wandeling Groei en Bloei genaamd. Zaterdag hield de afdeling haar jaarlijkse geraniummarkt op de Balie in Zierikzee. Een goede nachtrust is de basis voor een gezond en aktief leven. Bezuinig dus niet op uw slaap comfort. Uw bedspecialist deurloo geeft u graag een persoonlijk advies als het gaat om gezond en behaaglijk slapen Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. O1110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond De regionale afdeling van Groei en Bloei bestaat dit jaar tien jaar. Naast activiteiten als lezingen, tuintochten en excur sies wordt sinds een jaar of zes jaarlijks een geraniummarkt georganiseerd. De eerste gera- niummarkten werden gehou den op de Vismarkt, maar daar bleek al snel te weinig plaats. Men verhuisde naar de Balie. Plantenbakken De geraniummarkt in Zierik zee werd dit jaar wat vroeger gehouden dan anders, net voor de bekende herdenkings- en feestdagen. En ook nog voor Moederdag. „Het is ook de lijd om de plantenbakken te vul len", aldus mevrouw Van Leeu wen. De geranium blijkt wat dat betreft nog steeds een van de meest populaire planten bak-planten. „Maar er is hier nu nog veel meer dan alleen geraniums", aldus mevrouw Van Leeuwen. Een korte rondgang over de Ba lie leert dat er naast geraniums ook een groot assortiment vas te planten, rots- en perkplan- ten, struiken en coniferen is. En dat terwijl naar zeggen van mevrouw Van Leeuwen van de kant van de bloemkwekers de belangstelling voor de gerani ummarkt wat terugloopt. De regio-afdeling van Groei en Bloei had er alles aan gedaan om van de geraniummarkt in Zierikzee een aantrekkelijk evenement te maken. „We had den ook het draaiorgel uitge nodigd om de markt muzikaal te omlijsten maar dat is in ver band met het slechte weer niet doorgegaan", aldus mevrouw Van Leeuwen. Wel aanwezig was Mario de Goochelaar die de regenbuien trotseerde om het publiek te vermaken met zijn trucs. Ook aanwezig was een stand van de regionale bijenvereniging en uiteraard een informatiestand van Groei en Bloei zelf. Daar kreeg men hoofdzakelijk vra gen over wat Groei en Bloei is en doet. De afdeling Schouwen-Duive- land van Groei en Bloei telt op dit moment 270 leden. „We groeien niet hard maar wel gestadig", aldus mevrouw Van Leeuwen. Groei en Bloei is in dertijd ontstaan uit een initia tief van verschillende hove niers. „Maar het is nu meer een vereniging van liefhebbers", aldus mevrouw Van Leeuwen. Veel nattigheid op de geraniummarkt in Zierikzee. (Fotö: Marij ke Folkertsma). ZIERIKZEE - Zeilliefhebbers kunnen hun hart in de maand mei weer ophalen. Vrijdag 10 mei namelijk start de zevende editie van de Oosterschelderace. Op vrijdag (start 12.30 uur) is de race ten westen van de Zeelandbrug. Zaterdag 11 mei (start 13.00 uur) is de race ten oosten ervan. Traditionele zeilschepen kun nen inschrijven voor de wed strijd. Passagiers kunnen in schrijven om mee te varen met één van de deelnemende sche pen of op de rondvaartboot, die zaterdag beschikbaar is. Aansluitend op de Oosterschel- de-race os er de beurtvaart Zie- rikzee-Veere en Veere-Zierik- zee. Op de data 12, 14, 16 en 18 mei kan men varen van Zierik zee naar Veere en op de data 13, 15 en 17 mei vice versa. Het ver trek is om 10.00 uur en de aan komst omstreeks 17.30 uur. Er is een goede busverbinding (reis van ongeveer een uur) tus sen Zierikzee en Veere en Veere en Zierikzee. De beurtvaart wordt gevaren door de Ye 36, één van de oudste hoogaarzen in Zeeland.. i Op zondag 19 mei tenslotte is er de Veerse Meer Race, waar van de start op de rede bij de Schotsman is (recreatiebe- drijf). Passagiers kunnen mee aan boord van één van de deel nemende schepen. Vertrek is vanuit Veere tussen 09.00-10.00 uur en om 11.00 uur bij Kam perland, de Schotsman. De start van de wedstrijd is om 12.00 uur. Ook in dit geval is er een rondvaartboot. Dinsdag 7 mei NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.41 uur Jules umlimited, avontuurlijk magazine over toegepaste techniek. 18.06 uur VARA's kindermenu met om: 18.06 uur Clowntje Charlie, te kenfilmserie. 18.21 uur Groentjes, natuur programma. 18.29 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.49 uur De baas in huis? Amerikaanse comedyserie. 20.18 uur Laat maar zitten, Ne derlandse comedyserie. 20.49 uur Alarma Mexico, pro gramma over en in Mexico ten behoeve van de NOVIB. 22.19 uur Golden Girls, come dyserie. 22.44 uur Impact, actuele docu mentaire. 23.43 uur Journaal NEDERLAND 2 SUMMi 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Santa Barbara, serie. 15.20 uur Long John Silver, Australische speelfilm. 17.00 uur Captain Planet, te kenfilmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur Zorro, Amerikaanse serie. 18.10 uur Countdown, poppro gramma gepresenteerd door Jeroen van Inkel en Rob Sten- ders. 19.00 uur Sledge Hammer, se rie. 19.25 uur Veronica sport. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Wiseguy, Amerikaan se serie. 21.25 uur Tycoons, serie por tretten van magnaten. 22.20 uur Bat 21, Amerikaanse speelfilm. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 14.00 uur Skoalle-tv: Sibe Sa- tellyt Co. 18.00 uur Zoektocht naar een nieuwe identiteit, drie mannen vertellen over hun rolverande- ring sinds de fluwelen revolu tie in Tsjechoslowakije. Afl. 1. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Monopolie, Deense serie in 28 delen. Afl. 10. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Lopend vuur, media- programma. 21.04 uur Swing tegen de na zi's, documentaire over jonge ren tijdens de Duitse bezetting en de centrale rol van de mu ziek in hun leven. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Klassieke mechanica 2. Les 14. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 67. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de wilgekatjes. 18.10 uur Draaimolen, kinder serie. 18.20 uur De kasteelgeesten, 13-delige serie. Afl. 10. 18.35 uur Black Beauty, Britse jeugdserie. Afl. 43. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moe ten raden wie van de drie pa nelleden een juist antwoord geeft. 20.40 uur Gelieve aan uw toe stel te blijven, wekelijkse talk show live vanuit studie 3. 21.35 uur Ruth Rendell - myste ries, 8-delige Engelse serie naar de verhalen van Ruth Rendell. Afl. 1. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur De vrolijke dokters van St. Swithin's, Britse come dyserie. 23.15 uur Coda, De mei is daar, van Herman Meulemans uitge voerd door het BRT- Omroepkoor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 175. 19.00 uur Van aap tot aap, 12 delige Frans/Indonesische na tuurfilmserie over alle moge lijke apensoorten en hun mi lieu. Afl. 12. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur In alle onschuld, Franse speelfilm. 21.30 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 22.20 uur Een computer ook in jouw klas?!, 9-delige serie. Afl. Over toekomst van de Nederlandse economie RENESSE - De toekomst van de Nederlandse econo mie. Dat is het onderwerp waarover professor dr L. F. van Muiswinkel een lezing houdt in het dorpshuis te Renesse. Van Muiswinkel komt naar Re- nesse op uitnodiging van de Rabo-bank Schouwen die voor aanvang van de lezing haar jaarvergadering houdt in het dorpshuis. Uit de stukken voor die verga dering blijkt dat de hoeveel heid geld die aan de bank werd toevertrouwd vorig jaar met zeven procent toenam tot 119 mijoen gulden. Een resultaat dat volgens de bank onder meer het gevolg was van uitste kende financiële resultaten in de recreatiesector. De resulta ten in de akkerbouw bleven daarentegen achter bij die van 1989. Door een forse stijging van het balanstotaal nam de rente winst vorig jaar toe met 538.000 gulden. In 1989 bedroeg de toename nog 116.000 gulden. Door het slechte beursklimaat daalde de netto-effectenprovi sie met 68 procent. Dat hield in dat de provisiebaten vorig jaar terugliepen met 90.000 gulden. Mede door een stijging van de personeelskosten was het tota le bedrijfsresultaat daardoor 70.000 gulden lager dan in 1989. De kredietverlening laat voor het eerste kwartaal van 1991 weer een sterke groei zien en de orderportefeuille voor het tweede kwartaal is goed ge vuld. Voor heel 1991 verwacht de bank eenzelfde toename als vorig jaar. De jaarvergadering in het dorpshuis waarin dit al les aan de orde komt begint om 19.30 uur. Dat is tevee, moeder, ons zulle 't wel rooie. Noe ouw je zeker nie vee meer over? Ze lachte en liet het doosje zien. Er lagen nog drie kwartjes en een paar losse centen in. As de weeke om is eb ik weer geld, zei ze zacht, ik kriege wat van de kerke en Samel is goed vor me. Arend legde de guldens op een stapeltje en vouwde een paar papiertjes van tien in el kaar. Ik zou toch wille dat jie den elt zelf ieuw, moeder. Maar ze schudde beslist haar hoofd. Jie ei 't er 'k weet nie oe lank vor moete spaere en ons bin joenk, moeder. As Max al z'n spaergeld an joe geeft om te beginnen zal ik dan achter bluuve? Je moe mer dienke dat jie de possie van Jan ook kriegt. Hij begreep dat ze niet anders wilde en borg het geld weg. Die avond bleef hij nog lang bij haar. En voor hij de ladder opging legde ze een hand op zijn hoofd, zoals ze dat vroeger ge daan had. Hij zag dat het haar dat vanonder haar muts zichtbaar kwam bijna wit gewor den was en er lag een ongekende zachtheid over haar wezen. Welterusten moeder, zei hij stil. G'n nacht, m'n kind. Op de ochtend van zijn trouwdag hielp ze hem met aankleden. Hij verbaasde zich over haar ongebogen rug toen ze zijn hals doek strikte en met precieze vingers een paar witte pluisjes van zijn rok tipte. Zij had haar zware rouw nog niet verwisseld voor lichte, want het was nog geen vol jaar na Simen's dood. Ik dienke nie dat ik lank bluuve, zei ze, 't past niet mee rouwe op een trouwfeeste. Teleurgesteld bleef hij staan. 't Is gin fêeste, moeder. Nee mer je zulle toch nie as een puut op een kluute zitte. Er kwamen alleen de broers en zusters van Bette en Kee met Samel. Eine Knuut dribbelde zenuwachtig op en neer toen de boer van het Olmenhof zijn Door DIGNATE ROBBERTZ 140 paard voor de brik spande en in de kleine stal achter de herberg bracht. Goeie dag goeie dag, Wisse. Insgelieks, groette Samel terug. Is hier geen paerebak? Met zijn beste pak aan zeulde Eine een bak aan en dadelijk stoof Koba buiten en be knorde hem. Dat is toch gin doen, Eine, je bin een weraekte vent. Ze gingen te voet naar het gemeentehuis en toen ze terugkwamen wilde Eine dadelijk glazen op tafel zien. Ordentelik, berispte Koba, as den do minie is weze filliciteere zulle we d'r êentje op neme. Eine moest in een hoek bij het raam blijven zitten. Hij wiebelde heen en weer en keek telkens naar buiten. Eindelijk zag hij ie mand van de weg af naar het huis komen. Den dominie, waarschuwde hij gewichtig. Het drukke praten hield op. Koba ging de deur opendoen en sloeg haar handen in el kaar, Wat zei je toch, daer ebbe we Max. Max Wattèl stapte knikkend binnen en ging eerst Arend en Bette een hand geven. Eine grinnikte tevreden en maakte plaats. Ik docht dat jie den dominie was, jie eit ook zö 'n pronte rok an. As je me noe vor 't lapje wil ouwe, grom de Max. Hij wikkelde een theeblad, dat hij welig met snijwerk versierd had, uit een stuk papier en legde het voor Bette neer. Dat julder d'r nog lang plezier van meugen ebbe. In het gegons van stemmen en het verschui ven van stoelen dat om het blad ontstond vulde Eine twee glazen en dronken ze el kaar toe. Ons zulle Bette misse, mijmerde Eine na het derde glas. 't Was een êele ulpe voor Koba. Dat spreekt, 't mens raekt verslete. Max hield zijn glas tegen het licht. Zó is 't, Eine. Zachtjes an raeke ons uut den tied. Je kan 't gloove of nie, mer ik dienke soms over Leune, die ad 't an 't goeie ende. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Zaterdagavond trad na een afwezig heid van twintig jaar in de Sint Willibrorduskerk in Zierikzee, opnieuw het Utrechts Byzantijns koor op. Dat optreden gebeurde onder een grote publieke be langstelling: de kerk zat bomvol. Aanleiding tot dit optreden was het verwerven van extra gelden ten be hoeve van het restauratieplan van de kerk, dat vorig jaar in gang werd gezet, toen het ministerie van wvc en de provincie Zeeland hiertoe gelden beschikbaar stelden. Uit deze gelden kon helaas niet het gehele plan tén uitvoer worden gebracht, omdat diver se herstelposten niet onder subsidieregelingen vallen en op een andere manier dienen te worden bekostigd. Uit het zangkoor van de kerk werd een commissie samengesteld die de mogelijkheden van een bijdra ge aan de restauratie, in de vorm van een concertuitvoe ring, nader diende te onderzoe ken en uiteindelijk gestalte diende te geven aan de uitvoe ring van een definitief plan. Plannen Ruim een jaar na de eerste plannen, kon men zaterdag avond het jubilerende Utrechts koor verwelkomen, ruim twin tig jaar na een eerder door het koor verzorgd concert in Zie rikzee. Het Utrechts Byzantijns koor, dat dit jaar haar achtste lustrum viert maakte onder meer fubore met een optreden tijdens het Holland Festival in 1977 te Amsterdam, en een ont vangst door de senaat van Ca nada in 1980 te Edmonton. Ver der maakte de groep toernees door onder meer de Verenigde Staten van Amerika, Engeland en Luxemburg. Hoewel de restauratie van de St. Willibrorduskerk in Zierik zee nog in volle gang is, en de mensen, die tegen de zijmuren leunden witte armen kregen van het loslatende kalk, klonk het concert fantastisch. De akoestiek was van grote klas se, en daar profiteerde het koor van. Hoewel de kerk tot de laatste bank bezet was en men zelfs stoelen had moeten aan slepen om iedereen een zit plaats te kunnen bieden, wist het Utrechts Byzantijns koor een duidelijkheid aan de dag te leggen, in al haar facetten en met weinig stemverhef en dat tekent voor de professionele kwaliteit van het koor. A capella Alles werd a capella gebracht en soms was dat niet te horen. Het in het Kerk-Slavisch ge zongen nummer Oj Zysla Zor- ja, voor de pauze was een dui delijk' voorbeeld van begeleid a-capella; begeleiding in dit ge val teweeg gebracht door het stemgeluid. Al met het ingaan van de pauze kreeg het koor een staande ovatie van de aan wezigen, en ze verdienden het. Omdat het voor de organisatie niet mogelijk was iedereen in de pauze van koffie te kunnen voorzien, had men gekozen voor een solo-optreden van de lieer T. Faber uit Zierikzee op Spinet en Clavecimbel. De heer Faber had de instrumenten zelf gemaakt naar historische gege vens die hierover bestonden uit respectievelijk Egypte en de Italiaanse hoogbarok. Na de pauze hetvatte het Utrechts Byzantijns koor haar optreden met een negental volksliederen in de Oekrainse taal. En hoewel niemand van de aanwezigen de tekst kon volgen, klonk ook dit onder deel erg mooi, voornamelijk door de eigen „begeleiding' en ondersteund door de geweldige akoestiek in de Sint Willibror duskerk. Tot driemaal toe kreeg men een staande ovatie van het publiek, dat met recht zeer had genoten. Concentratie en inzet bij het optreden van het Byzantijns koor. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4