'Zeg nee tegen onrecht en kwaad, mijn bloemen komen nooit te laat' Plan om bij Kerkwerve windmolens te plaatsen Huwelijk met zang en dans Firma Garage Kerkwerve Dodenherdenking in ZierikzeeRenesse en Bruinisse Mountain bikes nieuwste vorm van overlast in bos- wachterij Aan de Verseputseweg Vergadering Zierikzeese commissie OW Boertien; Zeeuwse boer moet haast maken met aanpassing van bedrijf Half miljoen gulden schade in Hannover ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE li MAANDAG 6 MEI 1991 NR 24942 3 Leerlingen van de J. L. de Jongeschool legden in Zierikzee een krans bij het Joods monument. (Foto: Marijke Folkertsma). pen heeft ongelijk", aldus Veerhoek. Hij benadrukte dat wat 47 jaar geleden onder meer in Nederland gebeurde van daag de dag nog in tal van an dere landen in de wereld alle daagse werkelijkheid is. „Er verdwijnen nog steeds mensen zonder dat wij weten waarom", aldus Veerhoek. „Er zijn nog steeds mensen die le ven in geweld. Denk maar een de oorlog in de Golf. Er zijn daar enorme verwoestingen aangericht en milieurampen door olie die in brand werd gestoken en die men in zee liet stromen. Maar het menselijk leed is nog belangrijker". „De beelden daarvan hebben ons stil gemaakt en we zijn weer eens op de feiten ge drukt", aldus Veerhoek. „Wij leven en werken in een vrij land, maar dat is lang niet overal zo". Na de toespraak van Veerhoek werd een gedicht ge declameerd door Judith Cab- boort. Vervolgens begaf het ge zelschap zich. naar het oor logsmonument aan de Oude Moolweg. Koraalmuziek Onder grote publieke belang stelling werd vervolgens een drietal kransen bij het monu ment gelegd. De gemeente Brouwershaven was vertegen woordig door burgemeester L. N. Labruyère. Namens Zierik- zee was wethouder L. J. van Gastel aanwezig. Enkele leden van muziekvereniging Luctor et Emergo zorgden met koraal muziek voor een sobere, sfeer volle, muzikale omlijsting van de plechtigheid. Om 20.00 uur werden twee mi nuten stilte in acht genomen en na het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wil helmus vond een stille rond gang langs de graven van de tien gevallenen plaats. In Brui nisse werd, voor de eerste keer, ook een krans gelegd en wel bij het kruis op de algemene be graafplaats langs de Molen weg. Namens de school werd een krans bij het mpnument gelegd door Boudewijn Heyboer en Willeke Schot. Namens de ge meente Zierikzee legde wet houder J. Groen een krans. Het Leger des Heils tenslotte was vertegenwoordigd door majoor A. Holland, die eveneens een krans legde. Na de korte plech tigheid werd de stoet ontbon- den. In Renesse ging een korte her denkingsdienst vooraf aan de kranslegging bij het monu ment aan de Oude Moolweg in Renesse. Namens de gemeente werd het woord gevoerd door loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek. Hij schetste in het kort de geschiedenis van de tien Schouwen-Duivelandse verzetsmensen die in december 1944 door de Duitse bezetters opgehangen werden. Onder hen, zo vertelde Veer hoek, bevond zich de toenmali ge gemeentesecretaris, de heer Lazonder. Samen met een aan tal mede-verzetsstrijders werd Lazonder opgepakt. „En toen die mensen opgehangen wer den moest iedereen ernaar.kij- ken. Zij hebben hun leven gege ven voor een vrij Nederland", aldus Veerhoek: Geen verleden tijd Dit alles gebeurde zevenen veertig jaar geleden. „Maar wie zegt dat het tijd wordt om met die herdenkingen te stop- RENESSE - ,,We moeten er ons allemaal van bewust blijven dat het geweld niet overal verleden tijd is". Dat zei loco-burgemeester ir. C. W. Veerhoek zater dag in een korte toespraak ter gelegenheid van de dodenherdenking in Renesse. Judith Cabboort, een leerling van groep zeven van obs 't Staepel'of, ver woordde het in de laatste twee regels van het door haar gedeclameerde gedicht als volgt: 'Zeg nee tegen onrecht en kwaad, mijn bloemen komen nooit te laat'. Ook in Zierikzee en Bruinisse werden hen die in de Tweede Wereldoorlog het leven lieten her dacht. 1 In Zierikzee waren het leerlin gen van de groepen zes, zeven en acht die vanaf het school plein van de Johan Louis de Jongeschool aan het Vrije in een stille tocht naar het Joods Monument op de hoek Gracht- weg/Caustraat trokken. De drie hoogste groepen' van de school hebben het monument geadopteerd. Het monument, een simpele driehoekige zuil, is opgedragen aan Joodse stad genoten 'die werden wegge voerd en nimmer terugkeer den'. In Bruinisse werd namens de gemeente een krans gelegd door burgemeester A. Vogelaar en wet houder J. Huizer. (Foto: Marijke Folkertsma). van de regels die nog steeds, zij het in mindere mate dan vroe ger, overtreden wordt. Goede voorlichting blijft be langrijk, benadrukt Van der Weele. Hij stelt dat de mensen van Staatsbosbeheer toch nog al eens op onbegrip onder de bezoekers stuiten. Sprekend voorbeeld is het commentaar dat men krijgt op de omvor ming van gedeelten van het bos van naald- naar loofhout. Om loofhout gen kans te geven moet er naaldhout sneuvelen. En dat komt bij sommigen toch wat vreemd over. Begrijpelijk In de praktijk blijkt moeilijk uit te leggen waarom het kap pen van het naaldhout nodig is om een gezonde toekomst voor de boswachterij te waarbor gen. „Vanmorgen nog zijn we met een aantal vertegenwoor digers van de Vrienden van Westerschouwen op pad ge weest om tekst en uitleg te ge ven. Dat werkt gewoon veel be ter dan een praatje in de excur- sieschuur", aldus Van der Wee le. Hij zegt de kritiek op het be leid van SBB met betrekking tot de boswachterij heel begrij pelijk te vinden. „Ik schrik er zelf ook weieens van als ik die open plekken zie. Het is ook erg rigoreus allemaal". Rigo- reus, maar wel noodzakelijk, net als het uitdunnen van het bos. Van der Weele: „De bomen zijn indertijd op zo'n 80 centimeter afstand van elkaar geplant, maar tegenwoordig houden we een plantafstand van zo'n 15 meter aan". In de praktijk houdt die beleidslijn in dat er heel wat naaldbomen gerooid moeten. De bomen die overblij ven krijgen veel meer ruimte, er valt meer licht in het bos en dat leidt weer tot een meer ge varieerde ondergroei van strui ken en planten. Wandelingen Eén van de manieren om het publiek tekst en uitleg te geven over het beheer van het bos is een rondwandeling. Vrijwilli gers van de Natuur- en Vogel wacht verzorgen al jaren tij dens het toeristisch seizoen ex cursies en rondwandelingen in de boswachterij. Ook Staats bosbeheer zelf verzorgt derge lijke activiteiten. „Die rondwandelingen slaan erg goed aan", aldus Van der Weele. „Ik denk ook dat voor lichting, vooral voor kinderen, erg belangrijk is. Je merkt wel dat mensen meer van de natuur afweten dan een jaar of tien ge leden het geval was. Men is steeds beter geïnformeerd en dat merk je bijvoorbeeld aan de vragen die tijdens zo'n wan deling gesteld worden". De belangstelling voor de rondwandelingen, zoals al aan gestipt, groeit nog steeds. „Voor die excursies naar de meeuwenbroedkolonie bij voorbeeld is erg veel belang stelling. Als je de mensen er voor zou hebben zou je zo'n beetje op elk moment van de dag er wel op uit kunnen trek ken met een groep". Educatiecentrum Binnen het gemeentebestuur van Westerschouwen speelt men al geruime tijd met het idee om in de gemeente een milieu-educatiecentrum op te zetten. Staatsbosbeheer staat, zo stelt Van der Weele, in prin cipe positief tegenover dat idee. „Daar willen wij graag aan meewerken". Voor de wandelingen in het bos bestond tijdens de open dagen niet zo bar veel belangstelling. „Het weer was ook niet echt aantrekkelijk", aldus Van der Weele. Wel mocht de expositie in de excursieschuur van Staatsbosbeheer zich in een be hoorlijke belangstelling ver heugen. Tijdens de open dagen was in de excursieschuur een eenvou dige tentoonstelling ingericht door de Vlinderstichting. Deze stichting streeft naar een meer vlindervriendelijk beheer van natuurterreinen, openbaar groen, wegbermen en tuinen. De expositie omvatte naast een aantal fotopanelen ook een kooi met levende planten, rup sen en vlinders. SCHARENDIJKE - Er bestaan vergevorderde plan nen om aan de Verseputseweg nabij Kerkwerve twee windmolens te plaatsen. De molens worden ge plaatst door de firma Lagerwey Windturbine bv die aan de gemeente Middenschouwen heeft gevraagd om planologische medewerking aan het plan. Dat is nodig omdat het perceel waarop de windmolens zou den komen volgens het bestemmingsplan Buitenge bied is bedoeld voor agrarische doeleinden. Dat houdt dus in dat er geen windmolens mogen worden ge bouwd. Uit de stukken voor de gemeenteraadsvergadering die op donderdag 16 mei plaats vindt in het gemeentehuis te Scharendijke, blijkt echter dat het Middenschouwse college van burgemeester en wethou ders positief staat ten opzichte van het plan van de firma La gerwey. Het college stelt de raad voor om een zogenaamd voorberei- dingsbesluit te nemen voor het perceel Verseputseweg 36. Een besluit dat nodig is om de fir ma via een artikel 19- procedure op korte termijn toe stemming te verlenen om met de bouw van de windmolens te beginnen. Ook van toepassing op Kerk werve is het voorstel om I. G. J. Geschiere te benoemen tot di recteur van de openbare basis school Prinses Irene. Geschiere is werkzaam als plaatsvervan gend directeur sinds de direc teur H. A. Schipper zijn werk zaamheden op school tijdelijk moest beëindigen. De aanlei ding daarvan was een onder zoek waaruit bleek dat hij on juiste gegevens over het aantal leerlingen op de school zou hebben doorgegeven aan het ministerie. Zoals bekend heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland be sloten de basisschool Prinses Irene met ingang van het vol gende schooljaar te sluiten. De gemeente Middenschouwen heeft gevraagd dat besluit te schorsen. Omdat nog geen be handeling van dat verzoek heeft plaatsgevonden, kan de benoeming van Geschiere voor alsnog alleen plaatsvinden voor de periode tot een augus tus. Het college stelt tijdens de raadsvergadering verder voor om in Ellemeet en in Kerkwer ve twee nieuwe premie-wonin gen te laten bouwen. Het gaat hierbij om de verdeling van het contingent voor nieuwbouw en woningverbetering dat de ge meente jaarlijks van het minis terie van VROM krijgt toege wezen. Ruim 6.200 gulden wil het Mid denschouwse college bijdragen aan het recreatiebuslijnennet. Een experiment met een aantal speciale buslijnen dat de re creanten moet stimuleren om meer gebruik te maken van het openbaar vervoer. Het betreft een vervolg en een verbetering van een project dat vorig jaar van start ging en dat in totaal ruim een miljoen gulden kost. Behalve de gemeenten waar doorheen de bussen rijden be talen ook diverse ministeries en het provinciaal bestuur van Zeeland mee aan het experi ment. Voor nieuwe bluspakken van de blusgroep Kerkvyerve van het brandweerkorps Midden schouwen is 25.000 gulden no dig. En voor de aanleg van een bergingsriool in de Kerkweg te Kerkwerve is 60.000 gulden no dig. Tijdens de raadsvergade ring stelt het college de raad voor deze bedragen beschik baar te stellen. Verder komt het rapport herinrichting Brouwersdam en damaanzet- ten ter sprake. De raadsverga dering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. V ZIERIKZEE - Dat bij de kerkelijke inzegening van een huwelijk gezongen wordt is gebruikelijk. Minder alledaags is het als die zang afkomstig is uit Zuid-Afrika. Bij het huwelijk van Gert-Jan van der Sluis en Marjan Legemaate vrijdag in Zierikzee zogde een groep van zo'n tien vrouwen uit het Zuid-Afrikaanse Vendaland voor de muzikale omlijsting. De groep vrouwen is drie weken lang op bezoek in Nederland en men had te kennen gegeven graag eens een Nederlandse bruiloft mee te willen maken. Een bijzonder kleurrijk gebeuren. (Foto: Marijke Folkertsma) AMSTERDAM - Een tot nog toe onbekend historiestuk van de schilder Karei du Jardin (circa 1622-1678) is donderdag bij Christie's in Amsterdam voor 563.500 gulden geveild. ZIERIKZEE - Het plan voor restauratie van de uurwerkto ren op de Gasthuiskerk. Dat komt ter sprake tijdens de ver gadering van de Zierikzeese adviescommissie voor openba re werken en milieu. De commissie vergadert op woensdag 8 mei om 16.30 uur in het stadhuis te Zierikzee. Men moet ook advies uitbrengen over het aanbrengen van open bare verlichting in de Lom bardstraat. De Rode Kruisaf- deling Zierikzee/Kerkwerve heeft daarom verzocht. Zij ver- Wachten dat daardoor meer ge bruik zal worden gemaakt van de fietsenstalling achter de Driehoek. Op de agenda verder de aanleg van riolering in het Bolwerk en een bespreking van het rapport over de bouw kundige toestand van de mu ziektent op het Havenpark en het plan om dit bouwwerk te restaureren. Vervolg van pag. 1 de visserij, waar het produkt ook binnen de landsgrenzen wordt be- en verwerkt en zo doende een breder draagvlak voor de sector biedt". Glastuinbouw Eén van de mogelijkheden is, zo stelde Boertien, de realise ring van een hoogwaardig tuin bouwgebied. „De eerste onder zoeken naar de haalbaarheid van een glastuinbouwcomplex op Zuid-Beveland worden ge houden. Op Tholen is men op hetzelfde front in de weer", al dus Boertien. „Het is natuur lijk niet toevallig dat juist in die regio's aan de zoetwater voorziening, zo kenmerkend voor de tuinbouwsector, wordt gewerkt". „Zeeland is zich ervan bewust dat andere akkerbouwgebie den in Nederland zich op de zelfde markt oriënteren. Het is ook hier dus zaak tijdig aan zet te zijn en te blijven", aldus Boertien. „Want eerlijk gezegd zie ik straks liever kistjes, pot ten en blikken voorzien van een logo met de Zeeuwse leeuw, rijzend uit het water dan hetzelfde verpakkingsma teriaal voorzien van rode hart jes, zoals die op veel koffie- melkflessen wapperen...", al dus Boertien. „Friesland zij gewaarschuwd, maar Zeeland evenzeer", conc- cludeerde de Commissaris dei- Koningin. „Want waar kapers op de kust zijn moet inventief en snel gewerkt worden. Boer tien besloot zijn speech met de opmerking dat agrarisch Zee land in zijn ogen de kwalitei ten heeft om de concurrentie een slag voor te zijn. „Het heeft eerder voor crises gestaan, ze doorleefd en over wonnen". Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 WJ'M.jlllMI/.'.TOWM.M.li'.Mf WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noordoost 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noordoost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei Zon op 06.00, onder 21.14 Maan op 03.09, onder 13.07 Laatste Kwartier: 7 mei (02.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nog steeds wordt ons weer beheerst door een depressie, die vooral in de hogere luchtlagen goed is ontwikkeld. De kern daar van ligt nu boven zuid-Duitsland en wordt woensdagavond boven de Balkan verwacht. Een andere de pressie trekt vanuit het noorden via de Ierse zee naar zuidwest- Frankrijk. Dankzij de depressie in Duitsland kunnen in ons land het komende etmaal vooral in het zuid oosten nog enkele buien vallen, voornamelijk in het noorden schijnt mogelijk af en toe de zon. Bij een matige noordoosten wind blijven de middagtemperaturen met zo'n 12 graden nog steeds veel te laag voor de tijd van het jaar. Op Hemelvaarts dag nadert een rug van hogedruk vanuit het noorden, dan komt er meer zon en wordt het wat warmer. HANNOVER - Voor en na de interland Duitsland - België hebben vandalen in Hannover huisgehouden. Er werd voor een half miljoen gulden schade aangericht. De politie van Hannover meldde dat er onge veer 1200 raddraaiers hij be trokken waren. „Die kwamen uit alle delen van Duitsland", aldus de woordvoerder. „Ook uit de nieuwe deelstaten in het oos ten." Een dag na de wedstrijd zag de balans er treurig uit. De vandalen hadden 20 auto's ver nield waaronder een patrouil lewagen van de politie, vijf eta lages waren leeg geplunderd en vier politie-agenten, zeven van dalen en twee voorbijgangers met verwondingen in het zie kenhuis behandeld. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) t 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uuf Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3