LAATSTE NIEUWS Project groeibeheersing in speciaal onderwijs gaat door Lezen belangrijk voor schoolcarrière Renault lanceert een uiterst luxe Clio-uitvoering: Baccara Dit jaar geen mosselzaadvisserij Wallage wil nu 1600 basisscholen opheffen Jongetje ontvoerd in Spijkenisse Verzelf standiging gevangenis wezen is haalbaar Bevrijdings feesten trekken kwart miljoen bezoekers Budget voor noodhulp bijna op Aantal leerlingen in speciaal onderwijs daalt Uitgerust met leer en airconditioning 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Zeeland heeft ter voortzetting van de groeibeheersing in het speciaal onderwijs en de zorgverbreding in het regulier onderwijs voor het schooljaar 1991-1992 van het ministerie van onder wijs en wetenschappen 140.000 gulden gekregen. Bo vendien kunnen vijf arbeidsplaatsen aan kleiner ge worden scholen voor (voortgezet) speciaal onderwijs worden gehandhaafd, waardoor geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen op Zeeuwse scholen voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (lom) en voor moeilijk lerende kinderen (mik). DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Wallage (onderwijs) wil ongeveer 1600 van de ruim 8400 basisscholen in ons land opheffen. Wallage heeft dit in informeel overleg voorgesteld aan de onderwijsorganisaties. Een woordvoerder van de bewindsman heeft dit be vestigd. De extra ondersteuning van leerlingen met problemen in het basis- en het voortgezet on derwijs ter beperking van de groei in het (voortgezet) spe ciaal onderwijs kan hiermee worden voortgezet. Staatssecretaris drs. J. Wallage van onderwijs en wetenschap pen is met de financiële en per sonele ondersteuning in be langrijke mate tegemoet geko men aan het verzoek van de projectgroep om de werkzaam heden te kunnen voortzetten. De proefperiode, die drie jaar duurt, loopt aan het eind van Dat blijkt uit een onderzoek van drs. Th. Boland, die dins dag aan de Katholieke Univer siteit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar de lees vaardigheid in het basisonder wijs en de invloed daarvan op de schoolloopbaan in het voort gezet onderwijs. Boland heeft ruim driehon derd kinderen van 24 scholen gevolgd vanaf groep één tot en met de tweede klas van het voortgezet onderwijs. Uit het onderzoek is gebleken dat aan dacht voor het technisch leren lezen (het verklanken van woorden en zinnen) in de eerste groepen van het basisonder wijs belangrijker is dan tot nog toe werd aangenomen. SPIJKENISSE - Ruim zeven uur nadat de 1-jarige Geraldo in Spijkenisse was ontvoerd, heeft de politie hem weer bij zijn moeder afgeleverd. Het jongetje werd zondagmiddag omstreeks twaalf uur door een 23-jarige Spijkenisser ont voerd uit de woning van zijn moeder aan de Repelvoorde in de wijk De Akkers. Aanvankelijk ging de politie er vanuit dat de man geen enkele relatie tot het kind had, maar later bleek hij de natuurijke vader t^zijn. De man woonde echter elders en ontvoerde het kind omdat hij hem te onver zorgd vond om 's middags in de Felicitas-kerk in Spijkenisse te worden gedoopt. Volgens een woordvoerder van de Spijke nisser politie ontstond daar over een knallende ruzie tus sen de man en de familie van de moeder. Deze ruzie laaide zo hoog op dat de man er met het kind vandoor ging. Hij bleek achteraf de politie-afzettingen net te zijn misgelopen. Het kind heeft de zondagmid dag in Den Haag doorgebracht bij familie van de man. Tben de Spijkenisser in de loop van de middag in zijn eigen woning aan de Eikenlaan arriveerde, werd hij door de politie meege nomen. Het kind is later in Den Haag opgehaald en bij de moeder terugbezorgd. De va der is inmiddels weer op vrije voeten gesteld, omdat er geen aangifte is gedaan. het schooljaar 1999-1991 af. Met ingang van het schooljaar 1992- 1993 wil de bewindsman be werkstelligen dat scholen, vooruitlopend op de wettelijke regeling van zorgverbreding in 1995, al op vrijwillige basis in samenwerkingsverbanden met de extra zprg aan de slag gaan. In Zeeland kunnen nu vier leerkrachten die samen bijna drie arbeidsplaatsen bezetten en per 1 augustus wachtgeld zouden krijgen, aan het werk blijven. De leerkrachten zijn verbonden aan De Schans, school voor (voortgezet) lom in Technisch lezen is volgens Bo land de belangrijkste voor waarde om begrijpend te kun nen leren lezen (inzicht hebben in de betekenis van woorden en zinnen). Veel aandacht voor technisch lezen is dan ook no dig, aldus de promovendus. Het verschil tussen leerlingen in de tweede klassen van het voortgezet onderwijs kan vol gens Boland voor 80 procent toegeschreven worden aan het niveauverschil in lezen. De kinderen die op de basis school het beste scoorden in le zen en spelling (en die daar door ook de CITO-toets goed gemaakt hebben) komen in de hoogste lagen van het voortge zet onderwijs terecht. Drs. Bo land werkt bij de Adviesraad voor het basisonderwijs (AR- BO) in Zeist. DEN HAAG - Het ministerie van justitie wil de gevangenis sen, jeugdinrichtingen en tbs- klinieken onderbrengen bij een zelfstandige rijksdienst. Dat zou een besparing opleve ren van 20 miljoen gulden in 1994. Een onderzoek naar de haalbaarheid van dit plan is positief uitgevallen. Een woordvoerster van het mi nisterie heeft dit meegedeeld. Het plan maakt onderdeel uit van de zogeheten grote efficiencyoperatie. Definitieve besluiten over deze operatie zullen dit najaar door het kabi net worden genomen. In de sec tor van het gevangeniswezen werken circa 11.000 ambtena ren. Van hen werken er 350 bij de betrokken directie van het ministerie van justitie. Deze directie kan worden om gevormd tot een zelfstandige rijksdienst voor het gevange niswezen. De huidige omvang zal dan met zo'n 15 procent van het personeelsbestand (onge veer veertig banen) kunnen worden verminderd. Het mi nisterie gaat er vanuit dat deze afslanking wordt bereikt via natuurlijk verloop. Tbrneuzen, De Brug, school voor (voortgezet) mik in Hulst, de Willem-Alexanderschool voor (voortgezet) mik in Oost burg en de Driestromenschool voor lom in Middelburg. De resterende ruimte op personeel gebied moet nog met de ver schillende scholen in de samen werkingsverbanden in de pro vincie worden overeengeko men. De leerkrachten moeten hun tijd besteden aan de extra zorg voor leerlingen in het basis- en het voortgezet onderwijs. Als voorwaarde heeft de staatsse cretaris gesteld, dat als de leer krachten het komende school jaar,, van baan veranderen, de scholen voor hen geen nieuw personeel mogen aantrekken. Tijdens het proefproject, waar aan scholen in de hele provin cie meedoen, is het aantal leer lingen in het (voortgezet) spe ciaal onderwijs gedaald van 2606 leerlingen naar 2528. In vrijwel alle andere provincies van Nederland is het aantal leerlingen op deze scholen gestegen. DEN HAAG - Bijna 250.000 mensen bezochten zondag acht bevrijdingsfestivals in Neder land. Het nationaal comité 4 en 5 mei was daarmee zeer in zijn nopjes. „Een opmerkelij ke opkomst, zeker gezien het weer", zo vond een woordvoer der van het comité. Voorzichtig was rekening ge houden met 200.000 bezoekers. Een opvallende rol was wegge legd voor Hessel, de trouba dour van Tferschelling. Het was zijn bedoeling om op de acht bevrijdingsfestivals een kort optreden te geven. De zanger kwam tot zeven en moest van wege tijdgebrek verstek laten gaan in Assen. Het bijtanken in Maastricht nam teveel tijd in beslag. Hessel werd op de plaatsen waar hij wel landde, met luid gejuich begroet. Bij Bevrij dingspop in Haarlem en het be vrijdingsfestival in Amster dam, festivals die al enkele ja ren worden gehouden, kwamen net zoveel mensen als vorig jaar: respectievelijk 65.000 en 40.000 mensen. Bij de nieuwere festivals in Maastricht, Gro ningen, Zwolle kwamen 8.000, 10.000 en 25.000 bezoekers. In Assen, Den Bosch en Wagenin- gen, waar voor het eerst bevrij dingsfeesten werden georgani seerd, kwamen 20.000, 25.000 en 40.000 bezoekers. Met deze luxe versie van de Clio wordt de 'Baccara-tradi- tie' voortgezet die gestalte kreeg toen Renault na de lance ring van de 5 Baccara in 1987 ook de Renaults 21 en 25 in Baccara-uitvoering introdu ceerde. Volgens Renault Neder land is er behoorlijk wat vraag naar dergelijke Baccara-ver- sies. Stapje verder Ten opzichte van de Vijf-Bacca- ra gaat de Clio Baccara een stapje verder. Naast de gebrui kelijke ingrediënten als getint glas, centrale portiervergren deling met afstandsbediening en elektrisch bedienbare zijra men biedt de Clio Baccara meer. De luxe Clio is onder meer uit gerust met een aan het stuur te bedienen radio van vier keer zes Watt sterk en heeft de wa gen stuurbekrachtiging en air conditioning. Het geheel is af gewerkt met leren bekleding. De Clio Baccara wordt verder geleverd in metallic lak en de brede laag-profielbanden zit ten om fraaie lichtmetalen sportvelgen. Een aantrekkelijke wagen, ook MOSKOU - Het Kremlin heeft maandag een overeenkomst ge sloten waarin het beheer van de Siberische kolenmijnen wordt overgedragen aan de Russische Federatie. Hiermee wil de Centrale regering een einde maken aan de negen we ken durende mijnwerkerssta king. Dit heeft de Russische leider Boris Jeltsin aan het parlement van de Federatie meegedeeld. DEN HAAG - De Amerikanen houden hun hart vast nu het er alle schijn van heeft dat vice- president Dan Quale maandag president George Bush tijde lijk moet waarnemen. Bush wordt hoogstwaarschijnlijk enkele minuten onder narcose gebracht om met een electro- shock zijn hartritmestoornis op te heffen.' En in Bush' plaatsvervanger bestaat in de VS nu eenmaal bar weinig ver trouwen - zelfs niet als het over enkele minuten gaat. HILVERSUM - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) dreigt in financiële pro blemen te komen nu het bud get voor noodhulp door aller lei rampsituaties sneller opraakt dan was voorzien. Vol gens Pronk is al tweederde van het budget uitgegeven aan on der meer de Kurden, de honge renden in Noord-Afrika en aan Bangladesh. „Het is erger dan andere jaren en dus moeten we een deel van de normale hulpverlening ge bruiken voor die noodhulp, waardoor we zullen moeten te rugkomen op een aantal belof ten voor hulp aan ontwikke lingslanden", aldus Pronk zon dag voor de NCRV-radio. Wanneer de minister in de loop van dit jaar een aanslag moet doen op het budget voor de re guliere ontwikkelingshulp dan dreigen volgens hem proble men wat betreft de hulp aan Aziatische landen en de schul denregelingen van Derde We reldlanden. „Ik ben echter niet van plan het kabinet om extra geld te vragen. We moeten alle maal werken binnen onze be groting. Ik zou het wel onrede lijk vinden wanneer anderen zouden vragen hun problemen te mogen oplossen met geld van ontwikkelingssamenwer king" De bewindsman keerde zich ook tegen het aanwenden van ontwikkelingsgelden voor het oplossen van westerse proble men, zoals de opvang van asiel zoekers in Nederland. „Die druk moet van tafel. Ik kan de problemen binnen de ontwik kelingssamenwerking aan door herschikking van gelden, daar heb ik voor gebudget teerd, maar het budget kan het oplossen van westerse proble men niet aan. Dat zou minder hulp aan Kurden, Afrika of Bangladesh betekenen." Pronk zei ook extra bezuiningen in het kader van de Tussenbalans te vrezen, waardoor de finan ciële problemen nog groter dreigen te worden. „Daar moet ik inderdaad rekening mee houden". voor het dievengilde eri daar om kan de Baccara als extra nog worden uitgerust met een alarminstallatie. Een zonne dak is eveneens leverbaar voor Het bod van de staatssecretaris is „betrekkelijk", aldus de woordvoerder. Wallage gaat al leen akkoord met een aantal van 1600 als het aantal scholen dat bij wijze van uitzondering mag blijven bestaan niet te groot wordt. Eerder dit jaar in zijn nota „toerusting en be reikbaarheid" heeft de be windsman de sluiting van on geveer 2500 basisscholen voor gesteld. Wallage wil de sluiting van de scholen bereiken door het ver- Waar men het eerder in kleine hoeveelheden-vond, schijnt het ten prooi te zijn gevallen aan de eidereenden. Er zijn in een tijdvak van honderd jaar altijd wel jaren geweest, dat er geen mosselzaad viel, maar dat twee jaar achtereen zaadval uitbleef kwam zover ons bekend, nooit voor. Kroniekschrijver In een Kroniek in Bruinisse sa mengesteld lezen we: 1883. Veel mosselzaad uit Engeland aan gekomen". En in 1884 meldt de Kroniekschrijver: Jan van den Berg: Op de Noordzee gevist naar mosselzaad, gevangen 18 tonnen. Er zag 25% tarra bij. Opbrengst 60,-. De verkoop geschiedde bij opbod. Koper werd G. de Waal Gz. Zestig gul den was in die tijd een heel be drag, een bewijs dat er ook toen weinig mosselzaad was. In 1891 (dus nu honderd jaar ge leden) lezen we: Dit jaar geen zaad in Zeeland, aanvoer uit Engeland. In 1898 was er in Zeeland nergens zaad te vin den, maar welk kwam er voor de familie De Waal op 15 maart, een tjalk met mosselen uit Ameland. In 1897. Geen zaad te vissen. Een twintigtal mosselboten vervoert suikerbieten naar de West-Brabantse suikerfabrie ken. het luxe paradepaardje van Re nault. De Clio Baccara wordt in Ne derland in twee versies op de markt gebracht. De eerste ver sie komt eind juni op de markt en is de Clio Baccara 1.4 auto maat. De auto is uitgerust met de bekende 1.4 liter Energy- motor die gekoppeld is aan de automatische versnellingsbak van Renault. De Energy-motor heeft een in houd van 1390 cc en perst daar- plichte aantal leerlingen per school te vergroten. Het vrijko mende geld wil hij gebruiken voor een verbetering van de kwaliteit van het basisonder wijs.'De meeste organisaties van schoolbesturen, leraren en ouders onderschrijven dit uit gangspunt van de bewinds man. De organisaties denken echter aan de opheffing van maximaal enkele honderden scholen, zegt een woordvoer der. Een aantal van 1600 ligt voor de organisaties „ver bui ten de horizon". Volgens de bioloog van het RI- VO (Rijks Instituut voor Visse rij Onderzoek) Renger Dijke- ma, mag geen buschuldigende vinger worden uitgestoken naar de mosselkwekers, omdat ze vorige jaren te intensief zou den hebben gevist, of dat het aan de watervervuiling ligt. Nergens in Europa is mossel zaad gevallen (Engeland kan dus niet zoals in de vorige eeuw bijspringen). Volgens Dijkema moet de oor zaak worden gezocht in de wa tertemperatuur en in het kli maat in de tijd dat de moeder mossel zijn broedvocht uit stoot. WASHINGTON - De Israëli sche ambassadeur in Washing ton, Zalman Shoval, zei zondag dat zijn land de komende jaren ongeveer 80 miljard gulden no dig heeft voor de opvang van Sovjetimmigranten. De helft daarvan kan door de VS en joodse organisaties opgebracht worden, vond Shoval, maar de rest moet van andere landen komen. De hele wereld is ver plicht het joodse volk te helpen bij de „normalisering van zijn geschiedenis" zei Shoval in een toespraak tot het American Je wish Committee. bij nog geen 6000 toeren per mi nuut een vermogen van 80 pk uit. Het maximum koppel ligt bij 3500 toeren per minuut. De tweede Clio Baccara uitvoe ring die naar Nederland komt is de Baccara 1.8. Deze snelle versie wordt eind juli lever baar. Dat is drie weken na de intro- duktie van de 'gewone' Clio 1.8. Béide wagens zijn uitgerust met een viercilinder benzine motor van 1794 cc die 95 pk aan de voorwielen afgeeft bij 5750 toeren per minuut. Uiteraard zijn zowel de Clio 1.8 als de Clio Baccara 1.8 en de Clio Bac cara 1.4 automaat voorzien van schone motoren. Renault claimt'dat de motoren voldoen aan de strengste uitlaatgasnor men. Mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Grooth-van der Sluis in De Burght. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Maandag 6 mei Bruinisse Verkeerscommissie. Gemeente huis. 9.00 uur. Dinsdag 7 mei Zierikzee Boottocht Zonnebloem. Ver trek vanaf 't Luitje. 9.30 uur. FNV-ouderenbeleid Schouwen- Duiveland in beeld. Pater noster. 10.00 tot 16.00 uur. Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Commissievergadering onder wijs in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Fietstocht Ned. Ver. Huisvrou wen. Start bij familie Gakes. 10.00 uur. Nieuwerkerk Commissie algemene zaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Commissie openbare werken en financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 8 mei Zierikzee Commissie openbare werken. Stadhuis. 16.30 uur. Commissie financiën in stad huis. 19.30 uur. Borstvoeding-informatie avond. Julianastraat 9. 20.00 uur. Bruinisse ■Commissie financiën in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 mei Burgh-Haamstede Recreatieve wandeltochten. Dorpshuis De Schutse. Vanaf 8.00 uur. Zaterdag 11 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. In de Beuze. Vanaf 9.30 uur. Dreischor Provinciale brandweerwed strijden TAS-HD. 8.30 uur. Bruinisse Officiële opening golfcomplex. Park Grevelingenhout. Vanaf 11.30 uur. Maandag 13 mei Zierikzee Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon. 20.00 uur. Noordgouwe Jaarvergadering afdeling Brouwershaven van Rode Kruis. In dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 mei Brouwershaven VVV-vergadering in zaal Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Woensdag 15 mei Nieuwerkerk Receptie 10-jarig bestaan Stichting Welzijn Ouderen. Dorpshuis. Van 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 16 mei Zierikzee Theatersport Kiekieris tegen LAK uit Leiden in de Concert zaal. 20.00 uur. Renesse Jaarvergadering Rabo-bank Schouwen. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 17 mei Oosterland Vergadering landbouwvereni- gingen Bruinisse en Ooster land. Pleisterplaats. 20.00 uur. Zondag 19 mei Noordgouwe Massagecursus. Kuuroord De Schouw. 10.00 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 20 mei Noordgouwe Massagecursus. Kuuroord De Schouw. 10.00 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 1 juni Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein obs De Schoener. Van 9.00 tot 15.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 mei 09.50 117 03.35 -143 22.05 96 16.20 -111 ROOMPOT BUITEN 7 mei 08.55 107 03.25 -134 21.20 90 15.55 -103 BRUINISSE 7 mei 10.00 128 03.35 - 145 22.15 107 16.30 - 113 WEMELDINGE 7 mei 09.55 129 03.35 -151 22.15 108 16.20 -118 Doodtij: 9 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 i De Renault Clio Baccarra. NIJMEGEN - Het leesniveau van kinderen in groep vier van de basisschool is een goede voorspeller voor de rest van hun schoolcarrière. ZIERIKZEE - Krap driekwart jaar na de introduk- tie van de Clio op de Nederlandse markt komt Re nault met de zeer luxe uitgeruste Clio Baccara. Deze versie is standaard uitgerust met leren bekleding en airconditioning en vormt samen met de Clio 16V de top van het Clio-gamma. BRUINISSE - De jaarlijkse openstelling van de Waddenzee en van de Zeeuwse stromen voor het vis sen van mosselzaad zoals dat ieder jaar begin mei plaats vindt, tot half juni, gaat dit jaar niet door. Een nauwkeurig onderzoek uitgevoerd over het ge hele Wad, toonde aan dat er nergens mosselzaad ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2