Boertien: Zeeuwse boer moet haast maken met aanpassing van bedrijf 'Mountainbikes, dat is de nieuwste vorm van overlast in bos en duin' s/oo0 Autodieven actief in binnenstad Zierikzee 3 BETALEN LINGERIE DIANE I si Ooit 'n Acorflex-lat- tenbodem beproefd? Dat kan, in Zonnemaireü Toekomstmogelijkheden agrarisch Zeeland centraal op symposium Diefstal uit auto's Redelijk goede belangstelling voor open dag Staatsbosbeheer 4 8 DODENHERDENKING WINDMOLENS BYZANTIJNS KOOR DEGRADATIE Diefstal prisma- spiegel Politie pakt man met gestolen aanhang wagen Inbraak in winkel MEI-AKTIE: Certifit 4 HALEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24942 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 c-. UI Advertentie VALT DE "eesussiMej# V' r* vêieSADeeiwa commissie RuirnbeJijfceOrcteninq 49^° uur- ZIERIKZEE - De tijd dringt voor de Zeeuwse boe ren. Als men ook in de toekomst wil kunnen blijven concurreren met andere landbouwgebieden in Ne derland en daarbuiten moeten de bakens snel verzet worden. Dat was de boodschap die dr. C. Boertien, Commissaris der Koningin in Zeeland, de bezoekers van het vrijdag in Zierikzee gehouden symposium Agrarisch Zeeland aan Zet meegaf. Boertien trok een vergelijking met een schaakspel: „Brussel en Den Haag hebben hun positie op het bord aangege ven. De klok tikt nu voor Zeeland en we moeten de winnende zet doen voor de vlag valt". AMSTERDAM - Ongeveer 500 specialistisch verpleegkundi gen in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam voeren in de week van 13 tot en met 31 mei stiptheidsacties op elf afdelingen. SCHARENDIJKE/OUWER- KERK - In het afgelopen week end werd ingebroken in drie personenauto's in Scharendij- ke en Ouwerkerk. Het eerste slachtoffer was de Duitse toerist G. die zijn auto had geparkeerd aan het Baken te Scharendijke. In de nacht van donderdag op vrijdag werd het voertuig opengebroken en de geluidsapparatuur er uit ge stolen. Dat gebeurde in dezelf de nacht ook bij de auto van K. uit Duitsland die eveneens stond geparkeerd aan het Ba ken. Zaterdag werd de heer H. uit Ouwerkerk slachtoffer van het dievengilde. Zijn auto stond geparkeerd nabij het voetbalveld te Ouwerkerk. Op klaarlichte dag werd het voer tuig opengebroken én de ra dio/cassettespeler er uit gesto len. Commissaris dr. C. Boertien. Boertien begon zijn openings woord met de constatering dat Zeeland van oudsher een repu tatie heeft als landbouwpro- vincie in het algemeen en ak kerbouw in het bijzonder. ,,De vruchtbare klei en het milde klimaat leveren nog immer rij ke oogsten. Wie door Zeeland rijdt, zeker in dit jaargetijde, kan zich verlustigen in de grote wijdse akkers van Noord- Beveland, de Wilhelminapol- der en de kleinschaliger opzet van de bedrijven in andere de len van de provincie", aldus Boertien. Prijsontwikkeling Agrarisch Zeeland, zo stelde Boertien, gaat met de tijd mee. Met de prijzen is het anders ge steld. „Onafhankelijk van de inzet van de agrarische sector hebben de prijzen zich negatief ontwikkeld", aldus Boertien. Hij koppelde daar de conclusie aan dat het vooral het Europe se marktordeningsbeleid is ge weest die de Zeeuwse land bouw in het nauw heeft gedre ven. „De Zeeuwse agrariër dient zijn onderneming op korte ter mijn te herstructureren. Voor elk aanpassingsproces geldt echter dat dit tijd kost. Ik vraag me af of met name die tijdsfactor niet teveel onderbe licht wordt", aldus Boertien. Hij haastte zich te zeggen dat er hard gewerkt wordt aan de herstructurering van de land bouw en stelde dat men in een overgangsfase zit. „Subsidies zijn mede nodig om in deze overgangsfase naar een nieuwe stabiliteit te groeien", aldus Boertien. Vervolgens stelde hij de vraag aan de orde of de bewering dat Zeeland zijn agrarische reputa tie verliest. Wie alleen naar de cijfers kijkt, zo stelde Boer tien, zou zich in die stelling kunnen vinden. „De produk- tiewaarde is onder die van de chemische industrie en de za kelijke dienstverlening gezakt. Niettemin gaat het altijd nog om een produktiewaarde van een kleine één miljard gulden. En nog altijd vindt tien pro cent van de Zeeuwse beroeps bevolking werk in de land bouw". Produktiegemiddelde laag „Tbch is er iets aan de hand", vervolgde Boertien. „De prak tijk wijst uit dat de gemiddel de produktie per hectare voor Zeeland betrekkelijk laag is terwijl wij eerst aan de top za ten". Een situatie die volgens Boertien veel te maken heeft met het feit dat de akkerbouw binnen de landbouw over heerst. „De grote akkers met hun bulkteelten van graan, aardappelen en suikerbieten tegenover de betrekkelijk be scheiden vertegenwoordigde tuinbouw en veeteelt doen het gemiddelde dalen. En dat zint Zeeland niet": Tijd derhalve om de handen uit de mouwen te steken en dat ge beurt, zo herhaalde Boertien nog eens, al volop. Hij haalde als voorbeeld de speurtocht naar de mogelijkheden van al ternatieve teelten aan. „In Zee land zijn met steun van de pro vincie projecten opgezet voor de teelt van hazelnoten, zwarte bessen, groene asperges, sui- kermaïs en de zilte teelten van lamsoor en zeekraal". En er gebeurt meer, zo bena drukte Boertien. Er wordt on derzoek gedaan naar nieuwe oogstmetijoden in het vlas, er bestaat een Stichting Plantaar dige Produktie en er is een Stuurgroep Glastuinbouw Zee land actief. „Alle dienen het zelfde doel", aldus Boertien. „Versterking van de agrarische structuur in Zeeland. Streven naar eenzelfde situatie als in vervolg pagina 3 BURGH-HAAMSTEDE - Bijna iedereen heeft wei eens van Staatsbosbeheer gehoord, maar lang niet iedereen weet wat voor werk de mensen van SBB nu precies doen. „Goede voorlichting is nog steeds heel belangrijk. Je merkt wel dat mensen meer belang stelling hebben voor milieu en natuur maar toch zijn er nog steeds mensen die komen waar ze niet mogen komen". Dat zegt SBB-surveillant L. van der Weele, één van de mensen die zaterdag en zondag de bezoe kers van de open dag bij SBB te woord stond. Voor de open dag bestond, ondanks het regenachtige weer, behoorlijk veel belangstelling. Van der Weele heeft in het zo merseizoen samen met zijn col lega's handenvol werk aan het in de gaten houden van de re creanten die zich in bos en duin verpozen. Lang niet iedereen blijkt te beseffen hoe kwets baar een dergelijk natuurge bied is. „Het meest moeten we optreden tegen loslopende hon den en wat je de laatste jaren ook steeds meer __ziet .is_dat mensen met mountainbikes door het bos crossen. Dat is de nieuwste vorm van overlast", aldus Van der Weele. Duinbebossing De Boswachterij Westerschou- wen is het grootste bos in Ne derland. Het werd in de eerste helft van deze eeuw aangelegd als duinbebossing. Het bos be staat voor het overgrote deel uit naaldhout, maar op ver schillende plaatsen komt ook loofhout voor. Het bos is een belangrijk wandelgebied voor de bevolking van Zeeland maar blijkt ook een belangrijke trekpleister voor de vele tien duizenden recreanten die jaar lijks in de Kop van Schouwen vertoeven. De belangstelling voor de bos wachterij is de laatste jaren be hoorlijk toegenomen, zo stelt Van der Weele. „De opening van de weg over de Storm vloedkering heeft wat dat be treft veel effect gehad op het aantal bezoekers van het bos", aldus de surveillant. Vooral op dagen dat het weer niet uitnodigt tot strandbezoek trekken veel gezinnen met kin deren richting bos. Van der Weele beschikt niet over exacte bezoekersaantallen. „Ik weet alleen dat ze een paar jaar gele den tellingen hebben gehouden en toen kwam men geloof ik uit op een half miljoen bezoe kers per seizoen". Regels De boswachterij Westerschou- wen beslaat, inclusief het duin gebied, een kleine 350 hectare. Een groot deel van dat gebied is voor het publiek toeganke lijk, maar er zijn plaatsen waar menselijke aanwezigheid minder gewenst is. Tijdens het broedseizoen bijvoorbeeld is de meeuwenbroedkolonie ver boden gebied. Men kan dan al leen middels een excursie een kijkje nemen in de meeuwen broedkolonie. Verder geldt voor de bezoekers van de boswachterij een aantal regels om te voorkomen dat het bos schade ondervindt van het, soms massale, bezoek. Het is verboden om planten of bloe men uit het bos te halen. Een vervolg pagina 3 Niet alle wandelaars lieten zich afschrikken door de regen. (Foto: Marijke Folkertsma). Terwijl wij overwegen, te laat. wanneer wij moeten beginnen, is het reeds Quintilianus Nog vrij koel HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuidoosten van het land nog enkele buien. Minimumtempera tuur ongeveer 4 graden. Middag- temperatuur omstreeks 12 graden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. g' Op drie plaatsen op Schouwen-Duiveland werd een dodenherdenking gehouden. Het ziet er naar uit dat bij Kerkwerve twee windmolens worden geplaatst. De uitvoering van het Byzantijns koor trok grote pu blieke belangstelling. De degradatie van de W Zierikzee werd nog eens be nadrukt door verlies met 4-1 van BSC. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een auto gestolen en drie auto's beschadigd bij diefstalpogingen ZIERIKZEE - Onlangs werd in de binnenstad van Zierikzee vier keer geprobeerd een auto te stelen. Een van de pogingen resulteerde werkelijk in dief stal. Het betrof de VW Golf Diesel van mevrouw S. uit Zierikzee. Ook werd de aanhangwagen van de heer G. uit Zierikzee gestolen. geen belemmering voor de die ven. Het slot werd doorgeknipt en de aanhangwagen werd ge stolen. De autodieven waren in de nacht van donderdag op vrij dag actief in de Minderbroe derstraat en in de Hoofd poortstraat te Zierikzee. In bei de straten werd getracht een auto binnen te dringen via het openen van het linkerpor- tierslot en het voertuig te star ten. Het bleef bij pogingen die de nodige schade aanrichtten. De benadeelden waren de heer S. en de heer K. uit Zierikzee. In dezelfde nacht werd de aan hangwagen van de heer G. uit Zierikzee gestolen. De aan hangwagen stond met een ket ting en een slot vast aan een lichtmast aan de Nieuwe Kool- weg te Zierikzee. Dat bleek De volgende nacht, van vrijdag op zaterdag waren autodieven actief in de Nieuwe Bogerd- straat te Zierikzee. De VW Golf Diesel van mevrouw S. uit Zie rikzee die daar stond gepar keerd werd gestolen. De dieven probeerden ook de Citroën 2 CV van mevrouw L. uit Zierik zee te stelen, die eveneens aan de Nieuwe Bogerdstraat stond geparkeerd. Deze diefstal mislukte, maar door de poging werd de Eend behoorlijk be schadigd aan de stuurophan- ging. SCHARENDIJKE - Op vrijdag 3 mei werd op de Brouwers- dam nabij Scharendijke een prismaspiegel gestolen die een waarde heeft van ongeveer 1000 gulden. Het apparaat werd gebruikt voor landmeetkundige doel einden en werd gestolen van Delta Nutsbedrijven nv. Aan gifte vgn de diefstal deed de heer P. uit Kapelle. OOSTERLAND - Tijdens een controle op de Grevelingen- dam even buiten Bruinisse hield de politie een automobi list aan die een aanhangwagen vervoerde die hij in Ooster- land gestolen bleek te hebben. De controle werd uitgevoerd in de nacht van vrijdag op zater dag. Om ongeveer 01.00 u.ur hield de politie S. uit Bergen op Zoom aan. Al snel werd dui delijk dat de aanhangwagen die hij achter zijn personenau to vervoerde even tevoren was gestolen in Oosterland. De wa gen was eigendom van de heer V. uit Duiveland die bij de poli tie aangifte deed van de dief stal. De Brabander werd inge sloten in het politiebureau te Zierikzee en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd om ongeveer 05.00 uur ingebroken in de winkel van de heer W. aan de Appelmarkt te Zierik zee. De dieven kwamen het pand binnen door middel van braak. Zij gingen er vandoor met een aantal messen, dolken en een luchtdrukpistool. Dit alles ter waarde van ongeveer 1100 gul den. Advertentie en Dam 21 - Zierikzee Telefoon 01110-12471

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1