Anton van Dijke en Janna van der Zande: 75 jaar bij elkaar Het Zierikzeese poortjesplan 'Zorgverbreding is geen mode-artikel' Expositie Engering in Eenhoorn Grootste deel caravans moet worden gerepareerd Regionale poppen- maaksters bij poppenbeurs Middelburg Oud worden is niet moeilijkoud zijn is wat anders' Oud papier ophalen in Brouwers haven 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dat had ook weer te maken met dat nog steeds bij gelegenheid de derde generatie, de achter hun voorliefde voor zeebanket. verteld wordt aan wie het kleinkinderen, is twaalf man maar horen wil. sterk. BRUINISSE - Het is feest vandaag, vrijdag, in ka mer 307 van verzorgingshuis In 't Opper in Bruinis- se. De 101-jarige Anton van Dijke en de 96-jarige Jan na van Dijke-van der Zande vieren vandaag hun 75- jarig huwelijksfeest. „Oud worden is niet moeilijk, oud zijn is wat anders", aldus Van Dijke. Het feest wordt vandaag in besloten (familiekring) gevierd. Een uitzondering wordt gemaakt voor burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse en de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Zij mochten even komen feliciteren Anton van Dijke werd op 11 april 1890 geboren in Ooster- land. Bij hem thuis waren ze met z'n negenen. Zijn echtge note, Janna van der Zande werd geboren op 15 oktober 1894, eveneens in Oosterland, en komt uit een gezin van 11 mensen. Hun huwelijk werd gesloten op 3 mei in Ooster land. Boerenwerk Beiden hebben van jongsaf aan de handen uit de mouwen moe ten steken. In een groot gezin moet er altijd wel geholpen worden in de huishouding of op het bescheiden lapje eigen grond. Voordat Janna van der Zande in het huwelijksbootje stapte met Anton van Dijke oe fende zij een beroep uit dat toentertijd door veel jonge vrouwen uitgeoefend werd: zij was dienstbode. Anton van Dijke heeft heel wat verschillende baantjes en even- zovele werkgevers gehad. „Moet ik dat nou allemaal op gaan noemen", reageert de 101- jarige op de vraag om een korte opsomming van wat hij zoal ge daan heeft voor de kost. Een aantal zaken wil hij wel noe men. „Ik heb vooral veel boeren werk gedaan, maar ik heb ook in de cichorij-fabriek gewerkt. Daar maakten we pee-koffie. Een soort Buisman", aldus Van Dijke. Hij heeft ook nog arbeid verricht voor de Heidemij en als het seizoen er zich voor leende liep hij in opdracht van een boer met de hengst de mer ries af die gedekt moesten wor den. Sociale zekerheid Anton van Dijke en Janna van der Zande behoren tot de gene ratie die de komst van sociale voorzieningen als de Algemene Ouderdoms Wet (AOW) heeft meegemaakt. „Tben ik voor de eerste keer AOW kreeg heb ik meteen een nieuw kunstgebit gekocht. Dat heb ik nog en daar heeft nog nooit iets aan gemankeerd", aldus Van Dijke. Het echtpaar Van Dijke heeft tot 1979 in zijn eigen huis in Oosterland gewoond. In '79 verhuisde het bejaarde echt paar naar Bruinisse en nam zijn intrek in één van de zorg- woningen bij In 't Opper. Tpt volle tevredenheid want bei den zijn dol op vis en schelp dieren en waar kun je dan be ter zitten dan vlakbij de haven waar de vissers hun zwarte goud en hun vis ontschepen Toen zijn gezondheid het nog toeliet, hij is nu wat minder goed ter been, trok Anton van Dijke er nog vaak met een vriend op uit om de binnenko mende mosselvissers te ver welkomen en een maaltje mos selen te halen. „Nu kan ik dat niet meer, maar nu komen ze het bij me brengen", aldus Van Dijke. In december 1985 verruilde het echtpaar de zorgwoning voor één van de kamers van het be jaardencentrum. En daar, zo blijkt uit het verhaal van Van Dijke, hebben ze het prima naar hun zin. Ze zijn alleen wel een keer flink geschrokken en Brandalarm Tben mevrouw Van Dijke-Van der Zande een maaltje vis in de pan deed, hetgeen gepaard ging met enige rookontwikke ling, ging het pas geïnstalleer de brandalarm af en niet veel later stond de Bruse brand weer op de stoep. Een verhaal Op de vraag hoe je 75 jaar hu welijk zonder kleerscheuren doorkomt antwoordt hij: 'Dat is een kwestie van water bij de wijn doen' en filosoferend 'Tja, 75 jaar. Je gelooft het zelf niet hè'. Het echtpaar Van Dijke heeft drie kinderen grootge bracht, daar zijn zeven klein kinderen uit voortgekomen en Het echtpaar Van Dijke-van der Zande; 75 jaar bij elkaar. (Foto: Joop van Houdt). Vermoeiend Vanochtend, tussen half elf en 12 uur mocht iedereen het jubi lerende echtpaar komen felici teren. Daarna werd het bezoek vriendelijk doch dringend weggewuifd. Feesten is, op die leeftijd, behoorlijk vermoei end ZIERIKZEE - In het oude Zierikzee werd het stads beeld eeuwenlang verfraaid door de aanwezigheid van talrijke schilderachtige poorten en poortjes. Door allerlei oorzaken verdween echter het ene na het andere exemplaar. Soms was er sprake van ern stig verval zodat instorting werd gevreesd. In plaats van restauratie volg de dan vaak snelle afbraak. In andere gevallen vond men soms dat het bouwsel in de weg stond; er volgde dan eveneens sloop. Enkele prachtige poort jes vielen in handen van lief hebbers die een Zierikzees poortje elders herbouwden... Er wordt momenteel in Zierik zee „gestoeid" met een herin richtingsplan voor het Haven kwartier in de ruimste zin waarbij ook gebruik wordt ge maakt van zogenaamde luifel- poorten. Wie de tekeningen aanschouwt die destijds (Zie- rikzeesche Nieuwsbode 26 maart 1991) met toelichting werden gepresenteerd moet tot de conclusie komen dat grote waakzaamheid is geboden. Er dreigt gevaar dat allerlei onei genlijke bouwsels worden neergezet die zonder twijfel af breuk zullen doen aan het unie ke stadsdomein. Wanneer men bij het herinrichtingsplan-Kort Ver ton enkele kritische kantteke ningen wil plaatsen betekent dit uiteraard niet dat het totaalontwerp in alle opzichten aanvechtbaar zou zijn. Zo is het niet. Veel waardering kan men hebben voor de „ingrijpende aanpak" van de Nieuwe Haven waar „momenteel het voort jakkerende snelverkeer de slenteraar soms de stuipen op het lijf jaagt"... Een ander be langrijk positief uitgangspunt is het op verschillende manie ren terugdringen van het auto verkeer in de Zierikzeese bin nenstad. Het heeft lang ge duurd eer de plaatselijke mid denstand ook tot het besef is gekomen dat een koopgrage voetganger niet voortdurend door gemotoriseerde voertui gen mag worden opgeschrikt. Zestiende-, zeventiende- en achttiende eeuwse huizen op historische stadsgezichten ont lenen vaak een belangrijk deel van hun schilderachtigheid aan de aanwezigheid van talrij ke luifels. Deze behoorden bij het straatbeeld. Ook in Zierik zee waren deze nog tot in de vo rige eeuw hier en daar aanwe zig. Zij zijn spijtig genoeg alle verdwenen. Toch kan men niet blij zijn met de introductie van poortjes en luifels zoals die Kort Verton voor ogen staan. Beide ontwer pers begeven zich met deze „ei gentijdse elementen" - zoals zij het noemen - op glad ijs en dat weten zij! Om mogelijke tegen standers bij voorbaat de wind uit de zeilen te nemen bena drukken zij dat het bepaald geen Anton Pieck-achtige bouwsels zullen worden. Het woord is inmiddels gevallen en doet het ergste vrezen. De ge suggereerde poorten en poort jes, al dan niet voorzien van luifels en luifeltjes zullen ze ker niet voor de eeuwigheid worden gebouwd maar zullen het Zierikzeese stadsbeeld voor vele jaren kunnen versto ren. Het is de hoogste tijd dat bestuur en leden van Stad en Lande op Schouwen-Duiveland écht wakker worden! Wiebe Keikes DHAKA - De orkaan met windsnelheden van tot 235 ki lometer per uur die Bangla desh trof, was zelfs nog sterker dan die van 1970. Die ramp kostte het leven aan 100.000 mensen. De wervelstorm van dinsdag veroorzaakte vloed golven van zes meter hoog die de eilanden in de Golf van Ben galen en de dichtbevolkte kust gebieden van Bangladesh over spoelden. BRUSSEL - Nederland heeft donderdag vier Noordafrika nen aan België uitgeleverd. Dat heeft het parket van Ant werpen meegedeeld. DEN HAAG - PTT Post zal met ingang van 1 juli een algehele tarievenverhoging doorvoeren. Brieven tot 20 gram, drukwerk en (brief)kaarten worden 5 cent duurder. De laatste tarieve- naanpassing van PTT Post da teert van juli 1986. LONDEN - De eerste uitslagen van de donderdag gehóuden gemeenteraads- en districts verkiezingen in Groot-Brittan- nië (zonder Londen) wijzen op een verschuiving van vijf pro cent van de regerende Conser vatieve Partij van premier John Major naar de Labour Partij en de Liberaal-Democra ten, die in de oppositie zijn. BROUWERSHAVEN - Op za terdag 4 mei halen leden van de ASV Brouwershaven in de kern Brouwershaven oud pa pier op. Aan de inwoners van de kern wordt gevraagd het pa pier en karton tijdig en gebun deld aan de stoeprand gereed te zetten. Men rijdt rond vanaf 9.30 uur. NICOSIA - De nieuwe Iraakse minister van defensie, generaal Amer Hamoudi al-Sa'adi, heeft gezegd dat Irak de komende tijd waarschijnlijk niet het geld heeft om zijn wapenin dustrie weer op te bouwen en „voorrang geeft aan de weder opbouw van het land". DHAKA - Vijf miljoen van de tien miljoen slachtoffers van de orkaan die maandag toe sloeg in Bangladesh heeft di rect hulp nodig van de interna tionale gemeenschap, zo is don derdag vernomen van het bu reau van minister Luftar Rah man Khan, die speciaal is be last is met hulpverlening. Caravankeuring Veilig Verkeer Nederland in Bruinisse BRUINISSE - Tijdens een veiligheidskeuring voor caravans in Bruinisse bleek dat aan 62 procent van de gekeurde caravans reparaties moest worden ver richt. dere caravaneigenaren betalen daarvoor 25 gulden. Zaterdag meldden zich in Bruinisse ruim 20 caravanbezitters aan om hun voertuig te laten keu- De keuring werd gehouden op initiatief van de afdeling Dui- veland van Veilig Verkeer Ne derland. Sinds ongeveer drie jaar houdt de afdeling een ca ravankeuring op het terrein van een bedrijf aan de Dorps weg te Bruinisse. Leden van Veilig Verkeer Ne derland kunnen hun vakantie verblijf gratis laten keuren, an- ren. Daarbij bleek dat de maanden lange winterstalling van cara vans vooral nadelig kan zijn voor de banden. In een aantal gevallen waren die verdroogd. En dat houdt volgens M. J. Ko- le van VVN het gevaar van klapbanden in. Bij een proef waarbij de op- loopremmen van de caravans werden getest bleek dat stil stand ook voor de remmen van een caravan niet gunstig is. „Alles wat maar af en toe wordt gebruikt gaat achteruit.. Vooral bij caravans die ook in de winter buiten staan". Ondanks het grote aantal man kementen dat tijdens de keu ring werd vastgesteld, waren de caravans die ter keuring werden aangeboden bepaald geen 'kneusjes'. „Het ging in de meeste gevallen om cara vans die nog niet zo oud zijn. Maar omdat ze maar af en toe worden gebruikt zijn caravans gevoeliger voor mankementen. Daarom is het belangrijk om ze te laten keuren voor men op va kantie gaat", aldus Kole. v 5 ZIERIKZEE - In de periode van maandag 6 mei tot en met 18 mei is in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark werk te zien van Mieke Engering. Deze expositie bevat onder meer stillevens (nature morte), stillevens met bloemen en portretten. Ook zullen enkele aquarellen en kleurpotloodteke ningen te zien zijn. Mieke Engering behaalde in '76 de ND-akte. Na enkele jaren als docente teke nen en handwerktherapeute te hebben gewerkt richtte Mieke Engering zich helemaal op het teke nen en schilderen. Engering maakt voornamelijk realistisch werk waarbij zij gebruik maakt van de aquareltechnieken. Tegenwoordig gebruikt zij ook vaak kleurpotlood. Het werk van Engering is sinds 1979 op verschillende plaatsen te zien geweest. In galerie De Eenhoorn kan men haar werk van maandag tot en met vrijdag tussen 10.30 en 17.00 uur bezichtigen. Zaterdag is galerie De Een hoorn van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Overheid en scholen moeten langdurig investeren ZIERIKZEE - Blijvende resultaten van de zorgver- breding/groeibeheersing in Zeeland, ofwel het stre ven om kinderen met problemen op te vangen in de eigen basisschool, zijn alleen mogelijk als de over heid en de scholen daarin langdurig willen investe ren. Aan het Zeeuwse proefproject, waarmee wordt gestreefd naar een deskundige opvang van kinderen met problemen op de eigen school, moet gedurende minstens vijf tot tien jaar een hoge prioriteit worden toege kend. Dat zeggen de mensèn die zich voor de zorgverbre- ding/groeibeheersing inzetten in een verslag over 1990. Zij maken deel uit van een aan tal regionale samenwerkings verbanden waarin het basison derwijs e,n de diverse soorten speciaal onderwijs zijn vere nigd. Men krijgt subsidie om in het kader van een proefproject uit te kienen op welke manier een kind met problemen op de eigen school zodanig kan wor den opgevangen dat het niet nodig is om hem op een school voor speciaal onderwijs te plaatsen. Het proefproject loopt nu anderhalf jaar. In die tijd heeft men ervaren dat voor een dergelijke opvang de deskundigheid van de indi viduele leraren moet worden verhoogd, de werkwijze per school en regio moet worden aangepast en de nadruk meer moet komen te liggen op hulp verlenen in plaats van op selec teren. Ook is het goed om de ouders meer te betrekken bij de aanpak van de problemen. De zorgverbreding die op deze manier wordt verkregen heeft tot gevolg dat minder leerlin gen naar een school voor spe ciaal onderwijs doorstromen. Daarvoor is wel nodig dat de nieuwe aanpak gedurende lan gere tijd wordt volgehouden. Verder streeft men er naar om via het uitwisselen van erva ringen en het bundelen van middelen zo effectief mogelijk te werken. Een en ander staat in het verslag Activiteiten en bouwstenen voor beleid dat naar het ministerie is ge stuurd. NIEUWERKERK/DREISCHOR - Aan de grote pop penbeurs die jaarlijks wordt gehouden in de Stads schouwburg te Middelburg nemen twee poppen- maaksters van Schouwen-Duiveland deel. Het zijn Alie Mol uit Nieuwerkerk en A. Lameyn uit Drei- schor. De poppenbeurs vindt dit jaar plaats op maandag 20 mei, tweede pinksterdag. De beurs geeft een overzicht van het zelf maken en ontwerpen van pop pen in de laatste 20 jaar. Er zijn honderden poppen te zien on der meer karakterpoppen, ma rionetten, kinderpoppen, mode- en fantasiepoppen en droomfiguren. Ze zijn gemaakt van verschillende materialen, zoals zelfdragende klei, porse lein, houtpoeder, fimo en stof. Tijdens de beurs worden de monstraties gegeven van de wijze waarop de poppen wor den gemaakt. Op de beurs zijn stands waar materialen worden verkocht die worden gebruikt bij het maken van poppen en alle boe ken die tot nu toe zijn versche nen over het maken van pop pen. Er worden kostbare-antie- ke porseleinen poppen ver kocht en celluloid poppen uit de jaren dertig. Ook zijn er stands met oud en antiek kant en oude stoffen en allerlei ac cessoires zoals meubeltjes, poppenwagens en hobbelpaar den. De Nederlandse Teddy-beren Club is vertegenwoordigd met beren die zijn gemaakt naar ei gen ontwerp en het vakblad Poppen. Ook is op de beurs een poppendokter aanwezig en een taxeur die oude poppen gratis taxeert op hun waarde. De pop penbeurs is van 10.30 tot 16.30 uur. Enkele poppen die te zien zijn op de poppenbeurs te Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6