Dodenherdenking moet FNV-werkgroep Ouderen houdt Informatiedag Nieuwe viskotter in de vaart Brouwse raad mopperend akkoord met extra geld renovatie toren in Brogum Dinsdag 7 mei in De Paternoster Restauratie wijzerplaten en wijzers torenklok Zonnemaire vergt ruim 19 mille Vergadering Nieuwer- kerkse commissie AZ H E NIEUWSBODE uur Milieubericht, weke- programma met milieu- vs. uur Dossier weerwerk, over mensen die met suc- oor hun principes opkwa- uur Yoy, discussiepro- ma. uur Educatief extra, uur De Europese Markt, rnemen in Europa. Les 7. uur Journaal uur Studio sport journaal uur NOS-laat, achter- iinformatie uit binnen- en ■nland met om 23.00 uur Haag Vandaag, uur Steden des tijds. Les uur Nieuws voor doven echthorenden. 1 uur Schooltelevisie, uur Babel, wekelijkse wsbrief voor Turkse mi- ten. uur Het Capitool, Ameri- ise serie, uur Kwislijn. uur Nieuws. uur Tik tak, animatiese- \fl. 66. uur Plons, uur Alfred Jodocus k, tekenfilmserie. Afl. 52. uur Dusty, 12-delige tralische jeugdserie. Afl. i uur Buren, Australische i uur Paardenkoersen, me- dingen en programma- zicht. I) uur Nieuws. TO uur Kwislijn. h uur Zeg 'ns AAA, Neder- llse comedyserie. Afl. 35. lo uur De man van de am- ■sadeur, 13-delige Franse se- I /an Francois Veile. Afl. 10. I si. Baraka-uitslagen. li) uur Tien voor taal, tv- ^entatoren uit Vlaanderen Nederland strijden om de voor Tien-trofee, uur Op de koop toe, weke- consumentenmagazine. I uur Kunst-Zaken, j uur Vandaag, jsl. Kwislijn. |5 uur Incredibile, talkshow Felice waarin de actuali- centraal staat. !5 uur Coda. Hugo Claus it voor uit de bundel Dich- van Nu: Het dier. !0 uur Nieuwskrant :5 uur Mooi en meedogen- Amerikaanse serie. Afl. uur Over mijn lijf, ge- dheidsmagazine. 18 uur Mededelingen en gramma-overzicht. ;0 uur Nieuws, po uur Kijk uit! Verkeerstip. 15 uur Ecologisch tuiniere [serie over de ecologische 35 uur Oogappel, magazine Ir ouders over alles wat te ken heeft met kinderen en i opvoeding. 15 uur Tofsport, reeks over ïetijdssporten. 10 uur Jazz-Hoeilaart, 12th j-op' Jazz Contest '90, ver- e van deze wedstrijd voor (ge jazzmusici. VRIJDAG 3 MEI 1991 NR 24941 Hij ?edt in het jongerencentrum ./zanger Bertus Borgers op. door gastoptredens bij Her ri het Groenewoud. De echte I de Mr Albert Show, Sweet lie songs van Bertus Borgers LightsDe saxofonist/zanger band The Groove en gastvo- ekend van haar optredens in De artiesten presenteren een lat begint om ongeveer 22.30 SCHOUWEN-DUIVELAND - Deze week is uit onderzoek nogeens gebleken, dat steeds minder mensen de vierde mei gebruiken om de doden uit de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Twee mi nuten gepaste stilte is voor steeds meer mensen teveel gevraagd. Sommigen he b ben erop een wran ge manier plezier in om herdenkingen zelf s te verstoren. Maar nog veel anderen respecteren de her denking wel en beleven het ook persoonlijk. Dodenherdenking moet. Niet alleen om de doden te herdenken, maar steeds meer ook om te blijven beseffen, dat oorlog gruweldaden in zich draagt. Herdenken kan zaterdag 4 mei in Renesse (vanaf 19.30 uur in dorpshuis), in Bruinisse (kranslegging op algemene begraafplaats door college van b en w) en traditiegetrouw ook in Zierikzee (stille tocht vanaf J. L. de Jongeschool om 18.30 uur richting Joods Monument). Op bijgaande archieffoto het monument, dat geplaatst is op de Slotlaan in Renesse, waar in de Tweede Wereldoorlog tien (jonge) inwoners van Renesse door de Duitsers werden opgehangen. ZIERIKZEE - Wat houdt het uitkeringsgerechtig den- en ouderenbeleid van de FNV in en wat doet de FNV-werkgroep Ouderenbeleid Schouwen- Duiveland nu precies? Deze en nog vele andere vra gen op dit gebied komen dinsdag 7 mei aan de orde tijdens de Informatiedag van deze FNV-werkgroep in De Paternoster (Zierikzee). Deze dag begint om 10.00 uur en wordt omstreeks 16.00 uur afgesloten. Een vakbond als de FNV komt niet enkel en alleen op voor de materiële en immateriële be langen van de werknemers in Nederland. Ook uitkeringsge rechtigden en ouderen (vanaf vijftig jaar) krijgen de laatste jaren in toenemende mate aan dacht in het FNV-beleid. Niet alleen vanwege de vergrijzing maar zeker ook vanuit de ge dachte van solidariteit tussen werkenden en niet (meer) wer kenden. Werkgroep Om tot een goed onderbouwd ouderenbeleid te komen en om zo'n FNV ouderenbeleid plaat selijk gestalte te geven is op Schouwen-Duiveland in okto ber '89 een FNV werkgroep Ou deren opgericht. Deze negen man/vrouw sterke werkgroep onder voorzitterschap van J. S. van Oorschot heeft tot doel om op te komen voor de belangen van de ouderen en daarmee bij te dragen aan de emancipatie van de senioren. Een bevol kingsgroep waar men gezien zijn omvang niet langer om heen kan. Immers bijna een derde van de bevolking is ou der dan vijftig jaar en behoort daardoor tot de senioren. In de anderhalf jaar dat de FNV-werkgroep Ouderen op Schouwen-Duiveland actief is zijn er reeds de nodige activi teiten ontplooid. Zo is er onder de oudere FNV-leden een en quête gehouden om na te gaan welke wensen en ideeën er on der hen leefden. De achterban bepaalt volgens werkgroep-se cretaris Jeroense immers wel ke activiteiten gewenst wor den. Zetel De FNV-werkgroep Ouderen is inmiddels ook vertegenwoor digd in de Stichting Welzijn Ouderen (eèn zetel) en het Woonplatform voor Ouderen. Dit platform is voortgekomen uit het project Over Wonen voor Ouderen en richt zich op het beoordelen van plannen voor woningbouw. Zo wordt gekeken of er voldoende wo ningen voor ouderen zijn en of nieuwe woningen eenvoudig kunnen worden aangepast zo dat de oudere of minder-valide daar zelfstandig kan blijven wonen. Daarbij beperkt het platform zich niet alleen tot de woning zelf maar ook tot de omgeving (aanwezigheid van voldoende voorzieningen). Actief Ook aan het tot stand komen van een nieuw Tafeltje Dek Je comité in de gemeenten Brou wershaven en Middenschou- wen heeft de FNV-werkgroep Ouderen actief bijgedragen. Dankzij een gift van het Ko ningin Juliana Fonds heeft dit comité een bedrag toegezegd gekregen voor de aanschaf van materiaal (maaltijdcassettes of thermocaters). Om daadwerke lijk te kunnen starten is het wachten nu op een subsidie van Middenschouwen en Brouwers haven. Een begroting is reeds bij deze gemeenten ingediend. Ouderennota Een andere activiteit die in de afgelopen anderhalf jaar door de FNV-werkgroep Ouderenbe leid is ontplooid is het reage ren op de gemeentelijke oude- rennota's van Westerschouwen (een nieuwe nota) en Zierikzee (een herziene versie van de reeds bestaande ouderennota). En ook tijdens de hoorzitting ouderenbeleid die in Bruinisse werd gehouden waren werk groepleden van de partij om hun zegje te doen. Daarnaast heeft de werkgroep inmiddels bij de gemeenten gepleit voor het instellen van een (eilande- lijke) seniorenraad en bestaan er plannen om dit jaar de ge meenten Duiveland, Brouwers haven en Middenschouwen te verzoeken haast te maken met een nota waarin het gemeente lijk ouderenbeleid wordt vast gelegd. Met dit alles houdt het werk van de FNV-Werkgroep Oude renbeleid Schouwen-Duive land nog niet op. Voor dinsdag 7 mei heeft de werkgroep een informatie- en voorlichtings dag belegd voor vijftig-plus sers en uitkeringsgerechtig den. Deze dag wordt gehouden in De Paternoster in Zierikzee en geeft informatie over het uitkeringsgerechtigden- en ou derenbeleid van de FNV en de werkzaamheden van de FNV- werkgroep Ouderenbeleid. Ook biedt deze dag oudere FNV-leden de gelegenheid om wensen op het gebied van het ouderenbeleid te ventileren zo dat deze in het beleidsplan kunnen worden uitgewerkt. Programma Het programma voor deze in formatie-bijeenkomst ziet er als volgt uit: 10.00 uur: Opening door werk groepvoorzitter J. S. van Oor schot. 10.15 uur: Koffie 10.30 uur: Inleidingen: Ont staan en functioneren van de FNV-werkgroep Ouderenbe leid door Van Oorschot en het ouderenbeleid van de FNV door districtsmedewerker D. Withagen. 12.00 uur-13.00 uur: lunch (broodjes en soep) 13.00 uur: Optreden van de Schouwen-Duivelandse confe rencier Ad Leydekkers. 14.00 uur: Inleidingen: De werkzaamheden van de Stich ting Welzijn Ouderen door ou- derenfunctionaris R. van der Weide en de vertegenwoordi gen van de FNV-werkgroep Ou derenbeleid in deze oude- renstichting door J. Hendrikse. 15.00 uur: Koffie 15.30: Gemeentelijk ouderen beleid en seniorenraden door D. Withagen. 16.00 uur: Sluiting. BROUWERSHAVEN - „Het is betreurenswaardig dat dit steeds meer geld kost, maar we kunnen nu niet meer terug". Dat was de reactie van CDA- raadslid R. J. van der Wekken op het voorstel van het college van b en w van Brouwershaven om bijna 30.000,- beschikbaar te stellen voor restauratie van wijzerplaten en wijzers van de torenklok in Zonne maire én vervanging van de bliksemafleider. In juni 1990 stelde de gemeen teraad van Brouwershaven 345.000,- beschikbaar voor de totale renovatie van de toren van de kerk in Zonnemaire. Tijdens het renovatiewerk dat vervolgens van start ging bleek dat de bliksemafleider, waar van werd aangenomen dat deze in een deugdelijke staat ver keerde, niet voldoet aan de voorschriften. Beveiliging Het aanbrengen van een nieu we bliksemafleiderinstallatie aan de toren is volgens het col lege van b en w dan ook nodig. En als het even kan moet dat zo snel mogelijk gebeuren, want de toren staat nu nog in de stei gers. Met de installatie van een nieuwe bliksemafleidingsin- stallatie is een bedrag van 10.529,30 gemoeid. Verder is gebleken dat de vier wijzerplaten en de wijzers van de torenklok in slechte staat verkeren. „Het schilder- en verguldwerk op de cijferringen en wijzers is erg verweerd", al dus het college. De klok- onderdelen zouden losgehaald, gerepareerd, schoongemaakt, geschilderd en opnieuw ver guld moeten worden. Alles bij elkaar kost dat 19.042,95.- Voor dat bedrag wordt de Zon- nemairse torenklok ook voor zien van geheel nieuwe verlich tingselementen. „Zodat de openbare tijdsaanwijzing straks op afstand leesbaar zal blijven", aldus het college in haar toelichting op het voorstel het benodigde geld beschik baar te stellen. Beter bekijken CDA-raadslid Van der Wekken was niet de enige die ontevre den bleek over het feit dat ex tra geld gevraagd werd voor de toch al niet zo goedkope restau ratie van de toren. Ook van de kant van de andere raadsfrac ties werd gesteld dat men in het vervolg tevoren beter moet onderzoeken wat wel en wat niet noodzakelijk is tijdens een renovatie/restauratie. „Ik denk dat we hier lering uit moeten trekken", aldus SGP/ RPF/GPV-raadslid P. van der Meide. PvdA-woordvoerder A. de Vlieger sloot zich daarbij aan evenals VVD-raadslid M. C. J. Mol. Wethouder J. K. Goe- mans trok namens het college het boetekleed aan. „Ik be- P. van der Meide: ,,Hier lering uit trekken". grijp uw kritiek heel goed", al dus Goemans. „Wij hebben er binnen het college ook moeite mee". Burgemeester L. N. Labruyère vulde Goemans aan met de op merking dat het hier in feite niet gaat om extra kosten voor reeds aanbesteed werk, maar om extra werk waar geld voor beschikbaar gesteld moet wor den. „En in een restauratie zit ten nu eenmaal tegenvallers die niemand verwacht", aldus de burgemeester. ZIERIKZEE Zeehonden Het aantal zeehonden in de Zeeuwse Deltawateren blijft stabiel. In de Westerschelde is in het vorige jaar zo goed als zeker een zeehondje geboren. Er worden in de Voor-Delta minder zeehonden geteld, dan enkele jaren geleden. Maar de twee die nog gesignaleerd wor den behoren tot de populatie in de Wester- en Oosterschelde. In 1990 zijn drie dode zeehonden gevonden. Een huiler voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen werd per helikopter naar Pie- terburen gebracht. In novem ber 1990 is dit dier weer losge laten in de Dollard. Er spoel den verder vijf bruinvissen aan. Een zogenaamde Butslop werd aangetroffen in de Sloe- haven en met pijn en moeite naar de Noordzee geloodst. Tuimelaar Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is de tuime laar, die vorig jaar de gemoede ren bezig hield rond de Greve- lingen en de Oosterschelde, overleden. Deze week is het twee-en-eenhalve meter lange dier gevonden in de Ooster schelde. Het Rijksmuseum voor de Natuurhistorie is na onderzoek overtuigd dat het de bekende tuimelaar is. De doodsoorzaak van het dier is onbekend. BURGH-HAAMSTEDE Huisvrouwen De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt dins dag 7 mei een fietstocht met pick-nick. De leden worden om 10.00 uur verwacht ten huize van presidente F. Gakes-de Neef, Boeyebosch 18. Na de koffie start de fietstocht. NOORDGOUWE Koninginnedag In het overzicht van de Koninginnedag-festiviteiten in de krant van donderdag jongst leden werd bij de foto van het linde planten abusievelijk ge sproken over Noordwelle in plaats van Noordgouwe. Maar het moge voor zich spreken, dat wethouder Loschacoff (ge meente Brouwershaven) de lin de aan de Ring van Noordgou we plantte. Rode Kruis De afdeling Brouwershaven van het Rode Kruis houdt maandag 13 mei haar jaarver gadering in het dorpshuis te Noordgouwe. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt dr Sybesma, directeur van de bloedbank Zuidwest-Neder land en het Merwede-zieken- huis in Dordrecht, zijn inlei ding handelt over het gebruik van bloed, bloedplasma en de toepassing van bloedprepara- ten, nu en in de toekomst. Ver der heeft de afdeling besloten om tweeduizend gulden over te maken op rekening van de hul pactie Koerdische Vluchtelin gen. Aan vijf Rode Kruis-pro- jecten in verschillende ontwik kelingslanden in Afrika, Azië en Zuid-Amerika is voor elk project duizend gulden overge maakt. OOSTERLAND Ridder Op 29 april 1991 is de heer Wout Verhoek Kz., oud-inwoner van Oosterland, ridder geworden in de Orde van Oranje Nassau. De heer Verhoek is oud- directeur van de Christelijke Baisschool Amalia-Astro te Baarn. Collecte De collecte ten bate van het Na tionaal Fonds Sport Gehandi capten heeft in Oosterland 800,30 gulden opgebracht. De collectanten en de gevers wor den door de organisatie dank gezegd. BRUINISSE Havennieuws Vorige week donderdag is de garnalenkotter ST 26 uit het Duitse Tönningen de helling van Van Duivendijk opgetrok ken, Het schip ondergaat een verlenging van 3,6 meter. Bij Maaskant ligt momenteel de YE 79 Anna-Trijntje van J. de Rooy voor de kant. Deze mos- selkotter die door Maaskant is afgebouwd en de grootste is die er bestaat, zal enig klein on derhoudswerk ondergaan. Collecte In de maanden maart en april werd er weer gecollecteerd voor de Mbuma zending. De collectanten waren: Natasja Zegers, Leendert van den Bos en Cees van den Bos. De op brengst bedroeg 165,75. Ge vers en collectanten worden dank gezegd. Intrede Ds Joh. de Roo, die van 1986 tot april jongstleden predikant van de Hervormde Kerk in Bruinisse was, heeft vorige week zijn intrede gedaan in zijn nieuwe gemeente, Wester- haar-Vriezeveense wijk. In de morgendienst werd hij beves tigd door de consulent ds G. J. van Steeg uit Vriezenveen. De belangstelling voor de intrede en de maiden-dienst van ds De Roo zelf werd door veel men sen bezocht. Ook een aantal Bruenaren ondernam de (ver re) reis. Keverdag Op zondag 5 mei aanstaande wordt zoals elk jaar weer een Keverdag georganiseerd op het terrein bij Onze Hoeve op Aquadelta te Bruinisse. Gedu rende de hele dag worden er weer Kevers getoond van aller lei soorten en merken. Het ter rein is de hele dag geopend. Oestersterfte De meer dan een eeuw oude oester- en kreeftenhandel de Meulemeester en Co in Yerse- ke, een gerenommeerde firma, heeft als gevolg van de oestersterfte in de Oosterschel de en de Grevelingen, flinke verliezen geleden. Men impor teert al jaren oesters uit Noord- Amerika"en kreeften uit Cana da, omdat die eertijds bloeien de kreeftenpopulatie in Zee land, al eerder enorm terug liep. Het jaar 1990 sloot met een fors verlies, waardoor vier banen geschrapt moesten wor den. Directeur M. A. Jumelet (geboren in Bruinisse) wil in afgeslankte vorm verdergaan. MIDDELBURG Gastgezinnen AFS Interculturele Program ma's, afdeling Zeeland, is op zoek naar gastgezinnen, die voor een bepaalde periode een buitenlandse jongere willen opnemen in het gezin. Hier voor wordt een voorlichtings bijeenkomst gehouden op maandag 13 mei in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Wie vooraf informatie wenst kan bellen met 020- 6269481. Vrouwenraad De Zeeuwe Vrouwenraad komt maandag 27 mei bijeen voor de jaarvergadering in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Tijdens de vergadering, die om 09.30 uur begint, gaat de vrou wenraad over in de Vereniging Zeeuwse Vrouwenraad, die dan een steun- en adviesfunctie voor de provincie gaat vervul len. Na afloop van de vergade ring is er een afscheidsreceptie tussen 15.30-17.00 uur voor me vrouw A. C. Westhoff-Hubée. Ze is jarenlang bestuurslid en voorzitter van de Zeeuwse Vrouwenraad geweest. NICOSIA - De VS dringen er bij de internationale gemeen schap op aan van Irak te ver langen dat het betaalt voor de hulp aan vluchtelingen, die de wijk namen na de golf van on derdrukking na de Golfoorlog. NIEUWERKERK - De vast stelling van de grenzen be bouwde kom in verband met de Boswet. Dat is een van de agendapunten van de openba re vergadering van de Nieu- werkerkse commissie algeme ne zaken. De commissie vergadert op dinsdag 7 mei om 19.30 uur in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk. Op de agenda staat ver der de budgetreservering voor de restauratie monumenten en de gemeentelijke monumenten verordening. Het monumenten inventarisatieproject Zeeland, en het concept bestemmings plan bedrijventerrein Nieu- werkerk. •■■■■■■■■■li STELLENDAM - Vrouw Grietje. Dat is de naam van de nieuwe kotter die door Maaskant Ship yards in de vaart is gebracht. Het betreft een vaartuig van het gesloten achterschiptype dat is voor zien van een bulbsteven. Het wordt in het visserijregister ingeschreven met het onderscheidingste ken GO 14. Op het vaartuig is een visverwerkingsinstallatie aangebracht met schamierbare dek lasten. Het schip is verder voorzien van een elektronisch tankmeet systeqm voor zowel de gasolie als de drinkwater bunkers. Voor het lossen van vis zijn twee elektrische lieren aanwezig. De vis- ruimvloer is betegeld met tegels met daarin gootjes waardoor het druipwater wordt afgevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5