Oefening en Uitspanning is een echt dorpsmuziekkorps 'De visserij wordt ten onrechte als natuur vijand afgeschilderd' Kinderen uit Tsjernobyl deze zomer naar Ellemeet Overlast LICHT UIT? BEL 01110-14739 LICHT AAN! Nieuwerkerkse muziekvereniging bestaat 90 jaar Vergadering verkeers- commissie Bruinisse Op uitnodiging van de kerkenkring Oberhausen Diefstal uit het Maritiem Museum Zevibel-voorzitter C. J. van Liere in jaarrede: Aanrijding Nieuwe Bogerdstraat ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE 8ïi VRIJDAG 3 MEI 1991 NR 24941 3 Het kan toeval zijn, maar het lijkt erop alsof de binnenstad van Zierikzee steeds vaker verstopt raakt door een over dosis aan blik op vier wielen. En als het dan ook nogeens markt is, dan lijkt het leed niet te overzien. Vrachtwagens komen en gaan en laden en los sen. En dan gebeurt het ineens, dat bijvoorbeeld de Mol maar liefst twintig minuten geblok keerd blijkt. Zierikzee met al haar éénrich tingsverkeer komt dan be hoorlijk vast te zitten. Auto mobilisten, die het dreigende gevaar van een lange wacht tijd willen afwenden hebben geen mogelijkheid om snel een andere straat in te rijden. Wie wil weten wat het betekent als het verkeer twintig minuten tegengehouden wordt, had donderdagmorgen eens op de markt moeten gaan staan. De auto's stonden tot buiten de Noordhavenpoort. De auto's stonden zelfs vast op het Kraanplein. En dan - na zo'n minuut of vijf - is het wachten op een bijde hand chauffeur, die ineens de functie van de claxon heront dekt. Zijn trouwe blik- gezellen volgen en het - hoe heette het ook al weer in die promotiefolder - pittoreske hart van Zierikzee is omgeto verd in een chaos. Is de discus sie over dat goederenverdeel- centrum nu eigenlijk al geslo ten én wat was eigenlijk het bezwaar tegen de Balie als marktlocatie? Dat bleek tij dens de herinrichting hele maal niet zo slecht te gaan. AvdW Ps. Voor de goede orde, schrij ver van deze rubriek heeft zich ook twintig minuten moeten vermaken in de rij. Advertentie (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) WIJ VERHELPEN ALLE ELECTRICITEITSSTORINGEN OOK VOOR AANLEG EN INSTALLATIE NIEUWERKERK - Het kroningsfeest van koningin Wilhelmina in 1898 was in dertijd de directe inspiratiebron voor het oprichten van het fanfarekorps Oefe ning en Uitspanning in Nieuwerkerk. Tijdens het kroningsfeest zelf werd de muziek in het dorp nog verzorgd door tien muzikanten van Kunst en Eer uit Zie rikzee. Maar twee jaar later, toen zich in Nieuwerkerk een zeer muzikaal man, A. Brandt, vestigde ging de kogel door de kerk. Samen met M. van der Have richtte Brandt in het dorp een fanfarekorps op. Men kocht 18 muziekinstrumen ten, wist P. A. Jongmans uit Zierikzee aan te trekken als dirigent en op 21 no vember 1901 werd het fanfarekorps in café de Meebaal officieel opgericht. Het muziekgezelschap Oefening en Uitspanning ongeveer twintig jaar geleden. (Ansicht die is op genomen in het boek Nieuwerkerk in oude ansichten). Nu, negentig jaar later, weet de huidige dirigent A. Radewalt nog waarom dat nieuwe mu ziekgezelschap indertijd de naam Oefening en Uitspan ning kreeg. „Die naam stond op het vaandel van een zang vereniging die er mee stopte. De nieuwe muziekvereniging kon dat vaandel overnemen en daarmee vanzelf ook de naam". Ook andere feiten uit de histo rie zijn bewaard gebleven. Di rigent Jongmans werd opge volgd door C. A. Swenne uit Ouwerkerk en vervolgens kwa men A. van den Berge uit Oos- terland en Jac Heijboer uit Nieuwerkerk. Momenteel is A. Radewalt uit Nieuwerkerk di rigent. Dit jaar al weer 25 jaar. Daarom is 1991 in twee opzich ten een jubileumjaar voor Oe fening en Uitspanning. Een jubileumjaar dat door het muziekgezelschap wordt ge vierd met het organiseren van de eilandelijke muziekmiddag. Een jaarlijks terugkerend eve nement waarbij alle muziekge zelschappen van Schouwen- Duiveland acte de présence ge ven en ook een of twee gast gezelschappen optreden. Elk jaar wordt de eilandelijke mu ziekmiddag door een andere muziekvereniging in de regio op poten gezet. Natuurlijk wil Oefening en Uitspanning er in haar jubi leumjaar een bijzondere ge beurtenis van maken. Daarom hebben zij als gasten het Lim burgse showkorps De Schutte rij en de Koninklijke Harmo nie Oefening en Uitspanning uit het Brabantse Beek en Donk uitgenodigd. „Oefening en Uitspanning heeft niet al leen dezelfde naam als ons. Het is tevens het topkorps van Ne derland op harmoniegebied", aldus Radewalt. De eilandelij ke muziekmiddag vindt plaats op zaterdag 1 juni op het oude sportveld te Nieuwerkerk. Iter gelegenheid van het jubi leum is een boekje gemaakt waarin behalve het program ma van de muziekmiddag ook wat feiten uit de geschiedenis van het muziekkorps staan ver meld. Zo blijkt dat Oefening en Uitspanning indertijd snel uit de financiële schuld was die de aankoop van 18 muziekinstru menten met zich meebracht. De firma waarbij de muziekin strumenten werden gekocht gaf bij elke tien gulden die werd besteed een bon waarop eens per jaar een verloting werd gehouden. Daarbij won het nieuwe muziekgezelschap de eerste prijs: een piano. Om dat een fanfarekorps niets aan een piano heeft werd het spiksplinternieuwe muziekin strument voor een goede prijs verkocht. Na de oorlog, in 1945, werden Franse petjes aangeschaft om tijdens optredens te dragen en in april 1961, bij het 60-jarig be staan van de muziekvereniging kreeg men voor het eerst een volledig uniform. Het vaandel dat men 90 jaar geleden over nam van de zangvereniging die werd opgeheven hangt nu in het dorpshuis te Nieuwerkerk achter glas. „Omdat het zo oud en kwetsbaar is gebruiken we het alleen bij hele bijzondere gelegenheden. Bijvoorbeeld bij de eilandelijke muziekmid dag", aldus Radewalt. De 50-jarige dirigent werd ge boren in Bruinisse, maar woont al sinds zijn negende jaar in Nieuwerkerk. Ongeveer ook op die leeftijd werd hij leerling muzikant bij de fanfa re. Maar de meeste jaren bij het muziekgezelschap heeft hij doorgebracht als dirigent. „Mijn grootvader was ook diri gent en ik zat indertijd in mili taire dienst ook in de muziek. Daarom vroegen ze indertijd aan mij of ik wilde invallen voor dirigent Heijboer". Sinds die tijd leidt Radewalt Oefening en Uitspanning. Op het gevoel, zoals hij zelf zegt. „Ttegenwoordig worden aan een dirigent hoge eisen gesteld. Je moet diploma's hebben. Maar vroeger werd je gewoon voor een muziekkorps gezet en leer de je in de praktijk dirigeren. Maar dat ging altijd goed en nog steeds", aldus de 50-jarige aannemer. Oefening en Uitspanning maakte natuurlijk zijn ups en downs mee. Zo daalde het le dental in het begin van de jaren zeventig van 34 naar 9 leden. „Dat kwam vooral omdat een groot aantal jongeren uit het dorp wegtrok omdat zij een studie gingen volgen in een an dere plaats". De overgebleven muzikanten moesten noodge dwongen blaaskapelmuziek gaan spelen omdat de groep te klein was geworden voor grote re muziekstukken. Radewalt was in die periode ook dirigent geworden van het muziekgezelschap Nu met Ho pe uit Bruinisse en tijdens een taptoe Bru ontstond het idee voor een muzikale samenvoe ging van beide korpsen. Dat gebeurde in 1974 en sindsdien worden de festiviteiten in bei de dorpen door de muzikanten van beide korpsen samen opge luisterd. Om de maand wordt gerepeteerd in respectievelijk het dorpshuis van Bruinisse en Nieuwerkerk. Volgens Radewalt bevalt die samenwerking uitstekend. „Het is een kwestie van plan ning om bij alle festiviteiten in beide dorpen aanwezig te zijn". Want behalve het pure plezier van het muziekmaken zelf is dat het belangrijkste doel van de jubilerende fanfare. „Oefe ning en Uitspanning is een echt dorpsmuziekkorps. We zijn geen topkorps, maar zeker wel de moeite waard om naar te luisteren. En wat zou een dorp zijn zonder muziek". Het repertoire van de muziek verenigingen omvat tegen woordig veel moderne arrange menten. Muziek van de Beatles en filmmuziek. „Maar af en toe spelen we ook nog hele ouder wetse ouvertures, zoals bij voorbeeld de Offenbach cock tail". Na het dieptepunt in de zeventiger jaren groeide het aantal muzikanten van Oefe ning en Uitspanning weer naar bijna 20. En via de samenwer king met Nu met Hope omvat het muziekgezelschap momen teel 26 muzikanten. Toch is de grootste wens van di rigent Radewalt nieuwe leden. Het liefst in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Want die groep is wat slecht vertegenwoordigd in het muziekgezelschap. „De fanfare bestaat vooral uit ou deren die lang en trouw blijven en jonge muzikanten. Maar die gaan vaak na een paar jaar weer weg omdat ze vanwege studie wegtrekken uit het dorp". De leerlingen van het muziek gezelschap worden opgeleid via de Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee. „Dat is heel pret tig omdat het door beroeps krachten gebeurt. Ze leren ook heel veel van de theorie van de muziek. Vroeger verzorgde ik de opleiding zelf. Dan zat er bij ons in de huiskamer een heel groepje". Hoewel de dirigent heel graag nieuwe leden ziet komen bij zijn fanfarekorps is hij van me ning dat dit alleen op vrijwilli ge basis kan gebeuren. „Wij zijn er nooit op uit gegaan'óm muzikanten te werven. Als ieL mand muzikant wil worden moet hij of zij zichzelf komen aanmelden vind ik". BRUINISSE - Doordat de Bru- se huisarts C. Pet in de Kerk straat te Bruinisse een pand heeft aangekocht om voortaan zelfstandig een praktijk te gaan voeren verwacht de ge meente Bruinisse daar ter plaatse problemen met de ver keersveiligheid. Daarom wordt tijdens een openbare vergadering van de Bruse verkeerscommissie be sproken welke maatregelen eventueel genbmen kunnen worden om de overlast tot een minimum te beperken. De ver gadering vindt plaats op maan dag 6 mei om 9.00 uur 's mor gens in het gemeentehuis te Bruinisse. Op de agenda staat verder een bespreking van de snelheid in de Molenstraat. Het is de bedoeling om deze straat op korte termijn te re construeren om de hoge snel heid waarmee wordt gereden terug te brengen. De vergade ring kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. ELLEMEET - Vijftig kinderen uit het Russische Tsjernobyl komen deze zomer naar Ellemeet om daar drie weken door te brengen in een kampeer boerderij. De groep Russische kinderen komt op uitnodiging van de be heerder van de kampeerboer derij, de Evangelische Ker kenkring Oberhausen. Vijf jaar geleden werd Tsjernobyl en verre omgeving getroffen door de gevolgen van een ramp met de kerncentrale in die stad. Alle ouders van de kinderen die naar Ellemeet komen wer den daarbij radioactief be smet. Ook van de groep kinde ren is er een aantal gehandi capt als gevolg van de kern ramp. De groep omvat kinde ren tussen de 7 en 12 jaar die al len de ramp van dichtbij meemaakten. Vijf jaar geleden De Evangelische Kerkenkring Oberhausen nodigde hen uit omdat het dit jaar vijf jaar is geleden dat het drama met de kerncentrale zich afspeelde. Mede vanwege taalproblemen wordt de groep Russische kin deren vergezeld door eigen lei ding. De groep Russische kinderen is waarschijnlijk van 24 juni tot" 17 juli op Schouwen-Duive- land. Men zal veel tijd door brengen met sport en spel aan het strand. Verder is de ker kenkring op zoek naar geld om ook een uitstapje voor de Rus sische kinderen te kunnen or ganiseren. ZIERIKZEE - Donderdag werd uit het Maritiem Museum te Zierikzee een cassettedeck ge stolen. Het cassettedeck is eigendom van de gemeente Zierikzee. T. J. R. uit Zierikzee deed aangif te van de diefstal. Dezelfde dag werd door A. R. uit Zierikzee aangifte gedaan van diefstal van een hogedrukreiniger uit zijn winkel. Het apparaat werd vermoedelijk al rondom 15 maart gestolen. BRUINISSE - „We moeten ervoor waken dat er een controverse gaat ontstaan tussen natuur- en milieu beschermers enerzijds en de vissers anderzijds". Die waarschuwing sprak Zevibel-voorzitter C. J. van Liere uit tijdens zijn jaarrede. Van Liere pleitte voor een periodiek structureel overleg tussen vissers en natuur- en milieu-organisaties. „Liever een discus sie dan een diktaat", aldus Van Liere. Van Liere begon zijn jaarrede met de opmerking dat 1990 ze ker de geschiedenis zal ingaan als een bijzonder jaar. „Mondi aal gezien was de Duitse een wording een complete verras sing, wat verder van ons bed was het Saddam Hoessein die de wereld deed opschrikken. In ons eigen landje was het de vis serijproblematiek die zeer, zeer uitgebreid in het nieuws kwam. Zelfs zo in het nieuws dat een uniek voorval zich voordeed: minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij werd genoodzaakt op te stappen". Voor wat betreft de rond- en platvisserij stelde Van Liere dat het voorjaar van 1990 in al gemene zin een weinig roos kleurig beeld vertoonde. „Hoe wel het aantal schepen dat voor de sanering is aangemeld in het afgelopen jaar beduidend is toegenomen blijft er een spanningsveld tussen vangst capaciteit en vangstmogelijk heden", aldus Van Liere. Kritiek van de Zevibel- voorzitter op het overheidsbe leid. Het feit dat de visserij op tong juist toen werd gesloten toen de vraag naar verse vis het grootst was, en dus de prij zen voor de vissers het meest interessant waren noemde Van Liere 'te zot'. „Vroegtijdig stop zetten van de visserij betekent niet alleen dat een goede visplanning voor het hele jaar onmogelijk is, maar het bete kent ook een forse inkomsten derving". Van Liere stelde dat de visse rijsector steeds meer in een keurslijf gedwongen wordt en koppelde daar de kanttekening aan vast dat meer regelgeving niet automatisch leidt tot een betere naleving van de regels. De visserij, zo hield Van Liere zijn gehoor voor, zit niet te wachten op een ad hoc-beleid maar heeft een beleid nodig dat een sterke positie van de Nederlandse visserij op de Eu ropese markt kan blijven waarborgen. Niet florissant De problemen in de schelpdier sector nemen volgens de Zevibel-voorzitter toe. De mos selsector heeft dan weliswaar in het afgelopen jaar een record-besomming gekend waarvan alle kwekers hebben kunnen profiteren, maar toch is het toekomstperspectief be paald niet florissant. „De rea liteit gebiedt te zeggen dat donkere wolken zich boven de aloude Zeeuwse mosseldorpen samenpakken", schetste Van Liere. „Na tien gouden jaren tekent zich een recessie af in de mos selbranche", aldus de Zevibel- voorzitter. „Zelfs op de natuur lijke banken ligt praktisch niets meer, wat mede veroor zaakt wordt door het rapen van mosselen door allerlei branche-vreemde figuren". In zijn jaarrede haalde Van Liere fel uit naar milieubeschermers die stellen dat de vissers het te kort aan mosselzaad, door overbevissing, aan zichzelf te danken hebben. „Wat moet je daarbij voor commentaar leve ren? Humbug", aldus Van Lie re. „Een kritische opstelling is gé- zond, maar men moet wel be grip hebben voor het feit dat onze bedrijfsgenoten een on derneming rendabel moeten maken. Er wordt nogal eens te makkelijk gesproken over het terugbrengen van visserijacti viteiten in kustwateren en op zee ten behoeve van de natuur en het milieu", aldus Van Liere. „De visserij is een natuur vriendelijke bedrijfstak die van de natuur moet leven maar helaas ten onrechte als natuur- vijand wordt afgeschilderd". Van Liere stelde verder dat er nog steeds geen duidelijkheid is over de produktiemogelijk- heden in de Oostelijke Wad denzee. „Wij dringen er bij de minister op aan nu tot een snel le besluitvorming over deze reeds langlopende kwestie te komen", aldus de Zevibel- voorzitter. Hij .tekende daar wel meteen bij aan dat er een zorgvuldige afweging van be langen tussen garnalen- en mosselvisserij plaats dient te vinden wanneer besloten zou worden tot aanleg van proef- percelen in het Oostelijk Wad. Zevibelvoorzitter C. J. van Liere: Pleidooi voor structureel peri odiek overleg tussen milieubeschermers en vissers. (Archieffo to). Verwachting t/m 7 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 Mid.temp. 10 Windkracht noordw. 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 Mid.temp. 12 Windkracht west 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 Mid.temp. 12 Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mei Zon op 06.05, onder 21.09 Maan op 01.58, onder 09.36 5 mei Zon op 06.03, onder 21.10 Maan op 02.27, onder 10.44 6 mei Zon op 06.01, onder 21.12 Maan op 02.50, onder 11.55 Laatste Kwartier 7 mei (02.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied handhaaft zich ook het komend et maal ten westen van de Britse Eilan den. Boven Polen, het Alpengebied en noord-ltalië blijft de druk laag. Bewolkingsgebieden, samenhan gend met deze lage drukgebieden trekken ook over ons land. Vooral in de oostelijke helft van het land kan uit deze bewolking nog een bui val len. De noordelijke stroming tussen het hoog bij Ierland en de lagedruk gebieden in het oosten, blijft aan houdend koude lucht aanvoeren. Ook op zaterdag worden de maxima nauwelijks hoger dan 10 graden. Wel blijven de minima, dankzij de bewolking, met zo'n graad of 4 bo ven nul. De noordelijke wind is ma tig, aan de kust af en toe krachtig. DEN HAAG - Het dramatische verlies voor de PvdA in opinie peilingen zet onverminderd door. De partij zou slechts 29 van de huidige 49 zetels over houden. ZIERIKZEE - Donderdag vond in de Nieuwe Bogerdstraat te Zierikzee een aanrijding plaats. A. van de M. uit Haamstede reed met zijn auto tegen een ge parkeerd staande auto aan. Het betrof het voertuig van B. V. uit Oude-Tbnge dat daarbij licht werd beschadigd. Van de aütó' van Van de M. werd het rechtervoorportier en het rech- terachterscherm ingedeukt. De aanrijding vond plaats om on geveer 14.45 uur. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet'voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3