Minister Maij verbiedt waterskiën en legt de speedboot aan banden LAATSTE NIEUWS Ledenraad Coberco akkoord met fusies waterstanden Emancipatieraad heeft nog lange weg te gaan 'Je sprak de taal van de vissers' Vijfjaarlijkse ZLM- manifestatie gepland voor '93 in Kapelle Uitzonderingen op strenge regels blijven mogelijk Koninklijke onder scheidingen bij Rijks waterstaat Zeeland start provinciaal buddy project Vervoer kaarten veerboot Moord- onderzoek De Wolf over gedragen aan Belgische justitie Afscheid van Zevibel-voorzitter C. J. van Liere 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEE - Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft een reeks nieuwe regels uitgevaardigd, die de watersport aan banden moeten leggen. Waterskiën op de binnenwateren wordt verboden. Speedboten en waterscooters mogen niet harder varen dan twin tig kilometer per uur. Uitzonderingen op deze regels zijn mogelijk. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP Geen besluit over Heino-Krause ZUTPHEN - De ledenraad van het zuivelconcern Co berco heeft zich uitgesproken voor een fusie van de ze zuivelcoöperatie met Ormet, De Eendracht en Ho- Vo. Over de fusie met Heino-Krause kon de raad nog geen definitief besluit nemen omdat de wettelijk voorgeschreven inzagetermijn van het fusieplan nog niet is verstreken. De bestuurders van deze snelle boten moeten minstens acht tien jaar zijn. De motorboten moeten geregistreerd zijn bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer. Het registratienum mer moet duidelijk zichtbaar op het vaartuig zijn aange bracht en de bestuurder moet het registratiebewijs bij zich dragen. Een en ander staat in het Koninklijk Besluit tot wij ziging van het Binnenvaart Po litie Reglement (BPR), dat de zer dagen het Staatsblad be reikt. Minister Maij motiveert het verbod op waterskiën door er op te wijzen dat „voor water skiën een bredere strook vaar water nodig is dan in veel ge vallen in verband met de vei ligheid en de goede orde van de scheepvaart kan worden toe gestaan". Maij vindt het boven dien te gevaarlijk voor de wa terskiër. „Een te water liggen de waterskiër zou blootstaan aan het gevaar te worden over varen door de overige vaart, die te weinig mogelijkheid heeft uit te wijken, dan wel hem niet of te laat waar neemt". De minister laat evenwel de mogelijkheid open dat provin- Dat zei de voorzitter van de Emancipatieraad, M. den Ouden-Dekkers, in Den Haag bij de viering van het tienjarig jubileum van dit orgaan. Voor de vrouwenbeweging is de strijd nog lang niet gestreden, zo bleek ook nu weer. „Niets is zo weerbarstig als ingeslepen mentaliteit en culturele tradi tie", aldus Den Ouden. De feministische doelstellin gen zijn nog onverminderd: de ontwikkeling van de vrouw als (ook economisch) vrij mens, het recht voor de vrouw om haar individuele aanleg uit te buiten en de erkenning van de vrouw als volwaardig lid van de samenleving. Specifiek be leid is nog altijd hard nodig en „de aanwezigheid van de vele minderheden in ons land maakt het emancipatie- vraagstuk dubbel gecompli ceerd". „Sociale vernieuwing die voor bijgaat aan het vrouwen vraagstuk in zijn algemeen heid en aan de positie van vrouwen uit minderheidsgroe pen in het bijzonder zal zelfs bij overweldigend succes toch maar voor de helft geslaagd zijn", waarschuwde Den Ou den. Staatssecretaris Tbr Veld erkende dat de redenen voor de ciale of lokale autoriteiten ge bieden aanwijzen, waar het waterskiën wel is toegestaan. Op deze waterski-banen geldt voortaan nog een regel: De be stuurder van een snelle motor boot, die één of meer water skiërs voortbeweegt, moet zich doen bijstaan door een mede- opvarende van ten minste 15 jaar oud als uitkijk. Het heb ben van een uitkijk is volgens Maij noodzakelijk, opdat de bestuurder zijn aandacht kan richten op het scheepvaartver keer. Snelheid In het nieuwe BPR is een maxi mumsnelheid van 20 kilometer per uur vastgesteld. Die maxi mumsnelheid geldt zowel voor motorboten als voor waterscoo ters (de zogenaamde jet-ski's). Plaatselijke of provinciale au toriteiten kunnen afwijkende maxima vaststellen, die hoger of lager zijn. Om juridische haarkloverij te vermijden (de Hoge Raad moest eraan te pas komen om te bepalen of een surfplank moet worden aangemerkt als een 'zeilend vaartuig') gaat het reglement ervan uit dat elk instelling van de Emancipatie- raad nog steeds gelden. Zij wees op merkwaardige ver schuivingen, zoals die zich heb ben voorgedaan ten opzichte van, bij voorbeeld, de arbeids tijdverkorting. Ideaal Was dat vroeger een ideaal van de vrouwenbeweging om te ko men tot herverdeling van ar beid, nu wordt het ook be schouwd als een middel om werkloosheid te verminderen. Aanvullende maatregelen zijn nodig om ervoor te zorgen dat de vrouwen toch kunnen berei ken wat ze willen. Den Ouden-Dekkers zag haar kans schoon om Ter Veld mee te delen verlaging van het mini mumloon een kwalijke zaak te vinden. „Veel vrouwen hebben niet eens het minimumloon, dat de koppelingsbasis is voor de aow. Wil het kabinet dicus- siëren over verlaging van het minimumloon, dan moet die consequentie worden meegeno men." De viering werd afgeslo ten met een discussie over ver schillende actuele zaken die speciaal vrouwen aangaan. klein schip, dat harder kan va ren dan 20 kilometer per uur een 'snelle motorboot' is, dus ook de waterscooter. De mini mumleeftijd voor het besturen van een snelle motorboot wordt gesteld op 18 jaar. Aan boord van de boot moet voor ieder van de opvarenden een reddingsvest voorhanden zijn. Een deugdelijk brand- blusapparaat is eveneens voor schrift. De bestuurder die staande een snelle motorboot bestuurt (zoals bij de jet-ski's gebruikelijk) is verplicht een reddingsvest te dragen. Minis ter Maij verklaart de nieuwe regelgeving door te wijzen op de snelle ontwikkelingen in de gemotoriseerde recreatievaart. Voorbeeld „Een sprekend voorbeeld daar van is de verschijning van de zogenaamde jet-ski. De grote snelheden, tot circa 80 kilome ter per uur, die deze snelle mo torboten kunnen bereiken, de wisselende koers, de golfbewe ging en het lawaai leveren fei telijke hinder op voor de scheepvaart en andere vaar weggebruikers, dan wel voor milieu en landschap". „De vaarwegen, waarvoor destijds uit oogpunt van de verkeers veiligheid geen beperkende maatregelen noodzakelijk wa ren, worden steeds intensiever gebruikt, waardoor de ver keersveiligheid en het milieu steeds meer onder druk komen te staan", aldus Maij. MIDDELBURG - De heren J. Flipse en C< P. Boeckhout heb ben een eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau in respectievelijk zil ver en brons gekregen. De on derscheiding werd hen uitge reikt op hun huisadressen in Wemeldinge en Schoondijke. Aan de heer Flipse werd de on derscheiding uitgereikt door dr. H. Baeijs, directeur van Rijkswaterstaat Zeeland, aan de heer Boeckhout door ir. T. Boon, hoofd wegen, havens en scheepvaart van Rijkswater staat Zeeland. De heer Flipse was tot eind vo rig jaar sluismeester in Wemel dinge. Na 25 jaar dienstver band maakte hij toen gebruik van de 55+ regeling. Hij was een betrouwbare en loyale me dewerker. Hij diende als voor beeld voor zijn collega's voor wat betreft plichtsbetrachting, nauwgezetheid en eerlijkheid. Hij stelde zich uitermate cor rect en hulpvaardig op naar de schipperij Bijna 30 jaar was de heer Boeckhout schouwkantonnier op de rijksweg tussen Bres- kens en Sluis. Vorig jaar ging hij in de VUT. Hij zorgde voor een goede staat van onderhoud van 'zijn' weg. Hij heeft de gladheidsbestrijding, bij nacht en ontij, tot op het laatst uitge voerd. MIDDELBURG - In Zeeland is een begin gemaakt met een buddy project voor AIDS- patiënten. Volgens de organi satoren is hiermee voor het eerst een dergelijk project op provinciale schaal opgezet. Van de buddy's wordt ver wacht dat zij met hun patiënt praten over zaken die met an dere mensen moeilijk te be-' spreken zijn. Daarnaast zorgt de buddy voor gezelligheid en praktische hulp. De uitvoerders van het project, de gemeenschappelijke ge zondheidsdienst (GGD), het al gemeen maatschappelijk werk en het COC, zijn van mening dat juist AIDS-patiënten in Zeeland behoefte hebben aan een buddy of kameraad omdat het hier moeilijker is openlijk voor een seksuele geaardheid uit te komen. AIDS-patiënten kunnen zelfs niet terecht bij familie of ken nissen en professionele hulp verleners staan volgens hen nu eenmaal verder van het pro bleem af. UTRECHT - Reizigers per openbaar vervoer kunnen zich vanaf 31 mei volgend jaar uit gebreid telefonisch laten infor meren over hun reis. De Neder landse Spoorwegen en het streekvervoer werken aan een centraal informatienummer dat op alle vragen over dienst regelingen en tarieven in het openbaar vervoer een ant woord kan geven. VLISS1NGEN - Vanaf zondag 5 mei wordt bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland gewerkt met nieuwe vervoer kaarten voor gemotoriseerd verkeer. De huidige 20- en 40- vaartenkaarten en de enkele reizen op de veerverbindingen Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens worden vervangen door magneetkaar ten. De meerwaardekaarten zijn ge plastificeerd. Afhankelijk van het erop gestorte bedrag kan aanspraak worden gemaakt op een hoge of een lage korting, vergelijkbaar met de prijsre ductie op de 20- en 40- vaartenkaarten. De enkele rei zen zijn van papier. Er zijn aparte magneetkaarten voor inwoners van Zeeuws- Vlaanderen en voor de overige veergebruikers. De 20- en 40-vaartenkaarten die tussen 3 januari 1990 en 4 mei 1991 zijn gekocht maar nog niet opgebruikt, blijven tot en met 31 dcember 1991 geldig. Daarna wordt een restitutiere geling ingesteld, waarvoor te gelegener tijd aanvraagformu lieren beschikbaar komen op de aanlegplaatsen. Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen die ge bruik maken van een jaarabon nement (laatste uitgifte 1989) kunnen de abonnementen nog tot 1 oktober 1991 blijven ge bruiken. NIJMEGEN - Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Rad boud (AZN) is donderdag een onderzoek gestart naar een mo gelijke beoordelingsfout van één van de plastisch chirurgen. Door die fout was een patiënte uit Wijchen bijna overleden. AARDENBURG - Het recher chebijstandsteam dat aan de zaak van de vermoorde Brus selaar Daniël de Wolf werkte, is in omvang teruggebracht. Volgens de rijkspolitie worden nog slechts enkele tips nage trokken en praat men met de Belgische justitie om de zaak aan haar over te dragen. De Zeeuwse rijkspolitie ver moedt dat de zaak zich in Bel gië heeft afgespeeld en dat al leen de delen van het stoffelijk overschot in Nederland zijn achtergelaten. Een voorbijgan ger vond zaterdag in een droog gevallen sloot tussen Draai brug en Aardenburg een tas en een koffer met lichaamsdelen. Later werd in de omgeving nog een koffer met een gedeelte van het lichaam gevonden. De heer André Rammeloo, reeds vele jaren voorzitter van de mosselsector, gaf te kennen, voorjaar 1992, zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer Meindert Leerling, lid van de Tweede Kamer, had met veel belangstelling kennis ge nomen van de stelling van de garnalenexpert van het Rijks instituut voor Visserijonder- zoek (RlVO) dat door de fosfa ten in het water van de grote ri vieren, de garnalenvisserij en de mosselcultuur goede jaren achter de rug hadden omdat garnalen en mosselen daardoor beter floreerden. Drijfmest Hij stond uitvoerig stil bij wat door Boddeke, op de vergade- Ormet en HoVo zijn al akkoord gegaan met de aansluiting bij Coberco. Tijdens de ledenver gadering van de Eendracht op 23 april bleek de voorgeschre ven twee derde meerderheid net niet gehaald. Op 21 mei wordt er opnieuw gestemd. Co berco verwacht dat dan alsnog wordt ingestemd met de fusie. Ormet heeft fabrieken in En schede en Almelo, telt 275 me dewerkers en 1400 leden veehouders die jaarlijks 300 miljoen kilo melk produceren. HöVö heeft 70 medewerkers, 430 leden-veehouders die sa men goed zijn voor een melk- produktie van 90 miljoen kilo die voor het grootste deel in Heeten tot kaas wordt ver werkt. De Eendracht in Tub- bergen heeft 42 personeelsle den, 340 leden- melkveehou ders, die 60 miljoen kilo melk leveren voor de produktie van kaas. Coberco gaat plannen ontwik kelen om systemen, produk- ten, werkwijzen van de diverse bedrijven op elkaar af te stem men. In eerste instantie gaat het om maatregelen die tot gro- Dit jubileum wordt gevierd met een bijzondere ZLM-verga- dering op 31 augustus in de Grote Kerk in Goes. Dan wordt ook het speciaal voor die gele,- genheid samengestelde her denkingsboek gepresenteerd. Veehouderij Het karakter van de manifesta tie in 1993 is in grote lijnen ge lijk aan dat van de voorgaande manifestaties. Op de vrijdag wordt het buitengebeuren voornamelijk bepaald door de veehouderij. De zaterdag is vanouds de dag van het paard. In de veilinggebouwen is volop ruimte om de vele dienstverle nende en verwerkende bedrij ven de kans te geven zichzelf te presenteren. ring van de Nederlandse Vis sersbond was beweerd en deed de suggestie om drijfmest in het water te storten, nu de aan wezigheid van die fosfaten met 60 a 70 procent is teruggelopen. Over de jaarrede van de voor zitter en de suggestie van Leer ling werd gediscussieerd door een forum samengesteld als volgt: voorzitter C. van Liere, leden drs. Dick Langstraat (voorzitter Produktschap Vis en Visprodukten), Meindert Leerling, drs. Max de Vriend (directie Visserijen), drs. R. Dijkema (RIVO) en T. K. R. Meijers (voorzitter Permanent Overleg Visafslagen). Natuur lijk kwamen ook nog vragen buiten de genoemde onderwer pen los. De vice-voorzitter van Zevibel, B. W. Schot Chrz. dankte aan tere doelmatigheid moeten lei den. Nog voor de zomer is hier voor een plan opgesteld. Het zuivelconcern heeft toegezegd dat deze operatie niet tot ge dwongen ontslagenen leidt. Streven De fusie-reeks past in het stre ven van Coberco tot schaalver groting. In het vervolg zoekt het bedrijf de uitbreiding ove rigens vooral in het buiten land. Die internatonalisatie is vorig jaar in gang gezet door de overname van twee Spaanse bedrijven: Allemosa en Madi- bic Espagnol. Bovendien open de Coberco Daires een ver koopkantoor in Düsseldorf. De bedrijfsopbrengsten van Coberco waren vorig jaar 3094 miljoen gulden. Dat was een daling van 10 procent ten op zichte van 1989. De teruggang kwam vooral tot stand door aanzienlijke lagere prijzen van de meeste produkten. Het aan tal medewerkers steeg bij Co berco in 1990 licht: van 3322 tot 3353. „Mede gelet op de vele onze kerheden die de agrarische praktijk te wachten staat lijkt hier een uitstekende kans aan wezig voor de standhouders om hun visie en plannen voor de eerstkomende jaren tot uit drukking te brengen", aldus een persbericht van de ZLM. De manifestatie kan volgens de landbouwmaatschappij een be langrijke bijdrage leveren aan de vormgeving van ontwikke lingen in de verschillende agra rische sectoren. Ook wordt on derzocht of het mogelijk is om tijdens de manifestatie demon straties van noviteiten op land bouwkundig gebied te verzor gen. Er is een werkgroep inge steld die een en ander verder uit moet werken. het slot van de vergadering voor wat door de scheidende voorzitter voor de Zeeuwse vis serij is gedaan en niet alleen voor de Zeeuwse visserij, maar voor het geheel. „Je had het hart op de goede plaats voor de visserij en je sprak de taal van de vissers," aldus Schot. In zijn beantwoording op wat door Schot was gezegd haakte Van Liere tenslotte in op het belang van de samenwerking in alle visserijsectoren, zowel om de Noord als om de Zuid. „Vissers, ik hoop en wens dat je in de toekomst je nooit door de overheid tegen elkaar laat uitspelen. Probeer zoveel mo gelijk samen te werken en één blauw front te vormen. Een dracht maakt macht. Juist in zwaar weer. En zwaar weer dreigt in alle sectoren van de visserij. Het is meer dan ooit noodzakelijk de gelederen te sluiten. Politiek en bestuurlijk niet lijdzaam afwachten. Er voor vechten dat de visserij niet verloren gaat, voor zover dat van mensen afhangt. Er voor vechten dat de visserij niet verloren gaat, voor zover dat van mensen afhangt. Die strijd is de visserij en vooral de Zeeuwse visserij meer dan waard. In een halve eeuw, die achter ons ligt is veel bereikt, wat niet verloren mag gaan." Mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Grooth-van der Sluis in De Burght. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Vrijdag 3 mei Zierikzee Eerste bijeenkomst gespreks groep verzorgers dementeren den. Corneliastichting. Symposium Agrarisch Zeeland aan zet. Concertzaal. Van 9.30 tot 15.30 uur. Concert Utrechts Byzantijns Koor in Willibrorduskerk. 20.30 uur. Zaterdag 4 mei Zierikzee Geraniummarkt. Op de Balie. Van 8.00 tot 15.00 uur. Fietsenkijkdag in bureau Rijkspolitie. Tussen 09.00 en 12.00 uur. Optreden Bertus Borgers The Groove in Brogum. 22.30 uur. Renesse Kranslegging bij Verzetsmonu- ment. Dorpshuis/Oude Mool- weg. Vanaf 19.30 uur. Kranslegging. Algemene be graafplaats. 20.00 uur. Oosterland Ophalen rommelmarktspul len. Van 9.30 tot 12.00 uur. Maandag 6 mei Bruinisse Verkeerscommissie. Gemeente huis. 9.00 uur. Dinsdag 7 mei Zierikzee Boottocht Zonnebloem. Ver trek vanaf 't Luitje. 9.30 uur. FNV-ouderenbeleid Schouwen- Duiveland in beeld. Pater noster. 10:00 tot 16.00 uur. Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Commissievergadering onder wijs in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Fietstocht Ned. Ver. Huisvrou wen. Start bij familie Gakes. 10.00 uur. Woensdag 8 mei Zierikzee Borstvoeding-informatie avond. Julianastraat 9. 20.00 uur. Vrijdag 10 mei Burgh-Haamstede Recreatieve wandeltochten. Dorpshuis De Schutse. Vanaf 8.00 uur. Zaterdag 11 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. In de Beuze. Vanaf 9.30 uur. Dreischor Provinciale brandweerwed strijden TAS-HD. 8.30 uur. Bruinisse Officiële opening golfcomplex. Park Grevelingenhout. Vanaf 11.30 uur. Maandag 13 mei Zierikzee Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon. 20.00 uur. Noordgouwe Jaarvergadering afdeling Brouwershaven van Rode Kruis. In dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 mei Brouwershaven VVV-vergadering in zaal Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Woensdag 15 mei Nieuwerkerk Receptie 10-jarig bestaan Stichting Welzijn Ouderen. Dorpshuis. Van 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 16 mei Zierikzee Theatersport Kiekieris tegen LAK uit Leiden in de Concert zaal. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 4 mei 07.35 148 01.25 -157 19.40 130 13,35 -129 5 mei 08.15 138 02.00 -154 20.15 120 14.20 -121 6 mei 08.55 127 02.45 -149 21.05 108 15.10 -114 4 mei 06.05 149 00.05 -149 18.20 129 12.30 -122 5 mei 06.50 134 00.50 -145 19.05 115 13.10 -114 6 mei 07.50 118 01.55 -138 20.05 100 14.40 -105 4 mei 07.45 158 01.20 -164 19.45 140 13.35 -136 5 mei 08.20 148 01.55 -160 20.30 130 14.15 -128 6 mei 09.05 137 02.35 -153 21.15 117 15.00 -118 4 mei 07.40 169 01.20 -169 19.45 150 13.40 -142 5 mei 08.15 156 01.55 -165 20.25 138 14.15 -133 6 mei 09.00 143 02.40 -159 21.15 122 15.10 -124 Doodtij: 9 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - „De rode draad voor de komende tien jaar is de samenhang tussen de economische positie van de vrouw en de noodzakelijke sociaal-culturele omslag, nodig om mensen te laten deelnemen in een maatschappij waarin vrouwen op voet van gelijk heid aan alles kunnen deelnemen". MIDDELBURG - In de algemene vergadering van de overkoepelende organisatie Zevibel, de vereniging voor de Zeeuwse visserijbelangen, die zowel de schelpdierensector als de kottervisserij op platvis en rondvis verenigt, werden als bestuursleden her kozen: H. Hoogerheide, Bruinisse, J. van den Broe- ke, Breskens, A. de Bruin, Hontenisse en J. Fenijn uit Breskens. In de vacature A. H. Hoogerheide was eerder al door de afdeling Bruinisse (mosselsector) benoemd André de Ronde. Tijdens de vergadering werd afscheid genomen van voorzitter C. J. van Lie re. Ook viering 150-jarig bestaan KAPELLE - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) houdt van 17 tot en met 19 juni 1993 de ZLM manifestatie op de terreinen van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland in Kapelle. De ZLM orga niseert elke vijf jaar een dergelijke manifestatie. In 1993 wordt ook het 150-jarig bestaan van de land- bouwmaatschappij gevierd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2