termeube 'In Bruinisse is het elke dag weer iets anders en dat houd je alert' 3 f 100,- De nieuwe toegangsweg in Brouwershaven krijgt vorm a II//LASER GEBOO Voor Wereldwinkel was 1990 goed jaar BELONING het &E5chEnkEnhu"i5 NISSAN lND ARTJES? TAXA TIE? uan der hoej automati/enDi De balans van een jaar burgemeester van Bru Werkzaamheden naar verwachting in augustus gereed ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VfNDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Blijft koud 9 90 JAAR NATUURVIJAND 75 JAAR GETROUWD DRIEBANDEN Bromfietser rijdt tegen voetganger ZIE PAGINA 10 KZEESCHE NIEUWSBODE egespoten in de ar? Bij de Micra fris-wit of een rood, donker en maar op een n garandeert je km (algemene st 6 jaar carros- tie en 24 uurs bent: nu naar de Micra Trend. SAN PROFI 219^ p.m.* Finance onder de ge- rkoopovereenkomst. is Fiscaal aftrekbaar, afhankelijk van aan- r bij je Nissan dealer MaainiU.ii.'Hii-H.'M Vanette, Urvan, Cabstar en Trade. dienst N.V. u eseweg tussen g/Weel- 6 en 7 14 mei tijdelijke uitingen orter of aaar. 2374) of sBODE op alle fronten beter officieel regiodealer Renes# Te^OU 17-2300 Fa* 01117-2144 Mobiel 06-52771879 Maandags gesloten. DonderdagavontU^^j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 3 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24941 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BRUINISSE - „Burgemeester is zeker geen erebaan, maar ik vind het wel een eer om burgemeester van Bruinisse te zijn". Dat is de eindconclusie van burge meester A. Vogelaar van Bruinisse, zijn eerste jaar als burgervader van de visse rijgemeente overziende. Het bevalt hem prima in het Bruse. „Ik vind het een heel levendige gemeente", aldus Vogelaar. „Het is in Bruinisse elke dag weer iets anders en dat houd je alert". Ruim een jaar geleden was het feest in een huis aan De Hoefslag in Maasland. A. Voge laar had toen net te horen ge kregen dat hij was benoemd tot opvolger van T. C. Hekman als burgemeester van Bruinisse. Dochter Adriënne bedong met een een zeilbootje toen zij hoor de waar haar vader het ambt van burgemeester zou gaan be kleden. Dat zeilbootje is er in middels gekomen Boeiend Toen Vogelaar in april vorig jaar zijn entree maakte in Bruinisse werd hij er door ver schillende sprekers op gewezen dat de Bruenaars een nogal ei gengereid volkje zijn dat geen blad voor de mond neemt en de dingen recht voor z'n raap zegt. Ook werd de kersverse burge meester medegedeeld dat deze er niet op hoefde te rekenen dat hij zich in een luie stoel zou kunnen terugtrekken. Dat heeft Vogelaar inmiddels aan den lijve ondervonden. „Het is zonder meer hard wer ken hier als burgemeester", al dus de Bruse eerste burger. „Er gebeurt hier meer dan je in een gemeente van deze omvang zou verwachten". Niet zonder chau vinisme geeft Vogelaar een op somming van de zaken die Re publiek Bru in zijn ogen onder scheiden van andere, qua grootte vergelijkbare, gemeen ten. „Kijk nou bijvoorbeeld eens naar 11 mei. Dan hebben we hier Bruniversails, een groots watersportspektakel, een concours hippique én de opening van de golfcourse Gre- velingenhout. Moet u mij eens vertellen waar je dat allemaal ook kan vinden". Korte lijnen Als één van de grootste voorde len van een kleine gemeente als Bruinisse noemt Vogelaar het vrijwel ontbreken van eni ge afstand tussen burgerij en bestuurderen. „De lijnen zijn hier wat dat betreft erg kort", aldus Vogelaar. De Bruenaars schromen absoluut niet om bij de gemeente aan de bel te trek- Burgemeèster A. Vogelaar: Eer om burgemeester van Bruinisse te zijn". ken als er iets is dat hen niet zint en waarvan zij denken dat de gemeente daar verandering in kan brengen. „Ik ervaar dat als een groot pluspunt", aldus Vogelaar. „Het feit dat mensen hier heel nadrukkelijk hun eigen me ning naar voren brengen is denk ik typisch voor deze ge meenschap. Het is een heel hechte gemeenschap met een heel eigen identiteit", aldus Vogelaar. Hij stelt dat de Bruse bevolking in zijn algemeen heid gesproken geen groep is die bij het minste of geringste op de barricades springt. „Ze zijn niet kleinzerig", aldus Vo gelaar. Hij beseft wel terdege dat als een Bruenaar iets niet wil men wel van heel goede huize moet komen om hem of haar van ge dachten te doen veranderen. Als voorbeeld van een voorzie ning waar de Bruenaars be paald niet op zitten te wachten noemt Vogelaar het omstreden geluidsscherm dat op de dijk zou moeten verrijzen. Afgedwongen „Over dat scherm zijn we nog steeds in onderhandeling", meldt de burgemeester. Niet al leen de bevolking, maar ook het college van b en w ziet, zo legt hij uit, niet zoveel in plaat sing van een scherm. „Het wordt ons door de hogere over heid opgedrongen, maar ik zet zelf zeer grote vraagtekens bij de noodzaak van een dergelijk scherm. Het is al vaker gezegd, maar wij staan ook als ge meentebestuur met de rug te gen de muur wat dat scherm betreft". Vogelaar hoopt dat uit de on derhandelingen uiteindelijk een oplossing uit de bus zal rol len waar iedereen vrede mee kan hebben. Hij durft de Brue naars geen dijk zonder scherm in het vooruitzicht te stellen. „Ik hoop dat als dat scherm er zou komen de Bruenaars daar begrip voor kunnen opbren gen. De belangen van de bui tendijkse bedrijven zijn ten slotte ook in het geding". Naast recreatie is de mossel visserij nog steeds een van de belangrijkste pijlers van de Bruse economie. De toekomst van die visserijtak baart Voge laar zorgen. „De mosselvisse rij is voor Bruinisse van vitaal belang maar er zijn heel duide lijk problemen in die be drijfstak", aldus Vogelaar. Hij doelt daarmee op het uitblij ven van mosselzaadval en het nog steeds ontbreken van bete re percelen op het wad. Voge laar is ervan overtuigd dat pressie vanuit het gemeentebe stuur nodig is om daar veran dering in te brengen. „Het is bijna niet voor te stellen wat er zou gebeuren als de mosselvis serij uit Bruinisse zou verdwij nen. Dat zou e,en enorme klap zijn voor de Bruse gemeen schap". Veerkracht Vogelaar tekent daar wel met een bij aan dat door de jaren heen bewezen is dat Bruse on dernemers niet voor één gat te vangen zijn. De laatste jaren is het met de aalvisserij steeds slechter gegaan. „Je ziet dat men dan op zoek gaat naar an dere wegen. Maar er zijn ook positieve signalen over bij voorbeeld de oester. Er zijn nu weer gezonde jonge oesters. Ik hoop dat dat het begin is van een betere toekomst voor de oestervisserij", aldus Vogelaar. Hij onderkent dat er in Brui nisse voor een bestuurder geen tijd is om comfortabel achter over te leunen. Er zijn verschil lende problemen die om een oplossing vragen. Eén ervan is het gebrek aan capaciteit in de vissershaven. De haven biedt onvoldoende ruimte aan de steeds groter gegroeide ultra moderne mosselvloot van Bruinisse. „Daar wordt hard aan gewerkt", aldus Vogelaar. Van de zeven havens die Brui nisse rijk is wordt een aantal op dit moment niet benut. Ook dit heeft de volle aandacht van het college, zo benadrukt Voge laar. „Wij zijn in onderhande ling met verschillende gegadig den", aldus de burgemeester. Hij laat zich niet verleiden tot uitspraken over de mogelijke invulling van de vrije havens. „Dat zou prematuur zijn. Het duurt nog wel even voordat we daar meer duidelijkheid over kunnen verschaffen". Zakelijk Over de sfeer binnen de Bruse gemeenteraad is Vogelaar uit stekend te spreken. Tben hij kwam kreeg hij van alle kan ten te horen dat het er binnen de gemeenteraad nogal eens onorthodox toegaat. „Ik vind dat er zakelijk gediscussieerd wordt binnen de raad. Kijk, er komen soms best wat emoties los, maar dat is voor mij geen probleem". Vogelaar is in zijn eerste jaar als burgemeester meteen al ge confronteerd met een aantal in grijpende wisselingen binnen zowel gemeenteraad als ambte narenkorps. „Natuurlijk geeft dat een terugslag, maar dan moet je samen aan de slag om de problemenpp te lossen", al dus Vogelaar. Hij geeft hoog op over de kwaliteit van het tot zijn beschikking staande amb tenarenkorps en benadrukt het belang ervan voor het functio neren van een gemeentebe stuur. „Alleen ben je niets. Je moet het in gezamenlijkheid doen". Op de vraag wat voor hem het hoogtepount van zijn eerste jaar als Bruse eerste burger was antwoordt Vogelaar zon der aarzeling: „De Visserijda- gen, dat was voor mij iets heel nieuws. Absoluut het hoogte punt". Vogelaar heeft duidelijk zijn draai gevonden in het Bru se en ook zijn echtgenote heeft zich inmiddels in het Bruse maatschappelijk leven gestort. „Mijn vrouw is lid van het koor geworden, is actief in het ouderenwerk en binnenkort zit ze ook als suppoost in de Oud heidkamer. Wij voelen ons uit stekend thuis in Bruinisse". BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven wordt mo menteel hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwe toegangsweg vanaf de Rijksstraatweg naar het cen trum van de smalstad. worden waarbij de inwoners van de gemeente en andere be langstellenden de nieuwe brandweergarage en gemeente werkplaats kunnen bezichti gen. De bouw van elf dijkwoningen op de Havendijk, die ook on derdeel uitmaakt van het tota le plan begint naar verwach ting in november. „Maar dat hangt af van het tempo waarin de verkoop plaats vindt". Zo als bekend is de gemeente Brouwershaven een samenwer kingsverband aangegaan met bouwbedrijf Boogert bv uit Oosterland en makelaarskan toor Hanse bv uit Brouwersha ven om de verkoop van de wo ningen in eigen beheer uit te kunnen voeren. Binnenkort starten ook de werkzaamheden waarmee de, naast de nieuwe weg gelegen, vroegere tramremise wordt verbouwd tot een brandweer garage plus gemeentewerk plaats. Het streven is om de aanleg van de weg voor de bouwvakvakantie gereed te hebben. Maar volgens de bur gemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère wordt het naar verwachting eind augustus be gin september. Hij denkt dat de nieuwe brandweergara ge/gemeentewerkplaats eind september/begin oktober in gebruik genomen kan worden. De kosten voor al deze werk zaamheden bedragen in totaal ongeveer twee miljoen gulden. Bij de werkzaamheden be hoort ook de aanleg van een lus in de weg die vanaf de door gaande route naar de peuter speelzaal De Blokkendoos loopt. Deze extra omloop is be doeld om kinderen voor de peuterspeelzaal veilig te kun nen laten in- of uitstappen. Ook wordt de ijsbaan achter de peuterspeelzaal multifunctio neel gemaakt. Dat wil zeggen dat op de ijs baan een geasfalteerde ring wordt gemaakt waarop onge veer 60 auto's en bussen gepar keerd kunnen worden. Dat wordt op een zodanige manier gedaan dat de ijsbaan in de winter ook in gebruik kan blij ven als ijsbaan. Asfalteren Nadat in de afgelopen weken de grondwerkzaamheden wer den uitgevoerd, zijn de werkne mers van het aannemersbedrijf Van Gelder momenteel druk bezig met bestraten. Naar ver wachting begint men half mei met asfalteren. Want het weg dek bestaat gedeeltelijk uit stenen en uit asfalt. Momenteel wordt ook de laat ste hand gelegd aan de voorbe reidingen op papier voor de verbouwing van de tramremi se. Binnen enkele weken start men met de daadwerkelijke uitvoering hiervan aan het ge bouw. Labruyère verwacht dat eind september/begin oktober een open dag gehouden kan - Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 De contouren van de nieuwe weg die wordt aangelegd tussen de Rijksstraatweg en de Haven Zuid zijde te Brouwershaven. Links de oude tramremise die binnenkort wordt verbouwd tot brand weergarage en gemeentewerkplaats. (Foto: Joop van Houdt). De mens is koppig van natuur: hij wordt moeilijk voortgedreven, doch gemakkelijk geleid. Samuel Daniel HET WEER X Wolkenvelden en vooral in het oosten enkele buien. Minimum- temperatuur ongeveer 4 graden. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Noordelijke wind, matig, langs de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig. De muziekvereniging Oefening en Uitspanning be staat dit jaar 90 jaar. De visserij wordt volgens Zevibel-voorzitter Van Liere ten onrechte afgeschilderd als natuurvijand. Het echtpaar Van Dijke uit Bruinisse is 75 jaar ge trouwd. In café de Meebaal te Nieuwerkerk werd het officieuze Zeeuwse kampioenschap driebanden gehouden. - Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - De Wereldwinkel Schouwen-Duive- land heeft een goed jaar achter de rug. De doorbraak van de zuivere koffie (Max Havelaar koffie) naar de reguliere handel bleef ook in 1990 merkbaar. Dit meldt het jaarverslag van de Vereniging Wereldwin kel Schouwen-Duiveland. In het afgelopen jaar ontplooi den de wereldwinkeliers weer 'n aantal activiteiten. Speciale aandacht daarbij werd ge vraagd voor de actie Stof tot Nadenken. Met deze actie wordt de schijnwerper gericht op de arbeiders in de textielin dustrie in de Derde Wereld die vaak onder erbarmelijke om standigheden moeten werken. Door textiel (huishoudtextiel en linnen) te betrekken van kleine textielcoöperaties in on der meer India willen de we reldwinkeliers deze kleine coö peraties die hun medewerkers een eerlijk loon betalen de hel pende hand bieden. Naast de winkelverkoop trok ken de wereldwinkeliers er het ZIERIKZEE - Donderdagmid dag vond op het Havenpark te Zierikzee een aanrijding plaats waarbij voetgangster N. L. uit Zierikzee licht werd gewond. De aanrijding vond plaats om ongeveer 15.00 uur toen L. van af het Havenpark de weg over stak om de Sint Jacobstraat in te lopen. C. van de S. uit Zie rikzee reed daar op zijn brom fiets komende vanuit de rich ting Havenplein. Hij probeer de de voetgangster te ontwij ken, kwam daarbij met zijn bromfiets ten val en raakte L. alsnog. Zij liep verwondingen op aan haar linkerenkel. De bromfiets van Van de S. werd licht beschadigd. afgelopen jaar met hun nering en hun informatie op uit. Zo was de Wereldwinkel met een kraam aanwezig bij de Oranje- markt, de Brouwse Dag, de Visserijdagen en de Kerst markt in Burgh. In het kader van de actie Honger hoeft niet en de actie ten behoeve van het eerlijk bankieren richtten de wereldwinkeliers bovendien een stand in onder de Beuze en ook tijdens de Kerstmarkt en de Grote markt was de Wereld winkel één van de deelnemers met onder meer de verkoop van Soweto kaarsen. Daarnaast werd voorlichting gegeven over de SOS Wereld handel en de handel in koffie. Ook is de Wereldwinkel verte genwoordigd in de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking van de gemeente Zierikzee en namen wereldwinkeliers deel aan de fakkeloptocht van Am nesty International naar aan leiding van de herdenking van de Verklaring van de Rechten van de Mens. Terugblikkend op alle ont plooide activiteiten consta teert de Wereldwinkel dat 1990 een goed jaar is geweest. Dit mede door de inzet van de ze ventien vrijwilligers en de fi nanciële steun van de dona teurs. Advertentie Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015 Advertentie Fa. W. J. Goudzwaard Zn Noordstraat 31-37 4328 AK Burgh-Haamstede Tel. 01115-1331 Fax 01116-1910 speelgoed voor binnen en buiten 4c huishoudelijke artikelen 4c luxe artikelen en souvernirs 4c boeken en tijdschriften 4c binnen- en buitenlandse kranten 4c kantoorbenodigdheden 4c fotocopieên 4c fax-service 4c fotoservice Afd tuinmeubelen: Noordstraat 39 PERMANENTE TUINMEUBELSHOW met vele bekende merken zoals Kurz, Hartman, Allibert, Capisa, Summerset, groot assortiment kampeerartikelen, schommels en glijbanen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1