575 298 175 99 oek Marijke Schouten toont heelden in Bewaerschole f 100,- GRATIS kortingen! KE3B BBBl E WEET BIJ WIE E KOOPT Nieuw onderkomen Visserij museum geopend door mevrouw G. de Vries-Hommes TROUWPLANNEN? 0 Winnaars bekend van feestpuzzel L en O Holland frites Ola sky BELONING GEMEENTE BRUINISSE bij C1000Ü alencia ite Voordeelmarkt n pak mee die korting ora kandellen Boerenwit of bruin Koffiebroodjes >e. Tel. 01116-1266 Inbraak in vrachtauto Snelheids over tredingen Diefstal tuinstoelen De mens in al zijn facetten vormt inspiratiebron Bruse historie in nieuw jasje drukkerij lakenman ochtman bv 2-3 ONDERSCHEIDINGEN 5 HOOGAARS 6-7 SPELBREKER 10 PENNING VAN VERDIENSTE Snelste brandweer man van Schouwen- Duiveland Ophalen rommelmarkt spullen KZEESCHE NIEUWSBODE Nog 3 weken lang geven gekleurde kaarten recht op gratis boodschappen en kunt u fikse kortingen bij elkaar knippen. De lente is bruisend bij C1000! gegeven, erhamworst. is 20 stuks Alleen geldig tegen inlevering van deze bon Geldig tot en met 4 5 - '91 nd- en pers- laasappelen 2 kilo £9€T Alleen geldig tegen inlevering van deze bon Geldig tot en met 4 - 5 - '91 gratis gesneden H heel If* 4 stuks per pak 395 li 1991. pen. ZIERt KZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 MEI 1991 147e JAARGANG NR 24940 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ARNHEM - Een uitslaande brand heeft donderdagmorgen een recyclingbedrijf van kunst stoffen in Arnhem in de as ge legd. ZIERIKZEE - Op een parkeer terrein aan de Scheldestraat te Zierikzee werd ingebroken in een vrachtauto met aanhang wagen. De dieven gingen er vandoor met een cassettespeler en de autopapieren van de chauffeur. De auto is eigendom van de heer W. uit Brouwershaven. M. J. G. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van de inbraak en diefstal. RENESSE/ZIERIKZEE - In het kader van de GVT-actie waarmee de politie heel alert is op snelheidsovertredingen controleerde men woensdag op snelheidsovertredingen bin nen de bebouwde kom. Van 8.15 tot 9.45 uur controleer de men met behulp van radar- apparatuur 178 voertuigen die door de bebouwde kom van Zierikzee reden. Al die be stuurders hielden zich keurig aan de maximum snelheid van 50 kilometer want er werden geen overtredingen vastge steld. Van 10.30 tot 11.45 uur stond men met de radarapparatuur opgesteld in de bebouwde kom van Renesse. Men registreerde daar de snelheid van 225 voer tuigen. Daarvan reden er 17 harder dan de maximaal toe gestane snelheid van 50 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid was 82 kilometer per uur. BROUWERSHAVEN - Uit een tuinhuisje in het recreatiebun galowpark Den Osse nabij Brouwershaven werden twee tuinstoelen gestolen. De diefstal vond plaats in de periode tussen een februari en 27 april toen de eigenaar van de bungalow, G. V. uit het Duit se Mönchengladbach niet in zijn tweede woning aanwezig was. De waarde van de stoelen is ongeveer 360 DM. BURGH-HAAMSTEDE - De mens of dat nu de prille zorgeloosheid van een kind of de doorleefde schoonheid van een hoogbejaarde is. Die mens die inspireert Marijke Schouten uit Kloetinge (Zuid-Beveland) tot het maken van sculpturen. Een deel van die beeldenpracht is momenteel (tot en met 25 mei) te zien in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Marijke Schouten. (Foto: Joop van Houdt). Dat komt ook omdat de kun stenares haar artistieke bezig heden moet combineren met haar werk als activiteiten leidster. Bestaan van haar kunst kan ze niet en gebruik maken van een rijksregeling zoals de vroegere BKR heeft ze nooit gewild. Ze verkiest, zo geeft ze glimlachend te ken nen, een zekere financiële on afhankelijkheid die het haar mogelijk maakt om dat mate riaal te kopen waarmee ze op dat moment wil werken. Medemens Haar inspiratie put De Kloe- tingse beeldhouwster vooral uit haar medemens. Een mooie houding, 'n vloeiende bewe ging, een gracieus figuur of een expressief gezicht kunnen voor haar 'n reden zijn om de be trokkene te vragen om voor haar te willen poseren. Vaak lukt dat na een oriënterend ge sprek wel, alleen met het naakt poseren ligt het naar haar zeggen wat moeilijker. Kleischetsjes Voorafgaande aan het eigenlij ke beeldhouwen voltrekt zich in het atelier van Marijke Schouten een geheel proces. Van het model dat allerlei stan den moet aannemen worden verschillende kleiscEfetsjes ge maakt en op grond hiervan be paalt Marijke Schouten de ge wenste houding die ook voor het model zelf prettig moet zijn. Kennismaken met en genieten van het werk van een beeld houwster behoort niet tot de dagelijkse mogelijkheden. Ze ker in Nederland niet. Waar ons land op het gebied van de (traditionele) schilderkunst een naam hoog te houden heeft ontbreekt het in de Lage Lan den op het gebied van de beeld houwkunst aan een echte tra ditie. Alleen daarom al is het werk van Marijke Schouten, dat nu in de Bewaerschole te zien is, bezoek een verrassing en een meer dan waard. Herkenbaar De tachtig kleine en grote sculpturen die tijdelijk in de expositieruimte aan de West straat zijn ondergebracht zijn stuk voor stuk herkenbaar. „Je moet kunnen zien wat het voor- stelf'Dat is immers het uit gangspunt van de beeld houwster uit Kloetinge, die haar opleiding kreeg aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst in Antwer pen/Sint Niklaas. De enige academie waar zij zich kon be kwamen in het steenkappen en houtsteken. Die vaardigheden gebruikt Marijke Schouten om ruwe brokken keihard marmer, jura gips, brons, steen en grote stukken hout dusdanig te be werken dat hieruit ofwel een anatomisch perfect torso, een „levensecht" menselijk hoofd of 'n vrucht of dier ontstaat. Daarvoor is menig uurtje zwe ten en zwoegen plus een nodige dosis doorzettingsvermogen nodig, want beeldhouwen is, zo zegt de kunstenares, een fysiek inspannende en ook vuile be zigheid. „Daar gaan soms maanden overheen" geeft Ma rijke Schouten toe. Gietvormen Vervolgens wordt het model in klei of was geboetseerd waar na een gietvorm wordt ge maakt die met gips wordt ge vuld. Dat gipsmodel vormt dan het uitgangspunt voor het uit eindelijke beeld. Kiest Marijke Schouten voor het gebruik van brons, dan gaat de gietvorm naar een bronsgieterij. De vorm die daar wordt gegoten wordt dan vervolgens door de beeldhouwster gepatineerd kleuren door het gebruik van zuren, logen of gewone boenwas). Dit levert dan beel den op met een uiterst warme kleur en juist deze beelden ko men in de lichte ruimte van De Bewaerschole heel goed tot hun recht. Gevarieerd Het werk van Marijke Schou ten, dat varieert van 'n minus cule weergave van 'n appel tot een bijna levensgrote vrouwen figuur was reeds eerder (1984) in Zierikzee te zien in De Een hoorn. Verder exposeerde de Kloetingse beeldhouwster in Gelderland, Brabant en België, waar zij tot driemaal toe met een prijs werd onderscheiden. Zo kreeg^zij in 1985 de Intergem prijsden leverde het jaar 1988 haar zowel de Bossteelsprijs als de Belgische Regeringsme daille op. Deze laatste onder scheiding ontving zij voor haar klassieke marmeren koppen. Tot en met 25 mei Het werk van Marijke Schou ten is tot en met 25 mei te zien in De Bewaerschole in Haam stede. In de weekeinden en op Hemelvaartsdag zal zij daar ook zelf aanwezig zijn. De Be waerschole is van maandag tot en met zaterdag (met uitzonde ring van Pinksteren) van 13.30 tot 16.30 uur voor het publiek toegankelijk BRUINISSE - „Men zal wegen moeten vinden om het Visserijmuseum interessant te houden; geen sta tisch geheel, zorgen voor afwisseling", was de bood schap die mevrouw G. de Vries-Hommes van gede puteerde staten, maandag tijdens de opening van het Visserijmuseum in het nieuwe onderkomen aan de Oudestraat, meegaf aan diegenen die het Visse rijmuseum willen gaan exploiteren. De Vries- Hommes gaf deze boodschap mee omdat volgens haar de toerist en de recreant van heden ten dage steeds meer geïnteresseerd raakt in de achtergrond van zijn (tijdelijke) verblijfplaats en daardoor ook steeds kritischer wordt. Enkele tips die De Vries- Hommes daarbij gaf, zijn: lid worden van het mededelingen blad De Museaade, een uitgave van de Federatie van Musea in Zeeland waar men kennis kan nemen van alle initiatieven in Zeeland op het gebied van acti viteiten in de musea. „Wat een ander bedacht heeft, hoef je immers zelf niet meer uit te vinden". Ook de subsidiële re geling inzake aankoop en res tauratie museale voorwerpen zou enig soelaas kunnen bie den bij het zorgen voor afwis seling. waarde aan dat alles er netjes en goed uitziet dan de eigen be volking". Trots De Vries-Hommes eindigde haar speech met het feliciteren van het gemeentebestuur met zo'n gemeente waar nog men sen wonen die hart hebben voor hun cultureel erfgoed. Burgemeester A. Vogelaar uit te vervolgens zijn trots jegens het bezit van dit nieuwe Visse rijmuseum en noemde het, on danks de Bruse nuchterheid een bewijs van het cultuur historisch besef in Bruinisse. Vogelaar noemde de vorige lo- katie te excentrisch gelegen, niet in de looproute van de toe rist. Dit nieuwe Visserijmu seum is volgens hem echter ge legen op een A-l lokatie. De schelpdierencultuur is in dit nieuwe museum zowel statisch als dynamisch, door middel van video-apparatuur, in beeld gebracht. Extra aandacht vroeg Vogelaar voorts voor de expositie die de Bruse Teken en Schilderclub in het Visserij museum heeft ingericht. Vogelaar beëindigde zijn toe spraak met het uitspreken van de hoop dat hetgene wat men nu aantreft niet het „laatste" verleden is van de mosselvisse rij maar dat er een toekomst mag zijn voor het heden en het verleden. J. Schot uit Zierikzee maakte meteen van deze gele genheid gebruik door een schilderij en enkele foto's aan het Visserijmuseum te schen ken. Moed De Vries-Hommes noemde het zeer verheugend dat een ge meentebestuur in deze tijd waarin het er door bezuinigin gen niet gemakkelijker op wordt om nieuwe initiatieven op te zetten, toch de moed heeft gevonden om in de sector cul tuur haar nek uit te steken. De Vries-Hommes noemde het cul tureel erfgoed vervolgens erg de moeite waard om bewaard te blijven en gekoesterd te wor den: „Immers, hoe kan een mens ooit leren om van zijn ge boortegrond te houden als het niet weet wat er zich heeft af gespeeld, welke ontwikkelin gen hebben plaatsgevonden en het lief en leed niet wordt ver woord of uitgebeeld". Mooi voorbeeld De Vries-Hommes noemde het nieuwe Visserijmuseum een mooi voorbeeld van geïnte greerd beleid: de gemeenschap heeft er een mooie voorziening bij en draagt voor het overgrote deel zelf de verantwoording. „Immers, wie weet beter wat van belang is geweest voor Bruinisse dan de eigen bevol king en wie hecht er meer Gedeputeerde De Vries-Hommes knipt hel lint onder toeziend oog van een groot aantal belangstel lenden door. (Foto: Joop van Houdt). EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 Gemakkelijk te doen waf voor anderen moeilijk is kenmerkt het ta lent. Amiel Aanhoudend fris HET WEER Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Mini- mumtemperatuur omstreeks 4 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noordelijke wind, ma tig, aan de kust en op het IJssel- meer nu en dan krachtig. 1 Op Schouwen-Duiveland kregen vijf mensen een ko ninklijke onderscheiding. De gemeente Brouwershaven huurt een hoogaars voor de Brouwse Dag. De regen was spelbreker bij de Koninginnedag activiteiten. De Bruse Els Munter kreeg de penning van ver dienste, Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hoofdprijs: boodschappenmand van 150 gulden ZIERIKZEE - Tien bezoekers van de open dag bij La kenman en Ochtman te Zierikzee zijn in de prijzen gevallen. Ze namen met velen deel aan de be- drijfspuzzel, waarbij na het verzamelen van diverse letters de slagzin 'Drukkerij L O maakt vakwerk van Uw drukwerk' gevormd kon word'êtl. Kristie den Engelsman uit de Cranestraat in Zierikzee heeft de boodschappentas ter waar de van 150 gulden gewonnen. Andrea Bolle uit de Bosblok- dreef te Oosterland krijgt een boodschappentas ter waarde van 125 gulden thuisbezorgd. De heer A. Koster uit de Zie- rikzeese Pieterseliestraat SCHARENDIJKE - Op 4 mei vindt de traditionele Bevrij dingsloop weer plaats op de Platteweg in Scharendijke. De Bevrijdingsloop die voor de negende keer georganiseerd wordt door de Werkgroep Eve nementen in samenwerking met Atletiekvereniging Delta Sport staat dit jaar in het te ken van de snelste brandweer man van Schouwen-Duive land. De brandweerlieden moeten hun conditie bewijzen over een afstand van vijf kilometer. De snelste brandweerman krijgt, evenals de winnende dame en heer over de afstand van tien kilometer, een wisselbeker ter beschikking. De overige deelnemers kunnen kiezen uit één, twee, drie of vier ronden van 2,5 kilometer. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering. De inschrijving voor de Bevrij dingsloop of brandweerloop kan vanaf 13.00 uur verricht worden in de Putmeet waar ook de prijsuitreiking plaats vindt. Het inschrijfgeld be draagt vier gulden en voor de jongere deelnemers tot en met twaalf jaar drie gulden. krijgt levensmiddelen ter waarde van 100 gulden. Een pakket van 75 gulden gaat naar M. van Schouwen uit de Meelstraat in Zierikzee en C. H. Adriaanse van de Gaander- seweg in Dreischor tenslotte heeft een boodschappentas van vijftig gulden verdiend. Een bos bloemen gaat naar C. Schaap-Anker, Lange Blokweg in Zierikzee; J. van Vossen, Donkereweg in Schuddebeurs; M. de Graaf, Sint Domusstraat in Zierikzee; Robert-Jan Ber- man, Zevengetijstraat Zierik zee en K. J. van der Goot uit de Ravesteinhof in Zierikzee. De winnaars krijgen hun bood schappentas of bos bloemen zo snel mogelijk thuisbezorgd. OOSTERLAND - Op zaterdag 4 mei worden in de kern Oos terland huis-aan-huis rommel marktspullen opgehaald. Het gaat om een initiatief van de kerkvoogdij van de Hervorm de Gemeente die deze zomer weer een rommelmarkt met at tracties wil organiseren op het plein voor de N.H.-kerk. De opbrengst is voor het onder houd van de kerk. Het ophalen van de tweedehands artikelen vindt zaterdag plaats tussen 9.30 en 12.00 uur. Advertentie ZIE PAGINA 8 Advertentie Burgemeester en wethouders van Bruinisse maken bekend dat zij t.g.v. de Nationale Herdenking op 4 mei a.s. te 20.00 uur, een krans zullen leggen bij het kruis op de algemene plaatselijke begraafplaats. Belangstellenden worden uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, A. VOGELAAR De secretaris, T. VAN OOSTENBRUGGE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1