Nieuw plan van Dikmans voor panden Meelstraat Enorme belangstelling open dag ziekenhuis Ook voor u is er de ideale- matras Veel belangstelling voor het open huis Lakenman en Ochtman Idee voor snooker/biljart en bowlinglokaal deurloo intermeubel Operatie afdeling in gebruik genomen Boek Duitse inval Zeeland Koninginne dag- activiteiten Zonnemaire afgelast Ongeval bromfiets Commissie inter nationale uitwisse lingen Ruim zeshonderd mensen MAANDAG 29 APRIL 1991 NR 24939 3 ZIERIKZEE - 'n Avondje uit in Zierikzee. De moge lijkheden daarvoor beperkén zich in hoofdzaak tot café- en discobezoek en zo nu en dan een theater voorstelling in De Concertzaal of 'n dineetje. Deze relatief beperkte uitgaansmogelijkheden zijn voor ondernemer Harry Dikmans reden geweest om een plan uit te werken voor een snooker/biljart en bow linglokaal (annex vergaderruimte en koffieshop) in de Meelstraat. In plaats van een overdekte markthal denkt Harry Dikmans nu aan een snooker/biljart en bow linglokaal annex koffieshop in de Meelstraat. (Foto: Joop van Houdt)'. De nodige dosis inventiviteit kan Harry Dikmans niet wor den gezegd. In '89 liet de Zie- rikzeese ondernemer van zich horen met een plan om in de Meelstraat (op de huisnum mers 28 en 30) een overdekte markthal te beginnen. Hierin zouden zo'n elf niet al te grote winkels voor onder meer de da gelijkse benodigdheden wor den ondergebracht. Dit idee heeft Dikmans inmid dels laten varen, gezien de on zekerheden wat betreft het be bouwen van een deel van het parkeerterrein aan de Bedde- weeg. In een Structuurschets van de gemeente wordt immers de mogelijkheid genoemd om een deel van dit parkeerterrein te bebouwen. Hierdoor zou de achteruitgang van de door Dik mans voorgestelde markthal in de toekomst mogelijk kunnen worden ingebouwd. Aan die mogelijkheid tot wo ningbouw wenste het Zierik- zeese gemeentebestuur vast te houden en ook het feit dat de achteruitgang van de markthal een verlies van een tot twee parkeerplaatsen tot gevolg zou hebben leverde in eerste in stantie enkele bedenkingen op. Advertentie Schuimrubber, binnenvering kombispring, polyther? In kombinatie met welke lattenbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor het antwoord en een persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond a'imiiJULU.i-T— teerde niet als spreker was aangemeld kon deze niet nala ten even te reageren op de uit spraken van zijn voorganger. ,,Ik zal het niet hetzelfde doen als Don, maar de intentie zal wel hetzelfde zijn. Dit vanuit het oogpunt dat de belangrijk ste behoefte van de mens is de behoefte aan gezondheid" al dus de nieuwe gedeputeerde volksgezondheid. Alvorens over te gaan tot de of ficiële openingshandeling spraken ir J. D. Poley namens architectenbureau Rothuizen 't Hooft en kinderarts H. Verwey namens de specialisten enkele woorden van waardering voor de realisatie van dit nieuwe operatie-complex. Poley hield het niet bij een woordje alleen, want ook hij had een geschenk onder couvert meegenomen voor het gerenoveerde gedeel te. Door het verschuiven van een aantal parkeervakken kon dit bezwaar echter worden onder vangen. Dit betekende echter dat er aan deze markthal een aanmerkelijk pittiger prijs kaartje zou komen te hangen. Het opschuiven van de par keervakken zou Dikmans 47.500 gulden extra gaan kos ten. Niet verantwoord Gelet op het uitgangspunt van Dikmans om de 600 m2 tegen 'n redelijke huurprijs aan wat kleinere en/of beginnende on dernemers te verhuren achtte Dikmans dit niet verantwoord. De kans dat deze wat kleinere ondernemers dergelijke huur prijzen niet op zouden brengen waardoor er in de hal na ver loop van tijd leegstand op zou treden achtte Dikmans zo reëel dat hij een dikke streep onder zijn ontwerp voor een overdek te markthal zette en zich ging beraden over een andere invul ling van de grote lege ruimte. Elk-weer-voorziening Dat idee kwam vrij snel. Gelui- Medewerkers van het zieken huis die deze dag aanwezig wa ren voor het geven van tekst en uitleg hadden het zaterdag dan ook beredruk. In ieder geval konden ze na afloop met zeker heid vaststellen dat er voor hun werk veel belangstelling bestaat bij zowel jong als oud. De gelegenheid om een opera tiekamer te bezichtigen en te zien hoe de heren en dames spe cialisten en verpleegkundigen hun werk doen wordt je nu een maal niet elke dag geboden. Met name even na de middag stroomden de bezoekers dan ook toe. Niet iedereen stapte overigens geheel onbevangen de operatie afdeling bestaande uit twee operatiekamers plus een ver- koeverkamer binnen. Bij enke len bespeurde operatiever- pleegkundige Marja Hart en haar collega's toch een zekere den vanuit zowel de eigen be volking als van hotelgasten dat Zierikzee buiten café- of restaurantbezoek 's avonds weinig mogelijkheden voor vertier biedt gingen niet aan Dikmans voorbij. In zijn brein rijpte de gedachte om zijn ruimte in te richten als snoo ker/biljart en bowlingruimte, waarin tevens een koffieshop annex vergaderruimte is inbe grepen. Kortom, een gelegen heid waar een ieder - toerist of Zierikzeeënaar - een avondje uit kan zijn en die ook als el- kweervoorziening een aan winst voor Zierikzee kan wor den genoemd, want met elk- weervoorzieningen is Zierik zee (nog) niet rijkelijk bedeeld. Het inmiddels gedetailleerde ontwerp van Dikmans bevat vier snookertafels, drie wat kleinere poolbiljarts, twee ca rambole biljarts en twee bow lingbanen die zowel voor trainings- als vrijetijdsdoel- einden kunnen worden ge bruikt. Een avondje bowlen blijkt anno 1991 nog steeds 'n geliefde bezigheid te zijn voor personeelsverenigingen en an dere gezelschappen. Koffieshop Behalve een ruimte voor bow len en biljarten voorziet de op zet van Dikmans ook in een koffieshop die in de avonduren gebruikt zou kunnen worden als vergaderruimte. Inmiddels heeft de Zierikzeese onderne mer dit nieuwe plan al bespro ken met burgemeester en wet houders van Zierikzee en ook de leden van de commissie ruimtelijke ordening zullen angst om daar ,,in die enge ver trekken" binnen te gaan" en 'n enkeling keerde bij het betre den van de operatiekamers dan toch uiteindelijk maar om. De nieuwsgierigheid moest het dan toch afleggen tegen de angst. De meeste bezoekers echter ke ken hun ogen uit in de verkoe- verkamer waar verpleegkundi gen hun bloeddruk opnamen en in de beide operatiekamers waar artsen en verpleegkundi gen alle mogelijke vragen te beantwoorden kregen. „Zijn dat nu die nieuwe lampen waarover in de krant te lezen was of hoe zit het nu met het in fuus?" waren slechts enkele van de vele vragen die werden gesteld. En 'n enkeling die nog een operatie voor de boeg heeft maakte dankbaar van deze open dag gebruik om eens te informeren hoe het nu met de ruggeprik of de narcose zit. binnenkort (maandag 6 mei) hun oordeel moeten geven over Dikmans' plan. Glaasje bier „Op zich vond het college het best een leuk idee, alleen dat glaasje bier dat ik wil schen ken, dat is het probleem" vat Dikmans de uitkomst van dit gesprek samen. Dat het „schenken van een glaasje bier" zoals Dikmans het uit drukt een moeilijk punt is voor de gemeente Zierikzee heeft te maken met de horecastop die geldt. Recent nog heeft het be leid om het aantal horeca gelegenheden niet verder uit te breiden geleid tot het besluit om als gemeente geen mede werking te verlenen aan het plan om van het oude wijnpak huis in het Vrijpoortje een res taurant te maken. Een besluit waartegen de eigenaar van het pand in hoger beroep is gegaan bij de Raad van State. Veel belangstelling was er voor de operatiekamer met de tractie-(rek)tafel en de op een tafel uitgestalde kunstheupen en pennen die bij fracturen worden gebruikt. Ook een ver tegenwoordiger van Orthomed die met een speciale camera een kijkoperatie in de knie de monstreerde behoefde niet over belangstelling te klagen. Het inwendige van een (kunst)- knie blijkt veel mensen te kun nen bekoren. Behalve dit operatie-gedeelte konden de belangstellenden ook een blik werpen op de spe ciale zorg afdeling bestemd voor patiënten die na een ope ratie intensief moeten worden verpleegd en wie van actie hield kon zijn hart ophalen bij de demonstratie hulpverlening bij een verkeersongeval die door de ambulancedienst, de brandweer en de Lotus-vereni ging Noord en Midden Zeeland voor het ziekenhuis werd gege ven. Mike Bolle voorzag de toe schouwers hierbij van deskun dige toelichting. Behalve medische hoogstand jes was in het programma ook enige verstrooiing opgenomen in de vorm van een viertal con certen door drumband Apollo uit Brouwershaven, Nut en Uitspanning uit Zonnemaire, de Witte van Haemstede en Weinig kans Ook voor het plan Dikmans geeft het college weinig kans van slagen. Dikmans: „Ik. heb te horen gekregen dat dit van wege de benodigde drank- en horecavergunning voor negen tig procent niet door zal gaan". En daarmee komt dan het plan van Dikmans op de tocht te staan, want een snooker/bil jart en bowlingcentrum waar alleen fris wordt geschonken acht Dikmans terecht geen suc ces. Dat de gemeente op dit punt de nodige zorgvuldigheid be tracht, daar kan Dikmans wel inkomen. „Kijk" zegt hij „ik haal het hier in de Meelstraat niet in mijn hoofd om een disco te beginnen en wanneer be paald zou worden dat ik tot twaalf uur open zou mogen zijn, zou dat voor mij ook ac ceptabel zijn". Zelfs de beper king dat in zijn nieuwe gele genheid alleen zwak alcoholi- Luctor et Emergo uit Renesse. Deze verzorgden elk een con cert van een half uurtje ten ein de de overlast van „al dit volk over de vloer" wat voor de pa tiënten te verzachten. ZIERIKZEE - Begin mei ver schijnt een foto/tekstboek over de Duitse inval in Zeeland in mei 1940. Het boek werd ge schreven door J. N. Houter man. Het handelt over de Duitse mi litaire activiteiten tijdens de bezetting van de Zeeuwse ei landen in de periode van 14 tot en met 19 mei 1940. Aan de hand van ooggetuigenversla gen en originele archiefstuk ken zoals oorlogsdagboeken vam militaire eenheden wordt een beeld geschetst van de strijd om Zeeland zoals die aan Duitse kant werd ervaren. De tekst betreft voor het overgrote deel Zuid-Beveland. Ze is aan gevuld met enkele bijlagen. Onder meer over de militaire organisatiestructuur, gesneu velde Duitsers, het bombarde ment van Middelburg en de verkenningsvluchten van Duit se vliegtuigen. Het boek is geïllustreerd met ongeveer 110 onbekende foto's, enkele docu menten en kaarten. Het boek is in eigen beheer uitgegeven door de auteur. de weersomstandigheden wa ren afgelopen zaterdag opti maal. En dat geluk hadden ook de medewerkers van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. Lakenman en Ochtman, uit geefster van onder meer de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en de Nieuwsbode Extra, had geen speciale aanleiding voor het open huis. Maar in de achter liggende jaren is er veel ge beurd aan het Jannewekken. Daarom werden op vrijdag de relaties uitgenodigd en zater dag alle overige belangstellen den. In 1985 bijvoorbeeld werd de nieuwe drukkerijhal in ge bruik genomen. Nog geen jaar later krijgt het bedrijf als eer ste Zeeuwse onderneming een vierkleurenpers in huis. In 1988 verschijnt de huis-aan- huis-krant voortaan wekelijks. En met succes, want de krant groeit gestaag in omvang. Een jaar later maakt toeristisch Schouwen-Duiveland kennis met een Duitstalige versie van de Badkrant. De belangstel ling in de media voor dit initia tief blijkt groot. Investeringen En dan het drukke jaar 1990. Wederom worden er investerin gen in de uitbreiding van het zetysteem gedaan. Ook wordt sche dranken geschonken zou den mogen worden zou voor Dikmans geen onoverkomelijk bezwaar behoeven te zijn voor het exploiteren van de ruimte, die met het oog op de bewoners van de Meelstraat voorzien is van een uitgang in de Klok- straat. Deze tweede uitgang kan worden gebruikt voor ver trekkende bezoekers later op de avond. De conclusie van het college dat het plan van Dikmans, hoe leuk ook, weinig kans van sla gen heeft is weinig opbeurend voor Dikmans, die benieuwd zegt te zijn hoe anderen over zijn plan denken. „De moed zakt me als ondernemer met ideetjes weieens in de schoenen en eigenlijk heb ik zo nu en dan het idee dat ik uitgepraat ben" geeft de Zierikzeeënaar te kennen. De moed helemaal op geven ligt echter niet in zijn aard, want altijd nog heeft hij voor problemen 'n oplossing gevonden. ZONNEMAIRE - In verband met het onverwachte overlij den van L. Paauwe heeft de Oranjecommissie in Zonne maire besloten om dinsdag al le Koninginnedagactiviteiten af te lassen. Volgens voorzitter J. J. Verseput werd dat besluit genomen uit medeleven. „Zon nemaire is maar een klein dorpje. Als zoiets gebeurt is ie dereen er mee begaan. De sfeer er dan niet meer naar om nog feest te vieren". L. Paauwe wordt dinsdag begraven. ZIERIKZEE - Door onbekende oorzaak is O. L. H. uit Westen- schouwen dit weekend gewond geraakt na een eenzijdig onge val met zijn bromfiets. H. werd door J. S. D. uit Zierik zee gevonden aan de Touw- baan. Naast hem lag een brom fiets. Vermoedelijk is H. met zijn brommer tegen een dikke boom gereden. Met een ambu lance is de jongen naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis gebracht. de rotatiepers voor de kranten met een extra unit uitgebreid. Hierdoor wordt het mogelijk om dagelijks een steunkleur 'mee te nemen' in de Zierikzee- sche Nieuwsbode. En er zijn di verse verbouwingen geweest in dit jaar. Te denken valt aan het bedrijfskantoor. En in het jaar van het open huis krijgt ook de Zierikzee- sche Nieuwsbode een face-lift. Zoals gezegd was dat voor veel mensen voldoende reden om eens een kijkje te gaan nemen bij Lakenman en Ochtman. Op merkelijk was, dat velen zich pas tijdens het bezoek reali seerden, dat L en O met recht tot de grote bedrijven in de re gio behoort. Tijdens het open huis was er voor alle afdelingen veel be langstelling. Maar topper wa ren de persen, die in hoog tem po op fascinerende wijze druk werk maken. Ook de kranten pers trok veel belangstelling, zodat besloten werd een groot aantal demonstratietijdstip pen vast te stellen. De bezoekers konden zaterdag ook meedoen met een puzzel. Op alle afdelingen waren let ters te vinden, die tesamen een slogan vormden. In de krant van donderdag aanstaande worden de winnaars bekend gemaakt, die dan vrijdag hun prijs in ontvangst kunnen ne men. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noordoost 5 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordoost 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 gtaden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 apr. Zon op 06.13, onder 21.02 Maan op 23.30, onder 06.19 1 mei Zon op 06.11, onder 21.04 Maan op onder 06.54 2 mei Zon op 06.09, onder 21.05 Maan op 00.30, onder 07.39 Laatste Kwartier: 7 mei (02.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperaturen willen nog niet erg stijgen. Voorlopig blijft de wind uit richtingen tussen noord en oost waaien. Bij een wind uit die hoek kan het zonnig zijn, maar de komende dagen zijn het storingen die toch voor bewolking zorgen. Erg actief zijn die storingen overigens niet. Meer dan een enkele regenbui weten ze niet te produceren. Voor Koninginnedag betekent dat een wat wisselvallig weerbeeld waarbij het een groot deel van de dag droog is, maar waarbij toch ook een - waarschijnlijk kortdurende - regen bui de festiviteiten kan verstoren. ZIERIKZEE - De leden van de Zierikzeese commissie inter nationale uitwisselingen ko men donderdag 2 mei in verga dering bijeen. Deze vergade ring begint om 16.30 uur. De agenda voor deze vergade ring bevat een drietal onder werpen. Allereerst wordt te ruggeblikt op het officiële be zoek dat een delegatie uit Hat field recent (van 19 tot 22 april) heeft gebracht. Ook het pro gramma voor de jeugduitwis seling met Hatfield wordt be sproken. Dit bezoek is gepland van 14 tot 28 augustus. Het der de punt op de agenda betreft de nieuwe invulling van de jumelage-activiteiten. Met het oog op Europa '92 is hiervoor door rector R. Soesman een plan opgezet. ZIERIKZEE - Ruim zeshonderd mensen hebben tij dens het open huis van drukkerij Lakenman en Ochtman in Zierikzee kennis kunnen maken met het bedrijf. En daarmee kan het open huis voor het be drijf als succesvol de geschiedenis in. Directeur D. L. van 't Leven toonde zich na afloop van het open huis zeer tevreden. Hij herinnerde aan het open huis in 1983, toen 250 mensen een kijkje kwamen nemen. Maar Veel belangstelling was er voor de krantenpers. (Foto: Joop van Houdt). Z1ER1KZEESCHEO NIEUWSBODEÜS Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Nagenoeg iedereen wordt in zijn leven een keer geconfronteerd, met het ziekenhuis. Hetzij voor een eigen opname hetzij voor de opname van een familielid of bekende bij wie men op bezoek gaat. Wellicht dat dit meegespeeld heeft bij de enor me belangstelling voor de open dag in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Maar liefst tweeduizend mensen kwamen daar zaterdag een kijkje nemen in het nieuwe operatie-complex en de afdeling speciale zorg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3