Zure prijs voor dr C. Boertien Ondernemers Havenkwartier blij met herinrichtingsplan Dominee Visser wil vrijplaatsen voor verslaafden in Rotterdam Peilen reacties inwoners Havenkwartier Gift voor hulp aan Koerden Nieuw bewakings systeem drempels Stormvloed kering Ooster- schelde Politie ontdekt ontvoerde Belg in aangehouden bestelbus Drijf mest in zee goed voor visstand" Lichaams- delen blijken van blanke man 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - „Dit plan komt zeer positief over. Met name het verdubbelen van de loopzone". Onderne mer J. M. van den Brand, voorzitter van de onderne mersclub Havenkwartier blijkt het nieuwe plan van Kort en Verton voor de herinrichting van het Haven kwartier toe te juichen en hij niet alleen. Want met die enthousiaste reactie vertolkt Van den Brand ook de mening van de andere bestuursleden en leden varf deze ondernemersclub. Feest! H.K.H. prinses Juliana wordt dinsdag 82 jaar. Mr. Pieter van Vollenhuve wordt dinsdag 52 jaar. ZIERIKZEE - De afdeling Zie- rikzee/Kerkwerve van het Ro de Kruis Zierikzee stelt 1000 gulden ter beschikking voor de hulp aan de vluchtende Koer den in Irak. Dat maakte de voorzitter van de afdeling, mr H. van Pijke- ren bekend tijdens de jaarlijk se algemene ledenvergadering van de afdeling, dinsdagavond in de Driehoek te Zierikzee. De voorzitter vertelde dat zijn af deling de Rode Kruisleden wil steunen die in Irak actief bezig zijn met hulp aan de Koerden. Hij riep ook andere instellin gen en particulieren op Schouwen-Duiveland op om te helpen via het storten van geld op giro 800800. De Zeeuwse commissaris van de koningin heeft in de Abdij (provinciehuis) een ivoren to ren opgetrokken, opgevuld met ambtenaren, zo luidde de omschrijving van Boertien bij diens nominatie voor deze „zu re prijs". „Een zoektocht naar Boertien voor een commentaartje of een verantwoording eindigt nooit bij de man zelf. Zijn telefoon nummer is geheim en hij wordt omgeven door een dikke brei van ambtenaren, die niet weten Dat er iets aan het Havenkwar tier moet gebeuren onder schrijven Van den Brand en mevrouw K. Padmos, bestuurs lid van deze 36 leden tellende ondernemersclub volledig. „We weten allemaal wat er loos is en willen we de centrumfunc tie van Zierikzee behouden dan zul je daar enige moeite voor moeten doen" stelt Van den Brand onomwonden vast. Door de herinrichting van het centrumgebied (Havenplein, Havenpark, Kraanplein en Ou de Haven) ter bevordering van het recreatief winkelen in Zie rikzee lijkt het Havenkwartier op de achtergrond te raken. Ook het voortjakkerende ver keer in met name de Sint Do- musstraat, Nieuwe Boogerd- straat en de Nieuwe Haven maakt ongestoord winkelen in dit gebied rond de haven vaak problematisch. Loopgebied In opdracht van de Zierikzeese Ondernemers Centrale is nu door het buro voor ruimtelijke vormgeving Kort en Verton een plan ontwikkeld voor de herin richting van dit gebied. Dit plan gaat uit van het accentue ren van de Sint Domusstraat als winkelstraat door onder meer het aanbrengen van een duidelijk afgescheiden voet- gangersstrook en een paar lui- felpoorten, onder meer bij het begin van de Lange Sint Jan straat. De Nieuwe Haven ten slotte zou een verhoogd voet pad langs de waterkant plus eenrichtingsverkeer moeten krijgen, waardoor deze toe gangsweg tot Zierikzee meer het idee van een promenade krijgt. Dit plan dat eind maart door architect A. Verton aan de le den van de Zierikzeese Onder nemers Centrale werd gepre senteerd is nu ook door de on dernemersclub van het Haven waar hij uithangt, wanneer hij terugkomt en of hij die week eigenlijk wel werkt." De Zeeuwse commissaris was overigens zaterdagavond niet aanwezig om de hem toegeken de mand met citroenen in ont vangst te nemen. De „prix d' oranje", een com pliment voor goede contacten met en voorlichting naar de pers, ging naar Tbm Muller, voorlichter van de Rijkspolitie in Zeeland. kwartier en het bestuur van de buurtvereniging Havenkwar tier besproken. Ook hierbij was de geestelijk vader van het plan, A. Verton aanwezig voor het geven van een toelichting op dit herinrichtingsplan. De aanwezigen waren volgens Van den Brand en Padmos una niem positief over dit plan de campagne voor het Haven kwartier, waarmee het loop- en kijkgebied in Zierikzee aan merkelijk wordt vergroot. Het is volgens Van den Brand en Padmos dan ook niet zo dat al leen het Havenkwartier de vruchten zal plukken van dit plan. „Heel Zierikzee zal ervan profiteren omdat het bijdraagt aan de aantrekkelijheid van heel de stad". Het feit dat het aanbrengen van een loopzone in een gedeel te van de Sint Domusstraat in de praktijk zal betekenen dat klanten hun auto niet langer voor de (winkel)deur kunnen parkeren wordt door beide on dernemers als een gegeven be schouwd. Of die straatversmal ling files zal veroorzaken, daar is Van den Brand niet zo bang voor, mits de weggebruikers zich aan de spelregels houden. Nu gebeurt het in de nog brede Sint Domusstraat regelmatig dat het verkeer stagneert van wege dubbel geparkeerde auto's. Ook de door Verton voorgestel de luifelpoorten (Zierikzee zou er in totaal negen moeten krij gen als toegang tot het winkel centrum) vinden Van den Brand en Padmos een goed idee, omdat dit de aandacht meer op hun Sint Domusstraat zal richten. Ook de winkel van Van den Brand zelf wordt in het plan met name genoemd. Ook van dit pand zou de gevel voorzien moeten wofden van een ruimtelijk element en ook stelt het plan voor om de etala geruiten wat te verkleinen. In NEELTJE JANS - Rijkswater staat werkt met een nieuw be wakingssysteem voor de drem pels van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Volgens een woordvoerder waren de metingen van de drempels tij dens de bouwperiode onvol doende nauwkeurig. De stenen van de drempel zijn van levensbelang voor de stormvloedkering. Honderd duizenden tonnen steen ver zwaren de voeten van de pijlers en de voeten van de zogenoem de dorpelbalken, die de pijlers onderling verbinden. Aanvankelijke werd met een meetschip langs de pijlers ge varen, maar dat bleek riskant en door de instabiliteit van het schip bovendien onnauwkeu rig. Rijkswaterstaat huurt nu een schip met speciaal hiervoor aangebrachte uithouders, grote stalen constructies van onge veer vijf meter lang met een rubberen buffer. De installatie wordt over een rails langs de zijkant van de kering steeds een meter opge schoven voor een nieuwe scan. De meetwagen aan de wal re gistreert de bevindingen van het schip. Als de weersomstandigheden het toelaten wordt dagelijks een gedeelte van de drempel gemeten. Dit kan echter slechts gedurende één a anderhalf uur per dag omdat het moet gebeu ren tijdens de kentering van het tij. Met name aan de Noordzeezijde kan de golfslag de metingen bemoeilijken. Vol gens de woordvoerder van Rijkswaterstaat is er in sep tember naar verwachting een totaalbeeld van de kerings- drem pels bekend. Voorzover nu bekend ligt deze er nog uit stekend bijDe kering is al wel vaak dicht geweest maar nog nooit blootgesteld aan de hoge ontwerpbelastingen die theo retisch kunnen optreden. principe is Van den Brand be reid om die aanbeveling uit te voeren als dat bijdraagt aan de totale verbetering van het Ha venkwartier. Hierover en ook over de details van het plan moet nog overleg worden ge voerd met Verton. Parkeermogelijkheden Hoe positief de ondernemers club Havenkwartier ook tegen over het plan staan, er is toch ook een punt dat in hun ogen extra aandacht vraagt en dat betreft de parkeermogelijkhe den in de binnenstad. In het plan van Kort en Verton wordt ervan uitgegaan dat parkeren binnen de stadswal in de toe komst alleen tegen betaling of met een vergunning mogelijk zal zijn. Gratis parkeren zou dan beperkt worden tot de par keerterreinen aan de Schel- destraat, Hoofdpoortstraat en Sint Laurensdorp. Van den Brand en Padmos vragen zich hierbij af waar met name de winkelende Schouwen-Duive- lander zijn heilige koe kwijt kan. Dat de consument maar ook de ondernemer zelf zijn auto niet langer voor de win keldeur zal kunnen parkeren is een gegeven dat beide onderne mers zonder meer accepteren, maar wel vinden ze het spijtig dat de parkeermogelijkheden in de binnenstad steeds krap per worden doordat het par keerterrein bij de Manhuis- straat/Pieterseliestraat en het parkeerterrein bij de vroegere lokatie van transportbedrijf Van der Wekken helemaal of gedeeltelijk zijn volgebouwd. Evenals elders het geval is zal ook de automobilist in Zierik zee in de toekomst een stukje moeten lopen. De tijd dat de auto voor de deur kon worden geparkeerd is immers voorbij, ook in Zierikzee. Ook de ondernemers zullen zich aan de gewijzigde omstan digheden aan moeten passen, vinden Van den Brand en Pad mos maar wel moet het moge-- lijk blijven om in ieder geval dichtbij de zaak te kunnen la den en lossen. Met het oog hier op stelt Van den Brand voor om naast de parkeerplaatsen voor beide kerkgebouwen in de Sint Domusstraat ook nog twee tot drie parkeerplaatsen speciaal voor laden en lossen te creëren. Het laatste woord over het plan is gelukkig nog niet gezegd. Binnenkort ontvangen de in woners van het Havenkwartier een schrijven van de onderne mersclub Havenkwartier waarin hen gevraagd wordt naar hun mening over dit nieu we plan van Kort en Verton. Deze reacties kunnen dan tij dens een bijeenkomst van on dernemers en bewoners wor den besproken. SINT JANSTEEN - De rijkspo litie heeft vrijdagavond in Sint Jansteen (Zeeuws- Vlaanderen) in een bestelbus een geboeide en mishandelde inwoner van Antwerpen aan getroffen. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie in Middelburg blijkt de 40-jarige man vrijdagmorgen rond 10.00 uur in een straat in Hoboken bij Antwerpen, gadegeslagen door veel mensen, te zijn ont voerd. De groep Hulst van de rijkspo litie hield de bestelbus aan voor controle in verband met vreemd gedrag. Toen de poli tiemensen de twee mannen voorin de bus aanspraken, hoorden zij achterin iemand om hulp roepen. Ze troffen hier de ontvoerde Antwerpenaar aan. Bij onderzoek bleek het slachtoffer kneuzingen over zijn hele lichaam te hebben. De twee mannen uit de bus, de 41-jarige M.S. en 25-jarige K.S. (geen familie) komen uit Ant werpen en zijn in verzekering gesteld. Vrijdagavond zijn in verband met deze zaak ook twee mannen in een personeri- auto aangehouden. Zij zouden contact hebben gehad met de inzittenden van de bestelauto. Het gaat om de 27-jarige M. A. en de 37-jarige O. A., die even eens uit Antwerpen komen en geen familiebanden hebben. Over de aanleiding voor de mishandeling en ontvoering tast de rijkspolitie nog in het duister. ISTANBUL - Semra Ozal, de vrouw van de Turkse president Turgut Ozal, heeft zondag haar officiële intrede gemaakt in de landspolitiek. Bij provinciale partij verkiezingen van de Moe derlandpartij behaalde zij in Istanbul een absolute meerder heid van stemmen. Zij versloeg haar conservatieve tegenstan der Thlat Yilmaz. Dat heeft het semi-officiële Turkse persbu reau ANA gemeld. MIDDELBURG - Het lozen van drijfmest in zee zou moge lijk voor een toename van de visstand kunnen zorgen. Het Kamerlid M. Leerling (RPF) zei tijdens de jaarvergadering van Zevibel in Middelburg dat de overheid deze mogelijkheid tenminste zou moeten onder zoeken. Tijdens de bijeenkomst van de Zeeuwse vissers herinnerde Leerling aan recente uitspra ken van dr. Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) die sugge reerde dat afname van fosfaat concentraties in het kustwater de oorzaak zou zijn van ver mindering van het vis- en schelpdierenbestand. Hoewel Leerling zei te beseffen dat er met het kwetsbare water van de Noordzee heel voorzichtig moet worden omgesprongen, is hij voorstander van een nader onderzoek in deze zaak. Volgens Leerling zijn de voor uitzichten voor de schelpdie rencultuur en de kottervisserij zonder maatregelen „somber tot slecht". Zowel het gemeentebestuur als de politie zijn van het experi ment op de hoogte en laten de zaak ongemoeid, zolang „de openbare orde niet wordt ver stoord", zo hebben woordvoer ders bevestigd. „Ik heb natuur lijk geprobeerd om daar af-' spraken over te maken. Zolang er niet openlijk wordt gedeald blijf ik binnen de perken van de algemene politieverorde ning en laat de politie de zaak ongemoeid", aldus Visser. De ruimte in de kelder van de Pauluskerk wordt dagelijks door gemiddeld vijftig ver slaafden bezocht. Het roken en snuiven van cocaïne en heroïne vindt plaats aan tafeltjes in de opvangruimte. Het spuiten moet, om de politie niet in ver legenheid te brengen, op het toilet gebeuren. Spuiters wor den daar echter niet gehinderd door aangepaste verlichting en kunnen uit de omruilautomaat op de gang een schone spuit trekken. Het project wordt begeleid door drie vrijwilligers die toe zicht houden (op dealers) en de orde bewaken. Op afroep is een arts beschikbaar, zo vertelt Visser. „In feite bieden we alleen een dak boven het hoofd van ern stig verslaafden, van wie je kunt aannemen dat ze toch nooit van hun verslaving afko men. In plaats van dat ze op al lerlei enge plekken zoals por tieken en hoeken en gaten van het Centraal Station of hier voor de deur staan te spuiten, bieden wij ze de mogelijkheid dat hier te doen. Bovendien kun je proberen die mensen een zinvolle daginvulling te ge ven. Er zijn hier allerlei bezigheden zoals timmeren en klussen. Ze kunnen hier praten, wat eten en een kop koffie drinken. En er is hier voor de deur op straat geen spuit meer te vinden." Hoewel Visser weet dat de kwestie gevoelig ligt en dat zo wel politie als gemeentebe stuur met handen en voeten aan de wet zijn gebonden, hoopt hij aan de hand van de evaluatie van zijn experiment een discussie op gang te bren gen. Lef „Ik weet dat veel mensen, ook de wethouder en een aantal po litiemensen, het met mij eens zijn. Ik hoop nu dat iemand an ders het lef heeft zijn nek uit te steken om ook zoiets te begin- AARDENBURG - De li chaamsdelen die zaterdagmid dag in een droogstaande sloot in Zeeuws-Vlaanderen zijn aangetroffen, blijken van een blanke man. De voorlichter van de Zeeuwse rijkspolitie deelde mee dat in de gevonden tas en koffer twee armen en een deel van een romp zaten. De lichaamsdelen waren ver pakt in plastic tassen. De rest van het lichaam was zondag middag nog niet gevonden. De gevonden lichaamsdelen moe ten nog onderzocht worden door het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk. Óp beide ar men komen tatoeages voor. Het is niet bekend hoe lang de be treffende man dood is en ook niet hoe lang de lichaamsdelen ter plekke gelegen hebben. Er is inmiddels een uitgebreid on derzoek begonnen. De politie werkt met een recherche bijstandsteam van 24 mensen aan de zaak. Bij het onderzoek is ook de Belgische rijkswacht uit Brugge betrokken. Dit is volgens de politiewoord voerder inmiddels een stan daardprocedure begonnen om het onderzoek zo snel en effi ciënt mogelijk te kunnen uit voeren. De plaats waar de li chaamsdelen zijn gevonden ligt vlak bij de Belgische grens. De provinciale weg ter plaatse is zondagmiddag in verband met sporenonderzoek afgezet. Ver der zijn in het plaatsje Draai brug en het grootste gedeelte van Aardenburg zaterdag avond vlugschriften bij bewo ners bezorgd met vragen die meer duidelijkheid in de zaak kunnen brengen. nen." De Rotterdamse domi nee, die in zijn kerk dagelijks een paar honderd ontheemden (daklozen, asielzoekers en ver slaafden) opvangt, hoopt dat de politiek de zaak op zal pikken. Hij is optimistisch gestemd over de voortgang en eventuele uitbreiding van het project. „Uiteindelijk is niet alleen de verslaafde, maar de hele sa menleving die van tijd tot tijd overlast van druggebruik on dervindt, ermee gebaat." Het liefst zou Visser tot een echte gedoogplaats komen, waar ver slaafden hun drugs van een huisdealer kunnen betrekken. „Maar dat kan niet met de hui dige wetgeving. Ik hoop dat dat ook nog eens verandert." De Rotterdamse politie be schouwt de ruimte in de Pau luskerk als een van de vele plekken in de stad waar drugs worden gebruikt. „Het is een opvangplaats voor mensen die echt in de problemen zitten en natuurlijk wordt daar ook ge bruikt. Dat gebeurt ook op het Centraal Station. Het kan al leen niet zo zijn dat de handel er welig gaat tieren. Zolang dat niet het geval is, laten wij de zaak ongemoeid. Wij zijn er niet op uit om op gebruikers te jagen", aldus een woordvoer der van de Rotterdamse poli tie. Geen verzet Wethouder J. Henderson, die verslavingszorg in zijn porte feuille heeft, zal zich niet tegen uitbreiding van het aantal vrij plaatsen verzetten, maar hij te kent daarbij aan dat hij er geen geld voor beschikbaar heeft. „Als je zoiets opzet, moet er ook personeel komen dat de boel in de gaten houdt en de omgeving schoon houdt van dealers. Daar heb ik geen geld voor. De werkers in de bestaan de hulpprogramma's kun je hier niet voor inzetten. Die krijgen weerzin tegen het feit dat er naast de verstrekking van methadon openlijk wordt gebruikt." Daarnaast vreest Henderson dat het moeilijk zal zijn de aan zuigende werking van de ge bruikersplaatsen in de hand te houden. „Dat is ook een pro bleem waar Visser mee zit en dat is een van zijn argumenten om te pleiten voor meer plaat sen in de stad." Inmiddels is dominee Visser al bezig met het opzetten van een tweede opvangruimte. Hij wil nog niet zeggen waar die zal komen. April, mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Grooth-van der Sluis in De Burght. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Maandag 29 april Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. R. Varel, Ring 41. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 30 april Zierikzee' Optreden funk-jazzband Sax- maniac. Jongerencentrum Bro- gum. 22.30 uur. Vrijdag 3 mei Zierikzee Eerste bijeenkomst gespreks groep verzorgers dementeren den. Corneliastichting. Symposium Agrarisch Zeeland aan zet. Concertzaal. Van 9.30 tot 15.30 uur. Concert Utrechts Byzantijns Koor in Willibrorduskerk. 20.30 uur. Zaterdag 4 mei Zierikzee Geraniummarkt. Op de Balie. Van 8.00 tot 15.00 uur. Renesse Kranslegging bij Verzetsmonu- ment. Dorpshuis/Oude Mool- weg. Vanaf 19.30 uur. Kranslegging. Algemene be graafplaats. 20.00 uur. Dinsdag 7 mei Zierikzee Boottocht Zonnebloem. Ver trek vanaf 't Luitje. 9.30 uur. Verkoop Welfare artikelen. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Vrijdag 10 mei Burgh-Haamstede Recreatieve wandeltochten. Dorpshuis De Schutse. Vanaf 8.00 uur. Zaterdag 11 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. In de Beuze. Vanaf 9.30 uur. Dreischor Provinciale brandweerwed- strijden TAS-HD. 8.30 uur. Bruinisse Officiële opening golfcoirtplex. Park Grevelingenhout. Vanaf 11.30 uur. Maandag 13 mei Zierikzee Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 15 mei Nieuwerkerk Receptie 10-jarig bestaan Stichting Welzijn Ouderen. Dorpshuis. Van 10.00 tot 11.30 uur. Zondag 19 mei Noordgouwe Massagecursus. Kuuroord De Schouw. lO.OOJot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 20 mei Noordgouwe Massagecursus. Kuuroord De Schouw. 10.00 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 21 mei Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Zaterdag 1 juni Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein obs De Schoener. Van 9.00 tot 15.00 uur. Dinsdag 4 juni Burgh-Haamstede EG-examen werkhondenver eniging op terrein aan Hoge- zoom. 19.00 uur. Vrijdag 7 juni Burgh-Haamstede GG-examen werkhondenver eniging op terrein aan Hoge- zoom. 19.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 30 april 05.20 161 11.20 -150 17.40 153 23.30 -151 1 mei 05.55 163 11.55 - 145 18.05 150 j - 2 mei 06.30 162 00.05 -155 18.35 145 12.25 - 140 30 april 03.40 168 09.55 - 151 15.55 160 22.15 -151 1 mei 04.15 170 10.35 -145 16.35 156 22.50 -153 2 mei 04.50 168 11.15 -138 17.10 149 23.30 -152 30 april 05.45 168 11.15 -159 17.55 160 23.30 - 161 1 mei 06.15 170 11.55 -155 18.10 157 - 2 mei 06.35 169 00.10 -165 18.35 154 12.30 -150 30 april 05.20 185 11.20 -165 17.40 177 23.35 -165 1 mei 06.00 187 12.00 -160 18.15 173 - 2 mei 06.35 184 00.15 -169 18.45 167 12.35 - 154 Springtij 1 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft in Middelburg Commissaris van de Koningin dr. C. Boertien de „prix de citron" toegekend. Hij is hier mee aangemerkt als degene in de provincie met wie het voor journalisten het slechst werken is. Voor gebruik van heroïne en cocaïne ROTTERDAM - Dominee Hans Visser van de Rotter damse Pauluskerk gaat er bij de gemeente Rotter dam op aandringen om op meer plaatsen in de stad opvangruimten op te zetten waar drugsverslaafden heroïne en cocaïne kunnen gebruiken. Visser is van de noodzaak hiervan overtuigd na een volgens hem geslaagd experiment in de Pauluskerk, waar sinds vorig jaar augustus een ruimte is ingericht waar ver slaafden vijf dagen in de week kunnen roken, snui ven en spuiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2