eiercake 798 898 998 ihampignons Oud-gedeputeerde W. Don verricht opening nieuwe operatie-afdeling H. W. DE VRIEZE a S 4 Jouden aar 'KOFFIE WËRSE Klapband mogelijk oorzaak ongeval Wandelen voor 't goede doel TRO EN? Vijf koninklijke onder scheiding in de regio ,0-0°0 O o U nge Kaas mg belegen ïlegen Kaas Nieuwe operatie-afdeling neemt laatste stukje bezorgdheid over voortbestaan ziekenhuis Zierikzee weg Wij voerden de sloopwerkzaamheden uit. EEN ORIGINELE TRO EN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Wolkenvelden 8 BLIJ PLAN KERKKOOR VOETBAL Drs. J. Weil benoemd tot Officier in Orde van Oranje Nassau Snelheids controle heeft succes Over vermoeid de sloot in ZEESCHE NIEUWSBODE AANKOOP VAN FL. 25,- OF MEER EEN HEERLIJKE VAN 2,49 VOOR MAAR 500 GRAMSPAK NU VOOR HOLLANDSE KAAS irverpakte kilostukken )LLANDSE KAAS! [kilo [kilo kilo <ker bij de kaas... tes Du Buzet volle geurige rode wijn, ui t het gebied kt bij Bordeaux' I prima wijn, per fles 250 GRAM FEESTPRUS... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 29 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24939 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Onder toeziend oog van talrijke genodigden heeft oud gedeputeerde W. Don vrijdagmiddag de nieuwe operatie-afdeling van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee geopend. De openingshandeling bestond uit het onthullen van het blauwwitte logo van de Oosterscheldezieken- huizen op een van de buitenmuren van de nieuwe operatie-afdeling. Onder het toeziend oog van algemeen directeur P. M. Bouwman en mr. J. J. P. M. Asselbergs, voor zitter van het stichtingsbestuur Oosterscheldeziekenhuizen, onthulde oud-gedeputeerde W. Don de opening van het nieuwe operatie-complex. (Foto: Joop van Houdt). Voorafgaande aan deze officië le openingshandeling werd door verschillende sprekers het nodige gezegd over de zor gelijke ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg en de bouw van de nieuwe operatie-afde ling in Zierikzee. Een project waarvoor een investering van zes miljoen gulden nodig was en waarvoor de eerste voorbe reidingen reeds in '84 werden getroffen. Zorgelijk Het feit dat de officiële ope ning van dit nieuwe en moder ne operatie-complex bestaande uit een tweetal operatieka mers, een verkoeverkamer plus een speciale zorg afdeling op de tweede etage een feestelijke gebeurtenis was weerhield de oud-gedeputeerde van volksge zondheid W. Don en de voorzit ter van het college van bestuur van de Stichting Oosterschel deziekenhuizen, mr J. J. P. M. Asselbergs er niet van om hun zorg te uiten over de ontwikke lingen binnen de gezondheids zorg. Die zorg betreft dan de fi nanciële kant daarvan. Beide sprekers vonden dat de moeilijke financiële positie waarin de Nederlandse zieken huizen verkeren de zorgverle ning niet mag aantasten. De voorzitter van het stich tingsbestuur Oosterscheldezie kenhuizen richtte in eerste in stantie enkele lovende woor den aan het adres van de oud gedeputeerde Don. Deze heeft zich volgens Asselbergs bijzon der verdienstelijk gemaakt bij de verwezenlijking van deze nieuwe operatie-afdeling. En ook aan de totstandkoming van een beleidsplan voor het Rode Kruis Ziekenhuis waar mee het behoud van dit zieken huis werd vastgelegd heeft Don het zijne bijgedragen. Rood staan Evenals de meeste andere Ne derlandse ziekenhuizen wor stelt ook de Stichting Ooster scheldeziekenhuizen met fi nanciële problemen. Door de toenemende behoefte aan zorg, de ontwikkeling van de medi sche wetenschap en de aange scherpte regelgeving zijn de kosten voor de ziekenhuizen fors gestegen zonder dat de overheid hiervoor extra finan ciële middelen beschikbaar heeft gesteld. „De rek is er to taal uit, want zestig procent van de Nederlandse ziekenhui zen staat rood en dat is iets voor de Nederlandse overheid om rood van te worden" aldus Asselbergs. Zijns inziens mogen die hogere kosten niet eenzijdig op de schouders van ziekenhuizen en specialisten worden afgewen teld. Op patiëntenzorg en per soneel moet zo min mogelijk worden gekort, maar andere minder populaire maatregelen (heffen van parkeergeld) zijn ïn deze context volgens Assel bergs volstrekt aanvaardbaar. Asselbergs vond bovendien dat de door de politiek gemaakte keuze om het ziekenhuis in Zie rikzee te behouden financiële consequenties heeft die diezelf de politiek ook moet aanvaar den. Bovendien gaf hij te ken nen dat zijn stichtingsbestuur bereid is om samen met andere Zeeuwse ziekenhuizen onder zoek te doen naar de mogelijke voordelen van een verdere sa menwerking tussen deze zie kenhuizen. Na deze wat zorgelijke taal be sloot Asselbergs zijn betoog met de hoopgevende constate ring dat het nieuwe operatie complex de laatste restjes be zorgdheid over het voortbe staan van het Rode Kruis Zie kenhuis wel weg zouden ne men. Als burgemeester van Zierikzee overhandigde Assel bergs na afloop van zijn toe spraak een luchtfoto van zijn Zierikzee aan lokatie-coördi- nator mevrouw L. Verrijzer- van Laere. „Die hulpvragende en hulpbe hoevende medemens moet steeds in het vizier worden ge houden. Ik ben echter bevreesd dat dat nu juist in de toekomst weieens minder zal gaan wor den." Met deze woorden gaf oud-gedeputeerde W. Don zijn persoonlijke en wat sombere visie op de toekomst van de ge zondheidszorg. Don bleek be vreesd te zijn dat het financiële aspect en niet de behoefte be palend zal worden voor het aanbod van onder meer zieken huisvoorzieningen. Ook de langdurige bouwproce- dures werden door Don als doe mens gelaakt. Het feit dat de rol van de overheid om zaken als spreiding, toegankelijk heid en bereikbaarheid van voorzieningen te toetsen te veel naar de achtergrond wordt ge schoven werd eveneens door de oud-gedeputeerde aan de kaak gesteld. Hij vergeleek het toe komstige systeem van de ge zondheidszorg als een voetbal wedstrijd zonder scheidsrech ter. Een wedstrijd dus waarin de kans op oneerlijk spel le vensgroot aanwezig is. Don liet dan ook duidelijk doorscheme ren erg huiverig te staan tegen over dit nieuwe systeem dat ruime bevoegdheden geeft aan zorgaanbieders en -verzeke raars. Zorgenkind Wat de positie van het Rode Kruis Ziekenhuis betreft noemde Don dit gezien zijn be perkte omvang het financiële zorgenkind binnen de Stich ting Oosterscheldeziekenhui zen. De problematiek van der gelijke kleine basisziekenhui zen wordt volgens Don nog te weinig onderkend in Den Haag. Met een blik naar zijn opvolger A. J. Dijkwel sprak Don tenslotte de wens uit dat deze zich niet in het keurslijf van de bezuinigingswaan zal laten drukken. Intentie Ofschoon de nieuwe gedepu- vervolg pagina 3 Advertentie felicteert het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis met de nieuwe operatie-afdeling. Steenovenseweg 4 - 4301 RJ Zierikzee - Tel. 01110-16032 SEROOSKERKE - Een klapband is er mogelijk de oorzaak van geweest dat J. uit Rotterdam vrijdag op de Serooskerkseweg nabij de Schelphoek in de sloot belandde. Bij deze ongewenste „te water lating" kwamen hoogspanningskabels bloot te liggen. De auto van J. is weggetakeld en zal technisch worden onderzocht. Dit ongeval nabij de Schelp- hoek was dit weekeinde niet het enige verkeersongeval op Schouwen-Duiveland. Even eens vrijdag werd een aanrij ding gemeld op de Calandweg in Zierikzee. Hierbij waren twee personenauto's betrok ken. W. uit Zierikzee wilde ter hoogte van de Brauwstraat linksaf slaan. Op dat moment werd hij echter ingehaald door H. uit Brouwershaven. Bij deze ongewenste confrontatie liepen beide voertuigen lichte schade °P- Ook op de Grevelingendam ter hoogte van de ophaalbrug vond zaterdag een aanrijding plaats. H. uit Boskoop remde af voor het rode licht. De achter hem rijdende IJ. uit de gemeente Duiveland zou dat niet gezien hebben waardoor deze op de achterkant van de auto van H. reed. Hierbij werden beide voertuigen tamelijk bescha digd. Eveneens zaterdag raak te de auto van L. met aanhang wagen zwaar beschadigd bij een aanrijding die ontstond toen de Duitser L. op de De- lingsdijk ter hoogte van de Ou de Schouwseweg linksaf wilde slaan. B. uit Echt die achter hem reed zou dat te laat heb ben gezien, waardoor een aan rijding niet meer te voorkomen bleek. Hierbij viel een gewon de en de materiële schade was aanzienlijk. Eveneens zaterdag voltrok zich een verkeersongeval op de pa rallelweg van Rijksweg N59 ter hoogte van de Capelleweg bij Ouwerkerk. M. uit 's-Graven- polder zou niet goed hebben uitgekeken toen hij deze paral lelweg opreed. Daarbij werd de auto van B. uit Duiveland ge raakt. De schade bleef bij deze aanrijding beperkt. Op de Se rooskerkseweg ter hoogte van de Schelphoek deed een poli tieman die op weg was haar zijn werk een'ontdekking. De politieman trof de auto van P. uit Veere in een sloot aan. De man is vermoedelijk door over vermoeidheid van de weg ge raakt. De auto had alleen wa terschade. Behalve verkeersongevallen werden bij de politie ook twee gevallen van roof/diefstal ge meld. Vrijdag werd de auto van de Belg P. die aan de Hoosjes- weg stond opengebroken en werden uit de auto een radio en diverse duikspullen ter waarde van zo'n 10.000 gulden meege nomen. Een wandelingetje naar het strand liep zaterdag voor W. uit Duisburg minder prettig af. Op de Jan van Re- nesseweg gristen twee mannen op een crossmotor zijn videotas met inhoud ter waarde van 3000 DM uit zijn handen. Een direct ingesteld onderzoek in de omgeving leverde tot nu geen resultaat op. BROUWERSHAVEN - Uitstekend wandelweer en 'n uiterst rustige, haast autovrije route langs zeedijk en over afgelegen polderweggetjes zorgden ervoor dat de jaarlijkse wandeltocht van het Rode Kruis in Brouwershaven ook dit jaar weer de nodige belangstelling trok. Iets meer dan twee honderd vrolijke tippelaars van jong tot oud meldden zich 's middags (om 13.30 uur) bij 't Seepaerd- je in Brouwershaven voor een wandeling over acht of vijftien kilometer. Veruit de meeste wande laars kozen gezien hun vaak prille leeftijd voor de kortere afstand, terwijl een aantal meer gerouti neerde wandelenthousiasten, onder wie veel leden van de Zeeuwse Wandelsportbond de langere route kozen. Uitgeleide gedaan door de drumband van Apollo gingen de wandelaars op pad. De ene deed dat in zijn eentje, de ander liep samen met zijn klasgenoten langs dijken en wegen. Want ook het onderwijs liet zich zaterdag in Brouwershaven niet onbetuigd. Zo'n zeven basisscholen, waar onder die uit Kerkwerve en Renesse hadden zich deze keer ingeschreven voor deze wandeltocht die afwisselend in de Brouiuse kernen wordt gehouden. DE EHBO-ers die de wandelaars altijd bege leiden hadden zaterdag „een makkie". Nagenoeg alle deelnemers liepen zonder hinderlijke blaren de mars uit en ontvingen voor hun prestatie een zilveren herinneringsmedaille met de afbeelding van het Rode Kruis en een paar wandelaartjes. Voor de deelnemende groepen was er een herinne ringsstandaard. Mogelijk dat deze de bezitters af en toe ook herinneren aan het werk van het Rode Kruis. Want bekendheid geven aan het werk van deze internationale organisatie alsmede het inza melen van geld voor een goed doel zijn de reden waarom het Brouwse Rode Kruis deze wandeltocht jaarlijks organiseert. Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 Eere wie eere toekomt. Gezegde HET WEER Wolkenvelden en vooral in het zuiden van het land kans op een bui. Minimumtemperatuur rond 4 graden, middagtemperatuur om streeks 12 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. §3 De ondernemers in het Havenkwartier zijn blij met de herinrichtingsplannen. Harry Dikmans heeft nieuw plan voor zijn panden in de Meelstraat. Het kerkkoor van Renesse trok zaterdag tweehonderd belangstellenden. De druk is de spelers van Bruse Boys afgelopen zater dag iets te groot geworden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's SCHOUWEN-DUIVELAND - Vanmorgen, maandag is aan vijf inwoners van Schouwen- Duiveland een koninklijke onderscheiding uit gereikt. De hoogste eer ging naar drs. J. Weil uit Haamstede. Hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. J. Weil wordt algemeen be schouwd en gewaardeerd als de persoon zonder wie de tandarts-specialisten binnen de Nederlandse Maatschappij der Tandheel kunde niet die positie en het aanzien gehad zouden hebben die zij thans genie ten. Weil was de eerste spe cialist voor Dento-maxillai- re orthopaedie in Rotter dam. Hij ontwierp een be handeling voor kinderen met aangeboren lip-, kaak- en verhemelte-spleten. Kerkkoor Voor haar inzet voor het in terkerkelijk kerkkoor Haamstede kreeg mevrouw J. W. Dijkman-Hanse van morgen de eremedaille in zilver uitgereikt. Mevrouw Dijkman is mede-opricht ster van het koor dat in april het vijftigjarig be staan vierde. Zij is al die ja ren lang onafgebroken lid geweest van het koor. Daarnaast was mevrouw Dijkman op verschillende terreinen actief. Zo was zij ouderling van de Neder landse Hervormde gemeen te Haamstede en verzorgde zij voor dit kerkgenoot schap de administratie en de bezorging van felicitatie- kaarten. Mevrouw Dijkman was ook 9 jaar lang presi dente van de Hervormde Vrouwen dienst Haamstede. W. Wandel uit Nieuwerkerk kreeg vanmorgen de ere medaille in goud opgespeld. Wandel was voorzitter van de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland in Bruinisse en leverde van uit zijn bestuursfunctie een wezenlijk aandeel in de ont wikkeling van verzorgings huis In 't Opper. Heilsoldate Twee inwoners van Zierik zee kregen vanmorgen een koninklijke onderschei ding. Mevrouw E. C. van Vessem kreeg de eremedail le in zilver uitgereikt. Me vrouw Van Vessem is vijfen vijftig jaar actief als heil soldate. Een ere-medaille in goud werd uitgereikt aan H. Asma. Asma kreeg de onderschei ding als waardering voor zijn werk op het maatschap pelijk vlak. Hij is actief in de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen en bin nen Koninklijke Muziek vereniging Kunst en Eer. Ook was hij voor de PvdA lid van de gemeenteraad en voorzitter van het bestuur van jeugdsoos Brogum. BRUINISSE - Het ziet er naar uit dat de snelheidscontroles, zoals de politie deze de laatste tijd vaker uitvoert, succes heb ben. Tijdens een radarcontrole in Bruinisse werden 320 wagens gecontroleerd. De snelheidsli miet is op de N 59 100 kilome ter per uur. Niemand over schreed deze limiet. Bij een ra darcontrole langs de Dorpsweg van Bruinisse werden 98 wa gens gecontroleerd. Op de Dorpsweg mag men vijftig ki lometer per uur rijden. Elf voertuigen hadden het gaspe daal iets te diep ingetrapt. BAGHDAD - Irak ontkent dat het in het geheim is begonnen met de wederopbóuw van zijn wapenindustrie. BELGRADO - Het Joegoslavi sche staatspresidium is zon dagavond in Belgrado bijeen gekomen om het optreden van het Joegoslavische leger in de Servische enclave Knin in de deelrepubliek Kroatië te be spreken. ZIERIKZEE - Toen M. P. uit Veere in zijn auto over de Se rooskerkseweg richting Burgh-Haamstede reed was hij duidelijk oververmoeid. En dat had consequenties. Op een gegeven moment is betrok kene op de linkerweghelft te recht gekomen en in de links naast de weg liggende sloot be land. De man werd in zijn auto aangetroffen om 05.30 uur. Over eventuele verwondingen heeft de politie geen medede lingen gedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1