Zaterdag open dag 'Er is 8000 meter elektrokabel en 700 meter koperen buis verwerkt' 'De operatie-assistenten werken ook eens een dagske in Goes' 'Vanuit de operatiekamer zie je het silhouet van Zierikzee' mmmmmmmmrnmmmmmmmmmmmmwmmmmmmmimmmm DINSDAG 23 APRIL 1991 NR 24936 7 ZIERIKZEE - Op vrijdag 26 april wordt de nieuwe operatie-afdeling van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis officieel geopend door oud-gedeputeerde W. Don. De dag daarna, zaterdag 27 april wordt in het ziekenhuis een open dag gehouden waarbij belang stellenden de afdeling kunnen bekijken. Maar ook de nieuwe speciale zorg verpleegafdeling op de twee de verdieping van het ziekenhuis en de centrale hal die een opknapbeurt kreeg en waar een patiëntenca fé werd gemaakt. ZIERIKZEE - In mei 1984, toen hij als chef Techni sche Dienst in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis kwam werken, lagen de plannen voor de bouw van een nieuwe operatie-afdeling al klaar. Maar wel plannen waarin men er van uitging dat die afdeling boven de huidige polikliniek, helemaal aan de lin kerzijde van het ziekenhuis, zou komen. Het is mede aan M. de Jonge uit Kloetinge te danken dat toch werd gekozen voor de bouw van een OK-afdeling op en achter de lokatie waar de operatiekamers altijd al waren. Centraal op de nieuwe operatieafdeling ligt het kantoor. De hele operatieafdeling is ruim en overzichtelijk ontworpen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hij werd geboren in een dorpje dat op de grens van Nederland en België ligt en naar zijn gevoel werkt hij al honderd jaar in de verpleging. In werkelijkheid zijn het er bijna 20. Twee maanden ge leden werd Ton Lossie benoemd als hoofd van de operatie-afdeling van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. Een nieuwe baan bij een spiksplinternieu we afdeling. De open dag duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Gedurende die perio de kan men op eigen houtje door het verbouwde gedeelte van het ziekenhuis lopen of deelnemen aan een van de rondleidingen die om de paar minuten vanuit de Centrale Hal vertrekken. Op de route door het verbouw de gedeelte is tevens een grote verzameltentoonstelling van Zierikzeese kunstenaars. Aan de muren hangt werk van W. J. van Anraad, de reeds overle den kunstenaar K. Frans en G. van de Ven. Op diverse plaat sen aan de route staan stands waar men informatie kan krij gen, maar ook koffie met wat lekkers. De open dag vindt ook buiten het ziekenhuisgebouw plaats. Door de verbouwing van het ziekenhuis kreeg hij er in de laatste fase van zijn arbeidsle ven een extra taak bij. Behalve chef Technische Dienst was De Jonge in de afgelopen periode ook werkzaam als bouwcoördi- nator. Hij was de contactper soon, hij speelde de onderlinge informatie door tussen de vier bedrijven dié de verbouwing realiseerden: het architecten bureau Rothüizen en 't Hooft uit Goes, het adviesbureau Deers uit Rijswijk, het aanne mersbedrijf Sprangers uit Ter- neuzen en het Installatie Bu reau Goes (IBG). Een extra taak die vanaf 1984 werd ingeleid met de bespre kingen over de plaats waar de nieuwe operatie-afdeling zou moeten worden gebouwd. „Bij de bouw van de polikliniek was al een lift gemaakt ten be hoeve van de OK-afdeling die later bovenop het gebouw zou komen. Maar tijdens de be sprekingen kwamen we tot de conclusie dat het toch beter zou zijn de nieuwe operatie-afde ling aan te bouwen achter de huidige OK, boven de centrale hal van het ziekenhuis. Dat had als voordeel dat er meer ruimte was. De oude OK-ruim- te zou gebruikt kunnen worden voor nevenruimtes zoals een uitslaapruimte voor geopereer de patiënten, een artsenkamer, een koffiekamer". De architect en de adviseurs die de nieuwe afdeling ont wierpen hielden volgens De Jonge terdege rekening met de wensen en opmerkingen van de mensen 'uit de praktijk'. „Als de opmerkingen waarmee je kwam maar goed onderbouwd waren werd er naar ge luisterd". Zo zijn via adviezen van De Daar kan een compleet inge richte ambulance worden be zichtigd. Om 14.00 uur geeft het Zierikzeese brandweer korps op een veld bij het zie kenhuis een demonstratie waaraan ook leden van de Lo- tusgroep deelnemen. Op het hele uur (van 11.00 tot 16.00 uur) verzorgt een van de in totaal vijf fanfarekorpsen afkomstig van Schouwen-Dui- veland een muzikale rondgang om het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en het verpleeghuis Corneliastichting dat daar naast ligt. Via de ziekenomroep Nomen Nescio worden de patiënten in het ziekenhuis en het verpleeg huis de hele dag op de hoogte gehouden van de gebeurtenis sen tijdens de open dag. Jonge voor de operatie-afde ling en de afdeling speciale zorg twee aparte- in plaats van een gezamenlijk airconditio ning systeem geïnstalleerd. „De temperatuur op een ver pleegafdeling moet meestal ho ger zijn dan in een operatie-af deling. Dat is moeilijk te reali seren met een gezamenlijk sy steem". Als technische man was De Jonge ook een felle tegenstan der van wandcontactdozen in de operatiekamers. „Je breekt er je nek over als al die snoeren op de vlo.er liggen". Daar zal het OK-personeel de kans niet voor krijgen, want in de opera tiekamers zit maar een wan dcontactdoos ten behoeve van de werksters. Alle' aansluitin gen voor elektrische appara tuur en medische gassen die bij een operatie nodig zijn zijn op genomen in zuilen die vanuit het plafond komen. Tijdens de verbouwing was De Jonge dagelijks bij de werk zaamheden te vinden. „Het was technisch gezien een inge wikkelde klus. In de operatie afdeling is alle moderne tech niek verwerkt die je maar den ken kan. Daarvoor was onder meer 8000 meter elektrokabel en 700 meter koperen buis no dig". De Jonge kijkt er met genoe gen op terug dat hij daaraan ook een bijdrage heeft kunnen leveren. „Als ik in Zierikzee kom zal ik met genoegen naar het gebouw kijken". Want met het gereedkomen van de ver bouwing, komt niet alleen een einde aan die extra taak die de chef Technische Dienst de afge lopen jaren vervulde, maar aan de hele arbeidsperiode van De Jonge. Per een mei maakt hij gebruik van de VUT. Tot maart werkte Lossie als hoofd van de anesthesie- en re- covery-afdeling in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Een baan die hij nu gaat combine ren met het leidinggeven aan de ongeveer 15 operatie-assis tenten die in het ziekenhuis te Zierikzee werken. „Ik ben voor deze functie gevraagd omdat het de bedoeling is om alle werkzaamheden in de zieken huizen in Goes en Zierikzee (die samen de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen vormen, p. A. Hellingman is een van de twee chirurgen die in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis hun vaste stek hebben. Sinds het begin van de verbou wingswerkzaamheden, in juli 1990, opereert hij in een nood gebouw dat bestaat uit twee containers die tegen het zieken huis zijn aangezet. Hoewel de ze ruimte voldoet aan alle ele- red.) zoveel mogelijk te inte greren, bij elkaar te voegen. Door het vertrek van het voor malige hoofd van de Zierikzee se operatie-afdeling, R. van der Neut naar Roosendaal ont stond daarvoor weer een nieu we mogelijkheid". De nauwe samenwerking zal volgens Ton Lossie ook vorm krijgen door het uitwisselen van OK-personeel. „Ik zal aan de operatie-assistenten uit Zie rikzee ook wel eens vragen of mentaire eisen van steriliteit en andere veiligheidsmaatre gelen die aan een operatie ruimte worden gesteld, bete kende dat toch ruim acht maanden improviseren. „Improviseren is van oudsher verbonden met chirurgie. Dat komt omdat chirurgie in de oorlog is ontstaan toen bij be- ze een dagske in het ziekenhuis in Goes willen werken, en om gekeerd". Een uitwisseling die ook te ma ken heeft met de tegenwoordi ge schaarste aan operatie-assis tenten. De Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen heeft nog steeds vacatures voor dat soort personeel. Het tekort wordt volgens Lossie opgevangen doordat het huidige personeel overuren draait. Als hoofd van de operatie afdeling is het zijn taak om er voor te zorgen dat voor de ge plande operaties de nodige fa ciliteiten en voldoende perso neel aanwezig is. Hij is daarom 'stiktevreden' met de nieuwe operatie-afdeling die vrijdag officieel wordt geopend. „De oude afdeling had ook wel zijn charmes, maar op een gegeven paalde wonden direct moest worden ingegrepen omdat de patiënt anders zou sterven. De uitspraak dat met een mes en een vork kan worden geope reerd klopt ook wel. Maar dan praat je wel over de meest pri mitieve vorm van opereren. Te genwoordig zijn zeer geavan ceerde technieken nodig om .te opereren op het medische ni veau dat in de moderne wester se wereld mogelijk is gewor den". Het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis was het eerste zieken huis in Zeeland waar gebruik werd gemaakt van een van die nieuwe technieken. Sinds vo rig jaar opereert men via endo scopic. Een techniek die voor moment is zo'n ruimte en de in richting ervan achterhaald". De hoofdverpleegkundige is ervan overtuigd dat het voor de operatie-assistenten ook veel prettiger werken zal zijn op de nieuwe OK in Zierikzee. „Het is allemaal veel overzichtelij ker en ruimer. Dat bevordert het zorgvuldig werken, de eer ste vereiste voor een operatie assistent". De operatie-assistenten be staan uit drie groepen. De recovery-verpleegkundigen die in de uitslaapkamer op het OK de patiënten in de gaten hou den die pas zijn geopereerd. De chirurgische assistenten die de chirug assisteren bij de opera tie zelf en de anesthesie-assis- tenten die tijdens de operatie de patiënt bewaken om te kij ken of alles dat verband houdt met de narcose of plaatselijke verdoving goed gaat. De diverse operatie-assistenten hebben volgens Lossie de gele genheid gehad om mee te den- de patiënt het voordeel heeft dat geen grotere operatiewon- den meer hoeven te worden ge maakt. Er blijft maar een klein litteken achter en men hoeft maar twee a drie dagen in het ziekenhuis te worden op genomen. Dat komt omdat de chirurg zijn ingreep verricht via een buisje, een scoop die in het li chaam wordt gebracht. Op een beeldscherm ziet de arts de binnenkant van het lichaam en de werkzaamheden die hij daar via de scoop uitvoert. Die geavanceerde en kostbare apparatuur moest de afgelopen maanden steeds heen en weer worden gebracht tussen de container-operatiekamer en de diverse vertrekken in het zie kenhuis waar zij werd opge borgen. In de containers was slechts ruimte voor een opera tiekamer en helemaal geen ruimte voor het opslaan van grotere apparatuur. ken over een effectieve inde ling en inrichting van de nieu we OK. „De reacties op de nieuwe afdeling zijn heel posi tief. We zouden er nog liever vandaag dan morgen begin nen". Maar eerst moet men zich nog even behelpen met de contai ner die tijdens de bouwperiode als operatiekamer werd ge bruikt. „Een noodoplossing, die veel extra heen en weer geloop met zich meebracht", aldus Ton Lossie. Toch is er in de afgelo pen maanden door het OK- personeel niet veel gemopperd vindt hij. „We wisten dat de verbouwing overlast zou ge ven. Dat hoort er bij". Naar verwachting zal men in de eerste week van mei kunnen gaan werken in de nieuwe OK. „Na de open dag moet alles weer grondig worden schoon gemaakt. Daarna worden er kweken gemaakt en als het sein veilig wordt gegeven kan de OK worden ingericht". „Ja, we hebben heel wat moe ten schipperen tijdens de ver bouwing". Het kon allemaal net, maar het gaf veel onge mak. Alleen door de enorme inzet van het OK-personeel hebben we kunnen voorkomen dat er wachtlijsten ontston den", aldus Hellingman. Hij is er dan ook van overtuigd dat de verhuizing naar de nieu we operatie-kamer begin mei een enorme verandering zal ge ven. „Als ik zie wat ons dan aan faciliteiten wordt geboden denk ik dat we nauwelijks meer wensen kunnen hebben". Als voorbeeld noemt de chi rurg de ruime vertrekken die men ter beschikking krijgt. „Een van de twee operatieka mers heeft een oppervlakte van 42 vierkante meter. Dat is vooral gemakkelijk bij het be handelen van botbreuken om dat je daarbij tijdens de opera tie vaak grote apparatuur no dig hebt. Röntgenapparatuur en apparaten om botten in de juiste stand te rekken". Heel prettig vindt de chirurg ook dat op de nieuwe OK zo veel apparatuur zit inge bouwd. „Er hoeven bijna geen apparaten meer op de vloer te staan. Alles komt vanuit de wanden en het plafond", ook verheugt hij zich op de nieuwe operatielampen die op de afde ling komen. „Dat moet iets ge weldigs zijn. Het is het aller nieuwste op dat gebied, ze schijnen een geweldige hoe veelheid licht te geven". Hoewel het ook in de afgelopen maanden allemaal goed is ver lopen is Hellingman er van overtuigd dat de goede omge ving er aan bijdraagt dat er be ter wordt gewerkt. „Dat is heel belangrijk, want tegenwoordig is de produktiviteit, het aantal operaties veel groter. Een pa tiënt wordt vaker even onder narcose gebracht voor een on derzoek waarmee de juiste di agnose kan worden gesteld". ZIERIKZEE - „Soms sta je vijf uur achter elkaar in de operatiekamer. Dan is het heerlijk om tussendoor eens even naar buiten te kunnen kijken. Ik vind het verschrikkelijk om in een soort tombe zonder ramen te werken, om helemaal geen contact met buiten te hebben. Daarom vind ik het heerlijk dat je vanuit een van de nieuwe operatiekamers een prachtig uit zicht hebt op het silhouet van Zierikzee".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7