D66-afdeling vastbesloten om stevig aan de weg te timmeren Ouders aangeslagen door informatie over onderzoek Geen duimbreed Diefstal surfplank 'Wij zouden acht gemeenteraadszetels kunnen hebbenen dat is nogal wat Kop/staart- botsing op kruising bij Zierikzee Vergadering commissie cultuur 'We gaan zeker activiteiten ondernemen voor behoud school Miljoen voor natuur Neeltje Jans ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEKa E NIEUWSBODE DINSDAG 23 APRIL 1991 NR 24936 3 iei Haamstede tie Wilna de Grooth-van jis in De Burght. april laamstede tie schilderijen Elly ibliotheek De Schutse. openingstijden biblio- april laamstede tie van teken/schilder- jen van clubhuis De j>ei Zierikzee. De Be- aole dagelijks van 13.30 30 uur (zondags geslo- met 15 juni bgramma thema 's Bibliotheek De Stolpe. openingsuren bibliö- ag 23 april |ee comst NBvP over rots- Mondragon. 19.30 uur. ene ledenvergadering [g Zierikzee/Kerkwerve andse Rode Kruis. Drie- lo.OO uur. densoos in veremgings- 't Zuudènde. 14.30 uur. Indijke /avond Amnesty Inter- kl. Gereformeerde kerk, Wie. Van 19.00 tot 20.30 jouwe tochtend Amnesty Inter- al. Dr. Wortmanstraat 10.00 tot 12.00 uur. erkerk |avond Amnesty Inter- .1. Gereformeerde kerk, Badhuisstraat. Van t 20.30 uur. |land somst NBvP. Oosterhof. lur. Isse (ochtend Amnesty Inter- al. Leeszaal openbare bi- lek. Van 10.00 tot 12.00 sdag 24 april see lering algemeen bestuur chap Schouwen-Duive- 's Landskamer. 9.00 komst Nederlandse en Vrouwenbond afde- ideren. In het Hervormd ?ntrum. 14.30 uur. irs vergadering Zuid- 115.30 uur. rtbijeenkomst UW. ebouw. 19.30 uur. issie welzijnsbeleid, ris. 19.30 uur. -Haamstede lering commissie finan- t het gemeentehuis. 19.30 'ershaven komst NBvP. Tonnen- |ijn. 20.00 uur. srdag 25 april ■zee favond Amnesty Inter nal. Prinses Juliana- Jannewekken 19. Van ot 20.30 uur. en ouderavond pro- |ts christelijke basis- Jan Wouter van den Schoolgebouw. 19.30-uur. ;rgadering Vereniging iwinkel. Hervormd entrum. 19.30 uur. iissie cultuur. Stadhuis, aur. [-Haamstede eid Westerschouwse bur- fster J. Li Niemantsver- eenheer in dorpshuis de be. 14.00 uur. oerkerk enteraadsvergadering in meentehuis. 20.00 uur. iq 26 april ële opening nieuwe ope- ïfdeling. Zweedse Rode Ziekenhuis. Vanaf 15.30 en ouderavond pro- Its christelijke basis- Jan Wouter van den Schoolgebouw. 19.30 uur. dag 27 april &zee muzikanten. Jongeren- |m Brogum. 22.30 uur. ivond sportvereniging se in het sporthuis van se voor leden, donateurs msors. 20.00 uur. ag 28 april Iczee merkelijke dienst voor ge- capten. Gereformeerde 17.00 uur. De discussie tussen de Zierik- zeese PvdA-fractie enerzijds en de overige fracties ander zijds over het al dan niet aan schaffen van speeltoestellen voor 't Kofschip, moet een an dere oorsprong gehad hebben. Het ging niet alleen om.de speeltoestellen, het leek meer een krachtmeting. Dat de rela tie tussen de socialisten en de overige fracties niet optimaal zijn, is een publiek geheim. Tijdens de college-onderhan delingen al bleek, dat de PvdA ondanks het feit dat ze duide lijk de grootste is, moest op boksen tegen de hechte CDA- VVD-band. Maandagavond had de PvdA een item ter dis cussie, dat haar bijzonder aan spreekt. Daarom deed wethou der Groen een beroep op de loyaliteit van de gemeente raad. De socialisten hadden eerder op dezelfde gronden in gestemd met de bouw van een sporthal. En wie herinnert zich nog de commotie rond 't Kofschip, dat het (tijdelijke) vertrek van Groen tot gevolg had? Een krachtmeting dus. Of vriendelijker gesteld, een po ging van de PvdA om de loya liteit van haar mede-raadsle den te testen. Maar CDA, VVD en RU hielden voet bij stuk. Van der Wekken (PvdA) ver weet wethouder De Rijke ver volgens, dat deze geen argu menten weerlegt. En fractiege noot Brand noemde het optre den van de raad 'beschamend'. De interesse voor de politiek zou afnemen. En op die manier was de po ging van Groen om de overige fracties omwille van de PvdA achter zich te krijgen mislukt. Sterker nog, een doemdenker bekruipt het gevoel dat de ver schillende fracties weer een tandje verder van elkaar ver wijderd zijn geraakt. AvdW SCHARENDIJKE - Maandag middag om ongeveer 15.00 uur ontdekte een Duitse toerist dat zijn surfplank was gesto len. De diefstal vond plaats op de Brouwersdam nabij Scharen- dijke. Terwijl de Duitser even niet bij zijn surfplank was werd die gestolen. De waarde van de surfplank is niet be kend. De benadeelde is D. B. N. uit Siegen. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van D66 wil haar beste beentje voorzetten om de forse stemmenwinst die de partij onlangs boekte bij de verkiezingen voor provinciale staten vast te houden en op termijn om te zetten in raadszetels in, als het even kan, alle zes gemeenten die Schouwen-Duive land telt. Dat bleek gisteren, maandag, tijdens een bijeenkomst in café De Gekroonde Suikerbiet waar op zowel leden als belangstellenden van harte wel kom waren om de toekomstplannen van de democra ten aan te horen. Nog niet zo lang geleden ont waakte de regio-afdeling van D66 uit een winterslaap van acht jaar. Een harde kern van enkele mensen bleef al die tijd actief om de D66-gedachte te promoten waar mogelijk en tij dens de statenverkiezingen bleek dat de partij ondanks het feit dat er in die acht jaar wei nig naar buiten getreden werd zich toch kan verheugen in een behoorlijke aanhang onder de inwoners van Schouwen-Dui veland. Winst Terwijl met name de PvdA fors in moest leveren sprokkelde D66 genoeg stemmen bij elkaar om zes zetels binnen gedepu teerde staten te kunnen clai men. „Het gekke is dat de men sen hier wel bij statenverkie zingen op D66 kunnen stem men maar die mogelijkheid niet hebben bij de gemeente raadsverkiezingen", aldus E. Romeijn, voorzitter van de af deling Schouwen-Duiveland van D66. Hij stelde dat in ieder geval in die situatie verandering moet komen. „De mensen moeten die mogelijkheid hebben", al dus Romeijn. Hij tekende daar meteen bij aan dat het berei ken van dat doel moeilijker is dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. „We moeten dan in elke gemeepte toch een paar mensen hebben die even tueel op een kandidatenlijst zouden willen staan", aldus Romeijn. Secretaris B. Katerberg was, zo bleek, aan het rekenen gesla gen, „De statenverkiezingen hebben een verdrievoudiging van het aantal D66-stemmers te zien gegeven. Als we de resul taten van de statenverkiezin gen zouden vertalen naar raadszetels zouden we op Schouwen-Duiveland in totaal acht gemeenteraadszetels ha len, en dat is nogal wat", aldus Katerberg. Verschuiving Volgens de berekeningen van Katerberg zou een en ander in concreto inhouden dat D66 in Brouwershaven, Westerschou- wen en Zierikzee elk twee ze tels zou kunnen claimen. In Bruinisse en Duiveland zouden de democraten één zetel halen en als men er in zou slagen om in de gemeente Middenschou- wen nog 15 mensen over te ha len D66 te stemmen zou men ook daar met één zetel in de ge meenteraad vertegenwoordigd zijn. „Alles bij elkaar zou dat poli tiek gezien een behoorlijke verschuiving zijn", aldus Ka terberg. Hij poneerde de stel ling dat ongeveer eenderde va» de D66-stemmen bij de VVD vandaan zou komen terwijl de resterende tweederde van de stemmen van de PvdA afkom stig zou zijn. „Bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen heb ben wij kansen laten liggen", luidde de conclusie van Kater berg. Hij ontkende niet dat zijn ver haal in feite een theoretisch verhaal is. D66, zo bleek uit zijn betoog, mist op Schouwen- Duiveland op dit moment een goed georganiseerde achter ban. De mensen die lid zijn van D66 zijn weliswaar zeer actief binnen de partij, maar het le dental is met dertien te laag. „Ik denk dat we 50 leden zou den moeten hebben om een goed werkbare situatie te krij gen", aldus Katerberg. Nieuw beleid Vervolgens deed het kersverse D66-statenlid R. Geluk verslag van haar eerste indrukken met betrekking tot het statenlid maatschap. Uityoerig stond zij stil bij de avond waarop de uit slagen van de statenverkiezin gen binnen kwamen en het steeds duidelijker werd dat er zich een klinkende overwin ning voor de democraten afte kende. Zes zetels „We hadden zelf gegokt op zo'n vier zetels", aldus Geluk. Zij stelde dat de D66ers zelf mis schien 'nog wel het meest ver rast waren dat er uiteindelijk zes zetels uit de bus kwamen. „Ik weet wel dat wij die avond in Middelburg de vrolijkste club waren". Kritiek ook van de kant van Geluk op het feit dat de onderhandelingen over de verdeling van de gedepu teerden-zetels deels achter ge sloten deuren werden gehou den.' „Wat ons betreft had dat best in alle openbaarheid mo gen gebeuren", aldus Geluk. Zij koppelde daar de opmer king aan vast dat D66 uit prak tische overwegingen verder geen consequenties aan die gang van zaken heeft willen verbinden. „Wij zijn ervan uit gegaan dat we meer zouden kunnen doen als we in de club bleven zitten dan dat we er om principiële redenen uit zouden stappen. Wat dat betreft zijn wij wat meer praktisch inge steld dan Groen Links", aldus Geluk. Geen bijwagen Zij tekende daar meteen bij aan dat D66 zeker geen bijwa gen van welke partij dan ook wil zijn. „We zitten daar om in ieder geval iets van ons eigen programma terug te zien", al dus hef statenlid. „Er moet niet alleen bezuinigd worden, maar er moét ook nieuw beleid komen". Burgemeester kiezen Penningmeester J. den Hollan der gaf wat dat betreft tijdens de bijeenkomst al wat schoten voor de boeg. Hij stelde dat D66 zich bijvoorbeeld in zal zetten voor het komen tot een systeem waarbij een burge meester niet langer benoemd wordt door hogerhand, maar gekozen door de plaatselijke bevolking. Eén gemeente „Ik denk ook dat er alles voor te zeggen is om eens te denken over de mogelijkheid om van Schouwen-Duiveland één ge meente te maken", aldus Den Hollander. Hij stelde verder dat er bijvoorbeeld op het ge bied van de energievoorziening en de aanpak van milieuver ontreiniging nog heel wat werk ligt voor een partij als D66. Op de vraag vanuit de kring van belangstellenden wat D66 precies denkt te gaan doen om de mensen uit hun luie stoel te krijgen om naar de stembus té gaan en dan ook nog eens hun stem op D66 uit te brengen had Den Hollander geen pasklaar antwoord. Op de opmerking uit de zaal dat er alleen daad werkelijk iets kan gebeuren als men goed georganiseerd is sprong statenlid Geluk meteen in. Bijeenkomsten „Ik denk dat we heel regelma tig bij elkaar moeten komen, bijeenkomsten moeten organi seren voor belangstellenden. Al komen er maar een man of zes naar zo'n bijeenkomst dan nog moet je dat doen. Ik hoop dan op een sneeuwbaleffect", aldus Geluk. Voorzitter Ro meijn vulde haar aan met de opmerking dat men in ieder ge val stevig aan de weg zal moe ten timmeren om over drie jaar met succes mee te kunnen din gen naar de gunst van de kiezer bij de gemeenteraadsverkie zingen. „En dan moeten we er niet van uitgaan dat onze aanhang net zo groot blijft als ze nu is", al dus Romeijn. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat men alles zal moeten doen om in iedere gemeente leden te werven en mensen enthousiast te maken. Als we ons willen bemoeien met de gemeentelij ke politiek zullen we moeten zorgen dat we goed beslagen ten ijs komen, zo luidde vrij vertaald zijn betoog. Tijdens de bijeenkomst boekte D66 in ieder geval meteen al leden winst. Eén van de aanwezigen gaf zich staande de bijeen komst op als adspirant-lid. ZIERIKZEE - Op de kruising Rijksweg N-59/Weg naar de Val nabij Zierikzee vond maandagavond een kop/ staartbotsinge plaats waarbij twee personenauto's waren be trokken. De aanrijding vond plaats om ongeveer 19.15 uur toen D. L. B. uit Bruinisse met zijn auto vanuit Zierikzee in de richting Bruinisse reed. Bij het kruis punt moest hij remmen voor een voetganger. Dat werd niet tijdig opgemerkt door de be stuurder van de auto achter hem, J. K. uit Duiveland. Mede omdat het wegdek nat was van de regen kon K. zijn auto niet tijdig tot stilstand brengen. Hij botste achterop de auto van B. Beide voertuigen liepen hierbij lichte materiële schade op- ZIERIKZEE - Donderdag 25 april vergadert de commissie cultuur van de gemeente Zie rikzee. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring de evaluatie van de aan koopsubsidieregeling kunst werken. Deze regeling houdt in dat de gemeente 15 procent van de aankoopprijs van werk van in Zierikzee woonachtige kun stenaars, aangesloten bij de Zeeuwse Culturele Raad be taalt mits het werk aangekocht wordt op een tentoonstelling in Zierikzee en niet duurder is dan 5000,-. Concertzaal Verder op de agenda het treffen van voorzieningen in de Con certzaal in Zierikzee. Het gaat met name om de reparatie van de stapelbare zaalstoelen en vervanging van een deel van de stoelkoppelingen. Oojc aan dacht tijdens de commissiever gadering voor het subsidiever zoek van de Nederlandse-Ver eniging voor het poppenspel. Gevraagd wordt een subsidie van 800,- voor een voorstel ling van het marionettenthea ter Anton Anderle. Deze voor stelling staat gepland voor vrijdag 18 oktober en wordt naar alle waarschijnlijkheid verzorgd in jongerencentrum Brogum. SEROOSKERKE - Het was opvallend stil na afloop van de info-avond die maan dagavond plaatsvond in de Openbare Basisschool De Schelphoek te Seroosker- ke. De ouders waren duidelijk aangeslagen door de informatie die de Wester schouwse wethouder van onderwijs, G. J. W. van der Salm gaf over de toekomst van de school. Een toekomst die alleen nog mogelijk is via fusie met de Openba re Basisschool De Stove te Noordwelle. Een van de twee (of beide scholen) moet, op grond van de nieuwe leerlingennormen, over twee jaar verdwijnen. Zelfs het feit dat momenteel acht vrouwen in Serooskerke zwanger zijn, lijkt aan dat toe komstbeeld weinig te kunnen veranderen. Zo moesten de ou ders teleurgesteld opmaken uit de reacties van Van der Salm en B. A. J. van der Wouw van de afdeling Onderzoek van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. Hij gaat met enkele collega's in de ko mende maanden onderzoeken welke van de twee basisscho len de beste overlevingskansen heeft in de komende tien jaar. Daarbij wordt onder meer uit gegaan van het aantal vrouwen tussen 15 en 45 jaar dat in de beide dorpen woont. Men past daarop de gemiddelde vrucht baarheid toe. „Nu zijn er wel acht vrouwen zwanger in Se rooskerke. Maar dat kan in de komende jaren wel veel min der zijn. We moeten uitgaan Binnen twee jaar moet een begin worden gemaakt met een fusie van de openbare basisscholen te Serooskerke en Noordwelle. (Archieffoto De Schelphoek uit Serooskerke). van een gemiddelde over tien jaar", aldus Van der Wouw. „Als die op handen zijnde ge boortegolf niet extra wordt meegerekend, ben ik heel som ber gestemd over de mogelijk heden dat de school in Seroos kerke blijft bestaan'aldus een van de ouders, B. Coomans. Hij benadrukte dat het voor Se rooskerke rampzalig zou zijn als de school zou verdwijnen. „Dan wordt een belangrijk stuk van de leefbaarheid van het dorp afgeknabbeld. Het on derlinge contact van de kinde ren valt uit elkaar omdat ze naar allerlei verschillende scholen in de omgeving zullen gaan". Coomans liet weten dat de inwoners van Serooskerke zeker activiteiten zullen onder nemen om alsnog te trachten de school voor het dorp te be houden. Aanleiding van het zwaard van Damocles dat boven de basis scholen in Noordwelle en Se rooskerke is komen te hangen zijn de nieuwe instandhou dingsnormen die de rijksover heid oplegt. Hoeveel leerlingen een basisschool minimaal moet hebben wordt nu bepaald door het aantal kinderen tussen 4 en 12 jaar dat in een gemeente woont te delen door het aantal vierkante meter grondopper- vlakte dat een gemeente heeft. De uitslag van die berekening is in Westerschouwen dat elke basisschool in die gemeente minimaal 51 leerlingen moet hebben. De basisschool in Noordwelle heeft er momen teel 19 en die in Serooskerke 20. Door een bepaalde kern meer grondoppervlakte toe te rekenen zou het gemeentebe stuur het minimum aantal leerlingen voor een van beide kleine basisscholen kunnen te rugbrengen tot 23. Maar dat houdt tevens in dat de mini mum leerlingenaantallen van Openbare basisschool De Stove in Noordwelle. de fendere scholen in de ge meente moeten stijgen. Van der Salm liet duidelijk merken dat het gemeentebestuur daar wei nig voor voelt. „Het voortbestaan van één kleine school in één kleine kern moet mogelijk zijn", liet hij weten. Maar dan via het op heffen van een van de beide ba sisscholen. Welke van de twee (of beiden) moet verdwijnen wil de gemeente nog voor de komende zomervakantie, of di rect daarna, bekend maken. „Duidelijkheid is van belang. En de mogelijkheid om tijdig met de afbouw van een van bei de scholen te kunnen begin nen". Het onderzoek dat binnenkort van start gaat moet die duide lijkheid verschaffen. Van der Wouw vertelde dat het bureau waarbij hij werkt er naar streeft om half mei te beginnen met de enquête waarbij de ou ders van kinderen tot 12 jaar aan huis worden benaderd. Men wil op die manier nagaan naar welke basisschool men zijn kinderen zou sturen als de school in Serooskerke zou ver dwijnen en wat de redenen zijn voor die schoolkeuze. Verder worden in het onder zoek de bevolkings- en huis- vestingsgegevens van de beide dorpen over de afgelopen tien jaar verwerkt. „Gerichte kof- fiedik-kijkerij", zo omschreef Van der Wouw de werkzaamhe den van zijn bureau. Men moet volgens vastgestelde normen werken. Ook in Noordwelle werd maandagavond een info- avond gehouden over het ko mende onderzoek. Uit de reacties in Serooskerke bleek dat de ouders daar scep tisch staan ten aanzien van een dergelijk onderzoek. „Op een prognose van tien jaar kan geen langdurig beleid worden gebaseerd. En doet de gemeen te nog wat aan extra woning bouw in het dorp als dat ook meetelt in de prognose"? Ver der wilde men weten of de ou ders een tegemoetkoming krij gen in de extra vervoerskosten die zij zouden maken om hun kind naar school in een ander dorp te brengen. En of het voor de gemeente financieel voor deel meebrengt als een of beide kleine scholen worden geslo ten. Van der Salm beantwoord de beide laatste vragen ontken nend. De ouders uitten de vrees dat inwoners uit Noordwelle er weinig voor zouden voelen om hun kind in Serooskerke naar school te brengen. „Gezien de geografische ligging zal men dan eerder voor Renesse kie zen". Maar men was vooral ver ontwaardigd omdat het feit dat acht vrouwen in Serooskerke in verwachting zijn geen enkel gewicht in de schaal legt wat betreft de instandhouding van de school. „Het onderzoek houdt vage dingen in. Het lijkt wel een stok achter de deur om straks beide scholen te kunnen sluiten". Verwachting t/m zaterdag 27 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid-oost 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuid-oost 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid-oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 apr. Zon op 06.25, onder 20.52 Maan op 16.05, onder 04.30 25 apr. Zon op 06.23, onder 20.53 Maan op 17.22, onder 04.45 Volle Maan: 28 apr. (22.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kou is bijna uit de lucht. Vanavond kan er in het noord oosten van het land nog een enkele winterse bui vallen maar gaande weg de nacht klaart het op en bij weinig wind daalt het kwik nog een keer tot dicht bij 0 en op beschutte plekken kan het licht vriezen. Mor gen beginnen we met weinig wind, in de loop van de ochtend draait de wind naar het zuiden en daarmee komt een einde aan de aanvoer van koude lucht. Later op de dag trekt de wind aan tot matig. Er stroomt iets zachtere lucht naar ons land waarin bij flink wat zon de tempera tuur oploopt tot ongeveer 13 gra den. BRUINISSE - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij stelt een miljoen gulden beschikbaar voor het ontwikkeling brengen van een natuurgebied op het voormali ge werkeiland Neeltje Jans. De bedoeling is de aanleg van een slufter, een duinvallei die in open verbinding staat met de zee, en stuifduinen gebied en een vogeleiland. Ook een in slag een buitendijk achter de nog in stand zijnde dijk zoals dat voorheen gebeurde, waar men een dijkdoorbraak vrees- <Sfe, zab'tvorden aangelegd. Dat •'het"Stüifd'üinengebied in aan leg' zijn haam eer aan deed, werd bij 'ëen bezoek van staats secretaris Gabor aan het hoofd van een select gezelschap, aan Neeltje jans wel duidelijk. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief'6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3