Staking heeft Hoogovens vanmorgen voor voorlopig een dag platgelegd Kwart Nederlanders heeft echt last van de buren LAATSTE NIEUWS Visserij bang dat natuurbelang de boventoon gaat voeren Dienstweigeraars straat op verkorting dienst Conflict met bond op scherpst van de snede Akkoord over samen werking basis- en speciaal onderwijs f Rijksrecherche onderzoekt lek bij Landbouw Koppeling arbeidson geschiktheid en belasting verhoging niet aan de orde Klacht Rost van Tonningen ongegrond Boekenweek geschenk 1992 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IJMUIDEN - De produktie van het staalconcern Hoogovens IJmuiden is volgens de Industriebond FNV vanmorgen, dinsdag stil komen te liggen als gevolg van de algehele eendaagse staking. Door het neerleggen van het werk bij de zuurstoffabriek en het railvervoer, twee vitale bedrijfsonderdelen, is de produktie in de loop van de morgen gestopt. Werknemers van de ochtend ploegen zijn om zes uur aan het werk gegaan om de installaties af te regelen, zodat er geen schade aan ontstaat. Daarna laten zij zich als staker regi streren. Aantallen zijn nog niet bekend, maar volgens de In dustriebond FNV wordt op grote schaal gehoor gegeven aan de stakingsoproep. De sta kingsdag is bedoeld om na een week van kleinschalige esta fettestakingen de Hoogovens directie tot een beter bod voor de nieuwe cao voor de 16.000 werknemers te dwingen. De drie hoogovens waarin nor maal gesproken ijzererts wordt omgesmolten tot ijzer worden „afgeregeld" vanwege de sta king in de zuurstoffabriek. Bij het railvervoer rijden nog drie van de veertien locomotieven om de hoogovens van lege men gers te voorzien voor de afvoer van het ruwijzer. Het ijzer wordt in zand gestort en ver kocht aan een Amerikaans be drijf dat het weer kan gebrui ken als grondstof (schrot) voor de staalindustrie. UTRECHT - Basisscholen en scholen voor speciaal onder wijs moeten in de toekomst nauwer samenwerken. Over de vorm van die samenwerking hebben staatssecretaris Walla ge (onderwijs) en de onder wijsorganisaties in Utrecht overeenstemming bereikt. De nauwere samenwerking tussen basisscholen en scholen voor speciaal onderwijs is no dig om de groei van het spe ciaal onderwijs af te remmen. Basisscholen verwijzen kinde ren met problemen nu te ge makkelijk door naar de veel duurdere scholen voor LOM (leer- en opvoedingsmoeilijk heden) of MLK (moeilijk leren de kinderen). Wallage heeft daarom voorgesteld om basis scholen in groepjes van onge veer vijftien te laten samen werken met één LOM- of MLK- school. De organisaties van schoolbesturen, leraren en ou ders steunen dit plan van de bewindsman. Ook over de be stuurlijke uitwerking van het voorstel werd in Utrecht-over eenstemming bereikt. Volgens een bondswoordvoer- der worden de werknemers van de zuurstoffabriek door de be drijfsleiding onder zware druk gezet om te blijven doorwer ken. In de fabriek is daardoor een gespannen situatie ont staan. De werknemers zijn niet van plan aan de oproep gehoor te geven en zijn de installaties aan het afregelen. De woordvoerster van Hoog ovens meldde om kwart over zeven dat het bedrijf normaal produceert. „De ochtendploe gen zijn gewoon aan het werk gegaan. Er worden alleen wat kantinepraatjes gehouden", al dus de woordvoerster. Er rij den volgens haar voldoende lo comotieven om de produktie op gang te houden. De hoog ovens en staalfabriek krijgen voldoende zuurstof aangele verd om te blijven draaien. De Industriebond FNV hield het erop dat het produktiepro- ces de morgen stil zou liggen als gevolg van de staking bij de zuurstoffabriek en het railver voer. Rond zeven uur hadden De Vereniging Dienstweige raars (VD) pleit voor een ge lijkschakeling van de vervan gende met de normale dienst plicht. Zij meent dat in de nieu we situatie waarbij de dienst plicht twaalf maanden duurt, de verhoging met een derde van de vervangende dienst plicht moet komen te verval len. Volgens woordvoerder Martin Hooghiemstra onder vinden de gewetensbezwaar den toch al veel vertraging, doordat de erkenningsprocedu re drie maanden in beslag neemt en de wachttijd op een zo'n tweehonderd werknemers van de ochtendploegen zich als staker laten registreren. Het totale aantal stakers is pas van avond laat bekend, omdat van de volcontinudienst de middag- en nachtploegen pas om respectievelijk 14.00 uur en 22.00 uur opkomen. De dag dienst begint bij Hoogovens om 07.15 uur en de kantoor dienst om 08.30 uur. De industriebonden FNV en CNV organiseren samen onge veer eenderde van de Hoogovens-werknemers: de FNV-bond heeft zo'n vijfdui zend leden en de CNV-bond ze venhonderd. (w.v.) Afregelen Volgens de industriebond zijn de werknemers van de zuur stoffabriek om tien voor half acht begonnen met het afrege len van de installaties. Het pro- duktieproces komt daardoor niet direct stil te liggen omdat de hoogovens en oxystaalfa- brieken nog een buffervoor raad zuurstof hebben. Volgens produktiedirecteur Van der Velden is die voorraad toereikend om tot dinsdagmid dag 14.00 uur te blijven produ ceren. Actieleider J. Schalkx is bij de directie ontboden omdat de veiligheid bij de zuurstoffa briek in het geding zou zijn. De woordvoerster van Hoogovens passende vervangende baan meestal ook nog eens zes maan den duurt. De vereniging neemt het de PvdA volgens Hooghiemstra zeer kwalijk dat zij zich in de regering niet sterker heeft ge maakt voor de gelijkschake ling van de vervangende dienstplicht. „Voordat de PvdA in de regering zat, heeft zij al tijd voor de gelijkschakeling gepleit, maar daar is in de hui dige voorstellen niets van te rug te vinden", aldus Hoog hiemstra. erkende dat de situatie in de zuurstoffabriek „kritisch" is, maar kon nog steeds niet be vestigen dat de fabriek wordt afgeregeld. Persvertegenwoordigers wor den „om veiligheidsredenen" niet tot de fabriek toegelaten. Het aantal stakers was om acht uur opgelopen tot zo'n 350. De irritatie tussen Hoogovens en de bonden neemt toe. „Even voor half negen is Oxystaalfa- briek-2 nog van een nieuwe la ding vloeibaar ruwijzer voor zien tegen het uitdrukkelijk advies van de zuurstoffabriek in. Hierdoor ontstaat een vol strekt onveilige situatie", al dus een bondswoordvoerder. Volgens de industriebonden kunnen de drie hoogovens en de twee oxystaalfabrieken nog twee uur doordraaien op de buffervoorraad zuurstof. Als de produktie daar stopt, ko men ook de continu-gietmachi- nes stil te liggen wegens ge brek aan aanvoer van staal. Walserijen De walserijen kunnen voorlo pig wel doorwerken. De bon den houden kantinebijeen komsten bij de walserijen om de werknemers daar tot sta king op te roepen. Rond negen uur waren vijfhonderd werk nemers als staker geregi streerd. DEN HAAG - De rijksrecher che gaat een onderzoek instel len op het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visse rij naar het uitlekken van ver trouwelijke informatie. Dat is zaterdag bevestigd door de af deling voorlichting van het mi nisterie. Het onderzoek moet uitwijzen hoe het komt dat er met enige regelmaat vertrouwelijke in formatie via de media naar buiten komt. Directe aanlei ding voor het onderzoek is het uitlekken van een brief die mi nister Bukman onlangs schreef naar het Tweede-Kamerlid Tommei van D66. Daarin ver ontschuldigde de minister zich voor het feit dat hij Tbmmel verkeerd had ingelicht over de controle op de invoer van be schermde diersoorten. Bukman hoopte dat met deze verontschuldiging de kous af zou zijn, maar werd vervolgens onaangenaam getroffen toen er berichten over de brief in de kranten verschenen. Aanvan kelijk werd Tommei verant woordelijk gehouden voor het openbaar maken van de brief. Inmiddels is echter gebleken dat het lek bij het ministerie zelf zit. GENDEREN - Het kantoor van de kaasfabriek van Campina Melkunie in Genderen is van ochtend maandag, bezet door acht personeelsleden, aan gesloten bij de Industrie- en Voedingsbond CNV. De werk nemers protesteren hiermee te gen de op handen zijnde slui ting van de fabriek. In de klei ne fabriek, waar in totaal vijf tien mensen werken, wordt uit sluitend fèta-kaas gemaakt, een Griekse kaassoort. HILVERSUM - De koppeling die CDA-fractievoorzitter Brinkman legt tussen bezuini gingen op arbeidsongeschikt heidsuitkeringen en verhoging van benzine-accijns en huur waardeforfait is in het kabinet absoluut niet aan de orde. Dat zou de discussie alleen maar bemoeilijken. Staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken en Werkgelegen heid zei dat zaterdag in TROS- Kamerbreed. Ze verwerpt bo vendien Brinkmans verwijt dat het kabinet onvoldoende haast maakt met aanvullehde maatregelen om het beroep op de'WAO in te dammen. De So ciaal Economische Raad zal daarover op 12 juli adviseren en dan is er, inclusief advise ring door de Sociale Verzeke- rings Raad en de Raad van Sta te, voldoende tijd om deze ad viezen te verwerken in de be groting voor 1992, aldus de staatssecretaris. Als er aanvullende wetgeving nodig is - bovenop de acht maatregelen die over enkele weken als wetsvoorstel reeds bij de Raad van State worden ingediend - zal de regering snel handelen, verzekerde Ter Veld. Een „haastje-rep-je-beleid" is nooit goed, waarschuwde zij. „Wij praten over inhoud en niet over kreten." De wetgeving kan beter en de toepassing er van eveneens, meent de staats secretaris. Zij ziet hoopvolle tekenen dat over onder meer ziekteverzuim goede afspraken zijn en zullen worden gemaakt in de sfeer van begeleiding (AKZO, DSM, grafici). De bedrijfsverenigin gen gaan al intensiever kijken naar mensen die veelvuldig kort verzuimen. Ter Veld be twijfelde of verlaging van de minimumloonkosten, die thans ook in het kabinet ter discussie staat, veel extra ba nen zal scheppen. ARNHEM - De raadkamer van de Arnhemse rechtbank heeft de klacht die de „Zwarte We duwe" F. Rost van Tonningen- Heubel tegen justitie in Arn hem had ingediend ongegrond verklaard. Dat heeft de persof ficier van justitie desgevraagd gezegd. Volgens Rost van Tonningen en haar advocaat mr. Hiddema uit Maastricht was er geen grond voor de huiszoeking, die op 17 december in de villa van de we duwe in Velp werd gedaan door de Rhedense politie. Bij die huiszoeking werden documen ten en papieren meegenomen die betrekking zouden hebben op de in België verschenen me moires van de Zwarte Weduwe: „Ik wil mijn ring terug.' Justi tie gaat er, volgens de persoffi cier van uit, dat in die memoi res uitlatingen kunnen staan die beledigend kunnen zijn voor de Joodse gemeenschap en vroeg op grond daarvan de huiszoeking aan. Volgens mr. Hiddema zijn bij de huiszoeking ook persoonlij ke spullen van Rost van Tbn- ningen meegenomen. Boven dien zou onnodig veel schade aangericht zijn. Die klachten zijn door de raadkamer even eens verworpen. Mr. Hiddema was maandag niet bereikbaar voor commentaar. In een eer der stadium kondigde hij aan naar de Hoge Raad te stappen als de klacht ongegrond zou worden verklaard. AMSTERDAM - A. F. Th. van der Heijden schrijft het Boe kenweekgeschenk 1992. Dat heeft de opdrachtgeefster, de stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) zondag bekend gemaakt. Het boekje van Van der Heijden zal het 57ste zijn in de reeks Boekenweekge schenken. Vanaf 1984 geeft de CPNB de opdracht aan een li terair schrijver. De Boekenweek 1992 wordt ge houden van 11 tot en met 21 maart onder het thema ,,'t Prachtig rijk van Insulinde". Daarmee wil de CPNB de aan dacht vestigen op de relatie van de Nederlandse literatuur met Nederlands-Indië en Indo nesië. Van der Heijden (1951) debuteerde in 1978 onder het pseudoniem Patrizio Canaponi met de verhalenbundel „Een gondel in de Herengracht" die hem de Anton Wachterprijs opleverde. ruimer gaat toepassen dan de visserij lief is. Het wil daarom dat in de toelich ting bij de wijziging van het reglement komt te staan dat de belangen van de natuur ondergeschikt blijven aan de belangen van de visserij Het produktschap maakt zich tevens zorgen over de toename van de visserijca paciteit in de 12-mijlszone. Doordat vissers hun kotters moderniseren en vergroten neemt de vangstcapaciteit toe. „De voor de kraamka merfunctie zo belangrijke gebieden voor de visserij kunnen bij een voortgaande toename van de visserij- druk ernstige schade lij den", aldus Langstraat. Hij pleit voor snelle maat regelen om te voorkomen dat er „een niet te stoppen neerwaartse trend" ont staat. Het plan van Bukman om recreatieve sleepnetvis serij toe te staan langs de kust, moet volgens het PW om dezelfde reden worden verboden. Het PVV wil ver der dat er een calamiteiten regeling wordt opgenomen in de huurovereenkomsten voor mosselpercelen. Daar door zouden de vissers in geval van nood een korting kunnen krijgen op de huur. Door het uitblijven van een goede zaadval dit jaar gaat de mosselvisserij een moei lijk seizoen tegemoet. Don derdag vergadert de Tweede Kamer met minister Buk man over de visserij op schaal- en schelpdieren. April, mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Grooth-van der Sluis in De Burght. Tot 30 april Burgh-H aamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. T/m 27 april Burgh-Haamstede Expositie van teken/schilder cursussen van clubhuis De Lichtboei Zierikzee. De Be- waerschole dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur (zondags geslo ten). Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Dinsdag 23 april Zierikzee Bijeenkomst NBvP over rots- tuinen. Mondragon. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering afdeling Zierikzee/Kerkwerve Nederlandse Rode Kruis. Drie hoek. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, zaaltje Badhuisstraat. Van 19.00 tot 20.30 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfochtend Amnesty Inter national. Leeszaal openbare bi bliotheek. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 24 april Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Waterschap Schouwen-Duive- land in 's Landskamer. 9.00 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afde ling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bestuursvergadering. Zuid hoek. 15.30 uur. Contactbijeenkomst UW. "UVV-gebouw. 19.30 uur. Commissie welzijnsbeleid. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Bijeenkomst NBvP. Tonnen- magazijn. 20.00 uur. Donderdag 25 april Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 20.30 uur. Feest- en ouderavond pro testants christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. Schoolgebouw. 19.30-uur. Jaarvergadering Vereniging Wereldwinkel. Hervormd Kerkcentrum. 19.30 uur. Commissie cultuur. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Afscheid Westerschouwse bur gemeester J. LI Niemantsver- driet-Leenheer in dorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 26 april Zierikzee Officiële opening nieuwe ope ratie-afdeling. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Vanaf 15.30 uur. Feest- en ouderavond pro testants christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. Schoolgebouw. 19.30 uur. Zaterdag 27 april Zierikzee Sessie muzikanten. Jongeren centrum Brogum. 22.30 uur. Renesse Feestavond sportvereniging Renesse in het sporthuis van Renesse voor leden, donateurs en sponsors. 20.00 uur. Zondag 28 april Zierikzee Interkerkelijke dienst voor ge handicapten. Gereformeerde kerk. 17.00 uur. De onderwijsorganisaties zul len zich inspannen om het aan tal leerlingen dat zij doorver wijzen naar het speciaal onder wijs te stabiliseren op het ni veau dat dit schooljaar zal wor den bereikt. Wallage van zijn kant stimuleert de nieuw op te richten samenwerkingsverban den met een bedrag van in to taal 112 miljoen. De gemaakte afspraken bestrijken de periode tot 1995. Blijft de omvang van het spe ciaal onderwijs toch groeien dan komt Wallage met wettelij ke maatregelen. Onderdeel van het afgesloten akkoord is dat hij daarover dan eerst met de onderwijsorganisaties over legt. AMSTERDAM - Een kwart van de Nederlandse be volking ondervindt ,,in vrij ernstige mate" overlast van omwonenden. In de helft van de gevallen gaat het daarbij om geluidsoverlast. Een zesde van de klachten heeft betrekking op rommel en vervuiling. Ook stank, criminaliteit, vandalisme en schade aan persoonlijke eigendommen scoren hoog. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nationale Woningraad (NWR), de grootste koepelorga nisatie van corporaties, onder Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 april 13.10 149 06.40 -157 00.20 19.25 -134 25 april 01.35 123 07.55 -163 14.15 158 20.35 -136 24 april 11.55 141 05.50 -147 117 18.45 -124 25 april 12.55 154 06.55 -156 00.25 117 19.35 -129 24 april 13.15 158 06.40 -163 00.25 119 19.35 -141 25 april 01.45 132 07.55 -171 14.30 168 20,30 -146 24 april 13.15 165 06.40 -167 00.25 124 19.30 -144 25 april 01.45 140 07.55 -174 14.20 177 20.35 -149 Doodtij: 28 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 1.600 huishoudens en 300 cor poraties. Het werd gepresen teerd tijdens een congres over burenoverlast in Amsterdam. Uit eerder onderzoek van de Nederlandse Stichting Geluid-' 'hinder bleek al dat 30 procent van de Nederlanders last heeft van buren- en verkeerslawaai. De NWR vindt dat corporaties niet moeten verhuren aan per sonen die herhaaldelijk over last veroorzaken. Corporaties ontvangen veel klachten over burenoverlast. Bij de helft van de woning bouwverenigingen gaat het om één of meer klachten per maand. Eén op de zeven corpo raties krijgt zelfs meer dan honderd klachten per jaar te verwerken. Gemeenten Vooral in grotere gemeenten komt burenoverlast veel voor. In plaatsen met meer dan 75.000 inwoners komen ruim drie keer zoveel klachten bin nen als in gemeenten met min der dan 20.000 inwoners. Bij huishoudens die last hebben van burenlawaai zegt 36 pro cent meteen te willen verhui zen als dat mogelijk is. Bij an dere huishoudens is dat maar 13 procent. Volgens directeur D. Hamer- sma van de NWR is het voor corporaties zaak de burenover last aan te pakken. Doen ze dat niet dan kunnen ze te maken krijgen met leegstand of met het risico dat de rechter ze daartoe dwingt. Ook bestaat dan de kans dat de slachtoffers huurverlaging kunnen afdwin gen. Als mogelijkheden om bureno verlast tegen te gaan noemde Hamersma preventie, bij voor beeld met bouwkundige maat regelen, het aanstellen van huismeesters en een zorgvuldi ge toewijzing van woningen, of het voor de rechter slepen van lastposten. Bij dat laatste stuiten corpora ties vaak op de geringe bereid heid van omwonenden te getui gen, waardoor de bewijsvoe ring moeilijk wordt. De helft van de klagers blijkt de over lastveroorzakers nooit te heb ben aangesproken, al dan niet uit angst voor represailles. Ha mersma stelde dat corporaties, die nu al 15 miljoen per jaar kwijt zijn aan salarissen van medewerkers die zich met over- lastbestrijding bezighouden, op dit vlak,graag beter samen werken met politie, Riagg en maatschappelijk werk. Volgens E. Hopstaken, mede werker van de afdeling innova tie-van de NWR, moeten corpo raties niet schromen „notoire lastposten" uit hun bestand hard aan te pakken. Wanneer zo iemand er „keer op keer een puinhoop van maakt, dan houdt de verantwoordelijk heid van de verhuurder voor zijn huisvesting een keer op", aldus Hopstaken. RIJSWIJK - Het produktschap voor Vis en Visprodukten (PVV) is bang dat de belangen van de visserij in de kustgebieden onderge schikt worden gemaakt aan het natuurbelang. Volgens het PVV is dat het gevolg van een wijzi ging van het Reglement Zee- en Kustvisserij die momenteel ter goedkeuring bij de Raad van State ligt. Voormalig visserijminister Braks trachtte vorig jaar zo mer de kokkelvisserij in de len van de Waddenzee en de Oosterschelde te verbieden om de voedselvoorziening voor scholeksters veilig te stellen. De Raad van State blokkeerde dat besluit om dat een wettelijke basis daarvoor ontbrak. Door het Reglement Zee- en Kustvisserij te veranderen hoopt Braks' opvolger Buk man alsnog die wettelijke bevoegdheid te verkrijgen. Het PVV vreest nu de belan gen van de vissers onderge schikt worden gemaakt aan de belangen van de natuur. In een brief aan Bukman herinnert PVV-voorzitter Langstraat de minister aan de opvatting van de Tweede Kamer. Die heeft eerder ge zegd dat de belangen van natuurbescherming duide lijk ondergeschikt zijn aan de visserijbelangen. Alleen als de visserij de flora en fauna ernstige schade dreigt toe te brengen, mag Bukman extra maatregelen treffen en zich daarbij be roepen op het gewijzigde re glement, vindt Langstraat. Fuiken Als voorbeeld noemt hij de verplichting fuiken aan te passen, zodat er geen zee honden of vogels in gevan gen kunnen worden. Het produktschap is echter bang dat Bukman het be treffende wetsartikel veel DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP DEN HAAG - Een dienstweigeraar in bajeskledij, zuchtend onder de last van een enorme plunjezak (met de tekst „vier maanden"), overhandigde van morgen, dinsdag, de ambtenaren van het ministerie van sociale zaken in Den Haag pamfletten waarin hij aandacht vroeg voor de ongelijke duur van de dienstplicht en de vervangende dienstplicht voor ge wetensbezwaarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2