Voorbereidingen bedrijven terrein in Nieuwerkerk Ambitieus en gevarieerd programma zomeractiviteiten in Westerschouwen Ledenvergadering ondernemerskring Alleen staanden bijeen in Goes ZIERIKZEESCHE$a NIEUWSBODEÜ Slavenkas Twee auto's beschadigd bij aanrijding Wester- schouwen naar nationale herdenking Taxaties en grondonderzoeken Opgezet door Stichting Recreatiewerk Zeeland Commissie Midden- schouwen vergadert Afscheid burgemeester Niemants- verdriet VRIJDAG 19 APRIL 1991 NR 24934 3 Verwachting t/m dinsdag 23 april Vervolg van pag. 1 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 apr. Zon op 06.33, onder 20.45 Maan op 10.37, onder 02.52 21 apr. Zon op 06.29, onder 20.48 Maan op 12.01, onder 03.28 22 apr. Zon op 06.28, onder 20.50 Maan op 13.25, onder 03.54 Eerste Kwartier: 21 april (14.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht wordt het weer erg koud. De minimum temperatuur loopt uiteen van 2 gra den vlak aan zee tot min 2 graden in het binnenland. Morgenoverdag zijn er perioden met zon, maar een en kele winterse bui is nog mogelijk. De middagtemperatuur ligt rond de 8 graden. De noordelijke wind is zwak tot matig. Een zwakke rug van hogedruk passeert ons land in de nacht van zaterdag op zondag. Bij weinig bewolking zakt de tempera tuur in het binnenland tot een graad of 3 onder het vriespunt. Na het weekeinde wordt het weer bij ons bepaald door, een lagedrukgebied. Er is veel bewolking met af en toe regen. Door de bewolking blijft de temperatuur' s nachts enkele gra den boven nul. NEW YORK - Irak heeft nog steeds de beschikking over bal listische raketten en chemische wapens. Dat heeft de Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Abdul Amir Al-Anbari donderdag verklaard. De di plomaat dacht niet dat zijn land biologische wapens heeft. GOES - Alleenstaand en voor jaarsmoe? De vriendenkring Kapasi komt zaterdag 20 april weerbijeen in wijkcentrum de Spinne in Goes. Tedere drie we ken is er daar vattaf 21.30 uur een ontmoetingsavond voor al leenstaanden tot ongeveer 45 jaar. Wie informatie wenst kan bellen met 01102-42709 of 01109- 259. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tót 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01T12-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. leder jaar verloot de Slaven kas van Zierikzee - een sociale instelling uit het verre verle den - een zeereis met de Een dracht. Jongeren tot 26 jaar kunnen inschrijven. Uit de woorden van president commissaris Uil is duidelijk geworden, dat het vinden van een goede bestemming voor het geld door de jaren moeilijk is geweest. En nog steeds. Want de zeereis wordt weliswaar betaald tot een maximum van 1750 gul den. Maar de belangstelling er voor is minimaal. Geen slecht resultaat' noemde Uil de in to taal acfit inzendingen dit keer. Dat lijkt toch wat al te zacht uitgedrukt. Jammer dat die belangstelling niet bestaat. Je zult zo'n reis maar winnen. Maar de Slaven kas moet zich in alle reden af vragen of die ene activiteit - de reis met de Eendracht - wel voldoende is. En of er mis schien een andere bestemming gevonden kan worden voor het geld. Want eerlijk is eerlijk. Wie een eenvoudige wedstrijd voor de jeugd uitschrijft en daarop slechts acht reacties krijgt, moet toch twijfelen aan het succes. AvdW ZIERIKZEE - Donderdag zijn op de kruising De Huybert- straat/Moggestraat te Zierik zee twee personenauto's op el kaar gebotst. De aanrijding vond plaats om ongeveer 17.00 uur toen N. K. uit Zierikzee met zijn auto over de Moggestraat reed. Hij zou de kruising met de De Huy- bertstraat met een te hoge snel heid zijn opgereden en tevens geen voorrang hebben gegeven aan een auto bestuurd door O. K. uit Burgh-Haamstede. Die reed de kruising op komende vanuit de De Huybertstraat. Bij de aanrijding die volgde werden beide voertuigen aan zienlijk beschadigd. Geen van de inzittenden liep noemens waardige verwondingen op. BURGH-HAAMSTEDE - Dr. C. Boertien, de Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft de gemeente Westerschouwen uitgekozen om als vertegen woordiger op te treden bij de Nationale Viering Bevrijding in Amsterdam. Hiermee wordt aandacht ge schonken aan Noord-Zeeland dat zware oorlogsjaren gekend heeft. Een dieptepunt daarbij was het ophangen van 10 ver zetsstrijders door de Duitse be zetters in december 1944 bij Slot Moermond in Renesse. Voorgangers van de gemeente Westerschouwen zijn de ge meenten Axel (1988), Aarden burg en Westkapelle (1989) en Kapelle (1990). Ongeveer 50 in woners van Westerschouwen zullen op vijf mei aan de vie ring deelnemen. NIEUWERKERK - De voorbereidingen voor het rea liseren van een bedrijventerrein te Nieuwerkerk zijn begonnen. Er worden taxaties verricht en het is de bedoeling dat een aantal grondonderzoeken wordt gedaan. Dat blijkt uit de stukken voor de gemeenteraadsvergadering die op donderdag 25 april wordt gehouden in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk. Het Duivelandse college van b en w vraagt tijdens die vergadering aan de raad om 10.000 gulden beschikbaar te stellen om de voorbereidende werkzaamhe den voor het bedrijventerrein te kunnen laten uitvoeren. Dat bedrag wordt te zijner tijd op genomen in de grondexploita tieberekening van het bedrij venterrein. De woningbouwvereniging Be ter Wonen is van plan om ver beteringen aan te brengen aan in totaal 40 huurwoningen in Oosterland. Het gaat om 28 wo ningen aan de S. M. Loncque- straat, 6 woningen aan de Van den Abeelestraat en zes wonin gen aan de Steengrachtstraat. Men vraagt het gemeentebe stuur daarmee akkoord te gaan en een financiële bijdrage te verlenen. Ifevens wil men geld voor bewonersvoorlichting en herinrichtingskosten en ge meentegarantie voor een le ning die de woningbouwver eniging op de kapitaalmarkt moet afsluiten voor het reste rende bedrag dat nodig is voor de werkzaamheden. De financiële bijdrage die men van de gemeente verwacht voor de 40 woningen is ruim 500.000 gulden, een half miljoen. De gemeente kan op haar beurt voor dit bedrag weer rijks- steun vragen. Met een financië le bijdrage voor bewonersvoor- lichting en herinrichtings kosten is al rekening gehouden via het verdeelbesluit stads- en dorpsvernieuwing 1991. Tijdens de gemeenteraadsver gadering wordt een nieuwe verordening vastgesteld waar in het bedrag verhuis- en herin richtingspremies bij stads- en dorpsvernieuwingsactiviteiten wordt bepaald. Ook moet wor den beslist over de aankoop van twee stroken grond van particulieren aan de Molenweg te Oosterland. Men heeft die grond nodig om in het kader van de aanleg van de hoofd- ontsluitingsroute de aanslui ting MolenWeg/Van den Abee lestraat te kunnen maken. Ie dereen die daarvoor belang stelling heeft kan de gemeente raadsvergadering vanaf de pu blieke tribune volgen. Donderdag 25 april om 20.00 uur. SCHARENDIJKE - De Mid- ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland komen zaterdag 27 april de Beri ni's naar de Concertzaal in Zierikzee. Dit cabarateske duo behoeft geen enkele introductie meer. Annie en Harrie vielen jaren geleden op elkaar. Harrie is niet de vlotste, maar Annie daarentegen is een wervelwind. Samen zijn ze tot alles in staat. In ieder geval tot een perfect optreden. En .dat begint in de Concertzaal om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE - Niet alleen een Folkloristische dag in Burgh, maar ook een Zuid- amerikaanse dag. Straattheater, Highland Games, Survival-tochten, Mountainbike-wedstrijden. Zo maar een greep uit het programma van zomer activiteiten die op stapel staan voor Renesse en Haamstede. Een ambitieus en gevarieerd program ma, in opdracht van de Stichting Recreatie Activi teiten Westerschouwen opgezet door de Stichting Recreatiewerk Zeeland. „Voorheen deden we het ad hoe, nu willen we steeds uitgaan van een vast plan", aldus SRAW-vertegenwoordiger H. P. van Oost. Belangrijk, zo werd tijdens de persbijeenkomst herhaaldelijk benadrukt, is dat de activitei ten een grote bekendheid ge nieten onder zowel de recrean ten als de eigen inwoners. Eer der werd gewerkt met strooi- folders waarin het programma van die week stond vermeld, maar dat bleek in de praktijk niet aan de verwachtingen te voldoen. De mensen gooien ze vaak weg zonder ze gelezen te hebben. Vorig jaar werd een program- In het verleden kwam het nog wel eens voor dat een activiteit om bepaalde redenen niet doorging en maar weinig men sen daarvan op de hoogte wa ren. Dat wekte nogal wat irri taties op en men wil alles in het werk stellen om dat voort aan te voorkomen. „Als een ac tiviteit komt te vervallen om dat het weer bijvoorbeeld te slecht is zorgen wij ervoor dat er voor diezelfde doelgroep een vervangende activiteit komt", aldus S. Minnes van de Stich ting Recreatiewerk Zeeland. denschouwse commissie be zwaarschriften vergadert woensdag 24 april vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis te Scharendijke. Allereerst komt het bezwaar schrift van A. Bevelander aan de orde. Hij heeft er problemen mee, dat de gemeente wil dat hij een tuinhuisje weghaalt. Bezwaar is er ook van een drie tal inwoners, dat wil voorko men, dat F. Regtersloot een ho recabedrijf kan starten aan de Elkerzeeseweg 8 te Scharendij ke. Enige tijd geleden werd in Re nesse, naar aanleiding van de uitkomsten van een onderzoek van criminoloog dr. B. M. W. A. Beke gestart met het opstarten van verschillende activiteiten. Men hoopte daarmee de veel voorkomende criminaliteit te rug te dringen en tegelijkertijd was het het streven om het ima go van Renesse op te vijzelen. Renesse moet weer een gezins badplaats worden, zo luidde de achterliggende gedachte. Structureel „Van die ad hoc-periode heb ben we veel lering getrokken", aldus H. P. van Oost. Hij haal de de resultaten van een enquê te aan waaruit bleek dat niet alleen de recreanten, maar ook de eigen inwoners de recreatie activiteiten hogelijk op prijs stellen. „En die eigen inwoners zijn de verkopers van ons pro- dukt", aldus Van Oost. Met dat in het achterhoofd werd beslo ten van de recreatie-activitei ten een structureel, jaarlijks terugkerend gebeuren te ma ken. Dat houdt voor alle partijen in dat er meer geld beschikbaar gesteld zal moeten worden. Wil je iets professioneel aanpak ken dan, kost dat nu eenmaal geld. De Stichting Recreatie werk Zeeland werd in de arm genomen. De opdracht aan hen was om een activiteitenplan in elkaar te zetten voor zowel Burgh-Haamstede als Renesse. Dat plan werd gisteren, don derdag, tijdens een persbijeen komst in het VVV-kantoor in Burgh-Haamstede gepreseri- teerd. H. P. van Oost benadrukte tij dens die persbijeenkomst het belang van recreatie-activitei ten. „Op campings gebeurt de organisatie van recreatie-acti viteiten al langer en het is de ervaring dat die activiteiten net zo belangrijk zijn als goed sanitair. Het is gewoon een noodzaak", aldus Van Oost. Breed opgezet Bij het op poten zetten van het programma van recreatie-acti viteiten is vooral geprobeerd het evenementenaanbod zo breed mogelijk te maken: voor elk wat wils. Gekozen is voor verschillende lokaties. Niet al leen activiteiten in de dorps kern Renesse, maar ook op het strand. Welke activiteiten waar en wanneer plaatsvinden is nog niet bekend. Wel is er een hele lijst van activiteiten waar aan gedacht wordt. Onder de sug gesties naast 'gouwe ouwe' als een springkussen voor de kin deren, theater en playback- shows worden genoemd: avondmarkt, Vlaamse volks sporten, Highland Games, schminken en een gezel schapsspelendag. De heer Van Oost (rechts) presenteert de plannen. Anderen horen toe. (Foto: Joop van Houdt). Naast een groot aantal kleine re activiteiten speelt men ook met de gedachte om een aantal grote evenementen op poten te zetten. Een aantal mogelijkhe den wordt genoemd. Zo denkt men aan een straat-theater- en muziekdag waarbij allerlei (amateur) theaters en muziek gezelschappen overdag en aan het begin van de avond allerlei voorstellingen geven in het dorp. Themadagen Verder wordt het plan gelan ceerd om thema-dagen te gaan houden. Dat kan een oud-Hol landse dag zijn maar bijvoor beeld ook een Zuidamerikaan- se dag of een beestendag. Een derde mogelijkheid voor een groot evenement tenslotte is een grote stranddag. Op een dergelijke dag zou er op het he le strand iets te doen moeten zijn. Men denkt dan in eerste in stantie aan sport en spel maar demonstraties parasailen, brandingkanoën behoren ook tot de mogelijkheden. Hierbij zou de strandreddingsbrigade betrokken kunnen worden en zouden ook de verschillende strandpaviljoens hun steentje bjj kunnen dragen. Bij dit alles is het de bedoeling dat de al langer bestaande acti viteiten zoals bijvoorbeeld de Renessedag en de vorig jaar geïntroduceerde Folkloristi sche dag in Burgh gewoon ge handhaafd blijven en zo goed mogelijk ingepast in het nieu we programma. Hetzelfde geldt voor de wielerronde Burgh-Haamstede en de zes Ringpromotiedagen. maboekje verspreid onder de recreanten. Dat gaat dit jaar weer gebeuren en men speelt met het idee om de oplage fors uit te breiden. Verder is het de bedoeling dat het activiteiten programma een plaatsje krijgt in Badkrant en Zeeland Re creatiekrant. Men acht het ook van belang dat een en ander in de Duitse versie van de Bad krant komt te staan. Ook zal contact opgenomen worden met andere media, met het doel een zo breed mogelijke publiciteit rond de activiteiten te oogsten. De activiteiten zelf dienen ook duidelijk herken baar te zijn. Gedacht wordt aan het werken met speciale t- shirts waaraan de begeleiders van de evenementen herken baar zijn. Men wil tenslotte ook een flink aantal affiches waarin activiteiten aangekon digd worden verspreiden over recreatiebedrijven en aan spreekpunten als bijvoorbeeld de VVV-kantoren. Ook is er de mogelijkheid om een activiteit die eigenlijk bui ten had moeten plaatsvinden naar binnen te verplaatsen. Men zou eventueel uit kunnen wijken naar een manege of een dorpshuis. Een andere manier om de activiteiten bekendheid te geven onder recreanten en ei gen inwoners is het hanteren van een soort vast schema. Maandag zou bijvoorbeeld een vaste dag kunnen worden voor een instuif voor kinderen ter wijl een groot evenement in principe steeds op dinsdag ge houden zou kunnen worden. Woensdag zou 'theaterdag' kunnen worden terwijl voor donderdag steeds de wat grote re, bijzondere, evenemènten op touw gezet kunnen worden. De avondmarkt zou vast op de vrijdag gezet moeten worden en de zaterdag leent zich weer het beste voor wat grootschali ger activiteiten. Het is de be doeling dat het definitieve pro gramma voor 1 juli vastgesteld wordt. ZIERIKZEE - De relatie be drijfsleven overheid. Over dat onderwerp spreekt hoogleraar politicologie aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam pro fessor dr M. P. Ch. M. van Schendelen tijdens een alge mene ledenvergadering van de Ondernemerskring Schouwen- Duiveland. De vergadering vindt plaats op maandag 13 mei in de foyer van restaurant Mondragon in Zie- L. Goedbloed is aftredend en niet herkiesbaar. Verder stelt het bestuur voor L. I. M. Poll van de Nieuwenhof te benoe men in de vacature Quant en J. C. A. Ribbens in de vacature Huisman. De ledenvergadering begint om 20.00 uur. rikzee, Voorafgaand aan de in leiding van Van Schendelen wordt een huishoudelijk ge deelte afgewerkt met onder meer een bestuursverkiezing. Recreatie Twaalf jaar lang stond zij aan het hoofd van een gemeente die drijft op de recreatie. Twaalf jaar geleden was het credo nog dat de toerist naar Wester schouwen gelokt moest wor den. Nu gaan steeds vaker stemmen op om op de rem te gaan staan. In Westerschouwen heeft men volgens mevrouw Niemantsverdriet tijdig inge zien dat men het wat betreft de recreatie niet langer in de kwantiteit maar in de kwali teit moest zoeken. Het Ver- blijfsrecreatief Ontwikkelings Plan zag het levenslicht. Na een langdurige bevalling overi gens Het commentaar van de burge meester: „Zoiets kost gewoon ontzettend veel tijd. Vergeet niet dat we hier te maken heb ben met 131 campings met wie overlegd moet worden". Zij hecht eraan het belang van re creatie voor de gemeente Wes terschouwen, maar ook voor heel Schouwen-Duiveland te benadrukken. „Zonder recrea tie zou Schouwen-Duiveland niets zijn". „Renesse bijvoorbeeld heeft nu een heleboel winkels en voorzieningen. Zonder de re creatie zouden die daar nooit gekomen zijn", aldus mevrouw Niemantsverdriet. Zij heeft haar karwei niet op alle fron ten kunnen afmaken. „Ik had nog graag als burgemeester het plan voor een vakantiepark voor gehandicapten in de Soe- ten Haerd verwezenlijkt ge zien", aldus de burgemeester. Volgende week donderdag neemt zij officieel afscheid als burgemeester maar dat bete kent niet dat zij zich niet meer in het maatschappelijk leven zal mengen. „Ik blijf wel be stuurlijk bezig. Ik zal me niet g%an vervelen". Niemantsverdriet beseft de mi lieubeweging soms ook niet wat zij aanricht. „Neem bij voorbeeld de Dammenroute. De milieubeweging heeft er voor gezord dat het poldertracé niet aangelegd mag worden. Men vergeet dan blijkbaar dat de Krayesteinweg een door gaande route is die vlak langs Burgh en Haamstede loopt", aldus de burgemeester. Zij ziet voor haar geestesoog een ge luidswal langs de Krayestein weg om de burgers te bescher men tegen geluidsoverlast. „En dan is het zicht op de pol der weg".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3