LAATSTE NIEUWS De Chevrolet Lumina De Middenschouwse raad veegt VVV de mantel uit Slecht onderhoud voetgangers route beperkt mobiliteit oudere Reorgani satie bij de Schelde in Vlissingen Uitbreiding windmolenpark IJsselmij met 25 molens Strand tussen Westkapelle en Zoutelande opgespoten Rijks hogeschool zegt vertrouwen in bestuur op Nederlandse mariniers naar Irak Fietsen op het trottoir bezorgt veel overlast Schuld van 13.600 gulden veel te laat gemeld bij de gemeente 2 ZIERIKZ EESCHE NIEUWSBODE VLISSINGEN - Een reorgani satie bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde NV in Vlissingen zal een nog onbe kend aantal arbeidsplaatsen kosten. De directie wilde zich nog niet uitlaten over aantal len. Een districtsbestuurder van de Industriebond FNV in Goes verwachtte dat het niet om honderden arbeidsplaat sen zal gaan. De directie van De Schelde (maritieme constructies, scheepsreparatie, energiecon versie, gevelconstructies voor utiliteitsbouw, proces- en mi lieutechnologie, industriële dienstverlening en handel) liet eveneens in het midden of de reorganisatie tot gedwongen ontslagen zal leiden. Evenmin wilde zij meedelen of het weg vallen van arbeidsplaatsen kan worden opgevangen door het natuurlijk verloop, vervan ging van de 350 inhuurkrach ten voor de bouw van de M- fregatten, vervangende werk gelegenheid binnen de vesti ging Vlissingen of daarbuiten. De voorbereidingen voor her structurering van De Schelde lopen al enkele jaren. Door bij elkaar groeperen van soortge lijke, nu nog afzonderlijk ope rerende bedrijfsactiviteiten, moeten produkt-marktcombi- naties ontstaan. Hierdoor wil het concern zijn traditionele markten veilig stellen en het produktenpakket aanpassen aan de vragen uit de markt. Bij De Schelde zijn momenteel ongeveer 3.600 mensen in vaste dienst. Volgens de districtsbe stuurder is inmiddels met de directie van De Schelde, na een lange discussie, wel overeenge komen dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Inmid dels is er overeenstemming tus sen vakbonden en directie over de verder te volgen procedure met betrekking tot onder meer opstellen van een sociaal plan en de voortgang van het over leg en dan met name de plaats van de vakbonden en de onder nemingsraad hierbij. De vakbondsman verwacht binnen enkele weken meer ze kerheid over het aantal weg vallende arbeidsplaatsen. De invoering van de nieuwe struc tuur bij De Schelde kan vol gens hem in de tweede helft van dit jaar verwacht worden. De directie van De Schelde wil de ook op deze beweringen ver der niet ingaan. I DEN HAAG - Zeventig procent van de voetgangers ouder dan vijftig jaar heeft last van fietsers die op het trottoir fietsen. Maar liefst zevenenvijftig pro cent van de oudere voetgangers is op het trottoir of voetpad wel eens ergens tegenaan gebotst of over gestruikeld. Een derde van deze voetgangers heeft daardoor dusdanige verwondingen opgelopen dat zij zich bij een arts of in een ziekenhuis onder behande ling moesten stellen. Dit blijkt uit een grote lande lijke enquête die de Voetgan gersvereniging gehouden heeft onder mensen van vijftig jaar en ouder. Slecht onderhouden trottoirs en voetpaden met veel losliggende tegels en kuilen worden opgegeven als voor naamste oorzaak van het onge val. Negenenzestig procent van de ondervraagden gaf aan veel last te ondervinden van vuil niszakken, hondepoep en aller lei rommel op het trottoir. Verontrust In een brief aan de gemeente besturen heeft de Voetgangers vereniging haar verontrusting uitgsproken over de slechte conditie waarin veel trottoirs en voetpaden zich bevinden. Volgens de Voetgangersvereni ging moet een trottoir of voet pad over een breedte van mini maal anderhalve meter obsta- kelvrij zijn. Uit de enquête blijkt dat er in veel situaties nauwelijks sprake is van een obstakelvrije doorgang. De gemeente is vaak zelf de schuldige. Regelmatig staan palen met verkeersborden, parkeermeters of antiparkeer- paaltjes midden op de stoep zo dat niemand er meer langs kan. De Voetgangersvereniging vraagt de gemeentebesturen om in hun gemeente kritisch naar de conditie van de trot toirs en voetpaden te kijken en waar nodig onderhoudsvoor- zieningen te treffen. Ook wijst de Voetgangersvereniging in haar brief op het belang van veilige fietsvoorzieningen zo als fietspaden om het fietsen op de stoep tegen te gaan. ook moeten er meer fietsklemmen komen omdat ruim veertig pro cent van de geënquêteerden aangeeft regelmatig proble men te hebben met slordig gestalde fietsen. Aan de leden van de Tweede Kamer heeft de Voetgangers vereniging laten weten het in principe een goed initiatief van de regering te vinden de par- keermogelijkheden in de ste den te willen verminderen. Daarmee wil de overheid pro beren de toenemende automo biliteit aan banden te gaan leg gen. De Voetgangersvereniging stelt dan wel de voorwaarde dat gelijktijdig maatregelen worden getroffen die het ille gaal parkeren op de stoep on mogelijk maken. Uit de enquê te blijkt dat negenendertig procent van de voetgangers ou der dan vijftig jaar regelmatig last ondervindt van op de stoep geparkeerde auto's. DE ALLERLAATSTE BERICHTEN VAN HET ANP URK - Met het slaan van de eerste paal door ir. P. Loos, lid van gedeputeerde staten van de provincie Flevoland, is een start ge maakt met de uitbreiding van het IJsselmij-windpark bij Urk. In totaal krijgt IJsselmij de beschikking over 25 extra molens met een vermogen van 300 kilowatt. Op dezelfde lokatie langs de Noordoostpolderdijk staat reeds een zelfde aantal molens. De uitbreiding betekent dus een verdubbeling van het be staande vermogen van 7.500 ki lowatt naar 15.000 kilowatt. Ir. L. G. Sisouw de Zilwa, voorzit ter van de directie van IJssel mij, noemt de uitbreiding „goed nieuws voor het milieu". Elk kilowattuur elektriciteit die met wind wordt opgewekt, brengt 1 kilogram kooldioxide in de lucht. Als straks het park 20 miljoen kilowattuur per jaar produceert, betekent dat 20.000 ton (CO2) minder per jaar in het milieu", aldus de voorzitter. Sisouw de Zilwa zegt nog steeds te geloven dat het lande lijk gestelde doel van een mil joen kilowatt in het jaar 2000 RED BLUFF - De winnende lo ten van de grootste „jack pot" die ooit in de Verenigde Staten bij een loterij viel te winnen, zijn donderdag in de buurt van San Francisco getrokken. Bij de loterij waren tien prijzen met een gezamenlijke waarde van 118,8 miljoen dollar (ruim 220 miljoen gulden) te verde len. CASABLANCA - Ordetroepen hebben donderdag een einde gemaakt aan betoging op het terrein van een faculteit van de universiteit van Casablanca in Marokko. Daarbij is een dode gevallen en raakte een tiental mensen gewond, zo is uit ver schillende bronnen vernomen. De politie zou circa tien perso nen hebben gearresteerd. CAPE CANAVERAL - De lan cering van een Japanse com municatiesatelliet vanaf Cape Caneveral in de Amerikaanse staat Florida is donderdag mislukt. De Atlas-Centaurra- ket die de satelliet in de ruimte moest brengen, functioneerde niet goed en ging verloren. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat begint binnen enkele dagen met het opspuiten van 750.000 kubieke meter zand op een strook van vier kilometer strand tussen Westkapelle en Zoutelande. Volgens de afdeling voorlich ting van directie Zeeland van Rijkswaterstaat wordt het werk in de zomer twee maan den onderbroken om strandbe- zoekers niet te hinderen. Rijks waterstaat heeft het-werk deze week voor een bedrag van 5,5 miljoen gulden opgedragen aan de aannemerscombinatie Ballast Nedam/Boele Dred ging Contractors. Drie sleephopperzuigers zullen het zand aanvoeren, waarna het door een stalen persleiding op het strand wordt gespoten. Op 1 november moet het werk gereed zijn. Het karwei wordt in de zomermaanden uitge voerd omdat zand opspuiten gedurende de wintermaanden te riskant en te duur is. Rijkswaterstaat grijpt in op plaatsen waar veel zand ver dwijnt omdat de zeewering hierdoor te zwak wordt. Zoveel mogelijk wordt hierbij geko zen voor het aanbrengen van nieuw zand. Gevolg hiervan is wel dat dit zand na een jaar of vijf meestal weer is weg gespoeld en het opspuiten her haald moet worden. Tbch is de ze manier van werken ook op lange termijn goedkoper dan het aanbrengen van een zeewe ring van steen, beton of asfalt. Bovendien, zo stelt Rijkswa terstaat, is een zandkust mi lieuvriendelijker, flexibel en aantrekkelijker voor recreatie. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP ZIER1KZEE ROOMPOT BUITEN BRUIN1SSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 april 08.15 164 01.50 -160 20.40 132 14.25 -150 21 april 09.10 156 02.45 -160 21.35 117 15.30 -141 22 april 10.20 144 03.55 -157 22.55 106 16.45 -131 20 april 06.30 175 00.30 - 160 19.15 132 13.10 - 147 21 april 07.40 154 01.35 -156 20.30 113 14.10 -134 22 april 09.10 139 02.50 -150 21.45 100 15.40 - 122 20 april 08.20 170 01.55 -169 20.55 140 14.20 -159 21 april 09.30 166 02.45 -169 21.55 128 15.20 -148 22 april 10.30 156 03.50 - 164 23.00 117 16.40 -137 20 april 08.15 189 01.55 - 174 20.45 153 14.30 - 164 21 april 09.15 176 02.50 -174 21.45 135 15.35 -153 22 april 10.25 161 03.55 -169 23.00 122 16.45 - 143 Doodtij: 23 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 SLIEDRECHT - De futuristisch gelijnde Chevrolet Lumina is ook als bestelwagen met grijs kente ken leverbaar. Een V6, 3,1 liter motor verzorgt de aandrijving. De Chevrolet Lumina Cargo Van is de gesloten bestel-uitvoering van de Chevrolet Lumina en Pontiac Trans Sport. Ook de Cargo Van heeft een kunststof carrosserie, die een roestvrije duurzaamheid garandeert. Door de geavanceerde vormgeving geeft de Cargo Van een extra dimensie aan de uitstraling van het bedrijf, waarvoor de ze Amerikaanse bestelwagen zijn transportdiensten verricht. De voorwielaangedreven Cargo Van is standaard uitgerust met een automatische drie-versnellingsbak en nivo-regeling. De Cargo Van is leverbaar vanaf f 36.455,- ex btw, via de officiële Nederlandse GM-ODC dealers. Technische gegevens: lengte 4933 mm; breedte 1878 mm; hoogte 1657 mm; wielbasis 2788 mm; ge wicht 1543 kg; motor 3135 cc V6 motor; voorwielaandrijving; automatische 3-versnellingsbak. een haalbare kaart is. Een der gelijke verhoging vraagt vol gens hem om windmolens met meer vermogen. „Ik sluit dan ook niet uit dat we over vier jaar deze 300 kilowatt molens alweer moeten vervangen voor molens met een vermogen van 500 kilowatt", aldus Sisouw de Zilwa. Aandeel Daarnaast wees hij op het feit dat ook particulieren die over een windmolen beschikken, een belangrijk aandeel leveren in het opwekken van schone energie: Volgens hem vinden er op dit moment gesprekken plaats met de vereniging van particuliere windmolenexploi tanten om te bekijken of tegen over deze inspanningen een ho gere vergoeding gesteld kan worden voor de teruglevering van windenergie. „Wij hopen als IJsselmij op die manier de kansen voor particuliere wind molenexploitanten te vergro ten", aldus de voorzitter van de directie van IJsselmij. GRONINGEN - De directie van de Rijkshogeschool Gro ningen (RHG) heeft het ver trouwen in het college van be stuur opgezegd. De directeu ren van de verschillende on derwijssectoren wensen niet langer met het bestuur te over leggen. Dat hebben ze donderdag ken baar gemaakt aan de Groning se Commissaris der Koningin Vonhoff, voorzitter van de raad van advies en toezicht van de RHG alsmede bemiddelaar bij de bestuurscrisis, die de onder wijsinstelling al maandenlang plaagt. De directie vraagt mi nister Ritzen een diepgaand onderzoek naar de bestuurs- problemen bij de RHG in te stellen. Met 8300 studenten en 1000 personeelsleden is de RHG de grootste noordelijke instelling voor hoger beroeps onderwijs. HONGKONG - Het Britse plan om in Hongkong een nieuwe luchthaven aan te leggen is een complot, teneinde de kolonie nog voor de overdracht in 1997 te plunderen. DEN HAAG - Het kabinet zal vandaag, vrijdag besluiten een troepenmacht van enkele hon derden mariniers, en voorts ge nietroepen, medisch personeel en marechaussee naar Noord- Irak te zenden ter bescherming van kampen voor Koerdische vluchtelingen, zo is van gezag hebbende zijde in Den Haag vernomen. De Nederlandse mariniers zul len optreden in nauwe samen werking met Engelse mari niers, met wie zij jaren lang in de bergen van Noord-Noorwe- gen hebben geoefend. In het kabinetsbesluit zal, naar ver luidt, geen limiet worden ge noemd voor de periode dat Ne derlandse troepen in Noord - Irak worden gestationneerd. De diverse krijgsmachtsdelen hebben donderdag een inventa ris gemaakt van wat, in het licht van het Amerikaans ver zoek om bijstand, mogelijk is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Baker, heeft woensdagavond in Lu xemburg de EG-landen ver zocht een bijdrage te leveren aan het Amerikaanse plan, in Noord-Irak door Amerikaanse, Franse en Engelse troepen be schermde kampen voor Koer den in te richten. Minister Ter Beek zal, op grond van deze in ventarisatie, het kabinet van daag voorstellen doen. Het is nog niet duidelijk hoe de geallieerde troepen zich zullen gedragen als vanuit de be schermde kampen in Noord- Irak een Koerdische guerilla op gang komt om het bewind van Saddam Husayn omver te werpen. SCHARENDIJKE - In niet mis te verstane bewoordingen heeft de Midden schouwse gemeenteraad, tijdens de gemeenteraadsvergadering donderdag avond, de VVV Scharendijke en omstreken de mantel uitgeveegd. Stuk voor stuk toonden de raadsleden zich ontstemd over het feit dat de VVV in enkele ja ren een financieel tekort van 13.600 gulden opbouwde zonder de gemeente daar over in te lichten. Om vervolgens met het verzoek te komen of de gemeente dat gat wilde helpen dichten via subsidieverhogingen. „Het is onvoorstelbaar dat zo iets kan gebeuren. Het getuigt van een zeer laconieke houding van de VVV om de zaken zo op hun beloop te laten. Men ver dient niet dat wij als gemeente raad het tekort bijpassen. Het lijkt wel of wij een stel jojo's zijn. Maar het gaat wel om ge meenschapsgeld", aldus P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA). Zij probeerde het naar eigen zeggen nog vriendelijk uit te drukken. G. A. M. Cobussen (PvdA) sprak zonder omwegen over een buitengewoon slechte zaak van bestuur van de VVV. En ook de vertegenwoordigers van de beide andere fracties in de gemeenteraad, J. M. van Langeraad (VVD) en J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) staken hun afkeuring niet onder stoe len of banken. „Als ik rood sta moet ik bezuinigen of een an dere manier vinden om het na delige saldo weg te werken. Dat zal de VVV ook moeten doen. Anders blijft het een kreupel paard, ook wanneer wij helpen om het tekort weg te werken", aldus Bolleman. Het VVD-raadslid vroeg zich af waarom de gemeente Mid- denschouwen het tekort dat zich vormde niet eerder had ontdekt. Uit de toelichting bij het colle gevoorstel bleek dat een deel van het tekort ontstond door onverwachte personeelskosten. Een navordering loonbelasting en premies sociale verzekerin gen over de jaren 1985 tot en met 1989. Het financiële gat werd verder vergroot door overschrijdingen van de jaar lijkse begrotingen. Iti 1990 ver hoogde de VVV de subsidies en men ging twee langlopende le ningen aan om 10.000 gulden van het tekort te dekken. Burgemeester en wethouders van Middenschouwen. stelden aan de raad voor om het reste rende financiële gat van 13.600 gulden te helpen dichten via een eenmalige subsidie van bij na 9.400 gulden. Dit op voor waarde dat de VVV zelf met een plan komt om de overige 4.200 gulden weg te werken. Afgezien van die eenmalige bijdrage stelde het college voor de jaarlijks terugkerende, de structurele subsidie aan de VVV met 4000 gulden te verho gen naar 15.600 gulden. Dit om dat het aantal openingsuren van het VVV-kantoor is ge groeid van 315 naar 515 per jaar. Tte elfder ure kwam de VVV nog met het verzoek de structurele subsidie af te stem men op 675 openingsuren. Maar dat zag het college yan b en w niet zitten. Te oordelen naar de reacties van de raadsleden was dat ook nooit goedgekeurd. Zelfs met het huidige voorstel van het college ging men alleen ak koord op voorwaarde dat de subsidies pas worden uitbe taald als de VVV een goed plan op tafel legt om het resterende tekort op te heffen. Het CDA stemde toe onder pro test en raadslid Bolleman gaf zijn goedkeuring alleen, en met moeite, aan de eenmalige subsidie om het tekort weg te werken. Hij stemde tegen een verhoging van de jaarlijkse bijdrage van de gemeente met 4000 naar 15.600 gulden. Tijdens de raadsvergadering nam men unaniem de beslis sing om in de haven van Scha rendijke 12 extra ligplaatsen te laten maken voor vaartuigen van ongeveer tien meter lang. De kosten daarvan, 46.500 gul den, worden betaald uit het geld dat de exploitatie van de jachthaven opbrengt. De raad stelde verder 24.000 gulden beschikbaar voor de aanschaf van een nieuwe hout- versnipperaar voor de dienst gemeentewerken. Ook voteer de men een bedrag van 2.200 gulden voor het geschikt ma ken van twee lokaties aan de Kuyerdamseweg waar bushok jes, abri's zullen worden neer gezet. April, mei Burgh-Haamstede Expositie Wilna de Gröoth-van der Sluis in De Burght. Tot 30 april Burgli-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. T/m 27 april Burgh-Haamstede Expositie van teken/schilder cursussen van clubhuis De Lichtboei Zierikzee. De Be- waerschole dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur (zondags geslo ten). Tot en met 15 juni Zierikzee Leesprogramma thema 's nachts. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren biblio theek. Vrijdag 19 april Zierikzee Eenakterfestival Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land. Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Scharendijke Koor- en samenzangavond. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Uitvoering Mengelmoes door leerlingen obs De Schoener. Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Zaterdag 20 april Zierikzee Nationaal museumweekend. Maritiem Museum. 10.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt Leger des Heils. Onder de Beuze. 10.00 tot 16.00 uur. Verkoping Israël-produkten. Christelijke Gereformeerde kerk. 11.00 tot 16.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel. Concertzaal. 14.00 en 20.00 uur. Concert Gogoband Gotcha. Jongerencentrum Brogum. 22.30 uur. Neeltje Jans Nationaal Museumweekend. Delta Expo. 10.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Jubileumprogramma 10-jarig bestaan De Burght. Vanaf 10.00 uur. Concert Daniël Wayenberg. Ne derlandse Hervormde kerk. 14.30 uur. Bruinisse Verkoping. Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Nationaal museumweekend. Oudheidkamer. 13.00 tot 16.00 uur. Informatiebijeenkomst Pr. Margrietgroep scouting. Nu ook kans voor jongens. 15.30 uur in clubhuis achter tennis baan. Informatie F. Niese, 01113-2098. Zondag 21 april Zierikzee Nationaal museumweekend. Maritiem Museum. 12.00 tot 17.00 uur. Eenakterfestival Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel. 14.30 uur. Neeltje Jans Nationaal Museumweekend. Delta Expo. 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 22 april Zierikzee Vergadering VVD met Erika Terpstra in foyer Mondragon. 20.15 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 23 april Zierikzee Bijeenkomst NBvP over rots- tuinen. Mondragon. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering afdeling Zierikzee/Kerkwerve Nederlandse Rode Kruis. Drie hoek. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2