Zweedse auteur met zijn zoon terug in Nieuwerkerk visserij berichten stukken V 'Verlaten wachttoren herinnert nog aan situatie voor herfst '89 Commissie van goede diensten aan het werk bij CDA Zeeland BoÉSiI Hyundai komt met extra luxueuze uitvoering van de nieuwe Lantra Lid van internationaal gezelschap dat hand- en spandiensten verrichtte bij wederopbouw na Watersnoodramp Persprijzen en citroen- prijzen Mogelijk grote viskwekerij Lekker Dier bij pluimvee- onderzoeks instituut A. Verschoor over tien jaar jeugdreizen naar de DDR Evaluatie Weer nieuws van Koreaanse autofabrikant DONDERDAG 18 APRIL 1991 NR 24933 5 NIEUWERKERK - Na ruim 38 jaar keerde de Zweed Stig Claesson met zijn zoon Leive terug naar Nieuwerkerk. De plaats waar hij na de Wa tersnoodramp in 1953 als vrijwilliger meewerkte aan de wederopbouw. De Zweden werden door de burgemeester van Duiveland A. Bergshoeff ontvangen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Zij bezochten de caissons te Ouwerkerk, de Delta Expo op Neeltje Jans en diverse plaat sen in Nieuwerkerk waar Claesson indertijd als vrijwil liger meewerkte aan het her stellen van de schade die werd aangericht door de Waters noodramp. De Zweed was indertijd lid van de UNA (United Nations Asso- siation). Een internationaal ge zelschap van vrijwilligers dat naar Zeeland kwam om ter plaatse daadwerkelijk de han den uit de mouwen te steken. Claesson wqrktg op die manier mee aan het leggen van de fun deringen voor de woningen in de UN A-straat te Nieuwer kerk. De straat die naar het vrijwilligersgezelschap is ge noemd. Hij was betrokken bij de eerste aanleg van de be graafplaats te Nieuwerkerk en het planten van de bomen bij het voetbalveld. Nadat hij thuis in Zweden over dat alles had verteld, wilde hij de plaatsen waar hij 38 jaar ge leden werkte laten zien aan MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Journalisten reikt dit jaar voor het eerst persprijzen uit aan Zeeuwen die zich verdienstelijk hebben gemaakt of juist niet. Voor de Prix d'Orange en de Prix de ci tron zijn elk drie genomineer den. Voor de Prix d'Orange zijn ge nomineerd de burgemeester van Wissenkerke P. Wisse, het voorlichtingsteam van de Rijkspolitie in'Zeeland en het voorlichtingsteam van de ge meente Goes. Voor de Prix de Citron, de aanmoedigingsprijs om wat te verbeteren in de wij ze waarop men met de pers om gaat zijn genomineerd de pers officier van het Middelburgse Paleis van justitie mr Tempel, de voorzitter van de vc Vlissin- gen Piet de Jong en de Com missaris van de Koningin dr C. Boertien. De prijzen worden op zaterdag 27 april uitgereikt in de Schouwburg te Middelburg. zijn zoon. Een free-lance foto graaf. Maandag liep het gezel schap al op eigen initiatief rond in Nieuwerkerk om de plaatsen waaraan vader Claes son herinneringen had te bekij ken en fotograferen. Dinsdag werd de zoektocht door het verleden voortgezet in het gemeentehuis te Nieuwer kerk waar men met de vroege re opzichter dienst gemeente werken de heer Schuilingh fo- De doelstelling van deze reizen is kort en bondig: „verbonden heid tonen tussen de. kerken in Nederland en in de DDR". In totaal hebben er zo'n driehon derd kerken contacten in de DDR. De kerken stoppen zeker niet met de reizen naar de Oos telijke medemens want er mag to's en kranteknipsels uit de periode van na de ramp be keek. Ook mevrouw Felius uit Nieuwerkerk was daarbij aan wezig. Zij is de schoondochter van de (reeds overleden) eige naar van het café Meebaal waar Claesson vroeger altijd kwam. Het gezelschap omvatte verder burgemeester Bergs hoeff, hoofd dienst algemene zaken gemeente Duiveland J. van der Laan en mevrouw Schuilingh. dan veel veranderd zijn, de si tuatie is nog steeds erg slecht. Westerse prijzen Er is nu van alles te koop in het oostblok maar men hanteert er Westerse prijzen terwijl de lo nen nog naar Oosterse maat staf uitbetaald worden. Ook de werkloosheid is verschrikke lijk gestegen; vroeger had ie dereen een bestaan maar een groot deel van de van school komende jeugd zit nu in de fi nanciële problemen". Toen de grens net open ging kochten ve le Oost-Duitsers in een roes van vrijheidsvreugde en Westers denken een auto in het Westen, velen hadden er echter niet op gerekend dat het wel eens slechter met de economie zou gaan kunnen lopen en hiel den er dan ook geen rekening mee dat ze werkloos zouden kunnen worden", aldus Ver schoor. Het is dus duidelijk dat de taak van de kerken nog lang niet volbracht is in het Oosten. De kerk speelde gedurende de omwenteling een grote rol wat nu een terugslag te verduren krijgt; voor de val van de muur was men veel collectiever bezig terwijl men nu door de vele fi nanciële problemen en grote onzekerheid veel meer met zichzelf bezig is. Milieu Ook met het milieu is het in de DDR en in de rest van het Oost blok door de verouderde indu strie triest gesteld. „Overal tref je dode bossen aan en ruik je geur van bruinkool, waar men nog steeds mee stookt". Ook dit jaar werd er rond de paasdagen weer een jeugdreis naar de DDR georganiseerd. „De grenzen hebben een verla ten indruk: het Oostduitse em bleem is verdwenen, de ver sperringen zijn afgebroken, hier en daar herinnert een ver laten wachttoren nog aan de tijd van voor de herfst van 1989", aldus Verschoor. De sfeer is veel minder dreigend, maar het aanzien is nog niet echt veüanderd; er zijn nu wel Gezamenlijk bezocht men ver volgens de caissons in Ouwer kerk. De Zweden toonden grote belangstelling voor deze loka- tie wéar indertijd de dijk door brak. En voor de geschiedenis van de caissons die aanvanke lijk in de Tweede Wereldoorlog werden gebruikt bij de invasie in Normandië. 's Middags verdiepte men zich verder in de Watersnoodramp van 1953 en wat daarna werd gedaan om Zeeland veilig te maken via een bezoek aaYi de Delta Expo op Neeltje Jans. De Zweden kregen daar een spe ciale rondleiding. Op weg te rug naar Nieuwerkerk reed men nog even langs het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis om daar de steen te bekijken die indertijd werd gemetseld door de Zweedse koning Olaf. Van het bezoek van de Zweden werd een radio-reportage uit gezonden door Omroep Zee land. CD staat in dit geval niet voor Compact Disc, maar voor Corps Diplomatique en die be titeling dankt de nieuwe Lan- tra aan zijn bijzonder luxueuze uitrusting. De auto is, om maar wat te noemen, uitgerust met air-conditioning en duidelijk gericht op toekomstig zakelijk gebruik. De Lantra CD wordt door Hyundai zelf geafficheerd als een moderne, compacte, di rectiewagen. Schuifdak Uitgangspunt voor de Lantra 1600 CD-S en de Lantra 1600 CD-A is de Lantra 1600 GLS met zijn zestienkleps motor met twee bovenliggende nok- kenassen. De S-uitvoering van de CD heeft als extra's een elektrisch te bedienen schuif dak, lichtmetalen velgen en een elektrisch bediende anten ne. De A-uitvoering van de CD heeft daarbij nog eens de reeds genoemde airconditioning. Nog een Lantra-nieuwtje is dat de achterspoiler die tijdens de Autorai als proef op de Lantra 1600 GLS gemonteerd was zo veel bijval kreeg dat is beslo ten het accessoire uit voorraad verkrijgbaar te maken voor al le Lantra-typen. Inclusief mon tage kost de achterspoiler 750,-. En Hyundai heeft nog meer nieuwtjes. De Scoupé, op zich al een zonnige auto, is tijdelijk verkrijgbaar met een gratis zonnedak. De aanbieding geldt DEN HAAG - Volgend jaar start bij de voormalige zeeha ven in Den Oever (gemeente Wieringen) verrrfoedelijk de bouw van een grote viskweke rij. Een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging voor Aquacultuur, die in opdracht van de gemeente Wieringen een haalbaarheidsonderzoek uitvoert, heeft dat meege deeld. Met bouw van de kwekerij is een bedrag van 25 miljoen gul den gemoeid. De Europese Ge meenschap staat in beginsel positief tegenover het verlenen van een subsidie van 25 procent van dit bedrag, op voorwaarde dat de Nederlandse overheid ook bijdraagt. De kwekerij moet jaarlijks 1.500 ton kweek- vis produceren, waarmee de to tale Nederlandse produktie zal verdubbelen. Het gaat daarbij om zalmforel, Chinese garna len, paling en tarbot. Daar naast zal de kwekerij zich be zighouden met de verwerking van visafval tot visvoer. De jaarlijkse omzet zal 25 tot 35 miljoen gulden per jaar be dragen. Volgens de woordvoer der van de Nederlandse Vereni ging voor Aquacultuur zal de kwekerij werk bieden aan vijf tig tot zeventig personen. Daar bij valt volgens hem te denken aan vissers die als gevolg van het quotabeleid gesaneerd die nen te worden. Voor het kwe ken van Chinese garnalen zijn contacten gelegd met een Chi nees bedrijf, dat mogelijk ken nis en mankracht levert. De haalbaarheidsstudie, die wordt gesubsidieerd door het ministerie van VROM en de provincie Noord-Holland, wordt in september gepresen teerd. alleen voor rode Scoupé's met een vijfbak. Waarmee Hyundai de illustere Henry Ford volgt die zijn befaamde Ford model T in alle kleuren verkocht zo lang het maar zwart was. Viermiljoenste Dat het goed gaat met de Ko reaanse autofabrikant blijkt wel uit het feit dat onlangs in BEEKBERGEN - Stichting Lekker Dier heeft in Beekber gen geprotesteerd tegen het onderzoek naar milieuvrien delijke huisvestingsystemen voor slachtkuikens. Bij de pro testactie zijn 28 actievoerders aangehouden, zo heeft een woordvoerder van de Apel- doornse politie meegedeeld. De protestactie vond plaats bij het pluimvee-onderzoeksinsti tuut Het Spelderholt. De actie voerders besmeurden de voor gevel van het hoofdgebouw met lijm en zaagsel. Ze zijn aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. In Het Spelderholt wordt mo menteel onderzoek gedaan naar het zogenaamde trampoli- nematsysteem dat het strooisel op de grond moet gaan vervan gen. Beursbericht Markt Goes dinsdag 16 april 1991 Aardappelen Bintje, veldsgewas 40-60% 50 mm opw. fritesgeschikt (tarre ring op rotte, hard groene en kapotte knollen) 16 tot 18 cent per kg; bintje 0 mm opw. 17 tot 19 cent per kg; voeraardappe- len 5 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 15-04-91: 40-50 mm llVi tot I8V2 cent per kg. 50 mm op waarts 22 tot 23 cent per kg. Uien Prijzen exclusief BTW. Zaaiui- en, directe levering uit bewa ring op auto geleverd, stan daardklasse AVZ 11 tot 17 cent per kg. de fabriek in Ulsan de viermil joenste Hyundai van de band rolde. Het grote moment werd bereikt 23 jaar nadat Hyundai begon met de produktie van personenauto's en Hyundai steelt daarmee grote Japanse autofabrikanten naar de kroon. Zij deden er dik tien jaar langer over om de viermil joenste auto te produceren. De eerste Hyundai werd in no vember 1978 gemaakt. Ruim zeven jaar later, in december 1985, kwam de miljoenste Hy undai van de band gerold. Nu de nieuwe fabriek, die speciaal voor de produktie van de Lan tra werd gebouwd, volop draait is de totale produktieca- paciteit van Hyundai jaarlijks op 1,1 miljoen auto's gekomen. Men verwacht volgend voor- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Makkum-Corn- werd - Idsegahuizum - Piaam (toez.): J. Ek, Oosterzee. Aangenomen naar Eerbeek: L. de Ronde, Koekange; naar Dru- nen (Herv. Geref. kerkgemeen schap) (part-time): drs. A. Schuil, kand. te Ommen. Bedankt voor Pernis: A. F. Troost, Ermelo; voor Rijssen: C. van Sliedrecht te Scherpen- zeel (G> (die gedurende 1 jaar niet beroepbaar is). Beroepen te Oud- Avereest/Balkbrug C. J. Scho- rer te Maurik die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Rotterdam-zuid J. ter Steege te Steenwijk.' Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Hoogeveen G. J. van Aalst te Benthuizen; voor Westkapelle C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Zwijndrecht J. J. van Eckeveld te Zeist. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-IJs- selmonde: J. Mol, Werkendam', voor Oud-Beijerland: A. Bac, Bodegraven', voor Puttershoek: D. Rietdijk, Moerkapelle; voor Woerden: G. J. van Aalst, Bent huizen; voor Utrecht: C. G. Vreugdenhil, Vlissingen. Christelijke Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-West: T. M. Hofman te Ouderkerk aan de Amstel en D. J. van Vuuren te Maassluis. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Vriezenveen: J. Roos te Chilliwack (Can.). Hyundai heeft inmiddels een. waardevolle Noord-ameri- kaanse trofee verworven en. wel de Manufacturer of the Year-award. De titel wordt jaarlijks toegekend door het. populaire Canadese aan auto's, en automobilisten gewijde te levisieprogramma Driver's Seat. Het gaat de makers van dat programma erom de auto fabrikant te eren die volgens de kijkers het Noord-ameri- kaanse auto's kopende publiek het beste bedient. Service De bij de titel behorende trofee werd door Drivers Seat tijdens de autotentoonstelling van To ronto overhandigd aan presi dent-directeur Y. I. Lee van Hy undai Auto Canada. „We heb ben altijd erg ons best gedaan om onze klanten zoveel moge lijk auto en service voor hun geld te bieden en dat zullen we zeker blijven doen", luidde zijn reactie. MIDDELBURG - Een commissie van goede diensten moet orde gaan scheppen in de interne twisten bij het Zeeuwse CDA. Een woord voerster van het secretariaat van deze politieke partij heeft dit bevestigd. Een al jaren durende twee strijd bij de Zeeuwse chris tendemocraten bereikte een hoogtepunt na de provincia le belastingaffaire die tot het aftreden van onder meer CDA-gedeputeerde J. B, Ventevogel leidde. Het CDA-bestuur bleef Ventevo gel echter steunen. Hij bleef lijsttrekker en zat onderhandelingen voor het nieuw te vormen college voor. H. Remijn-de Badts trad hierop af als statenlid. Zij vond deze -gang van za ken onverteerbaar en niet uit te leggen aan de kiezers. Onlangs nam ook CDA- gedeputeerde mr. J. de Boe, onder meer ook om die re den, ontslag. Hij was de enige gedepu teerde die zich altijd verzet heeft tegen het plan van het dagelijks bestuur om be lastingnavorderingen van (oud)-gedeputeerden voor rekening van de provincie te nemen. Hij zakte op de verkiezingslijsten voor de statenverkiezingen volgens hem, zonder argumente ring, naar de negende plaats. Voorkeurstemmen Met het grote aantal voor keursstemmen dat hij bij de verkiezingen kreeg, hebben de kiezers, zo stelde hij, het Zeeuwse CDA willen corri geren. Een nieuwe termijn van De Boe als gedeputeer de zag het partijbestuur echter desondanks niet zit ten. Volgens de afgetreden gedeputeerde heeft Ventevo gel hem al kort na zijn aan treden anderhalf jaar gele den „de oorlog verklaard". Van de onderzoekscommis sie, die moet bestaan uit buitenstaanders, wordt ver wacht dat zij orde gaat scheppen binnen de Zeeuw se politieke partijDe resul taten van dat onderzoek moeten voor de zomer be kend zijn. Fractie-voorzit ter Ventevogel wacht dit af alvorens hij een beslissing neemt over zijn rol in de Zeeuwse politiek. In het gemeentehuis te Nieuwerkerk werden kaarten en foto's van vroeger bekeken. Van links naar rechts: de heer Schuilingh, J. van der Laan, burgemeester Bergshoeff, Leive Claesson en Stig Claes son. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Er is een stukje vijandschapsbeeld afgebroken; het Westen ziet men niet meer als de vij and", aldus Ab Verschoor over de vraag wat er be reikt is met de reizen die de afgelopen tien jaar geor ganiseerd zijn naar de voormalige DDR. Deze (jeugd)reizen worden in oktober precies tien jaar lang georganiseerd en zijn ingesteld door de Classis van de Gereformeerde Kerk. Volgens Verschoor van de Werkgroep Schouwen-Duiveland-Eisenberg is er met deze reizen heel wat bereikt: niet alleen is er een stukje vijandschapsbeeld afgebroken, maar de men sen in de DDR werden ook tot kritischer denken ge zet, er werd meer inzicht in eikaars levensbeeld ge schapen, en hun drang naar vrijheid werd groter het geen ook weer van invloed is geweest op de val van de muur. Westerse wagens te zien op de Oostduitse autowegen, maar de wegen zelf zijn nog steeds Oosters slecht. Ook Russische en Amerikaanse militairen zijn er nog veel aanwezig. Veel van de Russische militai ren willen graag in de DDR blijven wonen, velen zijn er ge trouwd en hebben er een gezin. Tijdens deze jeugdreis werd er veel met de jeugd in de DDR gepraat. Uit deze gesprekken bleek de jeugd terneergeslagen te zijn maar toch ook nog veel hoopt met betrekking tot de toekomst te koesteren. Een excursie van het concentra tiekamp Buchenwald wees uit dat de propagandafilms voor het communisme die er voor de val van de muur gedraaid wer den, nu aangepast waren. In het najaar wordt er in verband met het tienjarig bestaan een jubileumreis naar Eisenberg, de gemeente die Schouwen- Duiveland toegewezen heeft, georganiseerd. Er gaan dan zo'n zeventig mensen mee waaronder ook enkele predi kanten, en dat alles in een dub beldekker. De kerken zijn al druk bezig met de voorberei dingen van deze reis. „Wat me wel opvalt is dat de mensen in de voormalige DDR er erg naar uitkijken en dat is een teken dat ze ons nog steeds nodig hebben". Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Thrwe 38,50 tot f 40,50, brouwgerst 100% brouw tot 48,50, uitmaalgerst 35,00, voergerst 37,00, haver 35,25, bruine bonen 159,00, capucij- ners 61,75 tot 62,75, erwten 58,75 tot 64,00, karwij, pri ma doorsneekwaliteit 152,50, blauwmaanzaad, prima door sneekwaliteit, oogst 1990 155,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 180,00 tot 240,00; dijkhooi 140,00 tot 170,00; gerstestro 90,00 tot 115,00, tarwestro 90,00 tot 110,00, Veldbeemd 60,00 tot 140,00, Engels raaigras 75,00 tot 110,00. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie yvo/dt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. 't Was vergadering op het stadhuis, Veel intelligent gepraat Over 't versmallen van een straat. Met eén woord was 't niet pluis, Hierboven is 't vermeld. Steeds kwam het weer, misschien wel dertig keer. Ik heb het niet geteld. 's Nachts in mijn dromen bleef het zelfs nog komen. Ik ga eens letten op die heren, of heet dat soms.... evalueren? J. Hubregtse, Zierikzee jaar de vijfmiljoenste Hyundai te kunnen fabriceren. BRUINISSE - Nog maar nauwelijks heeft de Lantra zijn wereldpremière beleefd en nu al komt de Kore aanse autofabrikant Hyundai met een extra luxueu ze uitvoering van de nieuweling op de proppen: de Lantra CD. Hyundai speelt daarmee in op de tijdens de Autorai en Amsterdam gehoorde wensen. De middenklasser wordt in zes verschillende uitvoerin gen op de markt gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5