Geanimeerde dialectenmiddag Roode Lelie in het Brouws Tonnenmagazijn Luisteraars: Omroep Zeeland is „informatief en gezellig" JIKKEMIEN Liedjeslezingen en verhalen Veranderingen bestuur Stad en Lande Doeleman nieuwe voorzitter Stad en Lande 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BROUWERSHAVEN - De Kulturele Stichting De Roode Lelie uit Brouwersha ven hield dinsdagmiddag een dialectenmiddag waarvoor De Roode Lelie de be jaardenorganisaties uit het Brouwse had uitgenodigd. Zij waren met ongeveer vijfendertig mensen aanwezig. Mevrouw Jansen, voorzitter van De Roode Lelie, opende de middag door een ieder welkom te heten en uit te leggen welke activi teiten de Roode Lelie placht te ontplooien. Zo gaf mevrouw Jansen in haar ope ningsrede aan het Brouwse museum De Vergulde Garnaal te exploiteren, een to neelvereniging te hebben en allerlei wetenswaardigheden over de geschiedenis van Brouwershaven probeert voor het nageslacht te bewaren. In het kader van het museum De Vergulde Garnaal, lichtte mevrouw Jansen een tip van de sluier op van een op korte termijn aankomende tentoonstelling over Zeeland met on der meer een populatie van Zeeuwse klederdrachten, klederdrachtpoppen en boerengebruiksvoorwerpen als onder meer paerdemessen. Vrijdag 19 april NEDERLAND 1 Piet Boot, tot aan zijn pensio nering directeur van gemeente werken van Tholen, praatte de middag aan elkaar. Hij deed dit door eerst zichzelf aan het publiek voor te stellen en aan te geven welke diversiteit er bestaat tussen de vele plaatse lijke dialecten in één provincie. Het publiek is duidelijk gea museerd als mevrouw Van de Zande-Vleugels Schutter het woord overneemt. Zij is voor zitter van de vereniging voor dialectonderzoek in Zeeland, een vereniging van over de 1000 leden. Voor zich op tafel heeft mevrouiV Van de Zande het Zeeuws woordenboek liggen, het paradepaardje van de ver eniging. Een zeer interessante geschie denis over het Zeeuws woor denboek passeerde de revue. Zonder dat ik er enig benul van had, bleek ik te hebben meegewerkt aan dit bijzondere werk", aldus mevrouw Van de Zande. Het was in Zierikzee, toen we op school lijstjes kre gen met Zeeuwse woorden. „We moesten er een Nederlandse vertaling van geven". Veel la ter, bij de uitgave van het boek heeft ze zich beseft, dat ze een der informanten was. Het was allemaal begonnen aan het begin van deze eeuw. In Domburg leefde een mejuf frouw Hendrika Geyssen, zij had Nederlandse letteren gestudeerd en was daarop ge promoveerd met haar werk over Betje Wolff en Aagje De ken (schijfsters en hartsvrien dinnen) Dapper Vrouwenleven. Zij verzorgde een rondschrij ven aan alle Zeeuwse promi nenten op alle eilanden, om zo doende de verscheidenheid aan alle in Zeeland gesproken dia lecten te inventariseren. Al snel besefte zij dat er een grote belangstelling bestond en richtte in 1929 de Vereeni- ging voor Zeeuwsch dialecten- onderzoek op. Al snel na de oprichting werd besloten alle onderzochte gegevens te publi ceren in een boek. Later zou dit het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten worden. Belangstelling De grote belangstelling hier voor, kwam echter niet alleen uit de provincie, maar ook van ver daarbuiten. Zo toonde de universiteiten van Leiden, Gro ningen, Nijmegen en Gent een overgrote belangstelling. Ook noemde mevrouw Van de Zan de de Fryske vereniging en de Universiteit van Amsterdam. De Tweede Wereldoorlog gooi de roet in het eten, door het bombardement op Middelburg en met name op het Zeeuws be leidscentrum, de Abdij. Hier bij verbrandde een groot deel van het inmiddels verzamelde en verwerkte werk. Kort na de eerste uitgave van het woordenboek der Zeeuwse Dialecten, medio de jaren '70 overleed mevrouw Geijssen na een ongeluk. Mevrouw Van de' Broecke-de Man, nam haar taak over en begon met het schrijven van regioboeken. Be halve van het eiland Schou wen-Duiveland, zijn inmiddels alle regioboeken uitgebracht. Geld is, zo vervolgde mevrouw Van de Zande, een goed waar aan het de vereniging ont breekt. Er ligt nog zoveel werk, nog zoveel woorden, die in het Zeeuws Woordenboek niet voorkomen, dat het tijd is een supplement uit te geven. Om dit te kunnen gaan realiseren richtte de vereniging voor Zeeuws dialectonderzoek on langs een stichting op. Dit werd de Stichting Zeeuwse Tael, die tot doel heeft, subsidi- anten en andere geldschieters te vinden, teneinde een supple ment uit te brengen. Binnen kort zal overigens de achtste druk van het Woordenboek der Zeeuwse dialecten verschijnen, de precieze datum hiervoor kon .mevrouw Van de Zande nog niet geven. Haar verhaal besloot mevrouw Van de Zande met het noemen van enkele Zeeuwse woorden, die, volgens haar, helaas, bijna blijken te zijn uitgestorven. Woorden als vigileren (naden ken), arle (rustpauze bij het vlassen), schouwfooi (schoorsteenmantel), klinsvat (melkvergiet) en wegfinkelen (wegmoffelen passeerden, on der hilariteit van de bezoekers de revue. Zij besloot haar betoog met de woorden: „Onze vereniging liekt zó aerm aerde mêe de wurmen freten..." Elvira Vos nam het 'woord' over. Zij vertolkte in Schouwse dracht gestoken, enkele liede ren als een lied over de Waters noodramp van 1953 en het Zeeuwse liedje De paerde- markt. Janny Schilperoord, een gebo ren en getogen Brouwse» ver tolkte een tweetal verhaaltjes uit de boekwerkjes Verhalen over Schouwen-Duiveland; van Burgh tot Bru, uitgegeven door de vereniging Stad en Lande en uit Huus zonder Kop van Ko Steketee. Ad Leijdekkfers, beter bekend als Arjaon van de stukjes Zeeuws Oekje uit de Zierikzee- sche Nieuwsbode, las voor uit eigen werk, maar leidde zich zelf in met een verhaaltje dat we de lezer niet willen onthou den. Als klein jongetje wist hij dat er in de kerk in Brouwershaven een scheepje stond. Hij vond dit ongebruikelijk in een kerk en ging met zijn ouders op oudejaarsavond er vaak naar kijken. Bom Op oudejaarsdag 1944 ging hij er op de fiets met vrienden van de NJN (Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie) van uit Zierikzee naar Brouwers haven. Toen ze in de kerk naar het scheepje wilden gaan kij ken, bleek er een dienst bezig te zijn, en moesten de jongeren wachten. Ze slenterden wat rond de haven en zagen hoe de Duitsers een scheepje laadden. Op dat moment gooide een En gelse jager twaalf bommen op de haven. Arjaon had een gat in zijn arm. Het was een scherf en hij ging naar dokter Itman. Was in Zierikzee gebleven, had deze gezegd. Natuurlijk had hij dat als hij wist wat er te gebue- ren stond in Brouw. „Toch ben ik er altijd graag blijven ko men", aldus de bejaarde Arja on. Zijn verhaaltjes uit de Nieuws bode gingen er bij het publiek in als koek, vooral dat over 'juungevechten' (uiengooien). Men genoot ervan, en dat kon je merken aan het lachen en de kleine applausjes tussendoor. De middag werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Schouws volkslied. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 13.57 uur Weg van de snelweg Nederland. Vandaag: Waar grenzen vervagen. Herh. 14.22 uur Rondom tien: Wij zijn ook gewone mensen, praatprogramma. 15.07 uur Ja, natuurlijk extra, natuurserie. 15.34 uur De vooruitgang, serie over sociale vernieuwing. 16.00 uur Passage, gevarieerd middagmagazine. 17.30 uur Journaal. 17.38 uur Winnie the Pooh, kin derserie. 18.01 uur Disney club, geva rieerd tekenfilmmagazine. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Weg van de snelweg Nederland, toeristische serie. 19.52 uur Dücker en Ouden rijn, serie. Afl. 14. 20.19 uur 't Torentje, toekan Sir Geoffrey en lama Frangois laten zien wat er aan de hand is in Nederland. 20.29 uur Jessica Fletcher (Murder she wrote), Ameri kaanse serie. 21.20 uur Einstein, quiz. 22.09 uur Rondom tien: Leven zonder zin, praatprogramma. 22.55 uur De zijden draad, se rie portretten van mensen en hun keuzes. Afl. 1. 23.17 uur Nocturne, licht- klassieke muziek. 23.46 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Waar het verleden he den wordt, serie over Neder landse musea. 17.55 uur Kijk TV, populair- wetenschappelijk programma. 18.25 uur Dieren in het wild, natuurserie. 18.51 uur De TV Dokter, medi sche tips. 18.52 uur Hi de hi, Britse come dyserie. 19.22 uur Jeans, zang- en dans- show. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Medisch Centrum West, serie. Afl.: De thuis komst. 21.31 uur De TV Dokter, medi sche tips van Ferdinand Zwaan. 21.32 uur De leukste thuis, homevideo-filmpjes gepresen teerd door Linda de Mol. 22.07 uur 'Allo 'Allo', Britse co medyserie. 22.37 uur Staten-Generaal, 6- minidrama's over de Haagsche besluitvorming. Deel 1. 22.47 uur TROS Hollywood Boulevard, informatie uit de internationale film-, video en televisiewereld 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Huisje, boompje, beestje. Les 19. 09.30 uur English spoken. Les 10. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 20. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Mooie Marian en haar vrolijke vrienden uit Sherwood (Maid Marian and her merry friends), 6-delige se rie voor de jeugd. Afl. 6. 19.40 uur Het gezicht van Ne derland, serie over Nederland se gemeenten. Vandaag: Smal- lingerland. 19.54 uur Uitzending van de PvdA. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport Studio. 20.55 uur Geen C te hoog, pro gramma over de relatie tussen mens en muziek. 21.35 uur Cinema 3, filmmaga zine met Cees van Ede. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met om 23.05 uur Gesprek met de minister president. 23.20 uur The stepfather, Ame rikaanse thriller. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 49. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren, 52- delige Amerikaanse serie. Afl. 45. 20.30 uur Er was eens het vreemdelingenlegioen, Ameri kaanse speelfilm. 22.10 uur Première Film en vi deo, filmnieuws. 22.40 uur Kunst-Zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.45 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 23.05 uur Tijd is geld, program ma over mensen en geld. 23.15 uur Vrijdagnachtfilm: Voor 100.000 frank heb je niks meer, Franse speelfilm. 00.35 uur Coda, Leonard No- lens leest voor uit eigen werk. Vandaag: Otium cum dignitale. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 165. 19.00 uur Programma van de Nationalistische Omroepstich- ting. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De eindeloze reis, 6- delige natuurwetenschappelij ke documentaireserie. Afl. 4. 21.00 uur Tepito si, Nederland se documentaire van J. Sluizer over de gelijknamige volks wijk in Mexico City, die vecht om zijn eigenheid te kunnen bewaren. 22.00 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 21.20 uur Tenuto, laureatencon- cert van de Tenuto-wedstrijd 1990. Deel 2. OOST-SOUBURG - Ruim driekwart van de luiste raars naar Omroep Zeeland vindt het „gezellig" om naar hun regionale omroep te luisteren en men zou de omroep niet meer willen missen. De meeste waar dering gaat uit naar de dagelijkse nieuws- en actua liteitenuitzendingen. Hèt luisterpubliek vindt, dat de Zeeuwse omroep de mensen goed op de hoogte houdt van wat er in Zeeland leeft en gebeurt. Ook de sportuitzendingen in het weekeinde liggen goed bij de Zeeuwse luisteraars. Vooral het feit, dat de uitsla gen van in Zeeland gespeelde wedstrijden direct be kend gemaakt worden, stelt men bijzonder op prijs. Deze gegevens komen uit een kwalitatief onderzoek naar het luistergedrag dat in de laatste weken van 1990 werd ingesteld door de Vlissingse HEAO- studentes Edith Vrolijk en Sandra Christiaansen. Er werden 400 telefonische gesprekken gevoerd, vol doende voor een representatieve steekproef. ZIERIKZEE Fractievergadering De fractie van de PvdA binnen de Zierikzeese gemeenteraad houdt vanavond, donderdag, haar fractievergadering in het stadhuis in Zierikzee. De ver gadering begint om 19.30 uur en is openbaar. Verkoop Israël- produkten In de Christelijke Gerefor meerde kerk te Zierikzee wordt op zaterdag 20 april een verkoping gehouden waarbij produkten worden aangeboden die zijn vervaardigd in een kib boets in Israël. De verkoping wordt georganiseerd door de dameskrans Tryféna en de pro dukten uit Israël worden aan geboden in een stand van het IPC (Israël Produkten Cen trum) uit Nijkerk. Met de ver koop van deze produkten wordt er naar gestreefd om de mensen in de kibboets aan werk te helpen zodat ze zelf in hun onderhoud kunnen voor zien. Tot nu konden de produk ten van het IPC alleen via een katalogus worden besteld. Via de stand in de Christelijke Ge reformeerde kerk kan men nu voor het eerst de artikelen zelf bekijken voor men ze bestelt. De verkoping duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Jaarvergadering Wereldwinkel Op donderdag 25 april wordt in het Hervormd Kerkcentrum te Zierikzee een jaarvergadering gehouden van de vereniging Wereldwinkel Schouwen- Duiveland. Het programma omvat een huishoudelijk ge deelte en een lezing door men sen van de Wereldwinkel Ter- neuzen. Zij vertellen met be hulp van dia's over hun samen werking met de Nicaraguaanse stad Condega. Een stad met een Sandinistisch stads bestuur. De vergadering begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Bijeenkomst NBvP De geschiedenis van Ouwer- kerk. Die staat centraal tijdens een bijeenkomst van de afde ling Duiveland van de NBvP. De leden van de bond komen op dinsdag 23 april bijeen in het dorpshuis Oosterhof te Oosterland. L. Veltman en M. Kuyper belichten daarbij de geschiedenis van Ouwerkerk aan de hand van verhalen en dia's. Verder vertellen bondsle den wat over de werkzaamhe den in de diverse commissies. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Burgerlijke stand In de gemeente Bruinisse wer den in maart vijf kinderen ge boren, overleden twee mensen en werd een huwelijk gesloten. Geboren zijn Sven Arensman, Jacoba Maria Brinkman, Jan ny Jasprijntje de Bruine, Ke vin Oranje en Maria'Hendrika Cornelia Verstrate. Overleden zijn Lena Stoutjesdijk-van der Male en Elizabeth van den Bout-Okkerse. In het huwelijk traden Gij sb recht Leendert Tieleman en Lena Pieternella Kostense. Havennieuws Afgelopen woensdag is de YE 53 van Steketee-Van der Jagt de scheepshelling van Van Dui- vendijk opgetrokken. De mos- selkotter wordt van een nieuwe hak (onder het roer) en van nieuwe boeien voorzien. Ver der wordt er anti-fouling op het schip toegepast en worden er nieuwe zinkanoden ge plaatst. De afgelopen week heeft de Z 470 een plaats op de helling van Van Duivendijk in genomen. In opdracht van Pad mos is de schroef aan dit schip opgeknapt en is er een knip- en scheerbeurt toegepast (teren, antifouling, schilderen, etcete ra). De Bou 201 heeft de werf van Maaskant in Bruinisse ver laten om in Stellendam ge zandstraald te worden. Pad mos is b'ezig met het plaatsen van nieuwe bokken, een vangstverwerker en het ver vangen van een vislier aan de viskotter BX 759 van oliehan del De Boer te Urk. TIRANA - Het Albanese parle ment heeft woensdagavond de communist Kastriot Islami tot nieuwe voorzitter van het Al banese parlement gekozen. Het HEAO- afstudeeronderzoek is de twee de grote navraag naar de waar dering van Omroep Zeeland. De nieuwe resultaten geven qua bereik en beluistering in grote lijnen hetzelfde beeld te zien als de gegevens van het eerder bekend gemaakte - kwantitatieve - onderzoek van de Dienst Kijk- en Luisteron derzoek (KLO) van de NOS. Ongeveer de helft van de Zeeuwse bevolking van 15 jaar en ouder heeft in het eerste bestaansjaar van de Zeeuwse omroep weieens geluisterd. De luisteraars zijn jong en oud, man en vrouw en van laag op geleid tot hoog opgeleid, maar relatief 4e grootste aanhang is te vinden bij de uitzendingen tussen de middag en onder vrouwen, onder laag opgelei den en in de leeftijdsgroep van 45 tot 60 jaar. Percentages De HEAO-studentes hebben ook geconstateerd, dat het me rendeel van de luisteraars te vinden is in Midden-Zeeland ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande heeft naar aan leiding van de onlangs gehou den vergadering een nieuw be stuur samengesteld. Nieuwe voorzitter is geworden H. Doe- leman uit Dreischor. Hij volgt J. D. de Kam op, die tijdens de laatste vergadering zijn func tie heeft neergelegd. (67%). Voor Zeeuws-Vlaande- ren en Schouwen-Duiveland worden lagere percentages ge noteerd, respectievelijk 26% en 7%. Daarbij moet wel worden aangetekend, dat voor het on derzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen en het noorden van Zeeland ook minder mensen zijn geënquêteerd, respectieve lijk 29% en 14% van het totale potentiële publiek. De onderzoeksters schrijven de geringe beluistering op Schouwen-Duiveland toe aan de mogelijkheid om daar ook de regionale omroepen Radio Rijnmond en Omroep Brabant te ontvangen, die beide al de hele dag uitzendingen verzor gen. In de gesprekken met luisteraars kwamen ook wen sen voor de toekomst naar vo ren: meer zendtijd voor Om roep Zeeland, meer Neder landstalige muziek, uitgebrei dere agenda, regionale recla me, programma's voor jonge ren. Bemoedigend Omroep Zeeland vindt het Tweede voorzitter is geworden het nieuwe bestuurslid J. Kloosterziel uit Nieuwerkerk. Penningmeester en secretaris is A. Leijdekkers. Tweede se cretaris is drs P. F. Vleugel en tweede penningmeester is ing S. Eggink-du Burck. Tot alge meen bestuurslid zijn gekozen R. Korstanje uit Zierikzee en HEAO-onderzoek belangwek kend en bemoedigend. Direc teur-hoofdredacteur Flip Feij: „Opnieuw krijgen we beves tigd, dat we er in het eerste jaar al in zijn geslaagd ons een behoorlijke aanhang te ver werven. In de programmering hebben 'we de nadruk willen leggen op de dagelijkse nieuws- en actualiteitenvoor ziening en het is natuurlijk prettig om te merken, dat de meeste waardering van de luisteraars ook uitgerekend daarnaar uitgaat. Ook "de be kendheid en de waardering die de andere programma's genie ten ervaren we als een pluim van de Zeeuwse luisteraars", aldus Feij. Hij vindt het opmerkelijk, dat de beluistering op Schouwen- Duiveland blijkens het onder zoek belangrijk achterblijft bij overig Zeeland: „Het is voor het eerst dat we dat zo op tafel krijgen en ik vraag me dan ook meteen af of de beluistering op Tholen Sint Philipsland even eens een stuk minder is dan in Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarvoor is mis schien nog nader onderzoek nodig en wellicht moeten we nu al denken aan mogelijkhe den om ook in het noorden van de provincie meer luisteraars met Omroep Zeeland ver trouwd te maken. Misschien moeten we in de toekomst zelfs wel streven naar een vaste ver slaggever voor het noorden met een hulpstudio in Zierikzee, net zoals we al extra facilitei ten hebben in Zeeuwsch- Vlaanderen", aldus Feij. Hij wijst er echter op, dat de eerste prioriteit van Omroep Zeeland nu ligt bij het aantrekken van nieuwe journalisten, zodat ge werkt kan worden aan uitbrei ding met uitzendingen in de ochtenduren. De verwachting is, dat zo'n uitbreiding het luistergedrag ook zal beïnvloe den. drs B. Beijersbergen uit Kerk- werve. De wisselingen waren nodig in verband met het vertrek van de bestuursleden De Kam, L. J- Zondag, W. P. de Vrieze en N. G. Timmerman. A. J. Branden- barg en Vleugel stelden zich herkiesbaar en werden herko zen. Door DIGNATE ROBBERTZ 131 Het sneeuwde, sneeuwde Over het dorp en de duinen en over de zee. Het leven was afgesloten. Het lag verborgen achter de we meling en hield de adem in. Het sneeuwde over het huisje van Jikke- mien. Ze had een warme stoof onder Si- men's voeten geschoven en keek naar zijn hoofd dat een beetje voorover op zijn borst hing. Hij zat al een uur lang naar de sneeuw te kijken alsof dit de laatste keer was dat hij de vlokken zag vallen. Jikkemien schrok van haar eigen gedachten. Ze herin nerde zich andere winters toen Simen zijn werk had en zijn lang haar afschudde bij het binnenkomen als het sneeuwde. Dat haar was nu dun en wit geworden. Het hing langs zijn doorschijnende slapen en als hij haar aankeek was het of hij haar toch niet zag, maar iets dat achter haar was. De sneeuw op de vensterbank was al een dikke laag geworden die tegen de ruiten stond. Jikkemien legde haar armen op een stoel leuning en kon niet laten naar de vlokken te kijken. Die dwarrelden, als haar gedachten van Simen naar Arend. Ze hield haar ogen half dicht en het was of zijn lachend gezicht uit de sneeuw opdook. Hij wilde nu zelf be ginnen. Een eigèn werkplaatsje en een win kel. Hij kon de boel van zijn baas overne men. En zij had haar geld geteld, maar het was niet genoeg. Dan zag ze door de weme ling de ruige kop van Max, die naast Arend op de rand van de welbak gezeten had. En later was de jongen opgetogen in den uuze gekomen, want Max kon hem een renteloos voorschot geven. En zij had niet geweten of ze er blij of verdrietig mee was. Simen bewoog zich en keerde zijn gezicht naar het raam. Zijn handen lagen in elkaar gevouwen op zijn buis en leken goor bij het zuiveren wit, dat licht afstraalde tot achter in den uuze. Jikkemien voelde zich omsloten door de sneeuw, die alle uitzicht benam. Het was of hun huis alleen op de wereld stond, of er geen geluid ooit meer zou doordringen. En Simen zweeg en verroerde zich niet. Nu duurde het niet lang meer, dan zou ze al leen zijn. Arend zou trouwen en met Bette in de stad gaan wonen en Simen zou naar Jan gaan. Ze ging verzitten en zocht naar de kous, die ze gemeend had te stoppen. Die was op de vloer gevallen. Ze zag de fijngebreide boord, dat had Kee gedaan. En weer begon nen haar gedachten als de sneeuwvlokken te bewegen. Naar het Olmenhof waar Kee haar kinde verwachtte. En ze probeerde het gezicht van Simen weer te zien zoals het ge weest was toen hij dat bericht hoorde. Ze bukte zich en raapte de kous op, maar haar handen gingen weer open. Ze keerde ze om en liet de palmen naar boven liggen. Leeg waren ze nu, een paar keer bewoog ze haar vingers open en dicht. Dan hoorde ze Simen als van heel ver zeggen: Wat is 't stille Hij was recht gaan zitten en speelde met een luciferdoosje. Ze dacht er over of ze hem zou zeggen hoe leeg het was, maar ze bleef zwijgen en volgde haar verbeelding door het huisje en het hof. De klok tikte eender als op de eerste dag dat ze hier kwamen. Simen had ze opgehan gen aan de grote spijker en zij zelf had de gewichten blinkend gepoetst en aan de ket ting gehaakt. Het kammenet was niet ver anderd al lag achter de deuren geen kinder goed meer en al waren de kleine buisjes en rokjes naar de zolder in de kleerkist ver huisd. Haar ogen bleven rusten op de klink van de deur. Daar had Arend enige malen zijn vingers tussen gekneld en Jan liet de deur altijd open staan als hij achter haar aan het hof inliep en in het schommeltje klom. Dat lag nu ook vol sneeuw, ze had het gezien toen ze de geit ging melken. En het vondertje was één geworden met de duif kanten. Je kan nie begriepe dat we een zeumer beleefd ebbe, zei Simen weer, alles is be dekt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4