30 'Roken is heel erg lekker, niet roken is nog lekkerder §3 Natuurbeschermers onder vuur tijdens discussie over fietspad Hoogenboomlaan 0 Vers Bakkerij Verwijs i Geraniummarkt op de Balie te Zierikzee VERWIJS if Mol Weekend reclame MOORKOPPEN KRENTEBOLLEN gewoon beter. NTIJDS ONTWERP. Wat dacht u van Parade of Avant Garde? Juist. Ook naar Zonnemaire? A. J. Padmos: Besluiten worden hier genomen en niet achter het bureau van een of andere vogelaar Inbraken in woningen Meeste deelnemers cursus Samen Stoppen inderdaad gestopt met roken Winterse buien ZOMERPOSTZEGELS 3 AFSCHEID 4 DIALECTENMIDDAG 7 TENNIS Op zaterdag 4 mei Inbraak in kantoorpand Zierikzee Uw Echte Warme Bakker Nieuwe schoonmaak actie op stapel in Zierikzee SCHE NIEUWSBODE n een auto. een pittig karakter ntor. anden, volledige trale portier- ichterbankleuning e- en kofferklep, dek de talenten van de rie. onform de Toyola-bepalingen. ijs en uitvoering voorbehouden. )en Helder tot 1 25 jaar ook zo lenvereniging. •om gaat de Vereniging ■on stug door met haar - zoals het Waterpact' cue van een aantal orga- lies, waaronder ook de lenvereniging, die hun Eten bundelen om de ver- ïg van de grote rivieren, Jsselmeer, de Noordzee Waddenzee aan te pak- De Nationale Postcode -ij'Steunt ook dit initia- Want de Waddenzee is /aarachtig waard om be en te blijven! [hi het grootste natuurgebied \tropa is er nog ruimte voor de 'td. Maar dan moeten we de ouee schoon blijven houden. ïn van maand ihrijven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24933 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 CN O BURGH-HAAMSTEDE - 'De' natuurbeschermers moesten het flink ontgelden dinsdag tijdens de vergadering van dë commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschouwen. Met name CDA-commissielid A. J. Padmos haalde fel uit: 'De besluiten worden hier genomen en niet achter het bureau van een of andere vogelaar'. De discussie brandde los naar aanleiding van een toelichting van wethouder ir. C. W. Veer hoek op de stand van zaken met betrekking tot het bestemmingsplan Hoogenboomlaan. De gemeente Westerschouwen wil een fietspad langs de Hoo genboomlaan in Renesse, maar dat fietspad staat niet ingete kend op de bestemmingsplan- kaart. Men vreest dat als men dat wel doet de natuurbescher mers er onmiddellijk op in zul len springen en allerlei bezwa- DUIVELAND - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in twee woningen in de gemeente Duiveland. Uit het huis van H. J. C. uit Duiveland werd een videore corder gestolen en een kluisje met papieren. In de woning van C. J. H. werd wel ingebro ken, maar de inbrekers namen niets mee. De bewoners van de woningen sliepen tijdens de in braken gewoon door. WASHINGTON - Het Ameri kaanse Congres heeft woens dag maatregelen goedgekeurd die een einde moet maken aan de treinstaking. De staking was woensdag eerder op de dag uitgebroken. Zowel het Huis van Afgevaardigden als de Se naat keurden wetsvoorstellen goed om de staking te stoppen. ren tegen een dergelijk fiets pad aan zullen dragen. „Daarom willen we deze keer de zaken maar eens omdraai en", lichtte wethouder Veer- hoek toe. „In het bestemmings plan stellen we als gemeente wel heel duidelijk dat een fietspad langs de Hoogen boomlaan wenselijk is. Laat de Zeeuwse Milieu Federatie dan maar aangeven waar en hoe dat fietspad dan aangelegd kan worden". De benadering van Veerhoek wekte wat verbazing bij de commissieleden. A. J. Padmos verwoordde het algehele gevoe len: „Als wij willen dat daar een fietspad komt moeten we gewoon open kaart spelen", al dus de CDA-woordvoérder. Wethouder Veerhoek had al eerder laten weten het fietspad best in te willen tekenen en had dan ook geen enkele moei te met de opmerking van Pad mos die met instemming door J. van den Berge (SGP/RPF) en dr. H. J. van Zuylen begroet werd. Wel liet de wethouder door schemeren dat men eigenlijk beter een confrontatie met de ZMF uit de weg kan gaan. Want, zo stelde de wethouder: 'Met de ZMF is het kwaad ker sen eten'. De eerder aangehaal de opmerking van Padmos dat besluiten door de gemeente raad en niet door 'een vogelaar' genomen worden vond Veer hoek toch wat te ver gaan. ,,U weet net zo goed als ik dat het zo niet werkt". Recreatiebus Alleen PvdA-commissielid J. C. Hendrikse nam een wat af wijkend standpunt in. Hij kon zich wel vinden in de gedachte van Veerhoek dat de natuurbe schermers nu maar eens zelf met een oplossing moeten ko men. Hij tekende daar meteen bij aan dat het in de allereerste plaats gaat om de veiligheid van de fietsers. „Want die zit ten nu behoorlijk in de knel op de Hoogenboomlaan", aldus de sociaal-democraat. Wethouder Veerhoek wees tot slot nog op de mogelijkheid een recreatiebus de campings langs de Hoogenboomlaan langs te'laten rijden om op die manier de campinggasten er toe te bewegen de auto te laten staan. De commissieleden rea geerden wat sceptisch. Men bleek niet al te veel vertrou wen te hebben in de bereidheid van de recreant om de auto op de camping te laten en per bus of fiets naar Renesse of het strand te gaan. Voor wat betreft de aanpassing van het voorontwerp-bestem mingsplan Lagezoom kwam van de kant van de commissie weinig commentaar. Ook geen enthousiasme van de commis sieleden. „Ik hoop hier het al lerbeste van", verzuchtte A. J. Padmos. VVD-woordvoerder Van Zuylen liet een ander ge luid horen. Hij stelde dat men tevreden moet zijn met wat er nu bereikt is, hoewel ook hij onderkende dat er nog steeds knelpunten zijn. Brouwersdam Ook op de agenda van de com missievergadering het rapport Terp over speerpunt Brouwers- dam. In dat rapport worden verschillende aanbevelingen gedaan voor herinrichting van dat gebied. Zo wordt gesteld dat er meer mogelijkheden voor fietsers en wandelaars moeten komen en wordt ook het plan gelanceerd voor de aanleg van een surfpier. CDA-woordvoerder Padmos liet in een eerste reactie op het plan weten nog veel verder te willen gaan. „Ik denk dat wij ons eens moeten bezinnen op herinrichting van de hele West hoek", aldus de christen democraat. „We moeten de hele Kop van Schouwen aan durven pakken". PvdA-vertegenwoordiger J. C. Hendrikse stelde herhaalde lijk dat wat er ook gebeurt men in iéder geval niet moet overgaan tot verdëre uitbrei ding van recreatie ten oosten van de Helleweg. Hij voegde daar aan toe dat naar zijn idee de gemeente Westerschouwen niet, zoals één van de aanbeve lingen in het rapport luidt, even pas op de plaats moet ma ken met het bestemmingsplan Rampweg maar gewoon verder moet gaan met de uitwerking van dat bestemmingsplan. VVD-woordvoerder Van Zuy len stelde in een eerste reactie op het rapport nadrukkelijk dat de gemeente Westerschou wen de vinger aan de pols van de Brouwersdam moet houden. „We moeten meedenken met de ontwikkelingen daar. Daar kunnen we ons niet van distan tiëren", aldus de liberaal. SGP/RPF-woordvoerder J. van den Berge sprak zich uit tegen uitbreiding van verblijfsre- creatie, maar voor goede sani taire voorzieningen aan de Brouwersdam. Wethouder ir. C. W. Veerhoek stelde in reactie op het commentaar van de commissieleden allereerst dat het nog wel even zal duren eer een mogelijke herinrichting van de Brouwersdam haar be slag zal krijgen. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat men niet hoeft te vrezen dat het bestemmingsplan Rampweg weer op losse schroe ven zou komen te staan. Voor wat betreft de recreatieve druk op Westerschouwen als gevolg van de drukte op de Brouwersdam constateerde Veerhoek nuchter dat er nu reeds sprake is van een zekere uitstraling van de Brouwers dam op Westerschouwen. „Dat feit ligt er nu eenmaal en daar zullen we op in moeten spelen", aldus de wethouder. Realiteit „Waar we voor moeten uitkij ken", zo vervolgde de wethou der, is dat er geen extra druk op Westerschouwen ontstaat door verblijfsrecreatie bij de Damaanzet. We kunnen de re creant moeilijk naar Goederee de sturen". Veerhoek koppelde daar de opmerking aan vast dat Westerschouwen niet zon der de Brouwersdam kan. „Ik wil de ogen niet sluiten voor het feit dat de recreatie daar toeneemt. Daarom kunnen we beter zorgen dat we zelf mee kunnen praten". SGP/RPF- woordvoerder J. van den Berge sloot zich daarbij aan. ZIER1KZEE - „Van de week toen ik op straat liep vroeg een paar jongeren of ik een vuurtje voor ze had. Ik hoorde mezelf antwoorden: Nee, ik rook niet meer. Dat gaf zo'n kick. Ik ben een hele dag blij geweest. De 36-jarige Jolande Lievense-Waldrecht uit Zierikzee is een van de mensen die, via deelname aan de cursus Samen Stoppen, haar verslaving aan het roken van sigaretten heeft over wonnen. De cursus werd (en wordt) door de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis georganiseerd. In Zierikzee namen er zeven mensen aan deel. Vijf van die zeven is het gelukt om inderdaad te stoppen met roken. Ook Jolande Lievense heeft nu de kracht om, zoals ze zegt, 'de valkuilen van het ou de vertrouwde vriendje, de si garet te ontwijken'. Op haar zestiende rookte ze haar eerste sigaret. „Uit nieuwsgierigheid en om er bij te horen", reali seert ze zich nu. Dat resulteer de in een rookverslaving die ruim 20 jaar duurde. Drie jaar geleden probeerde Jolande Lievense, na een medisch ad vies, voor de eerste keer op ei gen houtje te stoppen met ro ken. „Dat lukte niet. Ik was onvol doende gemotiveerd om de val kuilen die zich daarbij voor doen te ontwijken". Valkuilen die bestonden uit de sterke be hoefte aan een sigaret op aller lei momenten. Op hele rustige tijden als ze ging zitten met een kopje koffie of wanneer ze gespannen was of zich verveel de. „Je gaat weer roken omdat je het eigenlijk heel erg lekker vindt". Jolande Lievense pro beerde drie keer op eigen hout je tevergeefs van het roken af te komen. Ook nu het haar wel is gelukt om te stoppen heeft Jolande nog steeds het idee dat roken lekker is. „Maar niet roken is nog lekkerder. Je voelt je beter, je ruikt beter, je proeft meer. En het geeft een groot gevoel van trots wanneer je merkt dat het je lukt om niet meer te ro ken". Dat positieve idee is vol gens haar van essentieel be lang in de strijd om het niet- roken vol te houden. „Je moet de gedachte dat je zo graag wilt roken onderdrukken en je con centreren op de positieve din gen. Ik doe het al zoveel dagen zon der sigaretten en ik kan nu fietsen zonder zo snel te moe ten hijgen. Iedereen heeft een persoonlijke reden om te stop pen. Zo gauw je die kunt oproe pen op moeilijke momenten ben je een heel eind". Een manier van denken die me de het resultaat is van de cur sus Samen Stoppen met roken. „Doordat je het in de groep moet formuleren word je je be wust waarom je rookt, wan neer je rookt en waarom je wilt stoppen. Op eigen houtje lukte dat stoppen nooit, maar samen met anderen wel. Het meest be langrijke is dat je weet dat je allemaal dezelfde rotgevoelens hebt en daartegen vecht. Je bent niet de enige die het moei lijk heeft en dat steunt enorm. Het geeft je de moed om door te gaan. Ook wil je niet afgaan ten opzichte van de groep. Niet de eerste zijn die weer heeft ge rookt". De cursus duurde vier weken. In de eerste week kwam men vier keer bijeen, de tweede week twee keer en de laatste weken een keer. „Die vier bij eenkomsten gedurende de eer ste week zijn ook echt nodig. Want je hebt het heel moeilijk als je afkict van je vriendje de sigaret". Moeilijkheden die zich onder meer uiten in licha melijke verschijnselen: minder goede slapen, veranderingen in de stoelgang, het koud hebben en hoesten. „Als je rookt lig gen de trilhaartjes in je lucht wegen plat. Wanneer je stopt gaan ze weer rechtop staan en houden slijm vast dat je dan moet uithoesten". Naast die lichamelijke ver schijnselen moet Jolande vech ten tegen de trek in een sigaret. „Op de cursus hoor je de verha len van anderen die het net zo moeilijk hebben en je krijgt tips om het vol te houden". Die eerste week is volgens Jolande de periode dat je het gevoel hebt niet meer 'te mogen ro ken'. „Daarna zeg je: ik rook niet meer". Dat gevoel van niet meer mo gen heeft alles te maken met de voorbereidingen voor aanvang van de cursus; de stopdag. Jolande Lievense-Waldrecht en haar dochters Sophie en Emma: ..De asbak is nu alleen nog voor pa piertjes". „Eerst moet je je rookgedrag analyseren door op te schrijven wanneer je rookt en waarom. Twee weken voor de stopdag worden de gewone sigaretten vervangen door nicotine-arme zodat je lichaam al minder gifstoffen te verwerken krijgt". Behalve voor het uitwisselen van ervaringen wordt de cur sus ook gebruikt om informa tie te geven. „Er komt een keer een huisarts, een psycholoog en een diëtiste die vertellen over de gevolgen van roken en ant woord geven op mogelijke vra gen van de cursisten". De tweede week van de cursus omvatte Jolande's eerste ge dachte *s morgens bij het opstaan niet meer de behoefte aan een sigaret te hebben. „Dat kwam minder vaak, maar wel erger". Nu de cursus is afgelo pen heeft de Zierikzeese die be hoefte redelijk onder controle. „Ik ben er nog niet vanaf. Als iemand een sigaret opsteekt vind ik dat heerlijk ruiken. Maar tot nu toe is het mij ge lukt om er zelf vanaf te blij ven". Jolande streeft er naar om dat vol te houden tot haar 65e. „Dan vraag ik voor mijn ver jaardag een pakje sigaretten en een aansteker. Ik zeg niet dat het mij zal lukken om nooit meer te roken. Maar ik wil niet meer roken. Ik leef bij vandaag en morgen wil ik ook niet meer roken". Niet bij alle cursisten is de po ging om te stoppen zo succesvol afgelopen. P. du Buf uit Zierik zee heeft het precies tien dagen volgehouden. „Dat komt om dat ik in de horeca werk. De werkzaamheden daar brengen met zich mee dat je met pieken zwaar wordt belast. Als je dan een a twee trekjes van een siga ret kunt nemen ben je veel rus tiger. In de horeca zit je ook al tijd tussen de mensen die ro ken en de sigaretten liggen voor het pakken. Dat is heel moeilijk als je wilt stoppen". Du Buf zegt na de cursus wel een stuk minder te zijn gaan roken. „Ik wil het nog een keer proberen. Als er weer een cur sus Samen Stoppen komt doe ik mee". Of een dergelijke cursus weer wordt georganiseerd op Schouwen-Duiveland hangt volgens de Provinciale Vereni ging Het Zeeuwse Kruis af van het aantal belangstellenden dat er aan wil deelnemen. Door anderen te overtuigen overtuigen wij onszelf Junius HET WEER Vannacht regen of natte sneeuw, wegtrekkend naar het zuiden. Overdag wisselend bewolkt en en kele winterse buien. Min.temp. on geveer 2 graden en hier en daar vorst aan de grond. Middagtemp. rond 8 graden. Noordoosten wind. 1 De eerste zomerpostzegels werden in het postkantoor uitgereikt aan Rabobank-directeur Wessels. Na 22 jaar nam J. van der Have afscheid van de Rode Kruis-afdeling Bruinisse. In hetTonnenmagazijn te Brouwershaven werd een di alectenmiddag gehouden. Het 35+ tennisteam van Den Haene heeft zich met een 4-2 overwinning hersteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Op initiatief van de afdeling Schou wen-Duiveland van de vereniging Groei en Bloei wordt op de Balie naast de Dikke Toren een gerani ummarkt gehouden. Het evenement vindt plaats op zaterdag 4 mei van 8.00 tot 15.00 uur. Omdat de datum waarop de markt wordt gehouden dit jaar voor de herdenkingsdagen en voor moederdag valt, verwach ten de leden van Groei en Bloei veel belangstelling voor het evenement. Behalve vele soor ten geraniums wordt op de markt een groot assortiment rots- en perkplanten, struiken eri coniferen tentoongesteld en te koop aangeboden. Ook de ei- landelijke fuchsia- en bijenve reniging zijn met een eigen stand op de markt aanwezig. In de presentatiestand van Groei en Bloei kunnen de be zoekers van de markt gratis ad viezen en tips krijgen over planten. Men kan het Groei- en Bloei-tijdschrift inzien en er wordt een demonstratie bloem schikken gegeven. Het evenement omvat verder, speciaal voor de kinderen, en kele optredens van Mario de goochelaar. Voor de muzikale omlijsting zorgt het Zierikzee se straatorgel. TOKYO - De officiële af- scheidsceremonie van Sovjet president Michaïl Gorbatsjov bij de Japanse keizer Akihito, dat vandaag, donderdag op het programma stond, is uitgesteld tot vrijdag. ZIERIKZEE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in een kantoorpand aan de Poststraat te Zierikzee. Nadat de dieven het gebouw via braak waren binnenge drongen gingen zij er vandoor met een onbekend geldbedrag, een telefoon en een telefoon- beantwoorder. C. S. T. uit Zie rikzee deed aangifte van de in braak. Advertentie De bekende en DAT IS SMULLEN GEBLAZEN Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 Zierikzee ZIERIKZEE - Als het aan het echtpaar Hans en Joke Lind- hout uit Zierikzee ligt gaat een flink aantal schoolkinderen binnenkort weer aan het werk om Zierikzee schoon te maken. Vorig najaar werd ook al een dergelijke schoonmaakactie gehouden. Iben werd een gedeelte van Zierikzee ontdaan van zwerf vuil en dat leverde een contai ner vol vuil op. Toen werd ook al de principe-afspraak ge maakt dat een dergelijke actie herhaald zou worden en nu hebben de plannen inmiddels vastere vormen aangenomen. Vooralsnog gaat men uit van de week van 22 tot en met 26 april als 'schoonmaakweek'. Rapporten Iedere school die aan de schoonmaakactie mee wil doen bepaalt zelf waar en wanneer er precies schoongemaakt gaat worden. Voor containers wordt gezorgd. „We hebben ook enige reactie bij de scholen van het Hatfieldpark bemerkt. Mis schien zou ook daar wat ge daan kunnen worden? Alle beetjes helpen", aldus Hans en Joke Lindhout. Zij vragen de scholen in een brief om rapporten samen te stellen over de staat waarin de omgeving van de school, of een ander gedeelte van Zierikzee, verkeert. „Een gebied wat ook aandacht nodig heeft is het ge bied bij de katholieke begraaf plaats aan de Grachtweg. Mis schien zou even verderop ook eens door de mensen van de ZWN ingegrepen kunnen wor den", aldus Joke en Hans Lind hout. „Dit gebied is geen visi- tikaartje voor Zierikzee ter wijl het voor velen wel de en tree van Zierikzee is".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1