Drukbezochte uitvoering van Kunst en Eer in Concertzaal JIKKEMIEN Auteur Stig Claesson haalt in Nieuwer kerk herinneringen op Auto's beschadigd Na ramp betrokken bij wederopbouw DEURSLOTEN DEURKRUKKEN en INSTEEKGRENDELS HERMAN JANSEN Ml AAN DAG 15 APRIL 1991 NR 24931 3 Kunst en Eer in actie. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het was een drukte van belang in de Concertzaal, afgelopen zaterdagavond. Wie enkele minuten voor de uitvoering van de Koninklijke Har monie Kunst en Eer nog binnen kwam moest zoeken naar een plaatsje. Jong en oud was er klaar voor, een optreden van het harmoniekorps, het tamboerkorps, het leerlingen-ensemble en het dixieland-ensemble. Het programma werd begon nen met het Zeeuws Volkslied dat door de meeste bezoekers vol overgave staand werd mee gezongen. Hoewel enkelen toch nog niet zonder gêne waren en maar een beetje naar hun pro gramma staarden, het wel komstwoord Was dit jaar kort. „Want", zoals voorzitter Asma zei „vorig jaar werd geklaagd dat het voorwoord en de praat jes tussendoor te lang in beslag namen. Dus dat moeten we vanavond voorkomen". Lachsalvo De 'praatjes tussendoor' wer den verzorgd door ladyspeaker Saskia Eggink. Bij ieder mu ziekstuk vertelde zij iets over de componist en de mu ziekstijl, iets wat af en toe met een lachsalvo werd beloond. Zoals het verhaal dat bij het eerste muziekstuk werd ver teld over componist Franz von Suppé. Deze componist compo neerde zijn werk Bandi- tenstreiche Ouverture in een omgeving met een schreeuwen de papegaai, doodskoppen aan de muur en ging iedere avond te ruste in een voor hem op maat gemaakte doodskist. Een veelbelovend vooruitzicht voor zijn muziek. De vijftig koppen tellende Ko ninklijke hafmonie had zich goed voorbereid op deze jaar lijkse uitvoering. De pakken mooi geperst en de instrumen ten tot glimmend toe gepoetst. Voor het begin van het concert werd nog even in de zaal geke ken om te kijken wie er alle maal waren en wanneer een fa milielid of bekende werd her kend werd er enthousiast ge zwaaid en geseind. Dat was echter voorbij toen dirigent Gerard Jordans het podium be trad, dat was het teken om er serieus tegenaan te gaan. Mu ziek Maestro. Tevreden Het optreden van het harmo niekorps werd met enthousias me begroet. Het applaus hield lang aan en van zowel de boven- als de benedenverdie ping klonk een tevreden ge mompel van het publiek. „Het was een genot óm naar te luisteren", aldus éen oudere toeschouwster tegen de dame die naast haar zat. „Ik vind het toch zo mooi hè, die muziek. En dan die jongelui die ook al zo mooi meespelen. Nee, het was prachtig, hoor". Niets zo leuk dan een tevreden toe schouwster. Er zitten inderdaad flink wat jonge mensen in het harmonie korps Kunst en Eer. Ook secre taris C. L van der Linde be aamt dit. „Weet je wat het is, dat er zoveel jonge mensen in zitten is natuurlijk hartstikke leuk, maar er zit ook een be paald risico in. Wanneer deze jonge muzikanten nog op de basis- of middelbare school zit ten bezoeken ze de repetities nog trouw, maar zodra ze ver der gaan studeren trekken ze vaak weg en hebben ze geen tijd of de mogelijkheid niet meer om naar de repetities te komen. En dan verlies je weer een deel van de capaciteit als harmonie, vandaar dat we zo veel mogelijk jonge leerlingen proberen aan te trekken om de vertrekkende leden in de toe komst te vervangen", aldus Van der Linde. Duimen Het harmoniekorps had het zich niet gemakkelijk ge maakt. In het laatste werk dat zij tijdens het eerste deel van de voorstelling ten gehore brachten moest iedereen flink doorblazen, fluiten, slaan en rammelen. Ook ladyspeaker Saskia Eggink erkende dat het stuk flink moeilijk was, want ze vroeg het publiek van te vo ren om maar vooral te duimen. Maar dat bleek niet nodig, want de harmonie wist de toe schouwer/toehoorder zonder problemen door de drie hoog ste bergen van de Andes te lei den in het stuk Cordillas de Los Andes. Zeker niet als laat ste door het optreden van diri gent Gerard Jordans als gids. Tijdens deze jaarlijkse voor stelling ook een optreden van het leerlingen-ensemble onder leiding van harmonie-saxefo- nist Adrie de Vos. Die volgens de ladyspeaker nog zenuwach tiger was dan de leerlingen zelf. Deze vertelden niet ze nuwachtig te zijn, „Want we hebben tenslotte al een keer een concert gegeven in de Cor- neliastichting", aldus de leer lingen vol zelfvertrouwen. De toekomst Er was wel wat versterking uit de harmonie bij het leerlin gen-ensemble, "maar ze konden zelf ook al aardig wat spelen. „De toekomst, van de harmo nie", aldus Van der Linde. De jongeren hielden zich wat meer bij het moderne werk als Love me Tfender van Elvis Presley en een stuk uit Jezus Christ Su perstar. Hier en daar was er af en toe een onverwacht hoog toontje, maar wie let daar op? Het zit wel goed met de toe komst van de harmonie. Toch zijn het niet alleen jonge ren die deel uit maken van de harmonie. Tijdens de voorstel ling was er ook nog een verras sing voor K. O. O. P. Broekhui zen. Deze zesenzestigjarige muzikant werd in het zonnetje gezet omdat hij al vijftig jaar muzikant is. Hoewel niet altijd bij de Zierikzeese muziekver eniging. Op zestienjarige leef tijd werd Broekhuizen lid van muziekvereniging Soli Deo Gloria in Alblasserdam. Daar bleef hij actief tot 1962, waarna hij voor zijn werk verhuisde naar Zierikzee. Oorkonde Hoewel verhuisd was dat voor hem- geen reden om zijn instru ment aan de wilgen te hangen, maar werd hij lid van Kunst en Eer. En daar speelde hij trouw verder op zijn Euphonium. Te vens maakt hij deel uit van de blaaskapel waar hij het liefst werk van Ernst Mosch speelt. En zo is K. O. O. P. Broekhui zen alweer negenentwintig jaar bij Kunst en Eer. In totaal is hij dus zo'n vijftig jaar actief in de harmonie-wereld. Reden genoeg voor Kunst en Eer om hem een KNF-speld en oorkon de te overhandigen. Al met al was het een gezellige avond die door de bezoekers met enthousiasme werd be groet. „Het is natuurlijk altijd maar afwachten hoe het gaat. Tijdens de laatste repetitie liep het nog niet zo soepeitjes", al dus secretaris Van der Linde. „Maar ik kreeg het idee dat we het best deden vanavond. Ja, ik ben best tevreden. Volgend jaar weer zo". RENESSE - Bij een aanrijding zaterdag op de Rampweg bij Renesse raakten twee auto's licht beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Het ongeluk gebeurde toen G. uit Tilburg met zijn auto over de Rampweg in de richting Re- nesse reed. Achter hem reed K. uit Sommelsdijk met zijn auto. G. moest afremmen, voor een langzaam rijdende auto. K. zou dat te laat hebben gezien en botste achterop G. Beide auto's liepen schade op. Op het erf ratelden de wielen van nieuw aankomende wagens. Jong volk liep la chend en gearmd door de gang en keek even in de kamer waar de getrouwden koffie dronken. Een glazen brik reed vlak voorbij de ramen, de gekroonde zweep tikte tegen de ruiten. Janne fronste haar voorhoofd en streek ze nuwachtig langs haar gezicht. Ze bleef naar de deur kijken tot Kee en Samel binnen kwam. Kee lachte verlegen, maar Samel keek driest rond en begon de familie han den te geven. Jikkemien vond dat hij er goed uitzag in het mooie lakense pak en haar glimlach was trots en niet zonder lief de toen ze opstond om hem te begroeten. Kee tripte achter hem aan. Ze droeg een wit te zijden beuk met ingeweven bloemen. Bij iedere beweging tinkelden de gouden strik ken tegen de grote krullen, die Samel als huwelijkscadeau voor haar gekocht had. Jikkemien kon niet laten naar haar te kij ken. Ze hield haar hoofd rechtop en als ze achterom de lange tafels liep glinsterden de kroonspelden en zag ze de matte parels te gen het hagelwit van de ondermuts. Ze buk te haar blozend gezicht naar Jikkemien en fluisterde gejaagd: Oe is 't mee vader? Ik bin d'r glad akelig van dat 't un nie komme kan. Vluchtig gleden haar ogen langs de kanten beuk van haar moeder, die al vele malen ge wassen was en de kleine kraaltjes, die wel erg afstaken bij de zware toeren om haar ei gen hals. Maar ze zag ook de bewondering van Jikke mien en hoorde haar bewogen stem: Kind! Je ziet 't er uut of je van een boer gebo're bin. Met een brok in haar keel ging Kee terug naar Samel. Het was tijd. De verewagens reden voor. Eerst de glazen brik, die rijke lijk met witte bloemen gekroond was. De geur van theerozen wolkte over het hof en de grote toefen floxen en asters wiegelden mee als de wielen begonnen te draaien. Daarachter kwam de wagen van het Olmen- Door DIGNATE ROBBERTZ 129 hof. Josep mende, naast hem zat Krijn Wis se en op de tweede bank Jikkemien met de getuigen. Janne bleef thuis. Ze wilde niet ten aanschouwe van het hele dorp in het ge meentehuis gedragen worden. Met haar handen gevouwen en haar ogen dicht of ze sliep, wachtte ze tot het laatste geluid van de wagens verklonken was. Dan riep ze de meid. Geef me dadelik een poeier, ik ver- gaen van de piene. Ze veegde het zweet van haar gezicht en kreunde hardop. Ze moest het nu vervechten dat Jikkemien Joosse mee reed naar het gemeentehuis met haar zoon op hun wagen. Dat de trouwerij op het Olmenhof plaats had en dat de boeren en hun vrouwen vriendelijk waren voor Kee en bij haar kwamen om de mooie bruid te prijzen en haar veel geluk toe te wensen met de kinders. De meid, die een kommetje water en de poeiers bracht, durfde niets zeggen en haastte zich terug naar de bakkeet. Daar waren twee vrouwen bezig met de glazen en de geslepen karaffen waar ze klokkend de cognac en brandewijn uit de grote kruiken in goten. Die Kee is maer goed af, zei ze, ik bin mee 't er op schoole geweest, 't Kan raar loope in de waereld, want ze vocht net zó goed mee de boerezeuns as ons. En noe trouw ze mee Sammetje, daer ebbe ons al- tied 't meeste op gescholde. Ie is vee veranderd, sind dat t'un in dienst geweest is, vond de ene vrouw. Den goeien aerd van z'n vader is naer boven ge groeid, maer van Janne eit t'un een wille geërfd. Ze schikten de koekjes en schuimpjes op de glazen schotels en grepen de bruidssuikers met volle handen uit 't pak. De vrouw, die onder het eten moest bedie nen, zette de pot advocaat, die ze op haar heup steunde, neer en pikte met een vlees vork een paar boerenjongens uit een kom. Of ze noe zö goed af is? 't Is gin abbesje (pleziertje), zö'n schoonmoeder. (wordt vervolgd) DEN HAAG - De Nederlandse speelfilm „Kracht" heeft in Parijs (Creteil) de grote prijs van de jury gewonnen op een internationaal festival van vrouwenfilms. Dit heeft de re gisseuse van de film, Frouke Fokkema zondag meegedeeld. De film was de enige Neder landse inzending op het Festi val International des films des femmes. Op het festival waren films gemaakt door vrouwen te zien. Dinsdag 16 april NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.30 uur Cult, cultureel maga zine. 18.04 uur VARA's kindermenu met om: 18.04 uur Clowntje Charlie, te kenfilmserie. 18.19 uur Groentjes, natuurmo ment voor kinderen. 18.27 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 19.00 uur Journaal. 19.23 uur Toon Hermans, one man show in Carré. 21.42 uur In het nieuws, nieuws gepresenteerd door Astrid Joosten en Paul Witteman. 22.34 uur Golden Girls, come dyserie. 23.04 uur Impact: Vuurwerk aan de Diefdijk, documentaire over de ontploffing in de vuur werkfabriek van Culemborg. 23.52 uur Museumschatten. 00.07 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Santa Barbara, serie. 15.20 uur 'n stuk of 2, geva rieerd magazine. 16.15 uur Captain Planet, te kenfilmserie. 16.40 uur Adventures in di ving, natuurdocumentaire. 17.05 uur Zorro, serie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur B.O.O.S. magazine met Bart de Graaff. 18.10 uur Countdown, poppro gramma gepresenteerd door Jeroen van Inkel en Rob Sten- ders. 18.55 uur De heilige koe. 19.25 uur Die 2 speciaal, serie reisreportages onder het motto Holland is OK. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Wiseguy, Amerikaan se serie. 21.20 uur Vechtsportgala: de dag der krijgskunsten, demon straties en wedstrijden. 22.15 uur Chirurgenwerk, me disch magazine. Afl. 4. 23.30 uur Stop de persen, media-programma gepresen teerd door Tbm Egbers. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 10.00 uur Warreltaal, les 9. 10.30 uur Ons lichaam, les 6. 11.00 uur Vincent, les 2. 11.30 uur Nieuws uit de natuur, les 19. 14.00 uur Omrop Fryslan Edy- katyf. 18.00 uur Atlas van Anatolië, 4- delige documentaire serie over Anatolië. Afl. 3. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Monopolie, Deense serie in 28 delen. Afl. 7. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Lopend vuur, media- programma. 21.04 uur Faalangst, drieluik over de prestatie-maatschappij en haar slachtoffers. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie met om 23.00 uur Den Haag Vandaag. 23.15 uur Klassieke mechanica 2. Les 11. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.53 uur Kwislijn. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 46. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de windhaan. 18.10 uur Draaimolen, kinder serie. 18.20 uur De kasteelgeesten, 13-delige sërie. Afl. 7. 18.35 uur Black Beauty, Britse jeugdserie. Afl. 40. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moe ten raden wie van de drie pa nelleden een juist antwoord geeft. 20.40 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 21.55 uur Oei, grappen en grol len, naar werk van o.a. Alidor en Brasser. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur De vrolijke dokters van St. Swithin's, Britse come dyserie. 23.15 uur Coda, Anda Jaleo, van Federico Garcia Lorca, uit gevoerd door Gerda Lom- baerts, zang en Yves Storms, gitaar. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogen loos, afl. 162. 19.00 uur Van aap tot aap, 12 delige Frans/Indonesische na tuurfilmserie over alle moge lijke apensoorten en hun mi lieu. Afl. 9. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Starlight Hotel, Nieuw-Zeelandse speelfilm. 21.30 uur Programma van de Liberale TV- en Radio-Om roep. NIEUWERKERK - De bekende Zweedse auteur/te kenaar Stig Claesson brengt morgen, dinsdag, een bezoek aan Nieuwerkerk. Claesson heeft na de Wa tersnoodramp van 1953 met een internationaal ge zelschap medewerking verleend aan de wederop bouw in 1955. Claesson heeft in dit kader bo men geplant rond een voetbal veld en het fundament gelegd voor bejaardenwoningen. Voorts heeft deze groep buiten landers een kerkhof aangelegd in Nieuwerkerk. Claesson be zoekt deze plaats met zijn zoon en wil spreken met een of meerdere mensen, die de ramp van '53 en vooral bovenge noemde gebeurtenissen heb ben meegemaakt. Stig Claesson werd in 1928 in Stockholm geboren, waar hij ook opgroeide. Na de studie aan ee Kunstacademie en veel buitenlandse reizen debuteer de hij in 1956 met reisbeschrij vingen. Sindsdien heeft hij een groot aantal publikaties op zijn naam gebracht. Romans, novellen, causerieën (onder zijn pseudoniem in het dagblad Aftonbladet), reisschetsen en filmscenario's. Talentvol Hij stond bekend als talentvol tekenaar. Hij illustreerde on der meer boeken over Stock holm van A. Fogelström, een andere bekende Zweedse au teur. Zijn eerste boek, Verhalen van Europa, verscheen in 1956. Onder meer heeft Claesson reisverhalen over Europa en Canada geschreven, maar de meeste novellen spelen zich af in Stockholm. Het grote stadsleven en het be staan op het ontvolkte Zweed se platteland zijn vaak weerke rende thema's in zijn grote kwalitatief zeer hoogstaande produktie, die ook moderne sprookjes voor kinderen om vat. In zijn boek dat in 1980 ver scheen onder de titel Medan Ti- devattnet vander (Tbrwijl het getij keert) beschrijft hij een episode als lid van het interna tionaal gezelschap vrijwilli gers dat in Nieuwerkerk actief was tijdens de wederopbouw. Stig Claesson wordt in het ge meentehuis ontvangen door burgemeester A. Bergshoeff. De ontvangst is om 11.00 uur. Bij de ontvangst door de burge meester zijn ook aanwezig de- heer en mevrouw Schuilingh (de heer Schuilingh was inder tijd districtsopzichter bij de centrale dienst gemeentewer ken), mevrouw Van Felius en de heer Van der Laan. Geza menlijk bekijkt men foto's en krante-artikelen uit de voor noemde roerige tijd. Om 12.00 uur gaat de groep naar het kre- kengebied en daarbij worden de caissons van Ouwerkerk vanzelfsprekend niet over geslagen. Lunch In De Vier Bannen is vervol gens de lunch, waarna de groep om 14.00 uur vertrekt naar Nieuwerkerk. Daar wacht een bezoek aan het voetbalveld, de begraafplaats en woningen in de Unastraat; de plaatsen waar Claesson destijds werkte. Geref. Kerken Beroepen te Leeuwarden: drs. E. A. Broekema, Opende (Gr.); te Rhoon: drs. J. A. van Rootse- laar, Wildervank die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Kerken Vrijg. Beroepen te Musselkanaal-Val- thermond: H. Offereins, kand. te Assen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rijnsburg: T. M. Hofman, Ouderkerk aan de Amstel; te Gorinchem: H. de Bruijne, Purmerend; te Woer den: M. P. Hofland, kand. te Haarlem. Geref. Gemeenten in Ned. Beroepen te Bruinisse: F. Mal len, Alblasserdam; te Veenen- daal: J. Roos, Chiliwack (Can.). Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 17 april, 19.30 uur ds. G. J. van Aalst, Benthuizen. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Woensdag 17 april, 19.30 uur dhr. D. Monster, Bameveld. Verwachting t/m vrijdag 20 apr. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 5 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht noord 5 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 7 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 apr. Zon op 06.42, onder 20.38 Maan op 06.52, onder 23.36 Eerste Kwartier: 21 apr. (14.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer gaat na vandaag drastisch veranderen. Het wordt koud en er gaan buien vallen, som mige met hagel of natte sneeuw. Het hogedrukgebied bij Schotland verlegt zijn zwaartepunt richting IJs land en Groenland. Boven Scandi navië wordt de luchtdruk laag. Tus sen beide systemen stroomt dan koude lucht afkomstig uit de poolstreken naar het zuiden en be reikt ons land morgen in de loop van de dag. Naast perioden met zon kan er later op de dag ook een enkele bui vallen. De middagtemperatuur blijft bij 10 graden steken. Na mor gen wordt het nog kouder, 's Nachts temperaturen rond het vriespunt en in de middag een graad of 8. VLOERMATTEN op maat gesneden in cocos en nylon //i11iii JP Telefoon 01116-1» Losse onderdelen voor o.a. contra - dagschoot - klavier - spiraal en deurkrukveren, borgringen, kogeltjes, schoot- geleiders, stelschroefjes, patentrozetboutjes, stiften, nylonringen, stelstiftbouten, enz. Deltastraat 12 NIEUWERKERK Tel. 01114-1465 ZIERIKZEESCHEÜ nieuwsbodeHÜ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) t 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3