23 ians Grootscheepse oefening Rode Kruis Midden- en Noord-Zeeland U s* 711. Expositie cursisten van teken/ schildercursus De Lichtboei [EMARKT Meer dan honderd snelheidsovertredingen m kraampje BOPPARD-RIJNDAL SUPERMARKT )TEN VAN... /M LENZEN 50 ij Ook voor 'n merk-latten- bodem naar Zonnemaire? Jazeker!! In samenwerking met LOTUS- en vrijwillige slachtoffers K VAN DRUKWERK Auto rijdt tegen lantaarnpaal Inbraak in hotel Vocaal gekleurde opening met stem in plaats van kwast Kouder O 5C 3 3 5 HOOGSTE PUNT BELANGSTELLING ZWEEDSE AUTEUR WINST Brandje op de oude stortplaats Diefstal duiven wftfü ©mmm ESCHE NIEUWSBODE JDiii L/liNOfnyj itede op 30 april zke festiviteiten) r informatie: i-3201 na 18.00 uur 11110-12029 11878-1249 i,- k.k. dan u van buiten zou denken". 2) woning met - over de akkers op het dorp. Apart gelegen, ge stenen schuur (56 m2). Binnen r ruimtelijke impressie met o.a. jizen en open haard), lager ge- 1, ruime zijk. (als hobby of 3e rging met toilet, doucheruimte zeer ruime slaapkamers (beide ling wordt thans gebruikt als re- ook voor permanent. Voorzien op aanvraag. id, pakhuis/garage en mogelijk- 427 m2 eigen grond. Ind.: en- nk. met open haard, zonwering, senportaal, toilet, badk. met lig- ie berging, mooi aangel. tuin. 1e ;amers. Pakhuis/garage aan de 100 m2. De woning is v.v. c.v. plevering in overleg. 0,- k.k. 18) en gerenoveerde tussenwo- j bestrate tuin en achteruitgang, balkenplafond, h.o.keuken (lux) jilet, doucheruimte en v.w.t. 1e apkamers. De woning is v.v. cen- is geïsoleerd, dubbelglas bega- oleerde binnenwanden. Opleve- net grote werkplaats/dubbele ga- achtertuin - voor vele doeleinden ang, voor- en achterkamer (met jimte en toilet, keuken en bijkeu- Ie verd.: ruime overloop en 2 erkplaats is v.v. een zolder over ng heeft (gas) c.v. en elektrische SE )0,- k.k. villa) met grote diepe tuin op het m2 eigen grond - grote dubbele m2. Ind.: entree, woonk. 42 m2, plavuizen vloer, geheel betegelde 1e verd.: 3 ruime slaapk. en berg- rucheruimte met wast. 2e verd.: jp, zolderverd. met apart zolderk. ilgias met hardh. kozijnen en gas 00,- k.k. n vrijstaande woning met garage, (totaal 1575 mz) met fruitbomen, woonkamer met terras, keuken en rale bijkeuken en garage. 1e verd.: ;heruimte wastafel. De woning lelglas, gas c.v., spouw- en dakiso- Tekening op aanvraag. Aanvaar- i0,- k.k. garage (4,5 x 3 m) en berging (3,5 i grond. Ind.: entree, woonkamer, jw),kelder, toilet, slaapkamer met 2 slaapkamers met vaste wasta- er met douche en ligbad en moge- slaapkamers. De woning wordt ale verwarming. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 15 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24931 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 SP? - S - :'Tvs< :i' V UI OUWERKERK - Afgelopen zaterdag was het voor de passerende toeristen even schrikken toen er plotse ling boven de caissons van Ouwerkerk grote zwarte rookwolken verschenen en daarbij ook nog eens een groep brandweerwagens en Rode Kruis colonnes kwamen opdagen. Na enige rondvraag werd al snel duidelijk dat het hier om een Rode Kruis colonne oe fening ging van Noord- en Midden-Zeeland. De oefening bij Ouwerkerk trok veel publiek. (Foto: Joop van Houdt). Aan deze oefening werkten ver schillende hulpverlenende af delingen mee. Zo was de brand weer van Bruinisse paraat en waren de Rode Kruis- afdelingen van Bruinisse, Zie- rikzee en Schouwen/Westhoek ook aanwezig om de zesender tig slachtoffers te helpen die aanwezig waren op het terrein bij de caissons. Kern De kern van de oefening was als volgt. Op een sport visserij boot in de buurt van dé cais sons vindt een ontploffing plaats. Hierbij vallen slachtof fers waarvoor een helikopter wordt gevraagd. Een bus, enke le personenauto's en een vrachtwagen "zien de helikop ter overvliegen. De bestuur ders van deze voertuigen kij ken in het rond naar wat er gaande is en veroorzaken hier bij enkele ongelukken. Zo raakt de vrachtwagen in de slip, krijgt de bus een ongeluk en komt daarbij een ontplof fing tot stand. Bij de personen auto's vliegen er twee uit de bocht, boven op elkaar en ont ploffen hierbij waarbij de no dige slachtoffers vallen. Een andere auto slaat over de kop en weer een andere vliegt ook in de brand. Bij de slachtoffers werd ge bruik gemaakt van tien profes sionele LOTUS-slachtoffers. De overige zesentwintig wer den gespeeld door EHBO- mensen van de colonnes Brui nisse, Zierikzee en Schou wen/Westhoek. Ook de EHBO- vereniging Nieuwerkerk en Midden Schouwen leverde slachtoffers. Vrijwilligers Twee van deze vrijwillige (amateur)slachtoffers zijn Nan nie de Bruine en Rina van Snippenberg. Nadat zij hun- EHBO-diploma hadden be haald zijn zij beiden ook vrij willig slachtoffer geworden. Eens per jaar wordt er een oe fening als deze gehouden en ze doen elke keer vol enthousias me mee. „Het is hartstikke leuk om mee te doen", vertelt' Rina van Snipperberg. „Het is natuurlijk wél druk, maar je leert er elke keer weer van". Deze keer mocht Rina een slachtoffer met ademha lingsmoeilijkheden spelen. Dit door rookontwikkeling na de ontploffing in de bus. Iets wat haar niet al te moeilijk af ging. „De brandweer had een rook bom in de bus gegooid, maar die was zo sterk dat ik mezelf goed kon inleven in. de ademha lingsmoeilijkheden, want de rook sloeg ook echt op mijn keel. Ik kreeg het spaans be nauwd", aldus een lachende Ri na. Nannie zat ook in de bus, zij speelde het nichtje van Rina. Nannie had een rol waarin ze zich goed kon uitleven, het spe len van een paniekslachtoffer. De 'slachtoffers' kregen zater dagmorgen pas hun 'rol' op en werden daar geschminkt. Ze wisten dus niet van tevoren wat we moesten spelen. Op die manier werd tegen gegaan dat ze konden vertellen aan de Ro de Kruis-mensen wat ze man keerden, want dat moesten ze juist zelf uitvinden. „Als pa niekslachtoffer kon ik mezelf lekker uitleven. Ik heb dan ook verschillende mensen aange klampt, maar er waren er een paar bij die me flink stevig aanpakten zodat ik dacht: „Nou, zo hoeft het nu ook weer niet", maar het was weer een hele ervaring", aldus Nannie. Zoals geleerd Nannie was heel erg te spreken over Eric de Ridder van colon ne Zierikzee. „Hij wist me heel goed gerust te stellen en ik had in het echt vast ook rustiger ge worden als hij mij had probe ren gerust te stellen", aldus een prijzende Nannie. Eric de Rid der laat de complimenten be scheiden over zich heen komen. „Je doet op zo'n oefening net zoals je in het echt zou doen, hetgeen je is geleerd". Er waren ook enkele gediplo meerde LOTUS-slachtoffers. Eén daarvan was G. Heijboer uit Tholen. Hij speelde een door suikerziekte onwel gewor den vrachtwagenchauffeur die samen met zijn zoontjes in de slip raakt waarbij zijn zoontjes uit de vrachtwagen worden geslingerd, waarbij er één zijn hand flink openhaalt en de an der met zijn been onder de vrachtwagen komt. G. Heijboer is al enige jaren LOTUS-slachtoffer. En ook zoontje Pieter lijkt het in het bloed te hebben, want hij speelde ook mee. Hij was het zoontje van de vrachtwagen chauffeur met de kapotte vin gers. Heijboer was wel te spre ken over de oefening. „Op de plaats waar alles had plaatsge vonden was het natuurlijk een drukte van belang, maar zodra we naar de Verzamelplaats Ge wonden waren gebracht liep al les als een trein", aldus Heij boer. „De Rode Kruis-mensen waren er snel achter wat ik mankeerde en ik kon dus al voor een groot deel worden be handeld op de plaats van het 'ongeval' Het noodhospitaal (verzamel plaats gewonden) was gestatio neerd in basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk. Daar werden de verschillende slachtoffers naar vervoerd alwaar werd bekeken of ze voor verdere behandeling naar het ziekenhuis moesten, of bijvoorbeeld naar het brand wondencentrum, zoals de slachtoffers van de in brand ge vlogen auto's. Stoom afblazen Gelukkig was er ook wel tijd voor een geintje, want als je als slachtoffer zo lang op.de grond moet blijven liggen wachten op een hulpverlener vergaat je de gein snel om te blijven liggen en moet er even wat stoom af geblazen worden in een praatje over koetjes en kalfjes met het slachtoffer dat naast je ligt te wachten. Maar zodra een hulp verlener je richting uit komt weer terug in je rol natuurlijk. Aan het einde van de oefening was het goed afkoelen in het dorpshuis Oosterhof in Ooster- land. Daar stond het koele bier en de ijskoude frisdrank al te wachten op de dorstige kelen en bezwete lijven. Want heet was het zeker. Vooral voor de brandweermannen die in hun rubberen werkkleding rond liepen terwijl iedereen goed zijn of haar best deed om juist zo min mogelijk aan te trekken omdat het zo warm was. Gerstenat Toch was iedereen wel blij met de weersomstandigheden. Ze ker oefeningscoördinator J. de Vlieger uit Oosterland. „Als het regent is alles gelijk zo smerig en is het veel moeilijker om de mensen geregeld weg te voeren. En dan is het als 'slachtoffer' ook niet echt leuk als je lang moet wachten op je vervoer", zo vertelt de coördi nator. Aan het einde van de oe fening gekoeld door een glas gerstenat nat kon hij even gaan zitten, want tijdens de oefe ning had hij van hot naar her gelopen. „Je wordt tijdens de oefening overal tegelijk ge vraagd. En daarbij wil je ook kijken of het goed gaat". Toeschouwers De meeste toeschouwers waren te vinden bij de gebeurtenissen aan de caissons, maar ook aan de kust was er genoeg actie te vinden tijdens deze oefening. Zo was daar een sleepboot die de slachtoffers van de sportvis- serijboot afhaalde en die wer den opgewacht door een brand- weergroep en een groep Rode Kruis medewerkers. Verder was er een helikopter die een drenkeling opspoorde. Voor de toeschouwer een ontspannen gebeuren, hoewel een kleine toeschouwer toch niet kon la ten om te vragen; „Mamma, zou het echt niet echt zijn?", waarop moeders vriendelijk antwoord: „Nee hoor, ze spelen alleen maar een beetje". Geluk kig maar. Slachtoffers wachten in een busje op verdere behandeling. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op het Haven plein te Zierikzee reed zater dag een auto tegen een lan taarnpaal. De aanrijding gebeurde om on geveer 16.15 uur toen F. C. C. uit Beverwijk met zijn perso nenauto, die in een parkeervak op het Havenplein stond, ach teruit reed. Daarbij zou hij te veel naar links hebben ge stuurd waardoor hij met de achterzijde van de auto op een lantaarnpaal van de gemeente Zierikzee reed. Zowel de licht mast als de auto werden daar bij beschadigd. ZIERIKZEE - Door K. uit Zie rikzee werd bij de politie aan gifte gedaan van inbraak in zijn hotel in Zierikzee. De inbraak werd vrijdag ge pleegd. Een hotelkamer werd opengebroken en vanuit de bar werden diverse goederen weg genomen. Ook een gokkast werd geforceerd. De totale schade is nog niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag was het weer druk in de Bewaerschole. Daar werd namelijk een nieuwe expositie geopend, deze keer van de cur sisten van de teken/schildercursus van clubhuis De Lichtboei uit Zierikzee. De opening werd verzorgd door docente Anneke Leydekker die ook meewerkte aan het gezongen gedeelte van de opening. Het vocale gedeelte werd met enthousiasme ontvangen. A ca- pella werden drie stukken ge zongen door Wim Boer als bas, Peter Landman als tenor en do cente Anneke Leydekker- Hoogerwerf als alt-sopraan. Een menuet van Bach, één stuk geschreven door organist Wim Boer. Verder had deze Wim Boer ook een bewerking ge maakt van het nummer Take Five met eigen teksten. Deze teksten hadden betrekking op het tekenen en schilderen. Het geheel werd door het publiek als verrassend ervaren en er kwamen heel wat positieve reacties aan het adres van de drie 'durfals'. De expositie bestaat uit werk van vierendertig cursisten, verdeeld over drie groepen. Dat zorgde voor een verzame ling van zevenennegentig werkstukken, iets wat een gro te verscheidenheid in mate riaal, techniek en onderwerps keuze heeft opgeleverd. De cur sisten zijn uitgaande van eigen aanleg en belangstelling bege leid. De stijlen die in de exposi tie zijn te zien zijn olieverf, pen en inkt, aquarel, pastel, pot lood en een combinatie van de ze technieken. „Het houden van een expositie brengt heel wat voorbereidin gen met zich mee", zo vertelt docente Anneke Leydekker. Ook het maken-van een mooie affiche behoort tot die voorbe reiding. Traditie is geworden dat een pen en inkt-werkstuk van één van de cursisten wordt gebruikt voor de uitnodiging en de affiche van de expositie. Deze keer koos Anneke Ley dekker een werkstuk met een extra reden dan alleen het mooie. Zij koos voor de pen en inkt-tekening 'Venkel' van Froukje Walraven. Deze cur siste maakte deel uit van de woensdag-groep van de docen te, maar overleed maart vorig jaar. Haar man en dochter heb ben het werkstuk beschikbaar gesteld voor de expositie. Zwoegen Anneke Leydekker vertelt dat de werkstukken zijn ontstaan in De Lichtboei; „In een goede sfeer van met elkaar werken, zwoegen, twijfelen, piekeren, plezier hebben, kletsen, trots zijn, taart eten, lachen, passen, meten, kijken en nog eens kij ken. Hetgeen dat we nu tot za terdag 27 april laten zien is daar het resultaat van", zo ver telt de docente. „Bij iedere expositie verbaas ik mezelf er weer over dat het ons is gelukt om al die werk stukken een plaatsje te geven". De werkstukken zijn met veel enthousiasme en inzet ge maakt. Soms door iemand van 82 die net is begonnen en soms door iemand die al een paar jaartjes bezig is. Maar vast met evenveel inzet en plezier, dat bleek uit de trotse gezichten van de aanwezige cursisten. ,We hopen dat het werk als zo danig bekeken zal worden", vertelt Anneke Leydekker. „Wellicht is het voor sommigen een stimulans om er ook mee te beginnen. Vaak is de belang stelling wel aanwezig, maar die eerste stap hè". Het selecte ren van de werkstukken is vol gens de docente altijd het ge zelligst en moeilijkst. „Je zou ze allemaal wel een plaatsje willen geven, maar ja, er is na tuurlijk maar een beperkte ruimte", verklaart de docente. Voordat de expositie 'bekijk- klaar' was moest er eerst nog heel wat gesjouwd, getild, ge zeemd, kortom geholpen wor den. Maar het is ze gelukt, mooi op tijd vonden de zeven ennegentig werkstukken hun plaatsje in de Bewaerschole. De teken/schilderclub mag de ze gezellige, zonnige expositie ruimte gebruiken dank zij de Stichting Westerschouwen Kul- tureel. De expositie is zeker een bezoekje waard en nog te bezoeken tot zaterdag 27 april. Op maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. De proef van een roeping is meebrengt. de liefde voor de rompslomp, die ze L. P. Smith HET WEER J/y, Vannacht wolkenvelden en yL. min.temp. omstreeks 5 araden. Overdag van het noorden uit pe- TVS rioden met zon maar ook kans op t 1 een bui. Middagtemperatuur onge- f veer 10 graden. Wind uit noord tot noordwest toenemend tot kracht 6. Bij de bouw van het woonzorgcentrum in Brouwersha ven werd het hoogste punt bereikt. De jaaruitvoering vna de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer trok veel belangstelling. De Zweedse auteur Stig Claesson brengt dinsdag een bezoek aan Nieuwerkerk. De VV Zierikzee won met 4-0. van degradant Clinge. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Politie controleert dagelijks op drukke wegen ZIERIKZEE/RENESSE - Bij voortdurende snel heidscontroles op de drukke wegen van Schoqwen- Duiveland heeft de politie het afgelopen weekend 106 snelheidsovertreders geregistreerd. De controles werden uitge voerd met behulp van radarap- paratuur. Vrijdag stond men langs de provinciale weg Haamstede-Zierikzee. Van de 136 auto's die werden gecontro leerd reden er 21 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 118 kilometer per uur terwijl de maximum toegestane snel heid ter plaatse 80 kilometer per uur is. Zaterdag stond men langs de Stoofweg te Renesse en contro leerde daar de snelheid van 153 passerende auto's en andere voertuigen. Ook hiervan reden er 21 te hard. Daarna voerde men opnieuw een controle uit langs de provinciale weg Zie- rikzee-Haamstede. Van de 136 passerende auto's reden er 17 te hard. Ook zondag was de politie ac tief. Van 16.30 tot 17.30 uur con troleerde men langs de Nieuwe Kooiweg bij Zierikkzee 406 voertuigen. Negen daarvan re den te hard en de hoogst geme ten snelheid was 108 kilometer (toegestane maximumsnelheid ter plaatse 80 kilometer). Daarna stelde men zich met de radarapparatuur op langs de Scheldestraat te Zierikzee waar een maximumsnelheid geldt van 50 kilometer per uur, Tussen 20.45 en 21.30 uur pas seerden 68 voertuigen waarvan er 3 te hard reden. Een van hen reed met een vaart van 75 kilo meter per uur. Tenslotte stonde de politie zon- dagavond van 21.35 tot 22.30 uur weer langs de provinciale weg Zierikzee-Haamstede, Ter hoogte van Moriaanshoofd con troleerde men 215 voertuigen waarvan er 35 te hard reden. De hoogste snelheid die de ra darapparatuur signaleerde was 136 kilometer per uur. Alle overtreders van de maxi mumsnelheid krijgen in de ko mende weken een proces verbaal met acceptgiro in de brievenbus. De hoogte van de boete die zij moeten betalen hangt af van het aantal kilome ter waarmee zij de maximum snelheid overtraden. ZIERIKZEE - Zaterdag rukte de Zierikzeese brandweer uit voor een brandje aan de Wel- damseweg te Zierikzee. De vuurhaard bevond zich op een opslagterrein van de ge meente Zierikzee. Een terrein dat vroeger werd gebruikt als stortplaats. De brandweer kon het vuur blussen met behulp van een poederblusser. De oor zaak van de brand is niet be kend. ZIERIKZEE - Op zaterdag 13 april werden in Zierikzee twee duiven gestolen. De dieren zijn ongeveer 1500 gulden waard en zijn eigendom van B. de B. uit Zierikzee. Advertentie BUSBEDRIJF VAN OEVEREN Watermolen 15-19 cel. 01110-12319/14348 RE/SBURO VAN OEVEREN Da m 3 tel. 01110-15036/12319 Wegens succes extra reis in de bouwvak 5 dagen Prijs f 575," p.p. Toeslag douche/toilet f 50,- p.p. volledig verzorgd INKLUSIEF: VAARTOCHT MET KD WEINPROBE BARBECUE-LUNCH Voor informatie en opgave: TOURINGCARBEDRIJF, telefoon 01110-12319 Postbus 18-4300 AA "'erikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1