'Ik dacht dat mijn hond los mocht rondlopen in dat gebied' 1 Vier musea open tijdens Nationaal Museumweekend TAXA TIE? Bewoners krijgen na renovatie sleutel van hun woning terug Krijttekening Zierikzee bij veiling Christie's i Veertig snelheids over tredingen Aanzienlijke schade bij botsing in Bruinisse Haamstedenaar is het oneens met de kantonrechter In Prinses Margrietstraat te Bruinisse Minder warm 0 WOORD EN DAAD 9 KANTONRECHTER DANIEL WAYENBERG ZAALVOETBAL Afscheid Van Liere Bruinisse Met de bus naar Kunst en Eer Opening Visserij museum Bru Ook voor design in o.a. halogeen-verlichting naar Zonnemaire? jazeker!! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 12 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24930 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 RENESSE/BURGH- HAAMSTEDE - Tijdens snel heidscontroles heeft de politie donderdag met behulp van ra- darapparatuur veertig overtre dingen vastgesteld. Van 9.15 uur tot 10.45 uur con troleerde de politie langs de Stoofweg te Renesse. Daar geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Van de 153 voertuigen die met de ra dar werden geregistreerd re den er 19 te hard. De hoogst ge meten snelheid was 80 kilome ter per uur. Van 11.00 tot 12.00 uur hield men een controle langs de Serooskerkseweg (de provinciale weg tussen Zierik- zee en Haamstede). Er werden 136 voertuigen gecontroleerd waarvan er 21 harder reden dan de maximum toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. Het hardst reed een auto die 118 kilometer per uur reed. BRUINISSE - Op de Dorpsweg te Bruinisse vond donderdag een aanrijding plaats waarbij aanzienlijke schade ontstond. Het ongeluk gebeurde toen C. B. uit Bruinisse met zijn perso nenauto over de Dorpsweg reed (komende vanuit de richting Rijksstraatweg) en rechtsaf sloeg om een inrit in te rijden. Op dat moment werd hij rechts gepasseerd door J. B. uit Brui nisse die met een personenauto achter hem reed. Volgens de po litie kon C. B. niet tijdig voor sorteren omdat aan de rechter zijde van de weg een vrachtwa gen stilstond. Bij de botsing werden beide voertuigen aan zienlijk beschadigd. ZIERIKZEE - „Mijn hond was mij tijdens een wan deling ontsnapt. En ik dacht dat honden los mochten rondlopen in dat gebied". C. N. A. L. uit Burgh- Haamstede verschilde met kantonrechter mr W. F. van Solinge van mening over wat wel en niet is toe gestaan in het gebied aan de Adriaan van der Weij- deweg te Westenschouwen. Volgens de kantonrech ter een natuurgebied waar geen honden mogen loslo pen of jagen. Hij veroordeelde de Haamstedenaar tot een boete van 65 gulden. „Dat kan niet, want toen ze bij mij aan de deur kwamen lag de hond al een half uur rustig te slapen binnen". De Haamste denaar ontkende niet dat zijn hond zou hebben gejaagd. „Hij zal best een konijn gepakt heb ben. Maar dat is meestal een ziek dier dat mixamatose heeft. Hij begfaaft dat dan bui ten. 'Ik vind het een beetje kin derachtig dat men daarvan een proces-verbaal heeft opge maakt". Maar officier van justitie mr F. D. van Heijningen dacht daar anders over, ,,U moet wel besef fen dat uw hond niet zomaar zonder meer een beschermd na tuurgebied mag binnenlopen. En het mag daar zeker niet ja gen. Hij eiste een boete van 65 gulden of twee dagen gevange nisstraf en kantonrechter Van Solinge vonniste conform. Een misverstand met de verze keringsmaatschappij was er de oorzaak van dat de auto van H. H. de W. uit Burgh-Haamstede rondreed met een onverzekerde auto. „Toen ik vorig jaar een maand naar Israël ging heb ik de verzekering opgezegd voor die periode. Ik dacht dat de Mr. W. F. van Solinge. De kantonrechter baseerde zijn vonnis' op het proces-verbaal dat werd opgemaakt door twee opsporingsambtenaren. Zij signaleerden op 6 oktober 1989 in een natuurgebied langs de Adriaan van der Weijdeweg een hond die een konijn had gevan gen. Toen ze het dier achterna liepen zagen ze dat het binnen liep in de woning van L. die daar in de omgeving, staat. verzekering na een maand weer zou ingaan". De verzekeringsmaatschappij ging er echter van uit dat H. H. de W. een seintje zou geven als de verzekering weer moest in gaan. Dat alles bleek nadat de auto van de Haamsteedse in november 1989 in Groningen werd gesignaleerd als een voer tuig dat onverzekerd rondreed. De verzekeringsmaatschappij vergoedde H. H. de W. de helft van de boete die haar per accept-giro werd opgelegd: 250 gulden. „Dit is een niet alle daags geval", aldus de kanton rechter. Hij vonniste een boete van 250 gulden in plaats van de gebruikelijke 600 gulden. Ook de auto van C. A. den B. uit Renesse reed in oktober 1989 onverzekerd rond. Maar Den B. had het voertuig al maanden daarvoor verkocht. Omdat hij daarbij met de nieu we eigenaar was overeen geko men dat het voertuig nog tot het nieuwe deel III uitkwam op zijn naam zou blijven staan, beleefde hij veel ellende. „Het is zeer gevaarlijk om zoiets te doen", aldus de officier van justitie. Hij kwam de Renesse- naar tegemoet door de gebrui kelijke boete voor onverzekerd rijden 600 gulden alleen voor waardelijk te eisen. „Maar een tweede keer is justitie niet meer zo soepel". Van Solinge vonniste conform. „Ik heb inderdaad wel duide lijkere gele strepen gezien", zei de kantonrechter toen hij de fo to bekeek die S. V. uit Maas dam meebracht. In juli 1990 werd de auto van de Maasdam mer weggesleept omdat het voertuig in Renesse langs een gele streep stond geparkeerd. „Een streep die amper zicht baar was", aldus S. V. Van So linge vonniste schuldig zonder toepassing van straf. „Ik heb nog nooit zo'n voertuig gezien", aldus de officier van justitie. Hij had het over de 'brommer' waarmee M. T. uit Burgh-Haamstede rondreed. Een bromfiets met een vermo gen van 2 kilowatt, een 80 cc blok, zes versnellingen en een geluid van 118 decibel. Met op gehoogde voorpoten en een wielbasis die niet deugde. „Als je 40 wilt rijden kun je net zo goed op de fiets stappen", was de verklaring van T. De officier reageerde minder laconiek. Hij eiste een boete van 285 gulden of zes dagen vervangende hech tenis en verklaarde de in be slag genomen onderdelen van de bromfiets verbeurd. „Ik vind het weinig sportief dat we deze bekeuring krij gen", aldus de vader van R. H. uit Zierikzee. Op het proces verbaal dat zijn zoon kreeg om dat hij zonder gele plaat op zijn bromfiets reed (terwijl hij op weg was naar de rijwielhande laar) was de straatnaam van de weg waar de overtreding plaatsvond verkeerd vermeld. „Ik heb de politie daarover op gebeld zodat ze een juist proces verbaal konden maken en nu zouden we daarvoor moeten betalen". Justitie had begrip voor die stelling. In plaats van de gebruikelijke boete van 75 gulden hield de kantonrechter het op 25 guldem NEW YORK - De aandelen koersen op de effectenbeurs van New York zijn donderdag fors gestegen, gedreven door de sterke hoop op een renteverla ging in de Verenigde Staten. Van negentiende eeuwse schilder Comelis Springer ZIERIKZEE - Op woensdag 24 april wordt in het be kende veilinghuis Christie's te Amsterdam een krijttekening van Zierikzee geveild die werd ge maakt door de bekende negentiende eeuwse schilder Comelis Springer. Volgens een woordvoerster van het veilinghuis stelt de krijtte kening een gezicht op Zierik zee voor met daarbij verschil lende stadsbewoners. Uit het signatuur op het doek is op te maken dat het schilderij werd gemaakt in 1858. De afmeting van de krijtteke ning bedraagt ongeveer 59 bij 39 centimeter en het schilderij is volgens mensen van het vei linghuis 3.000 4.000 gulden waard. Over de herkomst van het doek wil men geen exacte informatie geven. Zeer waar schijnlijk is het schilderij af komstig van een particuliere eigenaar. De veiling waarbij het doek aan de hoogste bieder wordt gegund begint op 24 april om 19.00 uur. tl De voorzitter van de christelijke woningbouwvereniging, B. de Groot overhandigde de sleutel en bloemen aan de mensen die terugkeerden in hun woning aan de Bruse Prinses Margrietstraat. (Fo to: Joop van Houdt). BRUINISSE - Onder zomerse weersomstandigheden hebben de eerste drie bewoners van de Bruse Prinses Margrietstraat de sleutel van hun woning na een grondige renovatie teruggekregen. Niet zomaar, want op verzoek van de Christelijke Woningbouw vereniging was het aan wethouder J. Huizer om de bewoners de sleutel te overhandigen. Straatgezicht op Zierikzee geschilderd in 1858 door Comelis Springers. De voorzitter van de woning bouwvereniging, B. de Groot, liet de kleine groep aanwezi gen delen in de voorgeschiede nis van het project. Zeventien woningen, daterend uit 1956, waren nodig aan renovatie toe. „In overleg met de bewoners zijn we er aan begonnen. Het is een heel project. Dat mag je best een beetje feestelijk afron den", sprak De Groot. Het is voor mensen behoorlijk ingrijpend om vier weken uit de woning te moeten. De spul letjes krijgen een plaats in een zogenaamde wisselwoning. Tbch hebben zestien van de ze ventien betrokkenen ja gezegd tegen de vereniging. Het zijn voornamelijk bewoners van het eerste uur; veelal oudere mensen. Zomervakantie Het is de bedoeling, dat het project nog voor de zomerva kantie afgerond is. De eerste woningen (van mevrouw Jume- let-Verspoor, de heer Kleppe en Leon van den Bos) zijn nu zo goed als opgeleverd. Want hoe wel de sleutels al overhandigd zijn, legt de schilder de laatste hand aan het houtwerk. Naar verwachting kunnen de drie bewoners nog dit weekeinde te rug in een verbeterde woning. Het groot onderhoud heeft geen consequenties voor de huurprijs. Wie echter voor cen trale verwarming heeft geko zen betaalt hiervoor iets meer huur. En dat terwijl de renova tie de nodige centen kost. De aanneemsom bedraagt afge rond 800.000 gulden. In totaal 280.000 gulden wordt aan sub sidie ontvangen. Volgens De Groot past het groot onderhoud aan de be trekkelijk oude woningen in het beleid, dat de woning bouwverenigingen de komen de jaren zullen moeten gaan voeren. De tijd, dat woningen tegen de grond gingen en er- nieuwe woningen verrezen is voorbij. En die zienswijze kon de goedkeuring van wethouder Huizer (met huisvesting in zijn portefeuille) wegdragen. Hij complimenteerde de vereni ging met het project. Zes oude huurders keren niet meer in de woningen terug. Dat betekent, dat de woning bouwvereniging de woningen weer in de verhuur kan bren gen. Hoeveel gegadigden zich hiervoor hebben aangemeld is vooralsnog niet bekend. Een huis wordt gebouwd, maar een tehuis moet gevormd worden. Ihayat Khan HET WEER s Perioden met zon, maar vooral in het westen later ook wolkenvelden. Droog. Minimumtemperatuur om- streeks 5 graden, middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind, langs de kust draaiend naar n.oost tot noord. De reformatorische hulpactie Woord en Daad krijgt ex tra geld van Duiveland. Kantonrechter mr W. F. van Solinge hield zitting in Zie rikzee. De Burght viert het tienjarig bestaan met een concert door Daniël Wayenberg. Het zaalvoetbalteam Sporthuis Zierikzee won van WIK. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Tijdens het Nationaal Museumweek end op 20 en 21 april zijn op Schouwen-Duiveland vier musea geopend. Het zijn de Oudheidkamer en het Visserijmuseum in Brui nisse, het Maritiem Museum in Zierikzee en de Delta Expo op Neeltje Jans. De bedoeling van het museum weekend is om de musea en hun collecties bij de start van het seizoen onder de aandacht van het publiek te brengen. Men richt zich daarbij vooral op de eigen bevolking. Bovengenoemde musea zijn tij dens het Nationaal Museum weekend gratis of tegen een ge reduceerd tarief toegankelijk. Ttevens wordt in de meeste mu sea de videofilm Het verhaal van Zeeland, een reis langs de Zeeuwse musea gedraaid. Wie Weet Wat De vier musea die op Schou wen-Duiveland open zijn doen in het kader van het museum weekend ook mee aan een actie die de naam draagt Wie Weet Wat in de Zeeuwse Musea. Daarvoor wordt op een opval lende plaats in elk museum een onbekend of raadselachtig voorwerp uit de eigen collectie geëxposeerd. Aan de bezoekers wordt gevraagd dit te identifi ceren. Dat kan zowel op een se rieuze als een fantasierijke ma nier worden gedaan. Met de beschrijvingen kan men prijzen winnen die per regio beschikbaar worden gesteld. De meest opvallende beschrij vingen worden gepresenteerd in de Muzedoze. Voor de jeugdi ge bezoekers ligt tijdens het museumweekend in de diverse musea een kleurplaat gereed. BRUINISSE - Op woensdag 24 april komt de gemeenteraad van Bruinisse in een speciale zitting bijeen in het gemeente huis. Dan wordt vanaf 19.00 uur afscheid genomen van C. J. van Liere. Zoals bekend is wet houder Van Liere onlangs be noemd tot burgemeester van het Brabantse Putte. Van Liere gaat daar 1 mei aan de slag. De twee musea in Bruinisse zijn alleen op zaterdag 20 april open, van 13.00 tot 16.00 uur. Het Maritiem Museum in Zie rikzee is op beide dagen ge opend. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ook de Delta Ex po op Neeltje Jans is geduren de het museumweekend twee dagen geopend. Van 10.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Evenals vorig jaar zal er zaterdag 13 april een bus rijden voor bezoekers, die niet op eigen gelegenheid de uitvoering van de Koninklijke harmonie Kunst en Eer kun nen bezoeken. Een en ander ge beurt in samenwerking met touringcarbedrijf Van Oeve- De bus rijdt vanaf bejaarden centrum Borrendamme en ver trekt daar om 19.00 uur. Via be jaardencentrum de Wieken (vertrek 19.20 uur) gaat de bus naar de Concertzaal. Iedereen kan gratis gebruik maken van de bus. Na afloop van de uit voering wordt iedereen natuur lijk ook weer teruggebracht naar de opstapplaatsen. De uit voering van Kunst en Eer be gint om 20.00 uur. BRUINISSE - Gedeputeerde G. de Vries-Hommes verricht maandag 29 april de officiële opening van het nieuwe Visse rijmuseum in Bruinisse. Dat gebeurt om 15.00 uur. Er is de afgelopen maanden door vrijwilligers veel werk verzet om het Visserijmuseum tijdig klaar te hebben. En dat moet gevierd worden. De geno digden verzamelen zich in de Cleenne Mossel, schuin tegen over het nieuwe Visserijmu seum. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN, TELEFOON 01119-2015

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1