'T ZEEUWSE OEKJE Portrettekenen en -schilderen Europcar zet Opel Calibra ook in als huur-auto NAMEÏY- Internationale Campinggids 1991 wijst de weg naar vele campings Namen, die klinken als een klok berichten ZIERIKZEE; 1837. De bovenlaagvan Schouwen-Duiveland en AMBTENWIJZER PROVINCIE ZEELAND. 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Niet de naam, maar de kwaliteit is be langrijk. Dat geldt voor produkten maar ook voor personen. Toch kunnen klankrijke, indrukwekken de voor- en achternamen (soms uit meerdere delen samengesteld) de naamdrager veel voorsprong ver schaffen. Vooral vroeger, met name in de periode voorafgaande aan de Tweede Wereldoorlog, was het standsverschil groot. Het was een factor waar men terdege rekening mee hield. Waeter in wien.... (IV) 'K Mö wè zégge, zö'n weggestóke Frans durrepje ei toch wè wat. 'n Verg'lieking mit Kèrrek- wèrreve of Dreister gae nie op. Allêênig a de sóórt stêênen wae die durrepjes uut opgebouwd binne binne êêl anders. M'n moste dae in 'n uus wéze dat midden in 't durrep stong; in de schaeduw van de kerrektóren, ka je wè zégge. Frêêd, wat 'n schóón uus! Êêmae opgetrokke uut dat arde blauwe stêên. Gin klienkers, ma blokken. Of ze zó uut de rot sen gekapt waere. Vó d'êêwig'eid gebouwd, zó gaef in stèrrek. Rond 't uus was de zonne, in 't ruusen van de óöge boamen rond 't kèrreköf, dat de tuun van de kèrreke uutmiek. De klokke sloeg drie ure, in daenae nog 'n keer - dat gieng nie mit de Franse slag, ka je wè zégge, fbe m'n an 'n mooie koperen iengsel adde getrokke naest de vóórdeure, gallemde d'r 'n bèlle. Da's wat anders as trrieng. De deure gieng ópe in kiek, dae was blieschap. D'r wiere andjes gedrukt (mi mien) in kusjes gegéve (an m'n maot). Binne loog 't 'r oak nie om. M'n kwaeme in 'n mooie, lichte tuunkamer terécht mit openslaende deuren. Die stonge ope in liete de geu ren van de blommen in 't gesjierp van de veugeltjes nae binne. Noe, was t'r in Schouwen wae ter dan was t'r ier wè wien! 'k Wier d'r stille van. D'r kwaeme veraelen bie m'n bóve van de weelde van Lodewiek d'n Veertienden. Ka je naegae! De mensen die dit paradijsje bewoonde kwaeme uut Parijs. Ze brochte de zomer deu op de „campagne"; 't platteland. Dat zè toch wè even wènne wéze, as je uut zó'n bruusende stad anêêns terechte komt in zó'n suuzende stilte; 'n enkele kippe of ganze daegelaete. Monsieur was t'r nie. Die zat nog in Parijs. Dat za wè vó 't broad op de planke geweest ébbe. Allêênig Madame in d'r dochter, 'k Schrieve Madame ma mit 'n oofdletter. Dae zat vanaoles op in an. Dat was de „haute couture"! De dochter. Noe, die was oak 't anieken waerd. Ze was van m'n eige jaeren in dan kiek j'r toch êêl anders tegenan. Niewaer? 'k Ad wè deu, dat 't vó êêuwig bie „tegenankieken" zou bluuve. 'k Zat mi m'n knieën tegen mekaore in zó'n frans stoeltje. Je weet wè, mit die gekromde pootjes, die zó zuunig op 't zwaere vloerklêêd drukke. Vó m'n gevoel, zat 'k in bitje achterlijk rond te kieken, 'k Ad vó gin geld van de weareld durreve laete mèrreke da'k van Yvette, want zó êête ze, êêmae beduusd was. Sommige ménsen ébbe in d'r kaemer van die mooie oekkasjes. Dae sta dan mêêsta van die tere prulletjes in. Mooie witte beeldjes van naekende vrouwefeguurtjes, êêl fientjes in loepzuuver gemaekt. Noe, zó kwam ze bie m'n over. Da's toch om bunzig van te worren....? M'n maot ad van die grap pen vó gin cent last. Die zat dae net zó op z'n gemakje in praette onderduut. Over de ramp, dat lae z'n eige verstae, in da m'r d'r is op uutgetrokke waere om wéé 's wat groen te zien in 'n orderlijk uusouwen. Noe, dae mankêêrde 't nie an. 'n Stuitje laeter verscheen d'r 'n stoffige flesse mï wien. Op 't etiket was mit 'n króöntjespen- ne geschréve van wa vó kestêêl of 'n kwam in oe oud 'n was. Madame vertelde dat die flesse jaeren op ons ad gewacht om leegedronke te worren... As 'k zoiets in Zurrikzêêë zou zégge tegen m'n gasten belde ze trek de geneeskundige dienst dienk 'k zoê bie m'n eige... ARJAON Het behoeft dus geen verwon dering te wekken dat men de namen van toonaangevende „personaliteiten" met veel res pect uitsprak. Wie een indruk wil krijgen van het grote aan tal vooraanstaande inwoners, die in de eerste helft van de 19de eeuw Schouwen-Duive land bevolken doet er goed aan om de zogenaamde „Namen en Ambtenwijzer voor het dis trict Zierikzee" eens door te bladeren. Dit zeldzame boekje van klein formaat, uitgegeven in 1837 bij de Weduwe A. de Vos en Zoon, bevat een schat aan gegevens. Het curieuze geschrift laat er geen twijfel over bestaan dat de juristen op Schouwen in ve lerlei opzicht de toon aanga ven. Het betrekkelijk kleine en geïsoleerd gelegen Zierikzee bezat toen nog een „Regtbank van eersten aanleg, tevens Regtbank van Koophandel". Dat gaf stijl en status aan het stadje. Mr. H. van Adrichem was predident, mr. J. G. Erme- rins officier van justitie en mr. A. Moens van Bloois griffier. De veelbesproken Willem Bor- rendamme, commissaris van politie te Zierikzee trad tevens op als commisies-griffier bij de rechtbank. „Kantons- Regtbanken" waren er zowel te Zierikzee als te Brouwersha ven. Men staat versteld te zien dat er alleen al te Zierikzee een zevental praktizerende advoca ten waren gevestigd; onder hen mr. J. Schuurbeque Boeije. De welstand op Schouwen en de frequentie transacties van vast goed op Schouwen- Duiveland ziet men weerspie geld in het viertal te Zierikzee gevestigde notarissen; onder hen mr. C. van der' Lek de Clercq. Medische stand Ook op allerlei andere terrei nen was men op de eilanden van de Zeeuwse archipel op zichzelf aangewezen. Er rustte vooral op de medische stand in al haar geledingen een zware verantwoordelijkheid. Over het functioneren van genees-, 'De serie is praktisch gericht en bedoeld voor zowel beginners als gevorderden. Veel aandacht wordt besteed aan het eigen ge zicht als studie-object. Alle on derwerpen worden stap voor stap behandeld met veel prak tische adviezen en tips, aan de hand van illustraties. Er zijn veel mogelijkheden om zelf te oefenen en te experimenteren. In het laatste hoofdstuk 'an het cursusboek worden alle teken- en schildermaterialen overzichtelijk weergegeven. Radio De tien televisielessen starten op maandag 15 april a.s. De les sen zijn wekelijks te volgen op maandag van 19.10-19.40 uur via Nederland 3. De acht radio-uitzendingen zijn vanaf 25 april a.s. weke lijks te beluisteren op donder dag van 21.00-21.30 uur op Ra dio 5. Het cursuspakket kost 49,75 en is te bestellen door dit be drag over te maken op postgiro 54 42 32 ten name van Tteleac Utrecht, onder vermelding van: Portrettekenen en -schil deren. Het cursuspakket is ook in de boekhandel te koop PARIJS - Meer dan 1.500 Fran se verpleegsters en artsen heb ben zich bij de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen gemeld om de Iraakse vluchtelingen te gaan helpen. De Franse tak maakte dit donderdag bekend. heel- - en verloskundigen op Schouwen-Duiveland heeft dr. C. M. van Hoorn welhaast uit puttend geschreven. De mo mentopname, die ons in de „Ambtenwijzer" van 1839 wordt geboden laat zien dat er in genoemd jaar te Zierikzee vijf „doctoren in de Medicij nen", twee heel- en vroed- meesters en een stads vroed vrouw werkzaam waren. Al dan niet op voorschrift van de plaatselijke geneesheren werd (ISBN 90-6533-138-7) en bij za ken waar teken- en schilderma terialen verkrijgbaar zijn. Voor meer informatie: 030- 946 946. Beursbericht Markt Goes dinsdag 9 april 1991 Aardappelen Bintje, veldsgewas 40-60% 50 mm opw. fritesgeschikt (tarre ring op rotte, hard groene en kapotte knollen) 17V2 tot 19 cent per kg; bintje 0 mm opw. 19 tot 20 cent per kg; voeraard- appelen 5 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 08-04-91: 40-50 mm I8V2 tot 19V2 cent per kg. 50 mm op waarts 23 tot 24 cent per kg. Uien Prijzen exclusief BTW. Zaaiui- en, directe levering uit bewa ring op auto geleverd, stan daardklasse AVZ 12 tot 17 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Thrwe 38,25 tot 40,25, brouwgerst 100% brouw tot er in Zierikzee en omgeving blijkbaar veel „geslikt" getui ge het aantal plaatselijke apo thekers, respectievelijk P. L. Maatjes, A. Hersteijn, G. de Jonge den Boer, M. de Looze, J. Slotemaker, S. G. N. van der Grijp, J. T. van Borrendam en J. H. Ochtman. Naast het rijke assortiment van doorgaans zelfgemaakte medicamenten verkochten sommige apothekers ook wij nen en andere nevenartikelen. Wanneer men in aanmerking neemt dat ook elders op het ei land (Brouwershaven, Bruinis- se, Dreischor, Haamstede, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Oosterland en Renesse) even eens heel- en vroedmeesters praktiseerden dan zou de spoe len voor velen wel eens dun ge weest kunnen zij®. Wiebe Keikes 48,50, uitmaalgerst 35,00, voergerst 37,00, haver 35,25, bruine bonen 159,00, capucij- ners 61,75 tot 62,75, erwten 56,75 tot 64,00, karwij, pri ma doorsneekwaliteit 145,00, blauwmaanzaad, prima door sneekwaliteit, oogst 1990 160,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 180,00 tot 240,00; dijkhooi 140,00 tot 170,00; gerstestro 90,00 tot 115,00, tarwestro 90,00 tot 110,00, Veldbeemd 60,00 tot 140,00, Engels raaigras 75,00 tot 110,00. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.): J. F. Oosterom te Am- sterdam-Watergraafsmeer. Bedankt voorNumansdorp: dr. J. J. C. Dee te Ellecom en De Steeg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Aalburg: J. Baaij- éns te Enkhuizen; te Scherpen- zeel: P. Blok te Kootwijker broek. Bedankt voor Tterwolde de Vecht: A. B. van der Heiden te Doetinchem. Gereformeerde Kerken Beroepen te Haulerwijk: J. F. Put te Smilde. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Surhuisterveen in combinatie met Opende: H. Of fereins, kand. te Assen; te Franeker-Sexbierum: Tj. van Dijk, kand. te Groningen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Melissant in com binatie met dovenzorg: G. J. van Aalst te Benthuizen. Ds. H. F. Meijer 75 jaar SCHARENDIJKE - Ds. H. F. Meijer, Hervormd emeritus predikant te Scharendijke, wordt zondag 14 april a.s. 75 jaar. Hendrik Frederik Meijer werd in 1916 te Alteveer (Gr.) gebo ren. Hij bezocht de Rijks HBS in Iter Apel en studeerde aan de Rijksuniversiteiten van Gro ningen en Utrecht. Op 12 de cember 1943 werd ds. Meijer in Vierhuizen en Zoutkamp in het ambt bevestigd. Vandaar ver trok hij in 1947 naar Ferwerd. Hij verbond zich in 1949 aan Maassluis vanwaar hij in 1969 naarTjekgaast ging. Van 15 de cember 1974 tot aan zijn emeri taat, op 1 mei 1981, diende hij Wormer-Knollendam en Jisp. Ds. Meijer was o.m. betrokken bij de restauratie van het orgel en de toren van de Grote Kerk in Maassluis. Van zijn hand verschenen Gods valk onderweg (1973), Liederen van bevrijding (1975) en Ge loofd zij de Here God, vijf can tates voor hoogtijdagen (1988). Afscheid ds. J. de Roo BRUINISSE - Ds. J. de Roo neemt zondag 14 april afscheid van de Hervormde Gemeente te Bruinisse. De dienst begint om 10.00 uur in het eigen kerk gebouw. Ds. De Roo gaat naar Westerhaar, waar hij 28 april intrede doet. Om 10.00 uur vindt de bevestiging plaats door ds. T. Lekkerkerker uit Nieuw-Loosdrecht. De intrede- dienst begint om 15.00 uur. Bei de diensten worden gehouden in de Hervormde kerk in Westerhaar. Ds. De Roo, die 2 december 1941 werd geboren, is sinds 29 juni 1986 verbonden aan Brui nisse. DHAKA - Bengaalse veilig heidstroepen hebben een oproer in de gevangenis van Dhaka neergeslagen, zo heb ben de autoriteiten dinsdag be kendgemaakt. „Voor ons toch al een logische stap" aldus Seijen ten Hoorn, algemeen directeur Europcar, „want het is onze filosofie onze verhuur-automobielen op een hoger niveau uit te rusten dan te doen gebruikelijk; de Neder landse verhuurmarkt accep teert geen 'kale' auto's meer. Zo vóórzien wij de meeste auto's onder meer van getint glas en centrale portier-vergrende ling". Proef Europcar besloot de Calibra in de verhuur op te nemen na een uitgebreide proefperiode met een Calibra. De mogelijkheid een sportcou- pé te kunnen huren bleek bij veel klanten aan te slaan, waardoor het opnemen van in eerste instantie twaalf Cali- bra's een verantwoord initia tief lijkt. Mocht de interesse nog groter zijn dan verwacht, dan zullen meer Calibra's in de vloot worden opgenomen. Ove rigens maakt Opel voor circa zestig procent deel uit van 'de De oplage van de ASCI Inter nationale Campinggids is de afgelopen vijf jaar met bijna zeventig procent gegroeid en behoort daarmee thans tot de meest gebruikte gidsen op dit terrein. Sinds de eerste editie in 1965 verscheen, vonden hon derdduizenden ACSI-gidsen hun weg naar Nederlandse en Belgische kampeerders en ca- ravanners. De unieke werk wijze van ASCI, waaronder jaarlijkse controle van de cam pings door een team selecteurs, heeft geleid tot een nog steeds groeiend aantal gidsgebrui- kers. Service-coupons De vorig jaar voor het eerst in de Internationale Camping- gids opgenomen reserverings coupons blijken in èen grote behoefte te voorzien. Met deze coupons, die in het Neder lands, Engels, Frans, Duits en nu ook in het Italiaans en het Spaans zijn gesteld, kan recht streeks bij de camping waar in totaal twaalf honderd huur auto's van Europcar. L. van Noordwijk, fleet mana ger Europcar: „Betrouwbaar heid, spreekwoordelijk bij Opel, is voor ons de drijfveer om in zo groten getale te kiezen voor dit merk. Naast de ij- zersterke en servicevriendelij- ke dealer-organisatie is Opel naar de belangstelling uitgaat informatie worden aange vraagd of een plaats worden gereserveerd. Van deze eenvou dige, maar doeltreffende reser veringsmogelijkheid werd vo rig jaar druk gebruik ge maakt, zo bleek uit enthousias te reacties van zowel de gebrui kers van de gids als van cam pinghouders in binnen- en buitenland. Daarnaast kunnen met een van de service-coupons van bijna alle Europese landen Hallwag- kaarten tegen de normaal gel dende winkelprijs bij ASCI worden besteld. De gewenste kaarten worden portvrij toegestuurd. Vele Hallwag-kaarten zijn voorzien van een 'distoguide', een voor de reisplanning handige in de kaart opgenomen kilometer teller. Landenkaarten in de gids, die voorafgaan aan de be schrijvingen van de campings, zijn gestyleerde weergaven van de bekende Zwitserse Hallwag-autokaarten. Vele deelkaartjes sluiten daarop bovendien onderhoudsvriende- lijk, bedrijfszeker en praktisch inzetbaar, voordelen die ook doorwerken naar de klant. Met de Calibra bieden wij een iets ander produkt aan, hetgeen ook past in onze bedrijfsfiloso fie om de klant net dat beetje meer te bieden dan hij ver wacht. In de andere modellij- nen bieden wij ook de gelegen heid te kiezen uit grotere moto ren en/of hogere uitrustingsni veaus. Zo is onze stelregel ook dat de auto's altijd prima on derhouden zijn en dat zelfs de kleinste schade direct wordt hersteld. Onze auto's dienen al tijd representatief te zijn, want je weet nooit waarvoor ze wor den ingezet". aan en vergemakkelijken het zoeken naar een camping. Unicum De Internationale Camping- gids is een unicum omdat de ze venduizend daarin vermelde campings allen persoonlijk worden bezocht voordat zij in de gids worden opgenomen. Ruim 175 selecteurs en selectri- ces trekken er elk jaar op nieuw op uit om de campings te testen en zich persoonlijk te overtuigen van de aanwezig heid en kwaliteit van diverse voorzieningen. De gegevens worden doorlopend geactuali seerd. Het selectieteam van ASCI be staat uit rasechte kampeerders die op vrijwillige basis aan de samenstelling van de gids mee werken. Dankzij een uitgekiend han teerbaar letter- en cijfer- systeem wordt in de gids per camping duidelijke informatie verstrekt over 126 van belang zijnde gegevens op het gebied van het op een camping gelden de reglement, de bodem gesteldheid en beplanting, huurfaciliteiten, het aanwezige (huishoudelijke) sanitair, re creatieve en restauratieve voor zieningen, de aanwezigheid van een winkel en mogelijkhe den voor waterrecreatie, sport en spel. Gidsgebruikers die nog uitge breidere informatie willen, Namens General Motors stelde H. J. Buis, GM's nieuwe fleet- sales èn lease manager: „Het brede Opel modelprogramma, van Corsa tot Senator is na tuurlijk een goede partij voor verhuurmaatschappijen omdat dan in één huis alle mogelijk heden te realiseren zijn. Wat de Calibra betreft, dit nieuwe Opel-model kent een grote ap preciatie bij het publiek en ik vertrouw dan ook dat ook in de zakelijke markt deze sport cou pé een trend gaat zetten". De Calibra's worden primair gestationeerd bij de belang rijkste verhuurstations, maar via ieder Europcar verhuur- punt in Nederland is de Cali bra aan te vragen. AMSTERDAM - De Ameri kaanse dollar is donderdag morgen op de Europese wissel markten omhoog gegaan. In Amsterdam stond de koers om 10.00 uur op 1,8990 na een slotkoers van 1,8900 op woensdag. De stijging vond haar oorzaak voornamelijk in geruchten. Bij gewelddadighe den in de Sovjet-republiek Ge orgië zouden vijftig mensen om het leven zijn gekomen. TEHERAN - Iran en Frankrijk zijn het eens geworden over hoe hulp kan worden verleend aan de Iraakse Kurdische vluchte lingen in Iran. Dit heeft de Franse onderminister voor hu manitaire hulpverlening, Ber nard Kouchner, verklaard na een onderhoud met de Iraanse minister van buitenlandse za ken Ali Akbar Velayati. kunnen daartoe via de Info service telefonisch contact op nemen met de selecteur of se- lectrice die de camping beoor deelde, een mogelijkheid waar van vaak gebruik wordt ge maakt. Vorig jaar werden de ASCI-selecteurs maar liefst 15.000 keer gebeld. Ook zonder de hulp van de se lecteur kan de gidsgebruiker heel goed nagaan of bepaalde zaken die men op prijs stelt, wel of niet aanwezig zijn. De opgenomen indicatiemogelijk heden zijn daartoe in tien over zichtelijke rubrieken verdeeld. Uit de eerste rubriek over het reglement, kan men bijvoor beeld opmaken, dat de gast kan volstaan met het afgeven van een kampeercarnet, dat de camping 's nachts voor verkeer gesloten is en of de hond al dan niet wordt toegelaten. Het oordeel of een camping fijn is, twee of vier sterren waard is, laat ACSI aan de le zer over. 'Smaken verschillen nu eenmaal', aldus ACSI. Cam pings met een speciaal karak ter, waaronder de specifieke doorgangscampings, zijn af zonderlijk gerubriceerd. Op extra pagina's zijn overzichten opgenomen van wintersport en naturistencampings, even als voor minder-validen ge schikte campings. Voorts wor den per land wetenswaardighe den en nuttige tips vermeld, onder meer over grensformali- teiten, openingstijden en feest dagen, het verkeer, telefone ren, aanbevolen kaartmateri aal en nuttige adressen. De ACSI-gids 1991 kost 29,50 en is verkrijgbaar bij elke boekhandel en bij diverse cara- vanbedrijven. Leden van boe kenclubs kunnen de gids daar bestellen. ▼ooe bet district jlevattekdb se eilahde*. •OHOVWEN DCIVktAND THOtBR 8N IT, PHUIPIBAltB, in se op "Öei} isUn Januari^ ÏE ZIERIKZEE, iu si w«,. A, DE VOS Zoo*. Titelpagina van de Zierikzeese Namen- en Ambtenwijzer, 1837. (Coll.: Antiquariaat Zeeland International (R. de Jongh), Zierik zee. UTRECHT - Op maandag 15 april start Teleac met de serie Portrettekenen en -schilderen. De serie be staat uit tien televisielessen, acht radiolessen, een cursusboek en praktijkbijeenkomsten in verschil lende creativiteitscentra in ons land. Zo'n 100.000 mensen hebben de afgelopen jaren met veel enthou siasme de serie Tekenen Schilderen gevolgd. Uit 'onderzoek onder deze cursisten bleek, dat veel men sen verder willen gaan met deze hobby en zich wil len specialiseren in een bepaald onderdeel. Het teke nen van portretten werd daarbij verreweg het meest genoemd. De serie Portrettekenen en -schilderen, die in 1987 voor de eerste keer werd uitgezonden werd door ruim 30.000 cursisten gevolgd. SLIEDRECHT - Onlangs werden vijf Opeis Calibra afgeleverd door General Motors Nederland bv aan Europcar Autoverhuur bv, waarmee deze grote Ne derlandse autoverhuurmaatschappij (en de grootste van Europa) zich heeft begeven in de nieuwe auto verhuur-marktsector van meer exclusieve automo bielen. De Opel Calibra nu ook als huur-auto. APELDOORN - Uitgebreider dan ooit en in een re cordoplage van zesenvijftigduizend exemplaren biedt de nieuwe Internationale Campinggids van ACSI voor 1991 een overzicht van ruim zevenduizend campings in binnen- en buitenland. Deze gids is daarmee een onmisbaar handboek voor iedere toer- caravanner en tentkampeerder die vooraf duidelijk en zo compleet mogelijk geïnformeerd wil zijn over de ligging en het voorzieningenniveau op kampeer terreinen overal in Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6