Stichting Welzijn Ouderen al tien jaar actief bezig Gemeente wil al in mei een coördinator drugsbeleid zien Koor- en samenzang- avond Scharendijke da g Jubileumdag woensdag 15 mei Jubileum- Gemeente neemt idee coffeeshop niet over DONDERDAG 11 APRIL 1991 NR 24929 5 ZIERIKZEE - „Er was niets, alleen een leeg vertrek met een typemachine". Zo herinnert Ruud van der Weide zich zijn allereerste weken bij de Stichting Welzijn Ouderen op Schouwen-Duiveland. Een stich ting die pas was opgericht en zich nog helemaal moest profileren. Nu tien jaar later blijkt dat aardig gelukt te zijn. De Stichting Welzijn Ouderen is 'n ge wild adres voor ouderen en hun organisaties voor hulp en advies en ook de gemeenten zien in de Stich ting meer en meer een spreekbuis voor het ouderen werk. Tien jaar geleden lag dat op Schouwen-Duiveland anders. Naast de professionele hulp aan ouderen werd hier en daar wat op vrijwillige basis voor ouderen gedaan zoals bij voor beeld door de bejaardensosen en Tafeltje Dek Je. Ook be stond er een soort overkoepe lend orgaan. Van echt gecoördi neerd ouderenwerk was echter geen sprake. Daarin kwam ver andering toen Schouwen- Duiveland in navolging van an dere regio's in Zeeland op 22 ju ni 1981 z'n eigen Stichting Wel zijn Ouderen kreeg. Een stich ting, gefinancierd door de ge meenten die de opdracht mee kreeg om allerlei relevante ac tiviteiten op het gebied van de dienstverlening aan ouderen te coördineren zodat een betere afstemming van de activiteiten binnen het ouderenwerk kan worden verkregen. Daarnaast kreeg de nieuwe stichting ook de taak om die dienstverlening aan ouderen en op ouderen ge richte activiteiten op Schou wen-Duiveland te stimuleren. Het bestuur van deze nieuwe stichting was een gemêleerd gezelschap van vertegenwoor digers van gemeenten, zorgin stellingen, kruiswerk, maat schappelijk werk en oudere- norganisaties. Leeg De ruime doelstelling van de nieuwe stichting moest Ruud van der Weide de eerste jaren in zijn eentje gestalte geven. Dat gebeurde, zo herinnert Van der Weide zich nog heel goed, in een kleine ruimte in het kan toor van de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening. Met niet meer dan een leeg bu reau en een typemachine begon Van der Weide na een oriënta tieperiode, waarin hij zijn licht opstak bij soortgelijke organi saties aan zijn eerste werk zaamheden, waartoe ook het opstarten van een wachttijden- overleg behoorde. Begeleiden „Het doel daarvan was niet al leen om tot een type wachtlijst te komen, maar ook om diege nen die op een plaatsje wacht ten thuis te begeleiden". Een belangrijk iets voor wie weet ningen-aanbod aan ouderen. Zo was de Stichting Welzijn Ouderen de gangmaker achter de geheugencursus van vorig jaar en de cursus wonen voor ouderen. Ook de wijkbus 60 in Zierikzee en de warmwater dag zijn mede door toedoen van de Stichting Welzijn Oude ren realiteit geworden. Een terugblik op de afgelopen tien jaar toont aan dat er door toedoen van de Stichting Wei- grove greep uit het scala van activiteiten die de Stichting Welzijn Ouderen in haar eerste tien jaren heeft ontplooid. Aanvankelijk in het kantoor van de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening en vanaf '87 in het eigen onderkomen in de Huybertstraat in Zierikzee. Dat betrekken van een eigen ruimte vormt een van de hoog tepunten in de tien jaar jonge geschiedenis van de stichting. Er zijn echter meer van derge ding van de administratieve ondersteuning doet zich meer en meer gevoelen is de mening van voorzitter C. Slabbekoorn, secretaris K. Mandemaker en penningmeester mevrouw E. P. Tuitman-van der Maas. Een mening die Van der Weide en Nellie van Oeveren volmondig onderstrepen. Of die uitbrei ding nu bestaat uit het uitbrei den van de bestaande parttime functie tot een volledige be trekking of het aantrekken van een tweede parttime kracht, daarover heeft het bestuur nog geen standpunt. Dat meer ad ministratieve ondersteuning echter bittere noodzaak is staat echter als een paal boven wa ter. Tbt nu toe is het de stichting nog niet gelukt om de gemeen ten zover te krijgen dat deze hiervoor geld beschikbaar stel len. Toen de stichting de nood zaak van een fulltime betrek king of een tweede (parttime) kracht aankaartte kreeg deze te horen dat de stichting hier voor een eigen bijdrage van drie tot zesduizend gulden zou moeten leveren, ,,'n Onmogelij ke zaak" concludeert voorzit ter C. Slabbekoorn. Het uit breiden van de administratieve ondersteuning is dan ook een van de grootste zo niet de grootste wens van de Stichting Welzijn Ouderen. Wellicht 'n aardig jubileumgeschenk' voor deze stichting die in tien jaar tijd een bekend adres is gewor den voor ouderen en iedereen die zich bezighoudt met de dienst- en zorgverlening aan ouderen. Het bestuur van de stichting met aan het hoofd van de tafel Ruud van der Weide. (Foto: Joop van Houdt). dat opname in een verzorgings huis niet zomaar meer kan, daar moeten gegronde redenen voor zijn. Er volgden in die ja ren nog meer overleg-situaties. Zo kwam in 1982 het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg van de grond, een overlegstructuur waarin vijftien organisaties el kaar ontmoeten. Dit zorgover leg is recent gestart met een voorlichtingsproject voor ou deren, dat door de GGD Zee land en de Landbouw universi teit wordt uitgevoerd. Door toedoen van de Stichting Wel zijn Ouderen is er ook overleg tot stand gekomen tussen de vrijwilligers op Schouwen- Duiveland en zijn er in Wester- schouwen en Brouwershaven vrijwillige hulpdiensten opge richt. Behalve het stimuleren van sa menwerking en overleg tussen zorgverleners richt de stichting zich ook op het geven van voor lichting en adviezen aan oude ren en ouderenorganisaties, het betrekken van ouderen en hun organisaties bij projecten en activiteiten die ouderen aangaan en het aankaarten van tekortkomingen in het voorzie- zijn Ouderen het nodige op Schouwen-Duiveland van de grond is gekomen. Nog in de beginperiode van de stichting (1982) kwamen het Zwemmen voor Ouderen (in samenwer king met Meer Bewegen voor Ouderen) en het Sosenberaad van de grond. Dit sosenberaad stond ook aan de wieg van de Seniorendagen die sinds '85 op Schouwen-Duiveland worden gehouden. Een belangrijk aspect van het werk van de stichting vormt het adviseren van gemeenten bij het opstellen tot een oude renbeleid. Zo werd de stichting in '84 betrokken bij de oude- rennota van de gemeente Zie rikzee. Inmiddels heeft de ge meente Westerschouwen het voorbeeld van Zierikzee ge volgd en beschikt deze nu over een ontwerp-nota. Ook Brui- nisse heeft aandacht voor het ouderenbeleid, zo geeft het huidige bestuur van de stich ting te kennen. Daarbij baseert het bestuur zich op de in- spraakmid'dag die daar voor ouderen is gehouden. lijke hoogtepunten geweest, zo als bijvoorbeeld de erkenning van het werk dat de Stichting Welzijn Ouderen verricht en de toenemende aandacht die ge meenten voor het ouderenbe leid aan de dag leggen. Ook de publicatie van een informatie gids voor ouderen en de toe stemming om een vaste (partti me) administratieve kracht aan te mogen stellen (in 1986) worden als een pluspunt be schouwd. Hetgeen ook geldt voor het van de grond komen van de dagverzorging in De Wieken en In 't Opper. Druk Het nog prille bestaan van de stichting is niet alleen over ro zen gegaan, 'n enkel doorntje zorgde soms voor enig onge rief. Nu er in vergrijzend Ne derland in toenemende mate aandacht wordt gevraagd voor het ouderenvraagstuk en veel ouderen nog vitaal genoeg zijn om zelf initiatieven te ont plooien neemt de hoeveelheid werk voor de Stichting Welzijn Ouderen alleen maar toe. Dit alles is echter slechts een De noodzaak voor een uitbrei- NIEUWERKERK - Het tienjarig bestaan van de Stichting Welzijn Oude ren gaat niet onopge merkt voorbij. Ter gele genheid van dit jubi leum is er woensdag 15 mei een speciale dag in het dorpshuis van Nieu- werkerk. Het morgenprogramma begint om 10.00 uur met een toespraak van voor zitter C. Slabbekoorn. Deze zal kort ingaan op het reilen en zeilen van de stichting tijdens haar tienjarig bestaan. Na de ze toespraak volgt tot circa 11.30 uur een recep tie. 's Middags wordt het programma verzorgd door het Seniorencomi té. Dit middagprogram ma begint om 13.30 uur met afwisselend optre dens van conferencier Piet Brakman uit Bres- kens en het Seniorenor kest Zeeland. Voorts is er een verloting en een hobbymarkt, waarop ou deren mogelijkheden van een creatieve vrije tijdsbesteding laten zien, zoals boetseren, houtsnijden, model bouw. Ouderen met zo'n creatieve hobby kunnen zich hiervoor nog aan melden. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Zierikzee maken haast met het aanpak ken van de drugsproblemen in deze centrumgemeen te. Als alles volgens plan verloopt kan er op 1 mei al een coördinator aangetrokken zijn, die het drugsbe leid gestalte moet gaan geven. Daarvoor moeten de gemeente en het Zeeuws Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (ZCAD) in de buidel tasten. ders. De problemen moeten be spreekbaar gemaakt worden. Noodzaak Het is verder absolute nood zaak, dat de coördinatie en af stemming van de hulpvèrle-. ning door de diverse instanties vorm krijgt. En dat met als doel regelmatig overleg te creë ren, deskundigheidsbevorde ring, gerichte voorlichting, alert zijn op wat onder jonge ren leeft en speelt, een meld punt zijn voor derden en het opzetten van een informatie systeem om ontwikkelingen nauw te kunnen volgen. Tenslotte moet er regelmatig overleg komen met de exploi tanten van horeca-gelegenhe- den, die een verhoogd risico dragen. Doel daarvan is van zelfsprekend de handel van drugs in deze gelegenheden te gen te gaan. Zorgcoördinator De commissie algemene en be stuurlijke zaken buigt zich er, zoals gemeld, maandag 15 april over om 16.30 uur in het stad huis. Als de commissie ak koord gaat met het voorgestel de beleid, dan kan een en ander tijdens de gemeenteraadsver gadering van 22 april door de raad worden bekrachtigd. Op 1 mei kan dan de aanstelling van de zorgcoördinator plaatsvin den. Zoals wellicht bekend is er een tweetal weken geleden een niets aan duidelijkheid te wen sen overlatend rapport ver schenen. In Zierikzee zijn zo wel soft- als harddrugs in rui me mate voorhanden. En het gebruik van drugs is de afgelo pen periode dan ook sterk toe genomen. De gemeente wil de ze ontwikkeling een halt toe roepen. De gemeente wil een groot aan tal aanbevelingen uit het rap port vorm gaan geven. Voor naam is het (tijdelijk) aantrek ken van een zorgcoördinator, een hulpverlener, die een voor trekkersrol moet gaan vervul len bij het drugsbeleid. Doel daarvan is een gedegen aanpak te bereiken op zo'n manier, dat probleemgevallen in een brede re context kunnen worden be handeld. O nder handeling De burgemeester is momenteel met het ZCAD in onderhande ling om te bezien welk deel in de kosten door deze organisa tie kan worden gedragen. Dan is tevens bekend welk deel de gemeente Zierikzee zal moeten bijdragen. Nu is dat nog ondui delijk. Wel duidelijk is, dat de coördinator voor enkele dagde len wordt aangetrokken. Er zijn al (voorzichtige) contacten en de verwachting is dat de man/vrouw snel gevonden zal zijn. Maar het aantrekken van een coördinator is slechts een on derdeel van het drugsbeleid, zoals de gemeente dat haar commissie algemene en be stuurlijke zaken gaat voorleg gen op maandag 15 april. Zo moeten de verslaafde jongeren persoonlijk benaderd worden. Bevorderd moet worden, dat de jongeren eventuele scholing weer gaan afmaken of weer op zoek gaan naar werk. In het driehoeksoverleg dient aan drugsbeleid een hoge prio riteit te worden gegeven met als doel de handel in en het ge bruik van drugs te bestrijden en daardoor ook het verminde ren van omgevingshinder en criminaliteit. Volgens de ge meente is er verder behoefte aan een gespreksgroep voor ou- Op vrijdag 19 april SCHARENDIJKE - Drie koren en een organist wer ken mee aan de traditionele koor- en samenzang- avond die om de twee jaar wordt gehouden in de Ne derlandse Hervormde kerk te Scharendijke. Het evenement wordt georga niseerd door de Christelijk Ge mengde Zangvereniging Sur- sum Corda en vindt dit jaar plaats op vrijdag 19 april. Be halve Sursum Corda zelf wer ken nog twee koren mee aan de zangavond. Het Christelijk Ge reformeerd koor De Lofstem uit Zierikzee onder leiding van J. Schouls. En het kinderkoor Hatikwa uit Kerkwerve onder leiding van M. van Sluys- Gerritsen. De leden van dit koor zijn allemaal leerlingen van de christelijke basisschool Samuël uit Kerkwerve. Het or gel wordt bespeeld door C. Groerileer. Het organiserende koor Sur sum Corda telt momenteel 35 leden en staat al ruim 25 jaar onder leiding van J. Schouls. Het koor treedt op in bejaar dencentra en verleent mede werking aan kerkdiensten. Ook neemt men deel aan zang avonden van de afdeling Zee land van de Koninklijke Chris telijke Zangersbond en de koorkring Schouwen-Duive land. De koor- en zangavond in Scha rendijke begint om 19.45 uur en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. De toe gang tot het evenement is vrij. Horeca-gelegenheden, waar jongeren elkaar treffen moeten onderdeel worden van het drugsbeleid dat de gemeente Zierikzee gaat voeren. (Archieffoto). ZIERIKZEE Borstvoeding La Leche League, een interna tionale organisatie die vrou wen begeleidt en steunt bij het voor kortere of langere tijd ge ven van borstvoeding, houdt in Zierikzee vanavond, donder dag 11 april, een informatie avond. Belangstellenden ko men bijeen aan de Juliana- straat 9 te Zierikzee. Een en an der begint om 20.00 uur. Wie te lefonische informatie wenst kan bellen met 01189-1691 of 01180-16812. Opbrengst De actie die de Christelijke Scholengemeenschap voor MA VO en LHNO voor Roemenië heeft gehouden heeft een be drag van 7330,70 opgeleverd. Dit bedrag dat via verschillen de activiteiten bijeengebracht is is overgemaakt naar de Stichting Schoolnood in Gher- la voor de aanschaf van school- meubilair en schoolbenodigd- heden. Rommelmarkt Het Leger des Heils korps in Zierikzee houdt zaterdag 20 april een rommelmarkt. Het leger wil geld inzamelen voor een bezoek aan en verblijf in Zierikzee van een groep Portu gese jongeren. Tfevens wil het leger een studiereis naar Lon den bekostigen. De verkoop be- - gint om 09.30 uur onder de Beu- ze. Einde verkoop is om 16.00 uur. Artikelen kunnen nog af gegeven worden bij het leger aan de Poststraat 37/48. Bijeenkomst NBvP Rotstuinen en de aanleg daar van. Dat onderwerp staat cen traal tijdens een bijeenkomst van de afdeling Schouwen van de NBvP (Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen). De afdeling komt bijeen op dins dag 23 april in restaurant Mon- dragon aan de Oude Haven te Zierikzee. De wetenswaardig heden over rotstuinen en de aanleg daarvan worden aan de hand van dia's uit de doeken gedaan door de heer Gouds waard uit Tholen. Hij brengt een bak met plantjes mee die zal worden verloot onder de aanwezigen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Roode Lelie De Stichting de Roode Lelie in Brouwershaven houdt dinsdag 16 april een dialectenmiddag in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven. Vier eilandelijke dialectsprekers (Elvira Vos- Simons, Jannie Schilperoort- Matthijsse, Ad Leij dekkers en Piet Boot) verzorgen een gezel lige middag met voordracht en zang. De voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, mevrouw drs A. F. van de Zande-Vleugel Schutter spreekt een kort woord. Een en ander begint om 14.00 uur. OOSTERLAND Feestprogramma Koninginnedag Als een van de eersten heeft de Oranjevereniging Oosterland haar programma vöor koning innedag 30 april rond. Het Oranjefeest omvat een kinder optocht met versierde fietsen voorafgegaan door Ooster- lands Fanfare, ouderwetse kin derspelen en behendigheids spelen op de fiets, een optreden van Rijn en Trijn, een autopuz- zelrit, een optreden van de showband Rust Roest uit Zie rikzee en een Oranjebal. Het programma begint om 8.00 uur met klokgelui. BRUINISSE Rode Kruis De afdeling Bruinisse van het Nederlandse Rode Kruis komt woensdag 17 april bijeen in het plaatselijke dorpshuis. Na de opening door voorzitter T. C. Hekman volgt een aantal huis houdelijke zaken. Tevens is er een huldiging van trouwe le den. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend mevrouw Van den Berge-Hoogerheide en de heer Van der Have. Voorzitter Hekman is aftredend, maat herkiesbaar. Na de pauze is er een verloting, waarna de films 'Waar de zee het land ontmoet' en 'Er zijn nog Zeeuwen' wor den vertoond. Paaswedstrijd Supermarkt Kopak Schot or ganiseerde onlangs een wed strijd waarbij de kinderen uit Bruinisse van de paashaasjes die op de Kopak-folder staan een kijkdoos mochten maken. De prijsuitreiking vond woens dagmiddag plaats in de win kel. De hoofdprijs, een Sony radio, viel toe aan Harriet Oo- mens en de eerste tot en met de vijfde prijs vielen toe aan res pectievelijk Leona van Strien, Jacqueline van Popering, Wan da van den Berge, Bram de Bruine en Mirella Reiche. Alle inzenders kregen een leuke at tentie. Deze week start de Gra tis Record Race bij Kopak; bij besteding van 25 gulden ont vangt de consument een Gratis Record Kaartje waar men de volgende week een gratis pro- dukt voor ontvangt. Deze actie duurt 6 weken lang. GOES Fibromyalgie De Nationale Vereniging voor Fibromyalgie-patiënten houdt zaterdag 13 april een informa tie-middag in hotel Goes. Een en ander begint om 13.30 uur. Fibromyalgie is een reumati sche aandoening; een aandoe ning van het menselijk bewe gingsapparaat. De patiënten lijden chronisch pijn aan de spieren, pezen en bindweefsel. Kenmerkend voor deze soort reuma is, dat de ziekte niet kan worden aangetoond door bij voorbeeld röntgenfoto's of bloedonderzoek. Dat heeft vaak tot gevolg, dat de pijn van de patiënt wordt afgedaan als een psychische kwaal of sim pelweg wordt ontkend. Voor de patiënt zelf is het kwetsend, dat men de chronische pijn soms als aanstellerij bestem pelt. Volgens schatting zou zo'n twee a drie procent van de Ne derlandse bevolking aan Fi bromyalgie lijden. Voor nadere inlichtingen kan gebeld wor den met 01131-2432 (H. C. Minnaard-Priem). MIDDELBURG Expositie Van 20 april tot en met 1 juni is in Balans 17 te Middelburg een expositie van werk van Maren- ne Weiten. De expositie is van woendag tot en met vrijdag ge opend van 12.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. ROME/LIVORNO - Na een aanvaring tussen een olietan ker en een veerboot in de nacht van woensdag op donderdag voor de Italiaanse kust bij de havenstad Livorno worden 142 mensen vermist, zo is verno men van de plaatselijke autori teiten. 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5