Eenakterfestival opnieuw in Zierikzeese Concertzaal VVD: hoogste prioriteit aan kunstgras veld HSD Welzijn Ouderen wil project met goedkope taxi's opzetten Firma Garage Kerkwerve Diefstal haspel Drie dagen lang non stop toneel Zierikzeese sportcommissie verdeeld Somber over resultaat overleg ZIERIKZEESCHEiü NIEUWSBODE Eü DONDERDAG 11 APRIL 1991 NR 24929 3 bij voorbeeld het ontzet van Vlissingen tijdens de Tachtig- jarige Oorlog de bron voor het stuk, een andere keer staat een eigentijdse man-vrouw relatie centraal, terwijl ook een mid deleeuws wagenspel en een Commedia dell' Arte te zien zullen zijn en het programma ook een monoloog bevat. Nieuw is dat het Eenakterfesti val ook muzikale elementen kent. Zo opent het musical- en operettegezelschap Groep Pa- pillon uit Middelburg de twee de dag van het festival (zater dag 20 april) met een aantal operettemelodieën van Johann Strauss, Franz Léhar en Ralph Benatzky. Deze melodieën ma ken deel uit van de jubileumo perette Das hat Rass... ter gele genheid van het twintigjarig bestaan van Papillon. Deze groep vormt binnen het leden bestand van het ZCA een bui tenbeentje, maar gezien de raakvlakken die operette heeft met toneel is de groep 'n waar devol element in het eenakter- gebeuren. Meer muziek biedt het pro gramma zaterdag 20 april tus sen 23.15 en 01.00 uur. In de bo- venfoyer zijn dan de Schou- wen-Duivelanders John Muis (drums) en Wim Timmermans (keyboard) te horen, terwijl er ook gelegenheid is om de caba retgroep The Purple Tullips aan het werk te zien. Debuut Een paar groepen maken eind volgende week hun debuut bij het Eenakterfestival.' Zo is het voor de Schouwspelers uit Oos- terland de eerste keer dat zij deelnemen aan het festival en ook voor de jeugdige acteurs en actrices van kindertheater atelier Zolderkolder is het een première. Temidden van alle volwassenen moeten ze zichzelf waarmaken in een eigen pro- duktie, geheten De Bijzondere Markt. Andere Schouwen-Dui- velandse deelnemers zijn: de Amateur Comedie Zierikzee met Hondenleed, Tbneelvereni- ging Ouwerkerk met een colla ge uit Gemengd Dubbel en Op Drift uit Renesse met Een praatje in het park. De groep theatersport Kiekieres zal het festival zondagmiddag beslui ten met een eenakter op basis van allerlei improvisaties. Programma Het programma voor dit Een akterfestival ziet er als volgt uit: Vrijdag 19 april: 20.00 uur: opening festival door Gerard Bayens, vice-voor- zitter van het ZCA. 20.10-21.00 uur: Tejater Marrein met Mal-Maison. 21.15-22.05 uur: Tbneelvereni- ging Heer Hendrik met Scènes uit een huwelijk. 22.20-23.00 uur: Ans Schilders met Stof op de Yucca. Zaterdag 20 april: 14.00-14.30 uur: Musical- en operettegezelschap groep Pa pilion met operettemelodieën 14.45-15.15 uur: Toneelgroep Terneuzen met Nog meer en Hengelen. 15.30-16.00 uur: Kindertheater atelier Zolderkolder. 16.15-17.00 uur: Tbneelvereni- ging Walichrum met De vrijer in de put. 17.15-17.35 uur: Stichting Mid delburgs Theater met De Spaanse vlieg uit de fles. 17.35-20.00 uur: Pauze met ge zamenlijke broodmaaltijd. 20.00-20.35 uur: Toneelvereni ging De Schouwspelers met Schat aan de muur. 20.50-21.20 uur: Amateur Co medie Zierikzee met Honden leed. 21.35-22.25 uur: Toneelvereni ging Ouwerkerk met collage uit Gemengd Dubbel. 22.45-23.15 uur: Toneelvereni ging Helvetia uit Hellevoet- sluis met De eenentwintigste vertelling. 23.15-01.00 uur: muziek van John Muis en Wim Timmer mans en kabaresk optreden van The Purple Tullips. Zondag 21 april: 14.30-15.00 uur: Toneelvereni ging Op Drift over Een praatje in het park. 15.15-15.45 uur: Karin Star mans met monoloog Laura. 16.00-16.20 uur: ad hoe Toneel groep Intermezzo met Een vlin der zal zich ook weieens vergis sen. 16.40-17.15 uur: Theatersport groep met Kiekeres. Vervolg Een goede zet, zo bleek achter af. Drie dagen lang immers bleek de Concertzaal goed ge vuld te zijn en niet alleen met amateur-acteurs en -actrices die elkaar aan het werk wilden zien. Ook buiten de (amateur) toneelwereld bleek voor het evenement veel belangstelling te bestaan. En wel zodanig dat er dit jaar een vervolg komt. „Er wordt zelfs over gedacht om het festival jaarlijks in Zie rikzee te houden" vertelt Ali Pankow, lid van de ZCA-werk- groep Eenakterfestival. 20.00 uur door de vice-voorzit- ter van het ZCA, Gerard Bay ens wordt geopend hebben zich zestien verschillende groepen, waaronder de Amateur Come die Zierikzee ingeschreven. Het maximum, zo blijkt uit de woorden van Ali Pankow. Bij na de helft (zeven stuks) van de deelnemers komt van Schou- wen-Duiveland. De belangstel ling vanuit Zeeuws-Vlaande- ren is met twee deelnemers wat aan de magere kant. Wellicht dat Zierikzee voor de Zeeuws vlamingen met twee zee-armen „een brug te ver was". Omge keerd geldt dat overigens niet. Toen het Eenakterfestival vo rig jaar in Terneuzen werd ge houden trok toneelspelend Schouwen-Duiveland welis waar niet massaal maar toch met een behoorlijk gezelschap naar „de overkant". Het programma dat vanaf vrij dagavond 20.00 uur tot en met zondag 17.15 uur wordt ge bracht toont de eenakter in al zijn facetten. De ene keer vormt een historisch feit, zoals Rapport Dit driedaags Eenakterfestival Kinderen op jeugdige leeftijd op de planken; oftewel Zolderkolder. (Foto: Joop van Houdt). de aanzet tot kwaliteitsverbe tering kan zijn. Met het oog op het bevorderen van die kwali teit maken de provinciale to neeladviseurs Willem Huy- breghs en Ron Lubbersen en de Amsterdamse dramaturg Hans Brons een beoordelingsrapport van de geleverde prestaties waarmee de verschillende ge zelschappen hun nut kunnen doen. Ook is dit driedaags ge beuren voor sommige groepen een mooie gelegenheid om eens buiten de gebaande wegen te treden, met een stuk dat niet direct in het repertoire van de groep past. Voor het driedaagse Eenakter festival dat vrijdagl9 april om ZIERIKZEE - Doe het licht maar uit, haal het doek maar op en geniet van drie dagen toneel, gebracht door zo'n zestien amateurgezelschappen uit het Zeeuwse. Die mogelijkheid om kennis te maken met een scala van eenakters biedt het Eenakterfestival dat van vrijdag 19 tot en met 21 april voor de tweede keer in de Concertzaal (Zierikzee) wordt gehouden. De organisatie van dit toneelevenement is in handen van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. Drie dagen lang kan het pu bliek in Zierikzee kennisma ken met allerlei uitingen van amateurtoneel, die in de vorm van de meest uiteenlopende eenakters door zo'n zestien amateurgezelschappen op de planken van de Concertzaal de revue zullen passeren. Twee jaar geleden maakte Schou wen-Duiveland kennis met dit fenomeen, dat dit jaar voor de zesde keer wordt gehouden. De opleving van het amateurto neel op Schouwen-Duiveland waarvan in '89 sprake was, was voor het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel aanleiding om het Eenakterfestival in Zierik zee te houden. verschaft het publiek niet al leen een globaal beeld van al les wat zich op het gebied van het amateurtoneel afspeelt, maar meer nog geeft het de amateurtoneelspelers en -speelsters de mogelijkheid om kennis te nemen van eikaars verrichtingen, hetgeen een goe- ZIERIKZEE - Welke sportvoorzieningen verdienen de hoogste prioriteit? Deze vraag leverde dinsdag middag, tijdens een bijeenkomst van de Zierikzeese sportcommissie niet alleen een uitgebreide discussie maar ook een verdeelde commissie op, waarbij zo wel het kunstgrasveld voor HSD als de verbouwing van de gymnastiekzaal van Delta Sport de hoogste prioriteit kregen. Aanleiding voor deze discussie was het vaststellen van de lijst van gewenste sportvoorzienin gen voor de middellange ter mijnplanning '92 tot en met '95. Vorig jaar bepaalde de commissie dat de verbouwing en aanpassing van de gym nastiekzaal van Delta Sport in de Mulockstraat de hoogste prioriteit moest krijgen, ge volgd door de aanleg van een kunstgrasveld en de aanleg van de ijsbaan eventueel in combinatie met een skeeler-, rolschaats- of skateboardbaan. Dinsdagmiddag moesten de commissieleden zich uitspre ken of ze deze volgorde wens ten te handhaven. Een moeilij ke opgave, zo bleek. Hoe belangrijk is de aanleg van een kunstgrasveld voor het voortbestaan van de Hockey club Schouwen-Duiveland? Nu nagenoeg alle hockeyclubs hun wedstrijden op kunstgras af werken en HSD als enige Zeeuwse club nog niet over kunstgras beschikt worden de gevolgen van het ontbre' ?n van zo'n voorziening meer en meer duidelijk. Veelvuldig (fors) verliezen kan met name voor de motivatie van de jeugd funest zijn en dit brengt, zo stelde Koeman vast de conti nuïteit van HSD in gevaar. Het bestuurslid van HSD wees er voorts op dat de wens voor een kunstgrasveld reeds bij de offi ciële opening van sportpark Bannink in '85 bestond. Zes ton De totale kosten vóór de aanleg van zo'n kunstgrasveld (inclu sief verlichting) bedragen zes ton, waarvan HSD drie ton zou kunnen inbrengen. Bovendien is een deel van de verlichting (ter waarde van dertig mille) reeds aanwezig. Een en ander komt neer op een jaarlast van 19.000 gulden voor HSD. Het feit dat het kunstgrasveld vo rig jaar niet de hoogste priori teit kreeg vond Koeman spijtig en ofschoon hij er begrip voor had dat „het allemaal niet zo eenvoudig was" vond hij dat de hoogte van het bedrag eigen lijk niet van invloed zou moe ten zijn op de prioriteitsstel ling. Voorzitter ir L. van der Velde van gymnastiekvereniging Delta Sport bleek weinig meer te kunnen toevoegen aan dat gene wat hij in vele brieven reeds heeft aangevoerd voor de verbouwing van de gym nastiekzaal van zijn vereni ging. Delta Sport wil graag een uitbouw aan de huidige zaal voor het aanleggen van een val kuil. Hiervoor is een bedrag van 190.000 gulden nodig. Na alle brieven die Van der Velde inmiddels heeft geschreven aan onder meer de ministeries van economische zaken en on derwijs, gemeente en de Twee de Kamer (CDA) ombudscom- missie gaf hij dinsdagmiddag te kennen weinig meer te kun nen doen. ,,'k Zou het alleen nog eens bij koningin Beatrix kunnen proberen'opperde Van der Velde, die voorts op merkte dat deze verbouwing niet alleen ten goede komt aan de A-selectie, want ook andere groepen (B- en C-selectie) kun nen van die kuil gebruik ma ken. Ook maakte Van der Velde de commissie attent op het feit dat de directeur van de afde ling Topturnen van de KNGB op korte termijn een gesprek met het college zal hebben. De commissie, die het deze middag zonder PvdA-fractie moest stellen had na het aan horen van beide pleidooien nog wel een aantal vragen in petto voor beide heren. VVD-com- missielid J. J. Geleijnse wilde van beiden weten of er ook an dere financieringskanalen zijn aangeboord en ook vroeg hij zich af of de aanleg van het kunstgrasveld in etappes zou kunnen gebeuren door bij voorbeeld een deel van de ver lichting in een latere fase aan te brengen. Volgens de HSD- vertegenwoordiger is en blijft de aanleg van het veld eerste prioriteit. Het niet aanleggen van (alle) verlichting achtte Koeman bespreekbaar. Christendemocraat C. Lege- maate vond de cijfers die HSD in zijn nota noemt geflatteerd. Van die drie ton die door HSD zou kunnen worden ingebracht wordt het grootste deel (2,2 ton) gevormd door een lening, die volgens Legemaate door de ge meente moet worden afgelost. Ook wees de CDA-er op het feit dat HSD jarenlang (vijfen twintig tot dertig jaar) geen veldhuur meer zou betalen. Koeman preciseerde deze uit spraak door Legemaate erop te wijzen dat de 19.000 gulden die HSD volgens plan op jaarbasis bij moet dragen voor sportge- bruik een aanzienlijk bedrag is. Daarnaast zal HSD ook de gewone veldhuur blijven beta len voor het gebruik van de puur natuur grasvelden. Huiverig Naar aanleiding van de vragen van de commissie gaf Van der Velde te kennen dat Delta Sport in een moeilijk parket zit omdat de gymnastiekzaal aan de Mulockstraat officieel eigendom is van het rijk ter wijl ook de gemeente (econo misch) betrokken is bij deze zaal. Hierdoor, zo Viel uit de woorden van Van der Velde op te maken, wordt Delta Sport van het kastje naar de muur ge stuurd. De gemeente is 'n beet je huiverig voor het doen van een kostbare investering, van wege het risico dat het rijk de zaal vervolgens kan verkopen. Volgens Van der Velde heeft het ministerie Delta Sport de ga rantie gegeven dat deze vereni- giAg nog zeker vijfentwintig tot dertig jaar gebruik kan ma ken van deze accommodatie. Na deze pleidooien rustte op de commissieleden de taak de volgorde van de prioriteiten lijst vast te stellen. Commissie lid Legemaate hield vast aan de volgorde die vorig jaar werd bepaald en waarbij de verbou wing van de Delta Sportzaal hoogste prioriteit kreeg. Ge leijnse was van mening dat de aanleg van een kunstgrasveld nu een grotere prioriteit ver diende omdat HSD er bij de herinrichting van sportpark Bannink in 1985 een beetje be kaaid vanaf is gekomen. Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Welzijn Ou deren is in overleg getreden met vijf taxibedrijven in de regio om voor ouderen een goedkoper tarief af te spreken. Maar de onderhandelingen lopen stroef, omdat de bedrijven (vanzelfsprekend) niet bereid zijn om er geld bij te leggen. Dat is gebleken uit de woorden van R. van der Weide, coördinator van de ouderenorganisatie. Hij zei dit tijdens de inspraak- middag in het Westerschouwse 'gemeentehuis, waar onder voorzitterschap van wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA) de concept-nota ouderenbeleid werd besproken. Tijdens de bespreking kwam vanzelfsprekend ook het ver voer ter sprake. Ouderen heb ben net als gehandicapten vaak problemen met het open baar vervoer. Niet iedereen heeft een halte voor de deur. Vaak kan een taxi uitkomst bieden, maar de tarieven zijn voor veel ouderen te hoog. De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) is allesbehalve gelukkig met de zone-indeling. Bij iede re vijf kilometer komt er een bedrag bij. De SWO wil graag een project opzetten met be hulp van de bedrijven, maar uit de woorden van Van der Weide was toch enige somber en gehandicapten kunnen aan spraak maken op een tege moetkoming in bijzondere ge vallen. Maar veel van de aan wezigen in Westerschouwen waren ervan overtuigd, dat de mogelijkheden in deze te be perkt zijn. Verschil Tijdens de vergadering kwam ook het verschil tussen de au tochtonen (oorspronkelijke in woners) en allochtonen (nieuw komers) ter sprake. Allochto nen hebben door beperkte so ciale banden meer externe hulp nodig bij het ouder wor den en na bijvoorbeeld het overlijden van de partner. Er moet - zo wordt in de nota gesteld - aandacht geschonken worden aan de specifieke pro blemen van beide ouderen. Toen steeds meer aanwezigen aan de discussie wilden deelne men, waarschuwde Van der Salm ervoor niet de indruk te gaan wekken, dat er sprake zou zijn van twee partijen. „Maar de specifieke proble men moeten we onderkennen", aldus de wethouder. heid te bespeuren. En begrip, want het gaat ook hem te ver als de taxibedrijven uit eigen zak moeten gaan bijleggen. Afblazen „Dan moet je of het project af blazen of bij gemeenten en pro vincie aankloppen", aldus Van der Weide „al werken we het liefste kostendekkénd. Een vertegenwoordiger van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstverlening deed Van der Weide de suggestie om op zoek te gaan naar bussen, die impro- duktieve uren hebben. De spre ker dacht hierbij bijvoorbeeld aan de bus van het kinderdag verblijf. Die zou 's avonds te gen vergoeding ingezet kunnen worden voor ouderen. Overigens, er bestaat via de In tergemeentelijke Sociale Dienst een regeling. Ouderen Veel ouderen vinden de taxi's momenteel veel te duur. Misschien dat Welzijn Ouderen bij de ge meenten gaat aankloppen voor een bijdrage. (Archieffoto). Verwachting t/m maandag 15 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht noordoost 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 12 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 14 graden Windkracht noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 apr. Zon op 06.51, onder 20.31 Maan op 05.35, onder 17.59 Nieuwe Maan: 14 apr. (21.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een krachtig hoge- drukgebied met zijn centrum boven de Botnische Golf en een frontale zone, die loopt van west-Noorwegen via Ierland naar noordwest-Spanje staat boven vrijwel geheel west- Europa ook het komende etmaal nog een stroming uit zuidoost tot zuid. Vanuit Algerije wordt daarmee aanhoudend vrij warme lucht via Spanje en Frankrijk naar onze om geving gestuwd. Vannacht wordt het bij een zwakke tot matige zuid oostenwind niet kouder dan een graad of 8. Morgen is het opnieuw overwegend zonnig. Hoogstens drijft af en toe wat sluierbewolking over. Op veel plaatsen loopt het kwik in de middag tot rond 22 gra den op. In het Waddengebied en plaatselijk in Zeeland wordt het en kele graden minder warm. Ook za terdag is het op de meeste plaatsen nog vrij warm, zondag wordt het echter aanmerkelijk koeler. NIEUW-VENNEP - Het dran kenconcern Bols heeft een goed jaar achter de rug. In 1990 steeg de nettowinst met 7,7 procent van 83,6 miljoen naar 90,1 miljoen. Het bedrijfsresultaat kon omhoog met 6,6 procent van 118,1 miljoen naar 126 miljoen. BRUINISSE - In Bruinisse werd dinsdag een haspel gesto len uit de open laadbak van een vrachtwagen. Het betrof een haspel waarop' ongeveer 40 meter koperdraad zat. Een eigendom van de ge meente Westerschduwën. De waarde van de gestolen haspel is niet bekend. Uitgever B.V. Drukkerij v(h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3