Rijksbouwmeester ontwerpt woningen Brouwse Havendijk Alle zorginstellingen betrokken bij viering Dag van Verpleging §3 Bloedbank zoekt plasmadonoren SAMAN BV Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? Jazeker!! Bouw begint naar verwachting eind 1991 Niet alleen ziekenhuismaar ook verpleeghuis, verzorgingshuizen, Riagg, kruiswerk en. maatschappelijk werk Vrij warm 4 9 EENAKTERFESTIVAL GOEDKOPE TAXI'S RODE KRUIS-COLONNE OPEN TURNTOERNOOI Opening plasmaferesecentrum in Goes Diefstal uit auto's Airconditioning Sanitair Gewonde bij aanrijding Bekeuringen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24929 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O to BROUWERSHAVEN - Midden in de kern Brouwershaven, waar de Haven Zuid zijde ophoudt en de Havendijk begint en waar men het mooiste uitzicht heeft over de Oude Haven en het marktplein van de smalstad, wil het gemeentebe stuur elf woningen laten bouwen. Bijzondere woningen omdat het een bijzonde re en kwetsbare lokatie betreft. Daarom heeft men het ontwerp voor de huizen laten maken door een van de meest bekende architecten van Nederland. Tj. Dijkstra. Hij was jarenlang werkzaam als rijksbouwmeester en is tegenwoordig supervisor van het bouwproject aan de IJ-oever te Amsterdam. „Het gaat om huizen die op een van de mooiste, maar ook meest kwetsbare plekken van Brouwershaven komen. Een plek die in een historisch ge bied ligt. Daarom zochten we naar iemand waarvan deskun digen zeggen dat hij een kwali tatief goed ontwerp kan ma ken. En ook leek het ons aardig om eens een andere architect uit te nodigen voor het ontwer pen van gebouwen die binnen de stadswallen van Brouwers haven komen. Dan krijg je weer eens een andere invals hoek dan bij de ontwerpen voor de aanbouw van het stad huis of het woonzorgcentrum", aldus de burgemeester van Brouwershaven, L. N. La bruyère. Het gebied langs de havendijk tussen de Haven Zuidzijde en het hertenkamp, waar de wo ningen komen, werd al in 1981 in het bestemmingsplan ge pland als bouwlokatie. Het idee om dit 'gat' in de bestaan de bebouwing ook werkelijk met woningen op te vullen ont stond gelijk met het plan om (vanaf de Rijksstraatweg langs het Slingerbos naar de Haven Zuidzijde) een nieuwe toe gangsweg te maken naar het centrum van Brouwershaven. En de oude tramremise die bij het Slingerbos staat te verbou wen tot gemeentewerkplaats en brandweergarage. Tevens wordt op de ijsbaan een par keerplaats aangelegd en voor de peuterspeelzaal een lus in de weg. Een totaalproject dat naar verwachting twee miljoen gulden gaat kosten. Een gedeelte van dat geld zou moeten worden opgebracht door de verkoop van de grond aan de Havendijk die langs de nieuwe toegangsweg ligt. Om dat die grond op zo'n gevoelige en kwetsbare lokatie ligt, be sloot het gemeentebestuur van Brouwershaven zich niet te be perken tot alleen de verkoop van die grond. Men wilde 'een vinger in de pap houden', zoals Labruyère het uitdrukt. Daarom participeerde de ge meente Brouwershaven in een samenwerkingverband met bouwbedrijf Boogert bv uit Oosterland en makelaarskan toor Hanse bv uit Brouwersha ven. Samen gaf men architect Tj. Dijkstra de opdracht wo ningen te ontwerpen die op de lokatie Havendijk zouden pas sen. Een ontwerp voor huizen die tegen een dijk aanliggen, die vlak bij het water staan en die qua vormgeving moeten passen bij de historische pan den aan de Haven Zuidzijde. Dijkstra ging aan de slag en maakte een ontwerp voor mo derne dijkhuizen waarvan de koopprijs 300.000 a 350.000 gul den zal bedragen. Het feit dat de woningen aan de haven lig gen inspireerde de architect er toe om de voordeur van de wo ningen vanf de Havendijk be reikbaar te maken via een loopplank. Het woon/eetge- deelte van de woningen ligt eveneens op het niveau van de Havendijk en heeft aan de kant van de Oude Haven een bal konnetje in de vorm van de brug van een schip. Het on derste gedeelte van de wonin gen ligt 'in de voet van de dijk' en omvat een hobby- of logeer kamer waarin het licht binnen valt via kleine ramen die op patrijspoorten lijken. Ook is er een garage en tuin. Op de ver dieping boven het woon/eetge- deelte bevinden zich twee slaapkamers en een ruime, luxe badkamer. De achterzijde van de dijkwo ningen ligt op het zuiden en dat inspireerde de architect tot het toepassen van veel glas aan die kant. Zo ligt achter de eetka mer een groot balkon en heeft de bovenverdieping een vide. Het overvloedige licht aan de achterzijde van de woningen en de al bestaande oudere huizen aan de Haven Zuidzijde (met gangetjes ernaast die de toe gang vormen naar de achterzij de van de woningen) brachten de architect ertoe om tussen el ke woning een glazen trappen huis te lokaliseren. Daardoor wekken ook de nieuwe dijk huizen de indruk allemaal apart te staan, terwijl ze aan de achterzijde toch aan elkaar zijn geschakeld. Labruyère verwacht dat eind deze maand de besprekingen tussen aannemer, makelaar en gemeente zover zijn gevorderd dat men kan beginnen met de verkoop van de woningen. Vol gens de burgemeester hebben zich nu al mensen gemeld die belangstelling hebben om in een huis op die lokatie in Brou wershaven te gaan wonen. Hij is dan ook niet bang dat door gebrek aan belangstelling de bouwplannen niet door zouden kunnen gaan. Wat voor de ge meente Brouwershaven een fi nanciële strop van ongeveer 25.000 gulden zou betekenen. Dat geld heeft men in de voor bereidingen van het bouwplan gestoken. Labruyère denkt dat de poten tiële kopers vooral zitten onder Brouwenaren die graag op die lokatie in hun stad willen wo nen en oud-Brouwenaren die na hun pensionering weer in hun geboortestad willen ko men wonen. „Op de Havendijk woon je aan het water en toch midden in de stad en je hebt een prachtig uitzicht". De burgemeester heeft niet veel begrip voor de mensen in Brouwershaven die het jam mer vinden dat op de haven dijk woningen worden ge bouwd. „Er verdwijnt niets. Zelfs de bomenrij die er staat blijft gespaard. Het gaat niet om de bouw van woningen op de Grevelingendijk. Deze loka tie is een open plek midden in de kern die uitstekend ge schikt is voor het bouwen van woningen. Door het bebouwen van open plekken tussen de be staande bebouwing blijft het karakter van een kern meer be houden dan door het creëren van nieuwbouw in het agra risch gebied aan de rand van Brouwershaven' Vanaf de havendijk (rechts) komt men de dijkwoningen via een loopplank binnen. (Bouwtekening Tj. Dijkstra). ZIERIKZEE - De Dag van de Verpleging. Al jarenlang worden verpleegkundi gen die in ziekenhuizen werken op de geboortedag van Florence Nightingale, 12 mei, een beetje verwend. Een gebakje bij de koffie en de vlag die wordt uitge hangen. Op Schouwen-Duiveland wordt de Dag van de Verpleging voor het tweede achtereenvolgende jaar in een groter verband gevierd. Behalve het ver pleegkundig personeel van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis wordt het totale personeel van acht andere zorginstellingen in de regio er bij betrokken. P. van der Wel van de werkgroep die de Dag van de Verpleging'organiseert. (Foto: Joop van Houdt). ,-,Iedereen die een steentje bij draagt aan de verzorging van mensen. Van de verzorgenden en verpleegkundigen tot de kok en de werksters", aldus hoofd verplegingsdienst van verpleeghuis De Corneliastich- ting, P. van der Wel. Hij is een van de leden van een werk groepje dat vorig jaar werd op gericht om een viering van de Dag van de Verpleging voor al le zorginstellingen mogelijk te maken. „De Dag van de Verpleging is een goede gelegenheid om ie dereen die een steentje bij draagt aan de lichamelijke of geestelijke verzorging van mensen een blijk van waarde ring te geven. Zo zien wij het". Volgens Van der Wel is de geza menlijke viering van 12 mei ook een signaal van de groeien de samenwerking tussen de zorginstellingen op Schouwen- Duiveland. „Het wordt steeds duidelijker dat de verschillen de zorginstellingen raakvlak ken hebben en elkaar bij het verlenen van zorg overlappen". De negen zorginstellingen die zijn betrokken bij de 12 mei viering zijn de vier bejaarden oorden ofwel verzorgingshui zen op Schouwen-Duiveland: Borrendamme en De Wieken in Zierikzee, Duinoord in Burgh- Haamstede en In 't Opper in Bruinisse. Hierin worden men sen opgenomen waarvan, op grond van een onderzoek door de indicatiecommissie, is ge bleken dat zij niet meer in staat zijn zelfstandig te wonen omdat ze hulp nodig hebben bij hun dagelijkse verzorging. Ver der het verpleeghuis Cornelia- stichting waarin mensen wor den opgenomen die niet meer zelfstandig kunnen wonen om dat zij ook verpleegkundige hulp nodig hebben. Het Groene Kruis is een zorg instelling die verpleging aan huis verzorgt en de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning kan voor gezinsverzor ging zorgen. Bij het RIAGG kunnen mensen terecht die am bulante geestelijke hulp nodig hebben en de laatste zorgin stelling die bij de 12 meivie ring is betrokken is het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis. In totaal zijn via deze negen in stellingen meer dan duizend mensen actief met het verzor gen van mensen. Via de Dag van de Verpleging wordt waar dering geuit voor hun werk zaamheden. Met een gebakje bij de koffie en het uitsteken van de blauw/gele vlag met daarop de blaker van Florence Nightingale. Maar dit jaar ook met een avondvullende cabaretvoor stelling in de Concertzaal te Zierikzee. Omdat 12 mei dit jaar op een zondag valt, vindt die voorstelling plaats op maandag 13 en dinsdag 14 mei. Het betreft een optreden van de vrouwencabaretgroep de Zwoelie Troelies. De avond wordt geopend door de Zierik- zeese wethouder die gezond heidszorg in zijn portefeuille heeft, J. Groen. Om iedereen die bij de zorginstellingen werkt in de gelegenheid te stel len het ontspanningsprogram ma bij te wonen, wordt het ge durende twee avonden opge voerd. In totaal verwacht men zo'n 800 belangstellenden. Met het op deze wijze gezamen lijk vieren van de Dag van de Verpleging loopt Schouwen- Duiveland in Nederland voor op. Volgens Van der Wel blijft het niet bij een eenmalige ge beurtenis. „Wij zijn van plan om hier een traditie van te ma ken". Bouwwerken verhalen de staat der maatschappij waarin zij werden opgericht. Lady Morgan HET WEER Overwegend zonnig. Minimumtem peratuur omstreeks 8 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Overwegend matige wind, uit zuid tot zuidoost. Het Zeeuwse Eenakterfestival wordt weer in de Con certzaal te Zierikzee gehouden. De Stichting Welzijn Ouderen wil een project met goedkope taxi's opzetten. In de Driehoek werd een oefening van de Rode Kruis- colonne Zierikzee gehouden. Linda Slootmaker uit Nieuwerkerk doet mee aan het VSB Dutch open turntoernooi. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De bloedbank zoekt mensen in Zee land die zich beschikbaar willen stellen als plasma donor. Er is in heel Nederland een groot tekort aan bloedplasma. Daarom heeft het Centraal La boratorium van de Bloedtrans fusiedienst alle bloedbanken in Nederland verzocht activi teiten te ondernemen om het tekort (van jaarlijks 60.000 li ter bloedplasma) weg te wer ken. De stichting Rode Kruis Bloedbank Zuid west Neder land heeft daarop 'gereageerd door het openen van een plasmaferesecentrum in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Plasmaferese is een van de mo gelijkheden om meer plasma te verkrijgen. Het is een bloeddo natie waarbij het bloed direct bij de afname machinaal wordt gescheiden in plasma (bloed- vloeistof) en bloedcellen. Het plasma wordt verzameld en de bloedcellen worden tijdens het plasmafereseproces weer te ruggegeven aan de donor. Deze vorm van bloeddonatie betekent wel dat de donor een keer per maand a 3 maanden wordt uitgenodigd om plasma te geven. De gemiddelde afna- me-duur is ongeveer 45 minu- RENESSE - In Renesse werden woensdag twee auto's openge broken. De eerste inbraak vond plaats in de nacht van dinsdag op woensdag. Het betrof de auto van C. S. uit Steenbergen die stond geparkeerd op een par keerplaats bij een hotel aan de Laone. De dieven gingen er vandoor met een autoradio/ cassettespeler, een zonnebril, een schietjas, een schietkijker en bijbehorend statief. Ook L. M. uit Renesse werd de dupe van inbrekers. Uit zijn auto werd een radio/cassettespeler, een booster en een CD-speler gestolen. Advertentie Voor: naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 ten, wat langer dus dan bij een 'gewone' bloeddonatie. De plasmafereses in het Oos terscheldeziekenhuis in Goes zijn in april begonnen en vin den voorlopig plaats op dins dag tussen 8.30 en 12.00 uur. Als er meer donoren komen is het mogelijk de plasmafereses dagelijks te laten plaatsvin den. De bloedbank heeft alle geschikte donoren (mensen met de bloedgroep A, AB of B) in Zeeland aangeschreven om zich beschikbaar te stellen. Voor nadere informatie kan men telefoneren 078-522222, toestel 236. BURGH-HAAMSTEDE - J. V. uit Rotterdam werd gewond bij een aanrijding die woens dagmiddag plaatsvond op de kruising Krayensteinweg/ Rijksweg 57. Twee personen auto's werden zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.00 uur toen J. V. met een personenauto over de Krayensteinweg reed komende vanuit de richting Wester- schouwen. Bij het oprijden van de kruising met de Rijksweg 57 zou hij geen voorrang hebben gegeven aan E. J. uit het Duitse Essen die met zijn personenau to over de Rijksweg (een voor range weg) reed. Er ontstond een botsing die zo hard aan kwam dat beide auto's zwaar werden beschadigd en moesten worden weggesleept. J. V. liep een paar gekneusde of moge lijk gebroken ribben op. SEROOSKERKE - Tijdens een snelheidscontrole op de Se- rooskerkseweg (provinciale weg tussen Zierikzee en Haam stede) heeft de politie 33 over tredingen geconstateerd. De controle werd dinsdagmor gen uitgevoerd door middel van radarapparatuur. De poli tie stond van 9.30 tot 12.00 uur langs de Serooskerkseweg en registreerde daarbij 486 voer tuigen. Precies 33 daarvan re den harder dan de 80 kilometer per uur die op het betreffende weggedeelte is toegestaan als maximum snelheid. De hoogst gemeten snelheid was 120 kilo meter per uur. De overtreders krijgen over enkele weken een proces-verbaal met acceptgiro voor betaling van de boete in de brievenbus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1