0 3 AFSCHEID Ministars in het nieuw tijdens jaaruitvoering Herziening drank- en horecawet tegen het paracommercialisme Ruim twee miljoen voor opknapbeurt Uitvoering van Kunst en Eer in Concertzaal A Zachter Ook voor uitgekiende wandsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Q 2 VERZORGING 3 VERKEERSOVERLAST 5 PROMOTIE Volle bak bij Dansschool Kramer Meer mogelijkheden voor tegengaan oneigenlijke horeca-activiteiten A HET WEER Gedurende de nacht en ochtend enkele opklaringen. Mogelijk mist en minimumtemperatuur rond 6 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. MAANDAG 8 APRIL 1991 147e JAARGANG NR 24927 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Draag goede kleren; zij openen ons alle deuren. Fuller De Zierikzeese J. Bil-Roskam ijvert voor het opnemen van verzorging in de basisvorming van scholen. 1 Het echtpaar Joppe stopt met zijn reformwinkel in de Poststraat te Zierikzee. Er zijn maatregelen nodig om de verkeersoverlast in de Nieuwe Bogerdstraat te beperken. De VV Bruse Boys kan misschien promoveren naar de tweede klasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELBURG - Vanaf vandaag, maandag, wordt gewerkt aan de herinrichting van het Abdijplein en de entrees van het provinciehuis en het Zeeuws Mu seum in Middelburg. Het Abdijplein wordt voorzien van een nieuwe klinkerbestrating en er komen loop- lijnen van natuursteen tussen de verschillende ge bouwen aan het plein en de twee Abdijpoorten. Langs de gebouwen worden stoepen gemaakt van beton met natuursteenranden, die te gelijkertijd als zitbank dienst kunnen doen. In de stoepen komt het niveauverschil op het plein tot uitdrukking. Het plantsoen centraal op het plein verdwijnt. Ervoor in de plaats komt een klinkerbestrating. Van de bomen blijven de plata nen staan, een aantal linden wordt verplaatst en drie linden moeten weg omdat zij de groei van de andere bomen belem meren. Rond de bomen komen zitban ken. Het middengedeelte van het plein wordt vanaf de grond met schijnwerpers verlicht. De daklinden voor het Abdij restaurant worden anders ge groepeerd. Al het bomenwerk wordt uitgevoerd door boom chirurg Copijn. De parkeer plaatsen op het Abdijplein ver vallen. Auto's kunnen in de toekomst alleen nog via een toegangssysteem voorrijden. Het systeem wordt vanuit het provinciehuis bediend. De hoofdingang van het pro vinciehuis komt aan het plein - via de bronzen deuren. Aan weerskanten van de deuren ko men hellingbanen voor rol stoelgebruikers. De ingang van het Zeeuws Museum wordt ver plaatst naar het SPQM-poortje in de Abdij. Ook dze entree wordt voor rolstoelgebruikers geschikt gemaakt. Riool Voordat de herbestrating be gint worden rioleringswerken en herschikkingen van (nuts)leidingen uitgevoerd. Verwacht wordt, dat de werk zaamheden vier maanden in beslag nemen. Het Abdijplein kan dan begin augustus gereed zijn. Voor de werkzaamheden hebben provinciale staten een krediet van 2.262.000 gulden beschikbaar gesteld: 748.400 gulden voor onderhoud aan het plein, 945.800 gulden voor de herinrichting en 567.800 gulden voor voorzieningen aan gebou wen. ZIERIKZEE - De Koninklijke harmonie Kunst en Eer is za terdag 13 april te zien en voor al te horen in de Concertzaal, waar de jaarlijkse uitvoering wordt gegeven. Dit Zierikzeese muziekspektakel begint om 20.00 uur. Het programma dat de muzi kanten van Kunst en Eer deze avond brengen bestaat uit ne gentien nummers die voor een uiterst gevarieerd muziekaan bod garant staan. Die variatie krijgt nog een extra accent doordat de avond gevuld wordt met optredens van zowel het harmoniekorps, het tamboer korps, het dixieland-ensemble en het leerlingen-ensemble. Het harmoniekorps dat zowel apart als samen met het tam boerkorps te beluisteren is wordt geleid door Gerard Jor- dans. De tamboers staan onder leiding van Cor Struijk. Erik Blok en Adrie de Vos hebben de leiding over respectievelijk het dixieland-ensemble en het leerlingen-ensemble. Het ver bale gedeelte wordt verzorgd door Saskia Eggink-du Burck. Zij zal tussen het musiceren door als ladyspeaker optreden en de aanwezigen van de nodi ge achtergrondinformatie voorzien. Zeeuws volkslied Zoals altijd is in het program ma plaats ingeruimd voor het Zeeuws Volkslied. Hiermee wordt het programma ge opend, waarna het de beurt is aan de leden van het harmonie korps om een aantal muzikale noten de zaal in te blazen. Het harmoniekorps brengt num mers als Banditenstreich van Franz von Suppé en het driede lige stuk Cordilleras de los An des van Kees Vlak. Swingend optreden Het leerlingen-ensemble speelt vier nummers, waaronder het overbekende I don't know how to love him uit Jesus Christ Su perstar. Na de pauze wordt het programma hervat met een ge zamenlijk optreden van het harmonie- en het tamboer korps. Samen brengen zij de mars Latin America ten geho re. De tamboers zullen vervol gens een viertal nummers (Bongo ritme, Fiesta Bahama, Palovagi Mars en Margos in Jumping Five) afwerken. Ook kan het publiek rekenen op een swingend optreden van het dixieland-ensemble dat deze keer gekozen heeft voor de nummers Tin Roof Blues en Bill Bailey. De avond wordt tenslotte afgesloten met een optreden van het harmonie korps bestaande uit de num mers Dancing Sounds no 1 van Wim Laseroms en Amsterdam Harbour. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Tip top gekleed in hun nieuwe kos tuums. Dat waren de majorettes van de Ministars zaterdagavond tijdens hun jaarlijkse uitvoering die deze keer in de zaal van Dansschool Kramer in Zie rikzee werd gehouden en waarvoor een overweldi gende belangstelling bleek te bestaan. Circa twee honderdvijftig dicht opeen gepakte toeschouwers genoten in de dansschool van een avond dans en mu ziek. majorettes tot meer in staat zijn dan uniform uitgevoerde pasjes en bewegingen met ,,de stok". In het nummer Zakgeld van Kinderen voor kinderen kwamen de majorettes ver kleed als onder andere bede laar en dief de zaal binnen. Eveneens verkleed waren de wat oudere Ministars bij hun optreden rond het thema ruim te. Om een „ruimtelijk sfeer tje" te kweken waren ze gehuld in met folie beplakte vuilnis zakken waardoor ze wel wat op buitenaardse wezens leken. Door de rookontwikkeling, veroorzaakt door een rook- verspreider van het Zierikzee se brandweerkorps was het science fiction-achtige sfeertje helemaal af. Nog eenmaal kon den de aanwezigen de nieuwe kostuumpjes van de Ministars bewonderen en wel tijdens het slotnummer, Argentina van de Marinierskapel. Jazz en stijl Bewonderende blikken oogst ten dcht jeugdige dansparen die de aanwezigen lieten zien wat ze bij Dansschool Kramer hebben geleerd. Op 'n enkele prille stijldanser na, die bij het zien van al die mensen even vergat dat hij die mensen iets moest laten zien, verliep hun optreden prima. Iets dat ook kon worden gezegd van het danspaar Annette van Twist en Marco van der Made en de „jazzmeisjes" van Delta Sport. Brigitte Scheffers was na af loop van deze tweede uitvoe ring van de Ministars dan ook 'n uiterst tevreden mens. Voor al ook door de enorme belang stelling voor deze avond en de medewerking die de Ministars voor deze uitvoering hebben gekregen van Onno Kramer. ook omdat dergelijke accom modaties niet als bedrijf inge schreven staan in het Handels register en deze niet zoals de reguliere horeca verplicht zijn om zich bij het Bedrijfschap Horeca in te schrijven. Dit ge voegd bij het feit dat deze in stellingen ook niet die hoge so ciale premies moeten betalen die van de horeca worden ge vraagd zorgen ervoor dat deze instellingen en centra door de aanmerkelijk lagere lasten ook „beneden de prijs" kunnen schenken. Ofschoon het probleem para commercialisme al begin jaren zestig de kop opsteekt was er tot voor kort geen effectieve methode om dit verschijnsel aan banden te leggen. Welis waar zijn er sinds de jaren '70 overal in de regio's van de Ka mers van Koophandel zogehe ten paracommerciële commis sies opgericht, maar het pro bleem bestaat nog steeds. Deze paracommerciële commissies, die ressorteren onder de Ka mers van Koophandel vragen niet alleen aandacht voor het probleem maar behandelen ook klachten over paracom merciële activiteiten. Sinds '76 is ook de Landelijke Coördina tiecommissie Paracommercia lisme, bestaande uit vertegen woordigers van het Bedrijf schap Horeca, de vakbonden, Horeca Nederland, Horecaf, Recron en de Vereniging van Kamers van Koophandel ac tief. Deze landelijke commis sie coördineert de activiteiten van de regionale paracommer ciële commissies. Beperkingen Waar het tot nu toe echter aan ontbroken heeft is een drank en horecawet die de gemeenten (belast met het verlenen van vergunningen) de mogelijk heid geeft om voorwaarden of beperkingen aan die vergun ning te stellen. De oude drank en horecawet kende immers niet de mogelijkheid van een beperkt vergunningstelsel voor recreatieve en sociaal- culturele instellingen. Hierin is nu verandering geko men dankzij een herziening van deze drank- en horecawet. Deze herziening (die niet geldt voor vergunningen van de com merciële horeca maakt het de gemeenten mogelijk om beper kende voorwaarden aan de ver gunning te verbinden. Deze voorwaarden zijn afhankelijk van de plaatselijke of regiona le omstandigheden. Beperken de voorwaarden kunnen wor den gesteld aan bij voorbeeld de in het gebouw te houden persoonlijk getinte activitei ten, het openlijk aanprijzen vervolg pagina 3 Apetrots waren de vijfendertig mini-sterren op hun nieuwe uniform - een zwart wit pakje met een bescheiden gouden versiering - dat ze deze avond voor het eerst aanmochten. De ze kostuums konden worden aangeschaft omdat de gemeen te Zierikzee bereid was finan cieel bij te springen met een subsidiebedrag van bijna 2400 gulden. Deze nieuwe kostuums werden door de voorzitter van de Ministars, Els Kristelijn dan ook in haar openingstoe spraak genoemd en even na half acht mochten de wat oude re meisjes, (10 tot 14 jaar) het nieuwe pakje aantrekken en showen tijdens het nummer waarmee de wat oudere Mi nistars in november tijdens een festival een tweede prijs be haalden. En dat terwijl het hun eerste deelname aan een festi val betrof. Tromgeroffel Het showen van de nieuwe kos tuums gebeurde onder het no dige tromgeroffel waarvoor de drumband van Kunst en Eer onder leiding van Cor Struyk - de vaste begeleider van de Mi nistars - zorgde. Deze drum band zorgde deze avond voor een aardige roffel. Niet alleen ter ondersteuning van de mini- majorettes maar ook tijdens hun twee eigen optredens. De hoofdmoot echter was dans. Niet alleen door het optreden van de Ministars, maar ook door de medewerking van een jazzballet-groep van Delta Sport, onder leiding van Jolan- da Dalebout-Stoutjesdijk en enkele dansparen van Dans school Kramer. Dat een majo rettegezelschap meer in zijn mars heeft dan alleen gracieus voor de muziek uit lopen, be wezen de Ministars tijdens hun verschillende optredens, waar voor ze de afgelopen maand tweemaal per week hard heb ben geoefend onder toeziend oog van hun trainster Brigitte Scheffers en haar assistentes Mischa Oostdam en Ada Struyk. De kleinste majorettes - de meisjes van zes tot tien jaar - lieten de toeschouwers zien dat Vol trots showden de Ministars zaterdagavond hun nieuwe kostuum. (Foto: Joop van Houdt). omdat dit als een clubactiviteit kan worden beschouwd. Anders wordt het echter wan neer deelname aan die klaver- jasavond voor iedereen openstaat en voor deze activi teit ook publiciteit wordt ge maakt. Nog wat ingewikkelder blijkt het met de activiteiten in dorpshuizen en kerkelijke ge bouwen te liggen. Het vieren van een persoonlijke gebeurte nis of voor het vieren van een dorpsfeest in zo'n niet-horeca- gebouw is overigens niet altijd ever. verwerpelijk. In geval de reguliere horecagelegenheden in een dorpskern ontbreken of onvoldoende mogelijkheden hebben voor het vieren van zo'n feest is het nog aanvaard baar dat men naar zo'n cen trum uitwijkt. „Het mag ech ter nooit zo zijn dat men voor dergelijke gebeurtenissen ge lijk naar een niet-horeca- gelegenheid uitwijkt" vindt Ria Geluk. Zelfde regels En mocht het zo zijn dat er in dorpshuizen etc inderdaad horeca-activiteiten worden ontplooid dan zouden dezelfde regels en bepalingen moeten gelden als voor de reguliere ho reca, zoals het beschikken over een vergunning volgens de drank- en horecawet. Zo'n ver gunning blijkt lang niet overal aanwezig te zijn. Uitzonderin gen daargelaten blijken kerke lijke gebouwen in het alge meen niet over zo'n vergunning te beschikken terwijl er toch geschonken wordt. Ook dat ontbreken van de vereiste ver gunningen wordt door de voor zitter van de paracommerciële commissie Midden- en Noord Zeeland beschouwd als een probleem dat moet worden aangepakt. Oneerlijke concurrentie Deze niet-commerciële horeca- activiteiten zijn bovendien een vorm van oneerlijke concur rentie jegens de reguliere hore ca. Doordat de beheerder van een dorpshuis veelal in dienst van de gemeente is en er veelvuldig gebruik gemaakt wordt van vrijwilligers zijn de kosten van dergelijke centra laag. Temeer ZIERIKZEE - Bruiloften en partijen in dorpshuizen, kantines en kerkzaaltjes terwijl er in de gemeente prima horecagelegenheden zijn voor het vieren van dergelijke persoonlijke gebeurtenissen, 't Zijn slechts enkele van de vele oneigenlijke horeca- diensten die de reguliere horeca-ondernemers al ja renlang een doorn in het oog zijn. Voor hen is er hoop. De nieuwe drank- en horecawet biedt de ge meenten mogelijkheden om dit tot nu ongrijpbare en voortwoekerende verschijnsel aan banden te leg gen. Reeds aan het einde van de ja ren vijftig werd over paracom mercialisme gesproken. Het verschijnsel werd echter duide lijker merkbaar toen elke zich zelf respecterende sportclub en elke gemeente over een eigen sportkantine cq dorpshuis kon beschikken. Ook de subsidie kraan die eind jaren zestig, be gin jaren zeventig gul werd opengedraaid bevorderde indi rect de ontwikkeling van dit paracommercialisme. Een ver schijnsel dat door zijn veelom vattendheid niet altijd even eenvoudig aanwijsbaar is. „Paracommercialisme is een vorm van oneerlijke concur rentie van al dan niet gesubsi dieerde instellingen/organisa ties die buiten hun doelstelling om horecadiensten verrichten" citeert Ria Geluk, voorzitter van de Paracommerciële Com- misse Midden- en Noord- Zeeland uit een onlangs ver schenen Inventarisatierapport over potentieel paracommer ciële instellingen op Schou- wen-Duiveland. Zoals zo vaak ten onrechte wordt gedacht zijn het dus niet enkel en alleen ge subsidieerde organisaties en instellingen die zich aan para commercialisme schuldig ma ken. Allerlei organisaties en instellingen kunnen zich daar aan bezondigen als deze buiten hun (recreatieve, sportieve of sociaal-culturele) doelstelling om logies aanbieden en maal tijden en dranken aanbieden, hetgeen gepaard gaat met eni ge vorm van dienstbetoon. Zijn die horeca-activiteiten ter on dersteuning van de eigen acti viteiten dan kan niet van para commercialisme worden ge sproken. Dat het niet altijd even duide lijk is of er nu sprake is van pa racommercialisme of niet il lustreert Ria Geluk met een aantal concrete voorbeelden. De mogelijkheid om voor en na bijeenkomsten of wedstrijden wat te consumeren valt niet on der paracommercialisme om dat de horecadiensten hier ter ondersteuning van de eigen ac tiviteiten worden aangeboden. Ook een klaverjasavond voor eigen leden kan door de beugel Een borreltje drinken in 'n kantine of 'n dorpshuis is nog geen paracommercialisme. Anders wordt het wanneer een instelling of organisatie buiten de eigenlijke doelstelling om horecadiensten aan biedt. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1