Minister bepleit Iraakse regering in ballingschap Politie rolt een doofstomme bende op Brengen scherven altijd geluk? CDA en VVD kritisch over voorstellen identificatieplicht 'Beperking veestapel wordt waarschijnlijker' Van den Broek bij terugkomst 10 miljoen nodig voor verbouwing De Meervaart Vliegtuig botst met vogel Vijf jaar geëist voor schietpartij Geld voor Sophia- kinder- ziekenhuis Breekbare waar in Zierikzees museum SCHIPHOL - De oppositiegroepen in en buiten Irak moeten hun krachten bundelen en een regering in ballingschap vormen, die als de Iraakse leider Sad dam Husayn verdreven is democratische verkiezin gen kan houden. Dit zei minister Van den Broek van buitenlandse zaken na terugkeer uit Iran en Joe goslavië waar hij met de Luxemburgse en Italiaanse collega's Poos en De Michelis met de autoriteiten heeft gesproken. Van den Broek zei dat Neder land bereid is Iraakse opposi tiegroepen te steunen in hun poging Saddam Husayn tot af treden te dwingen. Dat bete kent echter niet, aldus de mi nister, dat Nederland afschei dingsbewegingen in Irak zal steunen. De resoluties van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties gaan uit van handhaving van de integriteit van het Iraakse grondgebied. De internationale gemeen schap, aldus Van den Broek, is niet uit op het uiteenvallen van Irak. Militair optreden tegen Saddam Husayn om een einde te maken aan de( wreedheden die de Iraakse leider tegen de Kurden en Sji'ittn begaat kan alleen als er een nieuw besluit van de Veiligheidsraad ligt, zo stelde de minister. Agressie Hij betwijfelt overigens of het handvest van de Verenigde Na ties de ruimte schept om mili tair in te grijpen tegen een lei der die agressie uitoefent tegen eigen bevolkingsgroepen. Van den Broek steunt de initiatie ven van de Franse president om bij de Veiligheidsraad de wreedheden van Saddam Hu sayn aan de orde te stellen. ,,Ik weet niet hoe lang de wereld nog wil aanzien hoe tiendui zenden weerlozen door de Iraakse dictator bedreigd wor den", aldus de minister. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Velayati, heeft tegenover de EG-troika zijn ernstige zorgen uitgespro ken over de binnenlandse si tuatie in Irak, niet in het minst omdat er duizenden Kurdische vluchtelingen aan de grens staan om het land binnen te ko- Tijdens het bezoek in Teheran is besloten de betrekkingen tussen Nederland en Iran weer op het niveau van ambassa deur te brengen. Nederland riep begin 1989 zijn ambassa deur uit Tfeheran terug nadat de toenmalige Iraanse geeste lijk leider Khomeini had opge roepen de Britse schrijver Sal man Rushdie te vermoorden. Rushdie, van Indiase afkomst, werd beticht van godslastering in zijn boek De Duivelsverzen. Enkele maanden later keerden de meeste EG-ambassadeurs terug op hun post in Teheran, maar toen Khomeini opriep voor iedere door Israël gedode Palestijn een Amerikaan, een Brit en een Fransman te doden bracht Nederland zijn verte genwoordiging in Iran terug tot het niveau van tijdelijk zaakgelastigde. Inmiddels is Nederland het laatste EG-land dat besloten heeft de diplomatieke betrek kingen met Iran volledig te herstellen. Hoewel het dood vonnis tegen Rushdie niet is in getrokken, vindt Van den Broek dat er voldoende rede nen zijn voor herstel van die re latie. Er is veelvuldig contact nodig met Iran voor een oplos sing van alle problemen in het Midden-Oosten, zo stelde hij. Bovendien moet Nederland als het in de tweede helft van dit jaar EG-voorzitter is namens de Twaalf ook in Teheran met de autoriteiten spreken en dan niet op het niveau van tijdelijk zaakgelastigde. Van den Broek zei dat in Iran gevoelige kwes ties als de mensenrechten en de gijzelaars in Libanon aan de orde zijn gesteld. Hij zei dat Iran bereid is moeite te doen om de vrijheid van de gijze laars in Libanon te bewerkstel ligen door druk uit te oefenen op geestverwante groeperin gen. PALM BEACH - De Kennedy's zijn opnieuw betrokken bij een schandaal. Een neef van sena tor Edward Kennedy wordt volgens verscheidene kranten ervan beschuldigd vorige week een 30-jarige vrouw te hebben verkracht in een.winterverblijf van de familip in Palm Beach, Florida. Volgens de Palm Beach Post, die zich baseert op anonieme zëgsmannen, heeft de politie William Kennedy Smith aangemerkt als ver dachte. AMSTERDAM - De theater zaal van Het Cultureel Cen trum De Meervaart in Osdorp moet ingrijpend worden ver bouwd. Het aantal stoelen moet van 450" naar maximaal 700 worden uitgebreid en de bestaande dakopbouwen moe ten worden vervangen door een vaste eerste etage. Doel van de uitbreiding, die in totaal 10 miljoen gulden gaat kosten, is de aantrekkelijkheid van het Osdorpplein te vergro ten. Het Dagelijks Bestuur van het Stadsdeel Osdorp, dat voor het theater verantwoordelijk is ,zal de komende maanden de uitbreidingsplannen met de Meervaart bespreken, zo blijkt donderdag uit een bekendma king van het stadsdeel Osdorp. De renovatie en uitbreiding is volgens het stadsdeel noodza kelijk omdat de Meervaart ,,goed functioneert maar wat betreft de ruimte nogal krap zit", en uitbreiding van het aantal activiteiten gezien de huidige accommodatie onmo gelijk lijkt. DEN HAAG - Het CDA en de VVD hebben kri tisch gereageerd op de voorstellen van minister Hirsch Ballin tot een .beperkte identificatie plicht. Zo hadden CDA en VVD liever gezien dat de mogelijkheid een buitenlander die geen legitimatie op zak heeft naar het politiebureau over te brengen voor controle op illegaal ver blijf of werk, ook zou gelden in het kader van de kleine criminaliteitsbestrijding. In een eerste reactie zegt de CDA-fractie er nog niet van overtuigd te zijn dat dit dwangmiddel alleen voor controle op illegale buiten landers moet gelden. „Ook in het kader van de crimina liteitsbestrijding in het al gemeen kan een dergelijk dwangmiddel nodig zijn", aldus het CDA. Het WD- kamerlid Wiebenga zegt hierover ronduit ontevre den te zijn. Voor de CDA-fractie is het voorts nog geen uitgemaak te zaak dat er geen wettelij ke draagplicht voor een ie der hoeft te komen, in com binatie met een effectief sanctiepakket. Volgens de. fractie wordt dit alsnog on vermijdelijk als zou blijken dat de nu voorgestelde be- wijsplicht in de praktijk onvoldoende effectief blijkt te zijn. De VVD vindt dat de draag plicht nu al direct moet wor den ingevoerd. Een derde punt waarop het CDA na drukkelijk een slag om de arm houdt is de bestrijding van het zwartrijden en het voetbalvandalisme. Afhan kelijk van de resultaten van lopende studies en experi menten op dit terrein zegt de CDA-fractie „nadrükke- lijk de mogelijkheid open te willen houden deze vormen van criminaliteit onder de wet te brengen". Gemiste kans Ook hier gaat de VVD weer een stapje verder en vindt dat dat nu al geregeld zou moeten worden. „Een ge miste kans" noemt Wieben ga nog het schrappen van de mogelijkheid om de nog in te voeren (goedkope) identi teitskaart ook als reisdocu ment binnen de EG te laten gelden. PvdA en D66 kun nen zich in eerste aanleg vinden in de voorstellen van Hirsch Ballin. De PvdA-fractie heeft alleen enige moeite met de moge lijkheid om buitenlanders gedurende zes uur op het politiebureau vast te hou den om hun identiteit vast te kunnen stellen. TAIPEH - De Taiwanese politie heeft donderdag een nieuw succes behaald in haar strijd tegen de mis daad. Agenten in de Zuidtaiwanese stad Kaohsiung slaagden erin een zes personen tellende bende gro tendeels op te rollen. De hermandad keek echter vreemd op toen bij arrestatie bleek dat zij louter doofstomme criminelen in de boeien sloeg. „ijDo overvallers verplaatsten ?jph .gewoonlijk per motorfiets pn patrouilleerden in de buurt ..„.van banken. Hadden zij het vermoeden dat een welgesteld persoon het bankgebouw ver liet dan stortten zij zich op hem om zich vervolgens met de buit uit de voeten te maken. De dieven zouden op deze wijze meer dan 100.000 dollar (onge- ,veer 190.000 gulden) hebben buitgemaakt. De overvallers gebruikten het geld onder meer voor een luxueuze vakan tie naar Thailand. „Het geld ging op aan sauna's, disco's en gokken", zo liet een woord voerder van de politie weten. De woordvoerder meldde voorts dat twee bendeleden nog op vrije voeten zijn. Criminaliteit door doofstom men is geen onbekend ver schijnsel in Taiwan. De politie arresteerde vorig jaar een groep van meer dan 20 doof stomme criminelen. Daarnaast rolde zij een „doofstom" gok- syndicaat op. GRONINGEN - De verzuring van ons milieu bedreigt de re genworm. Weidevogels, mol len, egels, spitsmuizen, wezels, vossen en dassen dreigen hun smakelijke hapje kwijt te ra ken. BRUSSEL - Ondanks een mil de winter is het aardgasver bruik in de Europese Gemeen schap vorig jaar met 3,9 pro cent gegroeid tot een totaal van 207,6 miljoen ruwe olie. Alleen in Nederland lag het verbruik 0,7 procent lager. SCHIPHOL - De Boeing 737 „Hotel" van Transavia heeft de start moeten afbreken na een aanvaring met een vogel. Een woordvoerder heeft dat meegedeeld. Het vliegtuig ver trok om kwart over 4 vanaf Schiphol voor een vlucht naar Londen toen een vogel in een van de motoren terecht kwam De gezagvoerder besloot daar op de start af te breken om het toestel op eventuele schade te kunnen controleren. Dat is, volgens de woordvoerder, de gebruikelijke procedure in der gelijke gevallen. Het bescha digd raken van een van de schoepenraderen in de motor kan storingen veroorzaken. DEN BOSCH - Bij de recht bank in Den Bosch is donder dag vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 30-jarige J. O. uit Geldrop. Bij een ruzie in een Geldrops café met de kastelein van een naastliggend café zou O. een pistool hebben getrokken en daarmee drie ko gels hebben afgevuurd. Dc kastelein werd in dc borst getroffen, maai: overleefde de schietpartij. Officier van justi tie mr. J. Wasser sprak van een „aan poging tot moord gren zende poging tot doodslag". De verdachte erkent dat hij heeft geschoten, maar zegt dat hij zijn wapen niet heeft gericht. Hij zou uit noodweer zijn wa pen hebben getrokken nadat het slachtoffer hem eerst zelf met een vuurwapen had be dreigd. De man heeft verschei dene veroordelingen vpor ver mogensdelicten en overtredin gen van de vuurwapenwet op zijn strafblad. MARUM - De maatregelen die tot nu toe zijn genomen om het mestoverschot in Nederland terug te dringen, sorteren tot nu toe duidelijk te weinig ef fect. De milieuvervuiling door het mestoverschot neemt daar door onvoldoende af. Het lijkt onvermijdelijk te worden om maatregelen te nemen om de veestapel in Nederland in te krimpen. Dat stelde minister Alders van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer don derdagavond in Marum voor noordelijke agrarische jonge renorganisaties over het onder werp „Landbouw en Milieu." Volgens Alders zijn er afspra ken gemaakt om te komen tot een beperking van de milieu vervuiling in Nederland door het mestoverschot. Volgend jaar, in 1992, wordt geëvalu eerd of het zal lukken om in 1994 een verwerkingscapaciteit te hebben van mestoverschot van zes miljoen ton. Het ziet er nu echter naar uit dat het zeker niet zal lukken om in 1994 zo veel mestverwerkingsinstalla ties te hebben. Ook is tot nu toe onvoldoende rekening gehou den met de schadelijke wer king van stikstof: de mestwet geving is uitsluitend gebaseerd op fosfor. Bovendien is geble ken dat de ammoniak-uitstoot in Nederland aanzienlijk gro ter is dan werd aangenomen toen de mestwetgeving tot stand kwam. „We staan er niet best voor met de mestverwer king. We koersen daarom in de richting van een volumebeleid. Niemand is er gelukkig mee, maar alle signalen wijzen in dezelfde richting. Als er geen verandering in komt dan zal de veestapel moeten worden inge krompen. Dat zullen we ons nu moeten realiseren", aldus de Ininister. Hij liet zich er niet over uit hoe het aantal varkens in Nederland eventueel terug gebracht moet worden. ROTTERDAM - Een Zeeuwse delegatie onder leiding van scheidend gedeputeerde W. Don reist donderdag 11 april naar Rotterdam af om op sym bolische wijze een bedrag te Overhandigen ten behoeve van de nieuwbouw van het Sophia- kinderziekenhuis en het bijbe horende logeerhuis voor de ou ders van de patiëntjes. Dit ge beurt om 11.00 uur. Het bedrag is bijeengebracht door nagenoeg alle Zeeuwse gemeenten. De provincie heeft zich ook niet onbetuigd gelaten door een gelijk bedrag (met een maximum van dertig mille) ter beschikking te stellen. Dit eindbedrag wordt donderdag op symbolische wijze aangebo den. Deze symbolische bijdra ge bestaat uit de kinderboe kenserie van de van oorsprong Zeeuwse schrijver Wim Hof man. De zanger Lee Towers zal dit cadeau in ontvangst nemen. Tijden en standen volgens getijdelafe! Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 april 08.25 135 02.15 -144 20.35 115 14.40 -124 7 april 09.15 117 02.55 -136 21.25 97 15.35 -111 8 april 10.15 100 04.10 -127 22.35 81 16.55 -106 ROOMPOT BUITEN 6 april 07.10 130 01.00 -137 19.35 109 13.35 -115 7 april 08.15 107 01.55 -126 20.40 89 15.20 103 8 april 09.30 90 04.00 -120 21.55 73 16.30 - 99 BRUINISSE 6 april 08.35 146 02.15 -151 20.50 126 14.30 -130 7 april 09.25 128 02.50 -140 21.40 107 15.20 -114 8 april 10.20 110 04.30 -129 22.45 90 17.15 -111 WEMELDINGE 6 april 08.35 153 02.15 -156 20.45 132 14.40 -136 7 april 09.20 132 02.55 -146 21.35- 110 15,35 -120 8 april 10.25 109 04.05 -133 22.50 90 17.00 -111 Doodtij: 9 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 ZIERIKZEE - Bij het breken van een kostbaar voor werp wordt nogal eens gezegd „scherven brengen ge luk". Deze uitspraak dient dan doorgaans het „leed" enigszins te verzachten. In werkelijkheid zul len slechts weinigen het kapotvallen van een dier baar glas of voorwerp van porselein of aardewerk als een teken van toekomstig geluk beschouwen. Naarmate het uiteengevallen voorwerp kostbaarder is zal het verlies harder aankomen. Bovendien zal men gauwer ge neigd zijn om de overgebleven scherven en brokken te repare ren. Ook al slaagt men er niet onmiddellijk in om het bescha digd object te helen, de scher ven zal men zo. mogelijk bewa ren om te gelegener tijd herstel mogelijk te maken. Vanzelfsprekend zijn ook in de kasten van het Stadhuismu seum in Zierikzee in het verle den diverse scherven bewaard. Meestal van oude koppen en schotels, een enkele keer van Oosters porselein. In één geval van een uitermate zeldzame 17de eeuwse bokaal. Dit kost bare glas was in vroeger jaren in talrijke scherven gebroken, maar bleek niettemin com pleet te zijn! Monnikenwerk Vele jaren bleef het gebroken glas waarop in sierlijke schrijf letters het opschrift Kraem- vrouwenbeker is gegraveerd in de grote kast op de Schutters- zaal sluimeren. Deze bokaal, die ongetwijfeld in een voor naam milieu is gebruikt om ter gelegenheid van gezinsuitbrei ding gesuikerde warme wijn ten behoeve van de kraam vrouw te bevatten, leek onher stelbaar beschadigd. Ruim twintig jaar geleden bleek men bij het Centraal La boratorium voor onderzoek en herstel van voorwerpen van kunst en wetenschap te Am sterdam toch nog wel moge lijkheden te zien om uit de tal rijke scherven weer één geheel te maken. Het beroep van de restaurator is veelal weer mon nikenwerk waar weinig ro mantiek bij te pas komt: „het Een zeer zeldzaan Zierikzees glas uit de 17de eeuw na restauratie. (Stedelijke verzameling Zierikzee). is een zwaar en hard beroep waarvan je rugklachten kan krijgen, vies en smerig wordt en nooit rijk of beroemd zult worden". Aldus de directeur van de opleiding restaurato ren. „Operatiekamer" Het gemeentelijk Stadhuismu seum van Zierikzee heeft onge veer twintig jaar geleden dank zij goede contacten met het restauratie-atelier te Amster dam kunnen profiteren van de wetenschappelijke restauratie methoden die zijn ontwikkeld. Zowel een zwaar beschadigd gotisch koffertje uit omstreeks 1500 alsook het bovengenoem de glas of roemer is op uiterst zorgvuldige wijze hersteld. Een tijdrovend karwei, dat voor de gemeente Zierikzee kosteloos is verricht omdat dit project als studie-object werd aanvaard. In een dezer dagen verschenen bijdrage in het kunst- en antiektijdschrift Ta bleau is de gang van zaken bij glasrestauratie uitvoerig uit de doeken gedaan: „wanneer men de restauratie-ateliers van de Opleiding Restauratoren bin nenloopt heeft men het gevoel op een operatiekamer te zijn beland. „Met zeer verfijnde methoden kan men tegenwoor dig breuknaden van antiek glas helen en „wegwerken". Dat de vernuftige restauratie van de Zierikzeese kraamvrou wenbeker veel denkwerk en handhaardigheid heeft vereist kan worden afgeleid uit het destijds gemaakt verslag van mevrouw De Bois, dat maar liefst zevenentwintig pagina's omvat! Wie zich van het verrassend re sultaat persoonlijk wil over tuigen kan worden aangeraden om de antieke glazen in het Stadhuismuseum eens te be wonderen. Het 17de eeuwse kraamvrouwenglas steekt „met kop en schouders" uit bo ven de andere eveneens zeer fraaie antieke glazen. Wiebe Keikes Tot en met 6 april Burgh-Haamstede Expositie rond Pasen in De Be- waerschole. Dagelijks (met uit zondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur. Tot 30 april Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Elly Mes. Bibliotheek De Schutse. Tijdens openingstijden biblio theek. Zaterdag 6 april Zierikzee Jaaruitvoering majorettenpe- loton Mini Stars. Dansschool Kramer. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Viering 50-jarig bestaan Inter kerkelijk Kerkkoor Haamste de. Winterkerk Nederlandse Hervormde Gemeente. 16.00 tot 17.30 uur. Renesse Eenakter-avond door toneel verenigingen Op Drift en Ouwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 9.30 uur. Maandag 8 april Zierikzee Bestuursvergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering VVV Burgh- Haamstede. Café-restaurant De Westhoek. 20.00 uur. Dinsdag 9 april Zierikzee Adviescommissie sport. Stad huis. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Noordwelle Start nieuwe puppycursus, Wellandweg 4. 19.00 uur. Van dinsdag 9 tot en met vrijdag 12 april Zierikzee Expositie werkstukken HAVO- eindexamenleerlingen. RSG Professor Zeeman. Tijdens schooluren. Woensdag 10 april Zierikzee Lezing wilde orchideeën. Mon- dragon 19.30 uur. Donderdag 11 april Nieuwerkerk Vergadering commissie finan ciën en onderwijs. Gemeente huis. 16.30 uur. Vrijdag 12 april Zierikzee Officiële opening nieuwe Riagg-pand. Nieuwe Haven 2. 15.15 uur. Kleding inleveren voor voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. Van 19.30 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk NOV Expo. Dorpshuis. 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 13 april Zierikzee Voorjaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. Van 10.00 tot 11.30 uur. Uitvoering Koninklijke Har monie Kunst en Eer. Concert zaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk NOV Expo. Dorpshuis. 10.00 tot 16.00 uur. Maandag 15 april Bruinisse Kledinginzameling. Huis-aan- huis. Vanaf 9.00 uur. Dinsdag 16 april Brouwershaven Zeeuwse Dialectmiddag. Ton- nenmagazijn. 14.00 uur. Woensdag 17 april Zierikzee Bijeenkomst afdeling Schou- wen-Duiveland PCOB. De Driehoek. 14.00 uur. Donderdag 18 april Scharendijke Ledenvergadering ANBO-Mid- denschouwen. Putmeet. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2